Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanmak

Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Kediler, köpekler, kuşlar… Uzun yıllardır dostlarımız olarak hayatımızda yer alan evcil hayvanlar. Evet, insan yaşantısında her zaman büyük bir önemi olmuştur evcil hayvanların. Ancak şu son yıllarda evcil hayvanların değerinin çok daha iyi anlaşıldığını düşünüyorum. Çünkü zaman değiştikçe biz de kendi küçük dünyalarımızda yalnızlaşmaya başladık. Düşünce ve inanış değişikliklerimizden midir, yoksa hayatın bize sunduklarından mıdır bilinmez; ama artık aile kurmaya bile korkar olduk. Pek çok kişi evlenmekten ve yuva kurmaktan ölesiye korkuyor, pek çoğu da ne ailesi ne de akrabasıyla samimi ilişkiler sürdürmekten kaçınıyor. Kısacası çoğu kişi kendi dünyasına çekilmiş, ev-iş monotonluğunda ve ıssız yaşantısında hayatını idame ettiriyor. İşte bu nedenlerden dolayı, evcil hayvanların insan hayatındaki önemi bir hayli arttı.

Çoğu insan yalnızlığını paylaşmak için evcil hayvan ediniyor. Onların insan üzerinde bıraktığı olumlu etki, tartışılmaz bir gerçek çünkü! Hatta psikiyatri alanında uzman olmuş birçok doktor hastasına antidepresan vermek yerine evcil hayvan bakmayı öneriyor. Buna ek olarak, evcil hayvanların çocuk gelişimi üzerindeki olumlu etkileri de herkes tarafından biliniyor. Özellikle tek çocuklu aileler, çocuklarının paylaşmayı öğrenmesi, hayvan sevgisinin ne olduğunu anlaması, sorumluluğunun gelişmesi gibi nedenlerden dolayı evcil hayvan bakmayı tercih ediyor. Yani sevimli tüylü dostlarımızın hayatımızdaki öneminin bu kadar artması, sadece ıssız olan hayatlarımızı şenlendirmeleri için değil. Zira evcil hayvan besleyenler arasında kalabalık ve geniş aileler de var. Bizi gülümsetmeleri, yaşama daha çok bağlamaları, hemen herkes için iyi gelmesi, kısacası bizlere sadık birer yoldaş olmaları onları bu kadar önemli kılan nedenlerden yalnızca birkaçı.

Ülkemizde evcil hayvan bakımı üstlenen kişi sayısı da her geçen gün biraz daha artıyor. Tabii bu artış, pek çok kişinin yüzünü güldürecek yeni bir sektörün doğmasına da sebebiyet verdi. Evet, evcil hayvan sektörü olarak karşımıza çıkan bu sektör, son zamanların en popüler iş alanlarından bir tanesi. Nitekim evcil hayvan sahibi olan insan sayısı bu kadar artınca doğal olarak evcil hayvanlara yönelik ihtiyaçlar ortaya çıktı. Yani değişen zaman, bize para kazanmak için bir fırsat daha doğurmuş oldu. Peki, bu fırsatlar neler? Evcil hayvan sektöründen para kazanmak için ne gibi yöntemler izlenir? Kimler evcil hayvan sektöründen para kazanabilir? İşte tüm bu soruların cevaplarını alt başlıklarımızda bulacaksınız. İşte başlıyoruz:

Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanmak İçin Hangi Yöntemler İzlenir?

Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanmak İçin Hangi Yöntemler İzlenir?Evet, daha önce bu sektörü bir para kazanma yöntemi olarak hiç düşünmemiş olabilirsiniz; ama birazdan göreceğiniz yöntemlerden bir tanesi belki de bundan sonra izleyeceğiniz yol olacaktır. Neden mi böyle diyorum? Çünkü evcil hayvan sektörü oldukça geniş bir alan. Eğer evcil hayvanları seviyor ve yeni bir işe yönelmek istiyorsanız, aşağıdaki maddelerden en az bir tanesi ilginizi çekecektir. Maddelerin ne olduğuna gelince, bunların evcil hayvan oteli açmak, evcil hayvan bakıcılığı yapmak, eğitmenlik yapmak, evcil hayvan terziliği yapmak gibi pek çok iş kolundan oluştuğunu söyleyebilirim. Örneğin; belki eğitmenlik yapmak size göre değildir, ama evcil hayvan oteli açmak tam da aradığınız iştir. Sonuçta bu iş kollarını tam olarak öğrenmeden size ne kadar uygun olup olmadığını bilemezsiniz değil mi? İsterseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve bir an önce alt başlıklarımızı incelemeye başlayalım.

Evcil Hayvan Oteli Açarak Para Kazanmak

Evet, bu alanda yapabileceğiniz işler arasında ilk olarak evcil hayvan otelleri ya da evcil hayvan pansiyonları açmaktan bahsetmek istiyorum. Dünyanın birçok yerinde olan evcil hayvan otelleri, ülkemizde de popülerlik kazanan iş kollarından biri haline gelmiştir. Zira bu gerçekten gerekli olan ihtiyaçlar arasındadır. Şöyle ki evcil hayvan sahipleri sizin de tahmin ettiğiniz gibi gittikleri her yere sevimli arkadaşlarını götürme lüksüne sahip olmayabilirler. Bu bir iş seyahati, geçmiş olsun ziyareti, bayram, yılbaşı tatili veya herhangi başka bir sebepten dolayı olabilir. Özellikle de yalnız yaşayan bireyler, sadık yol arkadaşlarını bırakacak güvenilir kişiler bulmakta zorluk çekmektedirler. İşte bu noktada evcil hayvan otelleri, hayvanseverler için bir kurtarıcı olmaktadır. İnsanlar yeni yeni açılan evcil hayvan otelleri sayesinde sevimli dostlarını içleri rahat bir şekilde bu mekanlara bırakabilmektedir. Siz de evcil hayvan sektöründe bu alana yoğunlaşmak istiyorsanız, hem eğlenceli hem kazançlı hem de zahmetli bir işe gireceğinizi bilmelisiniz. Peki, bu işe nasıl başlarım diye mi düşünüyorsunuz? Hemen anlatıyorum.

Bunu da İnceleyebilirsiniz:
Dünyanın En Pahalı Evcil Hayvan Aksesuarları

Öncelikle konu hakkında detaylı araştırma yaparak ilk adımınızı atmalısınız. Örneğin; bulunduğunuz şehirde evcil hayvan oteli varsa buraları ziyaret edebilir, verdikleri hizmetleri öğrenebilir, otel işletmecileriyle konuşmayı deneyebilirsiniz. İnternetten ülkemizde bulunan evcil hayvan otellerini inceleyebilir, ilgili forumlara üye olabilir, bu hizmetten faydalanan evcil hayvan sahipleriyle iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. İsterseniz, daha önce paylaşmış olduğumuz dünyanın en lüks evcil hayvan otellerini de buradan inceleyebilirsiniz. Daha sonra bulunduğunuz bölgedeki müşteri portföyü hakkında araştırma yapmanızı öneririm. Çünkü küçük bir şehirde yaşıyorsanız ve bulunduğunuz bölgede çok az insanın bu hizmete ihtiyacı olacağını düşünüyorsanız, evcil hayvan oteli açmanız pek mantıklı olmayacaktır. O yüzden mekan seçiminizi iyi yapmalı, rakiplerinizi araştırmalı ve işe bu şekilde başlamalısınız. Gerekli kuruluşlardan temin etmeniz gereken belgelerin de tam ve eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü biri için belki de her şeyden önemli olan bir varlığa göz kulak olacaksınız.

Bu anlamda alınması gereken güvenlik önlemleri, hijyen ve sağlık prosedürleri, bilgili personel çalıştırılması gibi faktörlere gereken önem ve hassasiyetin verildiğinden emin olmalısınız. Evcil hayvan otelinizin dekorasyonunda yaptığınız araştırmalar neticesinde aklınıza yatan unsurları kullanabilir ya da bu alanda deneyimli olan kişilerden yardım alabilirsiniz. Bu sizin seçiminize kalmış bir şey. Öte yandan, otelinizde ne gibi hizmetler vereceğinizi önceden planlamalı; tımarlama, eğitim, yavru evcil hayvan bakımı gibi ayrıcalıklara yer verip vermeyeceğinizi düşünmelisiniz. Bu gibi hizmetlerin size ekstra kazanç sağlayacağını bilmelisiniz. Ayrıca evcil hayvan otelinizin reklamını gerektiği gibi yapmaya özen göstermelisiniz. Bunun için bir internet sitesi açabilir, sosyal medya hesaplarınızda paylaşımlar yapabilir; konuyla ilgili dergilere, yayınlara reklam verebilirsiniz. Zaten hizmet verdikçe evcil hayvan sahipleri arasında isim yapmaya başlayacak, kaliteli hizmet verdiğiniz takdirde de bu konuda akla ilk gelen siz olacaksınız.

Evcil Hayvan Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Evcil Hayvan Bakıcılığı Yaparak Para KazanmakBu sektörde kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de evcil hayvan bakıcılığı yapmaktır. Yine insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan bu iş kolu, herhangi bir neden dolayısıyla seyahat etmek zorunda kalan evcil hayvan sahipleri için bir mecburiyet olmuştur. Tamam bu konuda evcil hayvan otellerinden de faydalanılabilir. Ancak bazı evcil hayvan sahipleri en yakınlarını başka hayvanlarla yan yana olacakları yerlere bırakmak istememektir. Ya da sevimli dostunun kendi evinden dışarı çıkmasını istememektedir. İlaveten, bu işi yapanlara yavru bir evcil hayvanı olanlar ve evcil hayvanını evde yalnız başına bırakmak istemeyenler de ihtiyaç duyuyor. Tıpkı, bebek, yaşlı ve hasta bakıcılığı gibi bu iş de müşterinin evi ya da kendi evinizde yapılabilir. Durum aradaki anlaşmaya bağlı olarak değişecektir.

Ülkemizde çok yaygın olmasa da sayıları gittikçe artan evcil hayvan bakıcıları, bu yöntem sayesinde iyi miktarda kazanç elde edebiliyor. Eğer siz de bir hayvanseverseniz ve bu eğlenceli işten para kazanmak istiyorsanız, bir an önce araştırmalarınızı yapmaya başlayın derim. Düşünsenize bu işi yaparken hem sevimli bir hayvanla vakit geçirecek hem eğlenecek hem de para kazanacaksınız. Bence kulağa gayet mantıklı geliyor.

Köpek Eğitmenliği Yaparak Para Kazanmak

Köpek Eğitmenliği Yaparak Para KazanmakEvet, evcil hayvan sektöründe inceleyebileceğimiz alt başlıklardan bir tanesi de köpek eğitmenliği yaparak para kazanmak. Biliyorsunuz, köpeğini kendi eğiten birçok kişinin yanı sıra ya bu işi yapmaya vakti olmadığı için ya da eğitimden anlamadığı için başkalarına ihtiyaç duyan çok sayıda kişi de var. Bu nedenle köpek eğitmenliği de son zamanlarda kullanılan bir para kazanma yöntemine dönüştü. Yani sizin de böyle bir yeteneğiniz varsa, köpek eğitmenliği yaparak para kazanmayı deneyebilirsiniz. Öte yandan yeri gelmişken şunu da belirteyim. Ülkemizde köpek eğitmenliği adı altında eğitim veren herhangi resmi bir eğitim kurumu bulunmamaktadır. Ancak bu alanda hizmet veren özel kurslar olduğunu söyleyebilirim. Yani bu işe gerçekten merak saldıysanız, özel kuruluşlar tarafından verilen eğitimlere katılarak eğitmenlik konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca bu alanda yayınlardan belgesellerden, kitaplardan faydalanabilir; içinde bulunduğumuz bilgi çağının nimetlerini lehinize kullanmayı deneyebilirsiniz.

Köpek Gezdiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Köpek Gezdiriciliği Yaparak Para KazanmakGünümüzdeki evcil hayvan sahiplerinin ihtiyaç duyduğu hizmetlerden bir tanesi de köpeklerinin gezdirilmeye çıkartılmasıdır. Çünkü çoğu evcil hayvan sahibi sabahın erken saatlerinde evden çıkmakta ve gece geç saatlerde evine dönmektedir. Ya da başka nedenlerden dolayı köpeğini düzenli olarak dışarı çıkartamamaktadır. Ama köpeklerin dışarıya çıkıp enerji atma, tuvalet ihtiyacını karşılama gibi ihtiyaçları vardır. İşte bu noktada köpek gezdirme işini evcil hayvan sahibi yerine yapacak kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kişiler gezdirici ile sahip arasında yapılan anlaşmaya bağlı olarak günün belli saatlerinde köpek gezdirme işlemini yaparak para kazanırlar. Örneğin, her akşamüstü 5 ile 6 arasında belirlenen civarda köpeğin gezdirilmesi gibi. Sonuçta bu iş yeni yeni popüler olmaya başlasa da özellikle de büyük şehirlerde köpek gezdiriciliği yaparak para kazanan çok sayıda insan vardır.

Veterinerlik Yaparak Para Kazanmak

Veterinerlik Yaparak Para KazanmakEvcil hayvan sektöründen para kazanabileceğiniz bir diğer yöntem de veterinerlik yapmaktır. Tabii bu işi yapmak için ilgili bölümlerden mezun olmanız gerektiğini biliyorsunuz. Ama meslek seçiminizi hala yapmamışsanız, veterinerlik alanına yönelmek sizin için mantıklı bir seçim olabilir. Çünkü bu işten elde edeceğiniz kazanç ülkemiz şartlarına bakıldığında standartların üzerindedir. Zaten bir evcil hayvanınız varsa ya da olmuşsa, veterinerlerin olağan bir kontrol için bile ne kadar ücret talep ettiğini biliyorsunuzdur. Kısacası evcil hayvan sektöründeki en kazançlı alanlardan bir tanesi de veterinerlik yapmaktır diyebilirim.

Evcil Hayvan Terziliği Yaparak Para Kazanmak

Evcil Hayvan Terziliği Yaparak Para KazanmakBu işi daha önce hiç düşünmemiş olabilirsiniz, ama evcil hayvan terziliği yaparak hiç ummadığınız kadar çok para kazanabilirsiniz. Biliyorsunuz, insanların en yakın arkadaşları olan kedileri, köpekleri için yapmayacağı şey yoktur. Sevimli dostlar için alınan kıyafetler de bunlardan bir tanesidir. Şirin mi şirin elbiseler, kedi ya da köpeklerin üşümemesi için dikilmiş kıyafetler, gerçekten kazançlı bir alan olabilir. Eğer terzilik konusunda yeteneğiniz varsa, mini minnacık kıyafetleri dikmek ya da örmek sizin için çocuk oyuncağı kadar kolay olacaktır. Bu işi yapmak istiyorsanız, evde birkaç küçük deneme yaptıktan sonra araştırmalara başlayabilirsiniz. İnternetten örnek kedi köpek kıyafetlerini inceleyebilir, bu işte profesyonelleştikten sonra kendi yaratıcılığınızı da kullanarak ortaya harika kıyafetler çıkartabilirsiniz. Yaptığınız ürünleri satmak içinse etrafınızdaki pet shopları gezebilir, veteriner dükkanlarına örnek model bırakabilir, internet sitesi açarak ürünlerinizin tanıtımını burada yapabilir, sosyal medya hesaplarınızı kullanabilirsiniz. İlaveten sipariş üzerine çalışabileceğinizi belirtebilir, evcil hayvan sahiplerinin bayılacağı kostümler tasarlayarak gayet iyi miktarlarda paralar kazanabilirsiniz.

Pet Shop (Evcil Hayvan Dükkanı) Açarak Para Kazanmak

Pet Shop (Evcil Hayvan Dükkanı) Açarak Para KazanmakPara kazanmak isteyenlerin kullanabileceği bir diğer yöntem de evcil hayvan dükkanı açarak para kazanmaktır. Sayıları her geçen gün evcil hayvan sahipleriyle doğru orantılı olarak artıyor. Sonuçta, bir evcil hayvana bakmak için ihtiyacı olan tüm şeyleri sağlamak zorundasınız değil mi? Yemler, vitaminler, tasmalar, şampuanlar, spreyler, kum kapları, oyuncaklar, farklı aksesuarlar… Tüm bunlar pet shopların da sayıca artmasını sağladı. Yani siz de bu alandan para kazanmak istiyorsanız, pet shoplar sizin yeni ekmek kapınız olabilir. Yapmanız gereken şey, konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için daha fazla araştırma yapmak ve evcil hayvan ürünleriyle dolacak işletmenize doğru ilk adımınızı atmak.

Pet Kuaförlüğü Yaparak Para Kazanmak

Pet Kuaförlüğü Yaparak Para KazanmakSon olarak değinmek istediğim konu pet kuaförlüğü ya da kedi, köpek kuaförlüğü. Aranızda bu işi daha önce duymayan kişiler olabilir, ama son zamanlarda yaygınlaşan hizmetlerden bir tanesi de pet kuaförlüğü. Sonuçta birçok evcil hayvan sahibi, sevimli dostunun ihtiyaç duyduğu tırnak bakımı, tımarlama gibi işeri kendisi yapamamaktadır. Bu noktada da devreye kedi köpek kuaförleri girmektedir. Peki, ne yapıyor bu kedi köpek kuaförleri? Şöyle ki bu mekanlarda tırnak kesimi, tıraş, banyo, göz-kulak temizliği gibi hizmetler sunulmaktadır. Tabii bu alana yönelecekseniz, evcil hayvan bakımı hakkında deneyimli olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca pet kuaförlüğünü evinizden mi, yoksa bir işyeri açarak mı yapacağınıza karar vermelisiniz. Her iki yöntem için de gereken tüm koşulları sağlamalı, ilgili kuruluşlara başvurarak ne gibi belgelere sahip olmanız gerektiğini araştırmalısınız. Öte yandan bu işin zahmetli ve yorucu bir iş olması, pet kuaförlerinin talep ettiği ücreti de artırmaktadır. Ama evcil hayvan sahiplerinin sevimli dostlarının bakımı söz konusu olduğunda, ne kadar cömert davrandıklarını tahmin bile edemezsiniz.

Kimler Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanabilir?

Kimler Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanabilir?Yukarıdaki maddeleri incelediğinize göre, bu işi kimlerin yapabileceğini az çok tahmin ediyor olmalısınız. Çünkü evcil hayvan sektöründen hemen herkes para kazanabilir. Şöyle ki girişimciler evcil hayvan oteli, pet shop ya da pet kuaförü açmayı düşünebilir. Ya da ek gelir elde etmek isteyenler, köpek gezdiriciliği veya evcil hayvan bakıcılığı yaparak bu eğlenceli işten para kazanmış olurlar. Aynı şekilde para kazanmak isteyen ev hanımları da evcil hayvan terziliği yaparak, evden çalışılacak bu iş sayesinde bütçelerine katkıda bulunabilirler. Yani bu işte emekli, öğrenci, ev hanımı, kadın, erkek, genç, yaşlı olmanız bir engel teşkil etmiyor. Tabii evcil hayvan sektöründen para kazanmak için taşımanız gereken önemli kriterler var ve bunların en başında, gerçek bir hayvansever olmanız geliyor!

Evcil Hayvan Sektöründen Ne Kadar Para Kazanılır?

Evcil Hayvan Sektöründen Ne Kadar Para Kazanılır?Bu sektörden ne kadar para kazanacağınız izleyeceğiniz yöntemlere bağlı olarak değişecektir. Örneğin yarı zamanlı olarak rahatlıkla yapabileceğiniz köpek gezdiriciliği işinden aylık 200-300 lira kazanabilirsiniz. Ancak bu rakamlar kaç saat çalıştığınıza, köpeğini gezdireceğiniz kişiyle yapacağınız anlaşma şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Evcil hayvan otelinden elde edilecek gelirle, evcil hayvanlar için terzilik yapmaktan elde edilecek gelir arasında farklılıklar da olacaktır. Sonuçta hangi yöntemi izleyeceğiniz ve işinizi ne kadar iyi yaptığınız kazancınızı belirleyecek faktörler arasındadır. Ama evcil hayvan sektöründe akıllıca hareket ettiğiniz takdirde, gayet iyi miktarlarda para kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu