Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Para Yatırımı

Kripto paralarla yatırım yapmak için nelere dikkat edilmelidir, kripto para yatırımı nasıl yapılır gibi konular hakkında detaylı bilgiler bu yazımızda!
Kripto Para Yatırımı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bir değişim aracı olarak çalışmak üzere, işlemleri güvence altına almak için kriptografi kullanılarak tasarlanmış dijital unsur olan kripto paralar, 2009’da Bitcoin ile hayatımıza girdi.

Bitcoin’in ardından altcoinler, metaverse ve NFT’lerde gelişimle kripto ekosistemi, devasa bir alan haline döndü. Pek çok kişi için geleceğin para birimi olan kriptolar, şu anda hem ödeme hem yatırım açısından diğer enstrümanlara alternatif olarak öne çıkıyor.

Döviz, emtia, hisse senetleri gibi geleneksel yatırım araçlarına kıyasla düşüş ve yükselişleriyle çok daha sert hareketler yapan kriptolar, bu yönüyle de dikkat çekiyor.

Birikimini kripto para yatırımı ile değerlendirmek isteyenlerin sayısı ülkemizde de giderek artıyor. Öyle ki uzun yıllar klasik yöntemleri kullananlar bile günümüzde yatırım yapılabilecek kripto paralara yöneliyor.

İster kripto ekosistemiyle yeni tanışın isterseniz de bu alandan daha kazançlı çıkmak isteyin, aşağıda kripto para yatırımı hakkında işinize yarayacak bilgilerle karşılaşacaksınız.

İşte kripto para yatırımı nedir, kripto para yatırım önerileri nelerdir sorularının yanıtları ve daha fazlası:

Kripto Para Yatırımı Nedir?

Kripto Para Yatırımı Nedir?Kripto para birimi, tek yönlü kriptografi ile korunan sanal bir para birimidir. Sahte veya hacklenmesi neredeyse imkansız olan, kalıcı ve doğrulanabilir bir şekilde tüm kullanıcılar arasında şeffaf ve paylaşılan blok zinciri adı verilen dağıtılmış bir defterde görünür.

Kripto para biriminin değeri, kıtlık ve onun bir değer deposu, anonim bir ödeme aracı veya enflasyona karşı bir koruma olduğu algısının birleşiminden gelir.

Kripto para biriminin asıl amacı, çevrimiçi ödemelerin bir banka gibi merkezi bir üçüncü taraf aracıya ihtiyaç duymadan doğrudan bir taraftan diğerine yapılmasına izin vermekti.

Bununla birlikte akıllı sözleşmelerin, değiştirilemez tokenlerin (NFT), stablecoin’lerin ve diğer yeniliklerin kullanıma sunulmasıyla kripto para birimi için ek kullanımlar ve yetenekler hızla gelişmektedir.

Kripto para birimi yatırımcıları, dijital varlıkları doğrudan spot bir piyasada alıp satabilir. Dolaylı olarak da vadeli işlem piyasalarını veya kripto para birimine işlem sağlayan ürünleri kullanarak yapılabilir.

Yatırım yapılabilecek kripto para denildiğinde akla ilk gelen seçenek Bitcoin olsa da halihazırda binlerce kripto para birimi mevcuttur. Öte yandan olası kazanç bakımından bazı altcoinler, en iyi yatırım için hangi kripto para sorusunun yanıtlarında ön plana çıkmaktadır.

Sonuç olarak Bitcoin fiyatı rekor kırdığında toplam piyasa değeri 3 milyar dolar olan kripto paralar, yatırımcıların odağındadır. Dolayısıyla kripto para yatırımı da giderek daha fazla konuşulmakta, pazar her gün yeni yatırımcıları içine çekmektedir.

Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kripto Para Yatırımı İyi Mi?Kripto para birimi yatırımı, doğrudan kripto para birimi satın almaktan kripto fonlarına ve şirketlerine yatırım yapmaya kadar birçok şekilde olabilir.

Kripto paralara doğrudan yatırım yapmak için bir kripto borsası veya belirli aracı kurumlardan faydalanabilirsiniz. Bu noktada en iyi Türk Bitcoin borsaları hakkında bilgi edinmek işinize yarayacaktır.

Mevcut en yeni ve en yaratıcı varlık sınıflarından biri olan kripto paralara yatırım yapmak için belli başlı noktalara dikkat etmelisiniz. Farklı kripto para yatırım türlerini öğrenerek ilk adımı atabilirsiniz.

Doğrudan Kripto Para Birimi Satın Almak

Kripto para yatırımı için bir veya daha fazla kripto parayı doğrudan satın almayı ve saklamayı seçebilirsiniz.

Seçenekleriniz, Ethereum ve Bitcoin gibi en köklü dijital para birimlerinden, ilk madeni para teklifinde (ICO) yeni piyasaya sürülen neredeyse hiç bilinmeyen coinlere kadar uzanır.

Kripto para borsası aracılığıyla direkt alım-satım yapmak, en çok bilinen ve tercih edilen yatırım yöntemidir.

Kripto Para Şirketlerine Yatırım Yapmak

Kripto para yatırım önerileri arasında kısmen ya da tamamen kripto para birimine odaklı şirketlere fon aktarmak yer alıyor.

Seçenekler arasında kripto para madenciliği şirketleri, madencilik donanım üreticileri, kripto para birimini destekleyen Robinhood Markets Inc. ve PayPal Holdings Inc. gibi şirketler mevcut.

Aynı zamanda farklı düzeylerde kripto riskine sahip diğer birçok şirket de tercih edilebilir. Bilançolarında büyük miktarlarda kripto para bulunduran MicroStrategy Inc. gibi şirketlere de yatırım yapabilirsiniz.

Kripto Para Odaklı Fonlara Yatırım

Bireysel kripto para şirketleri arasında seçim yapmak istemiyorsanız, bunun yerine kripto para birimi odaklı bir fona yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Bu yöntem altında bir dizi kripto para birimi yatırım ortaklığı bulunmaktadır. Ayriyeten endeks fonları ve vadeli işlem fonları gibi çeşitli borsa yatırım fonları (ETF’ler) seçeneğiniz vardır.

Kripto Madencisi Veya Doğrulayıcı Olun

Kripto para birimine yatırım yapmanın belki de en doğrudan yolu, madencilik (mining) yapmak veya bir kripto ağında doğrulayıcı olarak hareket etmektir.

Çünkü kripto para madencileri ve doğrulayıcıları, yatırım olarak tutabilecekleri veya başka bir para birimiyle değiştirebilecekleri kripto ödülleri kazanırlar.

2023’de Yatırım Yapılabilecek En iyi Kripto Paralar Hangileri?

Pek çok kişi için geleceğin para birimi olan kriptolar, hem avantajları hem dezavantajlarıyla öne çıkıyor. Ancak yatırımcılar, risklere rağmen kripto para yatırım tavsiyelerini araştırıyor.

Aşağıdaki başlıklarda kripto para yatırım tavsiyesi isteyenler için 2023’te yatırım yapılabilecek coinleri listeledik. Sonuçta Bitcoin ve Ethereum’dan Dogecoin ve Tether’e kadar binlerce farklı kripto para birimi var ve bu durum, kripto dünyasına yeni girenler için çok fazla seçenek anlamına gelir.

Yönünüzü bulmanıza yardımcı olmak adına piyasa değerlerine veya şu anda dolaşımda olan tüm coinlerin toplam değerine göre en iyi 10 kripto para birimi Forbes tarafından şöyle belirtiliyor:

Bitcoin (BTC)

Hangi kripto para yatırım için uygun diye düşünenlere verilebilecek ilk tavsiye Bitcoin.

2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından tanıtılan Bitcoin (BTC), orijinal kripto para birimidir. Çoğu kripto para biriminde olduğu gibi, BTC bir blok zincirinde veya binlerce bilgisayardan oluşan bir ağda dağıtılan işlemlerin günlüğe kaydedildiği bir defterde çalışır.

Dağıtılmış defterlere yapılan eklemelerle, Bitcoin güvenlidir ve dolandırıcılardan korunur. Bitcoin’in fiyatı, zaman içinde fırladı. Mayıs 2016’da yaklaşık 500$’a bir Bitcoin satın alabilirdiniz.

9 Eylül 2023’te tek bir Bitcoin’in fiyatı 27 bin dolar üzerindeydi. Bu, yüzde 5,446’lık bir büyüme anlamına geliyor.

Ethereum (ETH)

Toplam piyasa değeri açısından Bitcoin’den sonra en büyük kripto para birimi Ethereum da tavsiye listesinde.

Hem bir kripto para birimi hem de bir blockchain platformu olan Ethereum, koşullar yerine getirildiğinde otomatik olarak yürütülen akıllı sözleşmeler ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler) gibi potansiyel uygulamaları nedeniyle program geliştiricilerin favorisidir.

Ethereum da zaman içinde muazzam bir büyüme yaşadı. Nisan 2016’dan Mayıs 2023’ün sonuna kadar fiyatı yaklaşık 11 dolardan yaklaşık 1847 dolara yükseldi ve yüzde 16.693 arttı.

Tether (USDT)

Diğer bazı kripto para birimi biçimlerinin aksine Tether (USDT) bir stablecoin’dir. Yani ABD doları ve Euro gibi fiat para birimleri tarafından desteklenir ve varsayımsal olarak bunlardan birine eşit bir değer tutar.

Teorik olarak bu, Tether’in değerinin diğer kripto para birimlerinden daha tutarlı olması gerektiği anlamına gelir. Diğer coinlerin aşırı oynaklığına karşı temkinli davranan yatırımcılar tarafından tercih edilir.

Binance Coin (BNB)

Binance Coin (BNB), dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Binance’de işlem yapmak ve ücret ödemek için kullanabileceğiniz bir kripto para birimi biçimidir.

Binance Coin, 2017’deki lansmanından bu yana, yalnızca Binance’nin takas platformunda işlemleri kolaylaştırmanın ötesine geçti. Artık ticaret, ödeme işlemleri ve hatta seyahat düzenlemeleri için kullanılabilir. Ayrıca, Ethereum veya Bitcoin gibi diğer kripto para birimi biçimleriyle takas edilebilir.

BNB’nin 2017’deki fiyatı sadece 0,10 dolardı. Mayıs 2023’ün sonlarında, fiyatı yüzde 314.430’luk bir artışla yaklaşık 315 dolara yükseldi.

USD Coin (USDC)

Tether gibi, USD Coin (USDC) de bir stablecoin’dir. Yani ABD doları ile desteklenir ve 1 USD-1 USDC oranını hedefler. USDC, Ethereum tarafından desteklenmektedir.

Küresel işlemleri tamamlamak için USD Coin kullanılabilir.

XRP (XRP)

Bir dijital teknoloji ve ödeme işleme şirketi olan Ripple ile aynı kuruculardan bazıları tarafından oluşturulan XRP, bu ağda itibari para birimleri ve diğer büyük kripto para birimleri dahil olmak üzere farklı para birimi türlerinin değişimini kolaylaştırmak için kullanılabilir.

2017’nin başında XRP’nin fiyatı 0,006 dolardı. Mayıs 2023’te fiyatı yüzde 7.001 artışla 0,43 dolara ulaştı.

Cardano (ADA)

Kripto sahnesinden bir süre sonra, Cardano (ADA), hisse ispatı doğrulamasını erken benimsemesiyle dikkat çekiyor. Bu yöntem, Bitcoin gibi platformlarda işlem doğrulamanın rekabetçi, problem çözme yönünü ortadan kaldırarak işlem süresini hızlandırır ve enerji kullanımını ve çevresel etkiyi azaltır.

Cardano, akıllı sözleşmeler ve yerel coin ADA’nın desteklediği merkezi olmayan uygulamaları etkinleştirmek için Ethereum gibi çalışır.

Cardano’nun ADA tokeni, diğer büyük kripto paralara kıyasla nispeten mütevazı bir büyüme kaydetti. 2017’de ADA’nın fiyatı 0,02 dolardı. Mayıs ayı itibariyle. 9 Ekim 2023, fiyatı 0,37 dolardı. Bu, yüzde 1.730’luk artışa işaret etmektedir.

Dogecoin (DOGE)

Şaka amacıyla yaratılan ama hızlıca gelişen kripto para birimi de öneri listesinde. Elon Musk’ın sık sık atıfta bulunduğu Dogecoin, 2013 yılında tanıtılırken çok sert yükseliş kaydetti.

Diğer birçok kriptonun aksine, yaratılabilecek Dogecoin sayısında bir sınır yoktur, bu da arz arttıkça para birimini devalüasyona duyarlı hale getirir. Dogecoin’in 2017’deki fiyatı 0,0002 dolardı. Mayıs 2023 itibarıyla fiyatı yüzde 36.477 artışla 0,07 dolar oldu.

Polygon (MATIC)

2017 yılında kurulan, eski adı Matic Network olan Polygon, nispeten popüler bir kripto para birimidir.

Buna “Ethereum’un blockchain interneti” adı verildi. Belki de bu yüzden MATIC 7.000’den fazla merkezi olmayan uygulamayı (dApps) desteklemektedir.

Polygon ayrıca ilk lansmanından bu yana muazzam bir büyüme yaşadı. MATIC’in ilk lansman fiyatı 0,00263 dolardı. Bugün MATIC yüzde 33,788 kazançla 0,89 dolardan işlem görüyor.

Solana (SOL)

Merkezi olmayan finans (DeFi) kullanımını, merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) ve akıllı sözleşmeleri güçlendirmeye yardımcı olmak için geliştirilen Solana (SOL), işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde işlemek için benzersiz bir hibrit hisse kanıtı ve geçmiş kanıtı mekanizmaları üzerinde çalışır.

Solana’nın yerel tokeni olan SOL, platforma güç verir. 2020’de piyasaya sürüldüğünde SOL’un fiyatı 0,77 dolardan başlıyordu. Mayıs 2023’ün sonlarında, fiyatı yüzde 2.611 artışla 20.87 dolar civarındaydı.

Yatırım Yapmak İçin En Uygun Zaman

Kripto paraya yatırım nasıl yapılır ele aldıktan sonra gelelim zamanına. Sonuçta kripto para yatırım önerileri konusunda onlarca coin saysanız da alım zamanınız doğru olmazsa kazançlı çıkamazsınız.

Bu nedenle kripto para yatırımı yaparken zamanlamaya dikkat etmelisiniz. Kripto para birimleri dakikalar içerisinde sert düşüşler ya da yükselişler kaydedebilir.

Geleneksel yatırım araçlarına kıyasla çok daha sert olan bu hareketlerden yararlanmayı bilmelisiniz.

Fiyat dalgalanmalarını lehinize kullanarak, doğru zamanda alım, doğru zamanda satım yapmalısınız.

Mantık, aynıdır: Fiyat düşükken satın alınır, fiyat yüksekken satılır. Bunu yapmak için 7/24 kripto piyasasının başında olmanız gerekmiyor.

Çünkü anlık olarak al-sat yapmak zorunda değilsiniz. Alım-satım emri giriyorsunuz ve borsalar siz uyurken kripto paranızı dilediğiniz fiyattan alıp-satabiliyor.

Bu size alım-satım konusunda en iyi zamanı yakalama lüksünü tanıyor. Yani bir kripto para birimi için yeterli detaylı araştırma yaptıktan sonra hedeflediğiniz fiyatlardan al ya da sat emri girerek doğru zamanda yatırımın keyfini sürebilirsiniz.

Aynı zamanda ortalama dolar maliyetinden faydalanabilirsiniz. Yani piyasanın zamanlamasını tutturmaya çabalamak yerine küçük miktarlarda sürekli alım yapabilirsiniz.

Dolar maliyet ortalaması (DCA), belirli bir süre boyunca paranın toplam tutarını küçük artışlarla belirli bir dönem boyunca yatırmaktır.

Bu strateji, toplam parayı tek seferde kriptoya yatırmanın tam tersidir. Uzun vade hedefleri olan yatırımcılar tarafından riskleri en aza indirgemek amacıyla kullanılır.

Tüm bunların yanında panik alım-satımına dikkat etmelisiniz. Kripto piyasasında sert hareketlerin sıklıkla yaşandığını bilerek sabırlı davranmalısınız.

Yatırım Yapmak İçin Gerekenler

Doğrudan kripto para birimine yatırım yapmak istiyorsanız, bir kripto para borsası kullanabilirsiniz. Bir borsa aracılığıyla kripto para birimini nasıl satın alacağınız ise belli başlı aşamalardan oluşmaktadır.

Hangi kripto para borsasını kullanmak istediğinizi seçin.

Yatırım yapmak için öncelikle hangi kripto para borsasını kullanmak istediğinizi seçmelisiniz. En iyi bahsiniz, geniş bir para birimi yelpazesine sahip saygın, iyi bilinen bir borsadır. Binance, Coindesk, Kraken, KuCoin, Bybit gibi büyük borsaları tercih edebilirsiniz.

Kripto para borsasında bir hesap oluşturun.

Kullanacağınız borsada kayıt işlemini tamamlamak için kişisel bilgilerinizi vermeniz ve kimliğinizi doğrulamanız gerekecektir.

Hesabınızı itibari para ile finanse edin.

Herhangi bir kripto para satın almadan önce hesabınıza ABD doları gibi itibari bir para birimi ile para yatırmanız gerekir.

Hangi kripto para birimini satın almak istediğinize karar verin.

Bir veya daha fazla kripto para birimine yatırım yapmayı seçebilirsiniz. Karar vermenize yardımcı olması için seçenekleri araştırın.

Seçtiğiniz kripto para birimi için bir satın alma emri verin.

Bir veya daha fazla kripto para birimi için satın alma emri göndermek ve tamamlamak için borsanın gerektirdiği adımları izleyin.

Kripto para biriminizi dijital bir cüzdanda saklayın.

Satın alma işleminiz tamamlandıktan sonra, kripto para biriminize erişmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgiler dijital bir cüzdanda tutulur. Bu kripto cüzdanı, kripto para birimi borsası veya bağımsız bir cüzdan sağlayıcısı tarafından barındırılabilir.

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yatırım Yeni Kripto Para Birimleri Nasıl Bulunur?Kripto para yatırımcısı olarak, portföyünüzün ne kadarını dijital varlıklara ayıracağınıza dikkat edin. Toplam miktarın, portföyünüzün tolere edilebilir bir kısmı olması önerilmektedir.

Son birkaç yılda, kripto para birimlerinin önemi kayda değer derecede arttı. Pek çok dev şirket kripto paraları portföyüne eklerken pek çoğu resmi ödeme aracı olarak tanıdı.

Sonuçta dijital varlık piyasası, yatırımcıların yeni kullanım durumları keşfetmesiyle sürekli olarak gelişiyor.

Fakat Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimlerinin düşüşüne yol açan yoğun volatilitesinden başlayarak, yeni başlayanların piyasaya girmeden önce kripto para birimleri hakkında anlaması ve analiz etmesi gereken birçok realite var.

İşte kripto para birimine yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken önemli noktalar:

Kripto Paralar Merkeziyetsizdir

Düzenleyici eksikliği ve merkeziyetsizliği kripto para piyasasının en çekici özellikleri arasında yer alsa da aynı zamanda en tehlikeli yönüdür. Kripto para birimleri merkezi otoriteler tarafından düzgün bir şekilde kontrol edilmediği veya düzenlenmediği için risk altındadır.

Merkezi olmayan doğası, suç faaliyetleriyle ilişkisi gibi yönleri kriptolar için dezavantajlar arasında yer alır. Sonuçta kripto para blok zincirleri güvenli olsa da siber saldırı ve hack için tehdit altındadır.

Bazen milyonlarca dolar değerinde coinin çalındığı saldırılar, kripto para biriminin bu açıdan savunmasızlığını ortaya sermektedir.

Volatilite

Bitcoin ve Ethereum gibi büyük ölçekli, güvenilir yatırımlar, aşırı oynaklıkları nedeniyle değerlerinin önemli paylarını kaybetmiştir. Örneğin Bitcoin fiyatı, bazen aynı hafta içinde düzenli olarak hem çift haneli düşüşler hem de çift haneli ralliler yaşar.

Mart 2020’de 7 bin dolar olan Bitcoin, Kasım 2021’de yüzde 850’nin üzerinde bir artışla 69 bin dolara yükselmişti. Ancak Haziran 2022’ye kadar 17 bin 500 dolara düştü.

2020’nin Mart ayında en yüksek 252 dolar olan Ethereum örneğinde de aynı durum geçerli. Önde gelen kripto para, Kasım 2021’de 4 bin 865 dolara kadar çıktı.

Haziran 2022’de 884 dolara kadar düştü. Canlı Ethereum fiyatı kriptonun Mayıs 2023 itibarıyla bir yılda 884.57 – 2,137.82 dolar aralığında durduğunu gösteriyor. Kısacası kripto paraların volatil ve kontrol edilemeyen varlıklar olduğunu bilerek piyasaya girin.

Ve yatırımcılar, büyük miktarlarda fon kaybetmeden kendi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde volatiliteyi nasıl kontrol edeceklerinin hala bilmiyorlar.

Piyasa Duyarlılığını Analiz Etmek

Kripto para birimlerinin alım satımı, müşterilerin belirli bir dijital varlık hakkında ne ve nasıl hissettiklerini tanımlar.

Alım satımın temel davranışını, belirli kripto paranın artan ana akım benimsenmesini ve harici kullanıcılar tarafından nasıl benimsendiğini anlamak, dijital varlıkla ilgili piyasa duyarlılığını gösterir.

Yeni başlayanlar, hangi kripto para biriminin daha yüksek kâr sağlama potansiyeline sahip olduğunu gösterdiğinden, bu tür yatırımları dikkate almalıdır.

Çeşitlendirilmiş Kripto Portföyü Tutmak

Kripto para birimine yatırım yapmak, yatırımcıların paralarını çeşitli dijital varlıklara yaymasını gerektirir. Ürün yelpazesi, potansiyel olarak daha az volatil kriptoları ve Bitcoin gibi bazı değişken, ancak yüksek ödüllü varlıkları içermelidir.

Çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmak, yatırımcıların daha uzun süre kâr elde etmesine yardımcı olacaktır.

Çeşitli Kripto Gelişmelerini Analiz Etmek

Kripto para birimleri, açık kaynaklı olan blockchain teknolojisine dayanmaktadır. Yatırımcılara, kriptonun önümüzdeki günlerde nasıl faydalı olabileceğine dair daha iyi bir fikir edinmek için en son geliştirici faaliyetini kontrol etme yeteneği sağlar.

Kaybetmekten Üzülmeyeceğiniz Parayla Yatırım Yapmak

Kripto para birimleri temelden risklidir, hatta bazen yatırımlar tamamen sıfırlanabilir. Örneğin, Terra LUNA stablecoin tokeninin patlaması, yatırımcılara yatırımlarını tamamen tek bir tokene yatırmamalarını ve yalnızca kaybedebilecekleri kadar yatırım yapmalarını öğretti.

Terra ağının kripto parası LUNA’da kayıp Mayıs 2022’de yüzde 97’yi bularak çökmüştü.

ICO’lara Dikkat

İlk madeni para teklifleri (ICO) birkaç yıl önce oldukça popüler hale geldi. Ancak ICO’lar saf yatırımcılar için birincil avlanma alanlarından biri haline geldi. ICO’lar son derece riskli olabilir.

Yatırımcıların kripto para birimlerine girmeden önce ilgili web sitelerinde detaylı araştırma yapmaları gerekir.

Doğru Kripto Değişimi ve Cüzdan Hizmetlerini Seçmek

Yatırımcıların, kripto fonlarını ve yatırımlarını yönetebilecekleri güvenilir kripto borsaları ve cüzdan hizmetleri aramaları gerekir.

Kripto para birimlerinin artan popülaritesi, birkaç yeni kripto borsası ve cüzdan hizmeti ortaya çıkardı. Ancak doğru olanı seçmek, yatırımlarınızı korumak için kritiktir.

Bunun yanında özel anahtarların güvenliğine de dikkat edilmelidir. Yatırımcılar, tüm kripto cüzdanlarının şifrelerini her zaman hatırlamayabilir. Ancak özel anahtarları hatırlamaları ve korumaları çok önemlidir.

Uzmanlar, en iyi yollardan birinin, herhangi bir internet bağlantısı gerektirmeyecek ve saldırılara karşı daha az savunmasız hale getirecek bir donanım cüzdanı aracılığıyla kripto fonlarını yönetmek olduğunu söylüyor.

Vergilendirme ve Düzenleyici Tedbirlerle Kendinizi Güncel Tutmak

Kripto para birimleri satın alırken, yatırımcıların birincil odak noktası, hükümetlerinin dijital varlıkları düzenlemek için ne tür bir düzenleme izlediği konusunda kapsamlı bir araştırma yapmaktır.

2023 yılı artan düzenlemelere tanık olmak üzeredir. Bu nedenle kripto kullanıcılarının kripto vergi düzenlemeleri konusunda son derece dikkatli olmaları gerekir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.