Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dogecoin Nedir, Nasıl Alınır? DOGE Nasıl Ortaya Çıktı?

Dogecoin nedir, nasıl alınır gibi soruların cevabını arıyorsanız, merak edilen her şey içeriğimizde...
Dogecoin Nedir, Nasıl Alınır? DOGE Nasıl Ortaya Çıktı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para sektöründe farklı alanlarda hizmet veren projeler kategorilendirilmiştir. Yatırımcılar, bu kategoriler arasından bir seçim yapar. Memecoin kategorisi de en çok merak edilenler arasında yer almaktadır.. Bu nedenle sizler için orijinal memecoin olan Dogecoin hakkında bilgilendirici bir içerik hazırladık.

Para kazananların, kaybedenlerin, grafik analizi yapanların, içerik editörlüğü yapanların, sürekli haber takip edenlerin veya Elon Musk ne zaman tweet atacak diyenlerin olduğu, devletler nezdinde düzenlemelere tabi tutulmak istenen kripto sektörü, bazen durgun geçebiliyor. Dogecoin, bu sektöre eğlence katmak amacıyla piyasaya sürülmüş bir kripto para birimidir.

Bu nedenle, Dogecoin’in yerel varlığı olan DOGE, yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bu yazımızda, Dogecoin nedir, Dogecoin geleceği gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız.

1Dogecoin Nedir?

Dogecoin Nedir?

Dogecoin, adını ünlü köpek meme’den almıştır ve en azından kısmen kripto meraklıları için alaycı bir espri olarak tasarlanmıştır. Garip hikayesine rağmen Dogecoin, 2021 yılında önemli bir büyüme yaşadı ve ticaret hacmine göre beşinci en büyük kripto para birimi haline geldi.

Değerlemede fırladığı ve 2021’de yüzde 5 binden fazla arttığı için bugün Dogecoin gülünecek bir şey olmaktan çıktı. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Dogecoin’i en sevdiği para birimi olarak adlandırdı. Musk ayrıca Dogecoin’den “halkın kripto parası” olarak bahsetti ve Ay’a gerçek bir Dogecoin yerleştirme sözü verdi.

Dogecoin kurucusu, programcı Billy Markus’tur ve meme’e dayalı bir tür şaka olarak yaratan pazarlamacı Jackson Palmer ise kurucu ortaktır.

Ayrıca Dogecoin Vakfı da kurulmuştur. Bu kar amacı gütmeyen kuruluş Colorado’da tescillendi. Temel amaç, toplumdaki hayırsever girişimlerin kolaylaştırılmasıydı. Öne çıkan girişimlerden birisi, Jamaikalı kızak takımının finansmanını sağlamasıydı. Bu, takımın Soçi Kış Olimpiyatları’nda rekabet etmesini sağladı. Diğer proje ise Kenya’da genellikle Doge4Water Campaign olarak adlandırılan temiz su kuyusu oluşturmaktı.

2Dogecoin Nasıl Alınır?

Dogecoin almak için öncelikle kendi kullandığınız merkezi kripto para platformuna giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra işlem çiftlerinden en çok kullanılan DOGE/USDT seçimi yaparak satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Farklı DeFi platformları üzerinden de alım yapabilirsiniz. Kullandığınız platformda “takas” alanına giderek işlem yapmak istediğiniz varlığı DOGE olarak seçmelisiniz.

Binance üzerinden örnek verecek olursak: İlk olarak hesabınıza giriş yapın. Ardından piyasalar kısmına DOGE yazın. Sonrasında “Hemen Al Sat” butonuna tıklayın.

Dogecoin nasıl alınır?

Bu adımları tamamladıktan sonra aşağıdaki görselde gösterilen alana almak istediğiniz veya satmak istediğiniz miktarı girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dogecoin nasıl alınır?

İşleminizi tamamladıktan sonra cüzdanınızı kontrol etmeyi unutmayın.

3Dogecoin (DOGE) Özellikleri

Dogecoin (DOGE) Özellikleri

Dogecoin, enflasyonist bir varlıktır. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin sınırlı bir arzı vardır, ancak Dogecoin için bir sınırlandırma yoktur. Bu, Dogecoin’in piyasa değeri açısından ilk on kripto para biriminde olmasına rağmen, birim fiyatının düşük olmasına neden olur.

Bir meme olarak doğası gereği, Dogecoin’in altyapısı, geniş bir sadık hayran kitlesine sahip olmasına rağmen topluluğun ana odak noktası olmamıştır.

Yatırımcılar, ucuz para yatırma ve çekme işlemleri gerçekleştirebilir. Dogecoin, akıllı sözleşmeleri, NFT’leri ve DAO’ları özünde desteklemez.

Ayrıca Bitcoin gibi ödemeler için kullanılabilir. Dogecoin ile anlaşmalı firmalar arasında NewEgg, Gamestop, AMC Entertainment ve Tesla yer alıyor. Buralardan alışveriş yaparken ve Reddit gibi diğer sosyal medya platformlarında içerik oluşturuculara bahşiş vermek için Dogecoin kullanabilirsiniz.

Dogecoin’in başlıca sloganlarından birisini söylemezsek olmaz: 1 Dogecoin, 1 Dogecoin’e eşittir.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi Dogecoin, mal veya hizmetler için bir ödeme olarak veya sadece nakit göndermek için insanlar arasında para transfer etmenin bir yolu olarak hizmet eder. Kullanıcılar ayrıca blok zincirinde halka açık bir kayıt mevcut olsa bile işlemleri yarı anonim olarak yapabilirler. Hatta bunu banka gibi geleneksel bir aracıya gitmeden yapabilirler.

Dostça bir çevrimiçi topluluk yaratmanın ötesinde, Dogecoin, kendini dışarıdaki dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye adamıştır. Büyük karlar elde etmek için yaratılmadığından, yaratıcıları her türlü haberi, şöhreti ve karı iyi bir amaç için kullanır.

Dogecoin Vakfı, DOGE topluluğu tarafından iyi niyet, promosyon ve hayır amaçlı çabalar için Dogecoin’i tanıtmak amacıyla oluşturulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Dogecoin Vakfı, özel ihtiyaçları olan çocuklara hizmet köpekleri sağlayan ve hatta Jamaikalı Bobsled Takımının Olimpiyatlara katılmasına yardımcı olan bir organizasyon olan Kenya’da bir temiz su girişimine yardım etti.

4Dogecoin (DOGE) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin (DOGE) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin, Litecoin-Scrypt ile benzer bir PoW algoritması kullanır. Bu, kullanıcıların CPU’larını kullanarak evde madencilik yapmalarını mümkün kılar. Bununla birlikte, madencilik sürecini hızlandırmak isteniyorsa, bir ASIC teçhizatı tavsiye edilir.

Bir süre önce Dogecoin, madencilik bloklarından kaynaklanan ödüller nedeniyle öne çıktı. Ancak 2014’te her şey değişti ve şu anda madenciler blok başına 10000 DOGE alır. Dogecoin mining, üretilebilir Dogecoin sayısında bir sınır olmaması nedeniyle sonsuz madenciliği mümkün kılıyor.

Başlangıç ​​seviyesinde havuza kayıt olmak Dogecoin’in sunduğu seçeneklerden biridir. Bu şekilde, ilk kez Dogecoin kazımı yapacaklar için zaman kaybı olmaz.

Dogecoin elde etmek için musluk yöntemini de kullanabilirsiniz. Yalnızca tıklamalar, captcha’nın tamamlanması veya bir reklamın tıklanması sonucunda kazanç sağlamanız mümkün. Bu muslukların temel amacı, kripto para birimlerinin tanıtılmasının yanı sıra gelişmiş kullanımdır. Musluklarla ilgili sorun, verilen kripto para birimlerinin değerinin çok düşük olmasıdır. Ortalama olarak, çoğu 0,01 dolardan daha az değere sahiptir miktarda Dogecoin verir.

Bununla birlikte, bazı benzerliklere rağmen, DOGE ile diğerleri arasında dikkate değer bir fark var. Bitcoin kıtlığı ile bilinir, yani 21 milyon BTC sınırı vardır. Litecoin de benzer şekilde 84 milyon LTC olarak sınırlandırılmıştır. Şu anda, Dogecoin’in sınırlaması mevcut değildir, hatta şu anda 132,6 milyar adet piyasada dolaşımda bulunuyor. Bu miktar, diğer kripto paraların maksimum arzından kat kat fazladır.

Dogecoin miktarı her yıl 5 milyar artacak şekilde oluşturulmuştur. Zamanla daha fazla kripto para çıkarıldığından, basılan DOGE’lerin sayısı, toplam Dogecoin’lerin daha küçük bir bölümüne tekabül ediyor.

5Dogecoin Nereden Alınır?

Dogecoin Nereden Alınır?

Dogecoin’i sevdiyseniz ve bu topluluğun içinde yer almak istiyorsanız, Dogecoin madencilik ekipmanları almanıza gerek yok. Borsadan Dogeocin alabilirsiniz.

Dogecoin, verilere göre DOGE/USDT işlem çifti ile 113 farklı borsada listelenmiştir. Türk lirası ile Dogecoin almak isterseniz bunu DOGE/TRY ile yapabilirsiniz ve bu işlem çifti sadece 10 borsada mevcuttur.

Dogecoin projesini beğendiyseniz ve nasıl alınır, merak ediyorsanız sizler için listelediğimiz şu borsalara bakabilirsiniz.

DOGE/USDT çiftinden işlem yapmak isterseniz:

  •         Binance,
  •         Gate.io,
  •         KuCoin ve
  •         Coinbase gibi lider borsaları kullanabilirsiniz.

DOGE/TRY çifti içinse:

  •         Binance ve
  •         BinanceTR borsalarından işlem yapabilirsiniz.  

6Elon Musk Dogecoin İlişkisi

Elon Musk Dogecoin İlişkisi

Bazıları Dogecoin’i kurtuluş olarak görüyor. Diğerleri ise bunu eğlenceli bir topluluğun parçası olmanın bir yolu olarak görüyor. Sanırım, kendini Dogefather ilan eden Elon Musk’ın başka sebepleri var. Başlangıçta Dogecoin’i sevdiğini çünkü kaderin ironiyi sevdiğini ve en ironik sonucun bir memecoin’in geleceğin para birimi haline gelmesi olacağını söylemişti.

Daha sonra bunu sadece durumu daha kötü olan insanlar ondan istediği için desteklediğini, zengin olmayan kişilerin kendisini Dogecoin’i satın almaya ve desteklemeye teşvik ettiğini söyledi. Eğer ki yardım yapmak istiyorsa, bu parayı hayır kurumlarına bağışlayabilirdi.

Elon Musk, Dogecoin’in fiyatını Twitter’da paylaşım yaparak birkaç kez artırdı. Bunu tekrar yapabilir. Çünkü kendisinin, şaka yollu bir şekilde Dogecoin CEO’su olduğunu söylemişti.

Elon Musk’tan farklı olarak milyarder Mark Cuban, memecoin’in değişim aracı olarak kullanıldığında “en güçlü” olduğuna dikkat çekti. DOGE’nin Dallas Mavericks tarafından ödeme yöntemi olarak benimsendiği ve bu durumun şirketin satışlarını artırdığı da bildirmişti. Aynı zamanda Tesla, DOGE ile ürün satışına devam ediyor.

Hatta Elon Musk, Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde bir üniversite kurmayı ve üniversitenin ödeme aracı olarak Dogecoin’i (DOGE) kabul etmesi planlanmaktadır.

7Dogecoin Çıkış Tarihi ve DOGE Geleceğine Dair Tahminler

Dogecoin Çıkış Tarihi ve DOGE Geleceğine Dair Tahminler

Eşler arası, açık kaynaklı bir kripto para birimi olan Dogecoin, Aralık 2013’te Shiba Inu köpeğinin logosu ile piyasaya sürüldü. Dogecoin’in blok zinciri, Litecoin’den türetildiği için bu kadar erken bir çıkış yaptı.

Dogecoin (DOGE), kripto para birimlerinin bir parodisi olarak sunuldu ve oldukça ilgi gördü. Daha da önemlisi, DOGE, kripto para dünyasına giren yeni yatırımcılar için popüler bir rampa olarak hizmet etmeye devam ediyor. Memecoin’leri popülerleştirmedeki lider rolü, internet kültürü tarafından yönlendirilen varlıklar için bir pazarın geliştirilmesine yardımcı oldu.

Dogecoin hem perakende yatırımcılardan hem de büyük yatırımcılardan güçlü bir destek alıyor. Yüksek fiyat seviyeleri yalnızca spekülasyon ve perakende satın alma yoluyla sürdürülemeyeceğinden, bazı kullanım durumları Dogecoin’in uzun vadeli başarısı için çok önemlidir.

DOGE’nin Dallas Mavericks ve Tesla gibi şirketler tarafından kabul edilmesi, daha fazla şirketin müşterilerin bu Dogecoin kripto parasını kullanarak ürün satın almasına izin vermenin yolunu açabilir ve DOGE’ye olan talebi artırabilir.

Çoğu kripto para birimi gibi Dogecoin, herhangi bir varlık veya nakit akışı tarafından desteklenmez. Bu, fiyatının yalnızca diğer insanların bunun için ödemeye istekli olduğu şey tarafından belirlendiği anlamına gelir. Bu, uzun vadeli fiyat artışının temel alınan işin performansı tarafından yönlendirildiği bir hisse senedi ile keskin bir tezat oluşturuyor. Dogecoin, spekülatörlerin daha da iyimser olmalarına ya da “yatırım yapmanın büyük aptal teorisi” olarak adlandırılan şeye dayanıyor.

Berkshire Hathaway’den Warren Buffett ve Charlie Munger gibi yatırım yapan kişiler, bu nedenlerden dolayı kripto para birimlerinden uzak duruyor ve yatırımcılara da aynısını yapmalarını tavsiye ediyor.

Bunların hiçbiri Dogecoin ticareti yaparak para kazanamayacağınız anlamına gelmez, bunun yerine zaman içinde kalıcı bir değere sahip olma olasılığının düşük olduğu anlamına gelir.

8Dogecoin Hangi Ülkenin Kripto Para Birimidir?

Dogecoin Hangi Ülkenin Kripto Para Birimidir?

Dogecoin kurucularından olan Billy Markus, ABD’li tanınmış bir yazılım mühendisidir. En başarılı programlama girişimcilerinden biri olmadan önce Markus, International Business Machines Corporation’da çalıştı.

Jackson Palmer ise Avustralyalı bir girişimci ve teknoloji uzmanıdır. Adobe’nin Creative Cloud Engagement Platformunda ürün yönetimi, büyüme ve veri bilimcisi olarak çalışmaktadır.

Ancak Jackson, şu anda Dogecoin projesinin fiili yüzü olan Billy ile projeden çekildi. Dogecoin’in gelişimi şu anda Amerika Birleşik Devletleri merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dogecoin Vakfı tarafından koordine edilmektedir. Vakfın danışmanları arasında Ethereum kurucu ortakları Vitalik Buterin ve Elon Musk’ı temsil eden Jared Birchall yer alıyor.

Bu nedenle merkezinin ABD olduğu söylenebilir. Ancak “Dogecoin hangi ülkenin?” diye bir soru soracak olursanız cevaplayalım: BÜTÜN DÜNYANIN. Dogecoin, halkın parası olarak bilinir.

Verilere göre en çok İrlanda, ABD ve Yeni Zelanda’da popülerdir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu