Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nasıl Zengin Olunur: Zengin Olmak İsteyenlere Dev Rehber

Zengin olmak hepimizin hayali! Hele bir de zorlu ekonomik koşullara sahipsek. Bu rehberi, nasıl zengin olunur diyenlere tavsiyeler vermek için hazırladık.
Nasıl Zengin Olunur: Zengin Olmak İsteyenlere Dev Rehber
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Zengin olmak, sadece parayla ilgili değildir. Evet, bir finansal özgürlük ve güvencedir; ama aynı zamanda daha fazla seçeneğe sahip olmak demektir. Sınırlı imkanlarla hareket etmek yerine sayısız seçenek arasından gönlümüzün dilediğini tercih etmektir.

Bir başka açıdan zenginlik maddi değil, manevi bir olgudur. Kimilerine göre bilgi anlamında kimilerine göre de ruhani bir doygunluktur.

Ancak söz konusu ‘para’ ise ‘amaç mı, araç mı’ tartışmasına hiç girmeden, hepimizin ellerini açıp inandığı ilahtan en çok talep ettiği şeylerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Evet, konumuz ‘nasıl zengin olunur’ sorusunu cevaplamak. Ancak burada bulacağınız cevaplar, sizi doğrudan belli para kazanma yolları ve iş fikirleri üzerinde birleştirmeyecek. Sizi zenginliğe hazırlayacak ve orada kalmanızı sağlayacak adımları da içerecek.

Eğer kâğıtlar ve kalemler hazırsa bu içerikte bulacaklarınıza göz atarak hemen adımlara geçelim.

ADIM 1: ZENGİNLİĞE HAZIRLIK

Bir tatile giderken bavulunuzu, yemek yaparken malzemelerinizi ve işe – okula giderken çantanızı hazırlarsınız. Zengin olmak için de bir hazırlık yapmalısınız.

Bu bölümde zenginliğe hazırlık yapacağız:

Zenginliğe Hazırlık

İnanın

Her şeyin başı inanmaktır. İlkokuldaki rehberlik öğretmenim bize sürekli “Başarı başaracağım diyenindir” derdi. Benzer şekilde tarihte birçok ünlü isim “inanmak ve başarı ilişkisi” üzerine sözler söylemiştir:

Başarı Üzerine Sözlerİnanmanın ne kadar önemli olduğunu şimdiye kadar anlamadıysanız yukarıdaki sözler size bir fikir verebilir. Zengin olmak bir hayal değildir, ancak bazıları bunu başaracaklarına inanmaz.

Elbette bu inancın içi boş olmamalıdır. Ufak bir tereddüdünüz varsa bunun bir şans olduğunu düşünüyorsanız ve daha önce hiç tanımadığınız bir akrabanızdan size miras kalacağını hayal ediyorsanız başaramazsınız.

Mirasını kendi çalışmalarıyla elde etmiş isimlere baktığımızda nasıl inandıklarını hemen anlayabiliyoruz. Örneğin; Walt Disney Mickey Mouse karakterini, kaldığı köhne bir odadaki fareden ilham alarak yaratmıştır. Jim Carrey ise mizah yeteneğini, fakirlik döneminde hayata tutunabilmek için kazanmıştır.

Bu isimler, durduk yere bu yeteneği geliştirmemiş veya karakterler oluşturmamıştır. Onların da hayallerinde zengin olmak vardır. Bunun için başladıkları işe de gönülden inanmışlardır. İnanç olmasa bugünkü devasa Disney Krallıkları inşa edilir miydi sizce?

Mickey Mouse Başarısı

Kariyerinize Odaklanın

Kariyeriniz sizi zenginliğe hazırlayacak en önemli ve en kolay adım olabilir. Sonuçta yüksek gelirli bir işin yerini hiçbir şey tutamaz. Elbette bunun için küçük yaşlardan itibaren kendinize hedefler koymalısınız.

İyi bir lise öğreniminin ardından seçkin bir üniversitede geleceği olan bir bölümü kazanmak size iyi bir başlangıç olacaktır. Üniversite hayatınız boyunca hem kariyerinizi geliştirmeli hem de hayatı öğrenmelisiniz.

Kariyer planlaması konusunda uzmanlardan destek alabilirsiniz. Zaten internet elinizin altında ve size bu konuda yardımcı olacak materyaller var. TikTok akımlarını uygulamak, Instagram’da en iyi fotoğrafı paylaşmak için harcadığınız zamanı kısarak, kariyerinizi nasıl planlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Özetle;

Kariyer Basamakları

Sürekli Okuyun ve Araştırın

ABD’li milyarder iş insanı Mark Cuban, “Okuduğum her şey halka açık. Herkes aynı kitapları ve dergileri satın alabilir. Ancak çoğu insan bilgi avantajını elde etmek için zaman ayırmıyor,” demiştir.

Cuban’ın sözleri aslında bu maddeyi oldukça güzel özetliyor. Şimdi bir anket yapsak, üye olduğunuz veya sürekli takip ettiğiniz bir dergi ve yayın aracı olup olmadığını sorsak, büyük bir kısmın ‘hayır’ cevabını vereceğini tahmin ediyorum.

Amazon Para KitaplarıBir insanın en büyük zenginliği, kendisine yaptığı yatırımdır. Günümüzde bilgiye ulaşmak bu kadar kolayken neden kendimizi bundan alıkoyuyoruz. Saatlerce reels videoları izliyor veya kim kiminle nerede ne yapıyor diye stolkluyoruz. Peki, zengin olma hayaliniz için ne yapıyorsunuz?

Yol yakınken elinizdeki internet kaynağını sömürün ve sürekli okuyun. İşinizle veya dünyanın gittiği gelecekle ilgili araştırmalara göz atın. Bunlar sizin önünüze hiç de beklemediğiniz fırsatlar çıkaracaktır.

Gündemden Uzak Kalmayın

Zenginlik her zaman gündemin içinde yer alır. Neden mi? Bunu moda dünyası gibi düşünün. 80’li yılların vatkalı ceketini giyip bir iş görüşmesine gitmezsiniz. Onu geçin, bir düğün için elbise alacaksanız bindallı giyip gitmezsiniz, o yıl hangi elbise modelleri giyiliyorsa onu tercih edersiniz. Hatta biz kızlar, hemen birkaç ünlünün davetlerde ne giydiğine bakar ona göre hazırlanırız.

Görünüşümüz için bu kadar gündem takibi yaparken, günlük hayatımız için neden yapmayalım?

Gündemi Takip EdinDünyada, ülkede ve hatta sektörlerde neler yaşanıyor diye takip etmek, size güzel iş fırsatları getirebilir. Kurmak istediğiniz iş için size ilham verebilir. Hepsini geçin gündemi takip etmek size iş hayatında başarı getirebilir.

Mesela Twitter’da iş hayatınız, ekonomi, teknoloji veya moda gibi takip listeleri oluşturun. Bu takibinizi kolaylaştıracaktır.

Bir Plan Yapın ve Hedef Koyun

Tamam, hemen herkes gibi siz de zengin olmanın yollarını arıyorsunuz ama bunun için nasıl bir yol izleyeceğinizi biliyor musunuz? Hatta daha doğru soru; zengin olmak için herhangi bir plan yaptınız mı olmalı!

Çünkü ne yapacağını bile bilmeden hayatı boyunca zenginliğin peşinde koşan milyonlarca insan var. Doğal olarak da sonuç; koca bir sıfır oluyor. İşte bu nedenle, hemen şimdi yönünüzü belirleyin ve dümeninizi o tarafa çevirin.

Kariyer yaparak mı zengin olmak istiyorsunuz? O zaman iş fırsatlarını değerlendirin, kendinize yatırım yapın ve yükselmek için uğraşın. Anlayacağınız, elinizde bir harita olmadan varış noktasına asla ulaşamayacağınızın farkına varın.

Plan Yap, Hedef Koy

Çevrenizi Gözden Geçirin

Bir tek gereksiz harcamalarınızdan değil, sizi zengin olmaktan alıkoyan her türlü engelinizden kurtulun. Etrafınızdaki dar görüşlü insanlardan, bir arpa boyu bile ilerleyemeyeceğinizi düşündüğünüz işinizden, boş beleş uğraşlarınızdan ve benzerlerinden!

Ne bileyim; akşamlarınızı daha yararlı işler için harcayın. Hem eğlenip hem yeni bir şeyler öğreneceğiniz, ufkunuzu açacak hobiler edinin. Lüks mekanlarda bir şeyler yiyip içmek yerine, çok daha az parayla hatta belki de hiç para harcamadan vakit geçirmeyi öğrenin.

