Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başarı – Azim Konulu En İyi 70 Motivasyon Filmleri

Çoğunluğunu yaşanmış başarı konulu hikayelerin oluşturduğu en iyi motivasyon filmleri, engellerin üstesinden gelebilmenize yardımcı olacaklar.
Başarı – Azim Konulu En İyi 70 Motivasyon Filmleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Azim ve motivasyonun kaçınılmaz sonu olan filmler, her zaman için bizlere ilham vermeyi başarmışlardır. Özellikle de gerçek hikayelerden esinlenilerek beyazperdeye uyarlanan kişisel başarı filmleri, vermiş oldukları derslerle adeta hayata yeniden başlamamız için bizleri teşvik etmişlerdir. Azim ve başarı konulu en iyi motivasyon filmleri, kurtarıcılarımız olmaya devam ediyorlar.

Yediğimiz darbelerden sonra yeniden toparlanıp, hayata sıkıca bağlanmamızı sağlayan bu filmler, yarım bıraktığımız işleri tamamlama konusunda da bizlere gaz veriyorlar. Adeta “başarıya giden yolda çekilen çile kutsaldır” sözünün hayat bulmuş hali bu filmler ile yeniden ayağa kalkmaya hazır olun!

İşte karşınızda en iyi başarı ve azim konulu motivasyon filmleri:

70 Karete Kid

Karete KidIMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2010

Usta oyuncu Jackie Chan ve Will Smith’in oğlu başarılı genç oyuncu Jaden Smith’in başrollerini paylaştığı Karete Kid, ailenizle izleyebileceğiniz son derece kaliteli bir yapım.

Hikayede ise genç bir çocuğun ailesi ile farklı bir ülkeye taşınması ve adapte oluşunu konu alıyor. Tabii bunlar olurken karakterimiz Karete öğrenip adını tüm şehirde duyuruyor. Senaryo ve kurgusuyla da, izleyebileceğiniz eğlenceli bir başarı filmine dönüşüyor. 

69 En Uzun Mesafe (The Longest Yard)

En Uzun Mesafe (The Longest Yard)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2005

Hayatını futbola adayan kahramanımız, emekliliğe çıkması ile beraber sıradan bir hayat yaşamaktadır. Tam da bu sırada alkollü araç kullanmaktan hapis karar alır ve tüm hayatı alt üst olur.

Hapishane ortamını bilmeyen ve burada ki karakterlere çok uzak olan kahramanımız, kendini yeniden futbolun içinde bulur. Bu seferse amacı, mahkumlar ile kurduğu takım ile zafer elde etmektir.

68 Alfa Kurt

Alfa KurtIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2018

Medeniyet öncesi yıllara dayanan konusuyla bir çok izleyicisini etkileyen Alfa Kurt, senaryosu ve hikayenin işlenişi ile gerilim ve macera dolu dakikaları beraberinde getiriyor. Küçük bir çocuğun, bir kurt ile ikili ilişkisini konu alıyor.

Albert Hughes’in yönetmenliği üstlendiği filmde, Kodi Smit-McPhee, Marcin Kowalczyk ve Johannes Haukur Johannesson başrolleri paylaşıyor.

67 Bleed for This

Bleed for ThisIMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2016

Ünlü boksörlerden Vinny Pazienza’nın şansızlık ve azim dolu spor yaşamından ilham alınarak sinemaya uyarlanan Bleed for This, Miles Teller’in mükemmel oyunculuğuyla 2016 yılının en iyi motivasyon filmleri arasına adını yazdırıyor.

66 Zeka Pırıltısı (Flash of Genius)

Zeka Pırıltısı (Flash of Genius)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2008

Kearns ailesinin, Ford gibi dev bir otomotiv markasıyla vermiş olduğu gerçek hukuk mücadelesini anlatan Zeka Pırıltısı (Flash of Genius), en iyi motivasyon filmleri arasında yer alıyor. Otomobil üreticilerinin yağmurlu havalarda nasıl araba kullanılabileceğini kara kara düşündükleri bir dönemde, Robert Kearns “silecek” çözümünü bulur. Ancak Ford firması, planları Kearns’ın elinden alarak onu kovar. Sonrasında ise Robert Kearns, avukat dahi tutmadan, oğluyla birlikte Ford’a karşı hukuk mücadelesine başlar.

65 Rüzgarın Oğlu (Race)

Rüzgarın Oğlu (Race)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2016

Rüzgarın Oğlu (Race); ırkçılığa ve II. Dünya Savaşı’na rağmen, Nazi Almanya’sının Berli’ninde düzenlenen Yaz Olimpiyatları’na damgasını vuran Afroamerikan bir atletin hikayesini konu ediniyor. Jesse James adındaki bu efsanevi atlet, kazanmış olduğu 4 altın madalyanın yanı sıra 25 yıl boyunca kırılamayan bir uzun atlama rekoruna da imzasını atıyor. Hal böyle olunca da Hitler stadyumu terk ediyor.

64 Pelé: Bir Efsanenin Doğuşu (Pelé: Birth of a Legend)

Pelé: Bir Efsanenin Doğuşu (Pelé: Birth of a Legend)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2016

Eleştirmenlere rağmen seyirciler tarafından oldukça beğenilen Pelé: Birth of a Legend (Pelé: Bir Efsanenin Doğuşu) filmi; gelmiş geçmiş en iyi futbolcular arasında yer alan “Siyah İnci” Pelé’nin Dünya Kupası’nda bir futbol efsanesi haline gelişini anlatıyor.

63 The Founder

The FounderIMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2016

Tüm dünyada ünlü olan ve herkesin gözdesi olan birçok marka, merak noktası oluyor. Apple, Mc Donald’s, Ferrari ve Nusret bunlardan sadece birkaçı. İşler böyle olunca bu gibi firmaların hikayeleri de senaryoya dönüşüveriyor.

The Founder’da Mc Donald’s gibi hepimizin bildiği ve ülkemizin neredeyse her şehrinde bayisi bulunan güçlü markanın başından sonuna hikayesini konu alıyor.

62 Onurlu Bir Adam (Men of Honor)

Onurlu Bir Adam (Men of Honor)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2000

Robert De Niro, Cuba Gooding Jr. ve Charlize Theron gibi kaliteli oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çeken Onurlu Bir Adam (Men of Honor), “asla vazgeçme” mottosunu etkileyici bir dille gözler önüne seriyor. Bütün engellere rağmen Deniz Kuvvetleri Dalgıcı olmak isteyen Carl Brashear’in azim dolu hikayesini konu alıyor.  

61 Koç Carter (Coach Carter)

Koç Carter (Coach Carter)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2005

Dağılmış bir takımı devralıp, şampiyonluklar yaşatan Ken Carter’ın gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı Koç Carter (Coach Carter), Samuel L. Jackson’ın da oyunculuğuyla karşımıza gelmişti. Neredeyse her sahnesi ve her repliğiyle izleyicileri motive etmeyi başarmıştı.

60 Silikon Vadisinin Korsanları (Pirates of Silicon Valley)

Silikon Vadisinin Korsanları (Pirates of Silicon Valley)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı:1999

İki dahinin hayatını bir arada huzurlarınıza getiren Silikon Vadisinin Korsanları (Pirates of Silicon Valley); Bill Gates ve Steve Jobs gibi iki dahinin azmini ve yaşamış oldukları zorlukları yarı belgesel tarzıyla gözler önüne seriyor. Silikon Vadisinin Korsanları filmi özellikle de teknoloji bağımlılarının beğenisini kazanacak.

59 Tatlı Bela (Erin Brockovich)

Tatlı Bela (Erin Brockovich)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2000

Julia Roberts’ın En İyi Kadın Oyuncu dalında hem Oscar hem de Altın Küre ödüllerini kazanmış olduğu etkileyici bir gerçek hikaye filmiyle listemize devam ediyoruz. Tatlı Bela (Erin Brockovich) filminde; Hayattan hiçbir beklentisi olmamasına ve herhangi bir hukuk eğitimi almamasına rağmen, güçlü şirketlerle mücadele ederek birçok insanın hayatını kurtaran Erin Brockovich’in hikayesi anlatılıyor.

58 Einstein ve Eddington (Einstein and Eddington)

Einstein ve Eddington (Einstein and Eddington)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2008

Einstein ve Eddington (Einstein and Eddington), o dönem gerçekleşen savaşa rağmen ulaştıkları başarıyı konu alıyor. Genel Görelelik Teorisi’nin, Einstein ve Eddington tarafından modern fizik dünyasına kazandırılmasını anlatan bu filmin başrollerinde David Tennant ve Andy Serkis gibi iki ünlü isim bulunuyor.

57 Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire)

Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1996

Cuba Gooding Jr.’ın En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı’nı kazandığı ve Tom Cruise’un da oldukça etkileyici bir performans sergilediği Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire) filmiyle listemize devam ediyoruz. Yazmış olduğu slogan yüzünden lideri olduğu Uluslararası Spor İdaresi’nden atılıp her şeye sıfırdan başlayan Jerry Maguire’in azim dolu hikayesini anlatan Yeni Bir Başlangıç en iyi filmler arasında yer alıyor.

56 Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life of Walter Mitty)

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life of Walter Mitty)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2013

Ben Stiller’ın hem yönetmen koltuğunda oturduğu hem de başrolünde oynadığı Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life of Walter Mitty), monoton bir hayat yaşayanların içlerindeki potansiyeli çıkarmalarına ön ayak olacak en iyi motivasyon filmlerinden bir tanesidir.

55 Yenilmez (Invictus)

Yenilmez (Invictus)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2009

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Nelson Mandela ve ülkenin ragbi takımı kaptanı Francois Pienaar’ın ülkeleri için 1995 Ragbi Dünya Kupası boyunca yapmış oldukları işbirliğini konu alıyor. Irksal ve ekonomik ayrımcılığı sona erdirmek adına yapılan bu iş birliği, aynı zamanda da Güney Afrika ragbi takımının Pienaar ile birlikte yükselişini de konu alıyor.

54 Queen of Katwe

Queen of KatweIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2016

Gerçek bir hayat hikayesinden ilham alınarak 2016 yılının en iyi motivasyon filmleri arasında yer alan Queen of Katwe; Ugandalı bir genç kızın, Katwe’nin gecekondu mahallesinden, satranç ustalığına uzanan hikayesini konu ediniyor.

53 Son Şans (Southpaw)

Son Şans (Southpaw)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2015

Jale Gyllenhaal, Rachel McAdams ve Forest Whitaker’ın başrollerini oynadığı Son Şans (Southpaw), kurgusal olsa da efsanevi bir geri dönüşü konu alıyor. Billy Hope adında yıldız bir boksör, eşini kaybeder ve talihsizlikler silsilesi peşini bırakmaz. Bir anda hayatı altüst olan Hope, Tick adındaki eski bir boksörden yardım alarak eski yaşamını geri kazanmaya çalışır. Azmin benzersiz örneklerinden biri olan Son Şans da mutlaka izlenmesi gereken en iyi motivasyon filmleri arasında yer alıyor.

52 Hayatımın Maçı (The Greatest Game Ever Played)

Hayatımın Maçı (The Greatest Game Ever Played)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2005

Henüz 20 yaşında ve adı sanı duyulmamış orta sınıf bir ailenin çocuğu olan Francis Ouimet, azmi, hırsı, iradesi ve küçük yardımcısıyla birlikte dünya golf tarihine adını yazdırmayı başarmıştır. Hayatımın Maçı (The Greatest Game Ever Played) filminde; 1913 yılında düzenlenen U.S. Open golf turnuvasına katılan, amatör ve sıra dışı bir golfçü olmasına rağmen birbirinden güçlü isimleri devirmeyi başaran Ouimet’in hikayesinin anlatılıyor.

51 Çöl Çiçeği (Desert Flower)

Çöl Çiçeği (Desert Flower)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2009

Listemizde yer alan ve en etkileyici filmlerden biri olan Çöl Çiçeği (Desert Flower), konusu itibariyle kesinlikle beğeninizi kazanacak. Ünlü model Waris Dirie; henüz 3 yaşında sünnet edilmiş, 13 yaşında ise yaşlı bir adamla evlendirilmeye çalışılmış bahtsız, fakat güçlü bir Somali kadınıdır. Azmiyle Afrika’dan kaçıp, ABD’de süpermodel olmayı başaran Dirie, Afrika’da benzer sorunları yaşayan kadınlar için de birçok faaliyette bulunmuştur.

50 Limit Yok (Limitless)

Limit Yok (Limitless)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2011

Filmde, beynin neredeyse yüzde seksenini kullanmaya yardımcı olan bir uyuşturucu anlatılıyor. Fakat bu uyuşturucu insan vücudunu günden güne kurutuyor. Bununla beraber de hem psikolojik hem de fiziksel birçok sıkıntılar baş göstermeye başlıyor.

Kahramanımız ise bu ilacın ona katmış olduğu etkileri doğru kullanarak, milyonerliğe giden yolda adım adım ilerliyor. Bununla beraber vücud sağlığı için de elinden geleni yapıyor.

2011 yılından beri belki de en unutulmaz filmlerden biri haline gelen Limit Yok, boş vaktinizi değerlendirebileceğiniz bir yapım.

49 Göklerin Hakimi (Aviator)

Göklerin Hakimi (Aviator)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2004

5 dalda Oscar kazanmış etkileyici bir biyografi filmi olan Göklerin Hakimi (Aviator); dünyanın en varlıklı insanları arasına girmeyi başaran Howard Hughes’in azim dolu hikayesini konu alıyor. Babasının matkap ucu fabrikasından kalan servetini, I. Dünya Savaşı’nda mücadele eden uçakların yer aldığı ve Cehennem Melekleri adını verdiği etkileyici bir filme harcadı. Elbette ki Hughes’in girmiş olduğu bu yol çok riskliydi. Ancak bu büyük riskin üstesinden geleceğine inanan Howard Hughes film sayesinde büyük bir üne kavuşarak, 12.8 milyar dolarlık bir servete imza attı.

48 42

42IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2013

Amerika’da ırkçılığın boyut atlamış olduğu dönemlerde, Afroamerikalı beyzbol efsanelerinden Jackie Robinson sahneye çıkıyor. Brooklyn Dodgers takımına katılan Robison, artık Amerika Ulusal Beyzbol Ligi’nde (MLB) renk engelini aşmış olsa da ırkçı söylemlerin odak noktası haline gelmiştir. Fakat beyzboldaki olağanüstü yeteneği, bütün söylemleri geride bırakmış ve MLB’nin kapıları farklı ırk, din ve renklerden oyunculara da açılmıştır.

47 August Rush

August RushIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2007

Yetimhanede büyümüş bir çocuğun, müziğe olan yeteneğini keşfetmesinin ardından, bir gün ailesini melodiler sayesinde bulabileceği inancını anlatan August Rush, müziği adeta aşkla yaşayanlar için en iyi filmlerden bir tanesidir.

46 Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2007

En iyi motivasyon filmleri arasında yer alan Özgürlük Yazarları (Freedom Writers); Erin Gruwell adında idealist bir öğretmenin, sorunlu gençlerle dolu sınıfıyla aynı frekansa ulaşamaz. Fakat önce müziği, sonrasında ise gettonun edebiyatı olarak kabul gören “The Diary of Anne Frank” kitabını sınıfa getirerek, öğrencilerinin ufkunu açan Gruwell, amacına ulaşmayı başarmıştır.

45 Kör Nokta (The Blind Side)

Kör Nokta (The Blind Side)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2009

Ünlü oyunculardan Sandra Bullock’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandıran ve en iyi motivasyon filmleri arasında yer alan Kör Nokta (The Blind Side) ile listemize devam ediyoruz. Michael Lewis’in kitabından uyarlanan film; Afro-Amerikan bir çocuğun zorlukların ardından ulaşmış olduğu başarıyı anlatıyor. Babasını hiç tanımamış olan Michael Oher’in annesi de uyuşturucu bağımlısıdır. Sonrasında ise Tuohy ailesi tarafından evlatlık alınan Oher’in hayatı tamamıyla değişir ve Ulusal Futbol Ligi’nin (NFL) en bilindik Amerikan futbolu oyuncularından biri haline gelir.

44 Kazanma Sanatı (Moneyball)

Kazanma Sanatı (Moneyball)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2011

Yine Michael Lewis’in eserinden uyarlanan bir diğer başyapıtı huzurlarınıza getiriyoruz. Beyzbol menajeri Billy Bane’in mali sıkıntılara rağmen takımını yükseltişini ve 20 galibiyetlik seri yakalayarak efsaneler arasına adını yazdırışını konu alan Kazanma Sanatı (Moneyball) filmi de en iyi filmler arasında yer alıyor.

43 Banker Bilo

Banker BiloIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı:1980

İlyas Salman ve Şener Şen ikilisinin en sevilen filmlerinden biri olan Banker Bilo, yüzümüzü güldüren bir komedi filmi olmasına rağmen, dönemin gerçeklerini de eleştirel bir dille gözler önüne seriyor. Almanya’ya götürülme vaadiyle kandırılıp, İstanbul’a götürülen köylü Bilo, her zaman iyi niyetinden dolayı kaybedendir. Vaadini tutmayan Maho ise fabrikaları ve bankaları olan düzenbaz bir milyarderdir. Ancak zekice davranan Bilo, bir anda Maho’nun koltuğuna oturur.

42 Apollo 13

Apollo 13IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1995

Jim Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise adında üç astronotun 1970 yılında olumsuz sonuçlanan Ay görevinde yaşamış oldukları sorunlara rağmen, canlı bir şekilde dünyaya geri dönüşlerini anlatıyor. Apollo 13; Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton ve Ed Harris gibi isimlerden oluşan kadrosuyla Oscar ödüllü bir yapım haline geliyor ve en iyi azim konulu filmler arsına adını yazdırıyor.

41 Malcolm X

Malcolm XIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1992

Danzel Washington’a En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran Malcolm X filmi de azim dolu bir hikaye olarak listemizde yer alıyor. Afroamerikan ve Müslüman bir siyasi temsilci olmasının yanı sıra gerçek bir insan hakları savunucusu olan, aktivist Malcolm X’in zor ve azimle harmanlanmış etkileyici yaşamını bizlerle buluşturuyor.

40 Ray

RayIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2004

Jaime Foxx’a En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran 2004 yapımı Ray filmi; küçük yaşlarda görme yetisini kaybetmesine rağmen, müzik dünyasının efsanelerinden biri olmayı başarmış Ray Charles’ın gerçek hayat hikayesini konu almaktadır.

39 Dans Etmenin Sırrı (Billy Elliot)

Dans Etmenin Sırrı (Billy Elliot)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2000

Dans Etmenin Sırrı (Billy Elliot) filmi; Balet olma hayaliyle yanıp tutuşan ve fakir bir ailenin çocuğu olan 11 yaşındaki Billy’nin bu hayaline ulaşma yolunda yaşamış olduğu sıkıntıları ve sonrasında gelen akılalmaz başarısını konu alıyor. Aynı zamanda Margaret Thatcher dönemindeki çatışmalı madenci grevlerini de konu alan bu etkileyici yapım, en iyi filmler arasına adını yazdırıyor.

38 Philadelphia

PhiladelphiaIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1993

AIDS salgının baş gösterdiği 1980’lerin Amerika’sında geçen Philadelphia filminin başrollerinde Tom Hanks ve Denzel Washington gibi iki ünlü isim yer alıyor. Eşcinsel ve başarılı bir avukatın, günün birinde AIDS virüsü taşıdığı ortaya çıkar. Elbette ki çalıştığı şirket bu durumu öğrenir öğrenmez işine son verir. Sonrasında ise bu eski avukat, hukuk mücadelesinde kendisine yardımcı olan arkadaşıyla çalışmış olduğu şirkete dava açar. Philadelphia filminin yanı sıra Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club) de en iyi motivasyon filmleri arasında yer almaktadır.

37 Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything)

Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2014

Eddie Redmayne ve Felicity Jones ikilisinin harikalar yaratmış oldukları Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything); ünlü bilim insanı Stephen Hawking’in gerçek hayat hikayesini konu alıyor. Geçirmiş olduğu rahatsızlığa rağmen, hayata ve bilime sıkı sıkıya tutunan Hawking’in hayatının anlatıldığı bu yapım da en iyi motivasyon filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor.

36 Sosyal Ağ (The Social Network)

Sosyal Ağ (The Social Network)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2010

3 Oscar’lı motive edici filmler arasında yer alan etkileyici bir yapımla daha listemize devam ediyoruz. Günümüzün en çok kullanılan sosyal ağlarından Facebook’un, Mark Zuckerberg tarafından kuruluşunu anlatan bu film, genç girişimcilere aradıkları ilhamı verebilir. Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake ve Armie Hammer gibi birbirinden kaliteli oyuncuları da bünyesinde barındıran Sosyal Ağ (The Social Network) de en iyi filmler arasına adını yazdırıyor.

35 Ekim Düşü (October Sky)

Ekim Düşü (October Sky)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1999

Gerçek hikayeden ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan bir diğer film olan Ekim Düşü (October Sky); bir madencinin oğluyken, NASA’nın en önemli mühendislerinden biri haline gelen Homer Hickam’ın azim dolu hikayesini anlatıyor. Jake Gyllenhaal, Chris Cooper ve Laura Dern gibi ünlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da en iyi azim filmlerinden biri haline geliyor.

34 Efsane Adam (The World’s Fastest Indian)

Efsane Adam (The World’s Fastest Indian)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2005

Ömrünü Indian marka motosikletleri modifiye etmeye adayan Burt Munro, ayrıca 1000 cc’lik motosikletiyle saatte 331 kilometrelik hıza ulaşarak, halen daha kırılamayan bir dünya rekoruna da imza atmıştır. Bu rekoru elde ettiğinde 68 yaşında olan Munro’nun akılalmaza başarısını konu edinen Efsane Adam (The World’s Fastest Indian) adındaki bu yapım da en iyiler arasında yer alıyor.

33 Unutulmaz Titanlar (Remember the Titan)

Unutulmaz Titanlar (Remember the Titan)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2000

ABD için futbol oldukça önemli bir spordur. Özellikle de lise futbolu, bulunduğu bölge için büyük bir önem arz eder. Unutulmaz Titanlar (Remember the Titan) ise ırkçılığın yaygın olduğu dönemlerde Herman Boone adında Afro-Amerikan bir koçun bütün zorluklara rağmen, başına getirildiği Titanlar takımını ulaştırmış olduğu başarıyı anlatmaktadır.

32 Dövüşçü (The Fighter)

Dövüşçü (The Fighter)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2010

Christian Bale’in En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını, Melissa Leo’nun ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanmış olduğu Dövüşçü (The Fighter), en iyi kişisel başarı filmlerinden bir tanesidir. Fakir bir mahallede yetişen bir boksörün, yaşamış oldukları bütün zorluklara rağmen, sıfırdan başlayıp, azmini ve inancını koruyarak zirveye ulaşmasını anlatmaktadır.

31 Pi’nin Yaşamı

Pi’nin YaşamıIMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2012

Filmimiz, bir gemi yolculuğu sırasında, kaza sonucu kurtarma teknesi ile okyanusun ortasında tek başına kalan Pi’nin hikayesini konu alıyor. Bu tekne de yiyecek ve içecek bakımından birçok yardım bulunsa da günlerini geçireceğini göz önünde bulundurursak işi fazlasıyla zor gibi gözüküyor.

Bununla beraber gemide yer alan bir bir kaptanında suda boğulmak üzere olduğunu gören Pi, ona yardımcı olacaktır Bu ikili arasında ki dostluk ise görülmeye değer.

30 Milyoner (Slumdog Millionaire)

Milyoner (Slumdog Millionaire)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2008

Mumbai’nin fakir mahallerinde bin bir türlü zorlukla mücadele etmiş genç bir adam, “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasına katılır. Devamında ise beklentilerin çok ama çok üzerinde bir performans sergileyen bu adam, başarısıyla polisi ve sunucuyu şüphelendirir. Fakat her şeye rağmen, bu programın efsanevi yarışmacısı olmayı elde eder.

29 Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1982

Hem Will Smith’in hem de oğlu Jaden Smith’in olağanüstü performanslarıyla hayat bulan Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness), en iyi motivasyon filmleri arasında yer alıyor. Girişimci Chris Gardner’ın gerçek hayat hikayesinden ilham alınarak beyaz perdeye uyarlanan bu film; parasızlıktan dolayı oğluyla birlikte tuvaletlerde yatıp kalkan Gardner’ın azmini ve hikayesini konu alıyor.

28 Gandi (Gandhi)

Gandi (Gandhi)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1982

En iyi biyografi filmlerinden biri olan ve dönemin Oscar ödüllerini silip süpüren Gandi (Gandhi) ile motive olmaya devam ediyoruz. Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri olan Mahatma Gandi; tarihin en büyük başarılarından birine imza atmıştır. 1982 yapımı bu etkileyici film de Gandi’nin zorlu yaşamını gözler önüne sermektedir.

27 Marslı (Martian)

Marslı (Martian)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2015

Kurgulanmış bir romanın sinemaya uyarlanmış hali olmasına rağmen, en iyi motivasyon filmleri arasına girmeyi başaran Marslı (Martian) filmiyle bilim alanında azim konulu en iyi motivasyon filmleri listemize devam ediyoru. Mars’ta tek başına mahsur kalmasına rağmen, bilim hakkındaki bilgisiyle hayatta kalmayı başaran kurgusal karakter Mark Watney’nin hikayesi anlatılıyor.

26 Enigma (The Imitation Game)

Enigma (The Imitation Game)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2014

Belki de Enigma (The Imitation Game) filmine kadar çoğumuzun Alan Turing adındaki bu dahiden haberi bile yoktu. Nazilerin “kırılması imkansız bir kod” diyerek II. Dünya Savaşı’nda kullandıkları Enigma Kodu’nu çözerek, savaşın seyrini değiştiren Alan Turing’in bir savaş kahramanı olarak gösterilmesi gerekirken, eşcinsel olduğu için yaşamış olduğu zorlu hayatı ve sonrasında yaşadıklarını konu alıyor.

25 Külkedisi Adam (Cinderella Man)

Külkedisi Adam (Cinderella Man)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2005

Kimsenin içerisinde bulunmak istemeyeceği bir duruma sürüklenen Cinderalla Man lakaplı, dünyaca ünlü boksör James J. Braddock’un gerçek yaşam öyküsünün anlatıldığı Külkedisi Adam (Cinderella Man) filmi de en etkileyici motivasyon filmlerinden bir tanesidir. Büyük Bunalım döneminde, sahip olduğu her şeyi kaybeden ve çocukları için bir damla süt bile bulamaz hale gelen Braddock, bütün yoksulluklara rağmen mucizevi bir şekilde büyük bir başarıya ulaşır. Aynı zamanda da alçak gönüllülüğüyle de izleyicilerin kalplerini fethetmeyi başarır.

24 Rocky

RockyIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1976

Hem şarkısı hem de simgesel sahneleriyle tüm zamanların en iyi motivasyon filmleri arasına adını yazdıran bir efsaneyle listemize devam ediyoruz. Rocky Balboa; Philadelphialı fakir ve kimsesi olmayan amatör bir boksördür. Ancak azimli ve disiplinli oluşu onu Apollo Creed ile unvan maçı yapmaya sürükler. Sonrasında ise adeta bir efsaneye dönüşen Rocky, ardık yenilmez bir boksördür.

23 Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1989

John Keating adında oldukça başarılı bir edebiyat öğretmeni, Hell-ton lakaplı ve fazlasıyla disiplinli bir erkek okulunda görev yapmaya başlar. Öğrencilerin çoğu baskı altındadır. Fakat Keating; bu gençleri şiir ve edebiyattan oluşan farklı bir dünya ile tanıştırır. Özgürlüğü ve farklılıkları anlatan Keating, okul yönetiminin tepkisini çeker. Sonrasında gelişen olaylar ise Keating’in benzersiz bir başarıya imza atmış olduğunu tamamıyla gözler önüne serer.

22 Front of the Class

Front of the ClassIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2008

Gerçek bir hikayeden ilham alınan ve öğretmen olma hayaliyle yanıp tutuşanlar için en iyi motive edici filmlerden biri olan Front of the Class; Tourette sendromlu motivasyon konuşmacısı ve öğretmen olan Brad Cohen’in vermiş olduğu inanılmaz mücadeleyi etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.

21 Zafere Hücum (Rush)

Zafere Hücum (Rush)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2013

Yine bir gerçek hikaye ile kelimenin tam anlamıyla gaza gelmeye devam ediyoruz. Formula 1 tarihinin iki aykırı ve hırslı pilotunun arasındaki amansız mücadeleyi konu alan Zafere Hücum (Rush), özellikle de hız tutkunlarının beğenebilecekleri bir film olarak listemizde yer alıyor.

20 Büyük Dövüş (Warrior)

Büyük Dövüş (Warrior)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2011

Parçalanmış bir ailenin tesadüfen büyük bir turnuvada karşılaşmasını ve sonrasında yaşanılanları konu alan Büyük Dövüş (Warrior), hem sizleri hüzne boğacak, hem de öğretmen Brendan Conlon’ın başarısıyla fazlasıyla motive edecektir.

19 Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag)

Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2013

Gerçek bir hikayeyi anlatan Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag) adındaki bu Hint filmi, Uçan Singh (The Flying Singh) olarak da bilinen efsanevi atlet Milkha Singh’in zorlu ve başarılarla dolu hayatını anlatıyor.

18 V for Vendetta

V for VendettaIMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2005

V for Vendetta filminin en can alıcı replikliği; “Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez!” bu azim dolu ve zorlu hikayesinin bir kısmı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayabilir. Baskıcı yönetime ve terör olaylarına karşı Guy Fawkes maskesi takan ve halkı uyandırmaya çalışan V adında devrimci bir aşığın hikayesi anlatılmaktadır.

17 Para Avcısı (Wolf of Wall Street)

Para Avcısı (Wolf of Wall Street)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2013

Dünyanın en büyük dolandırıcıları arasında ilk sıralarda yer alan Jordan Belfort’un sıfırdan, milyarderliğe uzanan hikayesini anlatan Para Avcısı (Wolf of Wall Street) filmi özellikle de genç girişimcilerin dikkatlerini çekmeyi başarmıştı. Aynı zamanda Belfort’un hırsını ve zekasını konu edinen Para Avcısı en iyi motivasyon filmleri arasına adını yazdırıyor.

16 Akıl Oyunları (Beautiful Mind)

Akıl Oyunları (Beautiful Mind)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2001

Özellikle matematik bölümünde okuyanların yakından bilecekleri; istatistik, sosyal bilimler, biyoloji, mühendislik, siyasal bilimler, bilgisayar bilimleri ve felsefede de kullanılan Oyun Kuramı’na yapmış olduğu katkılarla Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahibi olan John Nash’in hikayesini anlatıyor. Bilim insanı kimliğinin yanı sıra paranoid şizofreni hastalığıyla da cebelleşen Nash’in zorluklara rağmen başardıklarını etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.  

15 Temple Grandin

Temple GrandinIMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2010

Otizm rahatsızlığına rağmen, hayvan hakları ve otistik çocuklar için devrim niteliğinde fikirler geliştiren Profesör Temple Grandin’in başarılarla dolu hikayesinin anlatıldığı Temple Grandin filmi de en iyi motivasyon filmleri arasında yer alıyor.

14 Tanrı’yı Oynayanlar (Something the Lord Made)

Tanrı’yı Oynayanlar (Something the Lord Made)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2004

Tanrı’yı Oynayanlar (Something the Lord Made) filmi; bilim insanı Dr. Alfred Blalock ve marangozluktan tıp dünyasının önemli isimlerinden biri haline gelen asistanı Vivien Thomas’ın Blue Baby (Mavi Bebek) hastalığının tedavisini buldukları süreci anlatıyor.

13 Cesur Yürek (Bravehart)

Cesur Yürek (Bravehart)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1995

“Uzunbacaklı” Edward’ın İskoçya’yı işgali sırasında William Wallace, kasabasında bulunan İskoçlardan bir ordu kurar ve işgalci İngilizlere karşı bir ayaklanma başlatır. Küçük bir orduya sahip olmasına rağmen, Edward’ı ve İngiliz ordusunu fazlasıyla rahatsız eder. Cesur Yürek (Bravehart) filminde yer alan “Özgürlüüük!” repliği halen daha kulağımızda çınlamaktadır.

12 Can Dostum (Good Will Hunting)

Can Dostum (Good Will Hunting)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1997

Hem senaryosunu yazan hem de başrollerinde oynayan Matt Damon ve Ben Affleck ikilisinin yanı sıra Robin Williams’ın da etkileyici bir rol sergilemiş olduğu Can Dostum (Good Will Hunting); hayranlık uyandıran bir filmdir. Massachuset Üniversitesi’nde hademe olarak çalışan Will Hunting, zeki ve öğrenmeyi seven bir gençtir. Yoksul bir mahallenin çocuğu olan Will, yakın arkadaşlarıyla birlikte yaşamış olduğu bölgedeki gruplarla kavga edip, hapse gönderilirler. Ancak Will’in potansiyeli, üniversite profesörünün dikkatini çeker ve tek bir şartla hapisten çıkarılır. Bu şart ise terapist ile yeni bir hayata başlamaktır.

11 Amadeus

AmadeusIMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1984

1984 yılında vizyona giren ve 8 dalda Oscar kazanmayı başaran bir başyapıtla listemize devam ediyoruz. Amadeus adı verilen bu etkileyici film; Wolfgang Amadeus Mozart ve Antonio Saieri gibi efsanevi iki bestecinin başlarından geçenleri konu alıyor.

10 Dangal

DangalIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2016

Bir diğer Hint filmi olan Dangal’ın başrolünde, ünlü oyuncu Aamir Khan yer alıyor. Khan bu filmde; 19, 29 ve 55 yaşlarındaki görüntüleri ile seyirci karşısına çıkıyor. Mahavir Sigh adlı eski bir güreşçinin kızlarına bu spor dalını öğretmesini konu alan Dangal, spor alanında en iyi motivasyon filmleri arasında yer alıyor.

9 3 Idiots

3 IdiotsIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2009

Hindistan’ın en iyi mühendislik okulundaki üç kafadarın hayatını anlatan 3 Idiots, aslında yarış üzerine kurulu olan eğitim sistemlerini de eleştiriyor. Tüm zamanların en iyi ve en çok gişe yapan filmlerinden olan 3 Idiots da listemizi süsleyen Aamir Khan başyapıtlarındandır.

8 Whiplash

WhiplashIMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2014

Azim, hırs ve ölümüne verilen bir mücadeleyi konu alan Whiplash, 3 dalda Oscar kazanmayı başarmış müzik alanında en iyi motivasyon filmlerinden bir tanesidir. J. K. Simmons ve Miles Teller ikilisinin unutulmaz performansıyla şekillenen Whiplash; Andrew Neiman adında, Shaffer Konservatuarı’nda baterist olan bir öğrencinin, caz efsanelerinden Buddy Rich gibi çalabilmek için vermiş olduğu hırs dolu mücadeleyi konu alıyor.

7 Can Dostum (Intouchables)

Can Dostum (Intouchables)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2011

Fransız yapımı Can Dostum (Intouchables); geçirmiş olduğu kazadan sonra felç kalan aristokrat Philippe ile cezaevinden yeni çıkmış bakıcısı Driss’in arasındaki dostluğu anlatıyor. Biyografi, dram ve komedi türlerinin harmanından oluşan Can Dostum en iyi motivasyon filmleri arasına da adını yazdırıyor.

6 Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life)

Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1946

1946 yapımı Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life); iyimserliğin aşılandığı etkileyici bir geri dönüş hikayesini anlatmaktadır. İnsanın karanlık yönlerinin detaylandırıldığı bu efsanevi yapımda; iflas etmiş bir iş adamı, tam intihar edeceği sıra karşısına bir melek çıkar. Sonrasında ise onsuz dünyanın nasıl bir yer olabileceğini fantastik bir şekilde gözler önüne serer.

5 Çöpçüler Kralı

Çöpçüler KralıIMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1977

Kemal Sunal, Şener Şen, Ayşen Gruda, İlyas Salman ve Erdal Özyağcılar gibi efsanevi oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra usta yönetmen Zeki Ökten’in de ellerinde hayat bulan Çöpçüler Kralı, Türk sinemasının klasiklerindendir. Öncelerde mahallenin çöpçüsü olan Apti’nin, yanlışlıkla girmiş olduğu gazinoda bir anda hayatının değişeceği bir fırsat yakalamasını konu almaktadır.

4 Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Cep Herkülü: Naim SüleymanoğluIMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 2019

Bir çok sıkıntılar ile boğuşarak ülkesini ve kendini tüm dünyaya gösteren Naim Süleymanoğlu, kazanmış olduğu zaferler ile tüm Türkiye’yi derinden etkilemeyi başarmıştı. Böylesine bir efsanenin filmi olmadan olur mu peki? Tabii ki olmaz.

Müslüm ve Ayla filminin yapımcıları tarafından üstlenilen film, yine aynı filmin yönetmeni Can Ulkay tarafından çekildi. Gişe ve IMDb’den aldığı puan ile de beklentileri tamamen karşıladı. Aynı zamanda hikayenin işlenişi ve kurguları oldukça başarılı.

3 Forrest Gump

Forrest GumpIMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 1994

Dönemin Oscar ödüllerini silip süpüren Forrest Gump filmi vizyona girmiş olduğu tarihten itibaren efsaneler arasına adını yazdırmıştır. İnanılmaz yeteneklere sahip olan Forrest; öğrenme güçlüğü çeken bir gençtir. 20. Yüzyılın dönüm noktalarının da yer aldığı  bu film, Forest’ın akılalmaz başarılarını da gözler önüne sermektedir.

2 12 Öfekli Adam (12 Angry Men)

12 Öfekli Adam (12 Angry Men)IMDb Puanı: 8,9
Yapım Yılı: 1957

Siyah-beyaz filmleri seviyorsanız ve bununla beraber listemize göz atıyorsanız, 12 Öfkeli Adam (12 Angry Man) tam da size göre. Mahkeme de yer alan 12 jurinin hikayesini konu alan yapım, birçok konuda insanlığa ders vermeyi başarıyor.

Dünyaca ünlü Sidney Lumet’in yönetmenliği üstlendiği filmde, Henry Fonda, Lee J. Cobb ve Martin Balsam başrolü paylaşıyor.

1 Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)IMDb Puanı: 9,3
Yapım Yılı: 1994

Stephen King’in eserinden sinemaya uyarlanan ve gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olan Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption), Shawshank Cezaevi’nde 20 yıldır mahkum olan, bankacı Andy Dufresne’in burada yaşamış olduğu zorlukları anlatmaktadır.

Birçoğu gerçek hikayelerden esinlenilerek çekilmiş olan bu en iyi motivasyon filmleri, hayatlarımızı değiştirmek için bizlere ilham kaynağı olmaya devam ediyorlar. Azimle zorlukların üstesinden gelmeyi başararak, yepyeni bir hayata ulaşan karakterler, hem hayranlık uyandırıyorlar hem de bizleri şaşkına uğratıyorlar.

Peki, listemizde yer alan başarı ve azim konulu en iyi motivasyon filmlerinden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın