Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 20 Kişisel Gelişim Kitabı [Etkili ve Çok Okunanlar Listesi]

"Biraz oku sonra al" mantığından yola çıkarak, en iyi, en çok satan, en çok okunan 20 kişisel gelişim kitabının özet ve incelemesini sizlerle paylaştık.
En İyi 20 Kişisel Gelişim Kitabı [Etkili ve Çok Okunanlar Listesi]
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Öncelikle kişisel gelişim nedir, kişisel gelişimin bize ne gibi faydaları vardır gibi soruları yanıtlayarak yazıma başlamak istiyorum. Kişisel gelişim en yalın haliyle; kişinin kendini tüm olumlu özellikler bakımından tamamlaması anlamına gelir. Benliğini geliştirmesi, potansiyelini açığa çıkarmada yardımcı olan tüm ilke ve tekniklerin geneline verilen isimdir. Bu tamamlanmanın yaşla, eğitimle, birikimle hiç alakası yoktur. Bazen 18 yaşında bir gencin gereken olgunluğa eriştiğini görürsünüz, bazen de 70 yaşında bir amcanın hala kişisel gelişiminin tamamlamadığını… Elbette yaşanmışlıklar, hayatla birlikte gelen tecrübeler buna yardımcıdır ama, asıl olay karakterde bitmektedir.

Peki, kişisel gelişimin bize faydaları nelerdir? Kişisel gelişim, bizim başka insanlarla daha iyi ilişki kurmamızı sağlar, olaylara pozitif bakmamızı, kötü şeylerden daha az etkilenmemizi sağlar. İnsanı sosyal hayatta başarılı kılar. Kendine güvenen, verimli, hedeflerine odaklanmış bir birey olursunuz. Kişisel gelişimini tamamlamış bir insan negatif düşüncelerden arınmıştır. Kaybetse bile bunu dünyanın sonu gibi algılamaz.

Şimdi gelelim asıl meseleye; insan psikolojisi için bu kadar önemli olan kişisel gelişim nasıl sağlanır? Yapılması gereken şeyleri bir liste halinde sıralayabiliriz. Örneğin; sosyal olun, kendinize güvenin, motivasyonunuzu düşürmeyin gibi şeyler söyleyebiliriz size. Ancak bu tarz öğrenim şekli hiçbir zaman faydalı olmaz. İşte bu noktada bizim de konumuz olan kişisel gelişim kitapları giriyor devreye. Olayları bir kurgu ve hikaye tarzında ele alan bu kitaplar sayesinde, farkında olmadan hayata bakış açınız değişir, daha pozitif, daha güçlü, daha inançlı biri olursunuz.

Bir ders kitabı gibi değil de, sıradan roman gibi okuduğunuz kişisel gelişim kitaplarını okudukça, kendinizde oluşan değişimleri keyifle izlersiniz. Şimdi gelelim bugüne kadar en çok okunan, en beğenilen kişisel gelişim kitaplarına… Listemi hazırlarken aklınızda bir fikir oluşması adına kitapların hem özetlerine, hem de okuyucu yorumlarına yer verdim. Bu sayede hangisinin size daha uygun bir kitap olduğunu tespit edebilir ve doğru noktadan işe başlayabilirsiniz.

Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma

Ferrari'sini Satan Bilge - Robin SharmaListenin ilk sırasında Robin Sharma’nın Ferrari’sini Satan Bilge kitabına yer verdim. Yaklaşık on yıl önce yayınlanan kitap 3 milyondan fazla okuyucuya ulaştı. Kitabı okuyan milyonlarca insan kariyer ve özel hayatında büyük değişimler olduğunu ifade ediyor. Birçok büyük iş yeri sahipleri çalışanlarına bu kitabı önerdi ve ciddi ilerleme oluğunu belirtti. Kitapta başarılı ve hırslı bir avukatın bir anda değişen hayatı ve aldığı kararların olumlu etkileri anlatılıyor. Ders ve psikoloji kitapları gibi ağır bir dili yok.

Fazlasıyla alıntıların olduğu kitap sizi öyle kendine alıyor ki, bir solukta okumak istiyorsunuz. Ben de kitabı okuyan biri olarak kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Kitabın daha ilk sayfalarında ruhen kendinizi rahatlamış hissediyor, etrafınızdaki olumsuzlukları daha az önemsiyorsunuz. Julian’ın yaşam serüvenini anlatan kitap birçok yayınevi tarafından basıldı. Ben Pegasus Yayınevi tarafından çıkarılanı okudum ve inanılmaz beğendim. Şimdi kitabın kısaca özetini vererek, kararı siz değerli kitap severlere bırakmak istiyorum.

Ferrari’sini Satan Bilge Kitabının Özeti

Ülkenin en iyi ve en başarılı avukatlarından biri olan Julian Mantle, aynı zamanda hırslı ve tam bir işkoliktir. Çalışmasının ödülü olarak hayatında hemen her şeye sahiptir. Güzel bir ailesi, evi, yatı, adası ve tabi ki kırmızı bir Ferrari’si… Yoğun iş temposunun da etkisiyle bir gün, duruşma esnasında kalp krizi geçirir. Sonra uzunca bir süre ortadan kaybolur, hatta bazı arkadaşları onun öldüğünü bile düşünür. Elindeki tüm malı mülkü satarak Hindistan’a bir seyahate çıkar. Bunlar arasında en sevdiği kırmızı Ferrari’si de vardır.

Aradan üç yıl geçer, Julian bir gün pat diye çıkıp gelir. İlk iş olarak da en sevdiği arkadaşı John’u ziyaret eder. Fakat John gördükleri karşısında şaşkına döner. Julian öyle değişmiş, öyle gençleşmiştir ki, onu tanımakta güçlük çeker. 50 yaşında olan Julian, 30 yaşında gibi göstermektedir. Hem bedeni hem de ruhu değişmiş, müthiş bir zindelik hissetmektedir. Sonra yaşadığı bu değişimi ve süreci arkadaşı John’a anlatmaya başlar. Sabaha kadar süren sohbet kitabın bütününü oluşturmaktadır.

Julian Mantle, Hindistan’a doğru yola çıkar, Himalayalar’daki Sivana Bilgeleri ile tanışır. İlk tanıştığı kişi Yogi Raman adındaki Sivana Bilgesidir. Yogi Raman, Julian’ı alarak köyüne götürür, oradaki diğer bilgelerle tanıştırır ve üç yıl sürecek olan bir serüven başlar. Yogi Raman, Julian’a bir hikaye anlatır. Hikayede; sumo güreşçisi, fener kulesi, bahçe, pembe kuşak, kronometre, güller ve patika gibi terimler bulunmaktadır. Bu terimlerin hepsi ayrı bir anlam içerir ve bütününde, aydınlanmış bir hayatı temsil eder.

Örneğin hikayedeki bahçe insanın zihnini temsil eder. Bu şu demektir; bir bahçe ne kadar bakım görürse o kadar verimlidir. Asıl değerli olan çiçeklere zarar vermemesi için, gereksiz otların bitmesine izin vermezsiniz. Zihin de böyledir işte. Size zarar veren, huzurunuzu kaçırıp, mutsuz eden düşünceleri aklınızdan söküp atmalısınız, orası sizin bahçeniz, istemediğiniz hiçbir şey sizin izniniz olmadan giremez. Kitap bahçe örneğinde olduğu gibi her ilkeyi bu şekilde anlatarak, anlamlandırıyor. Okuyup bitirdiğinizde hemen işe başlama ve kuralları uygulama ihtiyacı duyuyorsunuz. Julian’ın yaşamındaki değişim sizi inanılmaz bir yolculuğa sürükleyecektir. Kesinlikle okumalısınız.

Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

Her Şey Seninle Başlar - Mümin SekmanSize faydalı olacağını düşündüğüm diğer bir kişisel gelişim kitap Mümin Sekman’dan Her Şey Seninle Başlar. Kitap 7-8 yıl aradan sonra, Alfa Yayıncılık tarafından, 2015 yılında yeniden basıldı. Bu da kitabın kendini yenileyen ve güncelleyen bir yapıt olduğunu gösteriyor. Kaybetmenin ve başarısızlığın nedenlerine tek tek değinen kitap, tüm çözümün sizde olduğunu söylüyor. Dili muhteşem şekilde akıcı ve sade olan kitap sizi kendine bağlamayı başarıyor.

Hayatın içinden verdiği örnekler sayesinde de, olayları daha iyi anlamanızı sağlıyor. Okuyan birçok kişi tarafından övgü ile anılan kitap, hayatın sorunlarıyla baş etmenizi sağlayacak gücün, yine sizde olduğunu hatırlatıyor. Başarıyı öğreten kitap olarak çıktığı yolda binlerce okuyucuya ulaştı ve “en başarılı başarı kitabı” unvanını almaya hak kazandı. Bu kadar övgü alan bir kitap okunmadan geçilmemelidir öyle değil mi?

Her Şey Seninle Başlar Kitabının Özeti

Kitabın ana teması başarısızlığın nasıl öğrenildiği ve başarılı olmak için neler yapılması gerektiği üzerine kurulmuş. Yani temelde yatan ilk soru; neden başarısız oluyoruz? Çünkü insan önce neden kaybettiğini ve başarısız olmasına sebep olan faktörleri tespit ederse; bu engelleri kaldırarak, başarılı olmanın yollarını da açabilir. Yazar kitabın çıkış noktasını, daha üniversite yıllarında kurduğu bir hayal olarak anlatıyor. Daha o yıllarda, başarılı olmanın yollarını insanlara anlatmayı hayal etmiş ve bunu ilerleyen zamanda çok güzel başarmış.

Kitabın genelinde ataletten yani eylemsizlikten bahsediyor. Atalet şu demektir; bir işin nasıl yapılacağını, yapınca neler kazanacağınızı, yapmayınca neler kaybedeceğinizi bilirsiniz, ama bir türlü harekete geçmezsiniz. Bunu da psikolojik atalet olarak değerlendiren yazar, kaybetmenin sebeplerine bilimsel olarak yaklaşıyor. Ama bunu anlatırken hayatın içinden aldığı örnekler sayesinde okuyucuyu asla sıkmıyor. Kitap bize başarılı olmak istersek neler yapmamız gerektiğini, yapınca neler kazanacağımızı ya da yapmadığımız takdirde neler kaybedeceğimizi anlatıyor. İnsanın ufkunu açan, bakış açısını değiştiren ve başarıya ulaşmanın sanıldığı kadar zor olmadığını gösteren müthiş bir kitap.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır - Ahmet Şerif İzgörenAhmet Şerif İzgören önce İngiliz Dili ve Edebiyat Bölümü’nü bitirdi, ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nde üsteğmen oldu. Ancak bunları bırakarak tamamen alakasız bir alanda adını duyurdu. Mesleğinden istifa ettikten sonra finans, liderlik, zaman yönetimi, stres yönetimi, karar alma teknikleri gibi birçok alanda eğitim aldı. Aldığı eğitimler sayesinde edindiği bilgileri de seminerler ve konferanslarla yeniden insanlara sundu. Elbette en etkili yöntem her zaman olduğu gibi kitaplar oldu.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır kitabı, her yaştan okuyucuya hitap eden, elinizden düşürmek istemeyeceğiniz ve tekrar tekrar okuyacağınız bir kitap. Akıcı bir dile sahip olduğundan okuyucuyu sıkmıyor. Ortaöğretimlerde hocaların çoğu, bu kitabı ödev olarak öğrencilerine veriyor. Bu da her yaşa hitap ettiğinin ispatı niteliğinde. Olumlu düşünce, idealler, sevgi ve hayat üzerine kurulu olan kitap; bize başarılı bir geleceğe nasıl sahip olacağımızı anlatıyor. Okumanızı şiddetle tavsiye ettiğim kitaplar arasında.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır Kitabının Özeti

Kitap içerisinde altı çizilecek sayısız alıntı cümle içeriyor. Temsili kapılardan ve onu açan anahtarlardan bahsederken, aynı zamanda sizin de kapalı sandığınız kapıların açılmasını sağlıyor. Hayatın her alanında başarıya giden yola ışık tutuyor. Birkaç saat içerisinde okuma imkanı olan bu kitap, hayatınızı tekrar gözden geçirmenizi sağlıyor. Yazar kitabı yazmasındaki ilham kaynağının, İngiltere’de tıpkı bizim Güzin Abla benzeri bir köşeye yazılan mektup olduğunu belirtiyor.

Kitabı yazarken edebi bir görünüme ulaşması için herhangi bir çaba harcamadığını söyleyen yazar, tamamen konuşma dilini kullanmış. Nasıl konuşuyorsam öyle yazdım diyor. Bu da okuyucuya, sanki yanında anlatıyormuş gibi bir his uyandırıyor. Özellikle küçük yaştaki okuyucuların en sevdiği tarzdır bu. Temsili 23 kapı ve bunu açmanızı sağlayacak anahtarlar anlatılmış kitapta. Soluksuz okuyacağınız bu eser sayesinde, artık olaylara daha hakim, daha çözümleyici ve kendinize güvenen bir birey olmanız amaçlanmış.

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin – Richard Carlson

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin - Richard CarlsonAmerika’da bir yılda 5 milyondan fazla satan kitap, en başarılı kişisel gelişim kitaplarından biridir. Öğrenmek isteyen fakat çok uzun kitapları okumakta zorlanan insanlar için ideal bir kitap diyebiliriz. Çünkü bir özet niteliğinde yazılmış ve içerinde kısa kısa ilkeler yer alıyor. Kitabı okuyan kitlenin çoğu beğendiğini ve günlük hayatında uygulamaya koyulduğunu söylüyor. İnsan okurken farkında olmadan, evet ben de böyle yapmalıyım, neden ben de bunu uygulamıyorum ki tarzında kararlar alıyor.

Sade ve akıcı bir dili olan kitap, bazı kesimler tarafından basit bulunsa da, amacına ulaşmak için tercih ettiği biçim bence oldukça başarılı. Bu sayede okuyan herkes yazarın ne demek istediğini anlıyor, çıkarması gereken dersleri çıkarıp, kendi hayatı üzerinde de denemek istiyor. Gelelim kitap hakkında daha net fikir oluşturmanızı sağlayacak özetine…

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin Kitabının Özeti

Yazar ufak şeyleri kafaya takmayın felsefesiyle yola çıkıyor ve okuyan herkesin bakış açısını değiştirmeyi başarıyor. Günlük yaşamda önemli veya önemsiz birçok sorunla karşılaşabiliriz. Bunların bazıları hayatımızı gerçekten olumsuz etkileyecek kadar ciddi şeylerdir. Bazıları ise aslında hiç de kafamıza takmayacak kadar sıradan şeyler. Yazarımız kitabında bu konuya değiniyor, ufak tefek sorunları dert etmeyerek daha mutlu bir insan olabilirsiniz diyor.

Öncelikle bir insanın kusursuz olmadığını kabul etmesi gerekiyor. Yazar bunu kabul edin ve dikkatinizi bu noktadan çevirin diyor. Sadece kendinizdeki eksiklere odaklanan biri olursanız, sevimsiz ve geçimsiz bir kişi olup çıkarsınız diyor. Kitapta en sevdiğim kısım ise şu; her işi zamanında bitirme gibi bir saplantınız olmasın, ne de olsa öldüğünüzde hala yapılmamış bir sürü işiniz olacaktır diyor. Harika bir tespit aslında. Bizler elimizdeki işi zamanında bitirmek için bazen hastalanmak pahasına da olsa saatlerce çalışırız. Elinden gelenin en iyisini yapmak, sorumluluk sahibi olmak başka bir şey, ama kusursuz olmaya çalışmak başka. Önceliğiniz sizin ve sevdiklerinizin mutluluğu olmalı diyen kitap, bize bu doğrultuda öğütler veren harika bir kişisel gelişim kitabı olmuş.

İçimizdeki Çocuk – Doğan Cüceloğlu

İçimizdeki Çocuk - Doğan Cüceloğlu40’tan fazla bilimsel makalesi olan Doğan Cüceloğlu, Başarıya Götüren Aile, Savaşçı ve Gerçek Özgürlük gibi kitapların yazarıdır. Psikolog kimliği sayesinde insanların ruh ve davranışlarını analiz ederek, bu tarzda kitaplar yazmıştır. 254 sayfadan oluşan İçimizdeki Çocuk kitabı, sizin içinizde yaşattığınız duyguların; düşünce ve davranışlarınıza nasıl yansıdığını ele alan bir kitap.

Doğan Cüceloğlu’nun neredeyse tüm kitapları harikadır. İnsan okuduktan sonra kendinde ciddi değişimlerin olduğunu fark eder. Bu kitabının özellikle anne ve babalar tarafından okunması gerektiğini düşünüyorum. Hani doktorlar insan hayatındaki birçok olayı, psikolojik sorunları çocukluğunda yaşanan bir olaya bağlar ya… Aynı o şekilde düşünün. Çocuklukta yaşanan her olay, ilerleyen yıllarda kişiliğe olumlu veya olumsuz bir şekilde yansıyor. İçimizdeki çocuk yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır diyen kitap, okuyan hemen herkes tarafından beğenildi. Kitabı okurken içimizdeki çocuğu ne kadar tanıyoruz, ona ne kadar söz hakkı veriyoruz tarzında sorular soruyorsunuz kendinize.

İçimizdeki Çocuk Kitabının Özeti

Kitapta, içimizde bir çocuk bir de anne-baba taşıdığımız, geçen yıllar içerisinde bu iki varlık arasından çocuğun sesini tamamen duymaz hale gelmemiz anlatılıyor. İçimizdeki çocuğun sesini duymamaya başladığımızda, bizde olan eksikliklerden bahsetmiş. Ardından da bu sesi yeniden duymamızı sağlayacak yöntemleri anlatmış. Kitabın içinde bu yönde oluşturulmuş çeşitli testler mevcut. Bu testler sayesinde, içinizdeki çocuğa ne kadar kulak veriyor, onu ne kadar önemsiyorsunuz bunun analizini yapabiliyorsunuz.

Doğan Cüceloğlu bu kitapla okuyucunun geçmişine ışık tutmayı amaçlamış. Hani derler ya herkesin içinde bir çocuk vardır diye. İşte yazar unutulan bu çocuğu yeniden hatırlamanızı, aslında kendi benliğinizi görmenizi sağlıyor. Eğer şimdiye kadar bu tarz bir kitap okumadıysanız, İçimizdeki Çocuk kitabı sizin için en iyi başlangıç olabilir.

The Secret – Sır – Rhonda Byrne

The Secret - Sır - Rhonda ByrneBu kitap da ciddi anlamda güzel yorum almış ve her okuyan tarafından tavsiye edilen kişisel gelişim kitapları arasında yer alıyor. Kitabı daha okurken etkisini hissediyorsunuz. Bitirdikten sonra ise artık kötü düşüncelerden arındığınızı, pozitif düşüncelerin daha yoğun olduğunu görüyorsunuz. Yani tamamen motive edici, sizi bütün olumsuzluklardan alıp çıkaracak bir kitap diyebiliriz. İlk olarak 2006 yılında yayınlanan kitabı okuduktan sonra artık daha olumlu düşündüğünüzü, daha fazla gülümsediğinizi ve daha mutlu olduğunuzu hissedeceksiniz.

Tabi bunlar içerisinde kitapta önerilen teknikleri uygulamalı, sadece okuyup bir kenara atmamalısınız. Kitabı okudukça okuma isteği duyuyorsunuz ve gerçekten açık bir zihinle okuduğunuzda, yazan her şeyin aslında sizin hayatınız için de ne kadar geçerli olduğunu fark ediyorsunuz. Eğer artık daha olumlu düşünmek ve mutlu olmak istiyorum diyorsanız, bu kitabı okuyarak ilk adımı atabilirsiniz.

The Secret – Sır Kitabının Özeti

Kitap paranın, evrenin, ilişkilerin, sağlığın ve ruhun sizin hayatınız üzerinde oluşturduğu sırlarından bahsetmiş. Yazar aniden zihninde oluşan büyük sırrı gördüğünü ve bunu anlamak için Eflatun, Einstein, Newton gibi bilim adamlarına kadar birçok şeyi araştırdığını söylüyor. Zamanla araştırmalarının derinleştiğini ve bir zincir gibi birbirine bağlı olarak devam ettiğini belirtiyor. Ona göre hayat “büyük sır” üzerine kuruluydu ve bunu çözdükten sora tüm insanlıkla paylaşmalıydı.

Yazar kitabı yazdıktan 7-8 ay sonrasında piyasaya çıkardı. Bu süreçte büyük bir ekip inanılmaz titiz bir çalışma yaptı. Çünkü kusursuz bir çalışmanın ortaya çıkması için herkesin bu sırrın inceliklerini, tüm detaylarıyla bilmesi gerekiyordu. Kitap raflarda yerini aldıktan çok kısa bir süre sonra inanılmaz bir okur kitlesine ulaştı. Okuyan herkes hayatında mucizevi değişimlerin olduğunu söyledi. Öyle ki, kitapta yer alan sırrı kullanarak daha iyi bir eve, daha iyi bir hayata ve hatta daha yüksek notlara ulaştığını söyleyenler bile oldu. Bu kadar ilginç ve merak uyandırıcı bir kitabın sizce de kesinlikle okunması gerekmez mi?

Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

Alışkanlıkların Gücü - Charles DuhiggKitap hakkında yorumuma başlamadan önce alışkanlıkların hayatımız üzerindeki etkilerine değinmek istiyorum. Birkaç dakikanızı ayırıp alışkanlıkların hayatınızı nasıl etkisi altına aldığını düşünür müsünüz? Aslında dikkatli bir şekilde düşünmesek alışkanlıklarımızın pek de farkına varmayız. Düşünsenize sabah yataktan kalkıp direkt banyoya gitmeniz, çayı şekersiz içmeniz, yatmadan önce kitap okumanız gibi birçok şey aslında sizin alışkanlıklarınızdır. New York Times gazetesinin ödüllü gazetecilerinden biri olan Charles Duhigg, Alışkanlıkların Gücü adını verdiği kitabında; alışkanlıkların neler olduğuna, nasıl değişeceğine, hayatımıza olan katkılarına ve zararlarına yer vermiş.

Kitabı okuduktan sonra birçok şeyin analizini daha rahat yaptığınızı fark edeceksiniz. Örneğin başarılı olmak isteyip de bir türlü başarılı olamayan insanların, başarısız olmalarında yatan etkenin alışkanlıkları olduğunu anlayacaksınız. Bu sayede kendi hayatınızı oturup gözden geçirebilir, alışkanlıklarınızı listeleyebilirsiniz. Bunlardan hangisi faydalı, hangisi zaman kaybı, hangisi olmasa da olur gibi soruların yanıtlarını gerçek bir şekilde kendinize verdikten sonra, ardından hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını göreceksiniz. Olmak istediğiniz kişiye ulaşmanızın hiç de zor olmadığını fark edeceksiniz.

Alışkanlıkların Gücü Kitabının Özeti

Best Seller arasında yer alan kitap, bireylerin alışkanlıkları, başarılı organizasyon alışkanlıkları ve toplumsal alışkanlıklar gibi kısımlardan oluşuyor. Bu bölümlerde; alışkanlıklar nasıl oluşur, nasıl işler, en önemli alışkanlıklar hangileridir, liderlerin alışkanlıkları nelerdir, alışkanlıklarımızdan sorumlu muyuz gibi sorularla konu en ince ayrıntısına kadar ele alınıyor. Tabi bu sorular yine bir hikaye kurgusu içerisinde yerini aldığından, okuyucu hem keyif alıyor hem de öğreniyor.

Kitap 34 yaşındaki Lisa Ailen’e yöneltilen bir dizi sorulardan oluşuyor. Nörolog, psikolog, sosyolog ve genetikçilerin olduğu konferansta Lisa gibi birçok kişi yer alıyordu. Lisa’ya en son ne zaman sigara içtin diye bir soru yöneltildi. 4 yıl oldu dedi Lisa. Sigarayı bıraktığından bu yana 30 kilo vermiş, yüksek lisans yapmaya başlamış ve bir ev almıştı. Lisa gibi birçok kişinin olduğu araştırma listesinde yer alan isimlerin ortak özelliği; hayatlarındaki bazı alışkanlıklardan vazgeçerek, çok kısa bir süre içerisinde bambaşka bir hayat kurmalarıydı. Aslında tüm değişimlerin ana kaynağı beyinde bitiyordu. Beyin gücüyle terk edilen alışkanlıklar veya yeni edilen alışkanlıklar, hayatınızı yeniden inşa etmenizi sağlayabilirdi. İşte bu muazzam kitap bize alışkanlıkların gücünü Lisa’nın hayatındaki örneklerle anlatmış.

Stres Kendine Güven Mücadele Ruhu – Cengiz Erşahin

Stres Kendine Güven Mücadele Ruhu - Cengiz ErşahinCengiz Erşahin tarafından kaleme alınan, Stres Kendine Güven Mücadele Ruhu isimli kitap; odaklanmaya, geleceğe dair kararlar almaya ve hayatı şekillendirmeye yönelik konularda yardımcı oluyor. Bir günde okunup bitirilebilecek olan kitap, sizi asla sıkmıyor. Diğer kişisel gelişim kitaplarından farklı olarak, okurken aynı zamanda eğlenmenizi sağlıyor.Yazar vermek istediği mesajı okuyucuyu sıkmadan, küçük sevimli öyküler anlatarak aktarmış.Yazarın anlattığı öyküler içerisinde kendinizden mutlaka bir şeyler bulduğunuzu hissedeceksiniz. Kitabı okuyan insanların geneli bir çırpıda okuduğunu ve okuduktan sonra hayatlarının büyük ölçüde değiştiğini söylüyor.

Şunu belirtmeden geçmek istemiyorum; kişisel gelişim kitaplarının yorumlarında genel olarak hayatım değişti, bir mucize oldu tarzında abartılı cümleler görürüz. Aslında bu sözler abartılı değildir. Değerli yazarlarımız o satırlara öyle büyük anlamlar ve sırlar gizliyorlar ki… Siz kitabı özümsemeden okuyup bırakırsanız elbette hiçbir faydasını göremezsiniz. Kitabı anlayarak okumalı, söylenen teknikleri kendimizde uygulamalı ve sonra değişimleri takip etmeliyiz. Kişisel gelişim kitapları ancak bu şekilde amacına ulaşmaktadır.

Stres Kendine Güven Mücadele Ruhu Kitabının Özeti

Kitap, her biri farklı hikayelerden oluşan dokuz bölümden oluşuyor. Bu bölümler: Yaratıcılık, Hayatınıza Sahip Çıkın, Karar Verin, Ne İstiyorsunuz?, Geleceği Şekillendiren Güç, Odaklanmak, İsteklerinizi Dile Getirin, Ruh-Beden İlişkisi ve İnsan İlişkileri gibi başlıklardan oluşuyor. Tutku Yayınevi‘nden çıkan kitap 272 sayfadan oluşuyor.

Kitap kişisel gelişiminize katkı sağlarken, aynı zamanda eğlenmenizi, zaman zaman da duygulanmanızı sağlayacak bir güce sahip. Dili akıcı ve anlaşılır. Okurken cümlelerin ardında farklı anlamlar aramak zorunda kalmıyorsunuz. Az önce sıraladığımız başlıklar altında farklı hikayeler anlatılmış. Bu hikayeler sayesinde yazar ruhunuza işlemeyi ve hayatınızda olumlu değişimlerin olmasını amaçlamış.

Mutluluk Bir Alışkanlıktır – Maxwell Maltz

Mutluluk Bir Alışkanlıktır - Maxwell MaltzPsikoloji alanında oldukça başarılı eserler vermiş olan Maxwell Maltz’ın Mutluluk Bir Alışkanlıktır kitabı 30 milyondan fazla kişi tarafından okundu. Koridor Yayıncılık’tan çıkan kitap, mutluluğu dışarıda aramamamızı, kaynağının kendimizde olduğunu söylüyor. Yazara göre mutluluk varılması gereken bir nokta değildir. Yani gelecekte değil içinde bulunduğumuz andadır. Oldukça fazla olumlu yoruma sahip olan kitabı, okunacaklar listenize almanızı öneririm.

Mutluluk Bir Alışkanlıktır Kitabının Özeti

Aslında estetik bir cerrah olan Maxwell Maltz, bir gün hastaların iç güzelliklerinin daha önemli olduğunu düşünür ve bunu onlara anlatmak amacıyla bu kitabı çıkarır. Kitap akıcı bir dile, sürükleyici bir anlatıma sahip. Bu nedenle hemencecik okuyup bitirebiliyorsunuz. Yazar mesleğinin de verdiği birikimle, insanların dış görünümlerinin çok da önemli olmadığını anlatıyor. Düşünme biçiminizi değiştirerek, hayatınızı da değişebilirsiniz diyor yazar. Mutluluk da, mutsuzluk da bir alışkanlıktır. Önemli olan hangisini seçtiğiniz ve hangisini alışkanlık haline getirdiğinizdir.

Asla Yalnız Yeme – Keith Ferrazzi

Asla Yalnız Yeme - Keith FerrazziMediacat Yayıncılık‘tan çıkan kitap, ilk olarak 2014 yılında basıldı. 336 sayfadan oluşan kitabın vermek istediği mesaj, her zaman birlik içinde olun ve yalnız kalmayın. Düşünsenize insan en mutlu anında da, en üzgün anında da yanında biri olsun ister. Sevincini de, hüzünlerini de birileriyle paylaşmak ister. İşte bu kitap bize insan ilişkililerinin hayatımız üzerindeki olumlu etkilerini anlatıyor. Keith Ferrazzi kitabında, çok fazla insanla tanışmalı, yeni arkadaşlıklar edinmeli ve hayallerinize ulaşma yolunda bu kişilerin deneyimlerinden de faydalanmalısınız diyor.

Asla Yalnız Yeme Kitabının Özeti

Kitapta insanların birbirleriyle olan dayanışmasından, birbirlerine yaptıkları yardımlardan bahsediyor. Eğer hayatınıza doğru kişileri seçer ve onlarla dost olursanız, hiçbir zaman yalnız kalmazsınız. Bu insanlar sizin en zor zamanınızda bile yanınızda olur. Günümüz dostluklarına baktığımızda, bu o kadar kolay bir durum gibi görünmese de, siz samimi olduktan sonra eminim doğru insanlar da sizi bulacaktır. En azından yazar bunu savunuyor. Samimi olun, her zaman gülümseyin ve pozitif olun. Herhangi bir arkadaşınıza arada sırada da olsa yemek ısmarlayın, sinemaya tek başınıza gitmeyin vb. tavsiyelerde bulunuyor kitap.

Beden Dili – Joe Navarro

Beden Dili - Joe NavarroHepimizin bildiği gibi beden dili en az konuşma dili kadar etkili ve kullanılan bir tekniktir. İnsanlar hiç konuşmasa dahi onların beden dilinden, üzgün, gergin, mutlu veya endişeli olduğu sonucunu çıkarabilirsiniz. Hatta korku, kendine güven, kibir gibi duygular, kelimelere dökülmeden önce beden diliyle aktarılır. İşte bu kitapta beden dili ayrıntısıyla ele alınmış. Aslında hepimiz az çok beden dilini çözebiliriz. Ama bunu çok daha derinine inerek öğrenmek isteyenler için ideal bir kitap diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: En Çok Kullanılan 30 Beden Dili ve Anlamları

Beden Dili Kitabının Özeti

Yazarımız Joe Navarro eski bir FBI ajanıdır. 300 sayfadan oluşan kitabında, 25 yıllık meslek hayatı boyunca edindiği tecrübeleri bir araya getirmiş. Bu uzun yolculukta insanların davranışlarını analiz etmiş ve şifrelerini çözmüş. Eğer gözlem yeteneğiniz kuvvetliyse ve beden diline ilgi duyuyorsanız bu kitap tam da size göre diyebilirim. Yazar insan vücudunu bölümlere ayırmış ve her bir harekete farklı anlamlar yüklemiş. Dili oldukça anlaşılır. Bu yüzden her yaştan kesime hitap edeceğini düşünüyorum. Karşınızdakinin aklından geçenleri, bedenine bakarak anlayabilirsiniz diyen kitap, beden dilini öğrenerek hayatınızı nasıl kontrol edeceğinizi anlatıyor.

Duygusal Zeka – Daniel Goleman

Duygusal Zeka - Daniel GolemanKitap hakkında yazılan yorumlara baktığınızda neredeyse hepsinin olumlu olduğunu görebilirsiniz. Anlaşılır dili sebebiyle, okuması da oldukça kolay bir kitap olmuş. Ama daha iyi anlamak ve kitaptan tam anlamıyla faydalanmak için, tüm dikkatinizi vererek okumanızı tavsiye ederim. Amerikalı bir psikolog olan yazar duygusal zekanın IQ’dan daha önemli olduğunu anlatmaya çalışmış bu kitabında. Duygusal zekanın varlığına, hayatın hangi kararlarında ona danıştığımıza, nasıl kullandığımıza değinen kitap, birçok konuda bakış açınızı değiştirebilir.

Duygusal Zeka Kitabının Özeti

Daniel Goleman bu kitabında duygusal zekanın, IQ’dan daha önemli olduğunu anlatmış. IQ’su yüksek olan insanların, normal yaşamlarında neden başarısız olduğu sorusundan yola çıkarak başladığı kitapta, duygusal zekanın önemine, hayatımızdaki yerine ve nasıl kullandığımız gibi konulara değinmiş. Yazar duygusal zekayı yani EQ’yu; dürtüleri kontrol edebilme, başkalarının duygularını anlama ve paylaşabilme yeteneği olarak ifade ediyor. Bu konuda yaptığı araştırmalar duygusal zekanın iş yaşamından, toplumsal ilişkilere kadar her alanda büyük önemi olduğunu göstermiş. Yazarın araştırmalarını derlediği Duygusal Zeka kitabı okunacaklar listesinde kesinlikle yerini almalı.

Vermek ve Almak – Adam Grant

Vermek ve Almak - Adam GrantEn etkili ve mutlaka okunması gereken kişisel gelişim kitapları listemizin 13. sırasında Adam Grant’ın bir kitabına yer verdim. Vermek ve Almak kitabı New York Times Best Seller arasında yer alıyor. Hem sosyal hayatınızda hem de iş hayatınızda başarıya ulaşmanızda fazlasıyla yardımcı olacak bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitap aynı zamanda en çok okunan pazarlama kitapları arasında yer alıyor. İş dünyasını alıcılar, vericiler ve dengeleyiciler olarak üçe ayıran yazar bu kitapla, kimlerin hangi konumda olduğuna değinmiş. İş dünyasında kariyer hedefleyenlerin ve rakibi çok olanların okuması gereken bir kitap.

Vermek ve Almak Kitabının Özeti

Ödüllü araştırmacı ve öğretim üyesi olan Adam Grant tarafından yazılan Vermek ve Almak kitabı, New York Times ve Wall Street Journal’da çok satanlar listesine girmeyi başardı. Kitabın vermek istediği mesaj ise şu; başarıya sadece alarak değil, bazen de siz bir şeyler vererek ulaşabilirsiniz. Yani insanların geneli başarıya ulaşmak için birilerini yenmeleri gerektiğini düşünür. Halbuki başkalarına bir şeyler vererek de başarıya ulaşabilirsiniz. Bu konuda ciddi araştırmalar yapan yazar çok farklı ve enteresan bir sonuçla karşılaşmış. İş dünyasını alıcılar, vericiler ve dengeleyiciler olarak üç kategoriye ayırmış. En alt sırayı oluşturan vericilerin, aynı zamanda zirvede de olduklarını görmüş. Aslında zirvede alıcıların olması gerekiyor değil mi? İşte yazarın vermek isteği asıl mesaj bu. Peki nasıl verici olan insanlar hem en dipte hem en tepede olabiliyor? Vermek ve Almak kitabı bu soruların yanıtlarını vererek, başarıya daha çabuk ulaşmanızı sağlayacak.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı - Dale Carnegieİlk kez 1936 yılında basılan kitap listemizin en eski kitabı konumunda. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu kitap herkesin kitaplığında olması gereken harika bir yapıt. Bir kez okuyup raflarda tozlanmasını izlemek yerine, ara sıra çıkarıp okumanız gereken kitapların en başında geliyor. Dale Carnegie bu kitabında insanlarla olan ilişkilerimizde iletişim kurmanın önemine ve tekniklerine yer vermiş. Asansörde her gün karşılaştığınız komşunuza günaydın deseniz veya nasıl olduğunu sorsanız hiçbir şey kaybetmezsiniz değil mi? İşte kitap bize unuttuğumuz bu davranışları hatırlatarak, dost kazanmanın yollarından bahsetmiş.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı Kitabının Özeti

Yayınlandığı ilk günden itibaren iş dünyasında birçok insanı zirveye taşıyan kitap, insan ilişkilerine yer veriyor. Etrafımızdaki herkesi sevmemiz ya da onlarla iyi anlaşmamız gerekmez. Ancak onlara sevmediğimiz yanlarını söyleyebilir ve bizi rahatsız eden davranışlarını değiştirmelerini isteyebiliriz. Bu kitap insanları kırmadan, hoşlanmadığınız yönlerini söylemenizi ve dahası, onların sizden hoşlanmalarını sağlıyor. Kazandığınız dostluklar sizi hem özel hayatınızda hem de mesleki yaşamda zirveye taşıyor. Farklı hikayelerle vermek istediği mesajı aktaran yazar, oldukça da sade bir dil kullanmış

Outliers (Çizginin Dışındakiler) – Malcolm Gladwell

Outliers (Çizginin Dışındakiler) - Malcolm GladwellBu kitaba, hedefi gerçekten zirve olan insanlar için biçilmiş kaftan diyebilirim. Çok çalışmak ile verimli çalışmak arasındaki farka değinen kitap, sizi adım adım başarıya götürmeyi amaçlıyor. Kitabı okumak için ayırdığınız zamanın ve almak için ödediğiniz ücretin kesinlikle boşa gitmeyeceğinin teminatını verebilirim sizlere. Okuduktan sonra iyi ki okumuşum diyecek ve başarılı insanlara karşı bakış açınızın değiştiğini göreceksiniz.

Outliers (Çizginin Dışındakiler) Kitabının Özeti

Başarılı insanlar için genelde çok zeki olduklarına dair bir önyargı vardır. Halbuki çok zeki olmasına rağmen başarıyı bir türlü yakalayamamış insan sayısı, küçümsenemeyecek kadar çoktur. Gladwell bu kitabında başarıya ulaşmak için verimli ve doğru çalışmanın yeterli olduğunu anlatıyor. Başarılı insanların hayatını ve zirveye nasıl çıktıklarını araştıran yazar, onların kendi potansiyellerini nasıl etkili kullandıklarını gözlemlemiş. Yaptığı araştırmaların sonucunu ise bu kitapla bizlere ileten yazara, kitabı okuyan hemen herkes minnettar. Başarının bireysel olmadığını, ancak doğru şartlar dahilinde mümkün olduğunu savunan yazar, bu kitap sayesinde bakış açınızı tamamen değiştirebilir.

Kendi Kutup Yıldızı’nı Bul – Nüvide Gültunca Tulgar

Kendi Kutup Yıldızı'nı Bul - Nüvide Gültunca TulgarKitap her türlü zorluğu kendi içinizdeki güç sayesinde yenebileceğinizi anlatıyor. Zorluklarla baş edemediğiniz hissettiğiniz, boğulduğunuz anlarda aslında ihtiyacınız olan tek şeyin, yine siz olduğunu hatırlatıyor. Yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bir yol arkadaşı olan Nüvide Gültunca Tulgar’ın bu kitabını içinden rastgele bir sayfa açıp okusanız bile seveceksiniz. İçinde Mevlana’dan Leonardo Da Vinci’ye kadar birçok önemli ismin sözlerinden alıntılar yer alan eser, başucu kitabı niteliğinde.

Kendi Kutup Yıldızı’nı Bul Kitabının Özeti

Her insan zaman zaman içinden çıkılması zor durumlara düşebilir. Bu bir sağlık sorunu da olabilir, ekonomik çıkmaz da… Ve hemen her insan böyle zamanlarda bir kurtarıcı bekler. Bir mucize olsa da şu zor anlardan kurtulsam der. Halbuki asıl mucize kişinin kendisidir. Her insan kendi kahramanıdır aslında. Sizi karanlıktan ve dipsiz kuyulardan kurtaracak olan tek kişi, yine sizsiniz. Anlatımı oldukça sade olan kitabı her yaştan insan rahatlıkla okuyabilir. Yazar Mevlana, Rahibe Teresa, Epiktetos ve Stendhal gibi değerli isimlerin sözlerinden de yardım alarak, okuyucuya ışık tutuyor.

Tavsiye Ederiz: Paratic.com’un En Çok Okunan Kişisel Gelişim Yazıları

İletişim Çatışmaları ve Empati – Üstün Dökmen

İletişim Çatışmaları ve Empati - Üstün DökmenÜstün Dökmen kişisel gelişim kitapları konusunda gerçekten kendini ispatlamış, neredeyse her kitabını gözü kapalı alabileceğiniz bir isim. Adından da anlaşılacağı gibi insanlarla olan ilişkilerde empatinin önemine değinen kitap çok satanlar arasında uzunca bir süre zirvede kaldı. Kitabın, kişilik üzerinde ciddi anlamda katkısı olacağını düşünüyorum. Ailede, mesleki yaşamda ve arkadaşlıklar arasında iletişiminizi kuvvetlendirerek, insanlarla daha iyi geçinmenizi sağlıyor. Çocuğunuzun eğitimi için bile bu kitaptan edindiğiniz teknikleri kullanabilirsiniz.

İletişim Çatışmaları ve Empati Kitabının Özeti

Üstün Dökmen bu kitabında sadece psikoloji severleri değil, edebiyata ve sanata ilgisi olanları da memnun etmiş. 392 sayfadan oluşan kitabın dili çok akıcı değil. Ama anlatımında herhangi bir tutukluk yaşamıyorsunuz. Başlarda biraz sıkıcı gibi gelse de sakın kitabı yarıda bırakmayın. Sonuna kadar okuyunca yazarın vermek istediği mesajları daha net bir şekilde anlayacaksınız. Kitabın bazı kısımlarında akademik araştırmalara yer verilmiş. Yaşadığımız dünyada tüm sorunların insanlar arasındaki iletişim kopukluğu ve kimsenin birbirine karşı empati kuramaması olduğunu düşünen yazar, kitapta bunların önemine değinmiş.

Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı – Stephen R. CoveyEn çok okunan kişisel gelişim kitaplarından biri olan Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı, aklımızda oluşan tüm sorulara cevap veriyor. Nedir bu sorular? Hepimiz illa ki başarılı, ikna yeteneği yüksek, herkes tarafından takdir edilen insanları gıpta etmişizdir. Nasıl oluyor da bunu başarıyor diye düşünmüşüzdür. Bu kitap aslında bu durumun hiç de zor olmadığını anlatıyor. Eğitici ve öğretici olan kitabı biraz ders niteliğinde görüp sıkılabilirsiniz. Muhteşem bir kişisel gelişim kitabı olduğunu hatırlayıp, kitabınızı tamamlamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı Kitabının Özeti

Covey’in bu kitabı inanılmaz derecede güzel ve etkili bir kişisel gelişim kitabıdır. Kitapta etkili insanda olması gereken yedi alışkanlık anlatılıyor. Bunlar arasında; kişilik ve karakter etiği, ilke merkezli paradigma, gelişim ve değişim ilkeleri gibi unsurlar yer alıyor. Örneğin yazarın karakter etiğinden kastı; alçakgönüllülük, sabır, cesaret ve dürüstlük gibi karakteristik özellikler. Etkili insanlarda var olan yedi alışkanlık bu şekilde tüm ayrıntısıyla ele alınıyor. Ancak kitaptan tam anlamıyla yararlanmak için hepsini okumalı ve denilen her tekniği kendinizde uygulamanız gerekiyor.

Paratic olarak sizlere daha önce başarılı ve mutlu olmak için alışkanlıklar konulu yazılar paylaşmıştık. İşte bu yazılar:

Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım – Erdal Demirkıran

Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım - Erdal DemirkıranKitabı okuduktan sonra kendinizdeki değişime inanamayacaksınız. Erdal Demirkıran’ın üslubu ve dili, hayatında hiç kişisel gelişim kitabı okumayanların bile hoşuna gidecek nitelikte. Ayrıca kullandığı kelimeler ve verdiği örnekler bizim kültürümüzle iç içe olduğundan, birçok kesim yazarı kendine daha yakın buluyor. Verdiği tavsiyeleri de keyifle okuyor. Özgüven insanın karakterinde mutlaka olması gereken bir özellik. Fazlası kibire ve kendini beğenmişliğe girse de, dozunda özgüven kişiyi her zaman başarıya ulaştırır. Erdal Demirkıran’ın bu kitabı size özgüven aşılayarak, sorunları daha kolay çözmenizi sağlıyor.

Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım Kitabının Özeti

Günümüz yaşamından basit saptamalar yapmış ama derine indiğinizde ve dikkatlice baktığınızda, çok zekice tespitlerin olduğu bir kitap duruyor karşınızda. Erdal Demirkıran’ın kişisel gelişim tarzında yazdığı birkaç kitabı daha bulunuyor. Bu da içlerinden en başarılı olanı. Yazar özgeçmiş kavramı yerine özgeleceğe inanıyor ve kitabında okuyucusuna bunu anlatıyor. Doğu felsefesinden de etkilenen yazar, ben dünyanın en akıllı insanıyım derken, aslında her şeyin üstesinden gelebilecek gücün sizde olduğunu hatırlatıyor. Kitap size her alanda en iyi olabilecek yetenekte olduğunuza inandırıyor. En çok okunan kişisel gelişim kitapları arasında yer alan bu eseri de okumanızı öneririm.

İrade – Roy F. Baumeister, John Tierney

İrade – Roy F. Baumeister, John Tierneyİrade aslında bir kontrol mekanizmasıdır. İnsan sinirlendiğinde öfkenize söz geçirerek, rejim yaparken nefsine söz geçirerek aslında iradesinin kullanıyordur. Roy F. Baumeister, John Tierney ise irade adını verdikleri bu kitapta, başarıya giden yolun zekadan ve iradeden geçtiğini anlatıyor. Birçok kitap eleştirmeni tarafından övgü alan İrade kitabı, aynı zamanda büyük bir okuyucu kitlesine sahip. Okumaya başladıktan sonra kendinizi alamadığınızı ve hemen kitabın sonunu görmek istediğinizi hissedeceksiniz.

İrade Kitabının Özeti

Psikoloji konuları genelde insanı sıkar. Çünkü insanların karakterleri ilerleyen yaşla da birlikte oturur, değiştirmesi de güçleşir. İrade konusu da tıpkı bunun gibidir. İradesi ne zayıf insan deriz. Bazen de yaşına göre ne iradeli çocuk deriz. Ancak her konuda olduğu gibi irade konusunda da insan kendini geliştirebilir.

Yazar iradeyi başarıya giden iki faktörden biri olarak görüyor. Sıkıcı olan bir konu olmasına rağmen, okuyucuya keyifli dakikalar yaşatıyor. Kitabın yazarlarından Roy F. Baumeister bir psikolog; John Tierney ise ünlü bir gazeteci. Bu iki isim yaptıkları araştırmaların sonucunu paylaştıkları kitapla insanların arzularına direnç göstermelerini ve boyun eğmemelerini öğretiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.