Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Para Biriktirmek için Tasarruf Etmenin 10 Kolay Yolu

Ne demişler; güvenme varlığa düşersin darlığa! Birikim yapmanın yolu, önce tasarruftan geçer. İşte size bu konuda yardımcı olacak öneriler:
Para Biriktirmek için Tasarruf Etmenin 10 Kolay Yolu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Neredeyse hepimizin düzenli bir geliri var. Ancak bunu doğru kullanmayı başaramıyoruz. Buna bağlı olarak da ayın sonunu getiremiyoruz. Muhtemelen kredi kartlarını kullanarak geçinmeye çalışıyoruz. Sorunlar da böylece başlamış oluyor.

Eğer elinize geçen parayı, sorumsuzca harcıyorsanız bir süre sonra sistem çöker. Bu arada paranızı sorumsuzca harcadığınızı düşünmüyor olabilirsiniz. Ancak maaşınız aldıktan birkaç gün sonra bitiyorsa öyle yapıyorsunuz demektir.

Şimdi size tasarruf yapmanızı sağlayacak birkaç önemli noktadan bahsetmek istiyoruz:

1 Önce Hazırlık Yapın

Önce Hazırlık YapınTasarruf ve birikim yapmaya başlamadan önce bir hazırlık yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kendinizi psikolojik olarak bu eylemlere hazırlamanız da önemlidir.

Tasarruf etmeyi, bir işkence olarak görmeyin. Bunun için de kendinizi ve ailenizi, tasarruf programınıza hazırlayın. Ayrıca bu şekilde el birliğiyle hareket edersiniz ve çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

Bu aşamada gelirinizi giderinizi kabaca hazırlayın. İsteklerinizi ve beklentilerinizi de planlayın. Kendinize bir söz verin. Tasarruf ederek ulaşacaklarınızı düşünün ve kendinizi motive edin.

2 Elektrik, Su ve Doğal Gaz Giderlerini İnceleyin

Elektrik, Su ve Doğal Gaz Giderlerini İnceleyinGenellikle faturalarının yüksek gelmesinden şikayet ettiğimiz bir konudur. Ancak 3 konuda pek de tasarruflu olmayız. Elbette birçoğumuz bunu farkında olmadan yapıyoruz.

Bir günlük elektrik ve su kullanımınıza dikkat edin. Eminim belli noktalarda aşırıya kaçtığınızı fark edeceksiniz. Dişinizi fırçalarken, yüzünüzü yıkarken veya duş alırken de suyu hep açık tutuyor olabilirsiniz. Aynı şekilde koridor ışıklarını da hep yakabilirsiniz.

Bu kullanımlarınızı biraz gözlemlediğinizde eminim birkaç nokta bulabilirsiniz. Doğal gaz konusunda ise sıcağı fazla sevdiğiniz için fazla yakıyor olabilirsiniz. Bunun yerine üstünüze bir hırka alarak oturabilirsiniz.

3 İkinci El Uygulamalarına Göz Atın

İkinci El Uygulamalarına Göz AtınAlışveriş yapmayı hepimiz severiz. Ancak paramızı sömüren bu aktivite, tasarruf düşmanıdır. Buna bir çözüm olması adına ikinci el uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Bir kez giyilmiş yeni durumdaki ürünleri ikinci el uygulamalarından alabilirsiniz. Böylece 100 liralık bir ürüne yarı fiyatına veya daha düşüğe sahip olabilirsiniz.

4 Eğlence Giderlerine Sınır Koyun

Eğlence Giderlerine Sınır KoyunParanızı nereye harcadığınızı kestiremiyorsanız, eğlence hayatınıza bir göz atın. Çünkü bu alanda yaptığınız harcamaları durdurmakta biraz zorlanabilirsiniz ve paranızın bir anda nasıl eridiğini anlayamazsınız. Arkadaşlarla düzenlenen bir sinema gecesinde harcadığınız para gerçekten büyük bir tutar olabilir. Bu nedenle eğlence giderlerinize sınırlama getirmek en doğrusudur.

Kendinize eğlence için harcayacağınız belli bir miktar para ayırmak, işinizi kolaylaştırabilir. Ama belirlediğiniz tutarın dışına çıkmamak için de iyi bir plan yapmanız gerekiyor. Örneğin ayda sadece bir kere sinemaya girmek, arkadaşlarla evde buluşmak, yemeğinizi evinizde yemek gibi kurallar koyabilirsiniz.

