Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekstra Para Kazanma Yolları Arayanlar Buraya!

Düzenli gelirinize ek olarak para kazanmak, pasif gelir elde etmek istiyorsanız sizler için derlediğimiz para kazanma yollarına göz atın!
Ekstra Para Kazanma Yolları Arayanlar Buraya!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yaşam maliyetinin giderek arttığı çağımızda, refah bir hayat için yeterli kazanç olmazsa olmaz. Ancak zenginin daha zengin, fakirinse daha fakir olduğu düşünüldüğünde bunun ne kadar zor olduğu da ortada. Sonuçta asgari ücret, memur ya da emekli maaşı ile rahat bir yaşam sürdürülemiyor.

Bununla birlikte şartları iyileştirmek, imkansız değil. Yapılması gereken, “param yetmiyor, geçinemiyorum” yerine “gelirimi nasıl artırabilirim, ekstra para kazanma yolları neler, nasıl zengin olurum” diye düşünmek. Çünkü bugün, gelir artırmanın yolları denildiğinde sayısız farklı yöntem bulunuyor.

Üstelik herkesin kullanabileceği bu ekstra kazanç yöntemlerinden birçoğu için çok fazla efor da gerekmiyor. Siz de biraz çabayla, kendiniz için en uygun ek gelir kazanma yollarını keşfedebilirsiniz.

İşte yeteneklerinize göre çeşitlendirilebilecek 30 ek gelir yöntemi:

1) Arabanızdan Para Kazanın

Arabanızdan para kazanmak için pek çok farklı yöntem bulunuyor. Hem aktif hem de pasif gelir olarak kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi yolculuk paylaşımı. Uzun yolculuklarda ya da günlük güzergahlarda tercih edebileceğiniz bu yöntemle, seyahat masrafınızı kısar, dolayısıyla gelirinizi artırırsınız.

Yolculuk paylaşımının yanında kiralama yöntemini de kullanabilirsiniz.

Direksiyonunuza ve trafik bilgilerinize güveniyorsanız, özel sürüş eğitimi vermeyi düşünebilirsiniz. Aracınıza reklam alma, sürücülük yapma, kuryelik hizmeti verme, yol yardımı sunma gibi yollar da arabayla para kazanma alternatifleri arasında.

 • Kimler yapabilir? Aracı olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.
 • Neler gereklidir? Araç, sürücü belgesi.

2) Yatırım Dünyasını Keşfedin

Omaha Kahini Yatırım Tüyoları“Zaten geçinemiyorum, ne yatırımı?” diye düşünmeden önce bu alanın sunduğu fırsatlara göz atmanızı öneririz. Çünkü doğru adımlar ve yeterli bilgi ile küçük miktarda paralarla, kayda değer kazançlar elde edebilirsiniz.

Günümüzde internet üzerinden haftanın 5 günü 24 saat yatırım yaparak paranızı çoğaltabilirsiniz. Üstelik bunun için milyonlara ya da yıllar süren eğitimlere ihtiyacınız yok. Çünkü bugün, istediğiniz her konuda her türlü bilgiye internet aracılığıyla ulaşabiliyorsunuz.

Aracı kurumların ücretsiz eğitimlerinden dünyaca ünlü isimlerin yatırım önerilerine kadar birçok farklı kanaldan bilgi edinmek mümkün. Yeterli bilginin ardından demo hesaplarda işlem yapmak size deneyim kazandıracakken hazır olduğunuzda piyasalara ilk adımı atabilirsiniz.

Hem uzun hem kısa vadede işlemler yaparak pasif gelirin en kazançlı yolundan faydalanabilirsiniz. Örneğin Eurobond nedir nasıl alınır, tahvil nedir öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Borsadan forex piyasasına, VİOP’tan kriptoya kadar farklı piyasaları öğrenerek hangisinin size uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş, orta ya da hızlı.
 • Neler gereklidir? İnternet, yatırım için yeterli bilgi, akıllı telefon.

3) Web Sitelerini ve Uygulamaları Test Edin

İnternet ve teknolojinin gelişimiyle birlikte ortaya çıkan ve ekstra gelir getiren işlerden birisi de bu. Evet, siz de belirli web sitelerinin ve uygulamaların ne kadar iyi çalıştığına ilişkin düşünceleriniz için para alabilirsiniz.

Elbette, bu platformlara kabul edilmek için kısa bir testi tamamlamanız gerekiyor. Ardından test türüne ve niteliklerinize göre size ödeme yapılıyor.

UserTesting, Enroll, WhatUserdo, StartUpLift, UserZoom, TestingTime gibi sitelere bakarak iş hakkında daha detaylı bilgiyle ilk adımı atabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Gözlem yeteneğine ve yeterli donanıma sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.
 • Neler gereklidir? İnternet, akıllı telefon ya da bilgisayar, kaliteli kamera/mikrofon.

4) Doğadaki Maddelerden Eşya Tasarlayın

Bazı kişiler kurumuş bir dal parçasını bizim gördüğümüzden daha farklı şekilde yorumlar. Bu madde onlar için bir lambader ya da kapı süsü olabilir. Aynı şekilde raf, avize, mumluk, şamdan, saksı ve daha birçok farklı şeye dönüşebilir.

Deniz kenarındaki taşlar da tasarım tabaklara, heykellere, tablolara dönüştürülebilir. Deniz kabuklarından kolyeler, dekorasyon eşyaları yapılabilir. Aslına bakarsanız, verilebilecek sayısız örnek var.

Yapraklardan taşlara, dallardan kozalaklara kullanılabilecek nice farklı materyalle, siz de tasarım ürünler yaratabilirsiniz. Bu eğlenceli ve kazançlı iş fikri sizin de yeni ekstra gelir kaynağınız olabilir.

 • Kimler yapabilir? El becerisine sahip olan herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Ölçeğine ve ürüne göre değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta hızda.
 • Neler gereklidir? Gerekli tasarım malzemelerine.

5) Bebeklere Minder Gibi Özel Eşyalar Dikin

Ne satarak para kazanabilirim diye düşünenlere bir fikir daha. Anne-babalarının her şeyi olan bebekler için cicili biçili eşyalar dikerek para kazanmanız mümkün. Pinterest gibi platformları biraz incelerseniz, bu konuda ne kadar farklı ürünlerin olduğunu görebilirsiniz.

Farklı kumaş parçaları birleştirilerek yapılan battaniyeler, minderler ve oyuncaklar, bebek eşyalarına sadece birkaç örnek. Tulumlardan patiklere yastıklardan organik uyku arkadaşlarına kadar pek çok ürünle para kazanmanız mümkün.

Dikiş nakış işlerinden anlıyor, el becerinize ve hayal gücünüze güveniyorsanız, siz de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Satış için Instagram gibi online platformların yanında partnerlik yapabileceğiniz fiziki mağazaları kullanabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? El becerisine sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Ölçeğine ve ürüne göre değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta hızda.
 • Neler gereklidir? Terzilik, dikiş ve örgü malzemeleri.

6) Dropshipping Yapın

Dropshipping (stoksuz satış), günümüzün en popüler internetten satış yöntemleri arasındadır. Satıcının stok tutmadan sipariş aldığı bu e-ticaret sistemi, düşük maliyetiyle dikkat çekmektedir.

Bunun yanında iş yükünün hafifliği ve düşük zarar riski gibi avantajları vardır. Yöntemi kullanacak kişilerin zorlu rekabet ortamı ve zayıf kârlılık oranı gibi dezavantajlara dikkat etmesi ise kritiktir.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Orta.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.
 • Neler gereklidir? Bilgisayar/telefon ve internet.

7) İnterneti Kullanarak Para Kazanacağınız Klasik Yollar

İnterneti Kullanarak Para Kazanacağınız Klasik Yollarİnternetten para kazanmak son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Peki, bu iş göründüğü kadar basit mi? Basit denilemez ama zor da değil. Gerekli araştırmanın ardından siz de internetten para kazanan sayısız insandan biri olabilirsiniz.

Sonuçta bugün blog açarak, ürün satarak, yatırım yaparak, e-kitap yazarak internetten para kazanmak mümkün. Bilgisayar başından para kazanma yolları arasında daha niceleri varken bu yöntemin esnekliği oldukça cezbedici.

İster gece ister gündüz, ister cafede ister evde taşınabilir bir cihaz ve internetin bulunduğu her yerden elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken, onlarca farklı seçeneğin bulunduğu alanda hangisinin ya da hangilerinin size uygun olduğunu bulmak.

 • Kimler yapabilir? İnternetten para kazanmak isteyen herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Yöntemine göre değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.
 • Neler gereklidir? İnternet, bilgisayar ya da telefon.

8) Direksiyon Dersi Verin

Sürücü kurslarında verilen kısa süreli direksiyon eğitimiyle trafiğe çıkmanın zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Hele ki büyük şehirlerde bu iş daha da zorlaşıyor. Eğer deneyimli ve trafik kurallarını iyi bilen bir sürücüyseniz, bildiklerinizi başkalarıyla paylaşarak para kazanabilirsiniz.

Ekstra para kazanmak için en iyi yollardan birisi olan bu yöntem ile online kanallardan ihtiyacı olanlara ulaşabilirsiniz. Direksiyon dersi konusunda bireysel çalışabileceğiniz gibi kurslar aracılığıyla da ek gelir elde edebilirsiniz.

Direksiyon eğitimi öğreticiliği yapmak için ön lisans veya lisans mezunu olmak, 3 yıllık sürücü belgesi sahibi olmak (cezasız) yeterli. Bu alanda sertifikanızı aldıktan sonra sürücü kurslarında eğitmen olabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Direksiyon eğitmenliği yapabilecek herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.
 • Neler gereklidir? Sürücü belgesi, deneyim ve eğitmenlik becerisi.

9) Sanal Marka Elçisi Olun

Artan rekabet ortamı ve değişen reklam algısıyla birlikte sanal marka elçiliği ortaya çıktı. Ürün ya da hizmetlerin tanıtımını yapan marka elçilerine, özellikle sosyal medya mecralarında başvuruluyor.

Basitçe; marka ile hedef kitlesi arasındaki iletişimi sağlayan kişiler olarak tanımlansalar da görev tanımları çalıştıkları kuruma bağlı olarak değişebiliyor. Bazıları sosyal medyada ve internette boy gösterirken bazıları sahada görev yapabiliyor.

Sanal marka elçiliği için sosyal medyada popülarite ve güvenilirlik ön plandayken güçlü iletişim ve ikna yeteneğine sahip olmak da gerekiyor.

 • Kimler yapabilir? Bir markanın tanıtımını yapabilecek herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.
 • Neler gereklidir? Sosyal medya popülerliği, güçlü iletişim yetenekleri.

10) Fotoğrafçılık Yapın

Bakış açınızı paraya dönüştürmeye ne dersiniz? Eğer fotoğraf çekme konusunda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız, stok fotoğrafçılık alanından para kazanabilirsiniz.

Lisansları ve telif hakları bulunan fotoğraflarınızı yayınlamak için iStockPhotos, Twenty20, Dreamstime, Shutterstock, Alamy, 123RF, 500px, SmugMug ve Getty Images gibi web sitelerine bakabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? İyi bir fotoğrafçı gözüne sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.
 • Neler gereklidir? Kaliteli bir fotoğraf makinesi ya da telefon.

11) El Emeği Göz Nuru Ürünler

El Emeği Göz Nuru ÜrünlerEl becerisi olan ve muhteşem ürünler ortaya çıkartabilecek biri olabilirsiniz. İşte bu ürünleri satmak, ek gelir elde etmek için işinizi görecektir.

Ahşap boyama, takı tasarımı, maketler, atık metallerden yeni tasarımlar gibi hobi ürünleri yapıp satarak para kazanabilirsiniz. Satış yapmak içinse pek çok farklı yol var. İster e-ticaret sitelerini, ister sosyal ağları, isterseniz de ilgili pazar yerlerini kullanabilirsiniz.

Bu hem keyifli bir uğraş hem de ekstra gelir kaynağı olacaktır.

Hobilerle ürettiği ürünleri satarak para kazanan kişi sayısı günümüzde oldukça fazla. Siz de farklı kanallardan satabileceğiniz ürünleri bir işletmeye gerek kalmadan paraya çevirebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? El emeği ürünlere merakı olan herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.
 • Neler gereklidir? Yönelecek alana göre tasarım malzemesi.

12) Köpek Gezdiricisi veya Bakıcısı Olun!

Köpekleri sever misiniz? Yanıtınız evetse, köpek gezdiricisi ya da bakıcısı olarak para kazanabilirsiniz. Bu alanda hizmet verdiğinizi ilgili sitelerden duyurabilir, ihtiyaç duyan evcil hayvan sahiplerine ulaşabilirsiniz.

Özellikle çalışan evcil hayvan sahiplerinin ihtiyaç duyduğu bu rutin ve eğlenceli hizmet sayesinde, ek gelir elde edebilirsiniz.

Yeriniz müsaitse, köpekler için pansiyon hizmeti sunabilir ya da bu hizmeti evcil hayvan sahiplerinin evinde verebilirsiniz. Evcil hayvan platformu PetSurfer üzerinden kısa bir araştırmayla bu işin size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Köpekleri seven herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.
 • Neler gereklidir? Hiçbir şeye.

13) Özel Günler için Pasta Yapın

Doğum gününde sıradan bir pasta yerine özel bir pasta görmek, kimi mutlu etmez ki? Çoğunluk bu düşüncede olduğu için tasarım pastalar, yeni bir iş koluna dönüştü. Pastacılık kursuna giden ve bu alanda kendini yetiştiren birçok kişi, özel pastalar ile para kazanıyor.

Eğer cazip geldiyse, siz de hem göze hem de mideye hitap eden pastalarla para kazanabilirsiniz. Lezzetli, hijyen kurallarına uygun ve orijinal tasarımlarla, birkaç müşteriden sonra adınız duyulmaya başlayacaktır.

Bu iş için sosyal medya hesapları açarak daha fazla insana ulaşabilir, haftada 1 ya da 2 pasta siparişiyle bile tatmin edici ücretler elde edebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Pasta yapımı konusunda iyi olan herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.
 • Neler gereklidir? Pastacılık malzemeleri ve fırın.

14) Yazarlık Yeteneğinizi Kullanın

Yazarak Para KazanmaEkstra para kazanma yolları arasında belki de en garanti olanlardan birisi freelance yazarlık yapmak. Kelimelerle para kazanmak için birçok farklı yol izleyebilirsiniz. Makale yazarak para kazanma bunlardan bir tanesiyken freelancer topluluğu Bionluk gibi platformlar üzerinden iş alabilirsiniz.

Tabi hangi yolu izlerseniz izleyin, yazılarınızın kaliteli ve özgün olması büyük önem taşıyor. Aksi takdirde tercih edilen bir yazar ya da içerik editörü olmanız zorlaşır.

İnternetten freelance yazar ilanlarına kolaylıkla ulaşabileceğiniz gibi bilgi sahibi olduğunuz alanda kendi blogunuzu açarak da yazarlık yapabilirsiniz. Dolayısıyla ilk etapta yapmanız gereken hangi yöntemi izleyeceğinize karar vermek olmalı.

 • Kimler yapabilir? Yazarlık yeteneği olan herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Yöntemine göre değişir.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.
 • Neler gereklidir? Telefon ya da bilgisayar.

15) Airbnb ile Evinizi Kiralayın

Evinizi kiralayarak da ekstra kazanç elde edebilirsiniz. San Francisco merkezli konaklama hizmeti sunan Airbnb, bu alanda güvenilir ve popüler bir pazaryeri. Siz de Airbnb aracılığıyla evinizi ya da odanızı kiralayarak ekstra kazanç elde edebilirsiniz.

Tamamen yasal olan bu yöntemde, evinizi ya da odanızı kısa süreli kiralayarak para kazanabiliyorsunuz. Airbnb Start ile evinizi platforma taşıyarak ne kadar kazanç elde edebileceğinizi küçük bir araştırmayla öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz evinizi kiralamak için yukarıda paylaştığımız farklı platformlara da göz atabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Ev ya da boş oda kiralayabilecek herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Misafir durumuna göre değişken.
 • Neler gereklidir? Ev ya da boş oda.

16) Online Ders Verin

Online Ders Platformlar Günümüzde eğitim sistemleri oldukça farklılaştı diyebiliriz. Artık yalnızca kitap yaprakları çevrilmiyor. Sayfalar, daha çok internet üzerinden indiriliyor ve yerli–yabancı birçok kaynağa kolaylıkla ulaşılabiliyor. Özel dersler online ortamda verilirken eğitici videolar da isteyenlerin hizmetine sunuluyor.

Üstelik temel branşlar dışında birçok alanda eğitim verilebiliyor. Kişisel gelişimden spora, hamur işlerinden örgüye kadar onlarca farklı kategoride eğitim olanağı bulunuyor. Sizler de uzman olduğunuz konuları öğrenmek isteyen kişilere aktararak kazanç elde edebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Bilgi ve donanımlarını aktarabilecek herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.
 • Neler gereklidir? İyi bir kamera, internet ve akıllı cihaz.

17) Yaşlı Bakım Hizmetini Deneyin!

Yaşlı bakıcılığı da ek gelir için değerlendirilebilecek iş fikirleri arasında. Bu alanda genellikle tam zamanlı hizmet aransa da yarı ya da serbest zamanlı yardıma ihtiyaç da bulunuyor.

Pek çok yaşlı yakını olan kişi, birkaç saatliğine yakınının bakımını üstlenecek kişilere ihtiyaç duyuyor. Ya da bakım hizmeti verilecek kişi, yalnızca yemek-temizlik gibi işler için yardım arayışına giriyor. Örnekler çoğaltılabilecekken siz de yaşlı bakım hizmeti alanında kendinize uygun iş olup olmadığına bakabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Yaşlılar ile iyi anlaşabilen kişiler.
 • Ne kadar kazandırır? Orta.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.
 • Neler gereklidir? İstemek yeterli.

18) Eşyalarınızı Kiralayın veya Satın

Çoğu kişinin dolabında sadece bir kez giydiği özel bir kıyafet vardır. Bu kıyafet belki de bir daha hiç giyilmeyecek ve dolapta öylece bekletilecektir.

Ancak bunun yerine söz konusu eşyaları kiralayarak pasif gelir elde edilebilir. Örneğin nişan kıyafetinizi, abiyelerinizi, takım elbiselerinizi kiralamayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca evinizde kullanmadığınız ikinci el eşyalar varsa onları da satarak ek gelir elde edebilirsiniz. Küçük görülse bile bu satış ve kiralama işinden oldukça yüksek bir kazanç elde edebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.
 • Neler gereklidir? Kiralanacak eşya.

19) Nadir Çiçek ve Bitkileri İnceleyin

Düzenli bir ek kazanç için nadir çiçek ve bitki türlerini inceleyebilirsiniz. Botanik işlerine merakınız varsa üretime geçip, ilgili yerlere satış yapabilirsiniz. Tabi üretim için uygun bir araziniz ya da yeriniz olması gerektiğini de unutmayın.

Bu iş, küçük ölçekli ek gelir yöntemi olarak kullanılabileceği gibi az sermayeli iş fikri olarak da gerçekleştirilebilir.

Nitekim kinoa, chia, kapari, goji berry, adaçayı, anason, çörekotu, zerdeçal gibi yüzlerce bitkinin üretimi, devlet tarafından destekleniyor. Eğer böyle bir kazanç yöntemi düşünürseniz, iyi bir girişime dönüştürebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Uygun ekim alanına sahip kişiler.
 • Ne kadar kazandırır? Ölçeğine kıyasla çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.
 • Neler gereklidir? Detaylı araştırma, tohum ve ekim için gerekli diğer malzemeler.

20) Emlak Sektörüne Girin

Emlak Sektörüne Girin Taşınmaz fiyatlarının sert yükseldiği şu dönemde cazibesi daha da artan emlakçılık ile güzel miktarda kazanç sağlayabilirsiniz.

Gayrimenkul danışmanı olmak için herhangi bir özel eğitime ihtiyaç duyulmazken pazarı araştırarak ve ilgili firmalarla iletişime geçerek, bu işi serbest zamanlı yapabilirsiniz.

Böylelikle tek bir satışla binlerce liralık gelir elde edebilir, yüzde 4’lük komisyon oranlarıyla siz de yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.
 • Neler gereklidir? İletişim ve ikna yeteneği.

21) Twitch Yayıncısı Olun

Oyuncuların yanında artık farklı alanlardan seyirciler için de vazgeçilmez bir site olan Twitch, yayıncılarına güzel paralar kazandırıyor. Çatı şirketi Amazon olan Twitch, oyunun yanında eğlence, müzik, spor ve daha birçok kategoride yayıncılara etkileşimli canlı yayın hizmeti verme olanağı tanıyor.

Ülkemizde de giderek popüler hale gelen Twitch’ten platformun iştiraki ya da partneri statüsüne ulaşarak gelir elde edilebiliyor. Burada platformun belirttiği; marka sponsorluğu, bağışlar, affiliate marketing, ürün satışı, patreon, abonelikler, reklam geliri gibi yöntemler kullanılıyor.

 • Kimler yapabilir? Yayıncılık yapabilecek herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Güzel takipçi sayısıyla çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.
 • Neler gereklidir? Kamera, monitör, mikrofon, internet, bilgisayar.

22) Videolarınızı Geniş Kitlelere Ulaştırın

Günümüzde hem eğlendirici hem de öğretici videolar çok popüler. Televizyon izlemek giderek daha demode hale gelirken videolara yönelim  artıyor. Bu noktada da YouTube öne çıkıyor.

Sosyal medya platformu üzerinden zengin olan birçok kişi varken birçoğu da makul ek kazanç elde ediyor. Siz de video içerik üreticisi olarak ek gelir elde etmeyi düşünebilirsiniz.

Kısa bir araştırma neticesinde hesabınızı nasıl büyüteceğiniz ve nasıl içeriklerle ne kadar para kazanabileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? İsteyen herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.
 • Neler gereklidir? Kamera, mikrofon, internet, bilgisayar.

23) Yemek Yapın!

Yemek yaparak para kazanmak için birçok farklı yöntem kullanabilirsiniz. Kendi anlaşacağınız işletmeler için belirli yemekler yapabileceğiniz gibi sipariş üzerine hizmet verebilirsiniz.

Ev yemeği yapmaya vakit bulamayan kişilere yönelebilir, küçük ofislere hizmet sunabilirsiniz. Mantı yapıp satabilir, börek açabilir, sarma sarabilir, mezelere odaklanabilirsiniz. Kısacası yemeklerinize güveniyorsanız bu alanda kullanabileceğiniz birçok farklı yöntem bulabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Orta.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.
 • Neler gereklidir? Yemek yapabilmek.

24) Gizli Müşteri Olun!

Gizli Müşteri Ne YaparEk gelir elde etmenin yollarından bir tanesi de gizli müşteri olmak. Denetlenmesi istenen firmalarda gerçek müşteriler gibi davranarak firmaya gözlemlerini aktaran bu kişiler, esnek çalışma koşullarından faydalanırlar.

Sıklıkla ek gelir yöntemi olarak kullanılan gizli müşterilik için herhangi özel bir eğitim almak gerekmez. Bu alanda hizmet veren firmalara başvurulur ve talep edilen koşullara göre kazanç elde edilir.

Örneğin; gizli müşteri tanımını “mağaza ve restoran gibi firmalarda gerçek müşteriler gibi davranarak, iyileştirme gerektiren çeşitli faktörleri gözlemler ve firmaya rapor sunar” ifadeleriyle yapan Kariyer.net’e göre bu işte ortalama maaş 15 bin liraya yaklaşmaktadır.

Fakat birçok ajans, kısa süreli araştırmalarda görevlendirmeler yaptığı için gizli müşterilik daha çok ek gelir yöntemi olarak kullanılmaktadır.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.
 • Neler gereklidir? Gözlem gücü ve rapor hazırlamak.

25) Temizlik Yapın!

Ekstra kazanç için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi de temizlik yapmak. Boş zamanınız varsa bu alanda hizmet veren firmalara başvuru yaparak para kazanabilirsiniz.

Ayrıca bu alanda birçok farklı seçenek var. Yani “ev temizliği yapamam” diye düşünenler için farklı yollar bulunduğunu bilmelisiniz. Mesela az sayıda çalışanı olan ofisler için günde birkaç saat ya da haftada bir kez gibi temizlik hizmeti verebilirsiniz. Benzer şekilde belirli aralıklarla yapılan apartman temizliği gibi işlere bakabilirsiniz.

Yerel siteler ya da temizlik şirketleri aracılığıyla bu alandaki işlere ulaşabilirsiniz.

Kimler yapabilir? Herkes.

Ne kadar kazandırır? Orta.

Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.

Neler gereklidir? Beden gücü.

26) Saçınızı Kısaltın!

Sürekli kullanılabilecek bir yöntem olmasa da saç satma fikrini bir kereliğine kullanabilirsiniz. Eğer uzun ve sağlıklı saçlarınız varsa, birçok kuaför saçlarınızı satın almak isteyecektir. Peruk ya da takma saç yapımında kullanılan gerçek saçlar için güzel ücretler ödenmektedir.

Bu yöntemi kullanacaksanız, önce birkaç yerden fiyat teklifi almalısınız. Ardından saçlarınızı en yüksek fiyatı veren salona satarak yeni kısa saçlarınızın ve kazandığınız ekstra paranın keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? İsteyen herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Orta.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.
 • Neler gereklidir? Uzun ve sağlıklı saçlar.

27) İnternetten Reklam İzleyin!

Reklam izleyerek para kazandıran sitelere göz atarak bu işten az da olsa gelir elde edebilirsiniz. Ancak gayet basit olduğu ve her zaman yapılabileceği düşünüldüğünde denenebilir bir yöntem.

Dikkat etmeniz gereken şey, “reklam izleyerek para kazan” sloganını kullanan siteler ya da uygulamaların güvenilirliği olmalı. Çünkü kolay ya da gayri meşru para kazanma yolları için arayışta olanlar, bu alanda yanıltıcı reklamlara kanıp tuzağa düşebiliyorlar.

Dolayısıyla doğru uygulamaları ya da platformları bulmak çok önemli. Kullanacağınız sitenin güvenilirliğinden emin olduktan sonra teknolojinin getirdiği bu ek kazanç yönteminden siz de yararlanabilirsiniz.

InboxDollars, Swagbucks, Slidejoy, Viggle, SuccessBux, iRazoo, Paid2YouTube, Nielsen TV Ratings bu alanda göz atabileceğiniz sitelerden bazıları.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.
 • Neler gereklidir? Bilgisayar/telefon ve internet.

28) Evcil Hayvan Sektörüne Yönelin!

Milyarlarca liralık hacme ulaşan evcil hayvan sektörü, sizin de ek gelir kaynağınız olabilir. Bu alanda eğitmenlikten bakıcılığa pet malzemelerinden terziliğe kadar pek çok farklı yöntemden faydalanabilirsiniz.

Evcil hayvanlar için özel kostümler tasarlamak, hem eğlenceli hem de fazlasıyla kazançlı olabilir. Akvaryum balığı yetiştiriciliği ya da pet kuaförlüğü gibi yolları da kullanabilirsiniz. Kısacası evcil hayvan sektöründen para kazanmak için birçok alternatife bakabilirsiniz.

Giderek büyüyen sektörden para kazanmak için karşılamanız gereken en büyük kriter, evcil hayvanları sevmeniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.
 • Neler gereklidir? Kullanılacak yöntemle değişir.

29) Affiliate Marketing

Affiliate Marketing Veren Firmalar Satış ortaklığı olarak da bilinen bu işi farklı yöntemlerle kullanabilirsiniz. Ev hanımlarından öğrencilere, çalışanlardan emeklilere kadar pek çok farklı kesimin kullanabileceği bir ek gelir yoludur.

Günümüzde online yollardan kolaylıkla yapılabilen bu yöntemden, değişik şekillerde yararlanabilirsiniz. Örneğin ilgi alanlarınıza göre bir blog açabilir, trafiğinizi artırdıktan sonra affiliate marketing veren firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Mantık basitçe, ortaklık yapacağınız şirketin ürünleri için yaptığınız satışlardan kazanç elde etmektir. Yani x firmasının ürünü ya da hizmeti, sizin aracılığınız ile alınır ve siz de bu satıştan payınızı alırsınız. Yukarıdaki görselde yer alan şirketlerin tekliflerine göz atarak ilk adımı atabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.
 • Neler gereklidir? Bilgisayar/telefon ve internet.

30) Dizi-Film Çevirisi Yapın!

En az bir yabancı diliniz varsa, dizi-film çevirmenliği yaparak para kazanmayı düşünebilirsiniz. İstediğiniz her yerden freelance olarak yapabileceğiniz bu iş sayesinde sadece para kazanmaz, kişisel gelişiminiz için de iyi bir şeyler yapmış olursunuz.

Dizi-film kültürünüzü genişletip yeni şeyler öğrenmenize yaratacak çevirmenlik için ilgili platformlara başvuru yapabileceğiniz gibi Bionluk gibi siteler üzerinden ilan verebilirsiniz. Ancak önceliğiniz, bu iş için ne kadar yetkin olduğunuzu düşünmek olmalı. Çünkü yabancı dil bilen herkes çeviri yapamaz.

Diğer alt türlerinde olduğu gibi dizi-film çevirmenliğinde de uzmanlık ve her iki kültüre de aşinalık gerekmektedir. Aksi takdirde, orijinal dilde anlatılmak istenen şey, karşı tarafa farklı aktarılabilir. Yine de mevcut küreselleşme ortamı ve film-dizi platformlarının bolluğu, dizi çevirmenliğini birçok kişi için cazip kılmaktadır.

 • Kimler yapabilir? Yabancı dili olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.
 • Neler gereklidir? Bilgisayar/telefon ve internet.

BONUS: Pasif Gelir Yöntemlerini Araştırın! Para Kazanmaya Açık Olun!

Para Kazanmanın Yeni Yollarına Açık Olun

Ekstra kazanç için en akıllıca yöntemlerden biri de pasif gelirdir. Aktif gelirin aksine minimum düzeyde ya da hiç emek harcamadan para kazanma işlemini yansıtan pasif gelir, pek çok kişiyi finansal özgürlük anlamında mutlu etmektedir.

Peki, pasif gelir nasıl elde edilir? Aslında bunun için birçok yol bulunurken emlak, altın veya işletmeler gibi farklı alanlara yatırım, en sık tercih edilenler arasında.

Online kurslar, internette ürün satışı, kiralama yapmak, stok fotoğrafçılık gibi para kazandıran işler de pasif gelir metotlarından. Kişi pasif gelirle, aktif gelir kaynağına kıyasla çok daha az zaman ve emek harcayarak para kazanmanın keyfini sürüyor.

Sürekli gelişen dünyada, neredeyse her gün yeni bir para kazanma yolu ortaya çıkarken koşullardan faydalanın. Yaşam standartlarınızı iyileştirmek için bunu hep aklınızda tutun.

Yukarıdaki önerilerden bir ya da birkaç tanesini uygulamaya başlamış olsanız bile yeni fikirlere her zaman açık olun. Sağlık turizmi çok mu revaçta? Hemen bu alandan nasıl para kazanabileceğinize odaklanın.

Kimyasal ve katkı maddelerinden uzak doğal ürünlere talep mi arttı? Organik kremler, doğal rujlar, konserveler, oyuncaklar ve benzerlerini nasıl kazanca çevirebileceğinizi araştırın. Bunu hayat felsefesi haline getirirseniz, istediğiniz koşullara ulaşmak için yolun yarısını çoktan kat etmişsiniz demektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.