Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Pilot Olmak: Nasıl Olunur? Şartları ve Maaşları

Günümüzün en çok merak edilen konuları arasında yer alan pilot olmak hakkında merak ettiklerinizi bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Hepimizin malumu olan ekonomik koşullar gereği çok kazandıran mesleklere gösterilen ilgi büyük. Zira bu devirde ya aranan kişi olacaksınız ya da maddi refahınızı kendi işinizi kurarak sağlayacaksınız. İşte tam da bu noktada, pilot olmak istiyorum diyenlerin sayısındaki artıştan bahsetmek istiyorum. Nitekim gençler arasında epey popüler olan bu meslek, vadettiği kazançla meslek arayışı içinde olanları deyim yerindeyse cezbediyor.

Peki, pilotluk düşünüldüğü kadar cazip bir meslek mi? Bu iş, bulutların üzerinde keyifli yolculuklar yapıp çuvalla para kazanmak anlamına mı geliyor? Ya da isteyen herkes pilot olabilir mi? Pilotların maaşları hakkında söylenen yüksek rakamlar doğru mu? Gelin, merak edilen tüm bu soruların cevaplarını aşağıdaki başlıklar altında detaylıca inceleyelim.

Navigasyon

Pilot Olmak İstiyorum Ama Buna Hazır Mıyım?

Pilot Olmak İstiyorum Ama Buna Hazır Mıyım?Merak ettiğiniz soruları cevaplamaya başlamadan önce kendinizi yeteri kadar tanıyıp tanımadığınızı öğrenmenizi öneririm. Daha doğrusu, pilotluğun sizin için uygun meslek olup olmadığını detaylıca düşünmelisiniz. Aksi takdirde, bu yola baş koyup pilotluk yapamadan havacılık kariyerine veda edenler arasında yer alırsınız.

Çünkü pek çok kişi, yüksek maaşı, sunduğu cazip olanakları ve mesleğin o meşhur karizması için pilotluk yapmak istiyor. Oysaki görünenin ardında; fazlasıyla yorucu bir iş, bol stres ve aileye özlem gibi dezavantajlar vardır. Buna ek olarak; pilotluk hayat boyu öğrenmeyi gerektiren bir meslektir.

Pilot olmaya hazır mısın?Ayrıca bir kez pilotluk belgenizi aldınız diye hayatınız boyunca mesleğinize devam edebilirsiniz diye bir kural da yoktur. Düzenli aralıklarla testlere tabi tutulacağınız için bilgilerinizi sürekli tazelemek zorundasınızdır. Buna ek olarak, sağlığınızla ilgili bir sıkıntı yaşamanız durumunda da mecburi olarak mesleğe veda edersiniz.

Yüzlerce kişinin hayatından sorumlu olmanız da apayrı bir meseledir. Ve bunlar gibi daha sayısız dezavantajı bulunmaktadır. Anlayacağınız; pilotluk dışarıdan göründüğü kadar kolay ve cazip olmayabilir. İşte bu nedenle; bu meslek gerçek tutkunuz mu emin olmalı ve zorluklarına katlanmayı göze alarak yola çıkmalısınız.

Nasıl Pilot Olunur?

Nasıl Pilot Olunur?Nasıl pilot olunur sorunsalından başlayarak, konumuza girelim. Öncelikle pilot olmak için farklı yollar olduğunu bilmelisiniz. Askeriye, sivil havacılık okulu ya da ücretli pilotluk kursları gibi! Ancak nereyi tercih ederseniz edin, pilot olmak için yaşınızın küçük olması hedefe ulaşmanızda epey işinize yarayacaktır. Diğer taraftan, mevzuata göre lise mezunu olmak uçuş eğitimi almak için yeterli olsa da lisans mezunları daha şanslı görülmektedir. Çünkü bazı uçuş okulları yalnızca lisans mezunlarını kabul etmekte, ayrıca işe başlarken de üniversite mezunu olmak rakiplerinizin 1 adım önüne geçmenizi sağlamaktadır.

Yeri gelmişken, detaylı anlatıma geçmeden nasıl pilot olurum sorusunun cevabını detaylıca anlatmak için sayfalarca yazmak gerektiğini söylemeliyim. Ama henüz yolun başında olduğunuz için biz burada ilk etapta öğrenmeniz gereken belli başlı hususlardan bahsedeceğiz. Zaten öğrendiklerinizden sonra pilot olmaktan vazgeçmiyorsanız, hayalinize ulaşmak için gereken diğer detayları işin teferruatı olarak göreceksinizdir.

Pilotluk için neler gerekirPilot olmak için pilotaj eğitimi lisans programlarına girebileceğiniz gibi 18 ila 24 ay arasında pilotluk eğitimi veren özel uçuş okullarını da tercih edebilirsiniz. Bu okulları tercih etmeniz ve eğitimi başarıyla tamamlamanız durumunda PPL (Private Pilot Licence – Hususi Pilot Lisansı) almaya hak kazanırsınız. Tek motorlu uçak ehliyeti almak için 165 saat yer dersi almalı ve 40 saat uçuş yapmalısınız. Ardından kontrol uçuşu denilen sınava girer ve geçerseniz Cessna tipi uçakları uçurabilirsiniz.

ATPL (Havayolu Nakliye Pilotu) lisansı sınavına girme hakkı kazandıktan sonra ise eğitimin diğer aşamasına geçersiniz. Bu aşamada 823 saatlik yer dersi alıp, 160 saat uçuş yaparsınız. PPL lisansınızı aldıktan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde 14 dersin sınavına girersiniz ve hepsinde % 75’lik başarı sağlarsanız ATPL Frozen sertifikanızı alırsınız.

Pilotlar nasıl çalışır?

Sonrasında Tip eğitimine başlar ve tercihinize göre simülatör eğitiminizi alırsınız. Bu aşamayı da geçtikten sonra üçüncü pilot olarak kabine girer, 100 saatlik gözlem sürecini tamamladıktan sonra 2. pilot olarak göreve başlarsınız.

ATPL Frozen sertifikanız 1500 saatlik uçuş sonrasında ATPL haline geçer ve yardımcı pilot olursunuz. 5000 saatlik uçuşu tamamlamanızın ardındansa kaptan pilot olmaya hak kazanırsınız. Neticede; ana hatlarıyla nasıl pilot olurum sorusunun cevapları üzerinde durduk. Ancak sonradan pişman olmamak için daha detaylı araştırma yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Pilot Olma Şartları

Pilot Olma ŞartlarıŞimdi de isteyen herkes pilot olabilir mi diye soranlar için bu cazip mesleğin koşullarından bahsedelim.

1. Eğitim!

Eğitim!Pilot olmak için eğitim hayatını sevmek zorunda olmanız gibi. Çünkü bu cazip işi alabilmek için temel fizik, matematik, meteoroloji, uçak sistemleri, navigasyon, yönetmelik, fizyoloji gibi pek çok alanda yeterli bilgi birikimine sahip olmalısınız. Yani çalışmayı ve öğrenmeyi sevmiyorsanız, pilot olma fikrinizi bir kez daha gözden geçirmelisiniz. Çünkü yüzlerce kişinin canının emanet edildiği pilotlar, hava devinim biliminden meteorolojiye, uçağın teknik sistemlerinden hava trafik kontrolü yönetmeliklerine ve daha pek gerekli konuya varana kadar yeterli bilgiye sahip olmak durumundadır.

2. İyi Derecede İngilizce!

İyi Derecede İngilizce!Pilot olabilmek için aranan şartlar arasında iyi derecede İngilizce de var. Ve bunun öyle sözde İngilizce bilmek olmadığının farkına varmalısınız. Zaten çat pat İngilizce bilgisiyle pilot olmaya kalkışırsanız, daha yolun başındayken girdiğiniz sözlü ve yazılı sınavlardan kalır, tahmin ettiğinizden çok daha önce pilotluk serüveninizi sonlandırmak durumunda kalırsınız. Ya da bu alanda kariyer yapmaya kararlıysanız, pilotluk eğitimine başlamadan önce ICAO Havacılık İngilizcesi eğitimi alıp, dil bilginizi yeterli düzeye getirirsiniz.

3. Pilot Olmak için Ne Mezunu Olmam Gerekiyor?

Pilot Olmak için Ne Mezunu Olmam Gerekiyor?Türk Sivil Havacılık mevzuatına göre uçuş eğitimi almak için lise diploması yeterlidir. Ancak havayolu işletmelerine bakıldığında çoğunlukla üniversite mezunu pilotların tercih edildiği görülür. Yani lise mezunu pilotların, havayollarında istihdam edilme şansı lisans mezunlarına göre çok daha düşüktür. Bu nedenle, günümüzde üniversite okuduktan sonra pilotluk eğitimi almak çok daha mantıklıdır. Ayrıca teknik bölüm mezuniyetinin aday pilotlar için daha avantajlı olduğunu söylemekte de fayda var.

4. Sağlıklı Olmak!

Sağlıklı Olmak!Pilot olmak için hem ruhen hem de bedenen sağlıklı olduğunuzu ispatlamanız gerekmektedir. Bunun için de bir dizi teste girerek istenen sağlık raporunu temin etmelisiniz. Daha açık söylemek gerekirse; SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli birinci sınıf sağlık sertifikasına sahip olmalısınız.

5. Para!

Para!Pilot olmak için almanız gereken eğitim ve girmeniz gereken testler küçük bir servet değerindedir. Yani bulutların arasında dolaşmak istiyorsanız, eğitiminiz için binlerce liraya ihtiyacınız olacağını bilmelisiniz. Kaldı ki pek çok öğrencinin bu nedenle yüksek meblağlarda krediler çektiğini ve büyük borçlar alına girdiğini biliyoruz. Zaten SGHM’nin sitesinde de belirtildiği gibi havayolu pilotu (ATPL) lisansına sahip olmak için ödenmesi gereken ücretler, okullar arasında farklılık göstermekle beraber ortalama 80.000 euro civarındadır.

Pilotluk eğitimi için gereken para

Kaldı ki bu yalnızca ortalama fiyattır. Çünkü fiyatlar arasında farklılıklar meydana gelebilmektedir. Mesela; bazı okullar kitapları, materyalleri, testleri ve benzeri şeylerin ücretlerini fiyatlarına dahil ederken, bazıları bunlar için ekstra ücret istemektedir. Ayrıca bazı okullar, öğrencinin eğitimi ne kadar sürerse sürsün lisans vereceklerini taahhüt etmektedirler. Ancak sonradan bunun belirli bir uçuş saatini kapsadığı ortaya çıkmaktadır. Tüm bunları dikkate alarak, en iyi uçuş okulunu tercih etmeli, pilot olmak için servet ödeyeceğinizi unutmamalısınız. Tabii, çok çalışarak burslu pilotaj eğitimi alabileceğinizi de unutmayın.

6.Pilot Olmak için Aranan Ön Koşullar!

Pilot Olmak için Aranan Ön Koşullar!Yukarıda pilot olmak için aranan şartları, sahip olmanız gereken niteliklerle birlikte ana hatlarıyla ele aldık. Ancak bu işi ne amaçla yapacağınıza bağlı olarak taşımanız gereken şartlardan da bahsedelim. İşte Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sitesinde belirtilmiş pilot olmak için aranan ön koşullar:

A) Öğrenci pilot lisansı için müracaatlarda aşağıdaki şartlar aranır (SP):

 • İlk yalnız uçuşundan önce 17 yaşını tamamlamış olmak. Ancak entegre kurslara başlayacak adaylar için 16 yaşını tamamlamış olmak yeterlidir.
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak.
 • SHGM tarafından veya SHGM’ce yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 veya 2 nci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.

B) Hususi pilot lisansı almak için müracaatlarda aşağıdaki şartlar aranır (PPL):

 • En az 18 yaşında olmak.
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak.
 • SHGM tarafından veya SHGM’ce yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 veya 2 nci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.
 • SHGM tarafından yetkilendirilmiş olan Uçuş Eğitim Organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.
 • Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş eğitiminin tamamlanmasından sonra 6 ay içinde girilecek yetenek testinde başarılı olmak.
 • Gece uçuşu yetkisi isteniyorsa gerekli eğitimleri almış olmak.
 • Bu yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak.

C) Ticari pilot lisansı almak için müracaatlarda aşağıdaki şartlar aranır (CPL):

 • En az 18 yaşında olmak.
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak.
 • SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1. sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.
 • SHGM tarafından yetkili kılınmış uçuş eğitim organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.
 • Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş yetenek testinde başarılı olmak.
 • Bu Yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak.

D) Hava yolu nakliye pilotu lisansı almak için müracaat edenlerde aşağıdaki şartlar aranır (ATPL):

 • En az 21 yaşında olmak,
 • En az lise veya dengi bir okul mezunu olmak,
 • SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1. sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak,
 • CPL(A) ve çok motor IR(A) sahibi olmak,
 • SHGM tarafından yetkilendirilmiş Uçuş Eğitim Organizasyonlarında gerekli teorik bilgi eğitimini tamamlamak,
 • Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş kontrolünde başarılı olmak,
 • Bu Yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak,
 • MCC kursu görmüş olmak.

E) Aletli uçuş yetkisi almak isteyen adaylarda aşağıdaki şartlar aranır (IR):

 • İlgili sınıfta geçerli sağlık sertifikasına sahip olmak.
 • SHGM tarafından onaylı bir programa uygun olarak, onaylı bir uçuş eğitim organizasyonunda teorik bilgi ve aletli uçuş eğitimi almak.
 • Aletli uçuş eğitimi; hususi pilot veya ticari pilot lisansına sahip bir pilot tarafından SHGM tarafından onaylı bir uçuş eğitim organizasyonunda alınabileceği gibi, sıfırdan başlayan ve devamlılık isteyen entegre bir kurs takip edilerek ticari pilot sertifikası ile birlikte de alınabilir.
 • Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş kontrolünde başarılı olmak.
 • IR(A) için müracaat sahibi, gece yetkisini içeren PPL(A) ya da CPL(A) sahibi ve sorumlu pilot olarak uçulmuş 50 saat seyrüsefer uçuşu tecrübesine sahip olmalıdır. IR(A) için helikopter seyrüsefer tecrübeleri de kredilendirilir. Bunun için en az 10 saati uçakta olmak kaydıyla helikopter seyrüsefer uçuşunun 40 saati kredilendirilir.

Pilot Maaşları Ne Kadar?

Pilot Maaşları Ne Kadar?Binlerce liralık eğitimin sonrasında çok para kazanma gibi bir garantiniz olmadığını bilmelisiniz. Yani dilden dile yayılan 25.000 liralık, 50.000 liralık pilot maaşları, öyle hemen cebinize girmeyebilir.

Başvurularınız reddedilebilir, simülatör uçuşlarda elenebilir ve benzer acı tecrübeler yaşayabilirsiniz. Ve istediğiniz gibi bir havayolu şirketinde pilotluk yapmaya başlarsanız da yüksek kazanç elde edene kadar beklemeniz gerekecektir. Çünkü 1. pilot olabilmek için belirlenen uçuş saatini tamamlamış olmalısınız.

Pilotlar ne kadar para kazanıyorBuna ek olarak, göreve yeni başlayan bir pilot olarak ise alacağınız maaş en az 10 bin TL olarak belirtilmektedir. Tecrübeli pilot yani kaptan pilot niteliğini kazandıktan sonra ise 20-35 bin lira arasında değişkenlik gösteren maaşlar alırsınız. Sonuçta; hangi havayolunda çalıştığınız, kıdeminiz ve uçuş saatiniz gibi hususlar maaşınızın belirleyici etkenleri olacaktır.

Diğer taraftan, büyük bir havayolu şirketinde çalışmanın dışında tercih edilebilecek farklı alanlar da vardır. Kurumsal havacılık bunlardan bir tanesidir. Ayrıca tohum serpme, ilaçlama gibi hizmetlerin sunulduğu tarımsal havacılık ile askeri havacılık seçenekleri de bulunmaktadır. Uçuş okulları veya yer dersliği öğretmenliği de pilotların düşünebileceği alternatifler arasındadır.

Pilot Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

Pilot Olmanın Avantajları ve DezavantajlarıBir de pilotluk mesleğinin avantajları ile dezavantajları üzerine konuşalım. Zira bu işi yapmak isteyenler, o kocaman uçakları uçurmanın yalnızca iyi taraflarını düşünürler. İşte bu nedenle, madalyonun her iki tarafının da farkında olarak kararınızı vermeli, sonradan pişmanlık yaşamalısınız.

Pilot Olmanın Avantajları

Pilot Olmanın Avantajları1. Bu mesleğin avantajları düşünüldüğünde akla ilk gelen şey pilotların bol bol seyahat ettikleri gerçeğidir. Yani yeni yerler görmek, dünyanın farklı yerlerine gitmek size göreyse yaptığını işin keyfini rahatlıkla sürebilirsiniz.
2. Etrafınızda sizinle aynı düşünce tarzında olan insanlardan bulunması, bir diğer avantajdır. Zira gerek pilotlar gerekse kabin memurları, genel olarak aynı motivasyonla hareket eden kişilerdir. Neticede, başka sektörlerde işini severek yapan çok sayıda insanla karşılaşmak fazlasıyla zordur.
3. Farklı kültürlerden insanlarla tanışmak, sizi pek çok farklı yönden geliştirecek, bakış açınızın genişlemesini sağlayacaktır.
4. Tabii ki pilotluğun maddi getirisi! Sonuçta; gerekli eğitimleri alır ve kariyerinizi başarılı bir şekilde devam ettirebilirsiniz, standartların üzerinde bir gelire sahip olur, hayatınızı refah içerisinde geçirebilirsiniz.
5. Eve iş getirmek, pilotların neredeyse hiç yapmadığı bir şeydir. Gerekli eğitimler ve testler için yapılacak hazırlıklar dışında pilotlar işlerini kapılarının ardında bırakarak evlerine dönerler.
6. Bazı pilotlar aksini söylese de bu mesleği yapanlar, diğer pek çok çalışana kıyasla uzun ve yorucu mesai saatlerine katlanmak zorunda değillerdir. Zaten kurallar gereği bir pilot, çalışabileceği maksimum saat sayısını istese de aşamaz.
7. Pilotlar, ücretsiz ya da indirimli oranlarla seyahat ederler. Ayrıca oteller ve araç kiralama hizmetleri gibi olanaklardan da aynı haklarla faydalanabilirler.
8. Küçük bir dipnot olarak şunu da belirtelim. Evet, pilotluğun karizmatik bir meslek olduğunu herkes bilir. Ama meraklıları için pilotların yaşamları boyunca pek çok ünlüyle tanışma fırsatı bulduklarını da belirtelim.

Pilot Olmanın Dezavantajları

Pilot Olmanın Dezavantajları1. Pilotların kaç saat çalışacağı, şirketine ve pilotun deneyimine bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak bu mesleği yapanların çoğunun, ailesine özlem duyarak evinden uzaklarda olduğunu unutmamalısınız.
2. Pilotların düzenli aralıklarla eğitime tabi tutulduklarını ve bazı testlerden geçtiklerini de aklınızda bulundurmalısınız.
3. Pilotsanız doğal olarak; alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmanız gerekir. Zaten yapılan testler içinde bu maddeleri kullanıp kullanmadığınızı belirlemek de vardır.
4. Pilotların düzenli bir hayat yaşamalarının çok zor olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Çünkü bu işi yapanların her gün belirli bir saatte evlerinden sabah çıkıp akşamları geri dönmeleri imkansızdır. Yeri gelir herkes yatağında uyurken, yeri gelir herkes sevdikleriyle tatil keyfi yaşarken siz çalışmak zorunda kalırsınız.5. Pilotluğun stresli bir iş olduğu gerçeği de dezavantajlar arasında. Sonuçta; milyonlarca dolarlık bir uçağın kontrolünün yanında yüzlerce yolcunun can güvenliğini sağlamak da sizin işinizdir. Herhangi bir sorun durumunda soğukkanlılığınızı kaybetmemek, stres yönetimi konusunda gerçekten başarılı olmak zorundasınızdır.
6. Bu konuda yazılı bir kural olmasa da pilotlar gıda zehirlenmesine karşı tedbir amaçlı farklı yemekler yerler. Yani 1. pilot a menüsünü alıyorsa 2. pilot b menüsünü tercih etmelidir. Ayrıca çalışırken müzik dinleme keyfinden vazgeçemeyenler için de pilotluğun uygun olmayabileceğini söyleyelim. Nitekim kokpitte müzik dinlemek yasaktır.

Tüm bunları düşündüğünüzde gözünüz korkmuş olabilir. Ancak gökyüzüne baktığınızda o uçaklardan birini de sizin uçurmanız gerektiğinden eminseniz, hayalinizin peşinden gitmeye korkmayın. Tıpkı aşağıda daha yakından tanıyacağınız Türk kadın pilot Safiye Ademoğlu gibi…


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle