Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Bir kez daha Dışişleri Bakanı olarak görevlendirilen Mevlüt Çavuşoğlu, yeni kabinedeki en dikkat çekici isimler arasında yer aldı. Mevlüt Çavuşoğlu hakkında merak edilenler;
Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yeni kabinenin ilk Dışişleri Bakanı olan Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde en çok merak edilen isimler arasında yer aldı. Bunun nedenlerinden bir tanesi, Mevlüt Çavuşoğlu’nun daha önce 3 dönem Dışişleri Bakanı olarak görev yapmasıydı.

Siyasi kariyerine Ak Parti Kurucu Üyesi olarak başlayan Çavuşoğlu, 22., 23., 24., 26. ve 27. Dönem Antalya Milletvekili seçilmiş, Ocak – Aralık 2013 döneminde de AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştü. Daha birçok önemli göreve getirilen Çavuşoğlu, 62., 64. ve 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı olmuştu.

Peki, AB Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın tek çatı altında birleşmesiyle ilgili kendini şanslı hissettiğini söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu hakkında merak edilenler diğer detaylar nelerdir? İşte bu sorunun yanıtları…

Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir?

Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir?AK Parti Kurucu Üyeleri arasında yer alan Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya doğumlu olup lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlamıştır. Ardından Bilkent Üniversitesi’nde özel öğrenci olarak doktora programına başlamış, 1993 – 1995 yılları arasında da London School of Economics’de doktora çalışmasına devam etmiştir.

Kariyerinin ilk yıllarında ticaret ile uğraşan Çavuşoğlu, siyaset hayatına AK Parti Kurucu Üyesi olarak başlamış ve 22., 23., 24., 26., 27. Dönem Antalya Milletvekili seçilmiştir. Aralık 2013 – Ağustos 2014 tarihleri arasında Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olarak görev yapan Çavuşoğlu, 62., 64., 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştır.

Kendisi yeni kabinedeki göreviyle ilgili olarak; “Dünyanın her yerini kucaklayan girişimci ve insani dış politikamızı sürdüreceğiz” demiş ve iki bakanlığın birleşmesinin hem sorumluluklarını hem de güçlerini artırdığını söylemiştir.

Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hayatı

Mevlüt Çavuşoğlu’nun HayatıCumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeki ilk Dışişleri Bakanı olarak dikkat çeken Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968’de Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı Türkler köyünde dünyaya geldi.

Aslen Yörük olan Çavuşoğlu, Özel H. Emin Paşa Lisesi’ni birincilikle tamamladı. 1988’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olan Çavuşoğlu, buradan sonra burs (Jean Monnet) ile ABD’deki Long Island Üniversitesi’ne girdi ve ekonomi alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

ABD’de öğrenciliğini yaptığı süre içinde çeşitli işlerde çalışan Çavuşoğlu, Long Island Üniversitesi’nde öğretim görevlisi kadrosunda da bulundu. Türkiye’ye döndükten sonra bedelli askerlik yapan Çavuşoğlu, 1993’te Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde Avrupa Birliği Uzmanlığı eğitimini aldı.

Aynı yıl Bilkent Üniversitesi’nde doktora eğitimine başlayıp sonrasında da Avrupa Birliği bursu ile London School of Economics’te “Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma” üzerine doktora yaptı. Ayrıca ABD’deyken Brooklyn Türk Gücü takımında oynadı. 1995’te Çevre Bakanlığı’nda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kadrosunda görev yapan Çavuşoğlu, bu görevde 8 ay kaldıktan sonra ticaret hayatına atıldı.

Amerika ağırlıklı uluslararası ticaret yapan Çavuşoğlu, ürün çeşitliliği arttıkça İtalya, Almanya ve Kore bağlantıları da kurdu. Siyaset hayatına AK Parti Kurucu Üyesi olarak başlayan Mevlüt Çavuşoğlu, 2002 2007 ve 2011 genel seçimlerinde Antalya AKP Milletvekili seçildi. İlaveten; AK Parti içinde Dış İlişkiler Koordinatör Başkan Vekili olarak görev yaptı.

2003 yılından bu yana AKPM Türk Delegasyon üyesi olan Çavuşoğlu, 2010 – 2012 yılları arasında da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne başkanlık etti. 7 Nisan 2014 tarihinde AKPM Onursal Başkanı unvanı verildi. İlaveten; Ocak 2012 – Ocak 2014 tarihleri arasında Venedik Komisyonu’nda AKPM’yi temsil eden Çavuşoğlu, 2007 – 2010 yılları arasında da Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi (Batı Avrupa Birliği Asamblesi) Türk Delegasyonu Başkanlığı görevini yürüttü.

2013’te Adalet ve Kalkınma Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine getirildi. Bunun yanında Türkiye – ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı unvanını da alan Çavuşoğlu, 25 Aralık 2013’te kabine revizyonunun ardından Egemen Bağış’tan boşalan Avrupa Birliği Bakanlığı görevine atandı.

29 Ağustos 2014’te Ahmet Davutoğlu Başkanlığı’nda oluşturulan 62. T.C. Hükümeti’nde Dışişleri Bakanı olarak atandı. 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Antalya milletvekili olan Çavuşoğlu, 24 Kasım 2015’te 64. ve 2016’da 65. Hükümet kabinesinde yine Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi. Tüm bunların yanında evli ve 1 çocuk babası olan Mevlüt Çavuşoğlu, İngilizce, Japonca, Almanca bilmektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın