Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dogecoin Rehberi

Dogecoin nedir, dogecoin nasıl alınır gibi sorular cevabı ve daha fazlası içeriğimizde. Tüm bunlar için tıklayın!
Dogecoin Rehberi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kripto para sektöründe farklı alanlarda hizmet veren projeler kategorilendirilmiştir. Yatırımcılar, bu kategoriler arasından bir seçim yapar. Memecoin kategorisi de en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Bu nedenle sizler için orijinal memecoin olan Dogecoin hakkında bilgilendirici bir içerik hazırladık.

Para kazananların, kaybedenlerin, grafik analizi yapanların, içerik editörlüğü yapanların, sürekli haber takip edenlerin veya Elon Musk ne zaman tweet atacak diyenlerin olduğu, devletler nezdinde düzenlemelere tabi tutulmak istenen kripto sektörü, bazen durgun geçebiliyor. Dogecoin, bu sektöre eğlence katmak amacıyla piyasaya sürülmüş bir kripto para birimidir.

Bu nedenle, Dogecoin kısaltması olan DOGE, yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bu yazımızda, Dogecoin nedir, Dogecoin geleceği gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız.

1Dogecoin Nedir?

Dogecoin Nedir?Dogecoin nedir sorusuna verilebilecek en basit yanıtlardan biri, Bitcoin’in bir parodisi olarak yaratılan merkezi olmayan kripto para birimi olabilir. Kripto para nedir sorusunun yanıtı bir bakıma Dogecoin için tanımlayıcıdır.

Adını ünlü köpek meme’den almıştır ve en azından kısmen kripto meraklıları için alaycı bir espri olarak tasarlanmıştır.

Garip hikayesine rağmen Dogecoin, 2021 yılında önemli bir büyüme yaşadı ve ticaret hacmine göre beşinci en büyük kripto para birimi haline geldi.

Büyümenin en büyük desteği ise Tesla CEO’su Elon Musk oldu. Dogecoin’i en sevdiği para birimi olarak adlandıran Musk, Dogecoin’den “halkın kripto parası” olarak bahsetti. Bununla birlikte Ay’a gerçek bir Dogecoin yerleştirme sözü verdi.

Değerlemede fırladığı ve 2021’de yüzde 5 binden fazla arttığı için bugün Dogecoin gülünecek bir kripto para olmaktan çıktı.

Öte yandan tartışmalı olduğu yadsınamazdır. Bazıları Dogecoin’i değerindeki dalgalanmalar ve artan ana akım kabul nedeniyle gelecek vaat eden bir kripto varlığı olarak görürken, bazıları da Dogecoin geleceği hakkında uyarılarda bulunmaktadır.

Çünkü meme coin fiyatı, her yıl basılan milyarlarca yeni coin ile oldukça değişkendir. Bununla birlikte Dogecoin hacim bazında son yıllarda öne çıkan varlıklardandır.

Dogecoin’in ilk çıkışına bakıldığında ise kurucusunun, programcı Billy Markus olduğu görülmektedir.

DOGE’u meme’e dayalı bir tür şaka olarak yaratan pazarlamacı Jackson Palmer, kurucu ortaktır. Yani Dogecoin kime ait, Dogecoin sahibi kim sorularına yanıtlarda karşımıza kurucusu olan Billy Markus ile Jackson Palmer isimleri çıkar.

Şaka amaçlı çıkan DOGE yükselişi ortasında Dogecoin Vakfı da kurulmuştur. Bu kâr amacı gütmeyen kuruluş Colorado’da tescillendi. Temel amaç, toplumdaki hayırsever girişimlerin kolaylaştırılmasıydı. Öne çıkan girişimlerden birisi, Jamaikalı kızak takımının finansmanını sağlamasıydı.

Bu, takımın Soçi Kış Olimpiyatları’nda rekabet etmesini sağladı. Bir diğer ses getiren Dogecoin projesi ise Doge4Water Campaign olarak adlandırılan temiz su kuyusu oluşturma kampanyasıydı.

Dogecoin Vakfı tarafından 2014’te başlatılan kampanya, ihtiyacı olan insanlara su erişimi için hedeflenen bağış miktarına ulaşmıştır.

2Dogecoin Nasıl Alınır?

Dogecoin almak için öncelikle kendi kullandığınız merkezi kripto para platformuna giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş yaptıktan sonra işlem çiftlerinden en çok kullanılan DOGE/USDT seçimi yaparak satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dogecoin nasıl alınır sorusuna bir diğer yanıt da farklı DeFi platformlarıdır. Bunun için kullandığınız platformda “takas” alanına giderek işlem yapmak istediğiniz varlığı DOGE olarak seçmelisiniz.

Binance üzerinden Dogecoin almak için örnek verecek olursak:

İlk olarak hesabınıza giriş yapın. Ardından piyasalar kısmına DOGE yazın. Sonrasında “Hemen Al Sat” butonuna tıklayın.

Dogecoin nasıl alınır?

Bu adımları tamamladıktan sonra aşağıdaki görselde gösterilen alana almak istediğiniz veya satmak istediğiniz miktarı girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.  Dogecoin almak, işte bu kadar kolay.

Dogecoin nasıl alınır?

İşleminizi tamamladıktan sonra cüzdanınızı kontrol etmeyi unutmayın.

3Dogecoin (DOGE) Özellikleri

Dogecoin, enflasyonist bir varlıktır. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin sınırlı bir arzı vardır, ancak Dogecoin için bir sınırlandırma yoktur. Bu, Dogecoin’in piyasa değeri açısından ilk on kripto para biriminde olmasına rağmen birim fiyatının düşük olmasına neden olur.

Bir meme olarak doğası gereği, Dogecoin’in altyapısı, geniş bir sadık hayran kitlesine sahip olmasına rağmen topluluğun ana odak noktası olmamıştır.

Yatırımcılar, ucuz para yatırma ve çekme işlemleri gerçekleştirebilir. Dogecoin, akıllı sözleşmeleri, NFT’leri ve DAO’ları özünde desteklemez.

Bununla birlikte Bitcoin gibi ödemeler için kullanılabilir. Dogecoin ile anlaşmalı firmalar arasında NewEgg, Gamestop, AMC Entertainment ve Tesla yer alıyor. Buralardan alışveriş yapmak ve Reddit gibi diğer sosyal medya platformlarında içerik oluşturuculara bahşiş vermek için Dogecoin kullanabilirsiniz.

Kripto para Dogecoin hakkında bilgiler içinde başlıca sloganlarından “1 Dogecoin, 1 Dogecoin’e eşittir” sözüne de yer verelim.

Dogecoin Nasıl Kullanırım?Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi Dogecoin, mal veya hizmetler için bir ödeme olarak veya sadece nakit göndermek için insanlar arasında para transfer etme yöntemi şeklinde hizmet eder.

Kullanıcılar ayrıca blok zincirinde halka açık bir kayıt mevcut olsa bile işlemleri yarı anonim olarak yapabilirler. Hatta bunu banka gibi geleneksel bir aracıya gitmeden yapabilirler.

Dostça bir çevrimiçi topluluk yaratmanın ötesinde, Dogecoin, kendini dışarıdaki dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye adamıştır. Büyük kârlar elde etmek için yaratılmadığından, yaratıcıları her türlü haberi, şöhreti ve kârı iyi bir amaç için kullanır.

Dogecoin Vakfı da bu amaca hizmet eder. Vakıf; DOGE topluluğu tarafından iyi niyet, promosyon ve hayır amaçlı çabalar için Dogecoin’i tanıtmak amacıyla kurulmuştur.

Dogecoin Vakfı, özel ihtiyaçları olan çocuklara hizmet köpekleri sağlayan ve hatta Jamaikalı Bobsled Takımı’nın olimpiyatlara katılmasına yardım eden organizasyon olan Kenya’daki bir temiz su girişimine yardım etti.

4Dogecoin (DOGE) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin, Litecoin-Scrypt ile benzer bir PoW algoritması kullanır. Bu, kullanıcıların CPU’larını kullanarak evde madencilik yapmalarını mümkün kılar. Bununla birlikte, madencilik sürecini hızlandırmak isteniyorsa, bir ASIC teçhizatı tavsiye edilir.

Bir süre önce Dogecoin, madencilik bloklarından kaynaklanan ödüller nedeniyle öne çıktı. Ancak 2014’te her şey değişti. Dogecoin madenciliği yapanlar şu anda blok başına 10000 DOGE alır.

Dogecoin mining, üretilebilir Dogecoin sayısında bir sınır olmaması nedeniyle sonsuz madenciliği mümkün kılar.

Başlangıç seviyesinde havuza kayıt olmak, Dogecoin’in sunduğu seçeneklerden biridir. Bu şekilde, ilk kez Dogecoin kazımı yapacaklar için zaman kaybı olmaz.

Dogecoin elde etmek için musluk yöntemi de kullanılabilir. Yalnızca tıklamalar, captcha’nın tamamlanması veya bir reklamın tıklanması sonucunda kazanç sağlamanız mümkün. Bu muslukların temel amacı, kripto para birimlerinin tanıtılmasının yanı sıra gelişmiş kullanımdır.

Musluklarla ilgili sorun, verilen kripto para birimlerinin değerinin çok düşük olmasıdır. Ortalama olarak, çoğu 0,01 dolardan daha az değere sahip miktarda Dogecoin verir.

Bununla birlikte, bazı benzerliklere rağmen DOGE ile diğerleri arasında dikkate değer bir fark vardır. Bitcoin kıtlığı ile bilinir, yani 21 milyon BTC sınırı vardır.

Litecoin de benzer şekilde 84 milyon LTC olarak sınırlandırılmıştır. Şu anda, Dogecoin’in sınırlaması mevcut değildir, hatta Nisan 2023 itibarıyla 139,1 milyar adet piyasada dolaşımda bulunmaktadır.

Bu miktar, diğer kripto paraların maksimum arzından kat kat fazladır. Dogecoin miktarı her yıl 5 milyar artacak şekilde oluşturulmuştur. Zamanla daha fazla kripto para çıkarıldığından, basılan DOGE’lerin sayısı, toplam Dogecoin’lerin daha küçük bir bölümüne tekabül ediyor.

5Dogecoin Nereden Alınır?

Dogecoin’i sevdiyseniz ve bu topluluğun içinde yer almak istiyorsanız, Dogecoin madencilik ekipmanları almanıza gerek yok. Borsadan Dogecoin alabilirsiniz.

Dogecoin, verilere göre DOGE/USDT işlem çifti ile 113 farklı borsada listelenmiştir. Türk lirası ile Dogecoin almak isterseniz bunu DOGE/TRY ile yapabilirsiniz. Dogecoin TL işlem çifti sadece 10 borsada mevcuttur.

Dogecoin projesini beğendiyseniz ve nasıl alınır, merak ediyorsanız sizler için listelediğimiz şu borsalara bakabilirsiniz.

DOGE/USDT çiftinden işlem yapmak isterseniz:

  • Binance,
  • Gate.io,
  • KuCoin ve
  • Coinbase gibi lider borsaları kullanabilirsiniz.

DOGE/TRY çifti içinse:

  • Binance ve
  • BinanceTR borsalarından işlem yapabilirsiniz.  

6Elon Musk Dogecoin İlişkisi

Elon Musk Dogecoin İlişkisiBazıları Dogecoin’i kurtuluş olarak görüyor. Diğerleri içinse bu, eğlenceli bir topluluğun parçası olmak anlamına geliyor. Fakat kendini Dogefather ilan eden Elon Musk’ın Dogecoin için başka sebepleri olduğu düşünülüyor.

Başlangıçta Musk, Dogecoin’i sevdiğini çünkü kaderin ironiyi sevdiğini ve en ironik sonucun bir memecoin’in geleceğin para birimi haline gelmesi olacağını söylemişti.

Daha sonra bunu sadece durumu daha kötü olan insanlar ondan istediği için desteklediğini, zengin olmayan kişilerin kendisini Dogecoin’i satın almaya ve desteklemeye teşvik ettiğini söyledi.

Bu düşünceyi çürüten gerçek, ünlü milyarderin, yardım yapmak istiyorsa, hayır kurumlarına bağış yapabilecek olmasıydı.

Elon Musk, Twitter’da paylaşım yaparak birkaç kez Dogecoin’in fiyatını artırdı. Bunu tekrar yapmasına olası gözüyle bakılıyor. Zaten şaka yoluyla kendisinin Dogecoin CEO’su olduğunu söylemişti.

Nisan 2023’te Elon Musk, Dogecoin cephesinde yine yankı uyandırdı.

Çünkü Musk’ın sahibi olduğu Twitter’ın logosu, kripto para Dogecoin olarak değiştirildi. Hamlenin ardından Dogecoin değerinde yüzde 30’luk artış görüldü. Dogecoin ne kadar diyenler için kripto paranın 2023 yılının başından aynı yılın Nisan sonlarına kadar 0,063 – 0,11 dolar aralığında hareket ettiği bilgisini paylaşabiliriz.

Aynı zamanda Tesla, DOGE ile ürün satışına devam ediyor.

Hatta Elon Musk, Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde bir üniversite kurmayı ve üniversitenin ödeme aracı olarak Dogecoin’i (DOGE) kabul etmesini planlıyor.

Elon Musk’tan farklı olarak milyarder Mark Cuban, memecoin’in değişim aracı olarak kullanıldığında “en güçlü” olduğuna dikkat çekti. DOGE’nin Dallas Mavericks tarafından ödeme yöntemi olarak benimsendiği ve bu durumun şirketin satışlarını artırdığı da bildirilmişti.

7Dogecoin Çıkış Tarihi ve DOGE Geleceğine Dair Tahminler

 DOGE Geleceğine Dair TahminlerEşler arası, açık kaynaklı bir kripto para birimi olan Dogecoin, resmi olarak 6 Aralık 2013’te Shiba Inu köpeğinin logosu ile piyasaya sürüldü. Dogecoin’in blok zinciri, Litecoin’den türetildiği için bu kadar erken bir çıkış yaptı.

Dogecoin ilk çıkış fiyatı hakkında ise şu bilgi dikkat çekiyor:

19 Aralık 2013’te Dogecoin 72 saat içinde yaklaşık yüzde 300 değer kazanarak milyarlarla ölçülen bir günlük hacim ile 0.00026 ABD dolarından 0.00095 ABD dolarına yükseldi.

Sonuçta Dogecoin (DOGE), kripto para birimlerinin bir parodisi olarak sunuldu ve oldukça ilgi gördü. Daha da önemlisi, DOGE, kripto para dünyasına giren yeni yatırımcılar için popüler bir rampa olarak hizmet etmeye devam ediyor.

Memecoin’leri popülerleştirmedeki lider rolü, internet kültürü tarafından yönlendirilen varlıklar için bir pazarın geliştirilmesine yardımcı oldu.

Dogecoin hem perakende yatırımcılardan hem de büyük yatırımcılardan güçlü bir destek alıyor. Yüksek fiyat seviyeleri yalnızca spekülasyon ve perakende satın alma yoluyla sürdürülemeyeceğinden, bazı kullanım durumları Dogecoin’in uzun vadeli başarısı için çok önemli.

DOGE’nin Dallas Mavericks ve Tesla gibi şirketler tarafından kabul edilmesi, daha fazla şirketin müşterilerin bu Dogecoin kripto parasını kullanarak ürün satın almasına izin vermenin yolunu açabilir ve DOGE’ye olan talebi artırabilir.

Çoğu kripto para birimi gibi Dogecoin, herhangi bir varlık veya nakit akışı tarafından desteklenmez. Bu, fiyatının yalnızca diğer insanların bunun için ödemeye istekli olduğu şey tarafından belirlendiği anlamına gelir.

Bu, uzun vadeli fiyat artışının temel alınan işin performansı tarafından yönlendirildiği bir hisse senedi ile keskin bir tezat oluşturuyor. Dogecoin kripto parası, spekülatörlerin daha da iyimser olmalarına ya da “yatırım yapmanın büyük aptal teorisi” olarak adlandırılan şeye dayanıyor.

Berkshire Hathaway’den Warren Buffett ve Charlie Munger gibi yatırım yapan kişiler, bu nedenlerden dolayı kripto para birimlerinden uzak duruyor ve yatırımcılara da aynısını yapmalarını tavsiye ediyor.

Bunların hiçbiri Dogecoin ticareti yaparak para kazanamayacağınız anlamına gelmez, bunun yerine zaman içinde kalıcı bir değere sahip olma olasılığının düşük olduğu anlamına gelir.

8Dogecoin Hangi Ülkenin Kripto Para Birimidir?

Dogecoin Hangi Ülkenin Kripto Para Birimidir?Dogecoin hakkında merak edilen şeylerden biri de şaka amaçlı geliştirilen kriptonun hangi ülkeye ait olduğudur.

Bu noktada kurucularından olan Billy Markus, ABD’li tanınmış bir yazılım mühendisi olduğunu söyleyebiliriz. En başarılı programlama girişimcilerinden biri olmadan önce Markus, International Business Machines Corporation’da çalıştı.

Bir diğer yaratıcı Jackson Palmer ise Avustralyalı bir girişimci ve teknoloji uzmanıdır. Adobe’de ürün yönetimi, büyüme ve veri bilimi direktörü pozisyonundadır.

Ancak Jackson, şu anda Dogecoin projesinin fiili yüzü olan Billy ile projeden çekilmiştir.

Dogecoin’in gelişimi şu anda Amerika Birleşik Devletleri merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dogecoin Vakfı tarafından koordine edilmektedir. Vakfın danışmanları arasında Ethereum kurucu ortakları Vitalik Buterin ve Elon Musk’ı temsil eden Jared Birchall yer almaktadır.

Bu nedenle merkezinin ABD olduğu söylenebilir. Ancak “Dogecoin hangi ülkenin?” diye bir soruya verilecek yanıt şudur: BÜTÜN DÜNYANIN! Dogecoin, halkın parası olarak bilinir. Verilere göre en çok İrlanda, ABD ve Yeni Zelanda’da popülerdir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın