Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2020’de En Çok Kazandıran 20 Meslek ve Maaşları

Ülkemizdeki asgari ücretin durumu ve yaşam koşulları göz önüne alındığında, yüksek maaşlı mesleklerin önemi daha da artıyor. Peki, hangi meslekler daha çok kazandırıyor?
2020’de En Çok Kazandıran 20 Meslek ve Maaşları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bilindiği üzere kariyer seçimi için titiz bir araştırma yapmak ve tüm detayları öğrenmek gerekiyor. “Ne iş yapmak istiyorum” sorusunun yanında işten ne kadar kazanç elde edileceğini de düşünmek gerekiyor. Hatta kazanç pek çok kişi için ağır basan kriterlerden oluyor.

Dolayısıyla kariyer inşasında yüksek maaşlı meslekler, alternatifler arasında yer alıyor.

Zaten seçimi yapmadan önce yüksek kazanç getiren meslekler hakkında fikir sahibi olmak, yapılabilecek en akıllıca şey. Öyleyse hayatınızı şekillendirmede bir dönüm noktası olacak meslek seçiminizde, aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmalısınız.

1 Pazarlama Müdürü

Pazarlama MüdürüKurumlar arasında kıyasıya rekabetin olduğu şu günlerde pazarlama müdürleri şirketler için fazlasıyla önemli. Dolayısıyla firmalar üst düzey pozisyondaki bu yöneticileri için kesenin ağzını açıyor. Genellikle üniversitelerin iktisat, işletme gibi lisans programlarından mezuniyet şartı aranan işin ortalama maaşı 7000 TL olarak belirtiliyor.

2 Pilot

PilotPilotluk unvanını kazanmak öyle kolay olmasa da iş, vadettiği maaşla gençleri cezbediyor. Tabi bunun için önce pilot olmak hakkında detayları öğrenmek ve mesleğin dezavantajlarını da bilmek gerekiyor. Fakat bugün en düşük 20 bin TL civarındaki maaşıyla, kesinlikle düşünülmesi gereken bir meslek olarak karşımıza çıkıyor.

3 Biyokimya Uzmanı

Biyokimya UzmanıBiyokimya uzmanı hasta numunelerinin alınmasından rapor edilinceye kadar geçen süredeki tüm aşamaları standardize edebilecek ve hasta sonuçlarını yorumlayabilecek düzeyde bilgi birikime sahip kişi olarak tanımlanmaktadır. Mesleği icra edebilmek için 6 yıllık tıp eğitimini ve ardından 4 yıllık uzmanlık eğitimini almak gerekmektedir. Ortalama maaş 11 bin TL olarak belirtilmektedir.

4 Finans Direktörü

Finans DirektörüŞirketlerin finansal çalışmalarını denetleyen finans direktörleri de yüksek maaşlı meslek gruplarından. İktisat, maliye, bankacılık, işletme gibi lisans bölümlerinden mezun olma şartı bulunan mesleğin aylık ortalama kazancı 13 bin lira civarında seyrediyor.

5 Yazılım Geliştirme Mühendisi

Yazılım Geliştirme MühendisiGenel olarak, üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olanlar tarafından icra edilmektedir. Geleceğin meslekleri arasında da karşımıza çıkın işin aylık ortalama kazancı 5300 lira olarak belirtilmektedir.

6 Psikiyatri Uzmanı

Psikiyatri UzmanıPsikiyatri uzmanı veya psikiyatr, zihinsel, duygusal ve davranışsal yetilerde görülen bozukluklar üzerinde çalışan kişi olarak tanımlanıyor. Ortalama maaşı ise 11 bin TL civarında seyrediyor.

7 Mali Müşavir

Mali MüşavirMali müşavir için üst düzey muhasebeci tanımı da yapılabilir. Mali müşavirlerin maaşları tecrübe, çalışma yeri ve şekline göre değişkenlik göstermektedir. Yeminli mali müşavirler daha çok kazanırlarken mali müşavirin maaş aralığı 4 bin TL ile 15 bin TL aralığındadır.

8 Doktor

DoktorDoktorluk, modası hiç geçmeyen ve kazancı hep çoğu meslekten fazla olan bir meslek. Maaşı, doktorun uzmanlık alanına, niteliğine, sektörüne bağlı olarak değişkenlik gösterse de asgari ücretin en az iki katı seviyesinde oluyor. Kısacası fakülte sıralarında yıllarca çürütülen dirsekler, işin icra döneminde karşılığını veriyor.

9 CEO

CEOEn yüksek maaşlı mesleklerden biri de hiç şüphesiz CEO’luk. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de CEO’ların maaşı dudak uçuklatıyor. Yöneticilik yapılan şirketin büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik gösteren CEO maaşları için en düşük seviye 20 bin TL olarak belirtiliyor.

10 Bilgi Teknolojileri Müdürü

Bilgi Teknolojileri MüdürüŞirketlerin kritik pozisyonları arasındaki iş, ileride daha da parlayacak mesleklerden bir tanesi. Bilgi teknolojileri müdürü, bir şirketin bilgi teknolojisi projelerinden sorumlu olan kişi olarak tanımlanıyor. Genellikle yazılım mühendisliği, bilgisayar programcılığı gibi lisans programlarından mezun olan yöneticiler için aylık ortalama maaş ise 11 bin TL civarında.

11 Kabin Memuru

Kabin MemuruHava taşıtlarında yolcuların güvenliği ve konforu ile ilgilenmek gibi görevleri bulunan kabin memurları da maaşıyla öne çıkan mesleklerden. Rakamlar, çalışılan havayolu şirketi ve kıdeme göre değişkenlik gösterirken maaş 7000 liraya ulaşabiliyor.

12 Genel Cerrah

Genel CerrahBaş bölgesi, endokrin sistem, karın, boyun ve diğer yumuşak dokularda meydana gelen iç yaralanmaları veya hastalıkları cerrahi yöntemlerle tedavi eden genel cerrahların ortalama maaşları da 10 bin lira civarında seyrediyor.

13 Diyetisyen

DiyetisyenHastaneler, özel klinikler gibi yerlerde görev alan diyetisyenler en çok para kazanan meslek grupları arasında. Günümüzün güzellik algısı ve giderek büyüyen obezite sorunu ile kapıları daha fazla çalınan diyetisyenler, artan taleple daha popüler hale geliyor. İş arama sitelerinde maaşları 3000 TL civarında gözükse de özel muayenehaneleri olan ve isim yapanların kazançları çok daha yüksek rakamlara ulaşıyor.

14 Eczacı

Eczacıİlgili bölümlerine yüksek puanlarla girilen eczacılık da çok kazanan mesleklerden. Diploma kiralama gibi yöntemlerle icra edilebilen meslek, kişinin isteğine göre kendi şirketini kurarak da yapılabilir. Aynı zamanda devlet bünyesinde de çalışılabilir. İlgili sitelerde ortalama maaş 4000 TL’nin üzerine çıkarken kendi eczanesini işletenler çok daha fazla kazanabilmektedir.

15 Veteriner

VeterinerVeterinerlikte de hem kamu hem özel sektörde çalışma seçeneğiniz bulunuyor. En az 3000 TL’den başlayan veterinerlik maaşı, kişinin kendi dükkanını açması durumundaysa çok daha üst seviyelere çıkıyor.

16 Sigortacı

SigortacıSigortacılıktan yüksek kazanç elde etmek için bu işi kendiniz yapmanız gerekiyor. Ülkemizde en çok rastlanan ve talep gören işin avantajlarından yararlanmak için bir acente açmalısınız. Çevreniz genişse ve pazarlama yeteneğinize güveniyorsanız, yüzde 15 ve yüzde 20 kar marjları ile gayet güzel paralar elde edebilirsiniz.

17 Aktüer

AktüerAktüerya, matematik, istatistik, işletme gibi bölümlerden mezun olanlar tarafından yapılmaktadır. Bir olayın ihtimalini ve mali sonuçlarını değerlendirmek için istatistiksel teknikleri ve matematiksel becerileri kullanan kişi olarak tanımlanmaktadır. Aylık ortalama kazancı ise 8000 lira civarındadır.

18 Avukat

AvukatDoktorluk gibi avukatlık da eskimeyen ve kazancı cazip olan mesleklerden. İster firmaya bağlı ister şahsi olarak yapılabilecek mesleğin maaş aralığı ise epey geniş. Nitekim nitelikli ve ün yapmış bir avukat aylık 15-20 bin lira kazanabilirken firmaya bağlı bir avukat ortalama 4000 lira maaşla çalışıyor.

19 Ortodontist

OrtodontistDiş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra alınan 4 senelik uzmanlık eğitimi ile ortodonti uzmanı olunuyor. Kamuda istihdam olanağı bulunan ortodontistler için başlangıç maaşı 6000 lira olarak belirtiliyor. Artan kıdem ve dereceyle birlikte maaş aylık 10 bin liranın üzerine çıkabilmektedir.

20 Petrol Mühendisi

Petrol MühendisiÜniversitelerin 4 yıllık petrol ve doğal gaz mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler tarafından yapılıyor. İlerleyen dönemlerde talebin artacağı öngörülen meslek için ortalama maaş 7000 lira olarak karşımıza çıkıyor.

SONUÇ:

Yukarıdaki mesleklerin yanı sıra daha pek çok yüksek maaşlı iş grubunun olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Unutmamanız gereken bir diğer şey ise dönemin yeniliklerini takip ederek gelecekte talebin azalmayacağı meslekleri düşünmek olmalı. Aynı zamanda bir mesleği iyi yapanla vasat icra edenin arasında büyük farklar olabileceğini de unutmamalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın