Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Berat Albayrak Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Berat Albayrak, yeni sistemin ilk kabinesinin Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Daha önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yapan Berat Albayrak hakkında merak edilenler…
Berat Albayrak Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabine listesini açıkladı ve listedeki bakanlar tüm Türkiye’nin merak ettiği isimler haline geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan listede Hazine ve Maliye Bakanı olduğu görülen Berat Albayrak da en çok merak edilenler arasında yer aldı. Zira kendisi, bir tek atandığı görev ile değil aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olmasıyla da gündeme geldi.

İlk kabinede yer almasıyla ilgili olarak Twitter hesabından; “Sayın Cumhurbaşkanımız’ın yemini ile yeni sistem resmen başladı. Ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun. Bugün şükür günüdür. Bu aziz milletin parçası olmamızı sağlayan, böyle büyük bir liderle yol yürüten ve bu millete hizmet etmeyi nasip eyleyen Rabbimize bin şükür.” şeklinde bir paylaşım yaptı.

Ardından da “Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni sisteminde bizi bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Rabbim, yeni sistemin ve hükümetin, ülkemizi ve milletimizi Büyük ve Güçlü Türkiye idealine ulaştırmasını nasip eylesin. Bizi milletimize karşı mahcup etmesin.” ifadesini kullandı.

Bu noktada; bankacılık ve finans alanında ihtisas yapan Berat Albayrak’ın nereli ve kaç yaşında olduğu, eğitim, iş ve aile hayatı gibi konular haliyle insanların bilgi sahibi olmak istediği popüler konulara dönüştü. İşte Berat Albayrak ve biyografisi hakkında merak edilenler.

Berat Albayrak Kimdir?

Berat Albayrak Kimdir?Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) milletvekili olarak meclise giren Albayrak, 24 Kasım 2015’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine getirilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ise ilk Hazine ve Maliye Bakanı olmuştur.

Getirildiği görevin yanında özel hayatı ile de en çok merak edilen bakanlardan biri olmuştur. Çünkü Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük kızı Esra Erdoğan ile evlidir. 1978 İstanbul doğumlu olan Berat Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun olmuş, New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business’ta da yüksek lisans yapmıştır.

Bankacılık ve Finans bölümünden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” tezi ile doktora derecesi alan Berat Albayrak, iş hayatına 1996 yılında atılmış ve farklı alanlarda yöneticilik yapmıştır. 2004 yılında o zaman Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı ile evlenmiş ve ilerleyen yıllarda 3 çocuk sahibi olmuştur. 2013 sonunda özel sektördeki kariyerine son veren Berat Albayrak, 25., 26. ve 27. Dönem İstanbul Milletvekili olarak Meclis’e girmiştir.

Berat Albayrak’ın Hayatı

Berat Albayrak’ın HayatıYeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak, 1978 yılında İstanbul’da doğdu. Baba adı Sadık Albayrak olan Berat Albayrak’ın Serhat Albayrak adında bir ağabeyi vardır ve kendisi aslen Trabzon’un Of ilçesinin Yenice köyündendir. Lise eğitimini Özel Fatih Koleji’nde tamamlayıp, lisansını da İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde yaptı.

Ardından New York’taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business’te finans üzerine yüksek lisans yapan Berat Albayrak, Bankacılık ve Finans bölümünden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” tezi ile doktora derecesi aldı. MBA (Master of Business Administration – İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) eğitimi sırasında Çalık Holding bünyesinde görev yapan Albayrak, 1999’da Çalık Grubu’nun yurtiçi ve yurtdışı şirketlerinde çeşitli görevlerde çalıştı. Başta enerji olmak üzere farklı iş kollarındaki girişimcilere öncülük etti.

2002’de Çalık Holding’in ABD ofisinde Finans Direktörlüğü görevine getirilen Albayrak, Esra Erdoğan’la New York’ta olduğu dönemde tanıştı. 11 Temmuz 2004’te de o zaman Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan’la Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde evlendi. 2006’da Ahmet Akif, 2009’da Mahinur, 2015’te de Sadık isimlerinde 3 çocuğu oldu.

2006 yılında Türkiye’ye dönen Berat Albayrak, Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. 2007’de 29 yaşındayken de Çalık Holding’e CEO olarak atandı. Bunun yanında grup içi firmalarda da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Berat Albayrak’ın 2001 krizi döneminde gösterdiği performans da gözlerden kaçmadı.

Albayrak; ülkeyi alt üst eden kriz döneminde, şirketin finansman ve likidite yapısını başarıyla yönetmişti. Çalık Holding’in 2007’de 150 milyon dolarlık ihraç tutarını 200 milyon dolara yükseltmesinde ve eurobond ihracına 4,8 kat fazla talep gelmesinde önemli rol oynamıştı. Ayrıca 2008’de FAVÖK değerinin 34 katı satış bedeli ile Türkiye’deki en yüksek yurtdışı şirket satışını gerçekleştirmiş, 2007 – 2008 yıllarında Türkiye’ye yaklaşık 1 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırımın yapılmasına katkıda bulunmuştu.

2013’te ise özel sektördeki kariyerine son verdi ve CEO’luk görevinden ayrıldı. Ardından Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapan Albayrak, aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans üzerine ders verdi. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre 9 Nisan 2014’te BTİ Eğitim Kurumları’nı kuran Berat Albayrak, 2 Ekim 2014’te de ağabeyi Serhat Albayrak ve Ömer Faruk Kalyoncu ile birlikte Nun Eğitim ve Kültür Vakfı’nı kurdu.

7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti’den milletvekili olarak Meclis’e giren Albayrak, 24 Kasım’da 64. Hükümet’in Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bakan olarak tayin edildi. Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükümeti’nde de bu görevine devam etti. Bakanlığı döneminde; ülkenin orta ve uzun vadeli enerji politikalarından oluşan Milli Enerji ve Maden Strateji Belgesi hazırlandı. Bu kapsamda; Türkiye’nin ilk FSRU tesisi, ilk yerli sondaj gemisi gibi projeler hayata geçirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın