Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Para Kazanırken Yaşadığımız Zorluklar ve Çözüm Önerileri

Her insan, para kazanmanın zorluğu ile hayatının bir aşamasında tanışacaktır! Ben de bu yazımda karşılaşabileceğiniz zorluklardan ve çözüm önerilerinden bahsetmek istedim:
Para Kazanırken Yaşadığımız Zorluklar ve Çözüm Önerileri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sizlerle genel olarak internetten para kazanmak için öneriler paylaştım. Ama şimdi başka bir tarafa dikkat çekmek istiyorum. Para kazanırken yaşadığımız zorluklar, hepinizin malumu. “Hele Türkiye’de” dediğinizi duyar gibiyim. Ama zaten imkanınız olsaydı yurt dışına çıkar ve para kazanmak için çabalıyor olurdunuz değil mi? O yüzden hayaller aleminden uzaklaşıp, şöyle içinde bulunduğumuz durumları gözden geçirelim.

Para kazanmak elbette kolay değil. Çünkü çalışıp maaş almak bu sorunumuzu çözmez. Büyük zorluklarla kazandığımız para da birkaç gün içinde eriyip gider. Zaten ucu ucuna ancak yeter ki bir de ekstra harcamalar her zaman çıkar. Arabanın sigortasından bozulan mutfak aletine kadar, akla hiç gelmeyecek giderlerimiz olur. Üstelik bu ne kadar para kazanırsanız kazanın geçerlidir. Tabii para yönetimi hakkında bilginiz varsa bu ekstra harcamalara hazırlıklısınızdır. Eğer değilseniz borca girmeye hazırsınız demektir.

İşte şimdi sahip olduğunuz parayı hangi zorluklarla karşılaşarak kazandığınızdan ve çeşitli çözüm önerilerinden bahsetmek istiyorum:

“Ekmek Kavgası” için Hazırlıksız Olmak

"Ekmek Kavgası" için Hazırlıksız OlmakPara kazanma konusunda yaşadığımız ilk zorluk, hazırlıksız olmaktır. Ekmek kavgası dememin nedeni ise insanların para kazanmak için sürekli birbiri ile yarış içerisinde olmasıdır. Hepiniz biliyorsunuz zaten; daha öğrencilik yıllarında bu yarış başlar. İyi bir bölüm kazanmak, okulu sorunsuz bitirmek ve sonrasında işe girmek için yarışırız. En zorlu yarış ise işe girme aşamasında yaşanır. Eğer bu aşamaya kadar bir hazırlık yapmadıysanız işiniz daha da zorlaşacak ve 1-0 mağlup olarak para kazanmaya başlayacaksınız demektir.

Para kazanma yarışına hazırlıksız yakalanmamak için daha öğrencilik yıllarınızda kendinize planlar yapmaya başlayın. “O güzelim yılları bu düşüncelerle mi mahvedeyim yani” diyebilirsiniz; ama mezun olup işsiz kaldığınız zaman, o yılları boşa geçirdiğinizi anlayabilirsiniz. O yüzden daha yola başlamadan hazırlığınızı yapmalısınız.

Sevmediğin İşten Para Kazanmak

Sevmediğin İşten Para KazanmakSırf para kazanmak için sevilmeyen bir işi yapmak, birçoğumuzun başındaki sorundur. Dolaylı olarak düşündüğümüzde ise karşımıza en çok zorluk çıkartan noktadır. İşimiz hep tersine gider ve bir türlü tatmin olamayız. Kazandığımız paranın da sefasını böylece süremeyiz. Her sabah işe sürünerek gider, “keşke çok param olsaydı, o zaman bu işi yapmak zorunda olmazdım” deriz. Ne iş yerinde ne de evde mutlu oluruz. Sonuçta para kazanmak için sürüye katılıp, günlerimizi öylesine geçiririz.

Belki hepimiz sevdiğimiz işi yaparak para kazanmıyoruz; ama bu, hayata küsmemizi de gerektirmiyor. Sevdiğimiz işi yapmak için çaba göstermeli ve gerekli girişimlerde bulunmalıyız. Eğer kendinizde bu cesareti bulamıyorsanız boşver gitsin! Sevmediğiniz işi yaparak para kazanmaya devam edin.

Para Kazandıkça Sorumlulukların Artması

Para Kazandıkça Sorumlulukların ArtmasıBu madde özellikle gençler için geçerli diyebilirim. Çünkü para kazanmaya başladıkça sorumluluklar da artıyor. Örneğin; ailenize destek olmak, evlilik veya çocuk planı yapmak, ev sahibi olmak gibi uzunca bir hayat rutini listesi bulunuyor. Elbette sizin böyle planlarınız olmayabilir; ama genel olarak böyle bir akış olduğu da aşikar. Ayrıca ailenizin de sizinle ilgili son planları bu yönde. İşte siz para kazanmaya başladıkça, istemsizce bu sorumlulukların altına girmeye başlıyorsunuz. Bu da üzerinizdeki yükü arttırıyor ve zaman zaman zorluklarla karşılaşıyorsunuz.

Sorumlulukların artması son derece normaldir. Üstelik büyüdükçe sorumluluklarınız doğal olarak artacaktır. En basitinden kendi ailenizi düşünün; siz doğduğunuz zaman onların da sorumlulukları arttı. Ama bir şekilde sizi büyüttüler, okuttular ve bugünlere geldiniz. Bunların bilincinde olmalı ve yol yakınken hazırlık yapmalısınız. Elbette her şeyi planlayamazsınız; ama kazandığınız paranın bir kısmını bu sorumlulukları düşünerek biriktirirseniz size rahat edersiniz.

Çok Çalışarak Az Kazanmak

Çok Çalışarak Az KazanmakBu konuda eminim hepinizin söyleyecek şeyleri vardır. Saatlerce ayakta kalıp, ter döküp, arzuladığınız parayı kazanamıyor olabilirsiniz. Bu gerçekle yaşamak cidden zordur. Ama isyan ederek elinize hiçbir şey geçmiyor. Kapitalist sistem falan da demeyeceğim. Bu zorluğu yaşamanızda, sizin ne kadar payınız olduğunu düşünmenizi önereceğim. Evet, sonucu hep size bağlıyor olabilirim. Ama ne demişler; iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır. Önce kendinizi ele almalısınız, sonrasında dışarıyı değerlendirmelisiniz. Bu şekilde daha gerçekçi çözümler bulabilirsiniz.

Çok çalışmak, bazen iyi iş çıkartmak anlamına gelmez. Biliyoruz ki çok çalışıyor görünüp, öylesine zaman geçiren birçok kişi var. Eğer siz onlardan değilseniz bunu patronunuza kanıtlamalısınız. Zaten siz işinizi hakkıyla yapıyor ve gereken özeni gösteriyorsanız patronunuz bunu görüyordur. Diyelim ki görmüyor; o zaman neden hala o işi yapıyorsunuz? Para kazanmak için ve mecburiyetten öyle mi? O zaman bir üstteki maddeye dönün ve yeniden gözden geçirin.

Az Çalışarak Çok Kazananlara Sinirlenmek

Az Çalışarak Çok Kazananlara SinirlenmekEminim birçoğunuz bu durumu da yaşıyordur. Bir türlü nedenini anlayamıyor ve sizin neden aynı imkana sahip olmadığınızı sorguluyorsunuzdur. Aslında içten içe nedenlerini biliyorsunuzdur; ama bir türlü kabul etmek istemiyorsunuzdur. Şunu bilmelisiniz ki sinirlenerek veya moralinizi bozarak elinize hiçbir şey geçmeyecek. O yüzden durun ve sakince düşünün. Başkasının neden daha çok kazandığıyla değil, sizin neden kazanamadığınızla ilgilenin. Daha sonra da bu durumu kabullenin.

Başkalarının kazancı, sakın sizi demoralize etmesin. Sonuçta birçok meslek dalı var ve her birinin aynı ücretle çalışması mümkün değil. Şöyle düşünün beyin ameliyatı yapan bir doktor ile hemşire aynı maaşı alıyor olamaz. Sonuçta alınan riskler birbirinden farklıdır. Siz kendinizi mümkün oldukça çok geliştirin ve başkaları yerine bununla kafanızı meşgul edin. Böylece kendi kazancınızı maksimize edebilirsiniz.

Gelişen Koşullara Ayak Uyduramamak

Gelişen Koşullara Ayak UyduramamakBelki birçok kişi bunu kabul etmez; ama para kazanırken yaşadığımız zorluklardan birisi de budur. Teknoloji ve diğer sektörler gelişirken, siz buna ayak uyduramıyorsanız para kazanmanız gün geçtikçe zorlaşacaktır. Üstelik bu konu, bahane üretmeye de kapalıdır. Çünkü insan beyni muazzamdır ve içinde bulunduğu duruma adapte olabilecek özelliklere sahiptir. Sadece sizin onu kullanmanız, geliştirmeniz ve zorlamanız gerekiyor.

Hiçbir zaman, gerçekten denemeden yapamayacağınızı söylemeyin. Daha işin başındayken pes etmek, ihtiyacınız olan gücü bitirmek demektir. İsteksizce ve yapamayacağınızı düşünerek denediğinizde de başarısız olacaksınız. O yüzden size önerim; “onlar yapıyor, benim ne eksiğim var, ben de yapabilirim” demeniz ve sınırları zorlamanız.

Siz Para Kazanırken Hayatın Pahalılaşması

Siz Para Kazanırken Hayatın Pahalılaşmasıİşte acı gerçeklerden birisi daha. Siz para kazanırsınız; ama hayat sürekli pahalılaşır ve bir türlü yetişemezsiniz. Hayat sanki sizinle dalga geçiyor gibi gelmeye başlar ve üstünüzdeki yükler gün geçtikçe artar. Evli değilseniz ve bunun planını yapıyorsanız büyük bir efkarın içine düşersiniz. Aynı şekilde çocuk sahibi olmak istiyorsunuzdur ama geçiminizi zorlaştıracağı için sürekli erteliyorsunuz. Ya da hiç böyle dertleriniz yoktur ve evinizi, arabanızı değiştirmek istiyorsunuzdur. Siz bu hayalleri kurarken hayatın pahalılaşmasıyla birlikte zorluklar ardı ardına gelir.

Bu konuda sizlere iki önerim var. Bunlardan birincisi kazancınızı arttırmayı öğrenmek. Belki ekstra işler yapabilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz. Hemen herkesin bir şeylere yeteneği vardır ve bunları doğru kullanarak para kazanabilirsiniz. İkinci önerim ise kazandığınız parayla bir şekilde yatırım yapmaktır. İlla büyük bir yatırımcı olun, hisseden hisseye koşun demiyorum. Önce biriktirin, sonra bu parayla altın veya döviz alın. Ama öyle ihtiyacım var diye bozdurmayın. Onları hayalini kurduğunuz zaman için saklayın. Uzun vadeli yatırım yapın ve kendiniz için en uygun yöntemi bulun.

Para Kazandıkça Büyüyen İsteklere Yanıt Vermeye Çalışmak

Para Kazandıkça Büyüyen İsteklere Yanıt Vermeye ÇalışmakAslında son derece normal bir durumken, bazı zamanlarda sinirinizi bozabilir. Sonuçta para kazandıkça daha çok şey öğreniyorsunuz ve hayalleriniz de büyümeye başlıyor. Örneğin; ilk başta sadece ayağınızı yerden kesecek bir araba isterken, sonraları şu markanın bu modelini istemeye başlarsınız. Bu son derece normaldir. Kazandıkça daha fazlasını istemek ve kendine hedefler koymak, başarılı olmanızı sağlayacaktır. Sadece doğru yerlere odaklandığınızdan emin olmalısınız.

Zorluk bunun neresinde diyebilirsiniz. Bu durum için iki zorluktan bahsedilebilir. Birincisi; insan nefsi doyumsuzdur ve gördükçe daha fazlasını ister. Eğer siz bunu bilmez ve doğru yönetemezseniz sahip olduğunuz şeyler sizi mutlu etmemeye başlar. Bu ise para kazanma işini zorlaştırır. İkinci durum ise yürümeden koşmaya çalışmaktır. Kendinize kademeli hedefler koymazsanız ve boyunuzu aşan adımlar atmaya çalışırsanız fazlasıyla zorluk çekeceğinizi bilmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.