Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Dünyası Kitapları: Kariyerinizi Geliştirmenize Yardımcı Olacak 15 Kitap Önerisi

İş dünyasında başarı, kimi için kendiliğinden var olan bir yetenekken kimisi bunu eğitimler ve okuduğu kitaplar sayesinde yapar. İşte o kitaplar;
İş Dünyası Kitapları: Kariyerinizi Geliştirmenize Yardımcı Olacak 15 Kitap Önerisi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hepimiz öyle ya da böyle iş hayatının içindeyiz. Kimimiz işveren kimimiz ise çalışan… Önemli olan hangi pozisyonda olduğumuz değil, bulunduğumuz konumda ne kadar başarılı olduğumuzdur. Hani derler ya; ne yaparsan yap ama en iyisini yap diye. Başarı odaklı insanlar ay sonunda alacağı maaşı filan düşünmezler. Zaten istedikleri hedefi tutturduktan sonra, para başarının ödülü olacaktır. İş hayatında herkes tutunabilir evet, ayın en iyi elemanı olabilir, ülkenin en zengin iş adamı olabilir. Peki başarılı insanlar hedeflerine nasıl ulaştılar hiç düşündünüz mü?

İşte hazırladığımız bu yazı, sizi iş hayatında başarıya götürecek sırlarla dolu. Kariyerinde kendini geliştirmek, iyi bir yönetici olmak, plan, programlamada ve pazarlamada en iyi olmak için neler gereklidir? Şimdi sizlere iş hayatında sizi olmak istediğiniz noktalara götürecek, başarısı ispatlanmış 15 iş dünyası kitabı tanıtacağız. Bu kitaplardaki başarı sırları sayesinde, küçük bir yatırımcı iken, yüzlerce eleman çalıştıran bir patron olmanız hiç de zor değil aslında!

1 Aradığın Her Şey – Jeff Bezos ve Amazon Çağı – Brad Stone

Aradığın Herşey - Jeff Bezos ve Amazon Çağı - Brad StoneJeff Bezos, dünyaca ünlü e-ticaret ve bilişim şirketi olan Amazon.com‘un kurucusudur. Dünyanın en başarılı girişimcileri arasında yer alan Jeff Bezos, Amazon nehrinin adını verdiği şirketini, dünyanın en büyük internet alışveriş sitesi yapmayı başardı. Bu kitap ise Bezos’un zirveye tırmanma yolunda katettiği adımları ve çalışmaları anlatıyor. Brad Stone tarafından kaleme alınan, Aradığın Her Şey – Jeff Bezos ve Amazon Çağı isimli kitap 2013 yılında; Financial Times ve Goldman Sachs tarafından Yılın İş Dünyası Kitabı; Washington Post, Forbes, The New Republic, The Economist, Bloomberg ve Gizmodo tarafından Yılın En İyi Kitabı seçildi. Nieman Reports tarafından da 2013 yılında En İyi 10 Araştırmacı Gazetecilik Kitabı olarak gösterildi. Kitabın yazarı hem Jeff Bezos hem de Amazon hakkında derlediği bilgileri aktardığı bu kitap ile iş dünyasına adım atmak isteyen herkese rehber niteliğinde bilgiler sunmaktadır.

2 Dansla İşe Gitmek – Warren Buffett

Dansla İşe Gitmek - Warren BuffettDünyanın en zengin girişimci ve iş adamlarından biri olan Warren Buffett, ekonomi üzerine verdiği önerilerle de her zaman gündemde olmayı başarmıştır. Babacan tavırlarıyla, girişimcilere verdiği öğütler onun her zaman sempatik biri olmasını sağladı. Dansla İşe Gitmek ise Buffett tarafından kaleme alınmış bir iş geliştirme kitabı. Buffet bu kitabında yatırım türleri hakkında bilgiler veriyor. Ek olarak hangi yatırım türünün tercih edilmesi gerektiği hakkında da okuyucuyu aydınlatıyor. Bill Gates tarafından önerilen kitaplar arasında yer alan Dansla İşe Gitmek taze kan girişimcilerin ve işinde yükselmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir eser. Warren Buffett’in hemen her yıl Forbes Dergisinin hazırladığı, dünyanın en zenginleri listesine girdiğini düşünürsek, kitabını okumak da farz olacaktır.

3 Dikkat Vücudunuz Konuşuyor – Ahmet Şerif İzgören

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor - Ahmet Şerif İzgören En iyi kişisel gelişim kitaplarının yazarı Ahmet Şerif İzgören’den, ekonomi ve iş dünyasındakiler için hazırlanmış harika bir kitap. 2009 yılında yayınlanan eser, iş dünyasının önde gelen isimlerinden tam not aldı. Türkiye’de Beden Dili İş Yaşamı ve Renkler alt başlığıyla çıkan kitap; iş hayatında iletişim kurduğunuz insanların beden dilini çözerek, onları önceden analiz etmenizi sağlıyor. Kişisel gelişim, iş dünyası ve ekonomi kategorisine giren kitap, Ahmet Şerif İzgören’in her zaman yaptığı gibi, eğlenceli satırlar içeriyor.

4 Gizli İkna Taktikleri – Kevin Hogan

Gizli İkna Taktikleri - Kevin HoganKevin Hogan tarafından kaleme alınan Gizli İkna Taktikleri, Her Koşulda ‘Hayır’ Yanıtını Anında ‘Evet’e Çevirmenin Gücü, alt başlığını içeriyor. İletişim, satış teknikleri, kullanılan dil gibi konularda bilgi veren kitap, hangi iş grubundan olursanız olun işinize yarayacak bir eser. Bir insanın fikirleri nasıl değiştirilir, sizinle aynı düşüncede olmasını nasıl sağlarsınız, verdiği hayır cevapları nasıl olumlu hale getirilir gibi soruların yanıtlarını, ayrıntılı şekilde alacağınız muhteşem bir yapıt. Kitap hakkında yapılan yorumlar içerisinde; her ne satıyorsanız, sayısında mutlaka artış olacaktır deniyor.

5 Mor İnek Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün – Seth Godin

Mor İnek Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün - Seth GodinBestseller arasında yer alan Mor İnek, iş geliştirme türünde yazılmış bir kitap. Seth Godin tarafından kaleme alınan ve 2013 yılında yayınlanan eser, başarıya ancak fark yaratarak ulaşabileceğinizi vurguluyor. Küçük ölçekli yatırımcılar ve iş dünyasına yeni adım atmış girişimciler, kitapta anlatılan mor inek metodunu uygulayarak başarı elde edebilir. Birçok uzman ve eleştirmen tarafından olumlu değerlendirilen Mor İnek, iş hayatını geliştirmek isteyenlerin veya girişimci ruhu olan herkesin bakış açısını değiştirecek başarılı bir iş geliştirme kitabı.

6 Zengin Baba Yoksul Baba – Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter

Zengin Baba Yoksul Baba - Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter2005 yılında yayınlanan, Robert T. Kiyosaki ve Sharon L. Lechter ortak çalışması olan kitap, şu ana kadar zenginlik konusunda aklınızda ne varsa yerle bir edecek. Ekonomi ve iş dünyası türünde olan eser aynı zamanda insan ve toplum üzerine de bilgiler içeriyor. Kitabın konusu aslında hepimizin ortak sorunu olan ve sürekli şikayet ettiğimiz bir durum. Eğitim gördüğümüz onca yıl boyunca, okullarda para adına hiçbir şey öğrenmeyiz. Mezun olup iş hayatına atılmak istediğimizde ise sudan çıkmış balığa döneriz. Zengin Baba Yoksul Baba kitabına göre insanların geçim sıkıntısı çekmesinin asıl nedeni de bu! İnsanlara milyoner olmayı öğreten Robert T. Kiyosaki, kitapta aktardığı bilgiler sayesinde, çocuklarınızı sadece okulda öğrendikleriyle bırakmamanızı, finansal konularda onlara bilgi vermenizi amaçlıyor.

7 80/20 Kuralı – Richard Koch

80/20 Kuralı - Richard KochStrateji danışmanı ve girişimci olan Richard Koch kaleminden çıkan 80/20 Kuralı, aslında evrende doğruluğu kabul görmüş bir kuram. Hem iş hem özel hayatta sizi başarıya götürecek sır aslında burada gizli. Koch’a göre; “Sonuçların yüzde 80’i sebeplerin yüzde 20’sinden kaynaklanır. O yüzde 20’yi bulun ve hayatınız sonsuza dek değişsin”. Yani hayatımızdaki gereksiz ve fazlalık şeylerden kurtularak, asıl başarıya ulaşmanın mümkün olduğunu vurguluyor. Hayatımızda boş şeylere gereğinden fazla zaman ayırmamızın yanlış olduğunu anlatan 80/20 Kuralı, yüzyılın en iyi iş kitapları arasında gösteriliyor.

8 İknanın Psikolojisi – Robert Cialdini

İknanın Psikolojisi - Robert CialdiniRobert Cialdini’nin 2000 yılında çıkardığı İknanın Psikolojisi, ekonomi ve iş dünyası türünde bir kitap olmasının yanında, en iyi psikoloji kitapları arasında da adı geçiyor. Girişimci birinde olması gereken ilk özelliklerden biri ikna kabiliyetidir. Bunun önemine değinen kitap, ikna etme yeteneğinizi geliştirmeyi ve iş dünyasında ne denli önemli olduğunu kavramanızı amaçlıyor. Tüm dünyada 250 bin kişinin okuduğu eser sadece iş dünyasında değil; aşkta, günlük hayatta, okulda, ticaret yaparken, satışta, pazarlamada kısacası hayatın her alanında gerekli olan ikna etme gücünü kazanmanızı sağlıyor. Bu kitap sadece girişimcilerin değil, şirketlerin veya markaların bizi nasıl ikna ettiğini görmemizi sağlaması bakımından, hepimizin okuması gereken bir eser.

9 İlk 90 Gün – Michael D. Watkins

İlk 90 Gün - Michael D. WatkinsGeçiş Dönemindeki Yöneticiler İçin Kanıtlanmış Stratejiler alt başlığıyla çıkan kitap, 2014 yılında yayınlandı. 27 dile çevrilen eser, dünyanın önde gelen geçiş hızlandırma uzmanlarından Michael Watkins tarafından yazıldı. İş dünyasında sınıf atlamak ve daha üst düzeylere çıkmak isteyenler için harika bir rehber olan kitap, 10 yıldır da Harvard Business Review Press‘de çok satanlar listesinde yer alıyor. 800 bin kişi tarafından okunan kitap, iş dünyasında geçiş aşamasında olan yatırımcıların, en az hasarla bu süreci atlatmaları için püf noktalar veriyor.

10 Güçlü Markalar Yaratmak – David A. Aaker

Güçlü Markalar Yaratmak - David A. Aaker2013 yılında yayınlanan kitapta güçlü ve sarsılmaz markalar nasıl elde edilir sorusu ana konuyu oluşturuyor. Kendi markasını yaratmak ve iş dünyasında tutunmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken kitapta sadece somut değerler değil soyut anlamda da markalaşmanın önemi vurgulanıyor. Bunun ilk basamağı da kişi olarak marka nasıl olur sorusunun cevabını bulmaktan geçiyor. Eğer aklınızda bir iş yapma fikri oluştuysa, hangi alanda ilerleyeceğinizi de kestirmişsinizdir. Bu kitap size yarattığınız markanın dünya çapında tanınmasını ve güçlü olmasını sağlayacak yöntemler veriyor.

11 Rakibini Yere Ser – Gary Vaynerchuk

Rakibini Yere Ser - Gary Vaynerchuk1 Mayıs 2014 yılında raflarda yerini alan kitabın konusunu satış ve pazarlama stratejileri oluşturuyor. İnsanların giderek bilinçlendiği dünyamızda, artık onları ikna etmek ve ürün satmak gittikçe zorlaşıyor değil mi? Sistemleri ürün pazarlama üzerine olan birçok şirket, elemanlarına aylık kota veya hedef belirler. O hedefi tutturamayan elemanlar bir süre sonra yavaş yavaş elenir. Peki ya kendinize güvendiğiniz ve çok iyi bir okuldan mezun olduğunuz halde, istenen rakama bir türlü ulaşamıyorsanız? işte bu kitap; markanızı nasıl pazarlayacağınızı, satış konusunda nasıl uzman olacağınızı öğretiyor.

12 Takım Oyunu – Seth Godin

Takım Oyunu - Seth GodinMor İnek’in yazarı Seth Godin’den bir kitaba daha yer veriyoruz listemizde. Alanında uzman bir isim olan Godin, bu kitabıyla liderlere ve lider ruhlu insanlara sesleniyor. Günümüzde birçok iş türü ekip çalışmasını gerektiriyor. Bu ekiplerde bazen hiç sevmediğimiz ya da anlaşamadığımız insanlarla karşılaşabiliyoruz. Bu durumda ne yapalım, işi mi bırakalım, yoksa başka bir ekibe geçmeyi mi talep edelim? Tabi ki hayır! İşte Godin’in Takım Oyunu adını verdiği kitabı hem ekip halinde çalışanların hem de yönetmeyi sevenlerin işine yarayacak bilgiler içeriyor. Hangi ortamda olursanız olun eğer liderlik vasfınız varsa, yöneten, işi organize eden ve düzene sokan kişi siz olabilirsiniz.

13 Buyology – Martin Lindstrom

Buyology - Martin LindstromDünyaca ünlü pazarlama gurusu Martin Lindstrom adını bu kitabıyla duyurmayı başarmıştı. Ardından gelen kitapları da en az Buyology kadar başarılı oldu. Martin Lindstrom bu kitabını hazırlarken tam 3 yıl çalışmış. Yaklaşık 7 milyon dolarını harcadığı çalışmalar sayesinde, insanların satın alma nedenlerine, o dakikada mantığın ve beynin neler söylediğine ulaşmış. Yani başka bir ifadeyle, tüketicinin beynine bilimsel olarak bir açıklama getirmiş. Pazarlama ve reklamcılık sektöründe çalışanların mutlaka okuması gereken bir kitap!

14 Eyvah, Yönetici Oldum – Özden Aslan

Eyvah, Yönetici Oldum - Özden Aslanİş hayatında üst düzeyde olmak, emir vermek ve elbette finansal olarak tatmin edici ölçüde kazanmak herkesin hoşuna gider. Ancak durum sadece bundan ibaret değil. Sorumluluk alma, insanlara motivasyon verme ve bir şeyleri değiştirebilme gücünün sizde olduğunu bilmek de birçok insan için öncelikli geliyor. İşte bu kitap yönetici olanlar veya olmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Kitabın yazarı Özden Aslan bu güne kadar, yönetim kitapları alanında oldukça başarılı işlere imza attı. Özden Aslan Eyvah, Yönetici Oldum kitabıyla, yönetici olmanın iyi ve kötü yanlarını ele alıyor. Okuyucuya ders vermek yerine, tespitleri kendilerinin yapmasını sağlıyor.

15 Motivasyon – Brian Tracy

Motivasyon - Brian TracyBaşarı üzerine söylenmiş mottolarıyla tanıdığımız, motivasyon koçu Brian Tracy tarafından yazılmış bir kitap var sırada. Listemizin son sırasında yer verdiğimiz bu kitap daha çok yöneticilere hitap ediyor. Eğer çalışanlardan iyi bir performans almak istiyorsanız, işin en büyük kısmı yönetici olarak size düşüyor. Onlara sürekli ilham vermek, teşvik etmek, daha hızlı olmaları için teknikler vermek ve daha kaliteli işler çıkarmalarını sağlamakta da yine yönetici olarak sizin büyük payınız bulunuyor. Brian Tracy bu kitabıyla; işinin ehli, başarılı bir yönetici nasıl olur, çalışanlarını en doğru şekilde nasıl motive eder gibi soruların yanıtlarını veriyor.

Yazımızın başında da dediğimiz gibi, hayatımızı idame ettirmek için mutlaka bir işe ihtiyacımız var. Ama sadece para kazanmak, geçiminizi sağlamak, yerinde sayan biri olmak sizi mutlu edecek mi? Öncelikle kendinize bu soruyu sormalısınız. Sonra da yaptığınız işte kendinizi geliştirmek için neler yapabilirsiniz buna karar vermelisiniz. Sizlerle paylaştığımız ve hakkında kısa kısa bilgiler verdiğimiz bu kitaplar emin olun çok işinize yarayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.