Dışarıda içeceğiniz bir kahveye 10 lira vermek yerine, evinizde çok daha konforlu bir şekilde içebilirsiniz. Bu kuralları uygulayabildiğiniz zaman da eğlence için ayırdığınızı fark etmediğiniz o büyük tutarı, biriktirmiş olacaksınız.

5 Taşıt Maliyetlerini Düşürün

Taşıt Maliyetlerini DüşürünEğer bir arabanız varsa, yakıt harcaması kendi başına büyük bir giderdir. Aynı zamanda bakımlar, arızalar, kaza gibi durumlar da bu harcamayı arttırır. Arabanızı mümkün oldukça az kullanmak ise toplu taşıma, bisiklet kullanmak veya yürümek bu giderlerinizin oldukça büyük bir kısmından tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda scooter tarzı motorların da oldukça düşük bir yakıt tüketimi vardır.

Kullandığınız aracı, yakıt tüketimine göre tercih edebilir veya evinizi işinize, sürekli gittiğiniz yerlere yakın bir yerden seçebilirsiniz. Büyük şehirlerde bu sorunun daha da büyük olduğunu biliyoruz. Ama bu noktada yapabileceğiniz birçok tasarruf yolu bulunuyor.

Ayrıca unutmayın ki; herkesin bir arabası yok ve işine otobüs kullanarak giden birçok çalışan var. Taşıt maliyetlerinizi azaltarak, birikim hesabınıza yakıt paranızı atabilirsiniz. Kısa sürede oldukça büyük bir birikim hesabı olduğunu göreceksiniz.

6 Gıda Alışverişlerinizi İnceleyin

Gıda Alışverişlerinizi İnceleyinGıda alışverişleri de hassas olunması gereken konulardandır. Eğer düzenli bir yemek alışkanlığınız yoksa ve dışarıda yemek yemeyi seviyorsanız, paranızın oldukça büyük bir kısmını yemeğe veriyorsunuz demektir. Aynı parayla belki de iki aylık gıda alışverişinizi yapabilirsiniz ve evinizde daha sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

Gıda alışverişlerine, temel gıdaların yanında aperatiflere verdiğiniz para çok daha fazladır. Belki iki kat daha fazla parayla anlık çikolata zevki yaşıyorsunuz ve karnınızda doymuyor. Bu giderlerinizi gözden geçirerek, birikim hesabınıza daha fazla destek olabilirsiniz.

Genellikle tüketiciler, bu zevklerinden de vazgeçmek istemezler. Ama bir süre bu giderlerinizi izlediğiniz zaman, emin olun ki iştahınız kesilecektir.

7 Aile Giderlerine Göz Atın

Aile Giderlerine Göz AtınAilenize iyi bir yaşam sunmak için paranızı çarçur etmenize gerek yok. Daha doğru adımlar atmadığınız sürece, ailenizin ihtiyaçlarını yerine getirmeniz ileride zor günlerle karşılaşmanıza neden olabilir. Ayrıca aile bireylerinin hastane giderleri, anlık ihtiyaç ve zevklerden daha önemlidir.

Karşılaşabileceğiniz kötü günleri hesaba katarak onlar için bir birikim hesabı oluşturmalısınız. Ailenize bırakacağınız en iyi miras da kesinlikle bu olacaktır. Aileniz için oluşturacağınız bir birikim hesabı, karşılaşacağınız maddi sıkıntılarda önemli bir destekçi olacaktır.

Giderleri azaltma konusunda ise dışarda yemek, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmak gibi konular sayılabilir. Ayrıca özellikle çocuklarınıza, sahip oldukları eşyalara iyi bakmaları konusunda da bilgi verebilirsiniz. Günümüzde birçok çocuk hemen her istediğine kolayca kavuşuyor.

Maddi sıkıntısı olan aileler ise çocuklarının, diğer çocukların karşısında ezilmemesi mantığıyla bir şekilde ihtiyaçlarını karşılıyor. Ama bu durum çocuklarınıza yapacağınız en büyük kötülüklerden birisidir, unutmayın!

8 Yatırımlara Önem Verin

Yatırımlara Önem VerinGelecek için endişe ediyorsanız, bugünden yatırım yapmanız da fayda vardır. Zengin kişilerin hemen her biri yatırımlara imza atan kişilerdir ve tavsiyeleri arasında mutlaka yatırım yapmanız vardır.

Kendinize yatırım yapmak için bazı tasarruf noktaları bulun ve bu noktalardan artırdığınız paraları, yatırım hesabınıza aktarın. Daha sonra biriken bu para ile yatırım yapın. Günümüzde internet üzerinden oldukça basit bir şekilde yatırım yapabilirsiniz.

Yatırım hesabınıza biriken para ile kuyumcudan altın alır gibi forex piyasasından altın alabilirsiniz. Kuyumcuya göre çok daha karlı bir yatırım olduğu ise herkes tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca ücretsiz eğitim olanakları bulunduğunu da bilmenizde fayda var. Bilgisayarınızı istediğiniz yer ve zamanda açarak, kolayca al veya sat emri vererek altın yatırımı yapabilirsiniz.

Yatırım yapabileceğiniz piyasaları öğrenmek istiyorsanız işte size tavsiyeler:

9 Kişisel Giderlerinizi Azaltın

Kişisel Giderlerinizi AzaltınKişisel giderler, sizi mutlu eden ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan harcamalardır. Ama bilmelisiniz ki; en büyük harcamaları da bu ürünlere yaparsınız. Örneğin biz yüz kremi için verdiğiniz parayı düşünün, hele ki ünlü bir markanınsa en az 50 lira verirsiniz. “Ama bakım için gerekli” dediğinizi duyar gibiyim.

Bu yüz kremlerinin birçoğu bitkisel özellikte ve evde yapabileceğiniz doğal bakım ürünleriyle aynı etkileri yaratıyor. Neden daha doğal bir ürünü tercih etmeyesiniz? Ayrıca doğal olduğuna inanarak aldığınız kremlere, diğerlerinden daha fazla para veriyorsunuz. Aynı ürünü evinizde olan malzemelerle bile yapabilirsiniz.

Kişisel harcamalarınıza özellikle dikkat etmelisiniz. Farkında olmadan maaşınızın yarısını bu alanda harcayabilirsiniz. Ama gelecekte sizi iyi gösterecek olan aldığınız bakım ürünlerinden çok, maddi durumuzdur.

10 Kredi Kartınızla Vedalaşın

Kredi Kartınızla VedalaşınKredi kartları, alışveriş tutkunlarının bir numaralı arkadaşıdır. Ama ödeme günü geldiğinde büyük bir kavgaya tutuşma sebebi olacak ödeme tutarını gördüğünüzde, ilişkinizi sonlandırmaya karar verebilirsiniz. Yine de ödemenizi yaptıktan sonra kredi kartınızla barışır ve birlikte takılmaya devam edersiniz.

Peki, bu size ne kazandırır? Elbette gün geçtikçe büyüyen bir borç ve evinizin almayacağı kadar çok gereksiz kıyafet. Peki, gelecekte bu kıyafetler size ne kazandıracak?

Borç miktarınızın arttığını fark etmeden kredi kartınızı kullanmaya devam ederseniz, birçok tüm maaşınızdan vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Bunun yerine gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri almaya özen gösterin. Sürekli tekrar ettiğimiz gibi İSTEK – İHTİYAÇ ayrımını kavrayın. Daha önce alıp giymediğiniz kıyafetleri düşünün ve ödeme tarihinde yaşadığınız üzüntüyü.

Tekrar aynı duyguları yaşamamak için kredi kartınızdan uzak durmaya çalışın. Alışveriş yapmak gerçekten mutlu ediyor mu, düşünün ve sonuçlarınızı değerlendirin. Bu şekilde tasarruf edip, birikimlerinizle yapacaklarınızı düşlemeyi de ihmal etmeyin.

* Sonuç

SonuçYapacağınız bilinçli harcama ve tüketim ile hem cebinizi hem de dünya servetlerini koruduğunu unutmayın. Eğer kendinize ve sevdiklerinize iyi bir gelecek hazırlamak istiyorsanız, mutlaka TASARRUF – BİRİKİM – YATIRIM konularına özen gösterin.

Size 100.000 lira biriktirmek için öneriler vermiştik. Orada da bahsettiğimiz gibi yatırım bu işin bir parçasıdır. Ekonomi ve finans ile ilgili bu konular ilk başta size bir eziyet gibi gelecektir. Ama biraz vakit harcayarak bilgi edindiğiniz zaman oldukça ilginizi çektiğini göreceksiniz.

İnsanoğlu parayı sever; çünkü para günümüz dünyasında var olma sebeplerimizden birisidir. Karnımızı doyurmak, dünyaya getirilen çocukların iyi bir yaşama sahip olmasını sağlamak en temel görevlerimizdir.

Hayattan bir beklentisi olmayan insanların, kurduğu yuvaların bir süre sonra oldukça can sıkıcı haberlerle dağıldığını görüyoruz. Demek ki, hayatı gelişigüzel yaşamak bize hiçbir şey kazandırmıyor, sonucunda kaybettiklerimiz dışında…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın