Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 60 Politik Film ve Alternatif Önerileri

Politik filmleri izlediğinizde kendinizi tarihin arka sayfalarında bulabilirsiniz. Her döneme damga vuran olayların yaşandığı en iyi siyasi filmler sizlerle...
En İyi 60 Politik Film ve Alternatif Önerileri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

En iyi politik filmler, genellikle hayatın içinden yaşamları ve hikayeleri konu alarak, farklı hisler yaşatmaya ve olaylara değişik açılardan bakabilmemizi sağlamaya devam ediyorlar. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, politik filmleri izlediğinizde; zaman zaman duygulanabilir zaman zaman ise öfkenizi kontrol edemeyebilirsiniz. Genellikle yakın tarihe ışık tutan olayların konu edildiği siyasi filmlerin bazıları ise görüşünüzü törpülemenize yardımcı olabilirler.

Hem Türk siyasi tarihinde hem de farklı ülkelerde yaşanan politik olayları gözler önüne seren bu filmlerden oluşan etkileyici bir liste hazırladık. Toplamda 52 filmden oluşan en iyi politik filmler listesinde yer alan yapımlar, IMDb puanına göre düşük puanlıdan yükseğe doğru sıralandılar. Ayrıca 2000 öncesi ve sonrası olarak birbirinden ayrılan en iyi politik filmleri huzurlarınıza getiriyoruz.

İşte karşınızda tüm zamanların en iyi politik filmleri:

En İyi Yabancı Politik Filmler – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Ülkemiz dışında gerçekleşen politik ve siyasal olayların beyazperdeye aktarılmış hallerinden oluşan listemizde, birbirinden etkileyici başyapıtlar da yer alıyor. Grevlerin, darbelerin, derin devletlerin, etnik ayrımcılıkların, savaşların ve farklı görüşlerin hayranlık uyandıran bir dille anlatıldığı en iyi politik filmler sizlerle;

2000 Sonrasının En İyi Yabancı Politik Filmler – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Listemize en yeni politik filmlerle başlıyoruz. Etkileyici senaryoların ve başarılı oyunculukların sergilendiği 2000 sonrası en iyi yabancı politik filmler huzurlarınıza geliyorlar.

19. Kurt (El Lobo)

IMDb Puanı: 7,0

Kurt (El Lobo)2004 yılında vizyona giren ve izleyicileri büyülemeyi başaran İspanya yapımı etkileyici bir filmle listemize başlıyoruz. ETA (Euskadi Ta Askatasuna) ya da Türkçe adıyla Bask Yurdu ve Özgürlük örgütüne sızan El Lobo (Kurt) lakaplı bir gizli servis ajanının amansız mücadelesini konu alan Kurt (El Lobo) filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

18. Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (Mandela: Long Walk to Freedom)

IMDb Puanı: 7,1

Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (Mandela: Long Walk to Freedom)Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (Mandela: Long Walk to Freedom); dünya siyaset tarihinde iz bırakmayı başaran ve simgesel isimlerden biri olan Güney Afrika Başkanı Nelson Mandela’nın hayatını anlatıyor. Mandela’nın vefatından sadece 1 ay önce vizyona giren bu film, özellikle de Idris Elba ve Naomie Harris’in başarılı oyunculuklarıyla hayranlık uyandırdıkları bir yapım olmuştu.

17. Che Bölüm 1: Arjantin (Che: Part One)

IMDb Puanı: 7,2

Che Bölüm 1: Arjantin (Che: Part One)Tarihe damga vurmuş bir diğer isimle daha listemize devam ediyoruz. 26 Temmuz Hareketi’nin önderlerinden biri olan ve Arjantinli bir doktor olmasına rağmen Küba’nın bağımsızlığı için çabalayan, sonrasında ise Bolivya’da hayata gözlerini yuman Ernesto “Che” Guevera’nın gerillalık dönemleri konu alınıyor. 2008 yılında vizyona giren ve serinin ilk filmi olan Che Bölüm 1: Arjantin (Che: Part One); Benicio del Toro, Demian Bichir ve Rodrigo Santoro gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da fark yaratıyor.

16. Der Baader Meinhof Komplex

IMDb Puanı:7,4

Der Baader Meinhof KomplexÇöküş filmindeki Hitler rolüyle olağanüstü bir performans sergileyen Bruno Ganz’ın da oyuncu kadrosunda yer aldığı Der Baader Meinhof Komplex, bizleri 70’lerin Almanya’sına götürüyor. Bu dönemde Alman topraklarında terör estiren Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun eylemlerini konu alan bu yapım da en iyi politik filmler arasında yer alıyor.

15. Özgürlük Yürüyüşü (Selma)

IMDb Puanı: 7,5

Özgürlük Yürüyüşü (Selma)Martin Luther King ve tarihte yankı uyandıran Özgürlük Yürüyüşü’nün konu edildiği 2014 yapımı Özgürlük Yürüyüşü (Selma); en başarılı politik filmlerden biri olarak listemizde yer alıyor. David Oyelowo, Oprah Winfrey, Common ve Tom Wilkinson gibi güçlü oyuncuların da yer aldıkları bu film tamamıyla hayranlık uyandıracak.

14. Açlık (Hunger)

IMDb Puanı: 7,6

Açlık (Hunger)İzledikten sonra kolay kolay kendinize gelemeyeceğiniz bir yapımla daha listemize devam ediyoruz. 2008 yılında vizyona giren Açlık (Hunger); Michael Fassbender, Liam Cunningham ve Stuart Graham gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratmayı başarmıştı. IRA’da (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) geçici süreliğine görev yapan Bobby Sands’in cezaevi günlerinde yaşamış olduğu insanlık dışı muameleyi ve sonrasında başlamış olduğu açlık grevini konu alan bu yapım da mutlaka izlenmesi gereken siyasi filmlerden bir tanesidir.

13. Elveda Lenin! (Good Bye Lenin!)

IMDb Puanı: 7,7

Elveda Lenin! (Good Bye Lenin!)Daniel Brühl, Katrin Sass ve Chulpan Khamatova gibi başarılı isimleri bünyesinde barındıran Elveda Lenin! (Good Bye Lenin!); sosyalizme inan anne ve oğlu arasındaki ilişkinin yanı sıra Doğu Almanya’nın yıkılışı ile inançları da yerle bir olan insanların hayatlarına da değinen bir yapımdır. Ayrıca benzersiz senaryosuyla da fark yaratmayı başarmıştır.

12. Kanlı Pazar (Bloody Sunday)

IMDb Puanı: 7,7

Kanlı Pazar (Bloody Sunday)Son olarak Hobbit serisinde Bofur rolüyle karşımıza çıkan James Nesbitt’in başrolünde oynadığı Kanlı Pazar (Bloody Sunday); İrlanda’nın karanlık bir dönemini gözler önüne seriyor. 1972 yılında, 26 gencin İngiliz askerleri tarafından vurulduğu Kanlı Pazar olayının anlatıldığı etkileyici yapım da listemize girmeye hak kazanıyor.

11. Sophie Scholl: Son Günler (Sophie Scholl: The Final Days)

IMDb Puanı: 7,7

Sophie Scholl: Son Günler (Sophie Scholl: The Final Days)Sophie Scholl… Nazilere kafa tutmuş dünyaca ünlü bir kadın kahramandır. Okul döneminde Beyaz Gül adı verilen anti Nazi bir direniş grubunun en cesur eylemcilerinden biri olan Sophie Scholl’un okuldaki son 6 gününü ve 1943 yılındaki tutuklanma dönemlerini anlatan Sophie Scholl: Son Günler (Sophie Scholl: The Final Days) de oldukça başarılı bir politik film olarak listemizi süslüyor.

10. Machuca

IMDb Puanı: 7,8

MachucaFransa, İngiltere, İspanya ve Şili ortak yapımı, etkileyici bir film olarak karşımıza gelen Machuca, çok az sayıda sinemada gösterime girmesine rağmen, izleyicilerin fazlasıyla beğenisini kazandı. 1973 yılının Şili’sinde geçen hikayede, Augusto Pinochet’nin dönemin Marksist devlet başkanı Salvador Allende’yi yapmış olduğu darbeyle devirmesini iki küçük çocuğun gözünden beyazperdeye aktarılıyor.

9. Iwo Jima’dan Mektuplar (Letters from Iwo Jima)

IMDb Puanı: 7,9

Iwo Jima'dan Mektuplar (Letters from Iwo Jima)Clint Eastwood yönetmenliğinde, Oscar ödüllü etkileyici bir yapımla listemize devam ediyoruz. Başlangıç (Inception) filminden hatırladığımız Ken Watanabe’in başrollerinde oynadığı Iwo Jima’dan Mektuplar (Letters from Iwo Jima); II. Dünya Savaşı’nın oldukça önem arz eden muharebelerinden Iwo Jima Muharebesi’ni ve buradaki askerlerin yaşamlarını konu alan bu yapım da en iyi politik filmler arasına adını yazdırıyor.  

8. Persepolis

IMDb Puanı: 8,0

PersepolisMarjane Satrapi’nin hem çizgi romanını yazdığı hem de beyazperdeye uyarladığı Persepolis; otobiyografik bir etkileyici animasyon filmidir. İran İslam Devrimi ile birlikte tamamıyla farklılaşan hayatları, henüz 9 yaşında bir kız çocuğu olan Marjane’nin gözünden beyaz perdeye yansıtan bu yapım da dünya çapında en beğenilen politik filmlerdendir.

EN İYİ ANİMASYON FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

7. Tarafsız Bölge (No Man’s Land)

IMDb Puanı: 8,0

Tarafsız Bölge (No Man's Land)Danis Tanovic tarafından yönetilen ve Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ının sahibi olan Tarafsız Bölge (No Man’s Land) de en iyi politik filmlerden bir tanesidir. Bosna Savaşı’nı konu alan bu etkileyici yapım, 2001 yılında vizyona girmiş adeta ders niteliğinde bir filmdir. 1993 yılında gerçekleşen savaş sırasında, düşman hatları arasında sıkışıp kalan bir grup Bosna askerinin yaşadıklarını anlatmaktadır.

6. Ruanda Oteli (Hotel Rwanda)

IMDb Puanı: 8,1

Ruanda Oteli (Hotel Rwanda)2004 yılının en etkileyici ve en başarılı yapımlarından biri olan Ruanda Oteli (Hotel Rwanda); Ruanda’da yaşanan soykırımı konu alıyor. Terry George tarafından yönetilen bu ödüllü film; Don Cheadle, Sophie Okonedo, Joaquin Phoenix, Nick Nolte ve Sophie Okonedo gibi birbirinden başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor.

5. Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da (Lagaan: Once Upon a Time in India)

IMDb Puanı: 8,2

Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan'da (Lagaan: Once Upon a Time in India)Komedi ve spor türlerine ağırlık vermiş en iyi Aamir Khan filmleri arasında yer alan Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da (Lagaan: Once Upon a Time in India); İngiliz sömürgesi altında yaşayan Hint halkının karşılaşmış olduğu zorlukları da gözler önüne seriyor. Ashutosh Gowariker tarafından bu yapım birçok ödülün de kazananı olmuştur.

4. V for Vendetta

IMDb Puanı: 8,2

V for Vendetta“Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirlere kurşun işlemez!” repliği kısa sürede V for Vendetta filmiyle birlikte efsaneleşmeyi başarmıştır. 2005 ABD – Almanya yapımı hayranlık uyandıran bir film olan V for Vendetta’nın yönetmenliğini ise Wachowski kardeşler üstlenmiştir. Ayrıca Hugo Weaving, Natalie Portman ve Stephen Fry gibi başarılı isimlerin etkileyici oyunculuklarıyla da en iyi politik filmler arasına adını yazdırmıştır.

3. Çöküş (Der Untergang)

IMDb Puanı: 8,3

Çöküş (Der Untergang)2004 yılının bir diğer etkileyici politik savaş filmi olan Çöküş (Der Untergang); Hitler’in ve Nazi Almanya’sının son demlerini konu alıyor. Bruno Granz’ın efsanevi oyunculuğuyla Hitler’e hayat verdiği bu yapım, 1945 yılı itibariyle Kızıl Ordu’nun Berlin’i kuşatması sırasındaki dönemleri etkileyici bir dille ve oyunculuk performanslarıyla gözler önüne seriyor.  

2. Piyanist (The Pianist)

IMDb Puanı: 8,5

Piyanist (The Pianist)2002 yılında Adrien Brody’nin En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı Piyanist (The Pianist); tamamıyla efsaneleşmiş bir Roman Polanski filmidir. Politik filmler denince akla gelen ilk yapımlardan biri olan Piyanist; Fransa, Almanya ve Polonya ortak yapımıdır. Yahudi asıllı Polonyalı piyanist Wladyslaw “Wladek” Szpilman’ın II. Dünya Savaşı’nda yaşadığı akıl almaz zorlukların konu edildiği Piyanist de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

1. Başkalarının Hayatı (Das Leben der Anderen)

IMDb Puanı: 8,5

Başkalarının Hayatı (Das Leben der Anderen)2006 yılında Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanmayı başaran Başkalarının Hayatı (Das Leben der Anderen); Florian Henckel von Donnersmarck tarafından yönetilen etkileyici bir dram filmidir. 1984 Doğu Almanya’sında geçen Başkalarının Hayatı, adını IMDb Top 250 listesine de yazdırmayı başarmıştır.

2000 ve Öncesinin En İyi Yabancı Politik Filmleri – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Gösterime giriş tarihlerinin üzerinden neredeyse 20 yıldan daha fazla bir süre geçmiş olan bu filmler, uzun zamandır en iyiler arasında yer alıyorlar. Farklı ülkelere ait etkileyici dönemlerin anlatıldığı 2000 ve öncesinin en iyi yabancı politik filmleri tamamıyla sizleri sarsacaklar.

15. Nisan Devrimi (Capitaes de Abril)

IMDb Puanı: 7,1

Nisan Devrimi (Capitaes de Abril)Portekiz’deki faşist diktatörlüğün 1974 yılında gerçekleştirilen Karanfil Devrimi ile son bulmadan önceki zaman dilimini konu alan Nisan Devrimi (Capitaes de Abril); başkan Antonio de Oliveira Salazar tarafından yaşatılan terör olaylarını etkileyici bir dille gözler önüne seriyor. 2000 yılında vizyona giren Nisan Devrimi; İspanya, İtalya, Portekiz ve Fransa ortak yapımı olağanüstü bir politik film olarak karşımıza geliyor.

14. Özgürlük (Libertarias)

IMDb Puanı: 7,1

Özgürlük (Libertarias)1997 yılının başarılı bir İspanyol filmi olarak karşımıza gelen Özgürlük (Libertarias), İspanya’daki iç savaş dönemini konu almaktadır. Faşizmin yükseldiği bu dönemde, Rahibe Maria’nın geneleve sığınmasını ve burada sosyalist bir kadının onu kurtarmasını konu alıyor.

13. Ekmek ve Güller (Bread and Roses)

IMDb Puanı: 7,1

Ekmek ve Güller (Bread and Roses)Adrien Brody’nin etkileyici performansıyla bir kez daha bizleri kendisine hayran bıraktığı bir Ken Loach filmi olan Ekmek ve Güller (Bread and Roses) de 2000 yılına damgasını vuran en iyi politik filmlerden bir tanesidir. Göçmen işçilerin, patronlarına karşı vermiş oldukları mücadeleyi konu alan Ekmek ve Güller de mutlaka izlenmesi gereken siyasi filmlerdendir.

12. Olimpo Garajı (Garage Olimpo)

IMDb Puanı: 7,5

Olimpo Garajı (Garage Olimpo)Anti-militarist bir devrimci kadın olan Maria, diktatörlük karşıtı annesiyle birlikte sıradan bir hayat sürdürse de çok geçmeden Olimpo Garajı’nda çeşitli işkencelere maruz kalacaktır. İzlerken adeta canınızın yanacağı bir yapım olan Olimpo Garajı (Garage Olimpo) da en iyi politik filmlerden bir tanesidir.

11. Ülke ve Özgürlük (Land and Freedom)

IMDb Puanı: 7,6

Ülke ve Özgürlük (Land and Freedom)İşçi sınıfının en sevdiği yönetmenlerden biri olan Ken Loach, Ülke ve Özgürlük (Land and Freedom) filmiyle de ezilen sınıflara vermiş olduğu desteği sürdürüyor. 1995 yapımı ödüllü bir film olan Ülke ve Özgürlük; İspanya İç Savaşı’nda yer alan ve işsiz bir komünist olan David Carr’ın yaşantısını konu alıyor.

10. Resmi Tarih (La Historia Oficial)

IMDb Puanı: 7,8

Resmi Tarih (La Historia Oficial)1985 yapımı bir Arjantin filmi olan Resmi Tarih (La Historia Oficial); askeri darbelerle sıradan yaşamların ve demokrasinin kesintiye uğramasını konu alıyor. Türkiye ile benzer bir tarihe sahip olan 1980’lerin Arjantin’inde yaşanan cunta dönemini, sıradan bir ailenin yaşamıyla birlikte hayranlık uyandıran bir dille anlatıyor.

9. Birleşik Güvenlik Bölgesi (Gongdong Gyeongbi Guyeok Jsa)

IMDb Puanı: 7,9

Birleşik Güvenlik Bölgesi (Gongdong Gyeongbi Guyeok Jsa)2000’li yılların en başarılı Güney Kore filmlerinden biri olan Birleşik Güvenlik Bölgesi (Gongdong Gyeongbi Guyeok Jsa); Güney ve Kuzey Kore sınırında yaşanan trajik olayları konu alıyor. Sınırda öldürülen iki Kuzey Kore askerinin ardından yaşanan gerilimi ve sonrasında başlayan soruşturmaların ardındaki gerçeklerin hayranlık uyandıran bir dille anlatıldığı etkileyici bir politik filmdir.

EN İYİ YENİ GÜZEL KORE DİZİLERİ İÇİN TIKLAYIN.

8. JFK: Kapanmayan Dosya (JFK)

IMDb Puanı: 8,0

JFK: Kapanmayan Dosya (JFK)Oliver Stone tarafından yönetilen ve Oscar ödüllü bir film olan JFK: Kapanmayan Dosya (JFK); Kennedy suikastine neden olduğu düşünülen olay örgülerini ve ABD içerisindeki derin devleti konu almaktadır. Kevin Costner, Jim Garrison, Gary Oldman, Tommy Lee Jones, Kevin Bacon, Jack Lemmon, Joe Pesci ve Donald Sutherland gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran bu yapım, mutlaka izlenmesi gereken politik filmlerden bir tanesidir.

7. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (All Quiet on the Western Front)

IMDb Puanı: 8,1

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (All Quiet on the Western Front)Erich Maria Remarque romanından uyarlanan ve iki Oscar ödülünün sahibi olan 1930 yapımı Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (All Quiet on the Western Front); I. Dünya Savaşı sırasında öğretmenleri tarafından vatanseverlik duygusuyla kışkırtılan Alman gençlerinin gönüllü olarak savaşa katılmalarını ve sonrasında gerçekleşen olayları konu alıyor.

6. Yeraltı (Underground)

IMDb Puanı: 8,1

Yeraltı (Underground)Emir Kusturica’nın en iyi filmleri arasında yer alan 1995 yapımı Yeraltı (Underground); Almanların 1941 yılında Belgrad’a yapmış olduğu bombardıman ile birlikte komünist Marko yükselişe geçerek, arkadaşı Blacky’nin yanı sıra yoldaşlarını da mahzen içerisinde silah üretmeleri için ikna eder. Savaş bitiminde mahzendekilerin dışarı çıkacaklarını söylese de barış sağlanmasına rağmen, Marko yeraltındakilere halen daha savaşın devam ettiğini söyler ve silah üretimine devam ederler.

EN İYİ FANTASTİK FİLMLER LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

5. Babam İçin (In the Name of the Father)

IMDb Puanı: 8,1

Babam İçin (In the Name of the Father)1993 yapımı bir biyografi filmi olan Babam İçin (In the Name of the Father); Daniel Day-Lewis, Emma Thompson, Tom Wilkinson, Mark Sheppard ve Pete Postlethwaite gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da oldukça dikkat çekiyor. İrlandalı bir gencik 70’li yıllarda İngiltere’ye gitmesini ve sonrasında herhangi bir ilgisi olmamasına rağmen, gerçekleştirilen bir bombalama olayının sorumlusu olarak tutuklamasını konu alıyor.

4. Ölümsüz (Z)

IMDb Puanı: 8,2

Ölümsüz (Z)1969 yılının en iyi politik filmlerinden biri olan ve Oscar dahil birçok ödülün de sahibi olan Ölümsüz (Z); 1967 ve 1974 yılları arasında Yunanistan’a hükmeden askeri yönetimin eleştirildiği etkileyici bir yapımdır. 1963 yılında sol görüşlü milletvekili Gregoris Lambrakis’in öldürülmesi sonrası gelişen olaylardan ilham alınarak beyazperdeye aktarılan Z filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

3. Asri Zamanlar (Modern Times)

IMDb Puanı: 8,6

Asri Zamanlar (Modern Times)Modern Zamanlar ya da Asri Zamanlar (Modern Times) adıyla bilinen bu olağanüstü yapım, Charlie Chaplin’in de son sessiz filmi olmuştur. 1930’lu yıllarda gerçekleşen Büyük Buhran dönemini konu alan bir yapımdır. Fabrikada ölümüne çalıştırılan bir işçinin bu tempoya ayak uyduramayıp ruhsal bir çöküntüye doğru ilerlemesini anlatmaktadır.

2. Hayat Güzeldir (Life is Beautiful)

IMDb Puanı: 8,6

Hayat Güzeldir (Life is Beautiful)Roberto Benigni’nin olağanüstü performansı ve yönetmenliğiyle meydana getirdiği Hayat Güzeldir (Life is Beautiful), bugüne kadar izleyebileceğiniz en iyi politik filmlerden bir tanesidir. 1997 yılında üç Oscar birden kazanan bu İtalyan drama filmi, Yahudi olan Guido’nun II. Dünya Savaşı sırasında ailesiyle birlikte yaşadığı dramı konu alıyor.

1. Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

IMDb Puanı: 8,9

Schindler'in Listesi (Schindler's List)Steven Spielberg yönetiminde meydana getirilen ve gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına adını yazdıran Schindler’in Listesi (Schindler’s List), güçlü oyuncu kadrosuyla da oldukça dikkat çekiyor. Liam Neeson, Ralph Fiennes ve Ben Kingsley gibi isimleri bünyesinde barındıran bu yapım, Oscar Schindler’in II. Dünya Savaşı sırasında 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor.

En İyi Yerli Politik Filmler – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Şimdi ise ülkemizde yaşanan siyasi olaylarla listemize devam ediyoruz. Darbe dönemlerinin, cezaevlerinin, parçalanmış yaşamların ve Türk siyasi tarihine damgasını vurmuş olayların konu edildiği en iyi Türk politik filmleri huzurlarınıza geliyorlar.

2000 Sonrası En İyi Yerli Politik Filmler – IMDb Puanına Göre Sıralaması

2000 sonrası en iyi yerli politik filmleri; yakın tarihte vizyona girmiş olmalarına rağmen, izleyicileri derinden etkilemeyi başarıyorlar.

11. Bu Son Olsun

IMDb Puanı: 5,8

Bu Son OlsunOruç Benli tarafından yönetilen ve 2012 yılında seyirciyle buluşan Bu Son Olsun; Engin Altan Düzyatan, Hazal Kaya, Orhan Eşkin, Mustafa Üstündağ, Bülent Çolak, Deniz Uğur ve Engin Alkan gibi başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkat çekmeyi başarmıştı. 12 Eylül 1980 tarihinde ülkemizde yaşanan darbeyi ve sonrasını mizahi bir dille anlatan etkileyici politik filmlerden bir tanesidir.

10. Zincirbozan

IMDb Puanı: 5,8

ZincirbozanAtıl İnanç’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2007 yapımı Zincirbozan filmi ise 12 Eylül darbesine kadar olan dönemde Abdi İpekçi sukasti başta olmak üzere yaşanan terör olaylarını, dönemin siyasilerinin ise kayıtsız kalıp, hatta daha da ateşleyici davranışlarda bulunup, darbeye zemin hazırlamalarını konu alıyor. Sonrasında ise Süleyman Demirel, Deniz Baykal, Hüsamettin Cindoruk ve Bülent Ecevit gibi dönemin önde gelen siyasilerinin Çanakkale’deki Zincirbozan’da yaşadıkları anlatılıyor.

9. Saklı Hayatlar

IMDb Puanı: 6,4

Saklı HayatlarAhmet Haluk Ünal’ın yönetmenliğini üstlendiği 2010 yapımı Saklı Hayatlar; Ceren Hindistan, Ahmet Mümtaz Taylan, Yusuf Akgün, Zerrin Sümer ve Laçin Ceylan gibi başarılı oyuncuları bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Cem Yıldız’ın da hem müziklerini yaptığı hem de küçük bir rolde oynadığı bu film, Sünni kimliğine bürünmek zorunda kalan Alevi bir ailenin yaşamış olduğu zorlukları konu alıyor.

8. Vizontele Tuuba

IMDb Puanı: 6,5

Vizontele TuubaYılmaz Erdoğan’ın yazıp, yönettiği ve oynadığı Vizontele serisinin ikinci filmi olan Vizontele Tuuba, dram ve komedi türlerini bir arada izleyiciyle buluşturuyor. Aynı zamanda geçtiğimiz yılın Eylül ayında kaybettiğimiz usta oyuncu Tarık Akan, Demet Akbağ, Tolga Çevik, Tuğba Ünsal, Altan Erkekli ve İdil Fırat gibi birçok ismin de yer aldığı bu yapım; yakın siyasi tarihi etkileyici bir şekilde gözler önüne seriyor.

7. F Tipi Filmi

IMDb Puanı: 6,8

F Tipi FilmiF Tipi Filmi; 1985 yılından bu yana protest bir müzik grubu olarak tanıdığımız Grup Yorum tarafından geliştirilen etkileyici bir yapımdır. Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder, Hüseyin Karabey, Barış Pirhasan, Aydın Bulut, Reis Çelik ve Vedat Özdemir gibi isimlerden oluşan 10 kişilik yönetmen kadrosunu bünyesinde barındırıyor.  Aynı zamanda da Ezel Akay, Fırat Tanış, Erkan Can, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Tansu Biçer ve Gizem Soysaldı gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da dikkat çeken bu film, Hayata Dönüş Operasyonu sonrasında F Tipi Cezaevlerinde yaşananları etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.

6. Eve Dönüş

IMDb Puanı: 6,8

Eve Dönüş2006 yılında vizyona giren ve konusuyla izleyicileri etkilemeyi başaran bir Ömer Uğur filmi olan Eve Dönüş; Mehmet Ali Alabora, Altan Erkekli, Erdal Tosun, Sibel Kekilli, Savaş Dinçel, Sermiyan Midyat ve Perihan Savaş gibi daha birçok usta oyuncuyu da bünyesinde barındırıyor. Sıradan ve apolitik bir işçinin bile 12 Eylül darbesinde işkencelere maruz kalmasını konu alan bu yapım, o dönemi anlatan en etkileyici politik filmlerden bir tanesidir.

5. Beynelmilel

IMDb Puanı: 7,2

BeynelmilelSırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez ikilisinin yönetmen koltuğunda oturduğu Beynelmilel filmi, 2006 yılına damgasını vuran yapımlardan bir tanesidir. 12 Eylül 1980 darbesinin Adıyaman’da yerel müzisyenler ve halk üzerindeki etkilerini trajikomik bir dille anlatan bu film; Cezmi Baskın, Özgü Namal, Umut Kurt, Nazmi Kırık, Bahri Beyat, Meral Okay ve Oktay Kaynarca gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor. Ayrıca bu yapım Dilber Ay ve Kahtalı Mıçı’nın birlikte söyledikleri Akşama Geleceğim şarkısının da adeta patlama noktası olmuştur.

4. Ankara Yazı Veda Mektubu

IMDb Puanı: 7,4

Ankara Yazı Veda MektubuKemal Uzun tarafından yönetilen ve 2016 yılında vizyona giren Ankara Yazı Veda Mektubu; Gürkan Uygun, İpek Tuzcuoğlu ve Münir Can Cindoruk  gibi tanınmış oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. 12 Eylül Darbesi sırasında ülkücülerin yaşamış olduğu işkenceleri ve Mustafa Pehlivanoğlu’nu idama götüren olay örgüsü anlatılıyor. Solcuların Ankara’da sıklıkla gitmiş oldukları bir kahvenin, 1978’de taranması sonucunda 5 kişi hayatını kaybetmiştir. Balgat Katliamı olarak anılan bu olayın zanlısı olarak ise 20 yaşındaki Mustafa Pehlivanoğlu gösterilmiştir. Ailesi çocuklarını kurtarmak istese de 12 Eylül darbe mahkemesi sessiz sedasız bir şekilde Pehlivanoğlu’nun idamını gerçekleştirmiştir.

3. Kafes

IMDb Puanı: 7,5

KafesMahmut Kaptan tarafından yönetilen ve 2015 yılında vizyona giren Kafes filmi de 12 Eylül Darbesi ile cezaevinde işkence gören gençlerin yaşadıkları dramı konu alıyor. Şefik Onatoğlu, Nilay Duru, İsmail Hacıoğlu ve Fırat Şahin gibi isimlerin de yer aldığı bu film de sağ ve sol görüşlü yakın dostların bile görüş ayrılığıyla birbirlerine düşman olabilecekleri ya da farklı görüşe sahip birine aşık olabilecekleri gerçekleri de gözler önüne seriliyor.

EN İYİ GENÇLİK VE ÜNİVERSİTE FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

2. İki Dil Bir Bavul

IMDb Puanı: 7,5

İki Dil Bir BavulOrhan Eskiköy ve Özgür Doğan tarafından yönetilen İki Dil Bir Bavul, 2008 yılına damgasını vuran filmlerden biri olarak karşımıza geliyor. Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir köye öğretmen olarak atanan Emre Aydın’ın, Türkçe bilmeyen Kürt öğrencilerle geçen bir yıl içerisindeki değişimini ve yaşadığı sıkıntıları etkileyici bir dille anlatılıyor.

1. Sonbahar

IMDb Puanı: 7,5

SonbaharÖzcan Alper’in yönetmen koltuğunda oturduğu 2008 yapımı Sonbahar filmi; Onur Saylak, Megi Kobaladze ve Serkan Keskin’den oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni topluyor. 22 yaşında, öğrencilik döneminde girmiş olduğu ceza evinde ölüm orucuna girdikten sonra, 32 yaşında ancak özgürlüğüne kavuşabilen Yusuf’un son iki ayını anlatan Sonbahar filmi de izleyenleri etkilemeyi başarıyor.

Bonus: İftarlık Gazoz

IMDb Puanı: 7,6

İftarlık GazozKomedi olarak başlayıp, dramla devam edip sonlanan İftarlık Gazoz; Yüksel Aksu’nun başarılı yönetmenliğiyle huzurlarınıza geliyor. 2016 yılında vizyona giren İftarlık Gazoz, ayrıca Cem Yılmaz ve Berat Efe Parlar ikilisinin de etkileyici oyunculuklarıyla hayat buluyor. İzlediğinizde hem Ege kasabasının sıcak insanlarıyla hem 70’li ve 80’li yılların Türkiye’siyle hem de Adem’in ölüm orucuna kadar uzanan yaşamıyla karşılaşacağınız bu yapım da en iyiler arasına adını yazdırıyor.

2000 ve Öncesinin En İyi Yerli Politik Filmler – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Bazıları daha vizyona girmeden Türk sinemalarında yasaklanmış olmalarına rağmen, ilerleyen süreçlerde efsaneleşmeyi başaran ve yakın siyasi tarihi izleyicilerle buluşturan 2000 ve öncesinin en iyi yerli politik filmleri karşınızdalar.

7. Hoşçakal Yarın

IMDb Puanı: 6,7

Hoşçakal YarınYönetmenliğini Reis Çelik’in üstlendiği 1998 yılına damgasını vuran bir filmle listemize devam ediyoruz. Berhan Şimşek, Mazlum Çimen, Bülent Çolak, Mümtaz Sevinç, Orhan Aydın, Tuncel Kurtiz, Metin Yıldırım, Suavi, Ferhat Tunç ve Gürkan Uygun gibi birçok başarılı ismi oyuncu kadrosunda bulunduruyor. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idama uzanan hikayelerinin anlatıldığı Hoşçakal Yarın filmi de en iyiler arasında yer alıyor.

6. Babam Askerde

IMDb Puanı: 7,1

Babam AskerdeHandan İpekçi’nin yazıp yönettiği 1994 yapımı Babam Askerde filmi, hem konusu hem de bünyesinde barındırmış olduğu güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. 12 Eylül döneminde, çocukluğun bile yaşanamadığını etkileyici bir dille anlatan Babam Askerde filmi, Zuhal Gencer, Ali Sürmeli, Füsun Demirel ve Nurettin Şen gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

5. Maden

IMDb Puanı: 7,7

Maden1978 yılına damgasını vuran bir başyapıtla daha listemize devam ediyoruz. Cüneyt Arkın ve Tarık Akan gibi iki efsanenin yanı sıra Hale Soygazi, Meral Orhonsay, Halil Ergun, İhsan Yüce ve Ahmet Kostarika gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Maden ocağında çalışan işçileri, kötü çalışma şartlarına karşı örgütlemeye ve sen sendikalılaştırmaya çalışan İlyas’ın ve ona destek veren Nurettin’in hikayesini anlatıyor.

EFSANE UNUTULMAZ FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

4. Duvar

IMDb Puanı: 8,1

Duvar1983 yapımı bir Yılmaz Güney filmi olan Duvar, Çirkin Kral’ın son filmidir. Tuncel Kurtiz, Ahmet Ziyrek, Ali Berktay ve Ayşe Emel Mesci’nin yanı sıra yabancı oyuncuların da yer aldıkları bu yapım, 1976 yılında Güney’in tanıklık ettiği, çocuk koğuşunda çıkan isyanı konu almaktadır. Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukluevi’nde gerçekleşen bu Yılmaz Güney filmi de döneme damga vurmayı başarmıştır.             

3. Yol

IMDb Puanı: 8,2

YolBir diğer Yılmaz Güney başyapıtıyla daha zirveye doğru yaklaşıyoruz. Başrollerinde Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün, Meral Orhonsay ve Necmettin Çobanoğlu gibi isimleri bünyesinde barındıran 1982 yapımı Yol, Türk sinemasının en cesur filmlerinden biri olarak tanımlanıyor. Yurt dışında büyük ilgi görmesine rağmen, Türkiye’de yasaklanan ve izleyicilere cezalar verilen bu etkileyici filmin yasağı, 17 yıl sonra kaldırılmıştır. İmralı Açık Cezaevi’nde mahkum olan 5 kişinin bayram izninde yaşadıklarını gözler önüne seriyor.   

2. Zübük

IMDb Puanı: 8,5

ZübükAziz Nesin’in romanının Kartal Tibet tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan Zübük, Türkiye siyasetindeki çarpık karakterleri konu alan en iyi politik filmlerden bir tanesidir. Kemal Sunal, Nevra Serezli, Metin Serezli, Kadir Savun ve Ali Şen gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratan Zübük, yalancı ve ahlaksız politikacı İbrahim Zübükzade’nin dalaverelerini de mizahi bir dille gözler önüne seriyor.

1. Uçurtmayı Vurmasınlar

IMDb Puanı: 8,5

Uçurtmayı VurmasınlarOzan Bilen’in henüz 5 yaşında seyirci karşısına çıktığı ve Barış rolüyle izleyicilerin gönlünü fethettiği 1989 yapımı Uçurtmayı Vurmasınlar da izlenmesi gereken politik filmler arasında yer alıyor. Nur Sürer, Füsun Demirel, Meral Çetinkaya, Güzin Özipek, Güzin Özyağcılar ve daha birçok usta oyuncunun yer aldığı Uçurtmayı Vurmasınlar; ayrıca Oscar ödüllerine de aday adayı olarak seçilmiştir.

En İyi Politik Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

En İyi Politik Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularListemizde yer alan filmlerin yanı sıra Hükümet Kadın, Babam ve Oğlum, Sürü, Işıklar Sönmesin, Devrimden Sonra, Muhalif Başkan ve Memlekette Demokrasi Var gibi yapımlar da siyasal tarihimizi etkileyici bir dille gözler önüne sermeyi başarıyorlar. Hem ülkemizde hem de dünyada politik ve inanç konusunda uzlaşıya varılmadığı sürece, geçmişe damgasını vuran talihsiz olaylar yeniden tekerrür edebilecek ve bu olayların da filmleri sinema salonlarında yerlerini alacak gibi görünüyor.

EN İYİ BAŞARI AZİM MOTİVASYON FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Dünyanın dört bir yanında politik açıdan damga vuran olayları başarılı bir şekilde beyazperdeye yansıtan filmleri huzurlarınıza getirdik. Elbette ki listemize sığdıramadığımız filmler de olmuştur. Peki, birlikte incelemiş olduğumuz en iyi politik filmler arasına sizler hangi yapımları eklemek isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.