Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanmak

Son yıllarda milyarlık hacme ulaşan evcil hayvan sektörü, ülkemizde payını giderek artırıyor. Peki, popülaritesi artan sektörden nasıl para kazanılır? İşte yanıtlar:
Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kediler, köpekler, kuşlar… Yüzyıllardır insanoğluna dostluk yapan evcil hayvanlar. Evcil hayvanların insan hayatındaki yeri her zaman büyük olsa da son yıllarda daha da önem kazandı.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de evcil hayvanı sahiplerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bu artışla birlikte, evcil hayvan sektöründe yeni gelir modelleri ortaya çıkıyor. Son zamanların en popüler iş alanlarından biri olan sektör, gerek girişimci adayları gerekse ek kazanç arayanlara fırsat kapıları aralıyor.

Peki, bu fırsatlar neler? Evcil hayvan sektöründen para kazanmak için ne gibi yöntemler izlenir? Kimler evcil hayvan sektöründen para kazanabilir? İşte tüm bu soruların cevaplarını alt başlıklarda ele aldık.

Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanmak İçin Hangi Yöntemler İzlenir?

Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanmak İçin Hangi Yöntemler İzlenir?Evet, daha önce bu sektörü bir para kazanma yöntemi olarak hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Ancak birazdan göreceğiniz yöntemlerden biri belki de bundan sonra izleyeceğiniz yol olacaktır.

Neden mi? Çünkü evcil hayvan sektörü oldukça geniş bir alan. Eğer evcil hayvanları seviyor ve para kazanmak istiyorsanız, aşağıdaki maddeler arasında ilginizi çekecek bir yönteme mutlaka rastlarsınız.

Yöntemler; evcil hayvan oteli açmak, evcil hayvan bakıcılığı yapmak, eğitmenlik yapmak, evcil hayvan terziliği yapmak gibi pek çok iş kolundan oluşuyor. Örneğin; eğitmenlik yapmak belki size göre değildir ama evcil hayvan oteli açmak tam da aradığınız iştir.

Sonuçta bu iş kollarını tam olarak öğrenmeden size ne kadar uygun olup olmadığını bilemezsiniz. Öyleyse lafı daha fazla uzatmadan bir an önce alt başlıklarımıza geçelim.

Evcil Hayvan Oteli Açarak Para Kazanmak

Dünyanın birçok yerinde olan evcil hayvan otelleri, ülkemizde de popülerlik kazanan iş kollarından biri haline geldi. Ne iş yapabilirim diyenlerin düşünebileceği bu yöntem, özellikle büyük şehirlerde giderek yayılıyor.

Zira evcil hayvan sahipleri için oteller, gerçekten gerekli olan ihtiyaçlar arasında. Şöyle ki evcil hayvan sahipleri sizin de tahmin ettiğiniz gibi gittikleri her yere sevimli arkadaşlarını götürme lüksüne sahip olamayabiliyor.

İş seyahati, geçmiş olsun ziyareti, bayram, yılbaşı tatili veya herhangi başka bir sebepten dolayı evden ayrılmak durumunda kalanlar, bu hizmete ihtiyaç duyuyor. Evcil hayvan otelleri de ihtiyaç duyanlar için bir kurtarıcı oluyor.

Siz de evcil hayvan sektöründe böyle bir hizmet vermeyi düşünebilirsiniz. İlk adımınızı, konu hakkında detaylı araştırma yaparak atabilirsiniz. Örneğin; bulunduğunuz şehirde evcil hayvan oteli varsa buraları ziyaret edebilir, verdikleri hizmetleri öğrenebilir, otel işletmecileriyle konuşmayı deneyebilirsiniz.

İnternetten ülkemizde bulunan evcil hayvan otellerini inceleyebilir, ilgili forumlara üye olabilir, bu hizmetten faydalanan evcil hayvan sahipleriyle iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Daha sonra bulunduğunuz bölgedeki müşteri portföyü hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Çünkü küçük bir şehirde yaşıyorsanız ve bulunduğunuz bölgede çok az insanın bu hizmete ihtiyacı olacağını düşünüyorsanız, evcil hayvan oteli açmak pek mantıklı olmayacaktır.

O yüzden mekan seçiminizi iyi yapmalı, rakiplerinizi araştırmalı ve işe bu şekilde başlamalısınız. Gerekli kuruluşlardan temin etmeniz gereken belgelerin de tam ve eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz.

Çünkü biri için belki de her şeyden önemli olan bir varlığın sorumluluğunu üstleneceksiniz. Bu bağlamda alınması gereken güvenlik önlemleri, hijyen ve sağlık prosedürleri, bilgili personel çalıştırılması gibi faktörlere gereken hassasiyeti göstermelisiniz.

Evcil hayvan otelinizin dekorasyonunda yaptığınız araştırmalar neticesinde aklınıza yatan unsurları kullanabilir ya da bu alanda deneyimli kişilerden yardım alabilirsiniz.

Öte yandan, otelinizde ne gibi hizmetler vereceğinizi önceden planlamalı; tımarlama, eğitim, yavru evcil hayvan bakımı gibi ayrıcalıklara yer verip vermeyeceğinizi düşünmelisiniz.

Bu gibi hizmetlerin size ekstra kazanç sağlayacağını bilmelisiniz. Ayrıca evcil hayvan otelinizin reklamını gerektiği gibi yapmaya özen göstermelisiniz. Bunun için bir internet sitesi açabilir, sosyal medya hesaplarınızda paylaşımlar yapabilir; konuyla ilgili dergilere, yayınlara reklam verebilirsiniz.

Zaten hizmet verdikçe evcil hayvan sahipleri arasında isim yapmaya başlayacak, kaliteli hizmet verdiğiniz takdirde de bu konuda akla ilk gelen siz olacaksınız.

Evcil Hayvan Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Evcil Hayvan Bakıcılığı AvantajlarıBu sektörde kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de evcil hayvan bakıcılığı yapmak. Yine ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkan bu iş kolu, herhangi bir neden dolayısıyla seyahat etmek ya da uzun saatler boyunca çalışmak zorunda kalan evcil hayvan sahiplerine hizmet veriyor.

Bazı evcil hayvan sahipleri, en yakınlarını başka hayvanlarla yan yana olacakları otel ya da pansiyonlara bırakmak istemiyor. Ya da evcil hayvanının düzenini bozmadan bakımının kendi evinde yapılmasını tercih ediyor.

Tıpkı, bebek, yaşlı ya da hasta bakıcılığı gibi bu iş de müşterinin evi ya da kişinin kendi evinde yapılabilir. Durum aradaki anlaşmaya bağlı olarak değişecektir. Ülkemizde çok yaygın olmasa da sayıları gittikçe artan evcil hayvan bakıcıları, bu yöntem sayesinde iyi miktarda kazanç elde edebiliyor.

Eğer siz de bir hayvanseverseniz ve bu eğlenceli işten para kazanmak istiyorsanız, bir an önce araştırmalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Sonuçta bu işi yaparken hem sevimli bir hayvanla vakit geçirecek hem eğlenecek hem de para kazanacaksınız. Kulağa gayet mantıklı geliyor.

Veterinerlik Yaparak Para Kazanmak

Evcil hayvan sektöründen para kazanabileceğiniz bir diğer yöntem de veterinerlik yapmak. Tabii bu işi yapmak için ilgili bölümlerden mezun olmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Ama meslek seçiminizi hala yapmamışsanız, veterinerlik alanına yönelmek sizin için mantıklı bir seçim olabilir. Çünkü bu işten elde edeceğiniz kazanç, ülkemiz şartlarına bakıldığında standartların üzerindedir.

Zaten bir evcil hayvanınız varsa ya da olmuşsa, veterinerlerin olağan bir kontrol için bile ne kadar ücret talep ettiğini biliyorsunuzdur. Kısacası evcil hayvan sektöründeki en kazançlı alanlardan bir tanesi de veterinerliktir.

Evcil Hayvan Terziliği Yaparak Para Kazanmak

Bu işi daha önce hiç düşünmemiş olabilirsiniz, ama evcil hayvan terziliği yaparak hiç ummadığınız kadar çok para kazanabilirsiniz.

Biliyorsunuz, insanların en yakın arkadaşları olan kedileri, köpekleri için yapmayacağı şey yoktur. Sevimli dostlar için minik kıyafetlere güzel paralar ödemek de de bunlardan bir tanesi.

El becerisi olanlar için para kazanma yolları arasında yer alan evcil hayvan terziliği, seçeceğiniz yöntem olabilir. Şirin mi şirin elbiseler, kedi ya da köpeklerin üşümemesi için dikilmiş kıyafetler, tatmin edici kâr fırsatı sunuyor.

Eğer terzilik konusunda yeteneğiniz varsa, mini minnacık kıyafetleri dikmek ya da örmek sizin için çocuk oyuncağı kadar kolay olacaktır.

Bu işi yapmak istiyorsanız, hemen araştırmalara başlayabilirsiniz. İnternetten örnek kedi köpek kıyafetlerini inceleyebilir, bu işte profesyonelleştikten sonra kendi yaratıcılığınızı da kullanarak ortaya harika kıyafetler çıkartabilirsiniz.

Yaptığınız ürünleri satmak içinse etrafınızdaki pet shopları gezebilir, veteriner dükkanlarına örnek model bırakabilir, internet sitesi açarak ürünlerinizin tanıtımını burada yapabilir, sosyal medya hesaplarınızı kullanabilirsiniz.

İlaveten sipariş üzerine çalışabilir, evcil hayvan sahiplerinin bayılacağı kostümler tasarlayarak gayet iyi miktarlarda paralar kazanabilirsiniz.

Köpek Eğitmenliği Yaparak Para Kazanmak

Köpek Eğitmenliği Temel Görevleri Biliyorsunuz, köpeğini kendi eğiten birçok kişinin yanı sıra ya bu işi yapmaya vakti olmadığı için ya da eğitimden anlamadığı için başkalarına ihtiyaç duyan çok sayıda kişi de var.

Bu nedenle köpek eğitmenliği de son zamanlarda kullanılan bir para kazanma yöntemine dönüştü. Yani sizin de böyle bir yeteneğiniz varsa, köpek eğitmenliği yaparak para kazanmayı deneyebilirsiniz.

Bunun için köpek eğitmenliği eğitimi veren kuruluşlara müracaat edebilirsiniz. Becerilerinize göre birkaç haftada sertifika almanız mümkün. Aynı zamanda bu alandaki online kurslardan da faydalanabilirsiniz.

Ayrıca bu alanda yayınlardan belgesellerden, kitaplardan faydalanabilir; içinde bulunduğumuz bilgi çağının nimetlerini lehinize kullanarak gelişebilirsiniz.

Pet Shop (Evcil Hayvan Dükkanı) Açarak Para Kazanmak

Evcil hayvan dükkanlarının sayıları evcil hayvan sahipleriyle doğru orantılı olarak her geçen gün artıyor.

Sonuçta, bir evcil hayvana bakmak için ihtiyacı olan tüm şeyleri sağlamak zorundasınız. Yemler, vitaminler, tasmalar, şampuanlar, spreyler, kum kapları, oyuncaklar, farklı aksesuarlar…

Tüm bunlar pet shopların sayıca artmasını sağladı. Yani siz de bu alandan para kazanmak istiyorsanız, pet shoplar yeni ekmek kapınız olabilir. Yapmanız gereken şey, konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için daha fazla araştırma yapmak ve evcil hayvan ürünleriyle dolacak işletmenize doğru ilk adımınızı atmak.

Pet Kuaförlüğü Yaparak Para Kazanmak

Pet kuaförlüğü ya da kedi, köpek kuaförlüğü. Aranızda bu işi daha önce duymayanlar olabilir ama son zamanlarda yaygınlaşan hizmetlerden bir tanesi de pet kuaförlüğü.

Sonuçta birçok evcil hayvan sahibi, sevimli dostunun ihtiyaç duyduğu tırnak bakımı, tımarlama gibi işleri kendisi yapamıyor. Bu noktada devreye kedi köpek kuaförleri giriyor.

Bu mekanlarda tırnak kesimi, tıraş, banyo, göz-kulak temizliği gibi hizmetler sunulmakta. Tabi bu iş için evcil hayvan bakımı hakkında deneyimli olmalısınız.

Ayrıca pet kuaförlüğünü evinizden mi, yoksa bir işyeri açarak mı yapacağınıza karar vermelisiniz. Her iki yöntem için de gereken tüm koşulları sağlamalı, ilgili kuruluşlara başvurarak ne gibi belgelere sahip olmanız gerektiğini araştırmalısınız.

İşin zahmetli ve yorucu olmasının, pet kuaförlerinin talep ettiği ücreti artırdığını da söyleyelim. Çünkü evcil hayvan sahiplerinin sevimli dostlarının bakımı söz konusu olduğunda, ne kadar cömert davrandıklarını tahmin bile edemezsiniz.

Köpek Gezdiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Köpek Gezdiriciliği Yapabileceğiniz PlatformlarGünümüzdeki evcil hayvan sahiplerinin ihtiyaç duyduğu hizmetlerden bir tanesi de köpeklerinin gezdirilmesi.

Çünkü çoğu evcil hayvan sahibi sabahın erken saatlerinde evden çıkmakta ve gece geç saatlerde evine dönmektedir. Ya da başka nedenlerden dolayı köpeğini düzenli olarak dışarı çıkartamamaktadır.

Ama köpeklerin dışarıya çıkıp enerji atma, tuvalet ihtiyacını karşılama gibi ihtiyaçları vardır. İşte bu noktada köpek gezdirme işini evcil hayvan sahibi yerine yapacak kişilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu kişiler gezdirici ile sahip arasında yapılan anlaşmaya bağlı olarak günün belli saatlerinde köpek gezdirme işlemini yaparak para kazanırlar. Örneğin, her akşamüstü 5 ile 6 arasında belirlenen civarda köpeğin gezdirilmesi gibi.

Sonuçta bu iş yeni yeni popülerlik kazansa da özellikle de büyük şehirlerde köpek gezdiriciliği yaparak para kazanan çok sayıda insan var. Siz de ilgili sitelere ve platformlara ilan vererek bu alanda şansınızı deneyebilirsiniz.

Böcek Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Böcek yetiştiriciliğinin gelecek vaat eden iş kolları arasında yer aldığından emin olabilirsiniz. Çünkü böcek yetiştiriciliği, kaynaklarımız giderek azalırken tarım ve hayvancılık konusundaki alternatif çözümlerden biri olarak görülüyor.

Dünya üzerinde bu işten tonlarca para kazanan pek çok girişimci olmasının yanı sıra, ülkemizde de böcek yetiştiriciliği yaparak para kazananların sayısı artıyor. Bu kazançlı iş fikri gittikçe yaygınlaşmakta ve pek çok kişiye tatmin edecek seviyede para kazandırmaktadır.

Eğer siz de böcekleri yeni para kaynağınız olarak görebilecekseniz, bu iş fikri üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Böcek yetiştiriciliğinde kullanabileceğiz farklı gelir modelleri arasında çekirge yetiştiriciliği, hamam böceği yetiştiriciliği, ipek böceği yetiştiriciliği bulunuyor.

Akvaryum Balığı Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Rengarenk akvaryum balıklarını seversiniz, değil mi? Gerçi bu güzel deniz canlılarını kim sevmez ki! Peki, akvaryum balıklarından para kazanmaya ne dersiniz?

Hobi olarak da yapılabilecek bu işle gelir elde edebilirsiniz. Akvaryum balığı yetiştiriciliği çok az bir sermayeyle yapılabilmesiyle de kazançlı iş fikirleri arasında göze çarpıyor.

Elbette, diğerlerinde olduğu gibi bunda da detaylı araştırma ve bilgi birikimi elzem.

Bir balığın yetişmesi için en uygun koşulları, suyun sıcaklığının kaç derece olması, kaç çeşit yemle beslenmesi gerektiği, yavrulama dönemleri, bir kolonide kaç erkek kaç dişi besleyeceğiniz gibi pek çok konuya hakim olmanız gerekmektedir.

Örneğin lepistes, sarı prenses, çiklet türleri, frontoza, discus ve canlı doğuranlar, en popüler türlerdendir. Eğer balıklar hakkında hiç bilgi sahibi değilseniz, bir Japon balığı alarak bu işi yapıp yapamayacağınız hakkında az çok fikir edinebilirsiniz.

Kimler Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanabilir?

Yukarıdaki maddeleri incelediğinize göre, bu işi kimlerin yapabileceğini az çok tahmin ediyor olmalısınız.

Çünkü evcil hayvan sektöründen hemen herkes para kazanabilir. Şöyle ki girişimciler evcil hayvan oteli, pet shop ya da pet kuaförü açmayı düşünebilir. Ya da ek gelir elde etmek isteyenler, köpek gezdiriciliği veya evcil hayvan bakıcılığı yaparak bu eğlenceli işten para kazanmış olurlar.

Aynı şekilde para kazanmak isteyen ev hanımları da evcil hayvan terziliği ile evden çalışarak bütçelerine katkıda bulunabilirler. Yani bu işte emekli, öğrenci, ev hanımı, kadın, erkek, genç, yaşlı olmanız bir engel teşkil etmiyor.

Elbette evcil hayvan sektöründen para kazanmak için taşımanız gereken önemli kriterler var ve bunların başında, gerçek bir hayvansever olmanız geliyor!

Evcil Hayvan Sektöründen Ne Kadar Para Kazanılır?

Bu sektörden ne kadar para kazanacağınız izleyeceğiniz yöntemlere bağlı olarak değişecektir. Örneğin yarı zamanlı olarak rahatlıkla yapabileceğiniz köpek gezdiriciliği işinden haftalık 1000 lira kazanabilirsiniz.

Bununla birlikte rakam, kaç saat çalıştığınıza ya da köpeğini gezdireceğiniz kişiyle yapacağınız anlaşma şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Evcil hayvan otelinden elde edilecek gelirle, evcil hayvanlar için terzilik yapmaktan elde edilecek gelir arasında farklılıklar da olacaktır.

Sonuçta hangi yöntemi izleyeceğiniz ve işinizi ne kadar iyi yaptığınız kazancınızı belirleyecek faktörler arasındadır. Ama evcil hayvan sektöründe akıllıca hareket ettiğiniz takdirde, gayet iyi miktarda para kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.