Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Para Konulu Filmler: İzleyenleri Gaza Getirecek 30 Film

Henüz yolun başında olanların örnek alabilecekleri ya da yolu yarılayanların kendi yaşantılarından kesitler bulabilecekleri en iyi para konulu filmlerden oluşan liste hazırladık.
Para Konulu Filmler: İzleyenleri Gaza Getirecek 30 Film
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

IMDb puanlarını baz alarak derlemiş olduğumuz bu listede; zengin olmak ve küllerinden yeniden doğmak isteyenleri mest edecek birbirinden etkileyici başyapıtlar yer alıyor.

Çaba sarf ederek zengin olmanın gerçekten ne kadar zor olduğunu anlatan bu filmler, para kazanma konusunda ufkunuzu fazlasıyla açabilir. Ayrıca en iyi borsa ve finans filmlerinden oluşan dev listeye de buradan ulaşabilirsiniz.

İşte karşınızda IMDb puanına göre para konulu en iyi filmler:

30 The Perfect Date

The Perfect DateIMDb Puanı: 5,8
Yapım Yılı: 2019

Çıtır çerezlik Netflix filmlerinden birisi olan The Perfect Date, Yale Üniversitesi’ne girebilmek için para biriktiren Brooks isimli bir liselinin hayatını ele alıyor.

Romantik komedi türündeki filmde Brooks, para karşılığında mükemmel erkek arkadaş rolleri yaparak ve arkadaşının geliştirdiği uygulama sayesinde online randevu alarak işe başlıyor.

Yönetmenliğini Chris Nelson’un yaptığı film, 2019 yapımı. Noah Centineo, Camila Mendes ve Laura Marano başrollerde oynuyor.

29 Borsa: Para Asla Uyumaz (Wall Street: Money Never Sleeps)

Borsa: Para Asla Uyumaz (Wall Street: Money Never Sleeps)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2010

İlk olarak 1987 yılında karşımıza gelen Wall Street (Borsa) filmi, Michael Douglas ve Charlie Sheen’in usta oyunculuklarıyla büyük bir başarıya ulaşmıştı.

2010 yılında ise ikinci filmi, Wall Street: Money Never Sleeps (Borsa: Para Asla Uyumaz) ile 23 yıl aradan sonra yeniden seyirciyle buluştu.

Baş karakter Gordon Gekko’nun (Michael Douglas) sektörü yeniden sallamak için geri dönüşünün anlatıldığı bu borsa filmi, Shia LaBeouf ve Josh Brolin’in de katkılarıyla oldukça etkileyici bir başyapıt haline geldi.

28 Son Vurgun (Takers)

Son Vurgun (Takers)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2010

İçerisinde bol aksiyona da yer veren bu yapımımız, listede ki en nefes kesen filmlerin başını çekiyor. Bir ekibin emekli olmadan önce yapmak istedikleri son soygunda, kaşılarına oldukça zeki bir dedektif gelir. Bu durum ekibi oldukça yoracaktır.

Para güzel evet ama düzgün bir şekilde kazanılmadığı zaman insanın başına tahmin edilenden çok daha kötü şeyler açabiliyor. Paul Walker ve Matt Dillon gibi ünlü oyuncuların yer aldığı filmi, John Luessenhop yönetiyor.

27 Triple Fronter

Triple FronterIMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2019

Yıllarca devlet için çalışan özel ekip, maddi olarak hak ettiklerini almadıklarını düşünürler. Bu düşünce de onları büyük bir soygunun içine çeker. Planları büyük bir baronun evine girip, kasasını patlatmaktır. Paranın kirli tarafını göreceğimiz bu yapımda, ekibimizin verdiği mücadeleyi izleyeceğiz.

J.C. Chandor’un gözünden izlediğimiz yapımda, Ben Affleck, Oscar Isaac ve Charlie Hunnam gibi isimler yer alıyor.

26 Zor Kazanç (Pain & Gain)

Zor Kazanç (Pain & Gain)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2013

Azim her insanda kesinlikle olması gereken birşeyken, hırsın ise kesinlikle frenlenmesi gerekiyor, hele ki bu hırs maddiyat üzerine konumlanmışsa. Fazla hırsın insana neler yaptırabileceğini ve sonuçlarının ne kadar kötü olabileceğini izleyebileceğimiz bu yapım, dev oyuncu kadrosuyla beklentilerinizi kesinlikle karşılayacak.

Mark Wahlberg, Dwayne Johnson ve Anthony Mackie’nin başrolleri paylaştığı Zor Kazanç’ı Micheal Bay yönetiyor.

25 Banka: Kelebek Etkisi (The Bank)

Banka: Kelebek Etkisi (The Bank)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2001

2001 yılında vizyona giren The Bank (Banka: Kelebek Etkisi); Yüzüklerin Efendisi ve 300 Spartalı gibi servete mal olan gişe rekortmeni filmleri; David Wenham’ın başarılı oyunculuğuyla süslenmişti.

Tarihi borsa çöküşlerini inceleyen Jim Doyle (David Wenham), gerçekleşecek çöküşleri öngörebilen programlar tasarlar. Bankacılık, rüşvet ve bir matematik dehasının bu çabalarını konu alan Banka: Kelebek Etkisi, izlenmesi gereken para filmleri arasında yer alıyor.

24 Joy

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2015

Hayallerini yarıda bırakıp, evlilik ve normal ücretle bir işe başlayan kahrananımızın hayatı bir hayli zor ilerliyordur. Bu zorluklar eşiyle boşanmasına ve kendini yeniden eski girişken günlere dönmesine sürükler…

Joy’un kadrosuna diyecek hiçbir söz yok. Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro ve Edgar Ramirez’in başrolleri üstlendikleri filmi, David O. Russell yönetiyor.

23 Kazan Dairesi (Boiler Room)

Kazan Dairesi (Boiler Room)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2000

Öğrencilik hayatınızda kaldığınız bir odayı kumarhaneye dönüştürmek, kazanmanın kolay yolları arasında yer alabilir. Ben Affleck, Vin Diesel ve Giovanni Ribisi gibi ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla 2000 yılında karşımıza geliyor.

Boiler Room (Kazan Dairesi), odasını kumarhaneye dönüştüren Seth Davis (Giovanni Ribisi), küçük kumarhanesinde bir müşterisiyle tanışarak, borsayı keşfeder.

Keşfettikten sonra borsayı yeni kumarhanesi haline getiren Seth, insanlara getirisi olmayan hisseler satarak köşeyi döner.

Fakat elbette ki bu yükseliş, akılalmaz bir düşüşe sahne olur. Kolay yoldan para kazanmanın ve sonrasında yaşanan çöküşün konu edildiği bu borsa filmi, dönemin en başarılı yapımlarından bir tanesidir.

22 Startup.com

Startup.comIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2001

Birşeyler elde etmiş veya edememiş fakat içinde girişimcilik ruhu bulunduran insanlar, Startap.com’u kesinlikle izlemeli. Yeni nesilde girişimcilik yapılabilecek en iyi yerlerden biri internet mecrası, bu film tadındaki belgeselde de bunun evrelerini ve ilerleyişi konu alınıyor. Büyük bir keyifle izleyeceğiniz ve izlerken birçok şey öğreneceğiniz bu yapım size 107 dakikalık görsel şölen sunmayı başarıyor.

Yönetmenliği Chris Hegedus ve Jehane Noujaim’in paylaştığı yapımda, Kaleli Isaza Tuzman, Kenneth Austin ve Tom Herman yer alıyor.

21 Oyunun Sonu (Margin Call)

Oyunun Sonu (Margin Call)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2011

En iyi banka ve borsa konulu filmler arasında yer alan Margin Call (Oyunun Sonu), 2008 Finansal Krizi’nin başlangıcında, 107 yıllık bir Amerikan bankasının iflas ve hayatta kalma arasındaki ince çizgiyi gözler önüne seriyor.

Birçok ünlü ismi başarılı oyunculuklarıyla etkileyici bir film haline getirdikleri Margin Call, bankanın, Wall Street’in diğer firmalarıyla birlikte batmak ya da müşterilerini dolandırarak varlığını sürdürmek arasındaki zorlu durumu konu ediniyor.

20 Vurguncular (War Dogs)

Vurguncular (War Dogs)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2016

2016 yapımı komedi türündeki filmin yönetmenliğini Todd Phillips yapıyor. Başrollerinde ise Miles Teller ve Jonah Fill paylaşıyor.

Gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilerek yazılan film, iki arkadaşın Pentagon Afganistan’daki Amerikan müttefiklerine silah satmak için yaptığı milyon dolarlık anlaşmayı konu alıyor.

19 Düzenbaz (American Hustle)

Düzenbaz (American Hustle)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2013

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, 1970’lere doğru sizi alıp götürüyor. Bradley Cooper, Jennifer Lawrence gibi isimlerin başrollerini paylaşıyor.

Usta dolandırıcı Irving Rosenfeld ve ortağı Sydney Prosser bir FBI ajanı tarafından yakalanmasıyla başlayan filmin yönetmenliğini David O. Russell yürütüyor.

18 Büyük Başarısızlık (Too Big To Fail)

Büyük Başarısızlık (Too Big To Fail)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2011

Bir kalıp ve bir terim olarak kullanılan “too big to fail”, “kaybedemeyecek kadar güçlü” anlamı taşıyor. Savaşlar arası dönemde Almanya için kullanılan bu kalıp, daha sonraları büyük ve güçlü bankaların iflaslarının bulaşıcı olacağı düşüncesiyle devlet tarafından desteklenecekleri teorisine dayanan bir saptama olarak karşımıza geldi.

20121 yapımı Büyük Başarısızlık (Too Big To Fail) filmi ise 2008 Finansal Krizi sırasında dönemin ABD Maliye Bakanı Henry Paulson’un ülkesini krizden kurtarmak için vermiş olduğu mücadeleyi anlattığı, en iyi finans filmlerinden bir tanesidir.

17 Silikon Vadisi Korsanları

Silikon Vadisi Korsanları (Pirates of Silicon Valley)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1999

Silikon vadisi denince insanların aklına birçok kelime geliyor ama bunlardan başı çekenler girişimciler ve para. Bu yapımımızda da kurdukları şirketler ile tüm dünyada adını duyuran Steve Jobs ve Bill Gates’in hayatı konu alınıyor. Maddiyat her ne kadar ikinci planda gözükse de, yaptıkları başarılı işlerin karşılığında büyük paralar kazanmayı başardılar.

Martın Burke’nin yönetmen koltuğuna oturduğu filmde, Anthony Micheal, Joey Slotnick ve Noah Wyle başrolü paylaşıyorlar.

16 Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi

Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi (Capitalism: A Love Story)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2009

Michael Moore’un Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi) adını vermiş olduğu bu belgesel; günde 14 bin kişinin işsiz kaldığı bir yasak aşk olan kapitalizmi konu alıyor.

Finansal krizlerde sıradan insanların yaşamış oldukları sorunlara değinilen bu yapım, 2008 Finansal Krizi’nde yaşanılan sıkıntıları belgesel tadında bizlerle buluşturuyor. Kapitalizm nedir hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

15 Limit Yok (Limitless)

Limit Yok (Limitless)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2011

Bradley Cooper, Abbie Cornish ve Robert De Niro’nun başrollerini paylaştığı Limitless (Limit Yok) filmi, başarısız bir yazarın hayat hikayesini ele alıyor.

İllegal yollarla tesadüfen ulaşmış olduğu bir hap sayesinde bütün hayatındaki akılalmaz değişimi konu alan film, bizleri hayal dünyasında yolculuğa çıkarıyor.

Bir anda yazarlık ve finans alanında zirveye ulaşarak servet içerisinde yüzmeye başlayan bu yazar, başından geçen talihsiz olaylarla bedel ödemeden sonsuz bir güce sahip olamayacağının farkına varıyor.

14 Göklerin Hakimi (The Aviator)

Göklerin Hakimi (The Aviator)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2004

Filmimizde, akıllı bir adamın, mantıklı adımlar ile milyarderliğe olan yolcuğunu izliyoruz. Listemizin diğer yapımlarına göre daha soft geçen konusu, sizi resmen dinlendirecek. İçerisinde romantik sahneler de gördüğümüz ve muazzam senaryoya sahip olan Göklerin Hakimi, Leonardo DiCaprio ve Cate Blanchett’in oyunculuklarıyla görsel şölene dönüşüyor.

13 Takas (Trading Places)

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1983

Aksiyon, drama ve soygun gibi türleri de içinde barındıran filmlere yer verdiğimiz listemize, komedi türüyle devam ediyoruz. Son derece zengin ve başarılı bir iş adamı ile beş parasız, her suçu işleyen bir adam yer değişirse ne olur? Zengin adamın başarılı olması daha çok para kazanma arzusu mudur yada fakir kişi parası olmadığı için mi suça meyilli biri haline dönüşmüştür.

Paranın insan hayatında etkisi nedir? Tüm sorularınızın cevabı bu yapıma sığdırılmış.

12 Kazanma Sanatı (Moneyball)

Kazanma Sanatı (Moneyball)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2011

Brad Pitt’in ve Jonah Hill’in devleştiği Moneyball (Kazanma Sanatı), hem spora hem de finansa meraklı olanları etkilemeyi başarmış etkileyici bir filmdir.

Spordan daha çok finansal açıdan yaşanan zorlukların anlatıldığı Moneyball filminde, eski beyzbol oyuncusu ve günümüz Major League Baseball menajerlerinden Billy Beane’in gerçek başarı hikayesi ele alınmıştır.

11 Beyaz Şeytan (Blow)

Beyaz Şeytan (Blow)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2001

Johnny Depp ve Penélope Cruz’un başrollerini paylaştığı Blow, George Jung’ın gerçek hayat hikayesini anlatıyor.

Jung, küçük bir marihuana satıcısı iken zekası sonucunda ABD’ye büyük miktarlarda kokain sokup dağıtan bir kartel haline geliyor. Hırs ile hareket eden ve ailesinin fakirliğinden nefret eden Jung, kazandığına değmeyecek kadar kayıp yaşıyor.

Filmin vizyon tarihi Eylül-2001 ve yönetmenliğini Ted Demme yapıyor.

10 Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri (Enron: The Smartest Guys in the Room)

Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri (Enron: The Smartest Guys in the Room)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2005

Bir zamanlar dünyanın en yaratıcı ve en iyi enerji şirketlerinden biri olan Enron’un çöküş hikayesinin anlatıldığı belgesel tadındaki filmdir.

Enron: The Smartest Guys in the Room (Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri) filmi, şirketin finansal konularda da fazlasıyla yaratıcı olduğunu gözler önüne seriyor.

Şirketin oldukça ilginç hikayesini konu alan bu etkileyici yapım, izlenilmesi gereken filmler arasında yer alıyor.

9 Ofis Çılgınlığı (Office Space)

Ofis Çılgınlığı (Office Space)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1999

Bir teknoloji firmasında çalışan ve rutin hayatından sıkılmış olan üç arkadaşı konu ediyor. Ana karakter olan Peter Gibbons, orta yaş krizine erken dalmış bir bilgisayar programcısıdır. Kendini işi ve çalıştığı şirket için heba etmiştir.

Özel hayatında da başarılı olamayan Gibbons, bir hipnoterapiste gider ve olaylar başlar. Yönetmenliğini Mike Judge’nin yaptığı film, 1999 yapımıdır. Komedi, romantik ve suç kategorilerinde yer almaktadır.

8 Amerikalılar (Glengarry Glen Ross)

Amerikalılar (Glengarry Glen Ross)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1992

Emlak işi ile ilgilenen insanların kesinlikle bu film izlemesi gerekiyor. Satış yapamadıkları taktirde işten çıkarılacaklarını öğrenen kişilerin, verdikleri mücadeleyi izliyoruz. Para kazanma arzusu ve parasızlık korkusu insana neler yaşatabilir sorusunun cevabı bu filmde.

Al Pacino, Jack Lemmon ve Alec Baldwin’in oyuncu kadrosunda yer aldığı filmde, James Foley yönetmen koltuğunda yer alıyor.

7 Sosyal Ağ (The Social Network)

Sosyal Ağ (The Social Network)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2010

Günümüzün en önemli sosyal ağlarından biri olan Facebook’un yaratılış hikayesi, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Jesse Eisenberg, Malese Jow ve Brenda Song’un başarılı oyunculuklarıyla sinemaseverlerle buluştu.

Ayrıca Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in yaşamından da önemli bir kesiti bünyesinde barındıran The Social Network (Sosyal Ağ), 3 Oscar kazanarak en iyi filmlerden biri olmayı da başardı.

6 Büyük Açık (The Big Short)

Büyük Açık (The Big Short)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2015

2007 ila 2010 yılları arasındaki finansal krizi konu alan bu eğlenceli yapım; Brad Pitt, Christian Bale, Ryan Gosling, Steve Carell ve Melissa Leo gibi birçok ünlü ismi de bünyesinde barındırıyor.

En İyi Uyarlama Senaryo Oscar Ödülü’nü de kazanmayı başaran The Big Short (Büyük Açık), hafta sonunu film izleyerek geçirmek isteyenler için ideal bir film önerisi olabilir.

5 Umudunu Kaybetme (The Pursuit Of Happyness)

Umudunu Kaybetme (The Pursuit Of Happyness)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2006

Will Smith ve oğlu Jaden Smith’in olağanüstü oyunculuklarıyla seyirciyi kimi zaman gülümsettiği kimi zaman da göz yaşına boğduğu bir yapım…

The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme), en dibe vurduğunuz anda bile yeniden hayata dönebileceğinizi etkileyici bir yapım halinde gözler önüne seriyor.

Hayata karşı olan bakış açınızı tamamıyla değiştirecek olan bu eşsiz yapım, Chris Gardner’ın gerçek yaşamından önemli bir kesiti bizlerle buluşturuyor.

4 Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)

Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2002

Henüz 19 yaşında bir gencin, doktor, avukat ve pilot kılığına girip, çek sahtekarlığı yaparak; 2.8 milyon dolarlık akılalmaz bir servet oluşturmasını anlatıyor.

Tom Hanks ve Leonardo DiCaprio’nun başrollerini paylaştığı bu film, 1960’lı yılların en büyük dolandırıcılarından Frank Abagnale’nin gerçek hayatını konu alıyor.

3 Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2013

Dünyanın en büyük dolandırıcıları arasında yer alan Jordan Belfort’un 24 yaşındaki genç ve hırslı dönemlerini anlatan eğlenceli bir film olan Wolf of Wall Street (Para Avcısı), listemizin en etkileyici yapımlarından bir tanesidir.

Para kazanmak ve kolay yoldan zengin olmak arzusuyla yanıp tutuşan Belfort, değersiz tahvillerle yatırımcıları aldatarak kısa sürede bu hayaline ulaşıyor. Ancak bu rüya sonsuza dek devam etmiyor.

2 İç İşleri (Inside Job)

İç İşleri (Inside Job)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2010

8,3’lük IMDb puanıyla listemizin zirvesinde yer alan Inside Job (İç İşler) ile listemizi sonlandırıyoruz. Inside Job filmi, 2008 Finansal Krizi’ni konu alıyor.

Krizin perde arkasındaki gerçekleri gözler önüne seren Inside Job, siyasi yozlaşmayı ağır bir dille eleştiriyor. Belgesel niteliği taşıyan bu yapım, 2011 yılında düzenlenen Akademi Ödülleri’nden En İyi Belgesel Film Oscar’ının sahibi oluyor.

1 Köyden İndim Şehire

Köyden İndim ŞehireIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1974

Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden biri olan Köyden İndim Şehire; Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Halit Akçatepe’nin usta oyunculuklarıyla 1974 yılında hayat bulmuştu.

Üzerinden yıllar geçmesine rağmen, televizyonlarda yayınlandığı her an bizleri ekrana kilitleyen bu efsanevi komedi filmi, Salak Milyonerler filminde aradıklarını bulamayan Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret kardeşlerin, İstanbul’dan sonra bu kez Ankara’daki hemşerileri Kuyumcu Ali Rıza’yı ziyaretlerini anlatır.

Sahip oldukları altınları bozdurmak isteyen bu dört kafadarın eğlenceli macerası bizleri daima güldürmeyi başarmıştır. Usta oyuncu Tekin Akmansoy’un da Ali Rıza Emmi rolüyle renk kattığı bu efsanevi film, listemizde bonus olarak yerini alıyor.

Sizin için hepsi birbirinden güzel 30 film derledik. Peki, listemizde bulunan filmlerden hangisi veya hangileri favorileriniz arasında yer alıyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.