Okuma süresi : 3 dakika

Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır?

Nesrin Zaman Profil Resmi
Nesrin Zaman tarafından tarihinde yayınlanmıştır.

Sayısız yatırımcının favori piyasası olan borsada yatırım yapmak istiyorsanız, öncelikle hangi yatırım aracını seçeceğinize karar vermelisiniz.

Çünkü tercihiniz, aracı kurum ya da banka seçiminizde etkin rol oynayacaktır. Hisse senedinin de grup içinde yer aldığı kıymetli evraklar kategorisine mi yatırım yapacaksınız?

Yoksa emtialar, dövizler, türev araçlar grubu altındaki enstrümanlara mı?

Seçiminizi yaptıktan sonra en uygun banka ya da aracı kurumla iletişime geçerek bir yatırım hesabı açtırmalısınız. Ardından alım-satım yapmak istediğiniz yatırım aracı için emirlerinizi iletebilirsiniz.

Aracı Kurum Seçimi

Yatırımcı ve piyasa arasında bir köprü görevi üstlenen aracı kurum seçimine özen göstermelisiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli faktör, aracı kurumunuzun SPK lisanslı olmasıdır. Yani önceliğiniz yasallık olmalı!

Hangi aracı kurum yasaklı, hangi aracı kurum hangi yetkilere sahip gibi soruların yanıtlarına SPK güncel listesinden öğrenebilirsiniz.

Aracı kurum seçiminde ücretlendirme politikası, 7/24 erişim, müşteri desteği, güvenilirlik, teknolojik altyapı gibi faktörleri de göz önüne almalısınız.

Borsaya En Az Kaç Parayla Girilir?

Borsa yatırımına ilişkin en çok merak edilen sorulardan biri de bu! Yani yatırım için gerekli minimum tutar.

Sorunun belirli bir yanıtı ise yok! Daha doğrusu cevap, borsada yatırım yapacağınız enstrüman için gerekli en az yatırım tutarı neyse o.

Diyelim ki borsanın en bilinen enstrümanı olan hisse senedi yatırımcısı olacaksınız. Satın almak istediğiniz hisseniz adet fiyatı, gereken minimum tutardır. Yani 3 liralık bir hisseden 1 lot satın alabileceğiniz gibi 500 liralık bir hisseden de 1 lot satın alabilirsiniz.

Kısacası asgari yatırım tutarı diye bir sınırlama yoktur. Almak istediğiniz hisse senedinden an az 1 adet alım yapmak yeterlidir.

Borsaya Giren Herkes Kazanır mı?

Gelelim, borsada yatırım yapmak isteyen istisnasız herkesin cevabını merak ettiği soruya!

Zaten piyasaya girmeyi düşünüyorsanız, olası kazancı ya da kaybı merak etmeniz gayet normal. İşin aslı, alttaki iki sorunun yanıtı konuyu özetler nitelikte:

Yani borsaya giren her yatırımcının kazanması mümkün değildir!

Ancak sonucun kazanç ya da kayıp olmasında en büyük pay, yatırımcının kendisindedir.

Biraz daha açalım!

Borsaya küçük miktarda parayla girip, al-sat yaparak para kazanma peşindeyseniz, hedefinize ulaşamamanız şaşırtıcı olmaz. Çünkü özellikle de küçük miktarda parayla borsaya girmek isteyenler için yatırım ufku, kısa vade olmamalıdır.

Şöyle düşünün!

Az miktarda parayla bir hisse satın aldınız! Portföyünüzdeki hisse günlerce tavan ya da tavana yakın artış gösterse bile kazancınız sınırlı olur.

Evet, kısa vadede küçük miktarlarda para kazanmak mümkündür. Fakat ciddi anlamda para kazanmak için borsaya orta ya da uzun vadede yatırım yapmak, çok daha mantıklıdır.

Büyük yatırımcılarsa kısa vadede risk-getiri oranlarını düzgün ayarlayarak, küçük yatırımcının hayalini kurduğu miktarlarda para kazanabilirler.

O halde önemli olan, yatırımcının kendisine en uygun stratejiyle hareket etmesidir.

Bunun için kendinize basitçe şu tarz sorular sorabilirsiniz:

Bu sorular, detaylandırılıp çoğaltılabilir. Fakat temel çıkış noktalarınız, bu sorular olmalıdır.