Kendinize zaman ayırın ve düşünün! Bunları yaptığınızda, ne kadar değiştiğinizi ve istediğiniz noktaya varmak için ne kadar yol kat ettiğinizi emin olun ki göreceksiniz.

Borçlarınızdan Kurtulun

Zengin olmak için borçlarınızdan kurtulmanız gerektiğini bilmelisiniz. Daha doğrusu zengin olmak için öncelikle borç yönetimi hakkında başarıya ulaşmış olmanız gerekiyor diyelim.

Sonuçta borçlarınızı ödeme konusunda başarısız oluyorsanız, bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir ve zengin olma yolunda aynı hataları tekrarlamanız olasıdır.

Borçlarından KurtulÖdenmemiş kredi kartları ve eksiye düşmüş hesap bakiyeleri gibi çoktan boyunuzu aşmış bir borç yığınıyla mücadele ederken, zengin olmanın hayalini kurmak boşunadır.

“Borç yiğidin kamçısıdır” sözüne körü körüne inanmak yerine “Ayağını yorganına göre uzat” sözünü benimsemek daha mantıklıdır.

Tasarruf Edin

Aslında zenginlerin birçoğu Instagram’da takip ettiğiniz gibi para savuran tipler değildir. Tasarruf onların olmazsa olmazıdır. Hatta standart bir hayat yaşayan bizlerden daha dikkatli harcama yaptıklarını söylesek yanlış olmaz. Evet, pahalı kıyafetler giyiyor, havalı arabalara biniyor ve lüks evlerde yaşıyor olabilirler. Ama bunlar onların da tasarruf yapmadığını anlamına gelmiyor.

Biz insanların zengin olma yolundaki en büyük sorunu, her zaman kazandığımızdan fazlasını harcamaktır. Her zaman yukarı bakarak yaşarız. Ancak biraz aşağı bakarak yaşasak, zengin olmak için daha fazla paramız olacak.

Tasarruf EtDünyanın en zengin 5 isminden biri olan Warren Buffet ise “Alacağım şey bir çorapsa bile fiyatının düşmesini beklerim” demiştir.

Tasarruf etmek için gereksiz harcamalarını kesip, faturalarınızı azaltmanın yollarını arayın. Neye – ne kadar harcama yaptığınızı bilin. Mevcut hayatınızı sizden zengin olan insanlara imrenerek değil, sahip olduklarınıza şükrederek geçirin.

Para Biriktirin

Birikim yapmak, zengin olma yolunda atacağınız en büyük ve en kritik adımlardan bir tanesi! Eğer çoğunluk gibi “birikim yapmaya para mı kalıyor, borç içinde yaşıyoruz” diyorsanız, o zaman sil baştan yapmayı öğrenmelisiniz.

Para BiriktirmeBir yerlerde mutlaka ama mutlaka hata vardır. Örneğin; sigara kullanan pek çok kişi bu zamanda birikimin imkansız olduğuna inanmakta, hatta ısrarla bu görüşü savunmaktadır. Oysaki bir paket sigaraya 30 lira verirken, bu paranın kenara atılabileceği nedense hiç ama hiç düşünülmemektir.

Bu demek değil ki yalnızca sigara içenler para biriktirebilir. Demek istediğim birikim yapmamak için bahane bulmaktan kurtulup, düzenli bir şekilde kenara para atmayı öğrenmelisiniz. Emin olun, bu da diğer davranışlarınız gibi bir alışkanlık haline dönecek ve hayatınızı büyük oranda değiştirecektir.

Zamanı Yönetin

Tamam, 21. yüzyılın hızına yetişmek gerçekten çok zor. İş dünyasındaki rekabet, gittikçe daha da kalabalıklaşan dünya ve gelişen teknoloji içerisinde oradan oraya savrulup durduğumuzun elbette farkındayım.

Ancak başarılı ve zengin olmak için zamanın hızına ayak uydurmamız gerektiği de açıkça ortada. İşte bunun için de akıllıca hareket etmeyi öğrenmek gerekiyor. Zamanı etkili kullanmanın yolları hakkında bilgi sahibi olarak işe başlayabilirsiniz.

Çünkü başarıdan uzak olanlar; ya zamanla yarışanlar ya da zamanın çok gerisinden gidenlerdir. Siz iki büyük hatadan da uzak durarak, tik tak sesiyle uyum içinde ilerlemeyi öğrenmelisiniz.

Ve bunu yaparken; tavşanın hızına kaplumbağanınsa zekâsına sahip olmanız gerektiğini aklınızın bir kenarına yazmalısınız.

Zamanı Yönetin

ADIM 2: ZENGİN OLMANIZI SAĞLAYACAK FİKİRLER

Bu bölümde sizi zenginliğe götürecek fikirlere yer vereceğim. Bunlar işinizi biraz kolaylaştırabilir ve ilham verebilir. Ayrıca bugün zengin olmuş insanların, dün yardımına koşan fikirler olduğunu da belirtmek isterim.

Zengin Olmanızı Sağlayacak Fikirler

Çeşitlendirilmiş Bir Portföye Yatırım

“Yatırım yapmak eşittir zenginlik” desek yanlış olmaz. Zengin insanların sahip olduğu en önemli alışkanlıklardan birisi yatırım yapmaktır. Ne demişler; para, para getirir!

Bugün yatırım yapabileceğiniz birçok seçeneğe sahipsiniz. Hem piyasa çeşitliliği hem de enstrüman bolluğu var. İnternet sayesinde de ABD’nin gözde şirket hisselerini bile birkaç tıkla alabiliyorsunuz. O zaman neden daha duruyorsun?

Şimdi sizin için kısaca borsa, forex, VİOP ve kripto para aracılığıyla yapabileceğiniz yatırımlardan bahsetmek istiyorum.

Farklı Yatırım Yolları

Borsada Yatırım Yapmak

Hisse senetleri, tahviller, endeksler… Sayısız enstrümanla kale gibi karşımızda duran Borsa İstanbul üzerinden hemen yatırımlara başlayabilirsiniz. Hatta sadece Borsa İstanbul değil, günümüzde yabancı borsalar üzerinden de yatırım yapabiliyorsunuz.

Borsa yatırımları hakkında bilgi sahibi olarak, kısa sürede hisse senedi alıp satmaya başlayabilirsiniz. İnternette birçok borsa eğitimi bulunuyor. Youtube, Udemy gibi seçenekleriniz de var.

Eğitimlerin ardından borsaya giriş yapmanızı tavsiye ederim. Giriş yapmak için bir banka veya aracı kurum üzerinden yatırım hesabınızı açtırırsınız. Daha sonra hangi hisseleri alıp satacağınızı belirleyip emir verirsiniz.

Peki, borsanın avantajları nelerdir?

Borsanın Avantajları

Forex’te Yatırım Yapmak

Forex piyasanın küresel bir döviz bürosu olduğunu söylesek çok da yanlış olmayacaktır. Dünyanın bütün yatırımcılarını bir araya getiren büyük bir piyasadır. Dolayısıyla oldukça dikkat çekicidir. Aynı zamanda kaldıraç sistemi, çift yönlü işlemler, yatırım aracı çeşitliliği ve internetten 5/24 yatırım koşulları ile öne çıkmaktadır.

Forex’te yatırım yapmak da sizin için iyi bir alternatif olacaktır. Yüzlerce dövizle saniyeler içinde işlem yapabildiğiniz gibi altın, gümüş, petrol, bakır ve hatta portakal suyuna yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca Apple, Tesla, Microsoft gibi dev şirketlerin hisselerini alıp satabilirsiniz.

Borsada olduğu gibi Forex’te de ücretsiz eğitim olanaklarından yararlanmanızı öneririz. Aynı zamanda sanal para ile çalışan demo hesapları da kullanmalısınız. Bu demo hesaplar size hem deneyim kazandırır hem de piyasanın nasıl bir yer olduğunu risk almadan öğrenmiş olursunuz.

VİOP’ta Yatırım Yapmak

Borsa İstanbul çatısı altında faaliyet gösteren Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) her geçen gün biraz daha geliştiriliyor. Dolayısıyla daha fazla yatırımcının dikkatini çekiyor. Yatırım aracı çeşitliliği, akşam seansları gibi avantajları da bulunuyor. Ayrıca forex gibi kaldıraç sistemi sunuyor.

Forex Viop FarklarıVİOP’ta iki farklı sözleşme tipiyle işlem yaparsınız. Bunlar vadeli işlem ve opsiyon olarak adlandırılır. Borsa ve Forex’e göre daha farklı bir yapıya sahiptir. Çünkü spot piyasalar üzerinden değil, vadeli fiyatlar üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

VİOP için hazırlanmış ücretsiz eğitimlerle kısa sürede nasıl yatırım yapılacağını öğrenebilirsiniz. Gelecek risklerinden korunma imkanı sunan yapısıyla VİOP’ta güvenli yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kaldıraç avantajı Forex piyasasında olduğu gibi VİOP’ta da vardır. Hatta ülkemizde Forex’e getirilen sınırlamanın ardından VİOP’ta kaldıraç oranları daha cazip hale gelmiştir.

Kaldıraç oranları neden mi bu kadar dikkat çekiyor. Çünkü kaldıraç sayesinde daha düşük teminatla daha büyük hacimli işlemler yapabiliyorsunuz. Elbette aldığınız risk de artıyor. Ancak bu riski nasıl kontrol edeceğinizi öğrenirseniz kazançlı sonuçlar elde etmeye yaklaşırsınız.

Kripto Paralara Yatırım Yapmak

Kripto para piyasası Karadeniz gibi dalgalıdır. Ancak yüksek dalgaları yakalayabilirseniz güzel kazançlar elde edersiniz. Ancak bu yükseliş dalgasını kaçırırsanız bir faciayla karşılaşabilirsiniz.

Kripto paralar yılda en az bir kere gösterdikleri hızlı yükselişle birlikte yeni zenginler ortaya çıkarıyor. Hatta yıllar önce bir kripto para satın almış ama değersizliği nedeniyle unutmuş kişiler, bir anda paralarını 100’e katlıyor.

Kripto Yatırımı İpuçlarıGünümüz yatırım trendleri arasında ilk sırada yer alan ve altın, dolar kadar popüler olan kripto paralar, zengin olmak isteyen kişilerin ilk adım attıkları piyasa haline geldi. Ancak bunun da diğer piyasalar gibi bilgi gerektirdiği genelde unutuluyor. Sonucunda da evini, arabasını satıp piyasaya girmiş ve her şeyini kaybetmiş insanların haberi yapılıyor.

Kripto para piyasasında yatırım yapmak kesinlikle kârlı bir iştir. Ancak bu işin teknolojisini ve mantığını anlamadan, hele de kaldıraç kullanarak hareket etmemenizi tavsiye ederiz.

Gayrimenkule Yatırım Yapın

Konut fiyatlarının alıp başını gittiğini hepimiz biliyoruz. Üstelik hem satılık hem de kiralık olarak fiyatlar her geçen yıl artıyor. Dolayısıyla gayrimenkul yatırımı daha fazla kişinin dikkatini çekiyor.

Gayrimenkul dediğimiz ürünler taşınamaz varlıklardır. Kısaca ev, dükkan ve arsa olarak tanımlayabiliriz. Zaten biraz bu konuya ilginiz varsa nelerin bu kapsamda değerlendirildiğini de biliyorsunuz.

Zengin olmak için değerlenme potansiyeli olan bölgelerden gayrimenkul alımı yapmayı başarırsanız birkaç yıl içinde paranızı ikiye üçe katlayabilirsiniz. Hatta ülkemizde bu durum biraz daha büyük kazançlara ulaşabiliyor.

Gayrimenkul Yatırımı KonularBurada dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan birisi, TL cinsinden paranızın dolar bazında değerlendiğinden emin olmanızdır. Basit bir şekilde hesabı şöyle yapabilirsiniz:

Bugün 1 milyon liraya bir daire alacaksınız. 1 yıl sonra 2 milyona satacağınızı düşünelim. Normalde paranız 2’ye katlamış olacaktır. Ancak enflasyon diye bir gerçek var. Enflasyon bu kârı düşürmüş olabilir.

İkinci bir teoride ise 1 milyon liraya dolar aldığınızı düşünelim. Başka bir deyişle 1 milyon liraya 50 bin dolar alabileceğinizi varsayalım. 1 yıl sonra daireyi sattığınız parayla 50 bin dolar alamıyorsanız kâr etmiş sayılmazsınız.

Dolar yatırımıyla paranızı enflasyondan koruyabilirsiniz. Elbette bu her zaman geçerli bir durum değildir. Yine de hesabı gözden geçirmeniz önemlidir.

Kendi İşinizi Kurun

Başkalarının yanında çalışarak bir dereceye kadar zengin olabileceğinizin farkına varın. Akıllıca bir planla hazırlayacağınız ve geniş vizyonlarla kuracağınız işinizde başarılı olmak için tüm gereklilikleri yerine getirin.

Kendi işinizi kurmak hiç de kolay değildir. Ancak pes etmeden, istikrarlı bir şekilde mücadeleye devam etmelisiniz. Önünüze çıkacak engelleri aşmaya ve yola devam ettiğinizde mutlak zafere ulaşacağınıza inanmalısınız.

İş Kuracaklara TavsiyelerGün geçtikçe daha fazla girişim, büyük geri dönüşlerle başarı elde ediyor. Özellikle pazarların belli bir kısmına yeni bir yaklaşım bulabilir ve sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik bir iş kurabilirseniz başarı potansiyeliniz daha da yükselir.

Kendi işinizi kurmak muhtemelen yıllar sürecek. Büyük riskler alacaksınız. Uykularınızı kaçıracak strese maruz kalacaksınız. Ancak bunu başardığınız zaman, yaşadığınız tüm zorlukları unutacaksınız.

Tek Bir İşle Yetinmeyin

Zengin olmak istiyorsanız çalışmaktan yorulmayın. Mesaili bir işiniz varsa bu zengin olmanız için tek başına yeterli olmaz. Mesai dışındaki saatlerde de gelir elde edebilirsiniz.

Ek iş fikri yeni bir şey değil. Ancak fazladan zamanınız varsa gelirinizi artırmanın en güçlü yollarından birisidir. İnternetten yapabilecekleriniz, yeteneklerinizi kullanabileceğiniz ve bilginizi satabileceğiniz birçok ek iş gelirinizi artırmanızı sağlayacaktır.

Ek Gelir YöntemleriZengin olmak için belli bir noktaya kadar çok çalışmalısınız. Bu fiziki bir işte çalışmak olabileceği gibi aklınızı çalıştırmak da olabilir. Siz hangisine yatkınsanız onu tercih edin.

Becerilerinizi boşa atmayın. Dil bilginizi, müzik veya resim yeteneğinizi değerlendirin. İster yazın ister tasarlayın. Aklınıza gelecek her ek iş fikri sizi zengin olmaya bir adım daha yaklaştıracaktır.

Mucit Olun

Eskiden mucitler yeterli parayı elde edememiş olabilir. Ancak günümüzde mucitler kısa sürede zengin olabiliyor.

Birçok insana hizmet etmeyi düşünün. Bu insanların neye ihtiyacı olduğunu belirleyin. Toplumu iyileştirecek şeylerin neler olabileceğine kafa yorun. Bu şekilde gelecekte trend olacak bir ürünü ilk üreten siz olabilirsiniz.

Mucit ÖzellikleriÖrneğin teslimat hizmeti sunan Getir markasını hepimiz biliyoruz. Şirket 2015 yılında kurulmasına karşın 2019 yılında başlayan koronavirüs pandemisi ile popüler oldu. Mutlaka daha önceden de tanıyanlarınız vardır; ancak markanın yıldızı pandemiyle parladı desek hiç de yanlış olmaz.

Bir Start-Up’a Katılın

Eğer kendiniz bir start-up kurmuyorsanız başkalarına destek olabilirsiniz. Yeni kurulan girişim şirketlerine katılıp, hisse sahibi olmak son derece mantıklı olmaya başladı. Çünkü şirketin büyümesiyle birlikte sizin sahip olduğunuz hissenin değeri de artacaktır.

Start-up şirketleriyle ilgili bilmeniz gereken noktalardan birisi de belli bir büyüme potansiyeli yakaladıktan sonra yatırım alabilirler. Hatta daha büyük bir şirket tarafından satın alınabilirler. Dolayısıyla siz de yatırımınızın karşılığını bu şekilde almış olursunuz.

Geleceğe Yatırım Yapın

Evet; hisse senetleri, tahviller, dolar, altın gibi enstrümanlara borsa, forex ve VİOP gibi piyasalarda yatırım yapmaya alışkın olabiliriz. Ancak bunlar organize işleyen ve hızlı para kazandıran yöntemler olmaktan çıktı diyebiliriz. Çünkü günümüzde çok daha hızlı yöntemler var.

Geleceğin MeslekleriGeleceğe yatırım yapmak, önümüzdeki yıllarda popüler olabilecek konuları belirlemeyi gerektirir. Getir örneğinde olduğu gibi; eğer şirketin bu kadar büyüyeceğini tahmin etseydiniz ilk kurulduğu yıllarda o işe yatırım yapardınız. Peki, bunu tahmin etmek mümkün mü?

Elbette mümkün! Gelecek trendleri genelde bugünden kendini belli ediyor. Sonuçta teknoloji gelişiyor, insan ihtiyaçları buna göre değişiyor. Verilen hizmetler de buna göre başkalaşıyor.

Yapay zeka, blok zinciri teknolojisi, Metaverse, SaaS, biyoteknoloji, NFT ve yenilenebilir enerji alanları günümüzde en dikkat çekici işler haline geldi. Dolayısıyla treni kaçırmadan geleceğe doğru yolculuğa başlayın.

ADIM 3: ZENGİN KALMAK

Bu kısımda elde ettiğiniz zenginliği korumak için neler yapabileceğinize göz atacağız. Sonuçta zengin olmak kadar bunu koruyabilmek de önemlidir. Yani bir zenginin belli bir parayla servet inşa ettikten sonra yatıp yiyip içip gezdiğini düşünüyorsanız yanılırsınız.

Zengin Kalmak

Alçakgönüllü Olun

Her şeyden önce ve hepsinden önemli olan konu budur. Alçakgönüllü olmak edinmeniz gereken en önemli meziyettir. Bu konuda söylenmiş birçok söz var, ancak Aziz Augustinus tarafından söylenen şu kelamlar zenginlikle alçakgönüllü olmanın birlikte ilerlediğini göstermektedir:

Alçakgönüllü Olun

Hedefinizi Büyütün

Hedefinize ulaştıktan sonra her şeyin bittiğini düşünüyorsanız yanılırsınız. Çünkü rakipleriniz büyürken siz geride kalmak istemezsiniz.

Rakibiniz olmadığını düşünüyorsanız yine yanılırsınız. Yaptığınız işi ilk siz yapsanız bile mutlaka birileri daha yapmak isteyecektir. Üstelik sizin eksik yönlerinizi veya sizin sunduğunuz hizmetten daha iyisini sunma potansiyeli de vardır.

Bu nedenle hedefinizi her zaman büyütmelisiniz. Adım adım zirveye ulaşmalısınız ve bilmesiniz ki zirve her zaman daha yukarılardadır.

Hedefinizi Büyütün

Sağlığınıza Dikkat Edin

Bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığınıza daha fazla özen gösterin. Bunun zenginlikle ne alakası olduğunu sorgulamayın bile! Çıktığınız yolda başarıya ulaşmak için bütünüyle sağlıklı hissetmenizin kritik önem taşıdığını aklınızdan çıkarmayın.

Unutmayın, hepimizin tanıdığı dünyaca ünü isimlerin, sabahın 4’ünde ya da 5’inde uyanıp güne egzersizle başlamalarının kesinlikle haklı bir nedenleri var.

Sağlığınıza Dikkat Edin

Girdiğiniz Ortamları Değiştirin

Şimdiye kadar girdiğiniz ortamları düşündüğünüzde, aklınıza neler geliyor? Örneğin; en son ne zaman bir seminere katıldınız? Ya da en son ne zaman işinde uzman olan insanlarla bir araya gelip, farklı konularda fikir alışverişi yaptınız?

Bu sorulara cevap verdiğinizde, size pek bir şey kazandırmayan hatta belki de kaybetmenize neden olan kişiler, ortamlar yüzünden nelerden vazgeçtiğinizi göreceksiniz. Kısacası; sosyal çevrenizde ve alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklikler, profesyonellerle iletişim kurmanızı kolaylaştıracaktır diyebilirim.

Zira işinde uzman olan, hedeflerini yüksek tutan kişilerle yakınlaşmanız, inanın bana sizi pek çok yönden geliştirecektir. Unutmayın, vakit geçirdiğiniz insanlar, her zaman ama her zaman sizin aynanız niteliğindedir.

Girdiğiniz Ortamları Değiştirin

Yeniliklere Açık Olun

Yenilikleri takip etmeniz en asli görevlerinizden birisidir. İşinizi buna göre geliştirmeniz hayati önem taşımaktadır.

Burada bir örnek verelim: Nokia dediğimiz zaman aklınızda kocaman antenli ilk cep telefonları canlanıyor değil mi? Peki, şimdi bu marka neler yapıyor biliyor musunuz?

Bilmiyoruz, çünkü yeniliklere ayak uydurma konusunda çok ama çok geride kaldı. Cep telefonlarımız bir bilgisayarın yaptığı işleri yapmaya başlamışken Nokia bunu başaramadı. Daha sonra akıllı telefon pazarına girmek için ürün üretti, ancak kervan çoktan kaçmıştı.

Bu durum sizin işiniz için de geçerli. Eğer sektörünüzle ilgili yenilikleri takip etmez ve bunlara açık olmazsanız zenginliğiniz uzun süre sizinle kalmayacaktır.

Yeniliklere Açık Olun

Sıradan Olmayın

İş dünyasında sıradanlık insana örümcek ağı bağlatan bir hastalıktır. Elbette herkes çılgın bir beyne sahip olmak zorunda değil. Ancak iş dünyası söz konusu olduğu zaman sıradan olmak size bir zenginlik getirmez.

Zenginlik sadece yaptığınız işle veya sahip olduğunuz parayla ilgili değildir. Sosyalliğiniz de zenginliktir. Ama bu sosyallik işinizle ve size bir şeyler katacak çevrelerle olduğu zaman faydalı olacaktır.

İşinizi ve kendinizi geliştirmenizi sağlayacak aktivitelere, panellere ve seminerlere katılın. Ayrıca mutlaka bir hobiniz olsun ve bunu en iyi şekilde icra etmeye çalışın.

Sıradan Olmayın

Para Yönetimini Öğrenin

Zenginlerin bütçe hesabı yapmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak sizden çok daha iyi yaptıklarından emin olabilirsiniz.

İyi para yönetimi, zengin olmak ve zengin kalmak için çok önemlidir. Hatta bu bir davranış ve alışkanlıktır. Nereye ne kadar harcadığınızı ve yatırımlarınızı kontrol etmeyi hiçbir zaman bırakmamalısınız.

Servetinizi büyütmek, fit vücuda sahip olmak için gösterdiğiniz emeğe benzer. Yaz ayları gelirken hemen hepimiz diyete girer ve spor yapmaya başlarız. Güzel bir fiziğe ulaştıktan sonra bunu gevşetiriz ve bir de bakmışız geldiğimiz noktaya geri dönmüşüz. Ancak kurallara sadık kalır ve diyetimize, sporumuza devam edersek daha sağlıklı bir vücuda sahip oluruz.

Servetiniz de böyledir. Eğer kurallarınıza sadık kalırsanız büyümeye devam edersiniz. Ancak biraz zenginledikten sonra gevşerseniz bir de bakmışsınız paranız pul olmuş.

Para Yönetimini Öğrenin

Zengin Gibi Düşünün

Evet, zengin gibi düşünmeyi öğrenmelisiniz. Onların bakış açılarındaki farkı görmeli, fikirleriyle zengin olma hayali peşinde koşanlardan nasıl ayrıldıklarını öğrenmelisiniz. Mesela; önce kendinizi düşünmeniz gerektiğini anlamalısınız.

Başkaları için heba olmaktan vazgeçmeli, bu hayatın sadece ama sadece size ait olduğunu bilmelisiniz. Fırsatlara karşı her daim gözünüzü açık tutmalı, tutkularınızın peşinden koşmalı ve özellikle de alanınızla ilgili gelişmeleri dikkatle takip etmelisiniz.

Zengin Gibi Düşünün

Az Uyuyup Çok Çalışın

İnanın bana milyonerleri diğerlerinden ayıran en belirgin özelliklerinden bir tanesi de bu. Zaten yaptıkları açıklamalar da bunu gösteriyor.

Örneğin Tom Ford günde 21 saat uyanık kalıyor. Ünlü girişimci Elon Musk da 80-100 saatlik iş haftaları ile tanınıyor.

Daha az uyuyup sıradan insanlardan çok çalışan daha birçok ismin olduğu biliniyor. Yani zengin olmayı gerçekten istiyorsanız, bunun için 8 saatlik uykulara ve memur gibi çalışma saatlerine veda etmelisiniz.

Az Uyuyup Çok Çalışın

Sonuç

Yukarıdaki önerileri gerçekten uyguladığınızda istediğiniz zenginliğe ulaşmanın mümkün olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Önemli olan şey, çoğu kişinin hayali olmasına rağmen neden bazılarının başarabildiğine odaklanmanız. Zenginlerin ya da hedeflerine ulaşan kişilerin yaşam tarzlarını dikkate aldığınızda, hatalarınızı çok daha iyi göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın