Okuma süresi : 3 dakika

Borsa Nedir?

Nesrin Zaman Profil Resmi
Nesrin Zaman tarafından tarihinde yayınlanmıştır.

Menkul kıymetler, hisse senedi, emtialar, döviz, vadeli kontratlar gibi araçların halka açık satıldığı veya satın alındığı organize piyasaları temsil eden borsa, sermaye piyasası olarak da bilinir.

Çünkü borsa; uzun vadeli borçların veya hisse senedi destekli menkul kıymetlerin alınıp satıldığı finansal bir piyasa olan sermaye piyasasında faaliyet göstermektedir.

Konuyu fazla dağıtmadan borsa nedir, yanıtlamaya devam edelim.

Basitçe alıcıları ve satıcıları bir araya getiren pazar olarak düşünebileceğiniz borsa, çoğunlukla hisseler ile anılsa da başka birçok yatırım aracını bünyesinde barındırmaktadır.

Borsalar, yatırımcıların ticaretine ve sermaye değişimine demokratikleştirilmiş erişim sağladıkları için serbest piyasa ekonomisinin bileşenleri olarak bilinir.

Bu noktada şunu belirtelim:

Söz konusu hap bilgileri veriyoruz çünkü bir yere yatırım yapıyorsanız ve oradan para kazanmak istiyorsanız, önceliğiniz yatırım yerinizi öğrenmek olmalı.

Şöyle düşünün:

Borsa hakkında az çok bilgisi olan X kişisi, analiz ya da stratejileri öğrenerek para kazanma hedefiyle bu alanda eğitim alıyor.

Ancak öğrendiği analiz yöntemi ya da ‘sözüm ona’ çok kazandıran stratejiyle yatırım yapacağı enstrümanı, nereden alıp nereye satacağını dahi bilmiyor.

Dolayısıyla borsayı sıfırdan öğrenmek, yalnızca borsaya dair hiçbir şey bilmeyenler için değil aynı zamanda az ve orta seviyede bilgi sahibi olanlar için de gerekli!

Hazır, tazeyken yukarıdaki soruya yanıt verelim.

Yatırım yapmak istediğiniz enstrümanı, Borsa İstanbul bünyesindeki piyasalarda var olan satıcılardan alır, aynı şekilde satmak istediğinizde de piyasadaki alıcılara satarsınız.

Öte yandan alım veya satım emirlerinizi doğrudan borsaya iletemezsiniz ki bu da aracı kurum ihtiyacını doğurur.

Çünkü borsada emirler, aracı kurum tarafından düzenlenerek piyasaya iletilir.

Al ya da sat emriniz, Borsa İstanbul’a iletildikten sonra alıcı ya da satıcıyla eşleşerek gerçekleşir.

Bu da demek oluyor ki A hissesini satın almak için emrinizin söz konusu fiyattan satış yapmak isteyen birinin sat emri verdiği fiyatla eşleşmesi gerekir.

 (NOT: Bu konuyu, borsa emirleri başlığı altında daha detaylı ele alacağız.) 

Kısacası borsayı, alıcıları ve satıcıları bir araya getiren pazar yeri olarak düşünmek oldukça mantıklıdır. İster yerli ister yabancı borsa olsun, tanım ve işleyiş benzerdir.

Elbette, her ülkenin borsası farklı düzenlemelere tabidir. Yine de mantık, dünyanın en büyük borsasında da en küçüğünde de şaşmaz!

Keza her yatırımda olduğu gibi burada da düşükken al yükselince sat yaklaşımıyla para kazanmaktır.