Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Metaverse Nedir ve Nasıl Girilir?

Metaverse nedir, nasıl alınır, metaverse nasıl girilir gibi soruların cevapları ve metaverse hakkında bilmeniz gereken her şey sayfamızda. Tüm bunlar için tıklayın!
Metaverse Nedir ve Nasıl Girilir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Blok zinciri tabanlı sanal dünyalara ilgi artmaya devam ettikçe birçok kişi, metaverse ne demek diye sormaya devam ediyor. Bu nedenle sizler için metaverse hakkında bilgilendirici bir içerik hazırladık.

Metaverse kelime karşılığı, öte anlamına gelen “meta” ve evren anlamına gelen “universe” olmak üzere iki terimin birleşimidir. Metaverse teknolojisi, internet üzerinden var olan sanal gerçekliklerin bir kombinasyonu olarak tanımlanabilir. Neredeyse güçlendirilmiş bir fiziksel gerçeklik olan metaverse teknolojisi, internet üzerinden deneyimler, ortamlar ve varlıklardan oluşan sanal bir dünyadır.

Geleceği parlak duran metaverse, yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Bu yazımızda, metaverse nedir, metaverse coin’leri nelerdir gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız.

1Metaverse Coin Nedir?

Metaverse Coin Nedir?Metaverse ne demek diyenlerin merak ettiği bir diğer konu, metaverse coin’lerdir. Metaverse’deyken sanal gayrimenkule yatırım yapabilir, blockchain oyunları oynamanın keyfini çıkarabilir ve hatta sanal alemdeki toplantılara katılabilirsiniz. Platformlardaki işlemler için kullanacağınız para birimi de merak edilen metaverse coin’leridir.

Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) ve Axie Infinity (AXS) başlıca metaverse projeleridir. Bu, metaverse coin’lerin geniş bir kapsama sahip olduğunu ve onları yatırımcılar için cazip bir yatırım fırsatı haline getirdiğini gösteriyor.

Metaverse, insanların alışveriş yapabileceği, oyun oynayabileceği, para birimleriyle nesneleri satın alabileceği ve takas edebileceği sanal bir evrenin arkasındaki teknolojidir. Bunu artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, sosyal medya, oyun ve kripto para birimlerinin bir kombinasyonu olarak düşünebilirsiniz.

Metaverse evreninde kripto para birimleri ödeme aracı olarak kullanılabilir. Bu, blockchain konseptine dayanmaktadır. Doğal olarak, “metaverse coin”, terimi ortaya çıkmıştır. Her metaverse projesi, söz konusu ortamdaki işlemler için kullanılan metaverse coin’lerine sahiptir.

Peki, metaverse giriş hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Öncelikle platforma erişmek için bir bilgisayara ve kripto cüzdanına ihtiyacınız olacağını belirtelim. Bununla birlikte sanal gerçeklik başlığı gibi ekipmanlar, çok daha etkili bir metaverse deneyimi edinmenizi sağlayacaktır.

Metaverse giriş yaptıktan sonra avatarınızı yaratıp bulunduğunuz sanal dünyayı keşfe başlayabilirsiniz.

2Metaverse Coin Nasıl Alınır?

Metaverse Coin Nasıl Alınır?Metaverse projelerinden satın almak için öncelikle kendi kullandığınız merkezi kripto para platformuna giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra, işlem çiftlerinden en çok kullanılan USDT paritesinden seçim yaparak satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Farklı DeFi platformları üzerinden de alım yapabilirsiniz. Kullandığınız platformda “takas” alanına giderek işlem yapmak istediğiniz metaverse coin’ini seçmelisiniz.

Binance üzerinden örnek verecek olursak metaverse satın almak için şu adımları izleyebilirsiniz:

İlk olarak hesabınıza giriş yapın. Ardından piyasalar kısmında bulunan metaverse seçeneğine tıklayın. Sonrasında “Hemen Al Sat” butonuna tıklayın.

Metaverse alım satım işlemi

Bu adımları tamamladıktan sonra aşağıdaki görselde gösterilen alana almak istediğiniz veya satmak istediğiniz miktarı girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Metaverse alım satım işlemi

İşleminizi tamamladıktan sonra cüzdanınızı kontrol etmeyi unutmayın.

Metaverse coin’leri, verilere göre USDT işlem çifti ile 70’ten fazla borsada listelenmiştir. Türk lirası ile metaverse coin almak isterseniz bunu TRY ile yapabilirsiniz ve bu işlem çifti sadece 5’den fazla borsada mevcuttur.

Metaverse projelerini beğendiyseniz ve nasıl alınır, merak ediyorsanız sizler için listelediğimiz şu borsalara bakabilirsiniz.

USDT çiftinden işlem yapmak isterseniz:

  • Binance,
  • Gate.io,
  • KuCoin ve
  • Huobi gibi lider borsaları kullanabilirsiniz.

TRY çifti içinse:

  • Binance,
  • BinanceTR
  • Paribu borsalarından işlem yapabilirsiniz.

3Metaverse Arsa Nedir?

Metaverse hakkında en çok merak edilenlerden birisi de metaverse arsa nedir sorusudur. Metaverse arsaları, sanal dünyalardaki arazi parselleridir. Ayrıca metaverse arsaların geleceği için milyar dolarlık tahminler dikkat çekmektedir.

En basit anlamda piksellerdir. Ancak bunlar dijital görüntülerden daha fazlasıdır. İnsanların sosyalleşebileceği, oyun oynayabileceği, NFT alıp satabileceği, toplantılara katılabileceği, sanal konserlere gidebileceği ve sayısız diğer sanal aktivite yapabileceği sanal gerçeklik platformlarında programlanabilir alanlardır.

Gayrimenkul yatırımcıları için bu sayısallaştırılmış arazi parselleri kazançlı bir fırsat sunmaktadır. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi metaverse özellikleri geliştirilebilir, çevrilebilir veya kiralanabilir. Gerçekten de metaverse arsaları için birçok olası kullanım durumu vardır.

NFT oldukları için arazi üzerindeki mülkiyet ve içindeki dijital varlıklar kolayca kanıtlanabilir. Kullanıcılar normalde platformun pazarı aracılığıyla bir metaverse arsası satın alabilir veya OpenSea ve Rarible gibi bir üçüncü taraf NFT platformunu tercih edebilir.

4Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır?

En İyi Metaverse Coinleri Metaverse arsa satın almak ve satmak, NFT ticareti ile aynı prensipleri içerir. Başlangıç ​​olarak, çoğu metaverse platformuna bir bilgisayar ile kolayca erişilebilir ve bu da ilgilenen alıcılara mevcut arazinin anlık görüntüsünün yanı sıra konum, toplam alan, ortalama fiyatlar, kullanım potansiyeli ve işlem geçmişi gibi önemli yönleri sunar.

Satın almakla ilgilendiğiniz bir arazi parçasını seçtikten sonra, metaverse’ün kendi pazarına bakabilir, OpenSea ve Binance NFT gibi ikincil platformlara göz atabilirsiniz. Metaverse’deki arsanın NFT olarak alınıp satıldığını ve bu nedenle mülkiyet belgesinin bir blok zincirine kazındığını unutmayın.

Bu, metaverse satın alımı konusunda sahiplerin dolandırıcılıklara ve diğer talihsizliklere karşı korunmasına yardımcı olur. Sonuçta metaverse yatırım için pek çok iyimser tahmin vardır. Yükseliş yönlü öngörüler, metaverse yatırımlarını cazip kılmaktadır.

Var olan ve yapım aşamasında olan birçok metaverse kripto projesi bulunuyor. Şu anda, meta veri deposu projeleri, başta oyun, sanal emlak ve sosyal etkileşimler olmak üzere çeşitli alanları kapsamaktadır.

Decentraland

Decentraland, MANA coin tarafından desteklenen en iyi metaverse arsalarından biridir. Sanal dünya, katılımcıların çevrimiçi etkinliklere katılabileceği, sahneler oluşturabileceği, sanat eseri geliştirebileceği ve arazi alıp satabileceği gerçek dünyayı taklit eder. Genesis Plaza ve yollara bitişik araziler pahalı mülk olarak kabul edilir.

Sandbox

Sandbox, oyuncuların farklı deneyimlerden ve blok zincirinde varlık yaratma ve para kazanma yeteneğinden keyif aldığı topluluk odaklı bir metaverse projesidir.

SAND, bu ekosistemdeki işlemler ve etkileşimler için kullanılan kripto para birimidir. Bu projedeki arazi satın alınabilir ve oyunlara ev sahipliği yapmak, çok oyunculu oyunlar oluşturmak, evler oluşturmak ve diğer sosyal deneyimler için kullanılabilir.

Cryptovoxels

Öne çıkan metaverse projeleri arasında Cryptovoxels de yer alıyor. Cryptovoxels’de oyuncular arazi satın alabilir, mağazalar ve sanat galerileri inşa edebilir. Westcoastbill 21x: Glass age ve 31 Bull Avenue, çok sayıda ziyaret alan sanal arazi parsellerinden bazılarıdır.

Somnium Space

Somnium Space, kendi ekonomisini, para birimini, arazilerini, oyunlarını ve sosyal deneyimlerini yöneten topluluk odaklı bir sanal dünyadır. Arsa satın alabilir, hayal edebileceğiniz her şeyi inşa edebilir ve özelleştirebilirsiniz.

Axie Infinity

Bu, katılımcıların oyun içerisinde karakterler oluşturabileceği, avlanabileceği ve savaşabileceği sanal bir dünyadır. Axie’de kara baronları krallıklar kurabilir, nadir kaynaklar, coin’ler toplanabilir ve zindanlara saldırılabilmektedir.

Bu metaverse projelerinin çoğu, arazi satın almak için kullanabileceğini kendi kripto para birimine sahiptir ve bunlara da metaverse coin denilebilir. Diğer bir ortak özellik, arazi satın almak için bir pazar yerinin mevcudiyetidir. Ancak arazi alıcıları, OpenSea platformu ve LookRare gibi üçüncü taraf pazaryerlerini de kullanabilir.

5Metaverse Gözlük Nedir?

Bu ürünler normal gözlükler gibi kullanılır ancak bilgisayar tarafından oluşturulan dijital grafikler, görüntüler, videolar, animasyonlar ve üç boyutlu hologramlar oluşturarak veya görülen gerçek dünya sahneleri veya ortamları üzerinde üç boyutlu hologramlar oluşturarak çalışır.

Metaverse gözlük, tamamen sürükleyici bir deneyimin en kritik bileşenlerinden biridir. Bununla birlikte ek donanım seçenekleriyle eşleştirildiğinde deneyim daha da iyileştirilebilir. İzleyiciler ve el kumandaları gibi diğer ürünler sayesinde metaverse gözlükler, etkileşimin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Metaverse gözlükler aracılığıyla gerçek dünyaya eklenen dijital öğeler olan Artırılmış Gerçeklik, üreticiler için en yeni teknolojidir.

6Metaverse NFT Nedir?

Metaverse’ün çevresel yapısı, her bir metaverse ekosisteminin çeşitli yönleri için doğrulanabilir sahiplik sağlamak için NFT’lere dayanır. Türk lirası ile Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) gibi değiştirilebilir varlıklar alınabilir. Örneğin, Bitcoin olarak bir borç aldığınızda, o krediyi başka bir BTC kullanarak geri ödeyebilirsiniz. Bu arada canlı Bitcoin fiyatlarını izlediğiniz emin olun.

Konumuza dönecek olursak, NFT’lerin birbirinin yerine kullanılamayacağını belirtelim. Bunun yerine, NFT’ler benzersiz veya nadir varlıkların zincir üzerindeki temsilleridir.

Metaverse projeleri üzerinde NFT’lerin önemli rolü vardır. Örneğin, size özel benzersiz bir görünümünüz veya avatarınız olabilir. Bu öğe veya varlık, NFT olarak bir kripto cüzdanında tutulabilir ve çeşitli oyun senaryolarında benzersiz bir tanımlayıcı olarak hizmet edebilir.

Ayrıca, NFT’ler nadir ve benzersiz oyun içi varlıklar için kullanılır. Buna silahlar, iksirler, giysiler, aksesuarlar ve karakterler gibi öğeler dahildir.

Bununla beraber gayrimenkul ve sanal arazi mülkiyeti, benzersiz arazi parçalarını bölmek için NFT’lere güvenir. Ek olarak NFT’ler, sanatçıların blok zincirinde doğrulanabilir bir sahiplik geçmişine sahip koleksiyonlar, benzersiz parçalar oluşturmasına olanak tanır.

7Metaverse Artıları ve Eksileri

Her yatırım aracı ya da ögede olduğu gibi metaverse dünyasında da artılar ve eksiler vardır.

Artıları

Metaverse ile insanlar artık sanal hayatlarını daha gerçekçi bir şekilde yaşayabilirler. Sadece birbirimizle etkileşime girmek yerine, oyun, egzersiz veya sosyal etkinlikler gibi ilgi alanlarımıza uyan ve birlikte faaliyetlerde bulunan yeni siber topluluklar ve topluluklarla tanışabiliriz.

Sosyal medya platformları, internetin geleceğine yönelik çalışmalar sürdürüyor. Bu hırs, sosyal medyanın yeni dijital sosyallik düzeyleri sağlamak için herkes tarafından paylaşılabilen 3D sanal alanlar oluşturmasını kolaylaştıran metaverse’ün gücüne dayanır.

Metaverse, işletmelere pazarlarını genişletmeleri için yeni fırsatlar sunar. Gelecekte, dijital ekonomiyi bozmak için çeşitli sektörlerden daha fazla metaverse ürün ve hizmetinin olması bekleniyor. Aynı zamanda, müşterileri ürünlere ve içeriğe maruz bırakacak daha fazla sanal kanal, her iki taraf için de bir kazan-kazan durumu olan satın alma kararlarını da iyileştirecektir.

Metaverse coin, NFT’ler ve blok zinciri oyunlarının büyük unsurları olduğundan, merkeziyetsiz finans (DeFi) hem fiziksel hem de dijital dünyada büyük fayda sağlamaya devam ediyor. DeFi, metaverse ekonomilerinin güçlü olmasına yardım ederken, aynı zamanda kendisini hiç olmadığı kadar ana akım bir kavram haline getirebilir.

Eksileri

Sürekli genişleyen dijital ortamda siber riskte kaçınılmaz bir artış var. Metaverse henüz emekleme aşamasında olduğundan, yasa dışı faaliyetler için boşluklar olabilir. Bu nedenle, tüm metaverse geliştiricilerinin kullanıcıları için bir dereceye kadar güvenlik sağlamaları büyük bir zorluktur.

Son zamanlarda, birkaç kadın metaverse kullanıcısı cinsel saldırılar bildirdi. Kötüye kullanım ve manipülasyon, sanal deneyimler üzerinde de olabileceğinden, metaverse’ün siber medeni haklar tarafından izlenmesi gerekip gerekmediğine dair endişeler gündeme geldi. Aynı şekilde, metaverse’ün birçok uygarlığı sentezlemesi de gelecekte kültürel çeşitliliğin güzelliğini yavaş yavaş öldüreceği sorgulanıyor.

Kullanıcıların gerçek dünyadaki arkadaşları ve aileleriyle bağlantılarını kaybetmelerine neden olan yeni bir tür internet bağımlılığı da olası metaverse riskleri arasında. Sanal gerçekliğe çok fazla bağımlı olmaktan kaçınmak için insanların kendi kontrollerini kullanmaları ve onları birbirine bağlayan görünmez bağları kesmeleri gerekiyor.

Metaverse projelerine girmek için yazılım veya donanım edinmenin çok büyük maliyetleri vardır. Sanatçılar ve yatırımcılar için yeni bir gelir kaynağı olsa da birçok insanı finansal açıdan geride bırakarak servet eşitsizliğini daha da kötüleştirebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın