Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Para Nasıl Katlanır? Para Katlama Yolları

Para nasıl katlanır sorusunun cevabı ve para katlama yolları hakkında bilmeniz gereken her şey sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Para Nasıl Katlanır? Para Katlama Yolları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanlar her zaman paralarını olabildiğince kısa süre içinde katlama umuduyla birtakım girişimlerde bulunur. Peki, bu girişimler nasıl sonuçlanır? Aslına bakarsanız parayı ikiye katlamak, çok az kişinin göz ardı edeceği bir ihtimaldir ve başarması o kadar da zor değildir.

Zaman çizelgenize ve risk toleransınıza bağlı olarak, bunu gerçeğe dönüştürmenin çeşitli yolları vardır.

Paranızı katlamanın birçok yolu olsa da metotlar çoğunlukla riske ve zamana bağlıdır. Mesela; kumarda, opsiyon ticaretinde ya da kaldıraçlı işlemlerle kısa sürede paranızı ikiye katlayabilirsiniz.

Ancak bunlar çok fazla risk içerir ve göz açıp kapayıncaya kadar tüm sermayenizi kaybedebilirsiniz. Dolayısıyla paranızı katlarken, ne kadar risk aldığınız konusunda mantıklı davranmalısınız.

Daha fazla para kazanmak için elinizi taşın altına koymanız gerekse de uygun araçları seçtiğinizden emin olmalısınız. Unutmayın! Parayı ikiye katlamak sabır ve uygun yatırım seçenekleri gerektirir. Bu nedenle zaman ayırın ve yatırım yapın.

Piyasa koşulları, enflasyon, ekonomik reformlar, arz-talep gibi faktörlere tabi olan yatırım getirisinin, kişiden kişiye farklılık gösterdiğini aklınızda tutun.

Kısacası zenginliğin bir gecede gelmeyeceğini bilerek paranıza para katabileceğiniz yöntemler için harekete geçin. İşte bunun için bazı öneriler:

1) E-ticaret Yapmak

E-ticaret yapmak, günümüzde internetten para kazanmak dendiği zaman akla ilk gelen yöntemlerdendir. Az miktarda para nasıl katlanır diye düşünenler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Siz de paranızı bir e-ticaret sitesi kurmak için kullanabilirsiniz. Kendi sitenizi kurmak dışında dev platformlardan satış yapmayı düşünebilirsiniz.

Mevcut siteler üzerinde kendi mağazanızı açarak satış yapmak, günümüzün en çok tercih edilen yöntemleri arasındadır. Böylelikle hem geniş bir portföye erişmiş, hem de bir e-ticaret sitesi kurmak için gereken prosedürleri atlamış olursunuz.

E-ticaret satış arttırma için uygun stratejiyi belirler, müşteri memnuniyetini ön plana koyarsanız, beğenilen bir satıcı olur ve paranızı katlarsınız.

2) Hisse Senedi Alım-Satımı

Hisse Senedi Alım-SatımıEldeki para nasıl katlanır sorusunun en iyi yanıtlarından biri hisse senetlerine yatırım yapmaktır. Eminim bir yerlerde, “borsadan zengin oldu, borsada battı” gibi söylemlere rastlamışsınızdır.

Benzeri birçok hikaye, borsanın kimilerini ihya kimilerini de iflas ettirdiğini doğrulamaktadır.

Borsada kazanan mı yoksa kaybeden mi olacağınız ise bilinçli yatırımdan geçmektedir. Yani doğru hisse senetlerine doğru şekilde yatırım yaparsanız, kazanmanız neredeyse kaçınılmaz sonuçtur.

Yani ilk işiniz hisse senedir nedir öğrenmek, alım-satımı hakkında detaylı bilgi edinmektir. Sonuçta uzun vadeli yatırım için gayet makul görünen bu enstrüman, bazen kısa vadeli getirileriyle de çok konuşulmaktadır.

Aynı zamanda hisselerin ilk kez satışını ifade eden halka arz işlemlerine katılarak da paranızı katlamanız mümkündür.

3) Gayrimenkul Yatırımı

Paramı nasıl katlayabilirim diyenler için değerlendirilebilir bir seçenek de gayrimenkuller. Elindeki varlığı hem korumak hem de katlamak isteyenler, gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünmeli.

Paranızın enflasyon karşısında erimesini önleyen gayrimenkuller, piyasa şartlarına bağlı olarak sermayenizi kayda değer miktarda artırabilir.

Dünya çapında en doğru yatırım araçları arasında gösterilen gayrimenkuller, yüksek getiri oranları ve güvenilir liman özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Doğru araştırma ve fiyatlama ile gelecekte değerlenme potansiyeli olan arsa-konut alımı yapmak, pek çok kişi için kısa yoldan para kazanma yoludur.

4) Mevduat Hesapları

Pasif gelirin en iyi yöntemlerinden biri de mevduat hesaplarıdır. Mantık, paranızı işletmesi için bir bankaya teslim etmek ve bunun karşılığında belirlenen koşullarda getiri almaktır.

Halk arasında “parayı faize koymak” olarak da bilenen bu yöntemde, ana paranız hiçbir şekilde riske girmemektedir.

Her bankanın güncel mevduat faiz oranları farklıyken bunların arasından en avantajlı faiz getirisini hesaplayarak ne kadar kazanç elde edeceğinizi görebilirsiniz.

Mevduat faizi hesaplarken, ana paranız, para biriminiz ve seçeceğiniz vade kıstas alınır. Mesela 10 bin liranızı 32 gün vade ile yüzde 27 faiz oranı ile yatırırsanız elde edeceğiniz net kazanç yaklaşık 225 lira olarak hesaplanmaktadır.

Günümüzde bankalar müşterilere, vadesiz mevduat, birikim ve altın mevduat hesapları seçenekleri de sunmaktadır. Bu hesaplar ve sunulan olanaklar hakkında detaylı bilgi edinerek size en uygun seçeneği bulabilirsiniz.

5) Para Eden Hobiler

Hobilerinizden para kazanmak son derece mantıklıdır. Çünkü hobi edinmek birçok açıdan kişiye iyi gelir ve süreç çoğu için son derece keyiflidir. Bu süreçten bir de para kazanırsanız, çok daha keyifli olacaktır.

Örneğin yazmak! Yazmaktan keyif alıyor, bu işte başarılı olduğunuzu düşünüyorsanız bir blog açarak kelimelerinizden gelir elde edebilirsiniz.

Buradan kazandığınız parayı, yatırım araçlarınızda da birikim hesaplarınızda da kullanabilirsiniz.

Önemli olan şey, size keyif verecek, uğraşırken sizi yormak yerine rahatlatacak hobileri bulabilmeniz. Örgüden müziğe, tasarımdan fotoğrafa birçok alanda para eden hobilerle gelirinizi artırabilirsiniz.

6) Fon Satın Almak

Fon Satın AlmakYatırım fonları, hisse senetlerine kıyasla daha güvenli görülmektedir. Ülkemizde bazı bankalar tarafından oluşturulan yatırım fonları vardır.

Birikimlerinizin çeşitli para ve sermaye piyasası araçlarında değerlendirmek üzere profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmesi esasına dayalı yatırım aracıdır. Yatırım fonları, sürekli olarak piyasaları izleyen profesyonel yöneticiler tarafından minimum risk-maksimum getiri ilkesi ile yönetilir.

Burada birikimlerinizin optimum getiriyi elde etmesi amaçlanmaktadır. Yatırım fonlarının giderek popüler hale gelmesi, sunduğu avantajlardan kaynaklanmaktadır.

Öne çıkanlar, alış ve satış emirlerindeki kolaylığı, nakde çevrilmesi, profesyoneller tarafından yönetilmesi, risk dağıtımı, kârın yatırıma dönüştürülmesi ve vergi avantajıdır.

Parayla para kazanma yolları arasında yer alan bu yöntem hakkında daha detaylı araştırma yaparak ilk adımı atabilirsiniz.

7) Toptan Alıp Satmak

Toptan ürün alımı yaparak satış yapmak uzun zamandır tercih edilen bir ticaret yöntemi.

Siz basit bir bluz almak için 200 lira veriyor olabilirsiniz. Ancak satıcı elbette bunu çok daha uygun bir fiyata alıyor ve fiyatı, elde etmek istediği kârı üzerine katarak belirliyor.

Ucuza al pahalıya sat, temel mantığıyla çalışan sistemi kullanarak siz de kazancınızı artırabilirsiniz.

Ama bu aşamada dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Toptan aldığınız ürünü satamadığınız zaman elinizde kalacağını hesaba katarak satılacağından emin olduğunuz ürünleri seçmelisiniz.

İnsanların sizi tercih etmesi için doğru satış teknikleri izlemeli, rekabet faktörüne dikkat etmeli ve reklamları akıllıca kullanmalısınız. Hedef kitle faktörünü de düzgün hesaplarsanız, toptan alımlardan kazançlı çıkmanız yüksek ihtimal.

8) Web Sitesi Açmak

Belli bir alana yönelmiş web siteleri son derece iyi bir gelir kaynağı olabilir. Niche sektör olarak adlandırılan ve sektörlerin alt dallarını temsil eden alanları belirleyerek işe başlamak akıllıcadır.

Elbette, web sitesini kurmak ve faaliyet göstermesini sağlamak için bir miktar paraya ihtiyacınız vardır. Ancak olası gelir düşünüldüğünde, harcanacak miktar paranızı fazlasıyla katlayacağınız konusunda kesinliği ortaya serer.

Bu işten anında para kazanamayacak olsanız da yeterli zaman ve emek ikilisi, sizi hedefinize götürecektir. Peki, bir web sitesinden nasıl para kazanılır?

Aslına bakarsanız, bunun için çeşitli metotlar vardır. Örneğin Google AdSense, blog ya da web sitenizde reklam yerleştirme işini sizin için yapacağından oldukça kolaydır.

Tıklama başına para kazandıran bu sistem, çoğu site tarafından tercih edilmektedir. Google aracının dışında reklam alanı satmaya yönelebilirsiniz. Ürün ya da hizmet satışı konusunda ortaklık sistemiyle çalışan affiliate marketing (satış ortaklığı) de gelir modellerindendir.

Sitenizde kendi ürünleriniz ya da hizmetinizi satmak, üyelik sistemi sunmak, kupon teklif etmek, içeriklerinize sponsor almak da para kazandıran yollardan.

9) Altın Yatırımı

Paranızı enflasyona karşı koruyan en güvenilir yatırım araçlarından biri de altındır. Eskiden birikim ya da yatırım amaçlı yastığın altında saklanan altın, günümüzde de çoğu kişinin favori enstrümanıdır.

Ekonomik krizlerde, savaş dönemlerinde, salgın hastalık gibi belirsizlik süreçlerinde fiyatı yükselene altın, eldeki para nasıl katlanır sorusunun yanıtı olabilir.

Elbette, bunun için diğer yatırım araçlarında olduğu gibi doğru zamanlarda al-sat yapmayı öğrenmelisiniz. Örneğin, dolar dünya çapındaki değerini gösteren ABD dolar endeksi (DXY) yükseldiğinde ons altının fiyatı düşer.

Nedeni ons altının dolar üzerinden fiyatlandırılmasıdır. Dolar düştüğünde, yatırımcıların altın talebi arttığı için altın fiyatı artmaktadır. Aynı şekilde dolar, yatırımcılar için daha pahalı hale geldiğinde yatırımcı altın sattığı için fiyat aşağı yönlü hareket etmektedir.

Dolar ile altın genellikle ters orantı ile çalışsa da bazı istisnai durumlarda hareket bozulabilir. Öte yandan ülkemizde yatırımcıların favorilerinden olan gram altın, onsa paralel hareket edebildiği gibi ülkedeki dolar kurunun durumuyla yönlendirilebilir.

Tüm bunların farkında olur, piyasadaki gelişmeleri takip eder ve dipten-kademeli alım gibi faktörlere dikkat ederseniz altınla paranızı artırabilirsiniz.

10) Döviz Yatırımı

Uzun vadeli yatırım araçlarından olan döviz ile de paranızı değerlendirebilirsiniz. Dolar, euro, sterlin gibi majör para birimleri dışında potansiyeli olan minör paralara yatırım, bugün pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.

Özellikle Türkiye gibi gelişen ülke piyasalarında döviz kurları, yerel para biriminin erimesine karşı güvenli liman olarak kullanılıyor.

Kenarda 50 bin lirası olan biri, parasını TL’de tutmak yerine dövize çevirerek değer kaybının önüne geçmeye çalışıyor.

Mesela ülkemizdeki dolar kuruna bakalım. 2021 yılına 7,4 lira seviyelerinden başlayan dolar kuru, ardından 8 lirayı aştı. Ekim ayında 9 lira bandı üzerine çıkarken Kasım’da 13 lira üzerinde hareket etti.

Bu dönemde yukarı yönlü hareketini sürdüren dolar, 20 Aralık’ta 18,40 lira ile tüm zamanların rekorunu kırdı:

Dolar Aralık 2021 Rekor
Kaynak: piyasa.paratic.com

Açıklanan önlemlerle buradan gerileyen doların yeniden 18 üzerine dönmesi çok sürmedi. Eylül 2022’den bu yana 18 lira altına düşmeyen dolar, 15 Şubat’ta 19,12 lira ile yeni zirveyi denedi.

Sonuçta döviz yatırımı konusunda doğru seviyeden alım yapmak, makas aralıkları, beklentiler gibi faktörlere dikkat ederek kazançlı çıkabilirsiniz. Paranızı dövize yatırarak değerlendirmek için parite nedir öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

11) Kripto Dünyası

Bitcoin’in popülaritesi arttıkça ve daha yaygın hale geldikçe, diğer kripto para birimleri de son yıllarda hızlı para kazanma yolları arasında öne çıktı.

Ancak diğer yatırım araçlarının aksine kripto paralarda, yüksek getiri fırsatının yanında risk de var. Diğer bir ifadeyle, kripto para yatırımcısı günlük yüzde 50-100 oranında bile düşüş-yükselişle karşılaşabilir.

Mesela Kasım 2021’de 69 bin dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören Bitcoin, buradan sonra sert geriledi. 2022’de en yüksek 48 bin doları gören Bitcoin, Mart 2023 itibarıyla en yüksek 25 bin dolar eşiğini aştı.

Altcoinlerde ise yükseliş ya da düşüşler, çok daha dramatik oldu. 2021’deki zirvede birçok kripto yatırımcısı zengin olurken yükselişi kullanamayanların parası eridi. Siz de bu risklerin farkında olarak düşükten alıp tepede satarak kripto ile paranızı katlayabilirsiniz.

12) VİOP Yatırımı

Paradan para kazanma fırsatı sunan bir diğer seçenek ise VİOP, yani Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası.

Evet, yatırımcısına kaldıraç imkanı sunan ve gelecek fiyat risklerinden koruyan VİOP da para katlama yolları arasında yer alıyor. Türev bir piyasa olan VİOP, vadeli işlemler yapma ve bunu yaparken kaldıraç gibi avantajlardan yararlanmayı sağlıyor.

VİOP yatırımı için yetkilendirin aracı kurum ve bankaları inceleyerek ilk adımı atabilirsiniz.

13) Tahvil Almak

Tahvil ÖzelliklerDevletin veya özel bir kuruluşun ödünç para almak için çıkardığı, değişik dönemlerde belirli oranlarda faiz getiren yazılı senetleri ifade eden tahviller de alternatifler arasında.

Tahvil ile yatırımcı, risksiz ve getirisi belli enstrümandan faydalanmış olur. Bu borçlanma enstrümanında tahvili çıkartan borç alan, tahvili alan ise borç veren konumundadır.

Borç alan devlet olduğu için yatırımcı, devlet garantisi altındadır. Birçok türü olan tahviller, belli getirileri ve düşük risk oranları ile öne çıkmaktadır.

Yatırımcıyı kur ve enflasyon riskine karşı koruyan türleri de bulunmaktadır. Dolayısıyla bono ve tahviller, yatırımcının parasını katlaması için en avantajlı enstrümanlar arasında yer almaktadır.

14) Paranızı Artırın!

Paranızı katlamak için gelirinizi artırmanın yollarını da keşfetmelisiniz. Sonuçta, “para parayı çeker” atasözü, boşuna söylenmiş değil. Bu, eskiden de günümüzde de sıklıkla deneyimlenen bir durum.

Neticede yukarıda yazılan yöntemlerin hepsi, yatırılan miktar kadar getiri sunacaktır. Örneğin x yatırım enstrümanına 10 lira yatıran bir kişi, ürünün yüzde 100 artması durumunda parasını ancak 20 liraya çıkartır.

Ancak 100 lira yatırması durumunda parası 200, 1000 lira yatırması durumunda ise 2000 lira olur. Miktar ne kadar fazlaysa getiri de o kadar çok olacaktır.

Bunun yanında sermayesi olmayan biri, ancak yeterli parası olursa o girişimi hayata geçirebilecektir. Ya da kendisini güvenceye alacak kadar serveti varsa, gerekli riski alarak yüksek kazanca ulaşabilecektir.

Dolayısıyla paranızı artırmanın yollarını bulmalısınız. Bunun için size uygun ekstra para kazanma yolları hakkında araştırmaya başlayarak ilk adımı atabilirsiniz.

15) 72 Kuralına Dikkat

Finansta 72 kuralı, bir yatırımın değerini ikiye katlaması için geçen süreyi tahmin eden formül anlamına gelmektedir. Kural numarası olan 72, ikiye katlama için gereken yaklaşık dönem sayısını elde etmek için dönem (genellikle yıl) başına faiz yüzdesine bölünür.

Örneğin paranız, yüzde 10 faiz oranı ile 7,27 yıl, yüzde 15 faiz oranı ile 4,96 yıl, yüzde 30 faiz oranı ile 2,64 yılda ikiye katlayacaktır.

Ancak 72 Kuralı iyi bir yatırım kılavuzu olsa da yalnızca bir çerçeve sunmaktadır. Çünkü yönetim ücretleri ve işlem komisyonları gibi masrafların getirileriniz üzerindeki etkisini hesaba katmaz.

Aynı zamanda yatırım kazançlarınız üzerinden ödemek zorunda olduğunuz vergilerden dolayı maruz kalacağınız zararları da göz önüne almaz.

SONUÇ:

Sonuç olarak, paranıza para katmak için kesinlikle iyi bir finansal okuryazar olmalısınız. Böylece finans dünyasındaki uzman görüşlerini daha iyi anlayabilir, çıkarımlarınızla kendi rotanızı çizebilirsiniz.

Ticaret yapan bir kişi düşünün. Ekonomi haberleri ve yerel gelişmelerden mutlaka haberdardır. Doların performansı, altının yönü, ülkeler arasındaki ilişkiler, beklenen önemli anlaşmalar ve benzerleri hakkında bilgi sahibidir.

Küçük esnaf bile faiz ne demek, enflasyon nedir ya da dolar hangi durumlarda yükselir gibi sorulara yorum yapacak kadar bir şeyler bilir. Çünkü bu verileri takip etmesi, işinin geleceği adına önemlidir.

Dolayısıyla ekonomi ile ilgili konular hakkında bilgi edinmek ve haberleri takip etmek işinize yarayacaktır. Ayrıca bu şekilde kendinize yaratıcı iş fikirleri bulabilir veya yeni sektörlerle tanışarak farklı gelir kaynakları keşfedebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.