Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kredi kartından çekilen avans ile kredi arasında bir hizmet olarak görülen KMH, kullanımı ve sunduğu özellikler bu yazıda detayla anlatılmaktadır.
Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir? Nasıl Kullanılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bankaların kendilerine kazanç sağlamak ve müşterilerinin de ihtiyaç durumlarını değerlendirmek için çeşitli seçeneklerde hizmetler sunmaktadırlar. Bankaların sunduğu hizmetlere bakacak olursak, her biri farklı amaçlarla düzenlenmiştir. Bu sebeple banka müşterilerinin ihtiyaç duyacağı her türlü seçeneğin değerlendirilmesi mümkündür. Aynı şekilde kredili mevduat hesabı da bu hizmetler arasında yerini alır. Ayrıca hem bireysel müşteriler hem de ticari müşteriler için geçerlidir.

Ticari müşteriler daha çok gün iç şeklinde kullanıma sahiptir. Gün içinde kapanmazsa o zaman kredilendirme olarak işliyor. Yani eksi olarak kullandığı bakiyeyi gün sonu mesai bitimine kadar kapatması gerekmektedir. Diğer türlü kredi kullandırılmış gibi görünüyor ve faz ödemelerine maruz bırakılıyor. Ama bu gün içi kullandırım ya da kredili mevduat hesabı ticari şirketler için çok önemlidir. Bu yüzden bankaların imkan verdiği dahilde, sık sık kullandırımı mümkündür. Beklenen bir paranın gelmesi uzadığında, yapılacak ödemeler için seçenek olarak kredili mevduat hesabı değerlendirilir.

Bireysel müşteriler de ise kullanım amacı biraz daha farklıdır. Genel olarak kullanılan krediler hemen ödenmez ve faiz ödemelerine maruz kalınır. Bu sebeple hem eksiye düşerler hem de faiz ödemesi gerçekleştirirler. Bu durum ise aylık gelirin aşılmasına ve giderek eksiye düşülmesine neden olur. Bu yüzden bireysel müşterilerin bu hesapları kullanırken çok dikkat etmeli ve her aşamasını kontrol etmelidir. Durum böyle olunca da kredili mevduat hesabı nedir, nasıl kullanılır şeklinde bilgiler önemlidir.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?Tüketicilerin zor zamanlarında imdadına yetişen kredi türü diyebiliriz. Aslında bu kredili mevduat hesabı kredi kartından çekilen avans ile kredi arasında bir hizmettir. Vadesiz mevduat hesabına, kredi limiti tanımlanırsa kredili mevduat hesabı olmaktadır. Daha önce mevduat nedir, avantajları ve çeşitleri nelerdir şeklinde araştırmalara girmiştik. Orada çeşitler arasında sadece dört tane belirtmiştik. Zaten onlar mevduat hesaplarının ana olanlarıdır. Kredili mevduat hesabı ise vadesiz mevduat hesabının altında sıralanan seçeneklerden biridir.

Kredili mevduat hesabı, vadesiz mevduat hesabına ilişkilendirilir. Daha sonra bu hesap üzerinde belli bir limit tanımlanır. Bakıldığında bu limit tanımlama işlemi ise bir nevi gayri nakdi kredi seçeneklerine benzer. Gayri nakdi kredi seçeneklerinde de müşteri adına belli limitler tanımlanır ve mal – hizmet alması sağlanır. Eğer bu alımlarda ödemelerini müşterileri yapmaz ise banka gerçekleştirir. İşte kredili mevduat hesabı da aynı bu şekilde işlemektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?Bankaların vadesiz hesap altında açtıkları ve onlara entegre ettikleri kredili mevduat hesabı kullanımı oldukça basittir. Hesabınızda biriktirdiğiniz paranız, yatan maaşınız ya da tasarrufunuz harcamalarınız sonucunda bitebilir. Bankaların en çok kullanılan hizmetlerinden biri olan otomatik ödeme talimatı, hesabınız üzerinde bulunuyor da olabilir. İşte paranız bittiğinde bu otomatik ödemeler için ya da harcamalarınız için kredili mevduat hesabınızda kullanım yaparsınız. Tabi, adından da anlayacağınız üzere faiz ödemesi mevcuttur. Bankalarda kredi kelimesi geçiyorsa bilin ki faiz ödemesi gerçekleştirirsiniz. Bu bir kural değil elbette ki sadece benim gözlemlediğim bir durum. Daha aksini göremedim.

Bu sebeple kredili mevduat hesaplarının kullanımını gerçekleştirirseniz, nakit avansta, kredi kullanımda ya da diğer hizmetlerde olduğu gibi faiz ödemeleri vardır. Ayrıca kredili mevduat hesabında ödemeler gerçekleştirebileceğiniz gibi nakit para çekilişleri de gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu durumda da faiz ödemelerini yaparsınız. Yani kredili mevduat hesabınıza ait tanımlanan kredi limitinden kullandığınız an da faiz ödemesinden kaçamazsınız. Ama genelde müşteriler tarafından bu durum iyi ve sorunsuz gibi görünür. Aslında detayına girildiğinde sizlerde göreceksiniz ki dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır.

Kredili Mevduat Hesabı Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredili Mevduat Hesabı Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Kredili mevduat hesabı kullandırılırken öncelikle bankaların dikkat ettiği konulara bakalım. Yukarıda bahsetmiş olduğum kredi geçiyorsa faiz oranı geçerlidir durumu aynı şekilde kredi puanı için de geçerlidir. Bankalar müşterilerin kredi puanlarına bakarak, bu hesaba tanımlayacakları kredi limitini belirler. Bu sebeple kredili mevduat hesabı yani KMH istiyorsanız, kredi puanınızın yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Kredi notu nasıl yükseltilir bilgi almak için tıklayın. Bankaların ilk başta baktıkları nokta kredi skorudur. Daha sonra ise gelir durumu, verilebilecek teminat gibi seçenekler değerlendirilir. Bunların her biri için değerlendirmeler gerçekleştikten sonra kredili mevduat hesabı açılışları gerçekleşir.

Müşterilerin dikkat etmesi gereken durumlar ise hangi bankada ki hesabına kredili mevduat hesabı bağlattıracağıdır. Faiz oranlarını, masrafları ve bankanın sunduğu avantajlı işlemleri kontrol etmesi ve ona göre karar vermesi önemlidir. Her bankada bu durumlar ayrı işler. Bu sebeple araştırılması ve karşılaştırılması önemlidir. Kredi notunuzun yüksek olmasına ya da bankalarda belli teminatınızın bulunması da önemlidir. Faiz hesabı ise eksi bakiye üzerinden işler. Faiz hesaplama formülü aynı şekilde burada da geçerlidir.

Sonuç olarak; kredili mevduat hesabı kullanmak aslında çok da iyi bir şey değildir. Kredili mevduat hesabına ihtiyaç duyuyorsanız eğer gelir durumunuzu doğru ayarlayamıyorsunuz demektir. Bir ya da iki kere ihtiyaç duymak sıkıntı değil de bunu sürekli hale getirmek sıkıntılı bir süreçtir. Bu şekilde zamanla sürekli daha da eksiye düşersiniz. Bu yüzden kredili mevduat hesabına ihtiyaç duymamaya çalışmanız en doğrusudur.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.