Yatırım yapmaya başla!

100.000 Lira Biriktirmek için 15 Basit Yol

Para biriktirmenin zor olduğunu düşünenlerden misiniz? Ancak unutmayın, başlamadan önce her şey zordur! Bu yüzden ilk adımı bugün atmanız sizin yararınıza olacaktır.
100.000 Lira Biriktirmek için 15 Basit Yol

Birçoğumuz birikim yapmanın önemli olduğunu biliriz. Ancak bir türlü harekete geçemeyiz. Sürekli aklımızda planlar yapar, hayaller kurarız. Ama ilk birkaç lirayı kavanoza atmayı başaramayız. Peki, bizi ne harekete geçirebilir?

Bu durum sadece birikim için geçerli değildir. Birçok konu için başlangıç yaparız ama devamını getiremeyiz. Mesela her Pazartesi rejime başlarız ancak Salı gününe kalmadan bozarız. Her ayın başında sigarayı bırakırız ama en fazla birkaç gün dayanırız.

Ancak bugün şeytanın bacağını kırıp, harekete geçmeniz için 15 güzel öneride bulunmak istiyoruz:

1 Her Şeyden Önce Bütçe Yapın

Her Şeyden Önce Bütçe YapınBirikimlere başlamak için bütçe yapmak ilk adımınız olabilir. Çünkü gelirinizi giderinizi belirlersiniz. Bu sizi harekete geçirmek için gerekli motivasyonu sağlayabilir.

Bütçe yaparak paranızı yönetmeyi öğrenirsiniz yolu yarılamış sayılırsınız. Elbette her şey bununla bitmiyor. Ancak bütçenizi ayarlayarak büyük bir adım atmış olursunuz.

2 Bahanelerden Kurtulun!

Bahanelerden Kurtulun!Para biriktirmek, bizlere küçük yaşlarda aşılanan bir alışkanlıktır. Yine de biriktirmemek için birçok bahane üretebiliriz. “Biriktirecek kadar kazanmıyorum, biriktirmek için çok gencim, ödemelerim çok fazla, birikimlerin geri dönüşümü yok,” gibi birçok bahane bulabilirsiniz. Ama dediğim gibi bunlar birer bahane ve bunlardan kurtulmak ilk işiniz olmalı.

30 yaşına gelmeden köşeyi dönen bir milyarder genç, yatırım yapmak için biriktirmenizi öneriyor. Ayrıca dünyanın en zengin isimlerinden olan Warren Buffett, birikimlerinizi yatırımlarla değerlendirerek zengin olabileceğinizi söylüyor.

Geliriniz ne olursa olsun, para biriktirebileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Her ay düzenli olarak belli bir miktar belirlemeli ve bu hedefe ulaşmak için çabalamalısınız. Ayrıca elinize para geçtiği zaman biriktirmek için belirlediğiniz tutarı direkt ayırmalı ve geri kalan parayla geçinmenin yollarını aramalısınız.

3 Yatırım Yapın!

Yatırım Yapın!İlk olarak bu konuya değinmek istedim. Yatırım yapmadan zengin olma hayali kuramazsınız. Ayrıca yatırım yaparak, maddi açıdan geleceğinizi güvence altına alırsınız.

Yatırım yapmak, birçok kişiye ürkütücü geliyor. Gerek daha önce başkalarının edindiği deneyimler, gerekse bilgi eksikliği yatırımdan uzak durulmasına neden oluyor. Oysaki yatırım yapmak günümüzde son derece kolaydır. İnternet gibi büyük bir kaynak artık her daim yanımızda ve bilgi arayanlar sonsuz bir kaynak oluşturuyor. Farklı yatırım alanları hakkında bilgileri internet üzerinden kolayca bulabilir ve her sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Günümüzde zengin insanların hayatlarına baktığınız zaman hemen hepsinin birer yatırımcı olduğunu göreceksiniz. Siz de gerek borsa gerek forex piyasası gerekse VİOP aracılığı ile yatırım yaparak para kazanabilirsiniz. Eminim birçoğunuz buna inanmıyor ve bunun sadece bir reklam olduğunu düşünüyordur. Elbette böyle düşünebilirsiniz; ama denemeden de neyin ne olduğunu tam olarak bilemezsiniz.

Bu piyasalar hakkında internetten birçok bilgi edinebildiğiniz gibi ücretsiz eğitim imkanı da bulabilirsiniz. Aracı kurumlar bilgi edinmek isteyen herkese ücretsiz olarak çeşitli eğitim olanağı sunmaktadır. En iyi eğitim olanağı ise demo hesaplardır. Bu sayede sanal para ile gerçek piyasa koşullarında yatırım yapma imkanı bulursunuz ve gerçekten vaadedildiği gibi yerler mi öğrenebilirsiniz.

ÜCRETSİZ EĞİTİM ALMAK VE DEMO HESAP İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN!

4 Hayalinize Ulaşmak için Hedef Koyun

Hayalinize Ulaşmak için Hedef KoyunHayallerimiz bizi kamçılayan isteklerdir. A noktasından B noktasına gitmek için gereken motivasyonu veren düşüncelerdir. Elbette yattığınız yerden hayallerinize ulaşamazsınız. Aynı zamanda hemen şimdi gerçek olmasını da bekleyemezsiniz.

Özellikle büyük hayallerinize ulaşmak için hedefler koyarsanız işinizi kolaylaştırırsınız. Örneğin “1 yılın sonunda şu kadar birikime sahip olmalıyım ki bu hayalim gerçek olsun” deyin. Bu sizi harekete geçirecektir.

5 Gelirinizin %10’unu Biriktirmeye Çalışın

Gelirinizin %10’unu Biriktirmeye ÇalışınBirikim için kendinize tutar belirlemeniz de son derece önemlidir. Mesela gelirinizin yüzde 10’unu her ay biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bu miktar oldukça iyidir.

Hele bekarsanız bu yüzdeyi yüzde 20 – 25’e çıkartırsanız tadından yenmeyecek bir başarı olacaktır. Zaten hayallerinize ulaşmak için bunun gibi bazı fedakarlıklar yapmanız gerekir. Sonucunda bunlar size misli misli geri dönecektir.

6 Tasarruf Edin!

Tasarruf Edin!Tasarruf etmek, kazandığınız paranın size yetip artması için ilk kuraldır. Kural demek belki sizi zorlayabilir; ama bunu bir yaşam tarzına dönüştürebilirsiniz. Tasarruf etmek için evinizde birçok yol bulabilirsiniz. Elektrik, doğal gaz, su, akaryakıt, mutfak masrafı, eğlence giderleri gibi birçok yoldan tasarruf ederek her ay güzel bir miktardan tasarruf edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise tasarruf etmeye hazırlanmanız ve inanmanızdır.

Tasarruf başlamak için ailenizle bir karar almanız da gerekiyor. Aile bireylerinin her biri tasarruf etmenin bilincinde olmalı ve herkes kendince tasarruf noktaları bulmalıdır. Yapmanız gereken tüm gelirinizi ve giderinizi listelemek. Bunu yaparken dürüst olmalısınız ve her noktayı tek tek elden geçirmelisiniz. Gelirinizi arttırmanın yollarını ararken, giderlerinizi azaltacağınız noktaları da bulmalısınız. Giderlerinizi gözden geçirerek önem sırasına göre sıralandırma ve eğlence gibi giderlerken vazgeçmek sizi büyük bir yükten kurtaracaktır.

7 Birikim Yapmaya Teşvik Eden Kişilerle Arkadaşlık Edin

Birikim Yapmaya Teşvik Eden Kişilerle Arkadaşlık EdinSizi her daim destekleyen arkadaşlarınızın olması iyidir. Birikim yapmaya başladığınız zamanlarda da size destek olacak kişiler etrafınızda olsun.

Siz tasarruf etmeye çalışırken, arkadaşınız sizi alışverişe götürüyorsa onunla bu konuyu konuşun. Size yardımcı olmasını isteyin.

8 Paranızı Çalıştırmayı Unutmayın

Paranızı Çalıştırmayı UnutmayınBildiğiniz gibi paranız durduğu yerde değer kazanmaz. Aksine enflasyon gibi nedenlere bağlı olarak değer kaybedecektir. Birikimlerinizi bu riskten korumak için çalıştırmanız gerekiyor. Peki, bu nasıl olacak?

Vadeli mevduat veya katılım hesaplarını kullanabilirsiniz. Ayrıca altın olarak saklayabilirsiniz. Altın, döviz gibi enflasyon gibi risklerden etkilenmez. Faiz getirisi olmadığı için de tam bir değer saklama aracıdır. Bunun gibi yöntemlerle paranızı mutlaka çalıştırın.

9 Gelirinizi Arttırmanın Yollarını Arayın!

Gelirinizi Arttırmanın Yollarını Arayın!Hemen her kişinin yetenekli olduğu bir konu vardır. Peki, bu yeteneklerin size para kazandırabileceğini biliyor musunuz? Gelirinizi arttırmak için sıkıcı ek işler yapmak yerine bu yeteneklerinizi kullanarak para kazanabilirsiniz. Hobilerinizi kullanarak, becerinizin olduğu tamirat işlerini yaparak kolayca para kazanabilirsiniz. Boş vakitlerinizi bu şekilde değerlendirmelisiniz ve çok daha mutlu olacağınızı bilmelisiniz.

İlgi alanlarınızı keşfedin ve yeteneklerinizi kullanarak nasıl para kazanabileceğinizi araştırın. Sizlere hiç bilinmeyen para kazanma yollarından bahsetmiştik. Dünya üzerinde o kadar çok gelir modeli var ki hem eğlenip hem para kazanabilirsiniz.

10 Borçlarınızdan Kurtulun!

Borçlarınızdan Kurtulun!Eğer para kazanmak, biriktirmek istiyorsanız atmanız gereken ilk adımlardan birisi, borçlarınızdan kurtulmak olmalıdır. Borcunuz olduğu sürece zengin olma hayali kuramazsınız diyor, birçok dünya zengini. Kredi kartlarınız, kredi gibi borçlarınızdan hemen kurtulmalı ve bu şekilde birikim yapmaya başlamalısınız.

Özellikle bilinçli bir tüketici değilseniz ve alışveriş tutkunuz varsa, kredi kartları başınıza büyük bir bela olabilir. Ev, araba gibi hayallerinize kavuşmak için bu borçlarınızdan kurtulmak güzel bir başlangıç olabilir.

11 Pes Etmeden 21 Gün Kuralını Düşünün

Pes Etmeden 21 Gün Kuralını DüşününBir noktaya geldiğiniz ancak işlerin iyi gitmediğini düşünüyorsunuz… Bu durumda pes etmeden önce yapmanız gereken şey, 21 gün kuralını aklınıza getirmektedir. Nedir bu kural?

Bir alışkanlığı kazanmak için 21 güne ihtiyacınız var. Bu bir şehir efsanesi değildir. Bu süre; beynin davranış halini almış alışkanlıklarını terk etmek için ihtiyaç duyduğu süredir. Dolayısıyla beyniniz 21 günde kendine format atıp, yeniden programlanmaktadır.

Birikim alışkanlığına kavuşmak için 21 gün dişinizi sıkın ve istikrarlı bir şekilde devam edin. Daha sonra beyniniz kendiliğinden bunu yapmak isteyecektir.

12 Aboneliklerinizi Gözden Geçirin

Aboneliklerinizi Gözden GeçirinArtık hepimizin birçok aboneliği var. Netflix, BluTV, Spotify gibi platformlara durmadan üye oluyoruz. Düşüncemiz ise şu; “aylık 20 lira neye vermiyoruz ki?”

Ancak bunların hepsi bir bütün olunca büyük bir tutara ulaşıyor. Dolayısıyla tasarruf amacıyla bu aboneliklerinizi gözden geçirin. Mutlaka vazgeçecekleriniz olacaktır.

13 Bir Şeyi Satın Almadan Önce Düşünün

Bir Şeyi Satın Almadan Önce DüşününAlışveriş dürtüsü hepimizin içinde yatıyor. En ufak bir kriz anında ortaya çıkabiliyor. Ancak birikim yapmak istiyorsanız bir şey almadan önce mutlaka düşünün.

Görüp çok beğendiğiniz bir şeyi almak yerine birikim hesabınıza atabilirsiniz. Hedeflerinize ulaştığınız zaman kendinizi ödüllendirmek için bu ürünü alabilirsiniz. Eğer böyle bir sistem oturtursanız iyi sonuçlar alacaksınız.

14 Lüks Yaşamı Bir Süre Erteleyin

Lüks Yaşamı Bir Süre ErteleyinLüks bir yaşam, hepimizin hayalidir. Zamanın getirdiği ürün çeşitliliğinden faydalanmak istemeniz gayet normal. Ancak lüks yaşamı bir süreliğine ertelemeniz cüzdanınız için kritik öneme sahiptir.

Birikim hedeflerinize ulaşana kadar lüks öğelerden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede hedeflerinize ulaştığınız zaman daha rahat bir yaşamın sahibi olabilirsiniz.

15 Sürekli Araştırın!

Sürekli Araştırın!Her gün bilgilerinize yenilerini eklemenizin, ufkunuzun açılmasını sağlayacaktır. Ayrıca bilgileriniz artıkça para kazanmanın farklı yollarını keşfedebilir, para yönetimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Para ile ilgili konularda bilgi sahibi olmalı, ekonomi – finans gibi konuları araştırmalısınız. İlk bakışta bu konular sıkıcı gelebilir; ama biraz araştırdığınız zaman son derece keyif aldığınızı da göreceksiniz. Hem genel kültür anlamında hem de paranızı arttırmak anlamında sürekli yeni bir şeyler öğrenmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. Merhaba ben lise ogrencisiyim 9.sinifim lisemin iki senesini kolejde okumayi dusunuyorum ya bunun icin ya da ozel bir universitede okumak istiyorum nerden baskaniz ozel bir universite yillik 50 bin fln aliyor 4 yilda en az 200. Bin gider simdi bu kadat biriktiremem evet ama en azindan bir mktarini karsilmak istiyorum gene baba parasindan evet fakat gerektigi durumda karsilayabilecek bir param olur simdi 9.in 2.donemindeyis nasil biriktirebilirim ?

  2. Çok düşünüp kafanı yorarak hasta olacağına Çok çalışıp rahat uyuyarak zinde kalkmayı tercih ediyorum amacım zengin olmak de yil sağlıklı yaşamak.

  3. İbrâhim çok boş konuşuyorsun eskiden bunuda bulamıyorlardı ve 800 TL kira 200 TL aidat ne uydurma bu kadar.

    1. mehmet ;belki ibrahim abartmış olabilir ama sunu belirteyim kendimle ilgili durumu bende asgari ücretliyim.
      450 TL ev kirası-60 TL elektirk-30 Su-35 cep telefonu,35 ev telefonu,50 adsl,30 apartman aidatı-200 tl ısınma (evim sobalı yazın dert yok ama o da 3 ay diğer aylara masrafı bölüyorum kömürü taksitle aldığım için)-işe gidiş geliş 52 tl – çocuk okul masrafı ortalama aylık 100 tl (tüm yılı eşite bölersen) hepsinin toplamı 1042 TL,gelelim yiyecek olayına sadece ekmek 3 kişilik aile 3 öğündex 2 ekmek x 30 gün (1 tl ekmek) 180 tl eder toplam tutar 1222 tl ,evet geriye 78 tl (bununla tüm ihtiyaçlarını karşılayacaksın ve para arttıracaksın).Diğer bir gerçekte çoğu işyeri halen 1300 tl vermiyor 1000-1100 gibi rakamlar vermek istiyor ve sgk yapmamaları da işin acı gerçeği..işverende insanların bu durumunu bildiği için tepesine biniyor.12 saat çalış haftada 1 gün izin,yıllık izin alsan maastan kesiliyor.Ülkemizin en az %60 ı bu sekilde…

  4. sistemi berbat bece dostum ben ieğe 12 bi tl yatıracam 4. seeside kedini amorti edecek 5 seeside ölürse hayvan boyle sisteme girilmez sokulur…

Daha Fazla Yorum

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Birikim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum