Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fuat Oktay Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yardımcısı olarak göreve getirildi. Yeni kabinenin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay hakkında merak edilenler…
Fuat Oktay Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Fuat Oktay, 9 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yardımcısı olarak göreve getirildi. Ve Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine getirilmesiyle ilgili ilk açıklamasını Twitter üzerinden yaptı.

Buna göre Oktay; “Devletimiz ve Milletimiz için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrasında da görev yapma fırsatı veren Sayın Cumhurbaşkanımıza teveccühleri için şükranlarımı arz eder, daha fazla azim ve gayretle göreve devam edeceğimi belirtmek isterim. Allah yar ve yardımcımız olsun.” ifadelerini kullandı.

Peki, tüm Türkiye’nin merakla beklediği yeni kabinedeki Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kimdir? İşte hem kamu hem de özel sektörde farklı alanlarda yöneticilik yapan Fuat Oktay’ın hayat hikayesiyle ilgili merak edilenler.

Fuat Oktay Kimdir?

Fuat Oktay Kimdir?Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesinde Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine getirildi. Haliyle Fuat Oktay, Türkiye’nin en çok merak edilen isimleri arasına girdi. Peki, Fuat Oktay’ın hayatı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Fuat Oktay, 1964 yılında Yozgat’ta dünyaya gelmiştir. 1985’te Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışmış, 1990’da da ABD’de Detroit’te bulunan Wayne State Üniversitesi’nde işletme ve imalat mühendisliği alanında yüksek lisans yapmıştır. Ayrıca burada endüstri mühendisliği alanında doktora tezini tamamlamıştır.

Türkiye’de hem kamu hem de özel sektörde farklı alanlarda yöneticilik görevlerinde bulunan Fuat Oktay, Ocak 2012 ile Haziran 2016 tarihleri arasında T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevlerini yürütmüş, 19 Haziran 2016’dan sonra da Başbakanlık Müsteşarlığı yapmıştır. 9 Temmuz 2018’de de Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanmıştır.

Fuat Oktay’ın Hayatı

Fuat Oktay’ın HayatıBakanlar Kurulu’ndaki en dikkat çekici isimlerden biri olan Fuat Oktay, 1964 yılında Yozgat’ın Çekerek ilçesinde dünyaya geldi. Lisans eğitimini Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamlayan Oktay, mezuniyetinin ardından araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1990’da Detroit’teki Wayne State Üniversitesi’nde imalat mühendisliği ve işletme alanlarında yüksek lisans yapan Oktay, aynı üniversitede endüstri mühendisliği alanında doktora yaparak havacılık ve otomotiv endüstrisi alanlarında uzmanlaştı.

ABD’de kaldığı dönemde çeşitli şirketlerde süreç yönetimi danışmanlığı ve proje liderliği görevlerinde bulunan Oktay ayrıca; Ford, Chrysler, General Motors gibi şirketlerde otomotiv endüstrisi üzerine çalışmalar yaptı. 2001 krizi döneminde kriz yönetiminde uzmanlaşmasının yanında Beykent Üniversitesi’nde İşletme Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı yaptı.

2008 – 2012 yıllarında havacılık sektörüne yoğunlaşan Oktay, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojileri, Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü. THY bünyesinde çalıştığı dönemde bazı ortak girişim projelerini de hayata geçiren Oktay; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda; Türk – İngiliz, Türk – Alman ve Türk – İspanyol İş Konseyleri Yürütme Kurulu üyeliklerinde de bulundu.

2 Ocak 2012’den 19 Haziran 2016’ya kadar T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevini yürüttü. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini halen sürdüren Fuat Oktay, 19 Haziran 2016’dan Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevine getiriline kadar da Başbakanlık Müsteşarlığı yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın göreve gelmesiyle devletin mutfağı sözleriyle tabir edilen Başbakanlık Müsteşarlığı görevine getirilen Fuat Oktay, son Başbakanlık Müsteşarı olmasıyla da dikkat çekti. 15 Temmuz darbe girişimine karşı yürütülen sürece müdahil olan Oktay, ilerleyen dönemde de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları kapsamında kurumlar arası koordinasyon görevini üstlendi. Bunun yanında; kamu hizmetlerinde dijital dönüşüm gibi çalışmalarda faaliyet gösterdi.

Öte yandan; Fuat Oktay’ın Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine getirilmesi memleketinde de sevinçle karşılandı. Oktay’ın doğduğu ve büyüdüğü Çekerek ilçesindeki yakınları onunla gurur duyduklarını dile getirdi. Çekerek Belediye Başkanı Bedrettin Bozkurt Fuat Oktay hakkında; “Türk Hava Yollarını dünyaya açan bir büyüğümüz. Daha sonra AFAD’da başarılı çalışmaları oldu. Başbakanlık Müsteşarlığında da çok güzel çalıştı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin dizayn edilmesinde Fuat ağabeyimiz vardı.” sözlerini kullandı.

Ayrıca Oktay’la çalışmanın çok zor olduğunu, çünkü kendisinin sıfır hata prensibi ile tanındığını vurgulayarak; “Kendisinin bu çalışma prensibinden 81 milyon vatandaşımız, ülkemiz, ilimiz, ilçemiz fazlasıyla faydalanacaktır.” yorumunu yaptı. Akrabaları, arkadaşları ve mahalle sakinleri de Fuat Oktay’ın Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine getirilmesinden dolayı gururlandıklarını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.