Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sakinliği Seçenlere En Çok Para Kazandıran İş Önerileri

Para kazandıran işler nelerdir sorusunun cevabı ve para kazandıran iş önerilerine dair bilmeniz gereken her şey sayfamızda. Hemen tıklayın!
Sakinliği Seçenlere En Çok Para Kazandıran İş Önerileri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Para kazanmaya çalışırken yaşadığınız karmaşadan usandınız mı? Gürültüden, sürekli çalan telefonlardan, mail cevaplamaktan, işe geç kalma derdinden, patron baskısından, kısacası “yoğun” iş hayatından yoruldunuz mu? Hayatınızı sakinlik ve huzur içinde sürdürmek mi istiyorsunuz?

Cevabınız evetse, doğru yerdesiniz ve ilk adımınızı, sükuneti sevenler için yapılabilecek iş fikirlerini inceleyerek atabilirsiniz. Büyük şehirlerden, plazalardan, sürekli koşturan kalabalıklardan uzakta uygulanabilecek bu iş önerileri, yeni hayatınıza açılan kapı olabilir.

Çünkü doğru işi bulduğunuzda ve onu tutkuyla yapabileceğinizi anladığınızda şimdiye kadarki iş deneyimlerinizi unutacaksınız. Hatta Konfüçyüs’ün de dediği gibi:

“Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.”

1. Podcast Yapmak

Podcast YapmakPodcast’ler, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek popüler hale geliyor. Bir nevi sesli blog olan podcast yayınlarında, anlatıcı takipçilerine hitap ediyor. Bilimden teknolojiye, kişisel gelişimden mizaha her türlü konuda yayın yapılabiliyor.

Podcast, uzmanlığınızı sanal bir izleyici-dinleyici kitlesiyle paylaşmak için harika para kazanma yolları arasında. Podcast için başarının anahtarıysa, belirli bir niş bulmak ve ardından kitlenizi büyütmek için kaliteli içerik sağlamak.

Geniş bir kitle oluşturduktan ve bölüm başına çok sayıda indirme aldıktan sonra, podcast’inizden reklam satmak gibi kazanç yollarına başvurabilirsiniz.

Bir podcast’i nasıl oluşturacağınızı, düzenleyeceğinizi ve tanıtacağınızı öğrenmek için araştırma yapmanız gerekse de belirli bir konuda uzmansanız, bu kesinlikle dikkate alınabilecek fikirlerdendir.

 • Kimler yapabilir? İyi bir anlatıcı olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş

2. Viop ile Para Kazanmak

Son zamanlarda yatırımcıların en çok dikkatini çeken piyasaların başında VİOP geliyor. Ve siz de yatırım denildiğinde bir adım geri çekilen kişiler gibi davranıp yerinizde saymaktansa, yeniliklerden korkmayarak hem kendinizi hem de cüzdanınızı geliştirebilirsiniz.

Kaldı ki VİOP’ta işlem yaparak para kazanmadan daha önce sanal hesaplarla tecrübe kazanma fırsatına sahipsiniz. Ücretsiz eğitim fırsatlarından yararlanarak, işlem yapmayı öğreniyor ve hiç risk almadan ne kadar yatırıma ne kadar kazanç sağlayacağınızı görebiliyorsunuz.

Kaldıraç imkanı sunan ve gelecek fiyat risklerinden koruyan VİOP nedir detaylarıyla öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Sonuçta bu piyasada işlem yapacak olmasanız bile zengin olan herkesin yakından tanıdığı yatırım dünyasıyla tanışacak yeni bir şey öğrenmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

3. Yoga Eğitmenliği Yapmak

Yoga eğitmenliğini değerlendirmelisiniz çünkü bu iş huzur arayan kişiler biçilmiş kaftan. Ayrıca yoga eğitmeni olduğunuz takdirde, kendiniz gibi sakinlik arayışında olan insanlarla birlikte çalışacağınız da ortada.

Bunun için yapmanız gereken şey, yoganın size ne kadar uygun olduğuna karar verip eğitmenlik için sertifikalar veren kurumlarla iletişime geçmek olmalı. Eğitiminizi tamamladıktan sonra hem hayatınızın odak noktasına koyabileceğiniz hem de sayesinde geçiminizi sağlayabileceğiniz işinizle yolunuza devam edebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Yoga eğitmeni olabilecek kişiler.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.

4. Kiralayarak Para Kazanmak

Günümüzün en popüler pasif gelir yöntemleri arasında yer alan kiralayarak para kazanma işini düşünebilirsiniz. Bu yöntemi, daha çok yan gelir olarak kullanabilecek olsanız da “taş attım da kolum mu yoruldu” diyebileceğiniz bir iştir.

Kira fiyatlarının arşa çıktığı düşünüldüğünde oda kiralayarak para kazanmanın ne kadar mantıklı göründüğü ortada. Yalnızca oda değil, garajınızdan bisikletinize arabanızdan kıyafetinize varana kadar birçok farklı alanda kiralama yapabilirsiniz.

Airbnb platformu ve başka birçok kiralama sitesi sayesinde siz de sahip olduğunuz şeylerden pasif bir şekilde gelir elde edebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

5. Affiliate Marketing Yapmak

Türkiye Affiliate Marketing Veren ŞirketlerAffiliate marketing, özellikle halihazırda yüksek miktarda kaliteli trafiğe sahip bir web siteniz varsa, diğer kişilerin oluşturduğu ürün ve hizmetleri satarak evden para kazanmanın basit ve bilinen bir yoludur.

Satış ortaklığı yani affiliate marketing tekliflerini tanıtan birçok internet sitesi bulunmaktadır. Kitlenizi ve en çok neyle ilgilendiklerini anlamak için zaman ayırın ve ardından doğru teklifi belirlemek için arama yaparak bunu hedef kitlenize sunun.

Satış ortaklığı, sabır isteyen bir iş olsa da başardığınızda yüksek kazançlar getirmektedir.

 • Kimler yapabilir? İsteyen herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

6. Kırsal Turizme Yönelmek

Sakin yaşamı sevenler için detaylıca değerlendirilmesi gereken bir diğer iş fikri de kırsal turizm. Tabi bu iş için belli miktarda sermaye, işin ölçeğine göre uzman bir ekip, ruhsat gibi koşulların sağlanması gerekiyor.

Bununla birlikte Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilen hibeler girişimci adaylarının işini epey kolaylaştırıyor. Yani kırsal turizmle uğraşarak para kazanmak aklınıza yatıyorsa, bu alanda neler yapabileceğinizi düşünüp detaylı araştırma yaparak işe koyulabilirsiniz.

Kırsal turizm tesisleri kapsamındaki çiftlik-köy evleri, dağ ve yayla evleri hakkında detaylı araştırma yaparak bu işin size uygunluğunu değerlendirebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Gerekli sermaye ve isteğe sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

7. Direksiyon Dersi Vermek

Fazla yorulmadan yapabileceğiniz bir diğer iş önerisi ise direksiyon dersi vermek! Evet, ister sürücü kurslarında eğitmen olarak isterseniz de bireysel olarak yapabileceğiniz bu iş sayesinde para kazanmak aradığınız yöntem olabilir.

Tabi sürücü kurslarında direksiyon eğitmenliği yapabilmek için almanız gereken bazı belgeler ve taşımanız gereken bazı şartlar var.

Aynı şekilde bu işi bağımsız olarak yapmak istiyorsanız, o zaman da öğretmeyi sevmeniz ve sabırlı olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Şayet şartların size uyduğunu düşünüyorsanız, bu işi yaparken hangi yöntemleri izlemeniz gerektiğini araştırarak bir an önce ilk adımınızı atın derim.

 • Kimler yapabilir? Direksiyon konusunda iyi olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Orta.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

8. Stil Danışmanlığı Yapmak!

Sakinliği sevenler için düşünülmesi gereken bir diğer iş fikri de stil danışmanlığı! Özellikle de modayı, alışverişi ve tarz yaratmayı sevenler için keyifle yapılabilecek bu iş sayesinde para kazananlardan biri olmayı siz de düşünür müsünüz?

Cevabınız evetse hemen stil danışmanlığı eğitimi veren kurumları araştırarak, bu eğitimlere katılmak için gerekli belgelerinizi hazırlamaya başlayın. Çünkü alacağınız kısa süreli bir eğitimden hemen sonra siz de pek çok farklı dalı olan bu alandan ekmek yiyebilirsiniz.

Mesela; alışveriş danışmanlığı yapabilir, vakti olmayan ya da bu işi bir türlü beceremeyen kişilerin alışverişlerine yardımcı olarak para kazanabilirsiniz. Renk, gardırop, imaj ve hediye danışmanlığı da düşünebileceğiniz yöntemler arasında! Eğer size uygunsa, hiç durmayın ilk adımınızı atın derim.

 • Kimler yapabilir? Gerekli niteliklere sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

9. Yaşam Koçluğu Yapmak

Güçlü iletişim yeteneklerine sahipseniz ve iyi bir yol gösterici olabileceğiniz düşünüyorsanız, yaşam koçluğu seçeneğini düşünebilirsiniz. Bu iş, hem niteliği hem niceliği açısından sakin yaşam arayanlara hitap ediyor.

Aynı zamanda hayatın giderek karmaşık hale geldiği ve insanların bazen dertlerini anlatmak için bile birilerini bulamadığı şu günlerde yaşam koçlarına talep de artıyor.

Yaşam koçluğu, hem aktif hem de pasif gelir yöntemi olarak kullanılabilecek olmasıyla da dikkat çekiyor. Bu işi kimler yapabiliyor sorusu ise “herhangi bir bölüm bitirmiş olma zorunluluğu bulunmazken yaşam koçluğu eğitimini ve sertifikasını alanlar” ifadeleriyle yanıtlanıyor.

 • Kimler yapabilir? Gerekli niteliklere sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

10. Fotoğraf Çekmek

Fotoğrafçılık alanında teknik olarak hiçbir bilginiz olmasa bile araştırma yaparak ya da kurslar aracılığıyla kendinizi istediğiniz kadar geliştirebilirsiniz.

Daha sonra yapmanız gereken şeyse hangi alana yoğunlaşmak istiyorsanız onunla ilgili örnek birkaç çalışma hazırlamanız ve kendinize kaliteli bir internet sitesi açmanızdır. Ya da isterseniz çektiğiniz fotoğrafları ilgili internet sitelerine yükleyerek, satışlarınızdan para kazanabilirsiniz.

Başlangıç aşamasında ShutterStock gibi sitelerden rahatlıkla pasif gelir elde edersiniz.

Diğer taraftan kendinizi geliştirirseniz ve iyi bir bakış açınız varsa, sadece bu işi yaparak ortalamanın üzerinde aylık kazançlara ulaşırsınız. Doğum ve bebek fotoğrafçısı olarak da ün salabilirsiniz özel günlerin vazgeçilmez ismi olarak da!

Elinize makinenizi alıp dışarı çıkabilir, isteyenlerin şipşak fotoğraflarını çekerek de para kazanabilirsiniz. Anlayacağınız bu alanda kullanabileceğiniz bir sürü farklı yöntem var. Sadece ne yapmak istediğinizi bulmanız gerekiyor.

 • Kimler yapabilir? İyi bir fotoğrafçı gözüne sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

11. Bir Şeyler Tasarlamak

Tasarım Yeteneği Geliştirmek için ÖnerilerYaratıcılığınızı kullanarak para kazanmaya ne dersiniz? Bir şeyler tasarlamak, üretmek sizin aradığınız iş olabilir mi? Evinizde oturup, sevdiğiniz şarkılar eşliğinde bir şeyler tasarlamak ilginizi çektiyse o zaman önce ne yapacağınızı bulmalısınız. Çünkü bu alanda yapılabilecek gerçekten çok fazla iş var.

Mesela; oyuncak yapmayı düşünebilirsiniz, ilginç abajurlar üretebilirsiniz, özellikle kadınların kapış kapış satın aldığı takılar tasarlayabilirsiniz, farklı kostümler dikebilir, balolar, partiler, özel günler için ortaya harika ürünler çıkartabilirsiniz.

Dediğim gibi alanda yapılabilecek bir sürü farklı iş var. El becerisi olanlar için para kazanma yolları arasında kendinize uygun yöntemlere göz atarak işe başlayabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? İsteyen herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

12. Hayvancılık Yapmak

Çıkan haberler, son dönemde hayvancılık sektörüne verilen desteğin kayda değer miktarda arttığını gösterirken pek çok kişi bu destekler sayesinde hayalini kurduğu işi yapabiliyor.

Türkiye’de tarımın gelişimi ve çiftçinin desteklenmesi için atılan adımlara sürekli yenileri eklenirken bu durum hem mevcut çiftçileri hem de adaylarını sevindiriyor. Verilen ya da verilecek destekleri incelediğinizde hayvancılık sektörü sizin için uygun görünüyorsa, bu alana girmeyi düşünmenizi öneririm.

 • Kimler yapabilir? Sermaye ve isteğe sahip herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

13. Şarkı Sözü Yazmak & Şarkı Dinlemek

Müzik Dinleyerek Para Kazanabileceğiniz PlatformlarEvet, şarkı sözü yazmak! Yoksa daha önce hiç aklınıza gelmedi mi? Belki de içinizde bir yerlerde keşfedilmeyi bekleyen bir yeteneğiniz vardır? Ancak bilinmeyen para kazanma yolları arasında yer alan bu yöntem için detaylı araştırma yapmalı ve belki biraz da şanslı olmalısınız.

Çünkü her şarkı sözü yazarının yıldızının parlamadığını ve elinde bestesi yapılmamış onlarca şarkı sözüyle kaldığını bilmelisiniz. Fakat denemekle hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz.

Şarkı sözü yazmanın yanında dinleyerek de para kazanmak mümkün. Dünya genelinde faaliyet gösteren birçok web sitesi, bu işi yapıyor. Sayısı insan, farklı formatları bulunan ve temel mantığı müzik dinlemek olan bu tür web sitelerinden gelir elde ediyor.

Şarkıcıların ve söz yazarlarının kullandıkları bir platform olan Musicxray aracılığıyla hem sanatçılar hem dinleyiciler para kazanıyor.

 • Kimler yapabilir? Yeteneğe sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

14. Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanmak

Tatile ya da iş gezilerine çıkan insanların tüylü dostlarının bakımını üstlenerek hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de bu keyifli kazanç elde edebilirsiniz. Ya da bu iş için vakti olmayan insanların evcil hayvanlarını belirli saatler içinde dolaştırarak para kazanabilirsiniz.

Yurt dışında bir hayli popüler olan bu iş artık ülkemizde de pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Özellikle de büyük şehirlerde yaşayan kişiler, evcil hayvanlarının hava alma ihtiyaçlarını karşılaması için bu işi yapan insanlara başvuruyor.

Üstelik evcil hayvan sektörü denildiğinde akla gelen işler bunlarla da sınırlı değil. Mesela, evcil hayvan kuaförlüğü diye bir şey de var. Ya da belki de bir evcil hayvan otelinde çalışmayı ya da burayı işletmeyi düşünebilirsiniz. Kolay para kazandıran işler arasında yer alan yöntemlerden siz de yararlanabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Yönteme göre değişir.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

15. İnternetten Döviz Alıp Satmak!

Bildiğiniz gibi günümüzde döviz alıp satmak denilince akla gelen tek seçenek döviz büroları olmuyor. Gelişen teknoloji sağ olsun döviz işlemleri için artık interneti kullanabiliyoruz.

Evimizden çıkmadan da alım satım işlemleri yaparak kâr yapabiliyoruz. Haftanın 5 günü 24 saat boyunca yapabileceğiniz bu işlemler sayesinde siz de yüksek miktarda kazanç elde edenlerden biri olabilirsiniz.

İsterseniz evinizden hiç çıkmaz, pijamalarınız ve elinde kahvenizle ayaklarınızı uzatarak para kazanmanın keyfini çıkartabilirsiniz. Çağın en kazançlı ve en popüler piyasalarından biri olan forexten bahsediyorum. Forex nedir öğrenerek ilk adımı atabilirsiniz.

Kaldıraç sistemi, çift yönlü işlemler, anlık emir verebilme, yüksek işlem hacmi gibi özellikleriyle yatırımcıyı cezbeden piyasanın, size ne kadar uygun olduğunu ücretsiz bir şekilde deneyerek öğrenebilirsiniz.

“Forex Nedir” sorusunu cevapladığımız videomuzu da izleyebilirsiniz:

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

16. Editörlük Yapmak!

Evde para kazandıran işlerden bir tanesi de editörlük! İster tam zamanlı isterseniz de freelance olarak yapabileceğiniz bu iş sayesinde sakince yazılarınızı yazabilir, editleyebilir ve severek yapacağınız bu iş sayesinde para kazanabilirsiniz.

Okumayı, araştırmayı seviyor, dil bilginize güveniyor ve etkileyici içerikler üretebileceğinizi düşünüyorsanız; hayalini kurduğunuz iş “editörlük” olabilir. Ayrıca pandemiden sonra uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasıyla daha da gelişen bu alanda kullanabileceğiniz farklı yöntemler olduğunu da bilmelisiniz.

Mesela haber editörleri bugünün en çok aranan kişileri arasında!

Aynı şekilde web sitesi içerik editörleri, moda editörleri, kitap editörleri de öyle! Bu işten ne kadar para kazanacağınızı belirleyecek kişi de sizsiniz. Kaliteli iş yapar ve adınızı duyurabilirseniz, kısa zaman içinde aranan editörlerden biri olabilir, bilgisayarınızı alarak istediğiniz her yerden sükunet içinde para kazanabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Gerekli niteliklere sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

17. Butik Otel Açmak

Tatilini lüks otellerin monotonluğu ve kalabalığı içinde geçirmek istemeyenlerin vazgeçilmezlerinden olan butik oteller, girişimcilerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Turizm Bakanlığı’nın teşvikleri de adayları cezbediyor.

Yatırdığınız parayı, yapacağınız işe bağlı olarak çok uzun zaman geçmeden amorti edip kazanca geçebileceğiniz butik otelcilikte önemli olan şey, doğru strateji izlemek.

Örneğin sadece sezonluk iş yapabileceğiniz bir yerde butik açmanın mı yoksa her mevsim müşteri ağırlayabileceğiniz bir işletme kurmanın mı daha mantıklı olduğuna karar vermelisiniz. Bunun için de hedef kitle, sermaye, maliyet, kira-satın alım koşulları, karlılık gibi faktörler üzerine titiz çalışmalar yapmalısınız.

 • Kimler yapabilir? Sermaye ve isteğe sahip herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

18. Organik Tarım Yapmak

Organik Tarım YapmakGDO’lu gıdalar, kanserojenler ve artan kirlilikle birlikte insanlar organik ürünlere giderek daha fazla yöneliyor. Bu da organik tarım yapmak isteyenler için fırsatlarla dolu bir sektör yaratıyor.

Yani siz de tası tarağı toplayıp köylere, kasabalara yerleşmenin hayalini kuruyorsanız, organik tarım fikrini değerlendirebilirsiniz. Üstelik 2018’de yürürlüğe giren kararlarla resmileşen Tarım ve Orman Bakanlığı destekleri de organik tarıma büyük destek sunuyor.

Bakanlık açıklamasına göre organik tarım, havayı, suyu ve toprağı kirletmeksizin, erozyonu, toprağın tuzlulaşmasını, diğer hastalık ve zararlıların etkisini en aza indirecek tarımsal tekniklerin geliştirilmesi ihtiyacını karşılayacak metottur.

İnsan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir.

 • Kimler yapabilir? İsteyen herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Ölçeğine göre değişir.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

19. Profesyonel Makyaj Yapmak!

“Makyaj yapmak mı, bayılırım!” diyorsanız, belki de en iyi para kazandıran işler arasında yer alan bu yöntemi denemelisiniz.

Eğlenceli olduğu kadar kazançlı da olan profesyonel makyaja başlamak için yapmanız gerekenlere ise küçük bir araştırma neticesinde ulaşabilirsiniz.

Mesela, ilk etapta yapmanız gereken şey bu alanda verilen eğitimlere katılmak olmalı. Daha sonra isterseniz adınızı duyurmak için kaliteli kozmetik mağazalarına başvuru yapabilirsiniz.

Burada tanışacağınız insanlar ve kazanacağınız tecrübeler sayesinde yavaş yavaş isim yapabilir, bir bir gelen müşterileriniz sayesinde eğlenerek cüzdanınızı doldurabilirsiniz. Ne diyorsunuz? Elinizde sihirli makyaj malzemelerinizin olduğu çantanızla özgürce çalışmak ilgi çekici gelmiyor mu?

 • Kimler yapabilir? Gerekli eğitime ve yeteneğe sahip herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.

20. Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

Devlet destekleriyle girişimci adayları için cazip bir fırsat haline gelen mantar yetiştiriciliği de hayatın koşuşturmacasından sıkılan kişiler için değerlendirilebilir nitelikte. Zaten ülkemiz de halihazırda işini bırakarak mantar yetiştiriciliği yapmak için memleketine dönen ya da kolları sıvayan pek çok örnekle dolu.

Sektöre baktığımızda daha çok kültür mantarı yetiştiriciliği yapıldığını görsek de istiridye mantarı, trüf mantarı gibi türlerin güzel kazançlar getirdiği biliniyor.

Yapılacak işin ölçeği ile maliyetinin doğru orantılı arttığı mantar yetiştiriciliğinin size uygun olup olmadığını, küçük bir araştırmayla az çok anlarsınız. Fikir cazip göründüyse, devlet desteği için gerekenleri öğrenip yeni işiniz için start verebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Gerekli sermaye ve isteğe sahip herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Ölçeğe ve türe göre değişir.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

21. Blogger Olmak!

Strese girmeden ve koşuşturmadan para kazanmak isteyenler için düşünülmesi gereken bir diğer iş önerisi ise blogger olmak!

Kaliteli yazılar yazabileceğinizi ve para kazanmak için sabırlı olabileceğinizi düşünüyorsanız, siz de blog açmayı düşünebilirsiniz. Kurulumu sadece birkaç dakika sürüp başlaması ucuz olsa da kazanç için biraz emek gerekiyor.

Bunun için insanların okumaya veya paylaşmaya ilgi duyacağı harika içerikler oluşturmalısınız. Yazdığınız konuların popülerliğinden ve insanlara doğru bilgiler sunduğunuzdan emin olmalısınız.

Daha çok insan tarafından okundukça, blogunuzun para kazandığını göreceksiniz. Ama kazanç sağlamak için sabırlı olmalı, hitap edeceğiniz kesimi belirlemeli ve sürekli bir araştırma içerisinde olmalısınız.

 • Kimler yapabilir? Gerekli niteliğe sahip herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

22. Masaj Terapisti Olmak

Masaj Terapisti Olmak İyi bir eğitim neticesinde güzel kazançlar getirebilecek masaj terapistliği, stresli bir işle hayatını devam ettirmek istemeyenler için düşünülebilecek nitelikte.

Pek çok ülkede bir sağlık mesleği olarak kabul edilen masörlük ya da masözlükte, spa merkezleri, güzellik salonları, klinikler, oteller gibi çalışmak için birçok seçenek bulunması da avantajdır.

Masöz-masör olabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurslara gidilmelidir. Toplam kurs süresinin yeni düzenlemeye göre 312 saat olduğu bu kurslara 17 yaşını tamamlamış olanlar katılabilir.

 • Kimler yapabilir? Masaj eğitimi alanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.

23. Hisse Senetlerine Yatırım Yapmak!

Sakinlik ve hisse senetleri, kulağa biraz uyumsuz gelebilir. Ancak günümüz yatırım koşullarını düşündüğünüzde, istediğiniz her yerden hisse alıp satarak para kazanabileceğiniz ortada.

Hisse senetlerine yatırım yaparak paydaş olur ve kârdan pay alırsınız. Ve bu yöntem, yıllardır pasif gelir elde etmenin popüler bir yolu olmuştur. İnternette en çok para kazandıran işler arasında yer alan bu yöntemle kendi başınıza hisse senedi araştırması ve yatırım yapmak her zamankinden daha kolay.

Elbette yüksek kazanç sunan hisseler konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Sektörleri ve şirketleri tanımak, hisseleri nelerin etkilediğini bilmek, alım-satım için doğru zamanlara karar vermek, kendi stratejinizi belirlemek gibi.

 • Kimler yapabilir? İsteyen herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişir.

24. Nadir Çiçek ve Bitki Yetiştiriciliği Yapmak!

Toprak işleriyle uğraşmak ve bir şeyler yetiştirmek, kesinlikle sakin hayatlar isteyenlere göre. Sessizlik içinde, bitkilerinizle uğraşabileceğiniz bu yöntem manevi boyutunun yanında maddi açıdan da kazançlı.

Günümüzde insanların kimyasallardan ve katkı maddelerinden giderek uzaklaştığını da düşünürsek bu alanın ileride daha çok talep göreceği sonucuna varabiliriz.

Özellikle de zayıflama, yaşlanma etkileri, kanser önlemi gibi hususlarda sürekli olarak yeni bitkilerin gündeme geldiğini görüyoruz.

Nadir çiçek ve bitki yetiştiriciliğine devlet teşvikleri olduğunu da hatırlatalım.

Örneğin stevia (şeker otu), kapari, goji berry, altın çilek, adaçayı, anason, aslanpençesi, çöven, çörekotu, zerdeçal gibi yüzlerce bitki, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından destekleniyor.

 • Kimler yapabilir? Gerekli sermaye ve isteğe sahip herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

25. Oyun Oynamak!

Oyun Oynamak Oyun oynamayı seviyor musunuz? Saatler boyunca oyun oynadığınızın farkına varamıyor ve bu işi gerçekten tutkuyla yapıyorsanız, o zaman kesinlikle oyun oynayarak para kazanmayı düşünmelisiniz. Günümüzde oyun dünyası sayesinde para kazanan sayısız insan var.

Hatta bunların içerisinde milyon dolarlar kazananların yer aldığını da söylemeliyim. Tabi onlar biraz uç örnekler!

Yine de sadece hobi olarak oynadığı oyunların videolarını çekip, YouTube kanallarına yükleyen ve zaman içinde bu videolardan para kazanan bir sürü örnek isim bulabilirsiniz. Ama önce detaylı araştırma yapmanızı öneririm.

 • Kimler yapabilir? Oyun oynamayı sevenler.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

26. Anket Doldurmak

Kolay para kazandıran işler arasında yer alan bu yöntemi de değerlendirebilirsiniz. Bugün dünya çapında milyonlarca insanın anket doldurarak para kazandığı biliniyor.

Evde yaparak para kazandıran iş konusunda dikkat etmeniz gereken şeyse sitelerin güvenilirliği. Yani anket doldur para kazan vaadiyle dolandırıcılık yapan sitelere dikkat etmelisiniz.

Anket doldurarak para kazanma yolları arasında yer alan Swagbucks, Toluna, Branded Surveys, YouGov gibi bilinen sitelere yönelmelisiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

27. Reklam –Video İzlemek

Sermayesiz para kazandıran işler arasında yer alan reklam izleme yöntemini de deneyebilirsiniz.

Reklam izleyerek para kazanma sistemi, tamamıyla reklam izleme sistemi üzerine kuruludur. Bu alanda faaliyet gösteren sitelere üye olarak siz de yorulmadan gelir elde edebilirsiniz. Ancak anket doldurma işinde olduğu gibi dolandırıcılık tuzaklarına dikkat etmelisiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

28. Twitter’dan Para Kazanmak

Sosyal medya devi Twitter, farklı yollarla kullanıcılara gelir imkanı sunuyor.

Bunlardan biri yüksek takipçi sayısına ulaşarak takipçilerinizin sizinle etkileşimini sağlamak. Böylelikle firmalar reklam yapmanızı isteyebilirler.

Ayrıca talep edenler için hayalet yazarlık ya da gölge yazarlık yapılabiliyor.

Sınırlı erişim Spaces, ürün-hizmet satışı, satış ortaklığı gibi yöntemleri de Twitter gelir modelleri olarak kullanabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

29. Facebook Hesabı Açmak

Meta çatısı altındaki Facebook da en iyi para kazandıran işler arasında.

Platform altında reklamlar, sayfa satışları, link paylaşımları, ürün satışı gibi birbirinden farklı gelir modelleri mevcut.

Platformda içeriklerinizden para kazanmak için yayın içi reklamlar, hayran abonelikleri, markalı içerikler, abonelik grupları gibi yollar var. Bunların detaylarını öğrenerek ilk adımı atabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

30. Instagram’dan Satış Yapmak

Küresel çapta büyük başarı elde eden Instagram, en yüksek kullanıcı sayısına ve büyüme hızına sahip sosyal ağlar arasında. Az sermaye ile yapılacak işler arasında yer alan yöntem, bugün birçok kişinin gelir kapısı haline geldi.

Platformda, topluluğunuz için yaptığınız çalışmalarda ödeme almak, favori markalarınızla ortaklıklar kurmak, canlı yayınlarda rozetlerle oynamak, içerikleriniz için para kazanmak gibi pek çok alternatif sunuyor. Seçeneklere detaylı bakarak alanınızı belirleyebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

31. Para Kazandıran Uygulamaları Kullanmak

Para Kazandıran Uygulamaları KullanmakBu yöntem de pasif gelir elde etmek isteyenleri cezbedecek nitelikte. Yapmanız gereken para kazandıran uygulamaları detaylı araştırmak ve dolandırıcı sitelere dikkat etmek.

Güvenilir uygulama bulduktan sonra tuş kilidinizi açarak bile para kazanabilirsiniz.

Bu tür uygulamalarda genellikle verilen görevleri tamamlar ve puan biriktirerek vadedilen ödülü alırsınız.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

32. Web Sitelerini ve Uygulamaları Test Etmek

İşe uygun olduğunu düşünenler için sükûnet içinde para kazanılabilecek yollardan biri de uygulamalar. Hem web sitelerini hem de Android ve IOS uygulamalarını test ederek para kazanmayı deneyebilirsiniz.

Ödemeler genellikle proje bazlı olurken sizden istenen görevi yerine getirdikten sonra ödeme alırsınız.

 • Kimler yapabilir? Uygulama testi için gereken donanıma sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Orta.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

33. Web’de Arama Yapmak

SwagBucks, ZoomBucks, Blingo gibi platformlar, üyelerini web aramaları yapmaları için ödüllendirir.

Platformlarda sistem aynı olsa da hepsinin işleyişi ve puanlama sistemi farklıdır. Bazıları yalnızca hediye kartları sunarken bazıları toplanan puanları nakit olarak alma hakkı tanır.

Güvenilir sitelerin koşulları hakkında detaylı bilgi edinerek ilk adımı atabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

34. Online Alışverişlerden Para Kazanmak

Astrowealt, Rakuten gibi siteler, üyelerini online alışverişleri için ödüllendiriyor. Sistem, ilgili sitelere üye olup alışverişlerinizi bu siteler ya da uygulamalar aracılığıyla yapmaktan geçiyor.

Ardından kişiye yapılan online harcamanın belirli bir yüzdelik kısmı geri ödeniyor.

Bir kazan-kazan mantığını yansıtan bu yöntem, yurt dışında fazlasıyla tercih ediliyor ve para biriktirme yolları arasında dikkat çekiyor. Online alışveriş karşılığında ödül vadeden sitelere göz atarak iş hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

35. Youtube Kanalı Açmak

Youtube Kanalı Açmakİnternette en çok para kazandıran işlerden biri de YouTube kanalı açmak.

Siz de yeteneklerinizi ya da uzmanlığınızı kullanarak çektiğiniz ve platforma yüklediğiniz videolardan gelir elde etmeyi düşünebilirsiniz.

Peki, nasıl para kazanacaksınız?

Birincil gelir kaynağı reklamlar olan YouTube, uygun içerik üreticilerine para kazanabilecekleri ek yöntemler sunmak adına Super Chat, kanal üyelikleri ve ürünler gibi araçlar geliştirmiştir. YouTube’un para kazanma sayfasında yer alan detaylı araştırmalara bakarak ilk adımı atabilirsiniz.

  • Kimler yapabilir? İsteyen herkes.
  • Ne kadar kazandırır? Değişken.
  • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

36. Listverse’de İçerik Üretmek

Eğer bir liste içeriği hazırlayabilecek düzeyde İngilizceniz varsa, dolarla para kazandıran işler arasında yer alan bu yöntemi değerlendirmelisiniz.

Çünkü Listverse, yazar olarak herhangi bir deneyimi olmayanlara bile güzel miktarda kazandırıyor.

Yapmanız gereken İngilizce bir liste hazırlayıp göndermek. Listeniz, siteye koyulmaya uygun bulunursa 100 dolarlık ödeme alıyorsunuz.

Anadil düzeyinde dile, mizah anlayışına ve sıra dışı şeylere karşı sempatiye sahip olmanız yeterli.

 • Kimler yapabilir? Gerekli niteliklere sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

37. Yürümek

Bu iş için yapmanız gereken, adım at para kazan sistemiyle çalışan uygulamaları kullanmak.

Örneğin Sweatcoin, üyelerine attıkları adım için ödüllendiriyor ve kendisini şöyle tanıtıyor:

“Tüm cihazlarınızda, spor ekipmanlarınızda kullanabileceğiniz, fitness antrenmanlarınızda, sağlıklı beslendiğinizde ve daha pek çok farklı etkinlik sırasında adımlarınızı sayıp, size dijital bir para ile ödeme yapan yepyeni bir aktivite takip ve adım sayma uygulaması.”

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

38. Gönüllü Hemşirelik

Gönüllü hemşireliği de sakinlik içinde yapabileceğiniz işler arasına ekleyebilirsiniz. Elbette, bakımını üstleneceğiniz yaşlının durumu ve sizden istenenler önem taşıyor.

Sonuçta günümüzde çok fazla rahatsızlığı olmasa da birilerinin varlığına ihtiyaç duyan pek çok yaşlı var. Daha açık söylemek gerekirse birçok kişi, yaşlı yakınına eşlik etmesi, yemek ihtiyaçlarını karşılaması gibi çok zor olmayan işler için yardımcılara başvuruyor.

Eğer böyle bir işin size uygun olduğunu düşünüyorsanız, hemen web aramalarınıza başlayabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.

39. Sanal Muhasebecilik Yapmak

Muhasebe bilgisine sahipseniz, bu işi online yollardan yürütmeyi düşünebilirsiniz. Yeterli uzmanlığa sahip değilseniz de online eğitim olanaklarından faydalanarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sanal muhasebeci olarak evde para kazanmak mümkün.

Tam zamanlı olarak sanal muhasebecilik yaparsanız eğer ortalama 8.000 TL kazanç elde edebilirsiniz. Evden en çok para kazandıran işler arasında diyebilirim.

 • Kimler yapabilir? Muhasebe bilgisi olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

40. Girişimci Olmak!

Girişimci Olmak!İşinizi severek yapmak ve paranızı sakin bir şekilde kazanmak istiyorsanız, belki de kendiniz için uygun iş fikrini bulup hayata geçirmelisiniz.

Ne iş yapabilirim diye düşünürken, ilgi alanlarınızı ve sahip olduğunuz nitelikleri göz önünde bulundurmalısınız.

Örneğin doğada vakit geçirmeyi seviyorsanız, bu alanda yapılabilecek tarım, hayvancılık, butik otelcilik gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Ya da yeni insanlarla tanışmaktan hoşlanıyor ve iletişiminizin güçlü olduğuna inanıyorsanız, organizatörlük, satış odaklı işletmeler gibi fikirlere yönelebilirsiniz.

Önemli olan, severek yapacağınız işi bulmak ve ünlü mucit Thomas Edison’un da dediği gibi “Hayatımda bir gün bile çalışmadım. Hepsi keyiften ibaretti.” diyebilmek.

 • Kimler yapabilir? Gerekli sermayeye ve isteğe sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

SONUÇ OLARAK;

İncelediğiniz maddeler arasında “tam da aradığım şey!” diyebileceğiniz bir iş var mı? Mesela daha önce de duyduğunuz, ama bir türlü cesaretinizi toplayamadığınız fotoğrafçılık sizin için uygun olabilir mi?

Ya da bundan sonra hayatınızı profesyonel makyaj yaparak geçirmek ister misiniz? Veya internetten döviz alım-satım işlemlerine ne diyorsunuz? Bu yöntemi kullanarak cüzdanınızı doldurmak sizce cazip değil mi?

Bu hayat sizin… Mutsuzluğunuza neden olan işlerde çalışmak yerine, severek yapabileceğiniz işlerden pekala para kazanabilirsiniz. Eğer koşturmalı bir hayatın sizin için uygun olmadığını düşünüyorsanız, o zaman size uygun olan tüm fikirleri değerlendirmeli ve yepyeni bir hayata “merhaba” demelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.