Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En İyi Kripto Para Borsaları Listesi

Dünyanın en iyi kripto para borsaları, işlem hacmine göre en büyük 10 kripto borsasının listesi ve yapılarına dair bilgiler sayfamızda.
Dünyanın En İyi Kripto Para Borsaları Listesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kripto paralar her geçen gün hayatımıza biraz daha giriyor. Resmi para birimi olarak kabul eden ülkeler olduğu gibi, bazı merkez bankaları yerel para birimlerine dayalı sanal para üretme aşamasına girdi. Bu durum Bitcoin, Ethereum ve daha birçok kripto para biriminin popülerliğini artırırken, kripto para borsaları işlem hacimlerini hızla artırmaya başladı.

Kripto para borsaları büyümeye devam ederken, birkaç tanesi yüksek işlem hacimleriyle tüm dünyanın güvenini kazandı. En büyük kripto borsaları olan Binance, Coinbase ve Kraken, dünyanın birçok menkul kıymet borsasından daha büyük işlem hacmine sahip.

Bu yazıda dünyanın en büyük ve en iyi kripto para borsaları hangileri, bu borsalar hakkında detaylar ve bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

En İyi Kripto Para Borsaları Hangileridir?

En iyi kripto borsaları genellikle 24 saatlik işlem hacimlerine göre sıralanıyor. Kripto para borsaları canlı olarak sürekli takip edilebilir halde ve bunların her birinden ayrı veriler toplayabilirsiniz. Bunun dışında listeledikleri kripto paralar, toplam yatırımcı sayıları gibi kriterler de bu sıralamada etkili oluyor. En iyi kripto borsaları dışında saman alevi gibi bir anda parlayıp yok olanlar da bulunuyor.

Mt Gox kripto para borsası dolandırıcılıklarının en ünlüsüdür. 2010 yılında kurulup 2014 yılında tüm bitcoin işlemlerinin yüzde 70’ine sahip olan kripto para borsası CEO’su Mark Karpeles’in zimmetine 3 milyon dolar değerinde parayı geçirdiği biliniyor. Dolayısıyla bu durum en iyi kripto borsaları sıralamasında büyük değişimlere yol açılıyor.

Kripto para borsaları hakkında genel bilgilere göz attıktan sonra şimdi en iyi ve en büyük kripto borsaları hangileri sorusuna cevap verelim:

Binance

Binance2017 yılında kurulan Binance şu anda dünyanın en büyük kripto para borsası olarak biliniyor. Üstelik kuruluşundan 1 yıl sonra yani 2018 yılında bu unvanı eline aldı. Kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao’dur. Zhao, Binance öncesinde geliştirdiği high frequency trading (yüksek frekanslı ticaret adı verilen algoritmik bir ürün) yazılımı ile tanınıyor.

Binance borsasının günlük 40 milyar dolar civarında bir işlem hacmi bulunurken, tüm zamanların en büyük işlem hacmi rekoru 100 milyar dolar olarak kayıtlara geçmiştir. Yıllık işlem hacmi ise 7,7 trilyon dolar civarındadır. Bu küresel bilgilere ek olarak Binance’in neden bir numara olduğunu şu özelliklerinden de anlayabilirsiniz:

  • 350’den fazla kripto para
  • 1450’den fazla işlem çifti
  • 140 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı
  • 200’den fazla sözleşme ile en büyük kripto para vadeli işlem platformu
  • En derin kripto para likidite havuzuna erişim
  • Hiçbir ücret ödemeden bitcoin ticareti
  • BNB ile alım satımlarda yüzde 25 indirim imkanı
  • TUSD ile BTC, ETH ve BNB ticareti yaparken sıfır yapıcı ücreti

Dünyanın her yerine yayılmış bir kripto para borsası olan Binance, Türkiye’de BinanceTR adıyla faaliyet gösteriyor. Bu platform genellikle para yatırma ve çekme işlemlerinde kullanılıyor. Buna karşın şu an ülkemizde en iyi Türk bitcoin borsaları arasına girmeyi başarmış durumda bulunuyor. 2020 yılının üçüncü çeyreğinde açılan BinanceTR sayesinde Türk lirası destekli işlemler yapabiliyorsunuz. Yani direkt TL yatırıp kripto para almaya başlayabilirsiniz.

Binance’in öne çıkmasını sağlayan özelliklerinden birisi de yeni çıkan kripto para birimlerine ulaşım yönünde. Binance tarafından yönetilen Smart Chain projesi sayesinde kripto para birimi olan BNB’yi stake ederek yeni çıkan kripto paralara erişim sağlayabiliyorsunuz.

Coinbase Exchange

Coinbase Exchange2012 yılında kurulan Coinbase Exchange, dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında ikinci sırada yer alıyor. Aynı zamanda halka açık bir Amerikan şirketi unvanına da sahip bulunuyor. Tüm çalışanlarının uzaktan çalışma şeklinde olması da dikkat çeken özelliklerinden bir başkasıdır.

Coinbase platformundaki varlıkların değeri 130 milyar dolar değerindeyken, 100’den fazla ülke desteği bulunuyor. Türkiye desteği bulunduğunu da belirtmek istiyoruz. Kendi web sitesinden edindiğimiz bilgilere göre üç aylık takas hacmi 145 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Binance’ten farklı olarak listelediği kripto paralar konusunda seçici davranıyor. Bu nedenle aradığınız her kripto parayı Coinbase’de bulmanız mümkün değil. Ek olarak Coinbase Pro platformuyla profesyonel bir destek de sunmaktadır.

Son olarak Coinbase’in kripto paralarla ilgili başka ürünleri de bulunuyor. Bunlardan birisi USD Coin’dir. Circle tarafından kurulan USD Coin, Coinbase ve kripto para madencisi Bitmain’den üyeleri içeren Centre isimli konsorsiyum tarafından yönetilmektedir. Coinbase, müşterilerine aynı değere sahip ancak daha hızlı alınıp satılabilen USD Coin ile ABD doları dönüşümü sağlamaktadır.

Coinbase Card ise müşterilerin kripto para harcamasına izin veren Visa özellikli bir banka kartıdır. Coinbase Earn isimli ürünü de video izleme, test yapma gibi özellikleri bulunan kripto para birimi öğrenme platformudur. Ayrıca yapılan işlemler sonucunda küçük altcoin ödülleri de alınabilmektedir.

Kraken

KrakenEn büyük kripto borsaları arasında üçüncü sırada yer alan Kraken, aynı zamanda dünyanın en eski kripto para borsaları arasında yer almaktadır. 2013 yılında kurulmasına karşın 2011 yılından beri blockchain sisteminin içinde yer almaktadır. Payward Inc. çatısı altında faaliyet göstermektedir.

Kurucusu Jesse Powell olurken, merkezi San Francisco’da bulunmaktadır. Çok sayıda para birimi kullanılarak kripto para alım ve satımına aracılık etmektedir. Ayrıca Almanya ve Japonya’dan bankalarla bağlantısı bulunmaktadır.

Çeşitli hesap türlerine sahip olan Kraken, gelişmiş sipariş sistemi ve ticaret araçlarıyla dikkat çekmektedir. Kurulduğundan beri hiçbir saldırıya uğramamış olması avantajlı yönlerinden birisidir. Buna karşın Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Aynı zamanda Türkiye’den para yatırma ve çekme işlemleri de doğrudan yapılamamaktadır.

9 milyonun üzerinde müşterisi, 190’dan fazla ülkede desteklenmesi ve üç aylık 207 milyar dolardan fazla işlem hacmi bulunmaktadır. 56 kripto parayı destekleyen Kraken, varlıklarınızı stake ederek yılda yüzde 21’e varan ödül kazanmanızı sağlamaktadır.

KuCoin

KuCoinHalk Borsası sloganıyla yola çıkan KuCoin, tüm dünyadan 27 milyondan fazla müşteriye sahiptir. 750’den fazla token listelerken, 24 saatlik işlem hacmi 1,5 milyar doların üstündedir. Staking, soft staking, borç verme işlelerinden kendi işlem botu ve P2P pazarına kadar çok çeşitli özellikleri bulunur.

Dünyanın en büyük altcoin borsası olarak da bilinen KuCoin, Advcash hizmeti aracılığıyla Türk lirası yatırıp çekme özelliğini 2023 yılının Temmuz ayında başlattı. Kullanıcılar, Advcash cüzdanlarından KuCoin fiat para hesaplarına TL yatırabiliyorlar.

OKX

OKX2017 yılında Star Xu tarafından kurulan Seyşeller merkezli bir kripto para borsası olan OKX, akıllı ticaret ile anılmaktadır. OKex ismiyle yola çıkan borsa, daha sonra markalaşma için OKX adını almıştır. Aynı zamanda bir türev borsadır ve OKcoin isimli başka bir kripto para borsasının da sahibi olan OK Group’a aittir.

100’den fazla ülkede milyonlarca kullanıcısı bulunan OKX; spot, marjin, vadeli işlemler, opsiyonlar, sürekli swap işlemleri, DeFi, borç verme ve madencilik gibi işlemleri sağlamaktadır. 10 milyar dolardan fazla toplam varlığı bulunan kripto para borsasının 24 saatlik işlem hacmi 750 milyon doların üstündedir.

Kripto para borsaları arasında kendi blockchain çözümüne sahip olan borsalardandır. OKX Chain isimli blockchainine ek olarak 350’den fazla kripto para birimi listeliyor. 500’den fazla işlem çifti desteği sunuyor.

Bybit

Bybit2018 yılında kurulan Bybit borsası, 3 milyar dolarlık toplam varlığı ve 625 milyon dolarlık 24 saatlik işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer almaktadır. 100’den fazla kripto para listeleyen ve 100’den fazla kripto türev sözleşmesi bulunan borsanın, 5 milyondan fazla kullanıcı bulunmaktadır.

Singapur merkezli olan Bybit, dünyanın en büyük 5 kripto türev borsasından birisidir. Sahip olduğu platformda; spot piyasa, türev ürünler, NFT pazar yeri, Bybit Earn, kripto para alım satım ve opsiyon seçenekleri bulunmaktadır.

Bybit borsasının sahip olduğu türev ürünler; USDT sürekli vadeli işlem sözleşmeleri, USDC sürekli vadeli işlemler, sürekli ters vadeli işlemler, geleneksel vadeli işlemler, USDC opsiyonları, kaldıraçlı tokenlar şeklindedir.

Bybit kripto para borsasına ABD, Çin, Singapur, Küba, İran, Suriye, Kuzey Kore gibi hizmetlere kısıtlama getiren ülkeler dışında her yerden erişim sağlanabilmektedir.

Bitfinex

Bitfinex2012 yılında kurulan Bitfinex, dünyanın en eski kripto para borsaları arasında yer almaktadır. 10 milyar dolardan fazla varlığı ve 24 saatlik 100 milyon dolardan fazla işlem hacmiyle en büyük kripto borsaları listesine girmiştir.

Hong Kong merkezli iFinex Inc. tarafından işletilmektedir. Piyasa değeri bakımından en büyük stablecoin konumundaki Tether (USDT) iFinex’e aittir. Bitfinex borsası, hem BTC çiftleri hem de ETH ve XMR gibi diğer büyük altcoin seçenekleri için en likit platformlardan biridir.

Kripto borsası, müşterilerin varlıklarını korumak adına, iki faktörlü kimlik doğrulamanın yanı sıra IP izleme özelliği de içermektedir. Genellikle profesyonel ve deneyimli kripto para yatırımcılarına odaklanmış bir platformdur. Marj kredisi, marj fonlama, eşli alım – satım ve tezgah üstü alım satım dahil olmak üzere çok çeşitli işlem seçeneklerine sahiptir. Aynı zamanda yerel hizmet tokeni UNUS SED LEO gibi birçok ürünün sahibidir.

Bitstamp

Bitstamp2012 yılında kurulan Bitstamp, 4 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. 160 milyon dolar civarında 24 saatlik işlem hacmi bulunmaktadır. 78’den fazla dijital varlığa erişim imkanı sunan kripto para borsası, kripto para satın alırken banka veya kredi kartı kullanımına izin vermektedir. ACH transferleri ve uluslararası banka transferleri de desteklenmektedir.

Rekabetçi işlem ücretlerine sahip olan Bitstamp, Tradeview entegrasyonu ve stake etme özelliğine sahip Bitstamp Earn özelliği bulundurmaktadır. Avrupa Birliği sınırları içinde ödeme kuruluşu lisansı ve New York çin BitLicense edilmiştir. Aynı zamanda Big Four olarak bilinen küresel muhasebe firmaları tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Yatırılan fonlar için BitGo sigortası ve ilave suç sigortası olduğu da bilinmektedir.

Gemini

GeminiNew York merkezli Gemini borsası, ABD eyaletlerinin tamamında ve 60’tan fazla ülkede desteklenmektedir. 2015 yılının Ekim ayında faaliyetlerine başlayan Gemini, 3,5 milyar dolar civarında toplam varlığa ve 24 saatlik 18 milyon dolarlık işlem hacmine sahiptir.

120’den fazla kripto para birimini ve 21’den fazla kriptodan kriptoya işlem çiftini desteklemektedir. SOC 1 Tip 2 ve SOC 2 Tip 2 sertifikası alan ilk isimlerden birisidir. Belli tutara kadarki kayıpları sigorta etmektedir.

Gate.io

Gate.ioGünlük 12 milyar dolarlık fazla işlem hacmine sahip olan Gate.io borsası, 2500’den fazla işlem çiftini desteklemektedir. 1400’dan fazla kripto para birimine de destek vermektedir. Hem spot hem de marj ticareti desteği bulunmaktadır. Opsiyon, vadeli işlem ve türev ürünler olmak üzere alternatif hizmetlere de yer vermektedir.

2013 yılında kurulan Gate.io, ilk başta Bter ismiyle kullanıma açılmıştır. 2017 yılında ise Gate Technology tarafından devralınmış ve Gate.io ismini almıştır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.