Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Adolf Hitler Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Hakkında Merak Edilenler

Adolf Hitler, 20. yüzyılın en etkili, en güçlü ve en acımasız liderlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Katliamları, gaz odaları ve toplama kamplarıyla sayısız insanın ölümüne neden olan Alman diktatör hakkında merak ettiklerinizi, Adolf Hitler kimdir başlıklı bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Adolf Hitler kimdir denildiğinde verilebilecek pek çok farklı cevap var. O, kimilerine göre acımasız bir diktatör, kimilerine göre ise gelmiş geçmiş en başarılı politikacılardan bir tanesi. Bu bakımdan Adolf Hitler’i, SSCB’nin tartışmalı lideri Josef Stalin ile aynı kefeye koyabiliriz. Zira Stalin de geçtiğimiz yüzyıla damgasını vurmuş tartışmalı liderler arasında yer alıyor.

Peki, Adolf Hitler denildiğinde aklınıza daha başka neler geliyor? Mesela; bu ismi duyduğunuzda içinizi büyük bir öfke sarıyor mu? En az 5.5 milyon insanın ölümüne neden olan, binlercesinin hayatını zehir eden, binlercesinin hafızasında hiçbir zaman unutamayacağı izler bırakan Adolf Hitler, sizin de tüylerinizi ürpertiyor mu? Nazi dönemiyle ilgili filmleri, belgeselleri izlerken, ona bir kez daha lanet yağdırıyor musunuz? Büyük ihtimalle bu sorulara evet yanıtını veriyorsunuz ama dilerseniz yorumunuzu Adolf Hitler hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olduktan sonra yapın.

Navigasyon

Adolf Hitler Kimdir? Kısaca Bilgi

Adolf Hitler Kimdir? Kısaca BilgiFaşizm ideolojisinin yaratıcısı Benito Mussolini’nin düşüncelerinden yola çıkarak oluşturduğu nasyonal sosyalizm akımı ile gelmiş geçmiş en tartışmalı isimlerden bir tanesi olmuştur Adolf Hitler. Diktatörlüğü döneminde Almanya’yı bir antisemitizm merkezine dönüştüren diktatör, milyonlarca Yahudi’nin ölümüne neden olmuş, Alman ırkının üstün ırk olduğuna inanmış ve insanlarını da düşüncelerine inandırmıştır.

Yaptığı işkencelerle hafızalara kazınan Hitler, katliamları ile pek çok filme, belgesele ve kitaba konu olmuştur. Örneğin; en iyi politik filmler listesinde de yer alan Çöküş, Sophie Scholl: Son Günler ile Çizgili Pijamalı Çocuk bunlardan yalnızca birkaç tanesi. Ve her zaman eli kanlı bir diktatör olarak öne çıkmıştır.

Gerçi, onu tanıyanlar Hitler’in bir kuşun ölümüne bile ağlayabildiğini iddia etmiş, zalim diktatör bazıları tarafından yufka yürekli ve kibar biri olarak tanımlanmıştır. Ama diyorum ya, gerçekler bu yönde olsa bile onun ne kadar yufka yürekli biri olabileceğini Adolf Hitler kimdir sorusunun cevaplarını detaylıca inceledikten sonra çok daha iyi anlayacaksınız.

Adolf Hitler’in Hayatı

Adolf Hitler’in Hayatı20 Nisan 1889’da Yukarı Avusturya’nın Braunau kasabasında dünyaya gelmiş Adolf Hitler. Alois Hitler isimli gümrük memuru babasıyla, Klara Pölzl isimli annesinin 6 çocuğundan dördüncüsüymüş. İlköğretimini Braunau’da tamamlayan Hitler, ortaöğretimi ise Linz’de okumuş. Ev hanımı olan annesi Klara, Alois Hitler’in üçüncü eşiymiş ve aynı zamanda kuzeniymiş. Bu nedenle de kilisenin özel izniyle evlenebilmişler. İlk iki çocukları bebek yaşta ölen Hitler çiftinin, Adolf’tan sonra dünyaya gelen çocukları da 6 yaşındayken ölmüş.

Bunlara ek olarak Adolf Hitler’in babasının Klara’dan daha önceki eşinden Alois Jr. ve Angela isimlerinde iki çocuğu varmış. Ve Alois Jr. 39 yaşına gelene kadar annesinin Schicklgruber soyadını taşımış. İşte bu nedenle, bazı kaynaklarda Hitler’in gerçek soy isminin Schicklgruber olduğu yönünde bilgilere yer verilmiş. Hitler çocukluk döneminde başarılı bir öğrenci olmuş ancak daha sonra yavaş yavaş okuldan uzaklaşmış. Bu dönemleri lider; en iyi siyaset – politika kitapları arasında da yer alan Kavgam isimli eserinde de detaylıca anlatmış.

Adolf Hitler Bebeklik Fotoğrafı;

Adolf Hitler Bebeklik FotoğrafıAdolf Hitler’i tanımak isteyenlerin okuması gereken bu otobiyografi türündeki kitapta diktatör, en çok tarih ve coğrafya derslerinde başarı gösterdiğini, bu derslerin onun milliyetçiliğinde büyük oranda etkili olduğunu belirtmiş. Ayrıca babasının kütüphanesinde eline geçen askeri konularla ilgili kitapları okuyor, savaşlarla ilgili bulabildiği bütün bilgileri dikkatle inceliyormuş.

Geleceği konusunda babasıyla anlaşamayan Adolf, bir ressam olmak istiyor babası ise oğlunun memur olması için diretiyormuş. Ancak 13 yaşına geldiğinde babası felç geçirip ölmüş ve Adolf liseyi terk ederek yetim çocuklar pansiyonuna yerleşmiş. Babasının ölümünden sonra ciğerleriyle ilgili ciddi bir rahatsızlık yaşayan Adolf’un bu hastalığı, annesini liseyi bırakması için ikna etmesinde etkili olmuş. Aralıksız olarak resim çizmeye devam ettikten sonra Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nin sınavlarına girmiş, ancak çok istediği bu okula kabul edilmediği sonucuyla karşılaşmış.

Adolf Hitler Çocukluk Fotoğrafı1907 yılında annesinin rahatsızlığıyla birlikte maddi açıdan iyice zorlanmaya başlayan Adolf’un tek geliri babasından kalan yetim maaşıymış. Viyana’ya gitme kararı alan Hitler aynı yıl 21 Aralık’ta annesini kaybetmiş. Onu derinden sarsan bu olayın sonrasında Güzel Sanatlar Akademisi’ne kabul edilmek için uğraşmış, fakat yeniden reddedilmiş. Yetim aylını kardeşi Paula’ya veren Adolf, 21 yaşına geldiğinde 5 parasız bir gençmiş. Bir müddet evsizler yurdunda, bir müddet de işçilerin kaldığı bir evde kalmış.

Yahudi düşmanlığının temelleri Viyana’da olduğu dönemde atılan Hitler, burada Lanz von Liebenfels’in antisemitizm ile ilgili yazılarından, Karl Leuger ile Georg Ritter von Schönerer gibi politikacıların düşüncelerinden fazlasıyla etkilenmiş. Yahudileri Ari Irk’ın doğal düşmanları olduğunu iddia etmeye başlayan Adolf Avusturya’daki krizden de onları sorumlu tutmuş. Böyle düşüncelerle, 1912 yılında cebinde kalan son parasıyla Münih’e giden Hitler, mimariyle ve Houston Stewart Chamberlain’in yazılarıyla ilgilenmiş.

Adolf Hitler I. Dünya Savaşı’nda;

Adolf Hitler Askerlik DönemiBir müddet sonra Avusturya Ordusu tarafından asker kaçağı olarak tutuklansa da sağlıksız bulunduğu için salıverilmiş ve Münih’e geri dönmüş. Fakat I. Dünya Savaşı çıktığında Bavyera alayında gönüllü olarak savaşmaya gitmiş. Fransa ve Belçika’da Bavyera Alayı’nda haberci olarak yer alan Hitler, aynı zamanda ordu gazetesi için karikatür gibi bazı çizimler de yapmış. Savaş sırasında gösterdiği başarı nedeniyle 1914’te İkinci Sınıf Demir Haç ve 1918’de Birinci Sınıf Demir Haç olmak üzere iki önemli nişana layık görülmüş. 1916 yılında ise bacağından yaralandığı için Gazi Nişanı unvanı almış.

Orduda kalmak istemesine rağmen çeşitli nedenlerden dolayı (liderlik özelliklerinin yeterli düzeyde olmadığı ya da Alman vatandaşı olmadığı için) rütbesi yükseltilmeyen Hitler, o zamanlar Alman vatandaşı olmasa da tutkulu bir Alman milliyetçisiymiş. 1918’de Almanya’nın teslim olması karşısında büyük bir üzüntü yaşamış ve Versay Antlaşması’nın ağır hükümlerine de şiddetle karşı çıkmış. 1920 yılında terhis olan Hitler ile üstleri, böylelikle Alman İşçi Partisi’nde sürekli olarak rol almaya başlamış.

Eva Braun ve Köpeği Blondie ile;

Eva Braun ve Köpeği Blondie ile1921’li yıllarda geniş kalabalıkların önünde etkili konuşmalar yapan bir isim olan Hitler, aynı yıl karşıt görüşlüler yüzünden partiden istifa etmiş ancak daha sonra üyelerin isteğiyle geri dönmüş. Çok daha güçlü bir şekilde partiye dönen lider, yapılan oylamada 1’e karşı 543 oy olarak, Führer ilan edilmiş ve partinin adını Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi olarak değiştirmiş. Üyeleri ise şu anda pek çoğumuzun tüylerini ürperten isimle, yani Nazi sözcüğü ile anılmış.

1924’de hükümeti devirmek için girişimde bulunan Hitler, başarılı olamamış ve Birahane Olayı şeklinde adlandırılan eylemi yüzünden Nisan ayında 5 yıl hapis cezasına çarptırılmış. İşte bu dönemde Kavgam isimli ünlü kitabını yazmaya başlayan Führer, 20 Aralık’ta bir tehlike olmadığı gerekçesiyle serbest bırakılmış. 1928 yılında 12 milletvekili ile parlamentoya giren Hitler’in partisi, 1930 seçimlerinden oyların % 18’ini alarak 107 milletvekiliyle çıkmış. 1932’deki seçimlerde ise oyların % 37’sini alarak Cumhurbaşkanı Paul von Hindenburg tarafından başbakan ilan edilmiş.

Benito Mussolini ile Adolf Hitler;

Benito Mussolini ile Adolf HitlerSonrasında da izlediği politikalarla Hinderburg’a kendi partisi ile milliyetçiler dışında kalan tüm partilerin yayınlarını durduran bir kararname imzalatmış. 1933’teki seçimin sonunda oyların % 44’ünü alan Hitler, ertesi gün Reichstag’ın bütün yetkilerini dört yıllığına kabineye devrettiği yönünde kanun çıkartmış. Hızla yasama ve yürütme organlarını da ele geçiren Hitler, ikna kabiliyetinin de etkisiyle kendisini Almanya’nın büyük lideri ilan etmiş.

I. Dünya Savaşı neticesinde bozulan ekonomiyi düzelteceği yönündeki söylemleriyle insanları kendi tarafına çeken zeki politikacı, yeni iş sahaları ve yollar yaptırarak verdiği sözleri tuttuğunu göstermiş. Ama bir yandan da savaş hazırlığı yapıyormuş. Halka Alman ırkının üstün olduğu düşüncesini benimseten Hitler, öncelikle Yahudileri, sonrasında da diğer azınlıkları düşman olarak göstermiş. Bunun üzerine ülke genelinde katliam başlamış. Milyonlarca Yahudi’nin yanı sıra azınlıklar ve ari ırka zarar vereceğine inanılan zihinsel engelli insanlar acımasızca öldürülmüş.

Çok Sevdiği Köpeği Blondie;

Çok Sevdiği Köpeği BlondieÖnce Avusturya, sonrasında da Çekoslovakya ve Polonya’yı işgal eden Hitler, bu işgalleriyle Batı Avrupa’yı ve Rusya’yı karşısın almış. Geniş bir cepheye yayılan savaş, Hitler’in kış mevsiminde Stalin yönetimindeki Rusya’ya savaş açması ve Amerika’nın savaşa dahil olması yüzünden Almanya aleyhinde sona ermiş. Kızıl Ordu’nun Almanları SSCB’den çıkarmasının sonrasında köşeye sıkışan Hitler, Batı ülkeleri tarafından da kuşatılınca askeri açıdan savaşı kaybettiğini anlamış ama yine de antlaşma yapmaya yanaşmamış.

Annesi ve Babası;

Annesi ve Babası1945 yılının Nisan ayında Kızıl Ordu’nun Berlin’e yaklaştığı haberini alan Hitler, adamlarının ısrarlarına rağmen ülkeden kaçmaya yanaşmamış. 30 Nisan’da Sovyetler Hükümet Binası’na iyice yaklaştıklarında Hitler, kafasına sıktığı kurşunla intihar etmiş. Ayrıca yanında kendini siyanürle zehirleyen bir gün önce evlendiği 33 yaşındaki karısı Eva Braun’da varmış. Henüz 17 yaşındayken Hitler ile tanışan ve onunla uzun yıllar birlikte olan Braun, bu olaydan bir gün önce Hitler’e bağlılık yemini etmiş. Hitler’in vasiyeti üzerine teğmenler cesetleri benzinle yakmış. Ayrıca köpeği Blondi de zehirlenerek öldürülmüş.

Cesetlerin bulunup diş kayıtlarından teşhis edilmesinden sonra, Hitler ile Braun’un cesetlerinden geriye kalanlar Madgebug’a gömülmüş. 1970 yılında ise mezardan çıkartılmış ve tamamen yakılarak külleri Elbe Nehri’ne gömülmüş.

Adolf Hitler Hakkında Bilinmeyenler

Adolf Hitler Hakkında Bilinmeyen Gerçekler1. Adolf Hitler, 1939 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmiş.
2. Bir vejetaryen ve hayvansever olan Hitler, hayvanların kesilmesini zorlaştıran yasalar çıkartmış.
3. 4 yaşındayken bir rahip tarafından boğulmaktan kurtarılmış.
4. Aileden ücret talep etmeyen bir Yahudi doktorları olan Hitler, iktidarı döneminde ona koruma vererek doktoru asil Yahudi ilan etmiş.
5. Hitler üvey yeğeni Geli Raubal ile bir ilişki yaşamış ve genç kadın 19 Eylül 1931’de 23 yaşındayken Hitler’in Münih’teki dairesinde ölü bulunmuştur. Bazıları bu ölümden Hitler’i sorumlu tutsa da olayın bir intihar mı yoksa bir cinayet mi olduğunun arkasındaki soru işaretleri hiçbir zaman kaldırılamamıştır.
6. Mercedes-Benz hayranı olan Adolf Hitler’in resmi aracı kurşun geçirmez ön camlara sahip bir 770 imiş.
7. Volkswagen, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından halk arabaları yapılması amacıyla kurulmuştur.
8. İlk Volkswagen otomobili Beetle tasarımında Hitler’in fikirleri de alınmıştır.
9. Hitler’in ilk kez aşık olduğu Stefanie Isak bir Yahudi imiş ve Führer; varlıklı, güzel genç kıza hiçbir zaman açılamamış.
10. Nobel Ödülü’nü yasaklayan Hitler daha sonra buna karşılık Alman Ulusal Sanat ve Bilim Ödülü’nü çıkartmış.
11. 25 Şubat 1932’den sonra Alman vatandaşı olmuştur.
12. Sigaraya karşı hareket başlatan ilk lider olarak tarihe geçmiştir.
13. Henry Ford’a hayranlık duyan Hitler, odasında Ford’un bir portresine sahipmiş.
14. Hitler, politikaya başladığı ilk dönemde hükümeti devirme girişiminden dolayı tutuklandığında Hans Litten adında Yahudi bir avukat tarafından sorgulanmış. Sonrasında bu avukat tutuklanarak, 5 sene boyunca işkenceye maruz edilmiş ve nihayet dayanamayarak kendini öldürmüş.
15. Kronik şişkinlik rahatsızlığı olan Adolf Hitler, bunun için 28 farklı ilaç kullanmıştır.
16. Adolf Hitler’in sadece bir testisi varmış.
17. I. Dünya Savaşı sırasında zehirli gaza maruz kaldığı için geçici körlük yaşamış.
18. Yine savaşta olduğu sırada, hayatı İngiliz bir asker tarafından bağışlanmış.
19. Bir Walt Disney hayranı olan Hitler için Pamuk Prenses, dünyanın en güzel filmlerinden biriymiş.
20. Bıyıklarının, gaz maskesinin yüzüne tam oturmasını sağlayacak şekilde kesilmesini istemiştir.

Adolf Hitler Sözleri

Adolf Hitler SözleriŞimdi de Adolf Hitler kimdir başlıklı yazımızı, ünlü diktatörün birkaç ünlü sözüyle bitiriyoruz.

Adolf Hitler Sözleri YenilgiI. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın yenilgiyi kabul etmesine tepki gösteren Führer, II. Dünya Savaşı’nda da yenilgiyi kabul etmemiş ve Sovyetler’in eline geçmeden intihar etmiştir.

Adolf Hitler Sözleri YenmekYine kan dondurucu bir Adolf Hitler sözü daha.

Adolf Hitler Sözleri Yaşama HakkıBabası gibi sert olduğu söylenen Adolf Hitler’e göre yaşama hakkı, kişiye göre değişkenlik gösterebilen bir hak!

Adolf Hitler Sözleri Nefret Naziler çok mu özgürmüş, demek geldi içimden!

Adolf Hitler Sözleri VicdanVicdanı hülya olarak gören bir lider, arkasından o kadar insanı sürüklemeyi nasıl başarmış acaba?

Adolf Hitler Sözleri Yok EtYok etme taraftarı olduğunu milyonlarca insanı katlederek açıkça belli etmiş kanlı diktatör!

Nihai olarak, diktatör hakkındaki bilgilerle dolu olan yazının sonuna geldik. Ve artık gelmiş geçmiş en zalim liderlerden biri olan Hitler hakkındaki yorumunuzu alabiliriz. Evet, ne düşünüyorsunuz? Mesela; şu an onun hakkında hiçbir şey bilmeyen birisi gelip size Adolf Hitler kimdir diye sorsa, nasıl bir cevap verirdiniz?


Tüm yorumları görmek için tıklayın. (3)

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum