Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mutsuz Olmanıza ve Hayattan Bezmenize Neden Olan 40 Hatalı Yaklaşım

Eğer mutsuz bir insansanız bunda sizin payınız yüksektir. Listemizde mutsuz ve hayattan bezmenize neden olan hatalı yaklaşımlar bulunuyor:
Mutsuz Olmanıza ve Hayattan Bezmenize Neden Olan 40 Hatalı Yaklaşım
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Çağımızın en büyük dertlerinden bir tanesi de mutsuzluk. Hem birey hem de toplum olarak muzdarip olduğumuz bu durum, herkes tarafından fark edilebiliyor sanırım. İş hayatında, eğitim yaşantısında, kısacası hayatın her alanında hissedilir oranda artan mutsuzluk; sayısız insanın hayatını karartıyor, ocağını söndürüyor, yuvasını yıkıyor. Baksanıza, günümüzde çocuk denecek yaşta olan gençler bile prozac denen sözde “mutluluk” ilacıyla ayakta durabildiğini söylüyor. Yani antidepresanlar konusundaki uzmanlığımız gün geçtikçe artıyor. İnsanlar birbirlerine “ben şu ilacı kullandım, çok iyi geldi…” gibi anlamsız tavsiyelerde bulunuyor.

Mutsuz olan birini gördüğümüzde hemen “bir uzmanla görüştün mü?” gibi sorular soruyor, en yakınlarımızı kendi ellerimizle bir anlamda uçuruma sürüklüyoruz. Sanki mutsuzluk ölümcül bir hastalıkmış gibi davranıyor, iyileşmek için kendimizi beyin uyuşturan ilaçlara veriyoruz. Tabii, burada gerçekten ihtiyacı olan kişileri konu dışında tuttuğumu belirtmeliyim. Benim lafım, en küçük bir buhranda hemen psikolog ya da psikiyatristlerin kapısını çalanlara. Neden bu kadar kolaya kaçıyorsunuz, gerçekten anlam veremiyorum. Kendi kendinize halledebileceğimiz problemlerde neden hemen yerle bir oluyor, neden acizmişsiniz gibi davranıyorsunuz? Acaba bu da mı 21. yüzyılın insanoğluna empoze ettiği şeyler arasında! Mutlu olmak için bir takım ilaçlara mı muhtacız biz? Düştüğümüzde tek başımıza ayağa kalkamayacak kadar güçsüz müyüz?

Bu sorulara, tüm samimiyetinizle “hayır” diye cevap verdiğinizi ümit ediyorum. Çünkü gerçek tam olarak bu!

Her şeyden öte biz dünya üzerindeki en zeki varlıklarız. Düşüncelerimizle pek çok şeyi değiştirebilme ve keşfedebilme gücüne sahibiz. Şu an bu yazdıklarımın dünyanın dört bir yanından okunabiliyor olması sizce de insanoğlunun gücünün en basit örneklerinden biri değil mi? Peki, bu kadar üstün yeteneklere sahip olduğunuzu bilmenize rağmen neden mutsuzlukla bir türlü başa çıkamıyorsunuz? Elinizin altında onlarca kitap, onlarca mutlu olma yöntemi varken neden kolay olan yolu seçiyorsunuz? Şu üç günlük dünyada mutsuz geçirdiğiniz her bir dakikanın sizin için ziyan anlamına geldiğini göremiyor musunuz? Ya da şöyle söyleyeyim. Acaba siz mutlu olmaya çalışmak yerine önce mutsuzluğunuzun kaynağını mı bulsanız? Tıpkı bir çiçeğin köküne dolanan zararlı otları temizlemek gibi, belki siz de önce mutsuzluk nedenlerinizi ortadan kaldırmalısınız. Bunlardan kurtulduktan sonra geriye kalan tek şey çiçeğin gonca vermesini beklemek olacaktır. Emin olun uygun olan tüm koşulları sağladığınızda, içinizdeki çiçeğin açmak için ne kadar hevesli olduğunu görecek ve bu duruma siz bile şaşıracaksınız.

Unutmayın ki mutluluk içinizde açmaya hazır olan bir çiçeğe benzer! Çiçeğin yönünü güneşe doğru çevirir ve ona sevgiyle yaklaşırsanız, kısa zaman içinde size karşılık vereceğinden emin olabilirsiniz. İşte karşınızda zararlı otlarınızın nerede olduğunu görmeniz için hazırladığım liste. Bu listeyi gerçekten incelediğinizde, mutsuzluğunuzun nedenlerini görecek ve eğer isterseniz bu durumu rahatlıkla değiştirebileceğinizi siz de anlayacaksınız.

Haydi, daha fazla mutsuzluğa hayır diyerek 1. maddeyle birlikte hemen başlayalım:

Sürekli Bir Şeyler için Endişelenmek!

Sürekli Bir Şeyler için Endişelenmek!Belki farkında değilsiniz, ama sürekli bir şeyler için endişe duyuyorsunuz. Bu da doğal olarak sizi mutsuz ediyor. Olmamış şeyleri kendinize dert ediyor, kendi kafanızda yazdığınız senaryolara inanıyorsunuz. Atıyorum işte kötü bir şey olacağını düşünüyor, annenizin hastalanacağından korkuyor, kardeşiniz sınavı geçemeyeceği için boş yere endişeleniyorsunuz. Bu küçük endişelerin zamanla sizi mutsuz ettiğinden haberiniz bile olmadan tedirginliklerinizin içinde kaybolup gidiyorsunuz.

Tavsiye Ederiz: Endişelerden Kurtulup Gerçek Yaşama Başlamak için 12 Öneri

Kin Tutmak!

Kin Tutmak!Kin tutmak da sizi mutsuz eden şeylerden bir tanesi. Aslına bakarsanız, bu neye benziyor biliyor musunuz? Zehri kendiniz içip, başka birinin ölmesini beklemenize benziyor. Yani ona kin tutarak sadece kendinize zarar veriyorsunuz, ama ne yazık ki bunun farkında bile değilsiniz. Bu nedenle, insanları affetmeyi öğrenin. Bu onlara değil de en başta kendinize yapacağınız iyilik olacaktır.

Her Şeyi Kontrol Etmeye Çalışmak!

Her Şeyi Kontrol Etmeye Çalışmak!Sizi mutsuzluğa sürükleyen bir diğer şey ise her şeyi kontrol etmeye çalışmaktır. Eğer hayatınızdaki her şeyi ve herkesi yönetmeye çalışırsanız, zaman içinde bir kontrol manyağına dönüşürsünüz. Bırakın, hayat size gelmek istediği gibi gelsin. Küçük sürprizlerden zevk alın, hatta karşınıza çıkan aksiliklerde bile eğlenin. Çünkü ancak bu şekilde içinde olduğunuz buhrandan kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kontrol Manyağı İnsanların Özellikleri Nedir?

Herkesin Sizin Kurallarınıza Göre Oynamasını İstemek!

Herkesin Sizin Kurallarınıza Göre Oynamasını İstemek!Siz ona karşı adaletli davranıyorsunuz diye, dünyanın da size karşı adil olmasını istiyorsanız, büyük bir yanılgıya düşersiniz. Çünkü bu tıpkı siz aslanı yemiyorsunuz diye onun da sizi yemeyeceğini zannetmek gibi bir şey olacaktır. Yani siz herkesin sizin kurallarınıza göre oynamasını istiyor olabilirsiniz, ama arada mutlaka mızıkçıların çıkacağını bilmelisiniz. Bu nedenle “ben bu kadar dürüst, iyi ya da adilken hayat neden bu kadar acımasız” diye düşünmekten vazgeçin ve kendinizi oyunbozanlara karşı hazırlayın.

Başkalarıyla Kıyaslama Yapmak!

Başkalarıyla Kıyaslama Yapmak!Başka birinin çirkinliği sizi daha güzel yapmıyor. Ya da başka birinin güzelliği sizin çirkin olmanıza neden olmuyor, bunu bir anlayın. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin. En yakın arkadaşınızın yakışıklı bir sevgilisi var diye, kendi sevgilinize karşı acımasız davranmayın. Ya da yan komşunuzun evi çok güzel diye düşünerek, kendinizi kötü hissetmeyin. Elinizde olanların kıymetini bilin. Eğer ille de kıyaslama yapacaksınız, kendinizden kötü durumda olanları da göz önüne alın. Sağlığı yerinde olmayanları, hayatı boyunca çalışsa da ödeyemeyeceği kadar çok borcu olanları, evsizleri, neden yapıldığından bile haberi olmayan bir savaşın içinde yer alanları… Bu şekilde elinizdekilerin kıymetini anlayabilecekseniz. Üzgünüm, ama dünyada ne kadar büyük dertlerin olduğunu göz önüne almalısınız.

Buna da Bakın: Çocuklar Arasında Kıyaslama Yapmanın 5 Zararı

Mutlu Olmak için Bir Şeylerin Olmasını Beklemek!

Mutlu Olmak için Bir Şeylerin Olmasını Beklemek!Mutluluk etrafınızda olup bitenlerle elde edilecek bir şey değildir, unutmayın. Eğer şu kadar para kazanırsam mutlu olurum, şu arabayı alınca gerçekten sevinirim gibi cümleler kurmaktan vazgeçin. Çünkü bu düşünce şekli tamamen saçma ve yanlış. Zira bu şekilde yaparak sadece mutsuzluğunuz için bahaneler üretmiş oluyorsunuz. Kendi başarısızlığınızı yine bir şeyler üzerine yüklüyor, mutlu olamadığınız için olmayacak nedenler buluyorsunuz.

Tavsiye İçerik: Mutlu Olmayı Engelleyen 10 Kötü Davranış

Bardağın Boş Tarafını Görmek!

Bardağın Boş Tarafını Görmek!Mutsuzluğunuza neden olan şeylerden bir tanesi de sürekli olarak bardağın boş tarafına bakmanızdır. Olaylar karşısında aldığınız bu karamsar tutumun karamsarlık değil de başınıza gelen şanssızlıklar olduğunu düşünebilirsiniz. Kendinizi hep Bahtsız Bedevi’ye benzetmiş olabilir, mutsuz olmanızı kadersizliğinize bağlamış olabilirsiniz. Ama bu şekilde sadece kendinizi kandırıyorsunuz. Nitekim siz bir başkasının dolu tarafını gördüğü bardağın boş tarafını görmeyi tercih ediyorsunuz.

Yalnızlık!

Yalnızlık!Ne demişler, yalnızlık Allah’a mahsustur! Mutsuzluğunuzun nedenlerinden bir tanesinin de yalnızlık olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Yani Pazar akşamları evde tek başınıza oturmak zorunda kalıyor musunuz? İhtiyacınız olduğunda konuşacak kimseyi bulamıyor musunuz? O zaman bu sorunu halletmeniz gerekiyor. Yani yeni arkadaşlar edinmek için çaba harcamalısınız. Bunun için insanlara karşı yaklaşımınızı değiştirebilir, farklı gruplara katılabilir, daha önce hiç konuşmadığınız mesai arkadaşlarınızla ya da komşularınızla yakınlaşmak için çaba gösterebilirsiniz. Emin olun istediğiniz takdirde kısa zaman içinde bir sürü yeni arkadaş edinmiş olacaksınız.

Materyalist Yaklaşım!

Materyalist Yaklaşım!Dünyadaki en fakir insanlar bu hayattaki tek şeylerinin sahip oldukları para olduğunu düşünen kişilerdir. Evet, para elbette hayatımızdaki en önemli şeylerden bir tanesi. Ama mutluluk için gerekli olan tek şeyin para olduğunu da düşünmemelisiniz. Bu dünyada tomar tomar parası olmayan, ama yüzleri sürekli gülen insanlar da var. Kesinlikle para mutluluğu satın alamıyor. Yalnızca aracılık yapabiliyor. İşte bunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.

Doğru Şeyler için Zaman Yaratmamak!

Doğru Şeyler için Zaman Yaratmamak!Sizi mutlu edecek şeyler için kendinize yeterince zaman ayırdığınızdan emin misiniz? Mesela; sizin için bu hayattaki en önemli kişilerle gerektiği gibi vakit ayırıyor musunuz? Annenizi, babanızı, kardeşlerinizi veya akrabalarınızı ne kadar sıklıkla arıyor, hal hatır soruyorsunuz? Akşam eve geldiğinizde çocuklarınıza 1 saatinizi bile ayıramayacak kadar meşgul müsünüz? Eğer sizin için doğru olan şeylere zaman ayırmıyorsanız, bu hatanızı bir an önce düzeltmelisiniz. Önceliklerinizin farkında olmak size daha tatminkar bir hayat sunacaktır.

İlginizi Çekebilir: Para – Mutluluk – Zaman Üçgeni

Mutsuz İnsanlarla Takılmak!

Mutsuz İnsanlarla Takılmak!Belki farkında değilsiniz ama sürekli olarak başına kötü bir şeyler gelen arkadaşınızdan uzaklaşma vaktiniz gelmiştir. Neden mi? Çünkü ne zaman görseniz mutsuz olan, ne zaman konuşsanız içinizi daraltan kişilerden uzaklaşmak emin olun ki hayatınızda gözle görülür bir değişiklik yaratacaktır. Neticede onların düşük frekanslı kötü enerjilerine maruz kalmaya devam ederseniz, büyük ihtimalle hayatınız boyunca tam anlamıyla mutlu olamayacaksınız.

Göz Atın: Sizi Sizden Alarak Yaşam Enerjinizi Sömüren 10 Şey

Gerçek Amacının Farkında Olmamak!

Gerçek Amacının Farkında Olmamak!Size bu hayattaki amacın ne diye sorsalar, ne cevap verirsiniz? Klişe cevaplardan başka diyorum. Yani tamam herkes gibi siz de başarılı ve mutlu bir hayat geçirmek istiyorsunuz, ama başka Söyleyebileceğiniz ya da gösterebileceğiniz elle tutulur hedefleriniz var mı? Yani bu hayatta ayakta kalmaktan ve hayatınızı idame ettirmekten başka kendiniz için ne yapıyorsunuz? Atıyorum, kısa zaman içinde öleceğinizi bilseniz neyi yapamadığınız için pişmanlık yaşardınız? İşte kendinize bu tarz sorular sorarak, sizi mutsuz eden belirsizliklere çözüm bulabilirsiniz.

Rol Yapmak!

Rol Yapmak!Gerçekten kendiniz gibi olduğunuzdan emin misiniz? Yoksa insanların sizden beklediği gibi bir kişiye mi dönüştünüz? Önceleri annenizin ya da babanızın, daha sonra arkadaşlarınızın, sevgilinizin, eşinizin, çocuklarınızın ya da patronunuzun istediği gibi biri olup çıktınız mı? Eğer siz de etrafınızdaki insanların beklentilerine karşılık verebilmek için sizi siz yapan özelliklerden vazgeçtiyseniz, mutsuz olmanız gayet normaldir. Bu nedenle, öncelikle gerçekte olduğunuz kişiyle, olmaya çalıştığınız kişi arasındaki farklılıkları bulmalısınız.

Geçmişte Takılıp Kalmak!

Geçmişte Takılıp Kalmak!Tıpkı bozuk bir saat gibi siz de sürekli aynı yeri gösteriyor olabilir misiniz? Geçmiş günlerinizi özlemle anarak, bugünü kaçırıyor olabilir misiniz? Çünkü insanları mutsuz eden en önemli şeylerden bir tanesi de geçmişte takılıp kalmalarıdır. Unutmayın ki bir kitabın en beğendiğiniz bölümünü tekrar tekrar okumaya devam ederseniz, gelecek bölümde ne olacağını asla öğrenemezsiniz.

Gelecekten Başka Bir Şey Düşünmemek!

Gelecekten Başka Bir Şey Düşünmemek!Geçmişe bağlı kalmanın yanında sürekli geleceği düşünmek de yapacağınız en büyük hatalardan biri olacaktır. Yani hedeflerinize çok bağlı olabilirsiniz, aşırı hırslı da olabilirsiniz; ama bu sürekli yarını düşünmeniz anlamına gelmiyor. Çünkü bu şekilde davranırsanız, içinde bulunduğunuz anın önemini asla anlayamaz ve doğal olarak da hayatı kaçırmış olursunuz.

Sağlıksız Yaşam!

Sağlıksız Yaşam!Yediğinize içtiğinize dikkat etmemek, spor yapmamak, mutsuzluk, stres dolu bir hayat… Tüm bunlar sizi bir 10-20 yıl yaşlandıracak ve mutsuzluğunuza neden olacaktır. İşte tam da bu nedenden dolayı tüm kötü alışkanlıklarınızdan uzaklaşmalı ve sağlıklı yaşamaya başlayarak hayatın tadını çıkarmaya başlamalısınız.

Mükemmeliyetçilik!

Mükemmeliyetçilik!Sizi mutsuzluğa sürükleyecek şeylerden bir tanesi de benimsediğiniz mükemmeliyetçi yaklaşım olabilir. Ne kendinizde ne başkalarında bir kusur olsun istemiyor musunuz? İş hayatındaki başarısızlıkları bir türlü kabullenemiyor musunuz? O zaman siz de her şeyin kusursuz olmasını isteyen bu takıntılı grup arasında olabilirsiniz. Bu nedenle yapmanız gereken, kusurların ve pürüzlerin varlığını kabul etmek olmalıdır.

Başarısız Olmaktan Korkmak!

Başarısız Olmaktan Korkmak!İnsanların mutsuzluğuna neden olan şeylerden biri de başarısızlıklarından korkmaktır. Halbuki dünyanın en başarılı insanları bile başarısızlığı başarının bir parçası olarak görmüş ve pek çok lider bu konu hakkında ilham verici sözler söylemiştir. Peki, pek çok kişi tarafından onaylanmış bu durumu siz neden kabul etmiyorsunuz? Bu hayatta herkesin bazen düşebileceğini, önemli olanın tekrar ayağa kalkmak olduğunu neden anlamıyorsunuz?

İlginizi Çekebilir: Zeki Ama Başarısız Olmanıza Sebep Olan 7 Hata

Garantici Yaklaşım!

Garantici Yaklaşım!Çoğu insanı mutsuzluğa sürükleyen şeylerden bir tanesi de garantici yaklaşımlarıdır. Eğer siz de sınırlarınızın dışına çıkmaya korkuyor ve alışılmış düzeninizden başka her şeye karşı korkuyla yaklaşıyorsanız, mutlu olamamanız gayet olağandır. Çünkü bu şekilde kendinizi monoton bir hayata sürüklüyor, bir anlamda kendi kendinize pranga vurmuş oluyorsunuz.

Borca Girmek!

Borca Girmek!Ödeyebileceğinizden fazla borca girmek sizi fazlasıyla strese sokacaktır. Bu sizin ailevi sorunlar yaşamanıza, ilişkilerinizin zarar görmesine ve haliyle de mutsuzluğa sürükleyecektir. Sonuçta kendinizi maddi anlamda geliştirmenin yollarını aramalı, gerekiyorsa daha fazla çalışmalı ve para yönetimi konusunda kendinizi eğitmelisiniz.

Tavsiye Ederiz: Borç Bitirici Olmak İsteyenler için 5 Altın Kural

Değerinin Farkında Olmamak!

Değerinin Farkında Olmamak!Mutlu olmak için öncelikle kendinizi sevmelisiniz. Yani başkalarının sizi sevmesini istemek yerine, kendinizi sevmenin ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Unutmayın ki siz ne kadar güzel olduğunuzu bilmezseniz, insanlar da bilmeyecek; siz yeteneklerinizin farkına varmazsanız insanlar da varmayacaktır.

Sevdiklerinize Gereken Özeni Göstermemek!

Sevdiklerinize Gereken Özeni Göstermemek!Sizin için önemli olan kişilere gerektiği kadar özen gösteriyor musunuz? İş hayatınızdan, günün koşuşturmasından, eğlence hayatından geriye kalan zamanınızda onlar için vakit yaratabiliyor musunuz? Yoksa siz de çoğu insanın düştüğü hataya düşerek sizin için önem taşıyan şeyleri unuttunuz mu? Daha mutlu olmak için durun ve kendinize bu soruyu sorun derim.

Oyalanmak!

Oyalanmak!İnsanı mutsuzluğa sürükleyen şeylerden bir tanesi de oyalanmaktır. Yani bir şeyler yapıyormuş gibi görünüp, aslında hiçbir şey yapmamaktır. Eğer geriye dönüp baktığınızda siz de hayatınızın oyalanmaktan başka bir şey olmadığını düşünüyorsanız, bunu değiştirmek için bir şeyler yapmalısınız. Zamanın akıp gittiğini, bilin ve her anınızı hissederek yaşamalısınız. Unutmayın ki şu kısacık kelebek ömürlerimizde oyalanacak fazladan bir 5 dakikamız bile yok.

Öğrenmemek!

Öğrenmemek!Evet, bu da sizin mutsuzluk kaynaklarınızdan biri olabilir. Çünkü ister 20 yaşında olun isterseniz de 60, öğrenmekten vazgeçtiğiniz an yaşlanmaya başlamışsınız demektir. Bu nedenden dolayı, hayat boyu öğrenmeyi bir felsefe olarak benimsemelisiniz.

Hayal Kurmanın Önemini Anlamamak!

Hayal Kurmanın Önemini Anlamamak!Hayalperest insanlar neden mutludur, biliyor musunuz? Çünkü onlar sizin sandığınız gibi sadece boş hayaller kurarak, gerçek yaşamdan uzaklaşmış olmazlar. Aksine onlar bir hayal kurar ve bu hayallerinin peşinden giderler. Bilirler ki her büyük başarının arkasında tutkulu bir insan ve inanılarak kurulan bir hayal vardır.

İlginizi Çekebilir: Paranın Değil, Hayallerin Peşinden Koşmak için 5 Neden

Sıkılmak!

Sıkılmak!Mutsuzluğun nedenlerinden bir tanesi de sıkılmaktır. Hayatın ne kadar sıkıcı olduğunu düşünmek yerine kendinize eğlenecek bir şeyler bulmayı denemelisiniz. Sonuçta, zamanını akıllıca yönetmeyi bilen bir insan hiçbir zaman “sıkıldım” diyemez. Çünkü onun sıkılmak için harcayacağı boş vakti yoktur. Bu nedenle siz de “sıkılmak” kelimesini bir an önce kelime dağarcığınızdan çıkarmalısınız.

İlgili İçerik: “Canım Sıkılıyor, Ne Yapabilirim” Diyenlere Öneriler

Meşguliyet!

Meşguliyet!Ne kadar meşgul olduğunuzdan sürekli olarak dert mi yanıyorsunuz? Hiçbir şey için vaktiniz olmadığını söylüyor ne arkadaşlarınıza ne işinize ne de ailenize bir türlü yetişemiyor musunuz? Eğer bu şekilde düşünüyorsanız, üzgünüm; ama tüm insanların sizinle aynı zamana sahip olduğunu bilmelisiniz. Yani dünyanın en başarılı insanları da bir günü 24 saat olarak yaşıyorlar, siz de öyle yaşıyorsunuz. Bu nedenle kendinizi “çok meşgul” olarak tanımlamaktan lütfen vazgeçin.

Yeterince Uyumamak!

Yeterince Uyumamak!Yeterince uyumadığınız için de mutsuz olabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, geceler boyunca çalışmak ya da eğlenmek sizi pek çok bakımdan kötü etkileyecektir. Düzensiz veya yetersiz uyku odaklanma sorunları yaşamanıza neden olacak, sizi olduğunuzdan çok daha sinirli biri haline getirecek ve pek çok farklı açıdan sağlık sorunları yaşamanıza zemin hazırlayacaktır. Bu nedenle, erken yatıp erken kalkmayı hayat boyu sürdüreceğiniz bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Tavsiye Ederiz: Kaliteli Bir Uyku için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yalnızlığın Keyfinden Bihaber Olmak!

Yalnızlığın Keyfinden Bihaber Olmak!Mutsuz olmanızın nedenlerinden bir tanesi de kendi kendinize kalamamanız olabilir. Çünkü insanın yenilenmesi ve dinlenebilmesi için yalnız kalmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle yapmanız gereken bazen kişi ve olaylardan uzaklaşmaktır. Hatta eğer imkanınız varsa, tek başınıza seyahate çıkmayı deneyebilirsiniz. Emin olun bu sizin birçok sorununuzu halletmenize yardımcı olacak ve kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Birilerine Bağımlı Olmak!

Birilerine Bağımlı Olmak!Sadece sizi ilgilendiren kararları alırken bile birilerine danışma ihtiyacı hissediyor musunuz? Tek başınıza bir şey yapmanın keyfini çıkartamıyor musunuz? O zaman insanlara hayır demeyi öğrenin ve bunun sizin hayatınız olduğunu onlara anlatın. Eğer tavrınızı açık ve net olarak koyabilirseniz, siz istemediğiniz halde başkalarının hayatınıza müdahil olmalarını engelleyebilirsiniz.

Mutluluğu Hak Etmediğine İnanmak!

Mutluluğu Hak Etmediğine İnanmak!“Ben zaten mutlu olmayı hak etmiyorum” tarzında saçma sapan inanışları olan insanları bilirsiniz. Hani şu depresif ve melankolik havadan bir türlü çıkamayanları! İşte siz onlardan biri olmayın. Sakın ola yaptığınız bir şeyden dolayı kendinize mutsuzluğu reva görmeyin.

Fırsatları Görmezden Gelmek!

Fırsatları Görmezden Gelmek!Bazen ayağınıza kadar gelen fırsatları geri teper ve garanti olan hayatınıza devam edersiniz. Yani değişiklik yapmaktan korkar ve daha mutlu olmak varken risk almaktan çekinip hep geride durursunuz. Bu şekilde davranmanın sizi mutlu edeceğini düşünür, ama ne yazık ki önünüzdeki fırsatı teperek büyük bir hata yaparsınız. Neticede mutsuz hayatınıza devam etmek istemiyorsanız, etrafınızda olup bitenlere karşı alıcılarınızı açık tutmalı, karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmekten çekinmemelisiniz.

Nefret Edilerek Gidilen İşler!

Nefret Edilerek Gidilen İşler!Her sabah işinize lanet ederek gidiyorsanız, ilk olarak yapmanız gereken değişikliklerden bir tanesi de işinizi değiştirmek olmalıdır. Çünkü hayatınızın büyük bir bölümünü nefret ederek çalıştığınız iş yerinde harcıyorsunuz ve iş dışındaki her şeyin yolunda gitmesi mutluluğunuz için yeterli olmayacaktır. Unutmayın ki mutluluğunuz, bilmem kaç lira aldığınız maaş hesabınızdan çok daha fazla önem taşımaktadır. Hem kim bilir belki yeni işiniz sizi hayal edemeyeceğiniz kadar yüksek noktalara götürecektir. Denemeden bilemezsiniz, değil mi?

Göz Atın: “İşimi Sevmiyorum, Hiç Memnun Değilim, Neler Yapabilirim” Diyenlere Özel Çözüm Önerileri

Gerçek Dostlara Sahip Olmamak!

Gerçek Dostlara Sahip Olmamak!Zor durumda kaldığınız zamanlarda yanınızda hiç kimseyi bulamıyor musunuz? İhtiyacınız olduğu anlarda yanınızda olan arkadaşlarınızın çil yavrusu gibi dağıldığını mı görüyorsunuz? Belki de sandığınız kadar gerçek dostlarınız yoktur. Belki de etrafınızdaki kişiler zannettiğiniz kadar güvenilir değildir. Üzgünüm ama , kendinize ne kadar gerçek dosta sahip olduğunuzu sormalısınız. Samimi olmadığını düşündüğünüz kişiler için fedakarlık yapmaktan vazgeçmelisiniz.

Başkalarının Düşüncelerini Haddinden Fazla Önemsemek!

Başkalarının Düşüncelerini Haddinden Fazla Önemsemek!Sizi mutsuz edebilecek bir diğer şey de insanların düşüncelerini çok fazla önemsemeniz olabilir. Oysaki bunun size hiçbir faydası yoktur. Biri sizin hakkınızda başarısız diye yorum yapsa, başarısız mı olacaksınız? Ya da tam tersi olsa, kendinizi olduğunuzdan daha başarılı mı hissedeceksiniz? Bu nedenle insanların düşüncelerine göre yaşamaktan vazgeçin. Unutmayın ki insanların fikirleri sizin ne olduğunuza ya da ne olacağınıza etki edemez. Tabii, siz buna izin vermediğiniz takdirde!

Yanlış Zamanda Yanlış Şeyler Yapmak!

Yanlış Zamanda Yanlış Şeyler Yapmak!Eğer bir ağacı yanlış zamanda budarsanız, onun meyve vermemesine belki de kurumasına yol açarsınız. Bir çiçeği daha çabuk açsın diye sürekli sularsanız, solmasına neden olursunuz. Demek istiyorum ki yanlış zamanlarda yanlış şeyler yapmak sizi mutsuz bir insan yapacaktır. Gireceğiniz bir sınavı son güne bırakır ve sabaha kadar çalışırsanız, bunu size kazandıracağı tek şey koca bir D olacaktır. İşte tıpkı bu durum gibi siz de yanlış zamanlarda yanlış işler peşinden koşmaktan vazgeçmelisiniz.

Tavsiye İçerik: Zaman Yönetiminde Başarılı Olmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hatalarından Ders Almamak!

Hatalarından Ders Almamak!Sizi mutsuzluğa sürükleyecek şeylerden bir tanesi de hatalarınızdan ders çıkarmamanız olabilir. Yani aynı hatayı üst üste yapmak size kendinizi başarısız ve işe yaramaz hissettirecektir. Nitekim bu gayet doğaldır. Düşünsenize, aynı yolda yürüyorsunuz ve her seferinde aynı ağaç köküne takılıp düşüyorsunuz. Ne hissedersiniz? Aptal gibi değil mi? Bu nedenle, bir hata yaptığınızda bunu nasıl ve neden yaptığınızı tüm ayrıntılarıyla düşünün. Düşünün ki aynı ya da benzer durumlarla karşılaştığınızda, bunların üstesinden ustalıkla gelebilin.

Bir Kedinizin Bile Olmaması!

Bir Kedinizin Bile Olmaması!Eğer sizin de enerjisinden keyif alacağınız bir kediniz yoksa rahatlıkla; “bir kedim bile yok, anlıyor musun?” nidaları atarak mutsuzluğunuza ağlayabilirsiniz. Evet, belki komik gelecek; ama sizi mutsuz yapan şeylerden bir tanesi de bu olabilir. Çünkü evcil hayvan beslemek pek çok açıdan insanı mutlu etmektedir. Eve geldiğinizde sizi heyecanla bekleyen sevimli bir dostun karşısında kim suratını asıp oturabilir ki? Belki sizin de tüylü bir dostla tanışma vaktiniz gelmiştir, ne dersiniz? Bunun için hayvan barınaklarını gezerek, bir canlının mutlu bir yuvaya kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bakın, evcil hayvan sahibi olmak sizi şimdiden mutlu etmeye başladı bile!

Kurban Rolünü Üstlenmek!

Kurban Rolünü Üstlenmek!Neden her zaman kendinizi kaybeden taraf olarak görüyorsunuz? İzlediğiniz bir filmde, kendinizi eşleştireceğiniz kahramanın acı çeken ve üzülen olması sizce de bir tesadüf olamaz değil mi? Ne demek istediğimi anladınız, değil mi? Radyoda çıkan her hüzünlü şarkıda kafanızda türlü türlü senaryolar oluşturuyor, gayet başarılı bir ilişkiniz olmasına rağmen anında aşk acısı çeken bir Mecnun’a dönüşüveriyorsunuz.

Mutluluğu Görememek!

Mutluluğu Görememek!Sizi mutsuzluğa sürükleyen en büyük neden işte tam olarak bu! Aslında burnunuzun ucunda olan mutluluğun peşinden oradan oraya sürüklenmeniz. Mutluluğun birilerinde ya da bir şeylerde olduğunu düşünerek sürekli bir arayış halinde olmanız! Oysaki mutluluğun asıl kaynağı sizsiniz. Baktığınız her şeyden mutlu olabilirsiniz, ancak siz nasıl bakacağınızı bilmiyorsunuz. Görmek istediğinizde mutluluğun hemen yanı başınızda durduğunu fark edecek ve bu kadar uzun zamandır nasıl olup da kendinizi mutsuzluğa mahkum ettiğinize şaşırıp kalacaksınız. Eğer dediğime inanmıyorsanız, deneyip görebilirsiniz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.