Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyaca Ünlü Milyonerlerden Para Yönetimi Hakkında 15 Etkili Tavsiye

Kazanmak kadar parayı yönetmek de önemlidir. Zaten gerçek başarı ve zenginlik, ancak bu şekilde gelecektir. Bu yazıda ise milyonerlerden para yönetimi konusunda önemli ve etkili tavsiyeler bulacaksınız.
Dünyaca Ünlü Milyonerlerden Para Yönetimi Hakkında 15 Etkili Tavsiye
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

“Parayı yönetmek, kazanmaktan daha zordur” değil mi? Maaş günü geldiğinde dolan cüzdanınız, ertesi gün veya birkaç gün sonra bomboş kalıyorsa siz de parasını yönetemeyenlerdensiniz. “Nasıl gidiyor hiç anlamıyorum,” diyorsanız kendinizi kandırıyorsunuz. İşte kendini bu şekilde kandıranlara, dünyaca ünlü milyonerlerden para yönetimi hakkında tokat gibi etkili 15 tavsiye paylaşacağım.

Zenginlerin, para yönetimi konusunda ne kadar başarılı olduklarını bilmiyor olabilirsiniz. Ama siz birkaç kuruşluk para üstünü önemsemezken, onlar 1 kuruşun bile hesabını yapıyorlar. Hatta hep denir ya “o kadar parası var 5 kuruşun hesabını yapıyor,” diye; işte onlar bu nedenle o kadar zenginler. Sizlere de ilk tavsiyem bu; cebinize giren 1 kuruşun bile hesabını yapın!

İşte sizlere dünyaca ünlü milyonerlerin para yönetimi konusunda tavsiyeleri ve motive olacağınız sözler:

1 Benjamin Franklin

Benjamin FranklinDoların sembolik yüzü Ben Franklin, zengin olmanın yolunun kazanmak kadar biriktirmekten de geçtiğini söylüyor. Elinize geçen parayı son kuruşuna kadar harcayarak hiçbir zenginlik elde edemeyeceğinizi de bilmeniz gerekiyor.

2 Jackie Mason

Jackie MasonABD’li komedyen Jackie Mason, para yönetiminin önemini bu sözüyle anlatıyor. İhtiyacınız olmadığı halde sırf beğendiğiniz için bir şeyler satın almanız, paranızı sorumsuzca harcamanız anlamına geliyor. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı iyi belirlemeli, bir şey satın almadan önce iyice düşünmelisiniz.

3 Joe Biden

Joe BidenEski ABD başkan yardımcılarından olan Joe Biden, para kullanım şeklinin kişisel özelliklerinizi yansıttığını belirtiyor. Biden’e göre; paranızın miktarı ve onu kullanım şekliniz, sahip olduğunuz değer yargılarını doğrudan etkiliyor. Tasarruflu ve bilinçli bir para yönetimi, kendinize olan saygınızı da gösteriyor.

4 Matt Mullenweg

Matt MullenwegNeredeyse tüm dünyanın kullandığı blog servisi WordPress’in kurucusu olan Matt Mullenweg, dijital dünyanın en genç milyonerleri arasında yer alıyor. Matt, hayatınızı iyi bir şekilde geçirebilmek için 3 uğraşınızın olması gerektiğini söylüyor. Baktığınız zaman bu 3 uğraşın birbiri ile bağlantılı olduğunu da görebilirsiniz. Para kazanmak için her zaman zinde ve yaratıcı olmalısınız.

5 Oprah Winfrey

Oprah WinfreyDünyanın en zengin kadın talk show sunucuları arasında yer alan Opraf Winfrey, insanın önce kendisi gibi olması gerektiğini, bunun zenginliği beraberinde getireceğini söylüyor. Başka bir sözünde ise zengin olduğum için şükrettiğini, ama her şeyden önce kendisi gibi olduğunu belirtiyor. Muhteşem servet hikayeleri yazan kişiler arasında olan Oprah, ayaklarının yere hala bastığını, tek farkın ise daha iyi ayakkabılar giymek olduğunu da sözlerine ekliyor.

6 Peter Lynch

Peter LynchAmerikalı yatırımcı ve iş insanı Peter Lycnh, sahip olduğunuzun şeylerin değerini bilmeniz gerektiğine dikkat çekiyor. O şeye neden sahip olduğunuzu unutmazsanız değerini her zaman koruyacağına değiniyor. Para kazanmaya başladığınız zamanlarda, parasız olduğunuz zamanları unutursanız Peter Lynch’in sözleri belki de size bunu hatırlatacaktır.

7 Robert Arnott

Robert ArnottBaşka bir ABD’li yatırımcı ve iş insanı Robert Arnott, yatırım yaparken zorlanmanız gerektiğini söylüyor. Yani bu işin kolay olmadığını ve başarılı olmak için bu zorluğu çekmeniz gerektiğini belirtiyor. Para biriktirmenin ne kadar zor olduğunu biliyorsunuz; ama bu zorluğun, ilerleyen yaşantınızda size büyük kolaylıklar getireceğini de unutmamanız gerekiyor.

8 Robert Kiyosaki

Robert KiyosakiEn iyi iş kitapları arasında yer alan Zengin Baba, Yoksul Baba kitabının yazarı olan Robert Kiyosaki, zengin olmak istiyorsanız büyük düşünmeniz gerektiğini, küçük düşünerek bir arpa boyu yol alamayacağınızı söylüyor. Bu nedenle zengin olmak için at gözlüklerinizden kurtulmalı ve ufkunuzu genişletmelisiniz.

9 Warren Buffett

Warren BuffettTonton ABD’li yatırımcı Warren Buffett, sıfırdan zengin olan milyonerler arasında başı çekiyor diyebiliriz. Hem yatırımcılar hem girişimciler hem de kariyerini geliştirmek isteyen kişiler için birçok sözü bulunuyor. Bu sözlerden birisi de budur ve birikim konusunda yapılan en büyük yanlışa dikkat çekmektedir.

10 Will Rogers

Will RogersABD’li sinema oyuncusu ve sanatçı Will Rogers, para yönetimini oldukça güzel bir sözle özetlemiş değil mi? Eğer sahip olduğunuz paranızı iki katına çıkartmak istiyorsanız onu harcamak yerine cebinize geri koymalısınız. Harcamalarınızı yaparken, bu sözü ve sonraki yaşantınızda nelere sahip olmak istediğinizi aklınıza getirmenizi öneririm.

11 Brian Koslow

Brian KoslowYazar, girişimci, yaşam koşu, iş insanı, yatırımcı gibi birçok sıfatın sahibi olan Brian Koslow, daha az harcayarak zengin olacağınızı söylüyor. Günümüzde şık kıyafetler alıp, zengin insanların arasına karışarak, onlar gibi davranan ne kadar çok insan olduğunu biliyorsunuz değil mi? Laf aramızda bu şekilde hareket ederek, zengin koca avına çıkan hemcinslerim de bulunmuyor değil!

12 Zig Ziglar

Zig ZiglarYeniçağ düşünce adamı olarak görülen Zig Ziglar, önemli yazarlardan birisidir. Motivasyon eksikliği yaşayan kişileri gaza getirme konusunda usta olduğu da ortadadır. Bu sözü ise en bilindikleri arasındadır. Biraz düşündüğünüz zaman ne kadar doğru olduğunu da anlayabilirsiniz aslında. İyi bir geliri olmamasına karşın eminim birçoğumuzun cebinde en son model akıllı telefonlar bulunuyor değil mi?

13 Mark Cuban

Mark CubanZenginliğini sıfırdan yaratan bir diğer isim de Mark Cuban. ABD’li milyarder iş insanı, NBA takımlarından Dallas Mavericks’in de sahibidir. Cuban’ın kariyer, kişisel gelişim gibi konular üstüne binlerce sözü bulunuyor. Para yönetimi konusunda ise oldukça güzel bir noktaya değiniyor. Cuban’ın dikkat çektiği nokta ise şu; para harcamak kolaydır ama sonrasında yapacağın hesap kitap seni yolundan kolayca saptırabilir.

14 F. Scott Fitzgerald

F. Scott FitzgeraldYüzümüzde tebessüm yaratan bu söz, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi ve Muhteşem Gatsby gibi kitapların yazarına ait. Yaşadığı dönemin zengin simalarından biri olduğu da kendisi ile ilgili bilinen gerçeklerden. İnsanların yaşamlarını biraz incelediğiniz zaman, bu sözün ne kadar doğru olduğunu da görürsünüz.

15 Woodrow Wilson

Woodrow Wilson28. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olan Woodrow Wilson, ismi belki size tanıdık gelmemiş olabilir. Hemen hatırlatalım; Birinci Dünya Savaşı öncesi açıkladığı Wilson Prensipleri ile 1919 yılında Nobel Barış Ödülü alan isimdir. Para yönetimi konusunda da başarılı olduğu, söylediği söylerle kanıtlanmıştır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.