Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Metaverse Üzerinde Arsa Satışları 2026’da 5 Milyar Doları Aşabilir

Yapılan çalışmalar, metaverse üzerinde arsa satışlarının artarak devam edeceğini gösteriyor. Ayrıntılar haberde...
Metaverse Üzerinde Arsa Satışları 2026’da 5 Milyar Doları Aşabilir
HABER GİRİŞ

Metaverse’e olan ilgi her geçen gün artıyor ve sosyal ekolojinin bir parçası haline geliyor. Uzmanlar bu durumun gayrimenkul yatırım piyasasını etkilemesini bekliyor.

Technavio tarafından yürütülen dünya çapındaki pazar araştırmasına göre, yeni bir çalışma, metaverse arazi piyasasının değerinin katlanarak artmaya devam edeceğini tahmin ediyor . Araştırma firması, metaverse’deki sanal gayrimenkulün değerinin 2026 yılına kadar 5,37 milyar dolara çıkacağını bekliyor.

Büyümenin iki farklı faktörden kaynaklanması bekleniyor. İlk olarak, metaverse’in giderek daha karma bir gerçeklik deneyimine doğru kayması bekleniyor. Bu, ziyaretçilerin uygulamaya özel amaçlar için ek açıklamalar yapabilecekleri ve etiketleri çözebilecekleri platformlara ek değer sağlayacaktır.

İkinci olarak, kripto para birimlerinin artan popülaritesi ile bu tür mülkleri satmak veya kiralamak daha erişilebilir hale gelecek. Böylece yapılan işlemlerden gelir elde etme fırsatı sağlanacak.

Metaverse’in Riskleri de Var

Olumlu yönlerine rağmen, sanal emlak piyasasının zorlukları da yok değil. Gerçek dünyadaki emlak piyasasından çok farklı olması nedeniyle, hala yerini bulmaya çalışan yeni bir endüstridir. Her sanal arazinin, birinden diğerine değişen çeşitli kriterlere göre belirlenecek kendi fiyatlandırması olacaktır.

GCM Yatırım Banner

Sanal arazi fiyatı, fiziksel dünyanın fiyatlandırma modelini takip etmiyor. Bu nedenle, metaverse gayrimenkul de dahil olmak üzere dijital varlıkların değeri, alıcılara bağlı olacak ve dalgalanmalara yol açacaktır

Bu dalgalanmalar, yeni finansal araçlara girmekle ilgilenen kuruluşların ve kişilerin yatırımları üzerinde zararlı bir etkiye sahip olma potansiyeli taşıyor. Mayıs ayında yapılan bir araştırma, metaverse meraklılarının gerçek bir ev satın almak yerine sanal bir mülk için 300.000 dolar ödediğini ortaya koymuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.