Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Başarılı İnsanların Günlük Alışkanlıkları

Başarılı İnsanların Günlük Alışkanlıkları
Yorum

Başarılı insanlar hakkında ne kadar çok şey öğrensek de onların yaşayışlarına duyduğumuz merakı bir türlü gideremiyoruz, değil mi? Hep daha fazlasını öğrenmek istiyor, bizde eksik olup da onlarda var olan hangi özellikleriyle bu kadar parlayabildiklerini öğrenmek için can atıyoruz. Nerede bir başarılı isim görsek hemen o tarafa doğru yöneliyor, sanki bir açıklarını yakalamak istercesine gözlerimizi onların üzerine dikiyoruz. Sanki bizden saklamak istedikleri gizli bir formülleri falan varmış da yaşamlarını iyice öğrenirsek sırlarını çözebilecekmişiz gibi düşünüyor, bir anlamda başarılı olma yolunda adım atmaya çabalıyoruz.

Aslında burada hemen hepimiz aynı hatayı yapıyoruz. Tamam, başarılı insanların yaşayışlarını incelemek elbette mantıksız değil. Ama işi gücü bırakıp tüm odak noktamızı incelemeye verirsek, o zaman doğal olarak başarılı olamayız. Tıpkı iyi bir joker olmak isteyen, ama sadece başarılı jokerleri izlemeyle yetinen acemi bir binici gibi! Kısacası, başarılı insanların nasıl yaşadıklarını, ne gibi alışkanlıklara sahip olduklarını öğrenmemizde hiçbir sakınca yok. Sorun sadece öğrendiklerimizle yetinmeye çalışmamızda! Diğer bir deyişle, onları hayatımıza uyarlamamız ve başarılı insanların yaptıklarını yapmamamızda! İşte bu durumu düşünerek, bugün başarılı insanların günlük alışkanlıkları hakkında bir yazı hazırlamak istedim. Kısacası, lafı daha fazla dolandırmadan hemen şimdi onların günlerini nasıl geçirdiklerini, ne gibi yaklaşımlara sahip olduklarını ve daha fazlasını sizlerle paylaşacağım. Ve umuyorum ki bu alışkanlıklar sizin bir şeylerin farkına varmanızı sağlayarak, onları kendi hayatınıza uyarlamanıza vesile olur.

Başarılı olmak isteyen herkesin öğrenmesi gereken küçük ama önemli günlük alışkanlıklar:

Düşünmekle Yetinmeyip Harekete Geçmek!

Düşünmekle Yetinmeyip Harekete Geçmek!Söze Walt Disney’in şu ünlü sözüyle başlamak istiyorum. “Peşinden gidecek cesaretiniz varsa, bütün rüyalar gerçek olabilir.” Walt Disney’i hepiniz tanıyorsunuz, öyle değil mi? Hani keşfedilmeden önce çaldığı her kapıdan geri çevrilen, karikatürlerinin kötülüğüyle alay edilen, çok zor şartlar altında yaşasa da tutkusundan hiçbir zaman vazgeçmeyen dünyaca ünlü başarılı ismi! Yani bu başarılı ismin de dediği gibi başarılı olacağınız günlerin hayalini kurmak yerine, ona ulaşmak için elinizden geleni hatta daha fazlasını yapmalısınız. İnsanlar size gülse de hayallerinize asla ulaşamayacağınızı söylense de kimse başarılarınızın farkında olmasa da çalışmaya devam etmelisiniz. Çünkü ancak bu şekilde hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilir ve istediğiniz başarıyı yakalayabilirsiniz.

Güçlükler Karşısında Her Zamanki Gibi Sağlam Durabilmek!

Güçlükler Karşısında Her Zamanki Gibi Sağlam Durabilmek!

İnceleyebilirsiniz:
Başarılı İnsanların Yenilgiler Karşısında Takındıkları 8 Farklı Tavır

Başarılı insanların yaptıklarıyla çok ilgileniyorsunuz. Ancak bir yere kadar onların hayatını biliyorsunuz. Sadece yazılanlardan, çekilenlerden, söylenenlerden yaşamlarını takip ediyorsunuz. Yani onarın da zor zamanları olabileceğini genellikle görmezden geliyorsunuz. Oysaki herkes gibi onlar da zaman zaman başa çıkmakta zorlandıkları, üzüldükleri ve toparlamaya çalıştıkları durumlarla karşılaşıyorlar. Zaten farkların en büyüğünü işte tam da bu noktada atıyorlar. Çünkü onlar yenilgiler karşısında diğerlerinden çok daha farklı tavırlar takınıyorlar. İki üç tane zor durumla karşılaştılar diye hemen öyle karaları bağlamıyorlar. Kısacası güçlükler karşısında her zamanki sağlamlıklarını koruyarak göğüs geriyor ve genellikle kazanan taraf oluyorlar.

Başarı için Her Gün Uğraşmak!

Başarı için Her Gün Uğraşmak!Başarılı insanların bir diğer alışkanlığı da bu! Onlar istedikleri noktaya vardıklarını düşünme gibi büyük bir hata yapmıyorlar. Yoksa dünyanın en zengin insanları neden hala çalışmaya devam etsinler ki? Torunlarının torunlarına yetecek kadar çok parası olan insanlar neden her gün daha çok başarılı olmak için uğraşıyorlar sanıyorsunuz? Çünkü onlar başarıyı bir hedef olarak değil, bir yolculuk olarak görüyorlar. İşte siz de bunu yapmalısınız. Başarılı olmayı istediğiniz bir şeyi hayata geçirmek olarak değil, daha fazlasını hesaba katarak istemelisiniz. Zira gerçek başarıyı ancak sınırlarınızı aşmayı öğrendiğiniz zaman elde edebilirsiniz.

Araştırmayı ve Öğrenmeyi Bir Nevi Yaşamsal İhtiyaç Olarak Düşünmek!

Araştırmayı ve Öğrenmeyi Bir Nevi Yaşamsal İhtiyaç Olarak Düşünmek!Okumaya ve öğrenmeye fazlasıyla önem veren ne kadar çok başarılı insan olduğunu biliyoruz değil mi? Bill Gates ve Oprah Winfrey gibi isimler bu kişilerden sadece birkaçı. Siz de başarının anahtarlarından birini daha öğrenmek istiyorsanız, araştırmayı ve kendinize yeni bir şeyler katmayı yaşamsal ihtiyaçlarınızdan biri olarak düşünmelisiniz. Her gün en azından bir tane yeni şey öğrendiğinizden emin olmalı ve kendinize bir şey katmadığınız bir günün boş yere yaşandığını anlamalısınız.

Bedenine Saygı Duymak!

Bedenine Saygı Duymak!Başarılı insanların günlük alışkanlıkları arasında bu da var. Onlar bedenlerine saygı duyuyor, sağlıklı besleniyor ve spor yapmak için gereken zamanı ayırmayı biliyorlar. Çünkü sağlıksız bir insanın sağlıklı düşünemeyeceğinin açıkça farkındalar. Hani biz çoğunlukla spor yapmaya vaktimizin olmadığı gibi bahaneler üretiyoruz ya, işte dünyanın en meşgul insanları bizim bu yaptığımızı yapmıyorlar. Örneğin, dünyanın en büyük moda dergileri arasında ön sıralarda gelen Vogue’nin genel yayın yönetmeni Anna Wintour! Yoğun programı arasında her gün mutlaka bir saat tenis oynayan bu başarılı kadın spor yapmaya vakit bulabiliyor, ama nedense biz bulamıyoruz. Ne demek istediğimi anladınız değil mi? Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, kendinize ve bedeninize saygı göstermeyi bilmelisiniz.

Strese Yenik Düşmeyi Reddetmek!

Strese Yenik Düşmeyi Reddetmek!Evet, çok çalışmak, başarıyı hedeflemek ve hayallerin peşinden koşmak için stressiz bir iştir denilemez. Ancak burada yapmanız gereken başarılı insanların da yaptığı gibi stresle başa çıkabilmenin yollarını aramanızdır. Kendinize uygun yöntemler belirlemeli ve karşılaşacağınız olumsuz düşüncelerin sizi esir almasına izin vermemelisiniz. Diğer bir deyişle, yola hazırlıklı çıkmalısınız. Çünkü stres sayısız insanı başarı yolundan alıkoymuş ve onların yenilgiyi kabul etmelerinde büyük oranda etkili olmuş bir faktördür. Siz bunun yolunuza çıkmasına ve havlu atmanıza neden olmasına izin vermemek için stresle başa çıkmak için yapmanız gerekenlerin farkında olmalısınız.

Yeni Fırsatlara Karşı Gözünü Açık Tutmak!

Yeni Fırsatlara Karşı Gözünü Açık Tutmak!Dünyanın en zengin ve en başarılı insanlarından biri olan Richard Branson, konu hakkında ne demiş biliyor musunuz? “İş fırsatları otobüs gibidir, her zaman bir diğer gelir.” Yani asla umutsuzluğa kapılmayın. Ne kadar zor durumda olsanız da ne kadar büyük bir çıkmazın içine düşseniz de her zaman bir çözüm yolu olacağını bilin. Bunun için de yenilgiyi kabullenmeyerek, gözünüzü karşınıza çıkabilecek fırsatlara karşı açmanız gerekiyor. Başarılı olmayı gerçekten istiyorsanız, zirveye giden yolda vereceğiniz mücadeleden zevk almayı bilin ve şimdi olmasa bile bir gün mutlaka hedefe varacağınıza yürekten inanın.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu