Paylaşım

En Yüksek Maaşlı 10 Meslek


 

Dünyaca ünlü kariyer araştırma kurumu olan CareerCast, 2014’ün en yüksek getiriye sahip mesleklerini açıkladı. Bu sıralamayı çevresel faktörler ve fiziki şartlara göre yaptığını biliyoruz. Bu mesleklere bakarak “Türkiye’de bu kazançları elde etmek mümkün değil!” şeklinde düşünebilirsiniz. Ama gelecek ve dünya göz önüne alındığı zaman bu mesleklerin her daim karnınızı doyuracak meslekler olduğunu unutmamanız gerekir.

Meslek seçimi demek büyük stres demek. Geleceğini buna göre şekillendirmek ve mezun olduktan sonra iş bulabilmek büyük sorunlardan birisi olarak görülmektedir. Geçtiğimiz günlerde sizlere Türkiye’nin illere göre işsizlik oranı hakkında bilgiler vermiştik. Bu konu üzerinde fazlaca durduğumuz zaman istihdam ve meslek seçimi konusunu irdelemek gerekir. Gerçekten derin konulardan olan bu iki konu üzerine yapılan milyonlarca tartışma okuyabilirsiniz.

Gelelim, yüksek maaşlı 2014 mesleklerine;

10 Kadrolu Üniversite Profesörü

Yıllık Maaşı: 68,970 Dolar

Kadrolu Üniversite ProfesörüHer ne kadar zorlu bir süreçten geçerek bu pozisyona sahip olabiliyorsanız da, her zaman kutsal bir meslek olan eğitimcilik buna değer. 2022 yılına kadar bu meslekte % 19 oranında bir büyüme bekleniyor. Liseden sonra alınan eğitimler ve üniversitede koyulan hedefler kariyerin profesörlük yönünde ilerlemesi adına büyük bir önem taşıyor.

9 Odyolog

Yıllık Maaşı: 69,720 Dolar

OdyologOdyolog ismi belki yabancı gelebilir size. Hemen açıklayalım, işitme ve denge sorunu yaşayan hastaların tedavisinden sorumludurlar. 2022 yılına kadar % 34 oranında bir büyüme gerçekleşeceği ve yüksek bir talep doğacağı söyleniyor. Son birkaç yıldır gelişme gösteren işitme cihazı teknolojisi gelişmeye devam ettikçe daha büyük fırsatların doğacağı da düşünülüyor.

8 Konuşma Patologu

Yıllık Maaşı: 69,870 Dolar

Konuşma Patologuİletişimsel bozuklukların giderilmesi alanında faaliyet gösteren konuşma patologlarının da, geniş bir alanı kapsayan meslekleri var. Hemen her yaş grubundan hastası olabilecek bu meslek için 2022 yılına kadar % 19 oranında büyüme bekleniyor.

7 Diş Hekimi

Yıllık Maaşı: 70,210 Dolar

Diş Hekimi2022 yılına kadar % 33 oranında bir büyüme daha beklenen diş hekimliği, her daim önemli meslekler arasında yer almıştır. Önemli olan ise alanında yetenekli olmaktır. Rekabetin yüksek olduğu bu meslekle ilgileniyorsanız esnek çalışma saatlerini kabul etmelisiniz.

6 Mesleki Terapist

Yıllık Maaşı: 75,400 Dolar

Mesleki TerapistMesleki terapistler, hastalanan ve yaralanan çalışanın rehabilitasyon aşamasını hızlandırma işiyle ilgilenmektedir. 2022 yılına kadar % 29 oranında bir büyüme daha beklenen bu mesleğin eğitimleri de ciddi eğitimleri içermektedir. Hastaların günlük faaliyetlerine hızlı bir şekilde dönmelerini sağlamalarının ne kadar önemli olduğunu tahmin edebilirsiniz.

5 İstatistikçi

Yıllık Maaşı: 75,560 Dolar

İstatistikçiİstatistiksel analizlere sanayinin birçok alanında gün geçtikçe artan bir önem veriyor ve bu nedenle de istatistikçilere olan talep artıyor. 2022 yılına kadar % 27 oranında bir büyüme bekleniyor.

4 Bilgisayar Sistemleri Analisti

Yıllık Maaşı: 79,680 Dolar

Bilgisayar Sistemleri Analisti2022 yılına kadar % 25 oranında bir büyüme daha beklenen bu meslekte, yazılım mühendisliği gibi 21. yüzyılın en iyi iş fikirlerinden. Ağ yönetimi iş uygulamalarının en önemli parçalarından. Şirket ve kurumların dijital formatlar içerisinde dosyalarını aktarmalarının, önümüzdeki yıllarda daha da yükseleceği öngörülüyor.

3 Yazılım Mühendisi

Yıllık Maaşı: 93,350 Dolar

Yazılım Mühendisi2022 yılı beklentilerine göre yazılım mühendisliği alanında büyüme % 22 oranında. Dünyanın teknoloji anlamında geldiği nokta bir yana bilgisayar teknolojisinin gelmiş olduğu nokta bu mesleğin ne kadar değerli olduğunu göz önüne seriyor. 21. yüzyılın en iyi iş fikirleri arasında yer alıyor ve bilgi, bilgisayar teknolojilerinin gelişmeye devam etmesi bu mesleğin yıldızını daha da parlatıyor.

2 Sigorta Uzmanı

Yıllık Maaşı: 93,680 Dolar

Sigorta Uzmanıİkinci sırada yer alan sigorta uzmanlığı, 2022 yılı öngörülerine göre % 26 oranında daha büyüyecek. Ödüllendirici meslekler diye nitelendiriliyor ve iş bulma olanağı yüksek meslekler arasında yer alıyor. Sigorta uzmanlığı alanında kariyerin ne kadar zor olduğu söylense de, sigorta pazarının gün geçtikçe büyümesi, bu mesleği daha da değerli yapıyor.

1 Matematikçi

Yıllık Maaşı: 101,360 Dolar

MatematikçiCareerCast sıralamasına göre matematikçiler ilk sırada yer alıyor. Yıllık kazançları ise 101,360 dolar. 2022 kriterlerine göre büyüme beklentisi ise % 23. Matematik alanının kariyer anlamında gerçekten kilit noktalardan birisi oldu düşünülüyor. Gelecek göz önüne alındığında ise matematik alanının daha da değerleneceğine yönelik bakış açıları var.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Diğer yorumlar ( 25 )

 1. Atmışsanız resmen. ABD den mi kopyaladınız. 69000 dolar yıllık. Aylık yaklaşık 15000 TL yapar. Profların maaşı 6000 TL yıllık 72000. Kaldırın bu haberi. Millet aklıyla dalga geçmeyin.

  1. Adnan Bey, öncelikle ilginize teşekkür ederiz. Yazının giriş kısmına bakarsanız; dünya genelinde yapılan bir araştırmadan ve istatistikten bahsedilmektedir.

    1. Cehalet diz boyu 🙂 Daha okuma alışkanlığı olmayan, başlıklardaki paralara bakmakla yetinen ve yazılanları yanlış anlamaya programlanmış insanlar varken, “bizim ülkemiz” der dururuz. Şuradaki birkaç yoruma bakınca; yazı neymiş, bu paraları neye göre veriyorlarmış demeden yorum yapan cahilleri görüyorum. Yazarı savunduğumu sanmayın; ama bu yorumlara cevap vermeden de duramazdım.

     1. ben yazılım mühendisligi 3.sınıf ögrencisiyim dünya geneli okadar ücret alan elbet vardır ama bizim ülkemizde 10 bin veren şirket sayısı bile parmakla sayılır nerdeyse ama görüşmeye gittigin zaman adam bilgine bile bakmıyor nerdeyse arada birileri var mı referansın var mı gibi tonla soru soruyorlar eyvallah sormaları belki dogru ama benim bilgimi sınamadan neler yapabildigimi görmeden denemeden arkamda birileri yok diye işe bile almıyorlar yani anlıyacagınız parayı geçiyorum ben iş bile bulamıyorum bu ülkenin kafası zehir gibi olan tonlarca genci var ama ne yazık ki ülkemizin onları kullanmak gibi bir niyeti yok okuyoruz yıllarımızı meslegimiz hakkında araştırmalar yaparak kendimizi geliştirmek için harcıyoruz peki sonuç ne oluyor mezun olunca iş bulamıyoruz ve kimimiz cafelerde kimimiz başka yerlerde çalışmak zorunda kalıyoruz yada meslegimizle alakasız işlerde çalışıyoruz.

 2. Bence insanların bu sayfaya bakarak meslek seçmesi saçma olur. Buradaki bazı meslekler gerçekten çok iyi is yapacak ileride ancak benim 1300 liraya çalışan Makine mühendisi tanıdığım da var, 9 bin dolara da var.

 3. Betül hanım bence siz en iyisi pasta ustası olun ben pasta şefiyim hem maaşım 4000tl hem zevkli bir meslek ben mesleğimi çok seviyorum hiç sıkılmadan zevkle yapıyorum size de tavsiye ederim

 4. Arkadaslar merhaba Anadolu lisesi 3. sınıf öğrencisiyim. Sayısalım fazla iyi olmadigindan TM bölümünü seçme kararı aldim. 3. sınıfa geldim ve hâlâ aklimda bir meslek yok. Hocalarimizda hedefiniz yoksa hicbir şey olamazsiniz dedi ve tedirgin olmaya basladim. Lütfen bana meslek seciminde ki görüşlerinizi benimle paylaşır misiniz?

  1. Psikoloji okumanı tavsiye ederim eğer kitaplarla aran iyi ise. Geleceğin yüksek gelirli meslekleri tecrübe satanlar olacak terapistler gibi ?

 5. eczacılık ve mimarlık dışında. bunlara benzer kazancı yüksek ve havalı bir meslek seçmemde lütfen bana yardımcı olurmusunuz. saygılarım ile.

 6. Ben lise 3 e hidiyorum hedefim polis olmak ama Elif neimimkarasiz hiaediyorum bana onerecginiz guzel meslekler varmi??

  1. Bence hayallerinin peşinden koş, asla hayallerinden vazgeç geçme. Atalarımız ne demiş sabreden dermiş muradına erermiş…

 7. Ben kız meslek lisesi 4. Sınıf eşit agırlık ögrencisiyim ygs den cok bir beklentim yok dershaneye gidiyorum fakat matematigim sıfır bana önereceginiz güzel bir meslek varmı??

 8. azerbaycanda calisan xarici vetendaslar var aylarina 30 bin dollar aliyorlar sizde konusuyorsunuz, sizde yillik 100 binden konusuyorsunuz)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir