Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Nasıl Alınır? BTC Nereden Alınır?

Bitcoin nasıl alınır, bitcoin nereden alınır gibi sorular cevabı ve daha fazlası içeriğimizde. Tüm bunlar için tıklayın!
Bitcoin Nasıl Alınır? BTC Nereden Alınır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kripto para piyasasının başlangıcı olan Bitcoin, ilk günden beri en popüler coin olarak hayatımızda yer alıyor. Hele ki fiyatının 67 bin doları geçmesi, gözlerimizde dolar işareti yaktı. Hemen hepimiz “ah keşke 1 tane alsaydım” dedik. Zaten önemli olan da bu alma kararını vermek…

Peki, bitcoin nasıl alınır? Elbette öncelikle bitcoin nedir bilmeniz gerekiyor. Sonrasında biraz piyasa araştırması yaparak kolayca alabiliyorsunuz. Aslında altın veya hisse senedi almaktan farksız bir yatırım; ancak kripto para piyasasının bilinmezliği bizi tedirgin ediyor.

Bu yazıda bitcoin nasıl alınır, almak için ne yapılmalı gibi önemli soruların cevaplarını inceleyerek, tedirginliği bir nebze gidermek istiyoruz…

Neden Bitcoin Alınmalı?

Bitcoin nasıl alınır konusuna geçmeden önce hem kısa bir bilgi olması hem de bitcoini daha yakından tanımak için bitcoin neden alınmalı sorusunun cevaplarına göz atalım:

 • 💸 Sınırlı arz: Bitcoin arzı 21 milyon adetle sınırlı ve şu anda 19 milyon tanesi dolaşımda. Bu durum fiyatının gelecekte daha da artacağının bir göstergesi.
 • ☀️ Bağımsızlık: Bitcoin hiçbir merkezi otorite tarafından kontrol edilemiyor. Yani sahip olduğunu bitcoin, banka ve hükümetlerin kontrolüne giremiyor.
 • 🏪 Kesintisiz işlemler: Teknolojinin hızını iliklerimize kadar hissettiğimiz bu dönemde, bitcoin ile 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz işlem yapabilirsiniz.
 • 🚀 Hız: Normal şartlarda dünyanın öbür ucuna para göndermek oldukça zor ve uzun süreli bir işlemdir. Bitcoin ise dakikalar için dünyanın bir ucundan diğerine gönderilebilir.
 • 🤑 Getiri potansiyeli: Bitcoinin yıllık ortalama getiri yüzde 300’leri aşmaktadır. Bu durum bitcoin neden alınması sorusunun en dikkat çeken cevabı olmaktadır.

Bu kısa bilgilerin ardından bitcoin nereden alınır sorusunun cevaplarına göz atalım:

Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin nereden alınır sorusuna 3 farklı cevap verilebilir. Bunlar; kripto para borsaları, peer-to-peer olarak adlandırılan platformlar ve ATM’ler şeklinde sıralanabilir.

1️⃣🏛️ Kripto para borsaları oldukça çeşitlidir ve Türkiye’den işlem yapmak için çok sayıda alternatifiniz bulunuyor. Binance, BinanceTR, Coinbase, ByBit, Paribu, BTCTürk, Bitlio gibi alternatiflere sahipsiniz. Bu borsalardan herhangi birini seçip, hesap oluşturabilir ve ardından hesap doğrulama işlemlerini yaptıktan sonra bitcoin almaya hazır hale gelirsiniz.

Dünyanın En İyi Kripto Para Borsaları
Görsel Kaynak: Coinmarketcap

2️⃣⛓️ İkinci alternatifiniz ise peer-to-peer (P2P) platformlarıdır. Bu platformlar, kullanıcının doğrudan başka bir kullanıcı ile kripto para alışverişi yapmasını sağlar. İşlemlerin güvenliği ise güvence ve anlaşmazlık çözüm süreçleri ile desteklenir. Önemli olan platformların güvenilirliğini araştırmak ve sizin için uygun olanı seçmektir.

P2P Kripto Para Borsaları
Görsel Kaynak: Beincrypto

3️⃣🏧 Üçüncü yol ise ATM ve fiziki satış noktalarıdır. Büyük şehirlerin bazılarında bitcoin ATM’leri bulunuyor. Buraları kullanarak alım satım işlemi yapabiliyorsunuz.

Bitcoin nereden alınır öğrendiğimize göre bunları nasıl güvenli saklayacağımızı da öğrenmeliyiz. Bu noktada soğuk cüzdan veya çeşitli yazılım cüzdanlarını tercih edebilirsiniz.

Şimdi gelelim bitcoin almak için nelere ihtiyacınız olduğu konusuna…

Bitcoin Almak için Nelere İhtiyaç Var?

Adım adım bitcoin nasıl alınır konusunu anlatırken, bilmeniz gereken önemli noktalardan birisi de nelere ihtiyacınız olduğudur. Hemen bunları da sıralayalım:

 • Bir kripto para borsasını seçmeye ve hesap açmaya,
 • Açtığınız hesap için kimlik doğrulaması yapmaya,
 • Güzel bir internet bağlantısına,
 • Bir ödeme yöntemi belirlemeye ihtiyacınız vardır.

Bu ihtiyaç listesi dışında biraz bitcoin hakkında bilgi edinmek ve piyasanın nasıl işlediğini öğrenmek de iyi gelecektir.

Şimdi gelelim adım adım bitcoin nasıl alınır sorusunun cevaplarına…

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin nasıl alınır sorusunu cevapladığımız bu yazıda, bilgileri oldukça basit tutma gayretindeyiz. Detaylarla sizi boğmak yerine temel bilgileri vereceğiz. Zaten siz bu işlemler yaparken diğer detayların hepsini öğrenmiş olacaksınız.

Bitcoin almak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir: 

 • Adım 1: Kripto para borsasını seçmek
 • Adım 2: Hesap açma ve doğrulama işlemlerini yapmak
 • Adım 3: Bakiye yüklemek
 • Adım 4: Bitcoin alım işlemi
 • Adım 5: Emir onayı
 • Adım 6: Güvenli saklama

Şimdi bu adımları detaylandıralım:

Adım 1: Kripto Para Borsasını Seçmek 🏛️

Bitcoin merkezi ve merkeziyetsiz olarak hizmet veren pek çok platform aracılığıyla alınabilir.

Merkezi tarafta; Binance, Coinbase, FTX, Gate.io, Bybit gibi global borsalardan, Paribu, BTCTürk gibi yerel borsalara kadar çok sayıda kripto para borsası aracılığıyla bitcoin alım satım işlemi yapabilirsiniz.

Dünyanın en iyi kripto para borsaları ile en iyi Türk kripto borsaları hakkında iki ayrı liste yapmıştık. Bu listelere göz atarak işe başlayabilirsiniz.

Merkeziyetsiz olarak alım yapmak istendiğinde ise PancakeSwap, UniSwap, SushiSwap gibi platformlar yatırımcılara Bitcoin alma ve satma imkanı tanıyor. Bitcoin alım-satım platformlarında genellikle USDT, USDC ve BUSD isimli dolara sabitlenmiş coinlerle işlem yapılmaktadır.

Bu coinlerin değeri dolara eşit olarak sabitlenmiş durumdayken Bitcoin fiyatı ifade edilirken 1 BTC dolar paritesi kullanılmaktadır. Sizin yapmanız gereken günlük bitcoin fiyatı değişimlerini takip etmek ve uygun zamanlarda alıma geçmektir.

Diğer bir ifadeyle BTC ne kadar öğrendikten ve alım fırsatı için gereken fiyatı gördükten sonra gereken adımı atabilirsiniz.

Adım 2: Hesap Açma 🪪 ve Doğrulama İşlemleri ✅

Hangi kripto para borsasında işlem yapmak istediğinize karar verdiniz. Şimdi geldi hesap açma işlemlerine…

Şimdi birkaç borsanın hesap açma formlarına göz atalım:

Binance ve BinanceTR hesap açılış formları:

Binance ve BinanceTR Hesap Açılış Formu
Görsel Kaynak: Binance – BinanceTR

Coinbase hesap açılış formu:

Coinbase Hesap Açılış Formu
Görsel Kaynak: Coinbase

Paribu hesap açılış formu:

Paribu Hesap Açılış Formu
Görsel Kaynak: Paribu

Basit adımları takip ederek seçtiğiniz borsadan hesap açabilirsiniz. Genellikle birkaç adımdan oluşan hesap açma işlemleri tüm borsalar için aynıdır. Önemli olan kısım ise kimlik doğrulama aşamasıdır. Bu aşamada dikkatli olmalı ve eksiksiz bir şekilde bilgilerinizi doğrulamalısınız.

📩 İlk bilgileri girdikten sonra e-postanıza gelecek bir onay maili olacak. Bu mail ile hesabınızı açtığınızı anlarsınız. Daha sonra giriş bilgilerinizle hesaba ulaştığınızda doğrulama işlemlerini hesap kısmından bulabilirsiniz.

Adım 3: Bakiye Yükleme 💰

Dikkatli olmanız gereken en önemli adımlardan birisidir. Bu nokta hem tedirgin etmekte hem de hataya çok açıktır. Bu nedenle ilgili borsanın para yatırma adımlarını öğrenmelisiniz. Biz sizler için dünyanın en iyi kripto para borsası olan Binance ile ilgili detaylı bilgiler vermiştik.

📚 Binance para yatırma işlemleri hakkında detaylı bilgi burada!

Binance TR örneğinden gidelim. Burada Binance TR para yatırmak için kullandığınız banka hesabı bilgilerinin, Binance TR hesabınızdaki kimlik doğrulamasını gerçekleştirdiğiniz bilgilerle örtüşmesi gerektiğini belirtelim.

BinanceTR Para Yatırma Ekranı
Görsel Kaynak: BinanceTR

Binance TR web sitesinden TRY yatırma oturum açtıktan sonra ilk olarak yapmanız gereken, ana sayfanın sol üst köşesindeki seçenekler arasından yatırma butonuna tıklamak.

Bankanız, Binance TR’nin sunduğu seçenekler arasında yoksa diğer bankalar seçeneğinden ilerleyebilirsiniz. Bir bankaya tıkladığınız zaman o bankaya dair havale, EFT veya FAST yapabileceğiniz bir hesap adı ve IBAN adresi ile karşılaşırsınız.

Buradan sonra tek yapmanız gereken, tercih ettiğiniz bankanın sayfasında görünen hesaba, Binance TR hesabınıza yatırmak istediğiniz miktarı göndermektir.

İşleminizi yatırma geçmişi alanından detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Adım 4: Bitcoin Alım İşlemi 📊

Kripto para borsasını seçip hesap doğrulama işlemlerinin ardından yatırım yapacağınız miktarı yükleyerek bitcoin almaya hazır hale geldiniz. 🎉

Bitcoin almak için çok sayıda alternatifiniz bulunuyor. Yani BTC/USD, BTC/USDT gibi çiftler ile alım işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Hesabınıza TL veya USDT, USDC gibi stabil coinler bazında bakiye oluşturabilirsiniz. Genellikle stabil coinlerin kullanıldığını ek bilgi olarak vermek istiyoruz.

Bitcoin almak için borsadaki hesabınıza giriş yapın. Ardından Piyasa veya Alım-Satım ekranı aracılığıyla bitcoin için alım bilgilerini gireceğiniz alana ulaşabilirsiniz. Hatta bazı borsalarda, bitcoin fiyatı incelenen sayfada direkt al/sat emri vereceğini butonları görebilirsiniz.

Alım bilgilerini gireceğiniz ekranda; bitcoin çiftini, miktarı ve fiyatı belirleyerek direkt Al butonuna bastığınızda alım işlemi başlamış olacaktır. Verilecek emir tipine göre işleminiz saniyeler içinde gerçekleşecektir.

BinanceTR Bitcoin Alım Ekranı
Kaynak: BinanceTR

Burada bir ek bilgi verelim.

Kripto para piyasasında kaldıraç kullanma imkanına sahipsiniz. Kaldıraç oranları, daha düşük bir teminatla daha büyük işlemler yapmanıza olanak tanır. Yani 100 dolar ile bir işlem yapmak yerine 1’e 10 kaldıraç kullanarak 1000 dolar ile işlem yapabilirsiniz.

Kaldıraç oranları denetimsiz bir piyasa olduğu için oldukça yüksektir. Ancak bunun büyüklüğünü ayarlamak size kalmıştır. Örneğin 1’e 5 gibi düşük oranlar veya 1’e 500 gibi çılgın oranlar tercih edebilirsiniz.

Burada unutmamanız gereken ise kaldıraç sizi vezir de 😎 edebilir rezil de 🫥 …

Adım 5: Emir Onayı 🕵

Bitcoin alım işleminizi tamamlamak için verdiğiniz emrin doğruluğundan emin olun. Vereceğiniz emir işleminiz için son adım olduğu için ayrı bir başlıkta anlatmak istedik. Her şeyi kontrol edip, girdiğiniz bilgileri kontrol ettikten sonra Al butonuna basınca tüm işlem başlayacaktır.

Emri girerken;

 • Doğru işlem çiftini seçtiğinizden emin olun.
 • Miktarı belirleyin.
 • Bir fiyat seviyesi beklentiniz varsa onu girin.
 • Emir tipini kontrol edin.
 • Kaldıraç seçecekseniz her şeyin doğru olduğundan emin olun.

Tüm bunlar dışında stop loss (zarar durdur) 🚨 ve take profit (kâr al) 💰 emirlerini de belirleyebilirsiniz.

Tüm bu adımlar kontrol ettikten sonra emrinizi onaylayın ve işlemin tamamlanmasını izleyin. Zaten birkaç saniye içerisinde satın aldığınız bitcoinler hesabınıza işlenecektir.

Adım 6: Güvenli Saklama 🔐

Eğer bitcoin alma amacınız trade yani sürekli alım satım yapmak değilse satın aldığınız kripto paraları güvenli bir şekilde saklamalısınız.

Bitcoin Soğuk CüzdanlarıSaklama yöntemleri arasında en fazla soğuk cüzdanlara güveniliyor diyebiliriz. Bitcoin ve diğer kripto paraları borsada saklamak yerine donanımsal veya yazılımsal cüzdanlarda saklamak daha güvenlidir. Bu sayede işlem yaptığınız borsa bir saldırı alsa dahi sizin kripto paranız güvende kalacaktır.

Bitcoin Nasıl Nakite Çevrilir? ₿ ➡️💲

BTC’lerinin nasıl nakite çevrileceği de merak edilmektedir. Diyelim ki BTC satın aldınız ve lider kripto para birimi hedeflediğiniz seviyeye geldi. Ya da başka bir nedenden dolayı BTC’yi itibari paraya çevirmeniz gerekti. Varlığınızı nasıl nakit olarak kullanacaksınız?

Aslında bunun için farklı yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Ülkemizde en çok kullanılan seçenekten başlayarak BTC nasıl paraya çevrilir sorusunu yanıtlayalım:

Kripto Para Borsasında Al-Sat Yaparak

Kripto para biriminizi veya Bitcoin’inizi nakite çevirmenin en kolay yollarından biri, Coinbase gibi merkezi bir borsa kullanmaktır. Coinbase’in kullanımı kolay bir “al/sat” düğmesi vardır ve buradan hangi kripto para birimini ve miktarını satmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Coinbase’deki nakit bakiyenizden erişebileceğiniz kripto para birimini hızlı bir şekilde nakde çevireceksiniz. Oradan dilerseniz parayı banka hesabınıza aktarabilirsiniz.

Binance, FTX ve Kraken gibi platformları da kullanabilirsiniz.

Bitcoin’lerinizi sorunsuz bir şekilde satarak nakde çevirebilmeniz için Binance Nakit Geçiş Kanalı, BTC’yi USD, EUR ya da o an ihtiyaç duyduğunuz diğer para birimlerine doğrudan dönüştürmenin basit ve güvenli bir yolunu sunmaktadır.

Diğer kripto para borsalarında da sistem benzer şekilde çalışır. Yapmanız gereken tercih ettiğiniz para birimini ve satmak istediğiniz maksimum Bitcoin miktarını seçerek emir vermek.

Eğer kripto paranız bir broker elindeyse, onunla ilerlemek de iyi olabilir. Örneğin her ikisi de kapsamlı kripto ticaretine izin veren bir Robinhood veya Webull müşterisiyseniz, bu platformlarda ticaret yapabilirsiniz.

Peer to Peer Ticareti Kullanın

Kripto para biriminizi başka bir varlık aracılığıyla doğrudan başka bir kişiye satarak doğrudan ticaret yapabilirsiniz.

En popüler yol, satıcıların bir değiş tokuş yoluyla en iyi teklifleri bulmasına izin veren eşler arası bir çevrimiçi platformdur. Çevrimiçi eşler arası ticaretle, kripto para birimini dolar karşılığında çevrimiçi olarak satabilirsiniz.

Bu işlemler genellikle bir borsa tarafından kolaylaştırılır. Binance’nin Binance P2P platformu örnek olarak gösterilebilir. Bir ticaret yapmayı kabul ettikten sonra, platform kriptonuza bloke koyar.

Ödeme hesabındaki işlem kaydını kontrol ettikten ve alıcıdan parayı aldığınızdan emin olduktan sonra, Binance kriptoyu platformda alıcıya sunacaktır.

BTC’yi Dönüştürüp Nakite Çevirmek

Bazı borsalar, bazı kriptoların dolara dönüştürülmesine veya satılmasına izin vermez, bu nedenle nakit paranızı almak için dolaylı bir yol izlemeniz gerekir.

Hangi borsayı kullandığınıza bağlı olarak, nihayet itibari bir para birimine dönüştürmeden önce kripto para biriminizi sabit para Tether gibi başka bir popüler para birimine dönüştürmeniz gerekebilir.

Sonuç olarak yatırımcıların kripto para birimlerini satmanın çeşitli yolları vardır. Popüler kripto borsaları, güvenilir ve iyi bilindiği için her zaman iyi bir bahistir. Eşler arası satış yapan çevrimiçi platformlar ise ödeme esnekliği sağlayabileceği için düşünülmelidir.

Bitcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ⚠️

Kripto para birimine yapılan yatırımlar, günümüzde her gün daha fazla popülerlik kazanıyor. Neredeyse herkes, görünüşte lezzetli kripto para pastasından bir parça istiyor.

Bununla birlikte, ilk kez Bitcoin almadan önce bilinmesi gereken önemli noktalar var.

Kriptoya Yatırım Yapmayı Öğrenin 🤓

Kripto para birimini nasıl satın alacağınız hakkında bilmeniz gereken ilk şey, kripto para birimlerini satın alma, takas etme ve satma mekanizmalarına genel bir bakıştır. Kripto yatırımlarına nasıl yaklaşmanız gerektiğine dair bir fikriniz olmadan, paranızı kripto para birimlerine körü körüne yatırmamalısınız.

Kripto ekosisteminde itibari para yatırmanıza ve çekmenize yardımcı olan platformları arayın. Basit satın alma ve satış seçenekleri gibi kripto platformundaki tüm temel adımları kolaylıkla anlayabilmelisiniz.

Kripto para birimleri satın alma, satma ve ticaret yapma süreçlerinden emin olduğunuzda, verimli işlem yapma olasılığınız da yükselecektir.

Volatiliteye Hazırlanın 🌊

Pazara girmeden önce türbülans konusunda rahat olup olmadığınızı kendinize sormak isteyeceksiniz.

Piyasa değerine göre en eski ve en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in hareketlerini düşünün. Bitcoin’in fiyatı, bazen aynı hafta içinde düzenli olarak hem çift haneli düşüşler hem de çift haneli ralliler yaşar.

Mart 2020’de koronavirüs pandemisinin başlangıcında 7.000 dolardan tek bir bitcoin satın aldıysanız, Kasım 2021’de yüzde 850’nin üzerinde bir kazançla 69 bin dolara yükselecekti. Ancak Haziran 2022’ye kadar 17 bin 500 dolara düşecekti. Bu, Kasım’daki yüksek seviyelerinden yüzde 70’in üzerinde bir fiyat düşüşü olacaktı.

Yani BTC’nin volatil ve kontrol edilemeyen bir varlık olduğunu bilerek piyasaya girin.

Riskleri Yönetin 💣

Kripto ticaretinin oynaklığı ve belirsizliği göz önüne alındığında, savunmacı düşünmek en iyisidir. Pek çok olumlu yön olsa da olumsuz yönlerin ani ve keskin olabileceğini unutmayın.

Ayrıca kriptonun sıfıra gitme şansının diğer birçok varlıktan daha yüksek olabileceğini unutmayın. Bunun ışığında yatırımınızı, kaybetmeyi göze alabileceğiniz bir miktarla sınırlamayı düşünebilirsiniz.

Portföyünüzü çeşitlendirmek istiyorsanız veya belirli bir amaç için (özellikle kısa vadeli bir hedef) birikim yapıyorsanız, kripto öngörülemezliği nedeniyle uygun bir araç olmayabilir.

Güvenliğe Dikkat Edin 🪤

Kripto satın almanın en önemli yönlerinden biri onu güvende tutmaktır.

Kripto siber güvenliğinin ayrıntılarını öğrenmekle ilgilenmeyenler onu lider platformlarda saklamayı düşünebilirler. Binance gibi bu platformlar genellikle yeni başlayanlar için daha uygun olabilecek güvenlik süreçlerine sahiptir.

Öte yandan daha uygulamalı bir yaklaşım arayanlar, varlığı kendileri saklamayı ve güvence altına almayı seçebilir. Bu genellikle bir kripto ticaret platformunda kripto satın almayı, ardından varlıkları özel bir dijital cüzdana veya fiziksel soğuk cüzdana aktarmayı içerir.

Özel veya takas hesaplarınız saldırıya uğrarsa veya şifre çalınırsa, kullandığınız kripto ticaret platformu iflas ederse veya BTC’nizi yanlış cüzdan adresine aktarırsanız, onlara erişiminizi sonsuza kadar kaybedebilirsiniz.

18 Yaş Altı Bitcoin Alma

18 yaş altı Bitcoin alımı da BTC nasıl alınır başlığı altında merak edilenlerden.

13 ila 18 yaş arası kişilerin ABD menşeli bazı borsalarda ebeveyn izni ile hesap açabileceğini belirterek başlayalım. Bununla birlikte Binance gibi birçok üst düzey borsa, kullanıcıların 18 yaşında olmasını gerektirmektedir.

Çoğu ülkede, 18 yaşın altındayken kripto satın almayı yasa dışı kılan özel bir yasa yoktur. Ancak en iyi kripto borsalarının birçoğunun kendi düzenlemeleri vardır ve 18 yaşın altındakiler için kayıt izni verilmez.

Bitcoin Komisyon Oranları

Binance Komisyon OranlarıBitcoin almak için talep giderek artarken BTC komisyon oranları, yatırımcıların dikkatini çekiyor. Kripto ekosistemindekiler ya da alana yeni girecek kişiler en düşük komisyon oranını sunan kripto para borsalarını araştırıyor.

Bitcoin nasıl alınır satılır diyorsanız, sizin yapmanız gereken de bu olmalı. Güvenli Bitcoin alma yöntemlerinin yanında ücretler konusunda nasıl en avantajlı Bitcoin alımını yapacağınızı bulmalısınız.

Bu noktada ücretlerin değişken olduğu bilgisini paylaşalım. Yani Bitcoin komisyon oranı x olarak belirtilse bile rakamın kişinin alım-satımına ya da yatırımına bağlı değişebildiğini belirtelim.

Çoğu kripto para platformunda hacme göre uygulanan bir komisyon ve ücretlendirme sistemi vardır. Burada ödenen komisyon son 30 günde ne kadar miktarda alış ve işlemi gerçekleştirildiğine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Ücretlendirmede piyasa yapıcı ve piyasa alıcı pozisyonları da önem taşıyor.

Eğer piyasa fiyatından bir emir girmişseniz ve bu emir hemen gerçekleşmişse, piyasa alıcı konumda bulunuyorsunuz demektir. Eğer emriniz hemen gerçekleşmez ve emir tahtasında yerini alırsa, piyasa yapıcı olursunuz.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin başlangıçta peer to peer (P2P), yani eşler arası bir ödeme yöntemi olarak tasarlandı ve piyasaya sürüldü. Bununla birlikte, artan değeri ve diğer blok zincirleriyle kripto para birimlerinden artan rekabet nedeniyle kullanım durumları artmaktadır.

Başlıca kullanım alanları ise ödemelerle yatırım ve spekülasyon olarak belirtilebilir.

1) Ödemeler

Bitcoin’inizi kullanmak için bir kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekir. Cüzdanlar, sahip olduğunuz Bitcoin’in, bir işlem gerçekleştirirken girmeniz gereken özel anahtarlarını tutar.

Kripto para cüzdanları soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan olmak üzere ikiye ayrılır. Bitcoin için soğuk cüzdan nasıl alınır diyenler için güvenilir alışveriş sitelerinin kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Çoğu USB belleğe benzer şekilde gelen soğuk cüzdanların farklı çeşitleri olduğu bilgisini de paylaşalım. Sonuçta Bitcoin, birçok tüccar, perakendeci ve mağazada mal ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak kabul edilmektedir.

İşlemler, QR kodları ve dokunmatik ekranlı uygulamalar aracılığıyla gerekli donanım terminali veya cüzdan adresi ile gerçekleştirilmektedir.

2) Yatırım ve Spekülasyon

Yatırımcılar ve spekülatörler, popülaritesi arttıkça Bitcoin ile ilgilenmeye başladı. 2009 ve 2017 yılları arasında Bitcoin satışlarını ve satın alımlarını kolaylaştıran kripto para borsaları ortaya çıktı.

Fiyatlar yükselmeye başladı ve talep, Bitcoin fiyatının bin doları kırdığı 2017 yılına kadar yavaş yavaş arttı. Birçok kişi, Bitcoin fiyatlarının yükselmeye devam edeceğine inandı ve satın alımlar arttı.

Son yıllarda Bitcoin popülaritesiyle birlikte kripto ve dijital varlıkların ivmelenmesi, BTC’nin yatırım ve spekülasyon alanında kullanımını artırdı.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Bitcoin almak için en az kaç TL?

  Bitcoin almak için en az 10 liranız olması gerekmektedir.

 • Bitcoin en güvenilir nereden alınır?

  Bitcoin almak için en güvenilir yerler kripto para borsaları, P2P platformları ve ATM'lerdir. Binance borsası bu konuda liderliği elinde bulundurmaktadır.

 • 1 adet Bitcoin ne kadar?

  Güncel fiyatlara göre 1 adet bitcoin fiyatı Amerikan doları ve liradır.

 • 100 TL ile Bitcoin alınır mı?

  100 liralık bir bakiye ile bitcoin almak mümkündür. En az 10 TL ile bitcoin alınabilindiği bilinmektedir.

 • En küçük Bitcoin ne kadar?

  Bitcoin'in en küçük alt birimine satoshi denir ve sekiz ondalık basamağa kadar bölünebiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.