Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“Canım Sıkılıyor, Ne Yapabilirim” Diyenlere Öneriler

Biliyorum, sıkıntıdan patlamak üzeresiniz ve “off, puff” diye diye içinizi daha da daraltıyorsunuz. Yapabileceğiniz şeyleri düşünüyorsunuz ama yine de can sıkıntısı nasıl geçer sorunsalına cevap bulamıyorsunuz.
“Canım Sıkılıyor, Ne Yapabilirim” Diyenlere Öneriler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

“Çok sıkıldım, acaba ne yapsam, bütün gün nasıl geçecek, arkadaşımı mı arasam, dışarı mı çıksam, film mi izlesem…” gibi zibilyon tane düşünceden sonra kös kös oturmaya devam edenlerden biri olabilirsiniz. Zamanınızı nasıl değerlendireceğinizi bilemiyorsunuz. Aslında bir sürü şey yapabilecekken oflayıp puflamaya devam ediyorsunuz. Sonra da “çok sıkılıyorum ve ne yapsam ne etsem” diye diye akşam ediyorsunuz. Hiçbir şey yapmadan, koca bir günü can sıkıntısına kurban etmiş oluyorsunuz.

Tercihinizi can sıkıntısından kullanmak yerine, eğlenceli bir şeyler bulmalısınız. Kıymetli vaktinizi kayda değer şeyler yaparak geçirmelisiniz. Sonuçta; ortada can sıkıntısı diye bir şey varsa onun çözüm yolu da var demektir. Yani burada soruna değil, çözüme odaklanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

“Çok sıkılıyorum, hiçbir şey yapmak istemiyorum…” gibi yakınma cümleleri yerine “acaba ne yapsam da şu can sıkıntısından kurtulsam” diye düşünmelisiniz. Emin olun, istediğinizde canınız sıkılınca yapabilecek sayısız farklı şey bulacaksınız. Ama durun bir dakika! Şimdi siz maazallah ona falan da üşenirsiniz! Yorulmamanız adına canınız sıkıldığında neler yapabilirsiniz, gelin hep birlikte bakalım.

Evde Tek Başına Kaldığında Yapılabilecek Şeyler

Evde Tek Başına Kaldığında Yapılabilecek ŞeylerEvde tek başınıza kaldınız ve canınız sıkıntıdan patlıyor mu? “Ne yapsam da şu can sıkıntısından kurtulsam” diye mi düşünüyorsunuz? Hiç merak etmeyin, çünkü hemen şimdi öğreneceğiniz önerilerle ruhunuzu daraltan o sıkıntıdan kurtulacaksınız. Aşağıdaki listede tek başına yapılabilecek eğlenceli aktivitelerden tutun da tembelliğin tadını çıkartabileceğiniz birçok öneriye rastlayacaksınız. Fazla uzatmadan, hemen tek başına yaşayanların can sıkıntısını gidermek için öneriler sunalım:

Yemek Yapın!

Yemek Yapın!Kendiniz ya da sevdiğiniz birileri için şöyle güzel bir sofra hazırlamaya ne dersiniz? Evet, size önlüğünüzü giyip, fon müziğinizi de ayarlayarak mutfağa girmenizi öneriyorum. Bildiğiniz hatta daha da iyisi daha önce hiç denemediğiniz tarifler yaparak zamanınızı eğlenceli bir şekilde geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Emin olun; yemek yaparken can sıkıntısından kurtulacak, denediğiniz tarifin nasıl bir şeye benzeyeceğini heyecanla bekleyeceksiniz. Sonunda emeğinizin karşılığını güzel (ya da berbat bilemiyorum) bir ziyafet çekerek alacaksınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Tepeden Tırnağa Bakıma Girin!

Tepeden Tırnağa Bakıma Girin!Evde tek başına kaldınız ve yapacak hiçbir şey bulamıyorsunuz. O zaman hemen küçük bir araştırma yapıp evinizdeki malzemelerle ne gibi kişisel bakım ürünleri yapabileceğinizi öğrenmelisiniz. Çünkü bütün gününüzü kendinize bakım yaparak geçireceksiniz. Evet, size can sıkıntınızı gidermek için tepeden tırnağa bakıma girmenizi öneriyorum. Saçınıza ve yüzünüze maske yapabilirsiniz. Tırnaklarınıza manikür-pedikür yapabilirsiniz. Ilık bir duş alabilirsiniz. Vücut kremleri kullanabilirsiniz. Tüm bunlarla hem can sıkıntısından kurtulacaksınız hem de bakımın sonunda yenilenerek, göz kamaştırıcı hale geleceksiniz.

İncelemenizi Öneririm:

Temizlik ve Evi Derleyip Toplama İşleriyle Meşgul Olun!

Temizlik ve Evi Derleyip Toplama İşleriyle Meşgul Olun!Canınız mı sıkılıyor? O zaman müziğin sesini yükseltin, üzerinize rahat bir şeyler giyin ve temizlik moduna geçin derim. Sonuçta; evde boş vakit değerlendirmek için fikir aramıyor muydunuz? İşte size hem eğlenceli hem de faydalı bir fikir! Tamam, evi derleme toplama temizlik yapma işi ilk başta gözünüze zor görünebilir. Ama başladıktan sonra emin olun ki, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Ayrıca işin sonunda da duşunuzu alıp misler gibi kokan evinize bakacak ve eserinizle gurur duyacaksınız!

Bunlara da Bakın:

Dolabınızdaki Fazlalıklardan Kurtulun!

Dolabınızdaki Fazlalıklardan Kurtulun!Evde yapılabilecek bir diğer aktivite de dolabınızdaki fazlalıklardan kurtulmanız! Eminim, sizin dolabınızda da aldığınızdan beri bir kez bile giymediğiniz ya da artık sıkıldığınız için yüzüne bile bakmadığınız sayısız gereksiz eşyanız vardır. İşte tam da vaktini bulmuşken, yani kendinize yapacak bir şeyler arıyorken, dolabınızı tamamen boşaltabilirsiniz.

Giymediklerinizi bir kenara ayırabilirsiniz. Giydiklerinizi ise düzenli bir şekilde yeniden dolabınıza yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde hem dolap düzeltme işinizi halletmiş olacaksınız hem de fazlalıklarınızı farklı şekillerde değerlendirebileceksiniz. Mesela; 2. el eşya satışı yapan sitelere üye olarak giymediğiniz eşyalardan kazanç elde edebilirsiniz. (Kullanmadığınız eşyaları satarak nasıl para kazanacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.) Ya da ihtiyacı olan kişilere vererek eşyalarınızı iyi bir amaç için kullanabilirsiniz.

Kıyafet Kombini Yapın!

Kıyafet Kombini Yapın!Şimdi de hem erkekler hem de kadınları “bugün ne giysem” derdinden kurtaracak bir öneriden bahsetmek istiyorum. Evet, hazır evde kimsecikler yokken kıyafet kombini yapabilirsiniz. Kendinizi “yarın ne giysem” derdinden kurtarabilirsiniz. Hangi pantolonun üzerine hangi kazağı giyeceğinizi, hangi eteği hangi bluzla eşleştireceğinizi düşünüp denemeler yapabilirsiniz. Giyecek bir şey bulamadığınızda önceden hazırlamış olduğunuz kombinlerden faydalanabilirsiniz.

Bunlara Göz Atabilirsiniz:

Film Kültürünüzü Geliştirin!

Film Kültürünüzü Geliştirin!Evde tek başına kaldığınızda yapılabilecek bir diğer şey de kesinlikle film izlemek! Hem can sıkıntınızı gidermek hem de boş vakitlerinizi değerlendirmek adına film izleme seçeneğini kesinlikle değerlendirmelisiniz. Sonuçta bir yanda eğlenirken bir diğer yandan da film kültürünüzü genişletmiş olacaksınız. Ve bu noktada size izlemediyseniz veya tekrar bir göz atarım diyorsanız; IMDb puanları ile son 10 yılın en iyi filmleri ile can sıkıntınızı gidermenizi öneririm. Ya da para kazanmak için gaza gelmek istiyorsanız; en iyi para konuları adlı film listemize göz atmanızı tavsiye ederim. (Göz atmak için tıklayın.) Zira listedeki filmler arasında izlemedikleriniz varsa çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

Kahve-Çikolata, Çay-Kurabiye, Cips-Kola İkililerinin Tadını Çıkarın!

Kahve-Çikolata, Çay-Kurabiye, Cips-Kola İkililerinin Tadını Çıkarın!Evde tek başına kalmak denildiğinde akla gelen şeylerden bir diğeri de bunlar! İster televizyonun karşısına, ister balkona, isterseniz de bilgisayarın başına geçerek o malum ikililerin tadını çıkartabilirsiniz. Çoğu kişi için birbirinden ayrı düşünülemeyen kahve-çikolata gibi! Ya da koca bir demlik çay ve kurabiyeler gibi! Ve tabii ki bir de (gerçi fazlasıyla zararlı ama arada ufak kaçamaklar yapılabilirsiniz diye düşünüyorum) cips-kola ikilisi gibi! Dünyanın en pahalı patates cipsi St Eriks ile tanışmak için burayı tıklayın.

Eşyaların Yerlerini Değiştirerek Evinize Yeni Bir Görünüm Kazandırın!

Eşyaların Yerlerini Değiştirerek Evinize Yeni Bir Görünüm Kazandırın!Canınız çok mu sıkılıyor? O zaman evinizdeki odaları bir bir gezip, yaşam alanınızda ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Örneğin; salonunuzdaki koltukların yerini değiştirebilirsiniz. Mutfak masasını cam kenarından duvar tarafına alabilirsiniz. Sehpaları farklı yerlere koyabilirsiniz. Gücünüz yettiğince evinize yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Hatta tam da bu noktada size yaşamınızı kolaylaştıracak pratik ev dekorasyon fikirleri adlı yazımıza göz atmanızı öneririm.

Sevdiğiniz İnsanlara Mektup Yazın!

Sevdiğiniz İnsanlara Mektup Yazın!Yakın arkadaşınıza, annenize, babanıza, sevgilinize, çocuğunuza, kısacası sevdiklerinize! Hayatınızda yer aldıkları için minnettar olduğunuz kişileri düşünerek hepsine ayrı ayrı mektup yazabilirsiniz. Evet, onları düşündüğünüzde içinizden gelenleri bir bir kaleme almanızı öneriyorum.

Örneğin; hatırladığınızda sizi gülümseten anıları, gülmekten karnınızın ağrıdığı tecrübelerinizi, onları neden bu kadar çok sevdiğinizi… Sevdiklerinize mektup yazarken hem can sıkıntısından kurtulacak hem hayatınızdaki insanları düşünerek ne kadar şanslı olduğunuzu bir kez daha anlayacak hem de mektubunuzla onları mutlu etmenin keyfini yaşayacaksınız.

Depresif Olan Tanıdıklarınızı Arayın!

Depresif Olan Tanıdıklarınızı Arayın!Eminim, sizin etrafınızda da onlardan vardır. Hani şu hiçbir şeyden memnun olmayan, sürekli şikayet eden tiplerden! Melankolik ve karamsar tavırlarıyla sizi sizden alan depresif kişiliklerden! Peki, onlarla konunun ne alakası mı var? Hemen söyleyeyim.

Evde tek başınaysanız ve canınız çok sıkılıyorsa, telefonu elinize alıp o depresif mi depresif tanıdığınızı aramanızı öneriyorum. Zira söyledikleriyle “ayy, ben aslında hiç sıkılmıyormuşum” demenizi sağlayacaktır. Çünkü ona “çok sıkılıyorum, ne yapacağımı bilemiyorum” gibi sözler ettiğinizde size kendisinin bin beter olduğunu söyleyecektir. Bu da size “ben yine iyiymişim” diye düşündürecektir.

İlginizi Çekebilecek İçerikler:

  • Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Kurtulunur?
  • Depresyonda Olan İnsanların Nefret Ettiği Cümleler

Kendinizi Dinleyip Geleceğe Yönelik Plan Yapın!

Kendinizi Dinleyip Geleceğe Yönelik Plan Yapın!Evde tek başına kalmanın keyfini bu şekilde çıkarabilirsiniz. Sonuçta; her zaman kendinizle baş başa kalmaya fırsat bulamıyorsunuz. İşte tam da fırsatını bulmuşken, kendinizi dinleyip geleceğe yönelik plan yapmayı düşünebilirsiniz. Hayatınızı gözden geçirebilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz hedeflerden oluşan bir liste hazırlayabilirsiniz. Sakin kafayla yapmanız gerekenleri düşünerek yaşamınızı düzene sokabilirsiniz.

Kim, Kiminle, Nerede, Ne Yapıyormuş Şöyle Bir Bakın!

Kim, Kiminle, Nerede, Ne Yapıyormuş Şöyle Bir Bakın!Yani sosyal medya mecralarında fink atmanızı öneriyorum. Kimin kiminle nerede ne yaptığını inceleyerek can sıkıntısından kurtulun. Hatta öğrendiğiniz bomba haberleri hemen SS alıp arkadaşlarınızla paylaşın.

Zaten Facebook, Instagram, Twitter, Tumblr derken can sıkıntınızın uçup gittiğini göreceksiniz. Pek çok kişinin bağımlısı olduğu sosyal medyayı yararınıza kullanmış olacaksınız. Ama olayı abartmamaya da dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde siz de bir sosyal medya bağımlısı olursunuz ve bu kötü alışkanlığın negatif etkileriyle tanışmak durumunda kalırsınız.

Bunlara da Göz Atabilirsiniz:

Yeni Bir Yabancı Diziye Başlayın!

Yeni Bir Yabancı Diziye Başlayın!Evde tek başına kaldığınızda yapabileceğiniz bir diğer şey de bu! Ne zamandır arkadaşlarınızdan duyduğunuz ya da merak ettiğiniz yabancı bir diziye başlayabilirsiniz. İstediğiniz kadar bölüm izleyebilirsiniz. Herkesin dilinde olan yabancı dizilerden haberdar olarak ortamdaki muhabbetlere rahatlıkla katılabilirsiniz

Huzur İçinde Kitap Okuyun!

Huzur İçinde Kitap Okuyun!Yeni bir kitaba başlayabilirsiniz. Sessizliğin içinde battaniyenin altına girip farklı dünyalara seyahat edebilir, yeni insanlarla tanışıp yepyeni hayatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Emin olun, kitabı elinize aldıktan kısa süre sonra sayfaların arasında kaybolacak ve can sıkıntısından kurtulacaksınız.

Arkadaşlarla Yapılabilecek Eğlenceli Şeyler

Arkadaşlarla Yapılabilecek Eğlenceli ŞeylerPeki, ya arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde yapabileceğiniz eğlenceli şeyler? Siz de sık sık bu durumu yaşamıyor musunuz? Sözleşip evde, dışarıda neredeyse artık bir yerlerde toplanıyor ama sonra yapacak bir şey bulamayıp telefonların içine gömülüyorsunuz. Kısacası; arkadaşlarla yapılacak eğlenceli şeyler neler, bilmiyormuş gibi öyle kös kös oturuyorsunuz. İşte bu noktada size fikir vermek adına birkaç öneriden bahsetmek istiyorum. Zira arkadaşlarınızla geçirdiğiniz zamanların kıymetini iyi bilmelisiniz.

Oyun Oynayın!

Oyun Oynayın!Arkadaşlarla sıkılınca ne yapılır? Tabii ki oyun oynanır. Artık nasıl oyunlar ilginiz çekiyorsa! Mesela; kağıt oyunları oynayabilirsiniz. Ya da tabu, jenga, uno, sessiz sinema, şişe çevirmece, katil kim, sayko gibi! Artık seçenekleri düşünüp hangi oyunu oynayacağınıza siz karar vereceksiniz. Sonuçta; değerlendirebileceğiniz bir sürü seçenek var.

Muhabbetin Dibine Vurun!

Muhabbetin Dibine Vurun!Öncelikle elinizdeki telefonları bırakın! Çünkü sosyal medya mecralarında gezinerek ya da gruplarda mesajlaşarak muhabbet etmeniz imkansız. İşte bu nedenle; bir süreliğine de olsa telefonlarınızdan uzaklaşmalısınız.

Sonuçta; yanınızda gerçek anlamda muhabbet edebileceğiniz kanlı canlı arkadaşlarınız var. Neler yaptığınızdan tutun da anılarınıza, hafta sonu planınızdan, yazın tatile nereye gideceğinize, iş hayatınızdan özel hayatınıza varana kadar pek çok farklı konuda sohbet edebilirsiniz. (Dipnot: Ben sohbet dedim ama siz “masumane” dedikodular da yapabilirsiniz.)

Pijama Partisi Yapın!

Pijama Partisi Yapın!Yemek, içmek, eğlenceli pijamalar, dans, film, çılgın makyajlar, dedikodu, sabaha kadar oturma… Tüm bunların ne anlama geldiğini biliyorsunuz. Her ne kadar pijama partisi denildiğinde akla hemcinslerim gelse de pekala erkekler de pijama partisi yapabilir. Ama onların yaptığı pijama partilerinin sonu nereye gider, pek bilemeyeceğim. İşte bu nedenle iyisi mi siz beyler; pijama partisi yerine maç falan izleyin. Bağırın çağırın evi batırın ve can sıkıntısından kurtulun.

Sinema ve Patlamış Mısır Keyfi Yapın!

Sinema ve Patlamış Mısır Keyfi Yapın!Arkadaşlarla evde yapılabilecek olan bu öneri her ne kadar klişe olsa da sırasını hiçbir zaman kaptırmayanlar arasında! Siz de arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde sinema ve patlamış mısır keyfi yapabilirsiniz. Ama umarım film seçimi konusunda kararsızlık yaşamazsınız.

Birlikte Büyüklerinizi Ziyarete Gidin!

Birlikte Büyüklerinizi Ziyarete Gidin!Özellikle de en yakın arkadaşlarınızla farklı bir şey yapmak istediğinizde bu öneriyi değerlendirebilirsiniz. Birlikte büyüklerinizi ziyaret edebilir, onların tecrübeleriyle, hikayeleriyle ve size verecekleri değerli tavsiyelerle gününüzü renklendirebilirsiniz. Hem bu şekilde onları mutlu ettiğiniz için daha da mutlu olursunuz. Büyükleri ziyaret etme fikrinin ne kadar eğlenceli olabileceğini göreceksiniz.

Sahile Gidip Çekirdek Çitleyin!

Sahile Gidip Çekirdek Çitleyin!Tabii yaşadığınız şehirde sizi can sıkıntısından da iç sıkıntısından da kurtaracak bir sahil varsa! Ama yoksa da hiç üzülmeyin! Sahil yerine daha farklı yerlere de gidebilirsiniz. Şehir parkları, yeşil alanlar, göletler gibi! Önemli olan şey gittiğiniz yerin şöyle doya doya nefes alabileceğiniz bir yer olması!

Eski Arkadaşlarınızı, Ex Aşklarınızı Araştırın!

Eski Arkadaşlarınızı, Ex Aşklarınızı Araştırın!Arkadaşlara yapılabilecek aktivitelerden bir diğeri de bu! Eski arkadaşlarınızı, ex aşklarınızı araştırarak, zaman geçirebilirsiniz. Ne bileyim; ilkokulu birlikte bitirdiğiniz arkadaşlarınızı, yıllar yıllar önce beraber olduğunuz insanları, uzun zamandır görmediğiniz üniversite arkadaşlarınızı internette araştırabilirsiniz. Arkadaşlarınızla onlar hakkında dedikodu yapabilirsiniz.

Farklı Spor Türlerini Deneyin!

Farklı Spor Türlerini Deneyin!Belki daha önce hiç bowling oynamadınız. Ya da daha önce hiç kayak yapmadınız. Hazır yapacak bir şey arıyorken neden arkadaşlarınızla farklı spor türlerini denemeyesiniz ki? Hem bu şekilde yeni bir hobi edinebilirsiniz. Farklı bir tecrübe edinmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Sokağa Farklı Kişiler Olarak Çıkın!

Sokağa Farklı Kişiler Olarak Çıkın!Peki, bu ne demek? Hemen açıklayayım. Arkadaşlarınızla evde toplaştınız diyelim ve ne yapacağınızı düşünüp duruyorsunuz. Çünkü hep aynı mekanlara gitmekten aynı şeyleri yapmaktan deli gibi sıkılmışsınız. İşte böyle anlarda, kılık değiştirerek dışarı çıkmayı deneyebilirsiniz. Gözlükler, şapkalar, sprey boyalar, tarzınıza aykırı kıyafetlerle birbirinize farklı görünümler kazandırabilirsiniz. Emin olun, hem süreçten hem de aynada gördüğünüz farklı kişilerden hiç düşünmediğiniz kadar keyif alacaksınız.

Alışveriş Yapın!

Alışveriş Yapın!Özelikle de sevgili hemcinslerimi cezbedecek bu öneriyi tabii ki erkekler de değerlendirebilir. Sonuçta; alışveriş yapmak özellikle de tutkunları için can sıkıntısını giderecek bir yöntem. Hem bu aktivite, arkadaşlarla birlikte yapıldığında tadından yenmez hale geliyor. Kıyafet denemeler, fikir alışverişi yapmalar… Sonunda evlere boş bir cüzdanla dönülse de alışveriş sırasında yaşananlar, ortada can sıkıntısı falan bırakmıyor.

Daha Önce Gitmediğiniz Yerlere Gidin!

Daha Önce Gitmediğiniz Yerlere Gidin!Sıkıldığınızda arkadaşlarla yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arasında tabii ki bu da var! Yani arabaya ya da toplu taşıma araçlarına atlayıp, daha önce gitmediğiniz yerlere gitmenizi öneriyorum. Yaşadığınız şehirdeki tarihi mekanlara, müzelere sergilere, doğal güzelliklere, artık canınız nereyi istiyorsa oralara gidebilirsiniz. Sonuçta; bu önerileri çoğaltmak mümkün! Önemli olan şey sizin bir şeyler yapmaya ve zamanınızı dol dolu geçirmeye istekli olmanız!

Canı Sıkılan Çocuklar için Ne Yapmalı?

Canı Sıkılan Çocuklar için Ne Yapmalı?Sömestr tatili çoktan bitmiş olmasına rağmen çocuğunuz hala mı sıkılıyor? Sürekli başınıza gelip “anne, baba, çok sıkıldım” gibi cümleler mi kuruyor? Peki, siz bu cümleler karşısında ne yapıyorsunuz?

Çocuğunuzu “oyuncaklarınla oyna, hadi biraz bilgisayarın başına geç, aç çizgi film izle…” gibi sözlerle başınızdan savmaya mı çalışıyorsunuz, yoksa canı sıkılan çocuğunuz için ne yapabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? “Evet” yanıtınızı ikinci sorudan yana verdiğinizi düşünerek, hemen alt başlıklara geçiyor ve sık sık “sıkıldım” diyen çocuğun derdine nasıl çare bulacağınızı anlatmaya başlıyorum.

Öncelikle Can Sıkıntısının Nedenini Anlayın!

Öncelikle Can Sıkıntısının Nedenini Anlayın!Pek çok ebeveyn çocuğunun sürekli “sıkıldım” demesinden şikayetçidir. Eminim ki bunu hepiniz biliyorsunuz. Peki, bir çocuğun canının neden sıkılabileceğini biliyor musunuz? Henüz hiçbir derdi olmayan, mutlu olmak için fırsat kollayan, bitmek bilmeyen enerjisiyle hep bir şeyler yapmaya hazır olan çocuk sizce neden sıkılıyordur?

Bunun bir sürü farklı nedeni olsa da en önemli nedeni; ilgisizliktir. İlgisizlikten sonra ise çocuğun can sıkıntısının nedenleri; arkadaşsızlık, monotonluk, yetersiz aktivite gibi şeyler olabilir. Yani önce çocuğunuzun can sıkıntısının nedenini bulmanızın, bu sorunun üstesinden gelmeniz için gerekli olduğunu bilmelisiniz.

Çocuğunuzla Birlikte Oynayabileceğiniz Oyunlar Bulun!

Çocuğunuzla Birlikte Oynayabileceğiniz Oyunlar Bulun!Canı sıkılan çocuğunuz için yaşına uygun oyunlar bulabilir ve onunla kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Mesela; 2-3 yaşlarında olan çocuğunuza renkleri öğretebilir, evinizdeki eşyalarla farklı şeyler tasarlayabilirsiniz. Kolilerden mutfaklar tasarlayabilir, sandalyelerin üzerine çarşaflar sererek çadırlar yapabilirsiniz. Birlikte resim yapabilir, parmak boyalarıyla eskimiş tişörtleri renklendirebilirsiniz. Balonu yere düşürmeme, baloncuk yapma, suda kağıt gemi yüzdürme, oyuncak arabalarla yarış yapma, saklambaç oynama gibi bir dizi farklı oyunla hem siz hem de çocuğunuz eğlenebilirsiniz.

İnceleyin: Hem Çocuklarınızı Hem de Kendinizi Mutlu Etmenin 20 Eğlenceli Yolu

Dışarı Çıkın!

Dışarı Çıkın!Çocuğunuzun canı sıkılıyorsa birlikte dışarı çıkabilirsiniz. Hem dışarıda vakit geçiren çocukların daha başarılı olduklarını artık pek çoğumuz biliyoruz. İşte bu nedenle; çocuğunuzun “anne-baba çok sıkıldım” cümlesini duymazlıktan gelmek yerine, onu alıp dışarıda küçük bir gezinti yapabilirsiniz. Parka gidebilirsiniz. Sohbet ede ede dolaşabilirsiniz. Bir şeyler yiyebilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Farklı Gruplar İçerisinde Yer Almasını Sağlayın!

Farklı Gruplar İçerisinde Yer Almasını Sağlayın!Çocuğunuzu farklı aktiviteler yapabileceği, yeni arkadaşlar edinebileceği kurslara yollayabilirsiniz. Bu öneri ile onun ilgisi ve yeteneği olan bir alanda kendini geliştirmesine, enerjisini faydalı yerlerde kullanmasına yardımcı olabilirsiniz. Emin olun, keşfedeceği şeyler ve tanışacağı yeni akranlar sayesinde çok daha mutlu ve kendine yetebilen bir çocuk olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Çocuklara Sorumluluk Kazandırmak için Yapılması Gerekenler

Ev İşleri Konusunda Yardımına Başvurun!

Ev İşleri Konusunda Yardımına Başvurun!Evet evet, çocuğunuzun oyalanmasını sağlayacak önerilerden bir diğeri de bu! Yani ondan ev işleri konusunda yardım istemelisiniz. Tabii, bunu doğru bir şekilde yapmalısınız. Mesela; “birlikte şekilli kurabiye yapmaya ne dersin, baban için kocaman bir pizza yapalım mı, hadi birlikte dolabımızı düzenleyip yeni eşyalar için yer açalım, bahçedeki çiçekleri canlandırmamız lazım yardım eder misin…” gibi cümlelerle onu teşvik etmelisiniz.

Animasyon Filmi İzleyin!

Animasyon Filmi İzleyin!Yapabileceğiniz bir diğer şey de animasyon filmi izlemek! Hem bu şekilde siz de iyi vakit geçireceksiniz. Uzun lafın kısası; sizlere yanınıza atıştırmalıklarınızı da alıp, çocuğunuzla televizyonun karşısına geçerek eğlenceli animasyon filmleri izlemenizi öneriyorum. Mesela; bu listeye göz atarak, hangi animasyon filmlerini izleyebileceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz.

Birlikte Hikaye Yazın!

Birlikte Hikaye Yazın!Hem çocuğunuzun yaratıcılığını güçlendirecek hem de can sıkıntısını giderecek bu öneriyi de değerlendirmelisiniz derim. Bunun için onunla karşılıklı oturmalısınız. Birlikte bir hikaye yaratmalısınız. Çocuğunuzun zorlandığı yerlerde ona fikir vererek, işini kolaylaştırmalısınız. Hayal gücünü daha çok kullanmaya teşvik etmelisiniz. Böylece oğlunuzun, kızınızın duygusal zekasının gelişiminde katkı sağlayabilirsiniz.

İşin sonunda ortaya çıkardığınız eseri küçük bir kitap haline bile getirebilirsiniz. Hem bu ilerideki zamanlarınız için de güzel bir anı olacaktır. Sonuç olarak, can sıkıntısını geçirebilecek pek çok örnek verdik. Bu örnekler sayesinde can sıkıntınızdan kurtulabilirsiniz. Gününüzün daha güzel geçmesini sağlayabilirsiniz. İster tek başınıza, ister arkadaşlarınızla veya çocuklarınızla bu listede yer alan önerileri uygulayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.