Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır ve Nelere Dikkat Edilir?

Geleceğin para birimi olan Bitcoin nedir, ne işe yarar gibi soruların cevapları, yeni başlayanlar için Bitcoin’e dair bilgiler ve daha fazlası içeriğimizde!
Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır ve Nelere Dikkat Edilir?
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Peki piyasaya sürülen ilk kripto paranın hangisi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda, ilk kripto para olan Bitcoin hakkında bilgiler vereceğimiz bir içerik hazırladık.

Temelde Bitcoin, halka açık dağıtılmış defter yapısı ile geleneksel finansa rakip olan blok zinciri teknolojisini kullanıyor. Bu sayede “peer-to-peer (P2P)” adı verilen ve Türkçesi “eşler arası” olan bir sistemle para transferlerine imkan sağlıyor. Hatta whitepaper’ında da buna dair bilgiler bulabilirsiniz.

Bitcoin, finans dünyasında ve genel olarak dünyada kesinlikle ana akım ve ortak bir kelime haline geldi. Hatta Bitcoin’in tarihçesine baktığımızda çok fazla yol aldığı görülmekte.

Bankalar, kurumsal yatırımcılar ve hatta devletler bile Bitcoin’i tanıyor. Bunun da ötesinde, kurumsal yatırımcılar, kripto borsalarına güvenmeye gerek kalmadan fiziksel Bitcoin olan ETF seçenekleri sayesinde BTC alabiliyor.

1 Bitcoin Ne İşe Yarar?

Bitcoin Ne İşe Yarar?

Bitcoin’in ne işe yaradığı tartışmaları sıklıkla gündeme gelir. İlk çıkış amacı, aracıları ortadan kaldırarak, kişiden kişiye para transferini sağlamaktı.

Günümüzde bu amaca hizmet etmeye devam ediyor. Ayrıca bazı şirketler tarafından ödeme aracı olarak da kabul görmüş durumda.

2 Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

En çok merak edilen şeylerden birisi Bitcoin tarihçesidir. Ancak yaratıcısı tarafından piyasaya sürülmeden önce Bitcoin’e benzer fikirler zaten vardı. Önce asıl merak edilen “Bitcoin ne zaman çıktı?” sorusuna yanıt vermek gerekirse: 2009 yılında piyasaya sürüldüğü söylenebilir.

Bilgisayar mühendisi Wei Dai, 1998’de “B-money” konusunu tartıştığı bir makale yayımladı. Bu, bir grup izlenemez dijital takma adla gönderilebilecek dijital para birimi fikriydi.

Aynı yıl, Bit Gold adlı başka bir girişim, blok zinciri öncüsü Nick Szabo tarafından hazırlandı. Bit Gold, merkezi olmayan bir dijital para birimi oluşturmaya yönelikti.

Szabo, para yaratmak için metale ihtiyaç duyulması ve işlemler oluşturmak için gereken güven miktarını azaltmak gibi geleneksel finansal sistemdeki verimsizlikler nedeniyle bu fikri ortaya atmıştı. Her ikisi de resmi olarak piyasaya sürülmemiş olsa da bunlar, Bitcoin’in arkasındaki ilhamın bir parçasıydı.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin ağının işlevselliğini anlatan “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” adlı teknik incelemeyi yayınladı. Bugün, Bitcoin tarihinde bir başlangıç sayılabilir.

Dört ay sonra, gerçek kimliği bugüne kadar bir sır olarak kalan Satoshi Nakamoto, Bitcoin ağının ilk bloğunu çıkararak blok zinciri teknolojisini etkin bir şekilde kullanmış oldu.

3 Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin merkezi ve merkeziyetsiz olarak hizmet veren pek çok platform tarafından alınabilir. Merkezi tarafta, Binance, Coinbase, FTX, Gate.io, Bybit gibi global borsalardan Bitcoin alımı yapabilirsiniz. Diğer yandan Paribu, BTCTürk gibi yerel borsalar da Bitcoin ticareti imkanı sunuyor.

Merkeziyetsiz olarak alım yapmak istendiğinde, PancakeSwap, UniSwap, SushiSwap gibi platformlar yatırımcılara Bitcoin alma ve satma imkanı tanıyor.

4 Bitcoin Kim Tarafından Yaratıldı?

Bitcoin Kim Tarafından Yaratıldı?

Günümüzde en çok sorulan sorulardan birisi, Bitcoin’i kimin yarattığıdır. Hatta Bitcoin’in sahibi kim? veya Bitcoin kimin? sorularına da sık sık rastlanmaktadır. Bitcoin, kim olduğu bilinmeyen ve Satoshi Nakamoto takma isimli bir grup veya kişi tarafından çıkarılmıştır.

Çok sayıda gazeteci ve araştırmacı, Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi’yi bulmak için çaba sarf etmeye devam ediyor. Kendisinin Satoshi olduğunu iddia eden çok sayıda kişi ortaya çıktı. Ancak hiçbiri iddialarını destekleyecek gerçek bir kanıt sunmadığı için Bitcoin’in yaratıcısı hala bilinmiyor.

Satoshi Nakamoto hakkında neler biliniyor?

Metzdowd.com kriptografi e-posta grubunda, Satoshi Nakamoto, daha önce de bahsettiğimiz gibi ilk önce teknik bir inceleme ile ortaya çıktı. 2008 Cadılar Bayramı’nda dokuz sayfalık bir bildiride “tamamen eşler arası, güvenilir bir üçüncü taraf olmadan yeni bir elektronik para sistemi” sundu.

Daha sonra “bitcointalk” forumunu kurdu ve ilk mesajını yayımlamak için “Satoshi” takma adını kullandı. Bitcoin blok zincirini geliştirmeye devam etti ve “bitcoin.org” alan adıyla bir web sitesi oluşturdu. İlk Bitcoin bloğu olan “genesis blok”, 3 Ocak 2009’da Satoshi tarafından çıkarıldı.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin protokolünü değiştirmek için 2010 yılında diğer programcılarla birlikte çalıştı. Bitcoin topluluğunda aktifti ve onlarla düzenli olarak konuştu. Sonraki zamanlarda aniden Gavin Andresen’e anahtarlar ile kodları verdi ve alan adlarını topluluk üyelerine devretti. 2010 yılı sonunda projeden vazgeçmişti.

Ardından, 23 Nisan 2011 Cumartesi günü, Satoshi, ayrılık mesajını paylaşmak için foruma geri döndü. Programcı Mike Hearn tarafından gruba yeniden katılmayı isteyip istemediği sorulduğunda, Satoshi şu yanıtı verdi:
“Başka şeylere geçtim. Gavin ve herkes emin ellerde.” Daha sonrasında bu kişiden yanıt alınamadı.

Bu verilerden, onlarca iddia ortaya atıldı. Şu andaki en bilinen iddialara göre Satoshi, İngiltere’de veya Amerika’nın sahil yerlerinde yaşıyordu. Hatta kullandığı kelimelerde İngiliz yazım kurallarını uyguladığı için İngiltere’de eğitim almış olabileceği düşünülüyor. Cüzdanlarından hiç BTC transferi gerçekleşmediği için de milyarder olduğu tahmin edilmekte.

İddialara göre Satoshi olma ihtimali yüksek kişiler arasında, kendinin Satoshi Nakamoto olduğunu söyleyen bilgisayar bilimcisi Craig Wright, gerçek adı “Satoshi Nakamoto” olan bir fizikçi, Bit Gold fikrinin sahibi olan Nick Szabo ve gerçekten Bitcoin’i yaratan Satoshi’nin BTC transfer ettiği Hal Finney yer alıyor.

5 Bitcoin ile İlk Gerçek Alışveriş Nasıl Yapıldı?

Bitcoin ile İlk Gerçek Alışveriş Nasıl Yapıldı?

Laszlo Hanyecz, 22 Mayıs 2010 tarihinde, 10.000 BTC karşılığında iki pizza satın aldı ve tarihteki ilk alışveriş olarak kayda geçti. O dönem 10 bin Bitcoin’in fiat para karşılığı ise 25 dolardı. Bugün, hala Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanıyor.

Eğer ki 10.000 BTC ne kadar diye bir soru soruyorsanız hemen yanıtlayalım: 3.765.914.700 TL’ye yani 202.493.000 dolara tekabül etmektedir.

6 Bitcoin’in Değeri Nasıl Belirleniyor?

Bitcoin’in Değeri Nasıl Belirleniyor?

Bitcoin’in ilk kripto para birimi olarak yaratılmasından sonra Mart 2010’da, bitcoinmarket.com isimli ilk kripto para borsası ortaya çıktı. Aynı yılın Temmuz ayında Mt.Gox da piyasaya sürüldü.

2011 yılının Şubat ayında ise fiyatı 1 dolara ulaştı. Bu yıl boyunca, birkaç rakip kripto para birimi ortaya çıktı. Hatta 2013 yılında şu anda da var olan Litecoin (LTC) piyasaya sürüldü.

Yatırımcı sayısı arttıkça, akıldaki soru işaretleri de artıyor. Çoğu kişi, Bitcoin’in değerinin nasıl belirlendiği konusunda araştırmalar yapıyor. Hatta daha doğrusu Bitcoin’in neye göre arttığı merak konusu olmakta. Bitcoin sisteminin hangi mantıkla işlediğinden bahsedelim.

Bitcoin’in değeri, arz talep ile belirlenir. Örnekleyecek olursak: bir havuza 100 adet coin ile birlikte 100 TL koyarsanız, bu varlığın değeri 1 TL olur. Bir kişi 1 adet coin aldığında 1 TL havuza bırakır ve 99 coin karşılığı 101 TL olur. Sonucunda fiyat yükselir. Eğer havuza 1 coin koyarak 1 TL alırsa, bu sefer de 101 coin’in karşılığı 99 TL’ye denk gelir. Yani fiyat düşer.

Aynı şekilde 21 milyon BTC’lik bir havuza para bırakarak coin alabilir veya tam tersi bir durumda coin bırakabilirsiniz. Ancak hala başta oluşturulan havuzdaki 21 milyon BTC’ye karşı gelen para miktarını merak ediyor olabilirsiniz. Bu durum şöyle açıklanabilir:

Halka açık olarak piyasaya sürüldükten sonra, Bitcoin’in parasal değeri çok azdı hatta neredeyse hiç yoktu. 5 Ekim 2009’da New Liberty Standard, 1 doların 1.309.03 BTC’ye ilk döviz kurunu belirledi.

7 Bitcoin Banknotların Yerini Alabilir mi?

Bitcoin Banknotların Yerini Alabilir mi?

Çoğu kişi, BTC nedir sorusuna cevap verebiliyor. Bitcoin’in bu denli yüksek popülaritesi, kişiden kişiye transfer yapılmasına olanak sağlaması, güvenli bir yapıda olması vb. durumlar, çoğu kişiye Bitcoin’in para birimi olarak kullanılacağını düşündürüyor.

Her ne kadar çok fazla kişi bu varlığı kullansa da fiyatındaki değişkenlik, para birimi olarak kullanılmasını engeller. Bugün 1 BTC paritesinde satılan bir ürünün, Bitcoin fiyatı 2’ye katladığında 0,5 BTC’ye satılması gerekecek. Sürekli yaşanan oynaklıktan dolayı sabit bir fiyat belirlenemeyecektir.

Zaten stabilcoin’ler bu oynaklığa çözüm olarak piyasaya sürülmüştür. Bu nedenle, Bitcoin yerine stabilcoin’ler alışverişlerde kullanılabilir. Genel anlamda banknotların yerini alabilirler ama fiat paranın yerini alamazlar.

8 Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin, madencilik adı verilen bir süreçle üretilir. Madencilik, bir blok zincirinde gerçekleşen işlemleri doğrulamak ve onaylamak için bilgi işlem gücünün kullanılmasıdır.

Her bilgisayar, sistemin işlemleri tamamlamasına yardımcı olmak amacıyla karmaşık matematiksel problemlerin çözülmesine yardımcı olur. Problemi çözmeyi başaran düğümler, ödül olarak Bitcoin alır. Bu sayede dolaşıma BTC girmiş olur.

9 Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin, mal ve hizmet satın almak için her yerde kullanabileceğiniz geleneksel para birimi gibi değildir. Buna rağmen BTC olarak harcama yapılabilecek çok yol vardır.

Çoğu kripto para borsası, BTC olarak harcama yapabileceğiniz kart hizmeti sunar. Ayrıca dünya lideri firmalarda da harcamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bitcoin kabul etmeyen bir yerden alışveriş yapmak isterseniz, Flexa sayesinde bu işleminizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

10 Bitcoin Güvenilir Bir Para Birimi mi?

Bitcoin Güvenilir Bir Para Birimi mi?

Her ne kadar en güvenli blok zinciri olarak Bitcoin ağı gösterilse de zamanında hacklenme olayları ile karşı karşıya kaldı. Ayrıca Bitcoin, şu anki teknoloji ile hacklenemez veya kapatılamaz, çünkü madenciler bunu fark eder ve engeller. Dünyanın farklı köşelerinde faaliyet gösteren yüz binden fazla düğümle, her işlem veya blok, blok zincirine eklenmeden önce doğrulamaya ihtiyaç duyar.

Bunun dışında hiçbir yatırım risksiz değildir, ancak Bitcoin’e yatırım yapmak, geleneksel hisse senedi, tahvil ve fon yatırımlarına kıyasla farklı riskler ve sorumluluklar taşır. Diğer yandan Bitcoin’in değeri hızla düşebilir ve önceki yüksek seviyelere yeniden ulaşabilmesi için yıllar geçebilir.

11 Bitcoin Bir Yatırım Aracı Olabilir mi?

Bitcoin Bir Yatırım Aracı Olabilir mi?

Bitcoin, çoğu insan tarafından oldukça oynak bir varlık olarak tanınsa da genellikle bir yatırım aracı olarak anılır. Bazıları da balon olarak nitelendirir. Bitcoin’in ilk günlerinde, insanlar ücretsiz BTC dağıtırdı. Bu hareket, ağı büyütme umuduyla değil, fiyatın artması umuduyla yapılırdı.

Ayrıca, kripto yatırımınız uzun vadede büyük bir büyüme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, birkaç yıl boyunca bir miktar para yatırmak, daha yüksek getiri elde etmenizi ve yeni girişiminizi genişletmek için size daha fazla sermaye sağlayabilir. Kısacası, kesin olarak bir yatırım aracı olarak kabul görmese de TL Bitcoin paritesinden dahil olmak üzere başka işlem çiftlerinden BTC satın almak, ilerde paranızın değerinin artmasına yardımcı olabilir.

12 Bitcoinin Avantajları Nelerdir?

Bitcoinin Avantajları Nelerdir?

İşlemler 7/24 yapılabilir ve dijital oldukları için sınır ötesi sorunlar yoktur. Bir yatırımcı, internet bağlantısı varsa, BTC’lerini satabilir veya takas edebilir.

Bitcoin, merkezi olmayan bir para birimidir, yani tek bir hükümet veya merkez bankası tarafından düzenlenmez. Bu, yetkililerin, Bitcoin’lerinizi talep edemeyeceği anlamına gelir ve vergilendirmenin geçerli bir yolu da yoktur. Teorik olarak bu, kullanıcılara özerklik ve paraları üzerinde kontrol sağlar.

Kripto para birimiyle yapılan işlemler genellikle geri alınamaz ve bu da satıcıları dolandırıcılıktan korur. Ayrıca bir işlem yapmak için kişisel bilgiler gerekli değildir, bu da güvenliği daha da artırır. Birçok kişi bu anonimliğe değer verir ve diğer ödeme yöntemlerine kıyasla Bitcoin’i tercih eder.

Bankalar veya kredi kartı şirketleri gibi aracılar olmadığı için işlem ücretleri çok düşüktür. Bu, banka havalesi gibi geleneksel yöntemlere göre büyük bir avantajdır.

Bitcoin fiyatı oldukça değişken olabilir, aylık ve hatta günlük olarak büyük ölçüde değişir. Çoğu yatırımcıya göre bu durum yüksek kazanç sağlayabilir. Bu nedenle bazı kişiler tarafından avantaj olarak kabul edilir.

13 Bitcoinin Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoinin Dezavantajları Nelerdir?

Avantajlarda bahsettiğimiz gibi Bitcoin fiyatı değişkendir. Her ne kadar bunun bir avantaj olduğu bazı yatırımcılar tarafından kabul edilse de diğer kesim dezavantaj olarak kabul eder.

Kripto para birimleri nispeten yeni bir varlık sınıfıdır ve bu nedenle iyi anlaşılmamaktadır. Bu anlayış eksikliği, satış zamanı geldiğinde alıcı veya satıcı bulmayı zorlaştırabilir.

Bazı işletmeler BTC kabul ederken, çoğu kabul etmez. Bu, yatırımcıların bir satın alma işlemi yapmak için varlıklarını itibari para birimine geri çevirmeleri gerekebileceği anlamına gelir. Bu dönüştürme işlemi zaman alıcı ve pahalı olabilir.

Madencilik çok fazla enerji tüketir. Örneğin, Bitcoin madenciliğinin bir yılda tüm Arjantin ülkesi kadar elektrik kullandığı tahmin ediliyor. Kripto para birimlerinin popülaritesi artmaya devam ederse, bunun çevre üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Yeni varlıklar, test edilmemiş ve kanıtlanmamıştır. Bu, başarılı olamama riskinin daha yüksek olduğu anlamına gelir. Bu nedenle araştırmanızı yapmanız ve büyük potansiyele sahip olduğuna inandığınız varlıklara yatırım yapmanız önemlidir.

14 Hangi Markalar Bitcoin Kullanmayı Kabul Etmiştir?

Hangi Markalar Bitcoin Kullanmayı Kabul Etmiştir?

Peki ya bu kadar büyük bir kripto para olan Bitcoin nerede kullanılır? Son birkaç yılda artan benimsenme sayesinde dünyadaki önde gelen şirketler Bitcoin kabul etmeye başladı. Sizler için bu şirketleri derledik:

Wikipedia, Microsoft, AT&T, Burger King, KFC, Overstock, Subway, Twitch, Pizza Hut, Miami Dolphins, Virgin Galactic, Norwegian Air, Namecheap, CheapAir, Gyft, NewEgg, The Internet Archive, The Pirate Bay, 4Chan, Mega.nz, ExpressVPN, Benfica, Quiznos, AMC ve Travala’nın yer aldığı bu listeyi uzatmak mümkün. Hatta 70’ten fazla küçük ve orta ölçekli işletmeler de Bitcoin’i kabul ediyor.

15 Satoshi Ne Demek?

Satoshi ne demek diye düşünüyorsanız şöyle açıklayalım: Satoshi, 0,00000001 BTC değerindedir. BTC’nin bölünebileceği en küçük kesri ifade eder. Bir satoshi’nin 1 cent değerinde olması için 1 BTC’nin 1 milyon dolar değerinde olması gerekir. Bu isim, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan alınmıştır.

16 Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Madenciliği Nedir?

BTC nedir sorusundan sonra genelde madenciliğin ne olduğuna dair sorular geliyor. Bitcoin madenciliği, yeni BTC’ler yaratan ve onları dolaşıma sokan bir süreçtir.

Madencilik, Bitcoin ve diğer bazı kripto para birimlerinin çalışması için çok önemlidir, çünkü kullanıcıları, altta yatan bir blok zinciri ağındaki işlemleri ve bakiyeleri takip eden paylaşılan deftere doğru bilgiler girmeye teşvik eder. Bu sürece katılan madenciler, ödül olarak BTC alır.

Bitcoin, diğer birçok blok zinciri teknolojisi gibi, merkezi değildir, yani hiç kimse ağı kontrol etmez veya kullanıcıların bakiyelerinin merkezi bir hesabını tutmaz. Bunun yerine, Bitcoin, kullanıcıların geçmiş işlem defterinin kendi kopyalarını tutmalarına güvenir. Madencilik, kullanıcıların bu paylaşılan kayıtların doğruluğu hakkında fikir birliğine varma sürecidir.

Kalıcı işlem kaydına her yeni “blok” girildiğinde bir madencilik ödülü verilir. Ödül yaklaşık 4 yılda bir azalır, ancak şimdilik blok başına 6,25 BTC verilir.

17 Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Eğer ki Bitcoin alıp satmak veya başka işlemler yapmak istiyorsanız, bir cüzdana ihtiyacınız vardır. Binance, KuCoin ve Huobi gibi merkezi bir borsadan hesap açarak işlem yapabilirsiniz. Ya da TrustWallet, Metamask gibi vesayetsiz cüzdanlar aracılığıyla da aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

18 Bitcoin Dominance Ne Demek?

Bitcoin Dominance Ne Demek?

Bitcoin Dominance, Bitcoin’in piyasa değerinin piyasanın geri kalanına oranını gösterir. Kripto para piyasasının toplam değerinin Bitcoin piyasa değerine bölünmesiyle belirlenen bu oran, piyasanın nereye gideceğini anlamamıza yardımcı olabilir.

Bu gösterge yardımıyla Bitcoin’in pazar payını, pazarın işlem hacminin ne kadarının altcoin’lerde olduğunu, altcoin sezonunda olup olmadığımızı ve çok daha fazlasını anlayabiliriz.

19 Bitcoin Mining Nasıl Yapılır?

Bitcoin Mining Nasıl Yapılır?

İlk olarak madencilik yapmak isteyenler donanım cihazı satın almalıdır. Bitcoin madencilerinin, Ebang, Antminer, Minedollars, AvalonMiner gibi madencilik donanımlarını kullanmaları önerilir. Donanım sistemini çalıştırmak için aşırı veya ileri düzeyde bilgisayar bilgisine sahip olunması gerekir. Kullanıcı daha sonra Bitcoin madenciliği için güvenli ve kullanışlı Bitcoin cüzdanı oluşturmalıdır.

Madencilik donanımı kurulduktan ve Bitcoin cüzdanı oluşturulduktan sonra madenci, madencilik yazılımını kurmak ve yapılandırmak zorundadır. Daha sonra madenci Bitcoin blok zincirinin elektronik bir kopyasını indirdikten ve başlat düğmesine tıkladıktan sonra başlar.

Madencinin, uygulamasının sorunsuz çalışmasını sağlamak için ilerlemeyi düzenli olarak izlemesi gerekir. Ancak madencinin manuel olarak herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur ve madencilik işlemi başladıktan sonra madencilik donanımına güvenebilir.

Evde Bitcoin madenciliği yapmak zordur ve iyi sonuçlar elde etmek için belirli adımlar gerektirir. İlk adım, donanımı doğru şekilde kurmak ve güçlü bir elektrik akımı bulmaktır.

Kişi daha sonra istediği herhangi bir platformuda bir madencilik cüzdanı oluşturabilir ve daha fazla ilerlemek için bir madencilik havuzuna katılabilir. En önemli adım, Awesome Miner, Easy Miner ve Pionex gibi etkili bir madencilik yazılımı yüklemek ve ardından cüzdan ayrıntılarını ve madencilik havuzuyla ilgili bilgileri eklemektir.

20 Kaç Tane Bitcoin Var?

Kaç Tane Bitcoin Var?

Verilere Bitcoin dolaşımdaki arz miktarı 19.165.131 adettir. Her 10 dakikada bir bu sayı 6,25 artmaktadır. Toplam Bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Tahminlere göre bu arza 2140 yılında ulaşılacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu