Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

En İyi Soygun Filmleri [60 Güzel Dolandırıcılık ve Hırsızlık Filmi Listesi]

En iyi soygun filmleri; ustaca hazırlanmış planların, bazen azılı bazen de eğlenceli hırsızların muazzam kurgularını bizlerle buluşturuyorlar. Hem şaşkınlıkla hem de hayranlıkla izlemiş olduğumuz, gelmiş geçmiş en güzel soygun filmlerinden oluşan 60 maddelik bir liste hazırladık. IMDb puanlarını baz alarak sıralamış olduğumuz bu listede yer alan unutulmaz soygun filmlerine birlikte bir göz atalım;

Genellikle banka soygunu filmleri seyircilerin gözdeleri olmayı başarmışlardır. Ancak akılalmaz planlarla çalınan sanat eserleri, değerli eşyalar ve hatta rüyalar da tüm zamanların en iyi soygun filmlerinin temellerini oluşturuyorlar. Özellikle de 2012, 2015 ve 2016 yıllarında vizyona giren en iyi soygun filmleri, adeta hırsızlığın da bir sanat dalı olabileceğini gözler önüne serdiler. Sahip oldukları etkileyici senaryoların yanı sıra başarılı oyunculuklarla da gelmiş geçmiş en iyi hırsızlık filmlerinden oluşan bir liste hazırlamaya karar verdik.

Aksiyon, komedi, dram, romantizm ve hatta bilim kurgu türlerini de içeren en iyi soygun filmlerini huzurlarınıza getiriyoruz. IMDb puanlarına göre, düşük puanlıdan en iyiye doğru sıralamış olduğumuz bu liste, elbette ki Hollywood filmleriyle sınırlı değil. Efsanevi Türk filmlerinin yanı sıra farklı ülkelere ait mutlaka izlenmesi gereken soygun filmlerinin de yer aldığı 60 maddelik dev listemize dilerseniz birlikte bir göz atalım. Listemizi inceledikten sonra favori filmlerinizi yorumlarınızla birlikte bizlerle paylaşmayı da unutmayın.

İşte gelmiş geçmiş en iyi soygun ve hırsızlık filmleri:

En İyi Soygun Filmleri – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Aksiyon, macera, komedi ve romantizm gibi birçok türe rastlayabileceğiniz, sinema tarihinin en iyi soygun filmlerini huzurlarınıza getiriyoruz.

12. Tower Heist (Kule Soygunu)

IMDb Puanı: 6,2

Tower Heist (Kule Soygunu)Eddie Murphy, Ben Stiller, Casey Affleck, Matthew Bredrick ve Michael Peria gibi isimlerden oluşan zengin oyuncu kadrosuyla karşımıza gelen Tower Heist (Kule Soygunu), eğlenceli bir soygun filmine bizleri davet ediyor. Aksiyon ve komedinin ustaca harmanlanmasından oluşan Kule Soygunu, IMDb’den 6,2 puan alarak, 2011 yılının en iyi hırsızlık filmlerinden biri olmayı başarıyor. New York’un en güvenli ve en lüks plazasında geçen hikayede, 10 yıldır bu kulenin güvenliğinden sorumlu olan Josh Covacs (Ben Stiller) ve ekibinin acemice gerçekleştirmiş oldukları soygun anlatılıyor.

Plazanın en üst katında yaşayan büyük borsa vurguncusu Arthur Shaw’un (Alan Alda), yatırımcılardan 2 milyar dolar çaldığı ortaya çıkar. Bu yatırımcılar arasında plaza çalışanları da vardır. Kuleyi, avucunun içi gibi bilen Josh ise hem Shaw’dan intikam almak hem de çalışanların paralarını kurtarmak için bir soygun planı yapar. Ancak soygunu yapacak ekip fazlasıyla acemi ve komiktir. Kule Soygunu, güçlü kadrosuyla en iyi ve en güzel soygun filmi önerilerinden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

2016 VE 2017 YILLARININ EN İYİ KOMEDİ FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

11. Foolproof (Kusursuz Soygun)

IMDb Puanı: 6,5

Foolproof (Kusursuz Soygun)2003 yapımı etkileyici bir hırsızlık filmi olan Foolproof (Kusursuz Soygun), 6,5’lik IMDb puanıyla tüm zamanların en iyi soygun filmleri listemizde ilk 50 içerisinde yer alıyor. Deadpool filmiyle yıldızı yeniden parlayan Ryan Reynolds’ın ve Kristin Booth’un başrollerini paylaştığı Kusursuz Soygun, suç ve aksiyon filmleri arasında da en iyiler arasına adını yazdırmayı başarıyor.

Sürekli kusursuz soygun planları yapan, Kevin, Rob ve Sam adında üç kafadar, suç dünyasının ünlü ismi Leo Gillette’nin dikkatini çekmeyi başarırlar. 20 milyon dolarlık tahvilleri gözüne kestiren Leo, bu üç kafadarın tahvilleri kendisi için çalmasını ister. Ancak böylesine büyük bir soygun gerçekleştirmek her baba yiğidin harcı değildir. İş çok risklidir ve bu risk üç arkadaşı da korkutmaktadır. 2003 yılının en iyi aksiyon ve suç filmlerinden olan Kusursuz Soygun’u sizler de beğenerek seyredeceksiniz.

10. Heist (Vurgun)

IMDb Puanı: 6,5

Heist (Vurgun)2001 yapımı Heist (Vurgun) filmi ile listemize devam ediyoruz. Gene Hackman, Danny DeVito, Rebecca Pidgeon, Delroy Lindo ve Sam Rockwell’den oluşan usta oyuncu kadrosuyla 6,5’lik IMDb puanını elde eden Heist, en iyi soygun filmleri arasında yer alıyor. Aksiyon, suç, dram ve gerilim gibi birçok türü de bünyesinde barındıran Heist, konusu itibariyle de fazlasıyla hayranlık uyandırıyor.

Güzel bir eşe, çok sayıda borçluya ve severek yaptığı bir mesleğe sahip olan usta hırsız Joe Moore, kusursuz denebilecek bir hayata sahiptir. Ancak bir anda her şey tersyüz olur. Hırsızlık yaparken güvenlik kamerasına takılan Moore, kendisini korkunç bir kabusun içerisinde bulur. Öncelikle haraç keseceği adamlar görüş birliği yapıp, borçlarını ödemeyeceklerini belirtirler. Sonrasında ise güzeller güzeli karısı tuhaf ve şüphe uyandıran tavırlar sergilemeye başlar. Moore’un tek çıkış yolu, güvendiği ekibiyle birlikte son bir vurgun gerçekleştirmektir. Fakat böylesine zor bir durumun içerisindeyken, kimlere güvenebilir?

9. Man On A Ledge (Gerçeğin Peşinde)

IMDb Puanı: 6,6

Man On A Ledge (Gerçeğin Peşinde)2012 yılının en iyi soygun filmleri arasında yer alan Man On A Ledge (Gerçeğin Peşinde), şaşkınlık yaratan, farklı konusuyla seyir zevki yüksek bir yapım olarak karşımıza geliyor. Oyuncu kadrosunda Sam Worthington, Elizabeth Banks, Jamie Bell, Anthony Mackie, Genesis Rodriguez ve Ed Harris gibi başarılı isimleri barındıran Man On A Ledge, tamamıyla kusursuz bir şekilde planlanmış bir soygunu gözler önüne seriyor.

David Englander adında oldukça zengin bir iş adamına ait paha biçilemez bir elması çalmakla suçlanan ve hapse atılan polis memuru Nick Cassidy, 25 yıllık hapis hayatından sonra polis gözetiminde babasının cenazesine getirilir. Cenaze töreni sırasında polisleri atlatarak kaçmayı başaran Nick, sahte bir isim kullanarak New York’taki Roosevelt Oteli’ne yerleşir. Sonrasında ise otelin pervazına çıkan bu eski polis memuru, masum olduğu ve hapse dönmek yerine ölmeyi tercih edeceğini söyler. Ayrıca sadece Lydia Mercer adında bir arabulucuyla konuşacağını belirten Nick Cassidy, aslında kusursuz bir soygunun planlayıcısıdır.

8. The Score (Komplo)

IMDb Puanı: 6,8

The Score (Komplo)Kadro zenginliğiyle adeta baş döndüren bir başyapıt ile tüm zamanların en iyi soygun filmlerini huzurlarınıza getirmeye devam ediyoruz. Marlon Brando, Robert De Niro ve Edward Norton gibi usta oyuncularla donatılmış bir kadronun yanı sıra Star Wars efsanesi Master Yoda ve Susam Sokağı’nın Büdü’sü gibi kuklaları da seslendiren Frank Oz gibi başarılı bir isim tarafından yönetilen The Score filminin başarısız olması elbette ki beklenilemez.

Komplo ve Skor isimleriyle de bilinen bu 2001 yapımı başyapıt, usta oyuncu Marlon Brando’nun da son filmidir. Hem NYC adında bir caz bar işleten hem de becerikli bir hırsız olan Nick Wells, artık yasadışı hayattan kurtulup, tüm zamanını caz kulübüne ve sevgilisine ayırmayı planlar. Fakat ortağı Max tarafından aklı çelinir ve son bir soygun daha gerçekleştirmeyi planlar. ABD’ye yasadışı yollarla sokulmak istenirken, yakalanan ve gümrük ofisinde koruma altına alınan oldukça değerli bir antik asayı çalabilmenin yollarını ararlar. Gümrük çalışanı Jackie Teller ile iş birliği yapıp, asasına kavuşmak isteyen Nick, Teller’ı ilk kez görmüştür. Bu nedenle de güvenip güvenmemek arasında gidip gelmektedir.

7. Italian Job (İtalyan İşi)

IMDb Puanı: 7,0

Italian Job (İtalyan İşi)Gelmiş geçmiş en iyi hırsızlık ve soygun filmlerinden olan Italian Job (İtalyan İşi); ilk olarak Michael Caine’in başrolünde oynamış olduğu 1969 yapımı etkileyici bir film olarak karşımıza çıktı. Sonrasında ise 2003 versiyonuyla da bir kez daha bizleri büyülemeyi başardı. Mark Wahlberg, Charlize Theron, Jason Statham ve Edward Norton gibi güçlü isimleri de kadrosunda barındıran 2003 yapımı İtalyan İşi mutlaka izlemeniz gereken en iyi soygun filmleri araında yer alıyor.

İtalya’nın “Lider” lakaplı hırsızı John Bridger, son bir büyük vurgun yapmaya karar verir ve kızı Stella’ya bu soygunun son işi olduğunu söyler. Stella, hırsızlığa çok uzak olsa da bir kasa uzmanı olarak son işinde babasını yalnız bırakmak istemez. Charlie Croker ise Bridger’in hem eski dostudur hem de profesyonel bir hırsızdır. Giriş uzmanı Steve, yakışıklı şoför Rob, patlatma uzmanı Sol Kulak ve teknolloji uzmanı Uykucu Lyle ile ekip tamamlanır. Böylece eğlenceli ve bol aksiyonlu İtalyan İşi de başlamış olur.

6. City on Fire (Şehirde Yangın)

IMDb Puanı: 7,1

City on Fire (Şehirde Yangın)Hong Kong’un en tanınan aktörlerinden Chow Yun-fat’ın başrolünde yer aldığı City on Fire (Şehirde Yangın), 1987 yılının ödüllü filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. 7,1’lik IMDb puanına sahip olan ve en iyi soygun filmleri arasında yer alan City on Fire, bol aksiyonlu bir Hong Kong yapımı olarak listemizi süslüyor.   

5. Fast Five (Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu)

IMDb Puanı: 7,3

Fast Five (Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu)Hızlı ve Öfkeli serisinin en etkileyici devam filmlerinden olan Fast Five (Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu), aksiyon türünün en iyi örneklerinden de bir tanesidir. 2011 yapımı bu olağanüstü film, Brian O’Conner (Paul Walker), Dominic Toretto (Vin Diesel) ve Mia Toretto’nun (Jordana Brewster) 100 milyon dolarlık büyük bir soygun planını gerçekleştirme çabalarını konu alıyor.

EN İYİ PARA KONULU FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

4. Despicable Me (Çılgın Hırsız)

IMDb Puanı: 7,7

Despicable Me (Çılgın Hırsız)Animasyon filmlerine bağımlı olanların mutlaka izlemesi gereken yapımlardan biri olan Despicable Me (Çılgın Hırsız), baş karakter Gru’nun (Steve Carell) dışında, Agnes’in (Elise Fisher) ve sarı renkli mıncırlası yaratıklar olan Minonların sevimlilikleriyle kalplerimize taht kurdukları bir filmdi. Ay’ı çalmaya çalışan Gru’nun hikayesini anlatan bu eğlenceli yapım da 7,7’lik IMDb puanıyla en iyi soygun ve hırsızlık filmleri arasında yer alıyor.

3. Run Lola Run (Koş Lola Koş)

IMDb Puanı: 7,8

Run Lola Run (Koş Lola Koş)7,8’lik IMDb puanıyla listemizde ilk 20 arasına girmeyi başaran Run Lola Run (Koş Lola Koş), hem Almanya’nın hem de sinema sektörünün en iyi soygun filmlerinden biri olmayı başarıyor. Franka Potente’nin başrolünde oynadığı 1998 yapımı suç ve dram filmi Run Lola Run, toplamda 18 ödülün de sahibi olarak, izlenmesi gereken en iyi film önerilerinden bir tanesi haline geliyor.

2. Die Hard (Zor Ölüm)

IMDb Puanı: 8,2

Die Hard (Zor Ölüm)Yaklaşık 30 yıl önce gösterime giren ve unutulmaz aksiyon filmlerinden biri haline gelen Die Hard (Zor Ölüm), ayrıca en iyi yılbaşı filmleri arasında da yer almaktadır. Serinin ilk filmi olan 1988 yapımı Zor Ölüm; Bruce Willis’in yanı sıra geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Alan Rickman’ın da yıldızının parladığı bir başyapıt olarak listemizde 8. sırada bulunmaktadır.   

1. Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri)

IMDb Puanı: 8,4

Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri)Başka bir kült filmle daha zirveye doğru yaklaşıyoruz. Ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun ilk filmi olan ve gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına adını yazdıran Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri), birçok ünlü ismin de yıldızının parlamasını sağlamıştır. Karmaşık anlatım tarzı, anlamsız diyalogları, kanın su olup aktığı aksiyon sahneleri ile sinema tarihine damga vurmayı başarmıştır.

En İyi Banka Soygunu Filmleri – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Çoğunluğu gerçek hikayelerden ilham alınarak kurgulanmış en iyi banka soygunu filmleri, kesinlikle aklınızı başınızdan alacaklar.

16. Takers (Son Vurgun)

IMDb Puanı: 6,2

Takers (Son Vurgun)Kurda Tuzak ile aynı IMDb puanına sahip bir başka ödüllü soygun filmi olan Takers (Son Vurgun), mutlaka izlenmesi gereken hırsızlık filmlerinden de bir tanesidir. Geçtiğimiz yıllarda kaybetmiş olduğumu Paul Walker’ın yanı sıra Star Wars’ın Anakin’i Hayden Christensen, Idris Elba, Matt Dillon, Chris Brown, T.I. ve Zoe Saldana gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındırıyor. 2010 yılının en iyi soygun filmlerinden olan Son Vurgun, 107 dakika boyunca nefes almadan izleyeceğiniz bir macerayı gözler önüne seriyor.

Aksiyon, gerilim ve suç filmlerinin en etkileyici örneklerinden Son Vurgun (Takers); banka soygunu filmlerine ilgi duyanların izlemesi gereken güzel yapımlardan bir tanesidir. Emeklilik planları kuran bir grup banka soyguncusu, 20 milyon dolar kazanabilecekleri son ve büyük bir işin peşindeler. Fakat kusursuzca planladıklarına inandıkları bu soygun, başarılı dedektif Jack Welles’in işe dahil olmasıyla suya düşer. Konusu ve güçlü kadrosuyla hayranlık uyandıran bu yapım, en iyi soygun filmi önerileri arasına adını yazdırmayı başarıyor.

15. Flypaper (Çifte Soygun)

IMDb Puanı: 6,4

Flypaper (Çifte Soygun)Sıkılmadan, keyifle izleyeceğiniz bir soygun filmiyle daha karşınızdayız. 6,4’lük IMDb puanına sahip olan, 2011 yapımı Flypaper (Çifte Soygun), en iyi soygun ve hırsızlık filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor. Patrick Dempsey, Ashley Judd, Tim Blake Nelson, Matt Ryan ve Jeffrey Tambor gibi usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla yıla damgasını vuran Çifte Soygun, ters köşe yapan senaryosuyla da hayranlık uyandırmayı başarıyor.

Başarılı bir banka soygunu filmlerinden olan Çifte Soygun, beklentilerin altında kalan IMDb puanıyla biraz haksızlığa uğramış olabilir. Ancak bu puan sizleri yanıltmasın. Çünkü komedi ve polisiye türlerinin harmanından oluşan bu film, başından sonuna kadar sizleri fazlasıyla etkilemeyi başaracak. Yüklü miktarda para çekmek için kapanış saatine yakın bir bankaya giden Tripp Kennedy, birbirinden habersiz iki çete tarafından gerçekleştirilen bir banka soygununun ortasında kalır. Kibar bir beyefendi olan Tripp, hem banka görevlisi Kaitlin’i korumaya hem de çeteler arasında arabuluculuk yapmaya uğraşır. Peki, bu olayların tamamı tesadüften ibaret midir? Felekten Bir Gece (Hangover) filminin senaristlerinin ellerinde hayat bulan Çifte Soygun, en iyi soygun filmi önerileri arasında yer alıyor.

14. Bandits (Haydut)

IMDb Puanı: 6,5

Bandits (Haydut)2001 yapımı Bandits (Haydut) filmi; Bruce Willis, Cate Blanchett , January Jones ve Billy Bob Thornton’dan oluşan usta oyuncu kadrosuyla en iyiler arasına adını yazdırıyor. Hollywood yapımı en iyi  suç ve komedi filmlerinden olan Haydut, ilk dakikalarından itibaren merak uyandırarak, seyircileri ekrana kilitlemeyi de başarıyor. 6,6’lık IMDb puanıyla karşımıza gelen Haydut filmi, 123 dakikalık eğlenceli bir soygun serüvenini huzurlarınıza getiriyor.

Hastalık hastası Terry ve hapishaneden kaçan Joe adında iki kafadar, bir banka soygunu gerçekleştirmeye karar verirler. Yapmış oldukları planda, bir gece öncesinden banka memurunu rehin almak ve sabahında ise onunla birlikte bankaya girip, soygunu gerçekleştirmek vardır. Medyanın bu iki kafadarın marifetlerini abartması sonucunda, Joe ve Terry, paraları bir an önce çalıp, Meksika’ya yerleşebilmenin telaşına düşerler. Ancak Kate Wheeler adında beklenmeyen bir sürpriz de bu ikiliyi beklemektedir. Eğlenceli bir yapım olarak listemizde yer alan Haydut, en iyi hırsızlık filmleri arasında yer alıyor.

2017 YILININ EN HEYECAN VERİCİ FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

13. Chaos (Kaos)

IMDb Puanı: 6,5

Chaos (Kaos)Eğlenceyi bir kenara bırakıp, çok daha ciddi bir soygunla listemize devam ediyoruz. 2004 yılında çekilmesine rağmen, 2006’da vizyona giren Chaos (Kaos), sürpriz finaliyle de en iyi soygun filmleri arasına adını yazdırıyor. Jason Statham, Wesley Snipes ve Ryan Phillippe üçlüsünün başrollerini paylaştığı bu etkileyici aksiyon filmi, IMDb’den almış olduğu 6,5’lik puanla da en iyilerden biri olmayı başarıyor.

En iyi banka soygunu filmlerinden olan Kaos; Pearl Köprüsü’ndeki rehine krizinde başarısız olan Detektif Quentin Conners ve ortağı Jason York açığa alınmışlardır. Aradan geçen zaman York için fazlasıyla zorlayıcı olmuştur. Geçen zaman içerisinde bir gün, şehirdeki bankalardan birinde büyük bir soygun gerçekleşmektedir. Rehine öldürülmekte ve banka içerisinde korkunun dozu her geçen saniye artmaktadır. Soyguncuların Lideri (Wesley Snipes), sadece Detektif Conners ile anlaşmaya varabileceğini söyler ve Conners apar topar tekrar göreve çağırılır. Yanına da Shane Dekker adında genç bir ortak verilir. Soyguncu ve Conners arasında görüşmeler başlar. Fakat bir süre sonra  olaylar karmaşıklaşır ve böylece kaos başlamış olur.

12. Operation Swordfish (Kod Adı Kılıçbalığı)

IMDb Puanı: 6,5

Operation Swordfish (Kod Adı Kılıçbalığı)John Travolta, Halle Berry, Hugh Jackman, Don Cheadle ve Vinnie Jones gibi başarılı isimlerden oluşan efsanevi bir oyuncu kadrosu hayal edin. İşte böylesine güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan Kod Adı Kılıçbalığı, 2001 yılının en iyi aksiyon ve soygun filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. 6,5’lik IMDb puanıyla da başarısını taçlandıran bu ABD yapımı etkileyici film, konusuyla da hayranlık uyandırıyor.

Aslında bu film, soygundan daha çok, Amerikan derin devletini konu alsa da 9,5 milyar dolarlık yüklü miktarda bir parayı elde etme arzusu Kod Adı Kılıçbalığı’nı en iyi soygun filmlerinden biri haline getiriyor. Kontrgerilla örgütünün lideri Gabriel Shear ve ekibi, 1986 yılında narkotik birimi tarafından iptal edilen Kılıçbalığı Operasyonu’nda biriken ve 2001 yılına kadar daha da artan yüklü miktarda paranın peşine düşerler. Planları bilgisayar korsanı Axl Torvalds’ı da ekiplerine dahil ederek, bankanın bilgisayar hesaplarını hacklemektir. Ancak Trovalds, ABD’ye ayak basar basmaz FBI tarafından tutuklanır ve konuşacağı korkusuyla Shear’ın adamları tarafından öldürülür. Stanley Jobson adında başka bir bilgisayar korsanı ekibe dahil olur. Fakat Jobson’ın içerisinde bulunduğu bu soygun, sandığından çok daha zordur.

11. Public Enemies (Halk Düşmanları)

IMDb Puanı: 7,0

Public Enemies (Halk Düşmanları)Gösterime girmiş olduğu 2009 yılında birçok ödülün sahibi olan Public Enemies (Halk Düşmanları), zengin kadrosu ve etkileyici senaryosuyla da en iyi soygun filmleri arasında yer alıyor. Johnny Depp, Christian Bale, Marion Cotillard, Channing Tatum, Billy Crudap, Jason Clarke, Giovanni Ribisi, David Wenham ve Stephen Lang gibi ünlü isimlerin oluşturduğu oyuncu kadrosu, bu hırsızlık filmini çok daha etkileyici hale getirerek, IMDb’den 7 puan almasını sağlıyor.

Bryan Burrough’un kitabından sinemaya uyarlanan Public Enemies, Büyük Buhran döneminde, yani 1930’ların Amerika’sında geçiyor. Dönemin meşhur suçlularından John Dilinger, Baby Face Nelson ve Pretty Boy Floyd ile FBI ajanı Melvin Purvis arasındaki kovalamacayı anlatıyor.

EN PAHALI JOHNNY DEPP FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

10. Lookout (Gözcü)

IMDb Puanı: 7,1

Lookout (Gözcü)Joseph Gordon-Levitt, Isla Fisher ve Matthew Goode gibi başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla hayranlık uyandıran Lookout (Gözcü), 2007 yılının en iyi soygun filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Gerilim ve dramın kol gezdiği bu güzel film, akli dengesi bozuk bir banka bekçisi olan Chris’in, korumuş olduğu bankanın soyulmasına yardım etmesini konu ediniyor.

9. Point Break (Kırılma Noktası)

IMDb Puanı: 7,2

Point Break (Kırılma Noktası)1991 yapımı bir başyapıt olarak karşımıza gelen Point Break (Kırılma Noktası); Keanu Reeves, Patrick Swayze, Gary Busey ve Lori Petty gibi usta isimleri bünyesinde barındırıyor. Aksiyon sinemasının nadir kadın yönetmenlerinden Kathryn Bigelow’un yönettiği bu etkileyici film, soygun sonrasında, şüphelenilen bir çete içerisindeki FBI ajanının yaşadıklarını anlatıyor.

8. Bank Job (Banka İşi)

IMDb Puanı: 7,3

Bank Job (Banka İşi)2008 yılının İngiliz yapımı en iyi soygun filmleri arasında yer alan Bank Job (Banka İşi), Jason Statham’ın ve Saffron Burrows’un başarılı oyunculuklarıyla çok daha etkileyici bir yapıya bürünüyor. 1971 yapımı Baker Sokağı Soygunu’ndan esinlenilerek sinemaya uyarlanan bu güzel film, 7,3’lük IMDb puanıyla en iyi 30 soygun filmi arasına adını yazdırmayı başarıyor.

7. The Getaway (Sonsuz Kaçış)

IMDb Puanı: 7,5

The Getaway (Sonsuz Kaçış)Steve McQueen ve Ali MacGraw gibi efsane isimlerin yer aldığı, Sam Peckinpah’ın yönettiği en iyi ve en güzel soygun filmlerinden bir tanesidir. 7,5’lik IMDb puanıyla da unutulmaz soygun filmleri arasına adını yazdıran 1972 yapımı The Getaway filmi, ülkemizde ise 1979 yılında vizyona girmiştir.

6. The Town (Hırsızlar Şehri)

IMDb Puanı: 7,6

The Town (Hırsızlar Şehri)2010 yapımı olmasına rağmen unutulmaz soygun filmleri arasına adını yazdıran The Town (Hırsızlar Şehri); Mad Men dizisinin Don Draper’ı Jon Hamm, Blake Lively ve Jeremy Renner’ın yanı sıra Ben Affleck’in de hem başrolünde oynadığı hem de yönetmen koltuğunda oturduğu etkileyici başyapıtlardan bir tanesidir.

100 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE HASILAT ELDE ETMİŞ ÖLÜM İÇERİKLİ FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

5. Inside Man (İçerideki Adam)

IMDb Puanı: 7,6

Inside Man (İçerideki Adam)Clive Owen, Denzel Washington ve Jodie Foster gibi güçlü isimlerin adeta devleştiği Inside Man (İçerideki Adam), akılalmaz bir soygun planıyla seyircileri şok etmeyi başarıyor. 2006 yılında vizyona girmesine rağmen halen daha severek izlenilen bir başyapıt olan İçerideki adam, IMDb’den de 7,7 puan alarak, bu başarısını taçlandırıyor.

4. Killing (Son Darbe)

IMDb Puanı: 8,0

Killing (Son Darbe)1956 yapımı efsanevi bir soygun filmi olan Killing (Son Darbe), Stanley Kubrick’in başyapıtlarından bir tanesidir. Sterling Hayden, Coleen Gray, Timothy Carey ve Marie Windsor gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran Son Darbe, nostaljik bir soygun filmi izlemek isteyenler için oldukça ideal bir film önerisi olabilir.

3. Dog Day Afternoon (Köpeklerin Günü)

IMDb Puanı: 8,0

Dog Day Afternoon (Köpeklerin Günü)1975 yapımı efsanevi bir Hollywood filmi olan ve En İyi Özgün Senaryo Oscar’ı başta olmak üzere 8 ödüllü bir başyapıt olan Dog Day Afternoon (Köpeklerin Günü), 1972 yılında John Wojtowicz ve Salvatore Naturile tarafından gerçekleştirilen Brooklyn banka soygunundan esinlenilerek sinemaya uyarlanmış etkileyici bir filmdir.

2. Heat (Büyük Hesaplaşma)

IMDb Puanı: 8,2

Heat (Büyük Hesaplaşma)1995 yapımı unutulmaz soygun filmleri arasında yer alan Heat (Büyük Hesaplaşma); Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Natalie Portman ve Ashley Judd gibi saymakla bitmeyen güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip. Kurnaz bir çetenin sok kez gerçekleştirecekleri soygunun hikayesini anlatan Büyük Kapışma, suç ve aksiyon türlerini bünyesinde barındıran kült filmlerden bir tanesidir.

1. Rififi (İnsan ve Para)

IMDb Puanı: 8,2

Rififi (İnsan ve Para)İşte gerçek bir klasik filmle daha karşınızdayız. 1955 Fransız yapımı efsanevi bir film olan Rififi (İnsan ve Para), ilk olarak Cannes Film Festivali’nde dünyayı ayağa kaldırmayı başardı. Ekim 1956 tarihinde de Türkiye’deki sinemaseverlerin gönüllerine taht kuran Rififi, Paris’in ortasında, kelimenin tam anlamıyla imkansız bir soygun çabasını anlatmaktadır.

En İyi Hırsızlık Filmleri – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Eğlenceli ve etkileyici hikayelerin, ustaca oyunculuklarla birleşerek çok daha keyifli hale geldiği en iyi hırsızlık filmleri sizlerle;

15. Ca$h (Cash)

IMDb Puanı: 6,0

Ca$h (Cash)2008 Fransız yapımı olağanüstü bir soygun filmi olan Ca$h (Cash), yaklaşık olarak 1 saat 40 dakikalık heyecan verici bir serüvene sizleri davet ediyor. Ayrıca mutlaka izlemeniz gereken komedi ve soygun filmleri arasında da yer alan Cash; Jean Dujardin, Jean Reno, Valeria Golino ve Alice Taglioni gibi birbirinden başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

Fransa’nın en becerikli dolandırıcılarından Cash’in hikayesini anlatan bu yapım, komedi ve aksiyonu bir arada sunuyor. Namını, Paris’ten, ülkenin ve dünyanın dört bir yanına duyurmak isteyen Cash, büyük bir elmas soygununu gerçekleştirmeyi kafasına koyar. Aynı zamanda kardeşinin katilinden de intikam almak isteyen Cash, IMDb puanı 6 olan, hem eğlenceli hem de bol aksiyonlu bir soygun filmiyle karşımıza geliyor.

14. Yamakasi: Modern Zamanların Samurayları

IMDb Puanı: 6,1

Yamakasi: Modern Zamanların Samurayları1990’ların başlarında doğanlar bu 90 dakikalık etkileyici filmi hemen hatırlayacaklardır. Paris’in fakir mahallelerinde yaşayan bir grup genç, uyuşturucu ve yasadışı davranışlardan uzak durmak adına, bulundukları mahallelerdeki binalara tırmanırlar. Yerçekimini hiçe sayan bu 7 genci örnek alan hasta bir çocuk ağaca tırmanarak bu gençleri taklit etmek ister.

Ancak bir anda hastalığı nükseder ve ağaçtan düşer. Sonrasında ise hastaneye kaldırılan bu küçük çocuğun tedavi masrafları ailesinin boyunu aşar. Bu hasta çocuğun hayatta kalması ise artık bu 7 gencin aynı anda gerçekleştirecekleri soyguna bağlıdır. 6,1’lik IMDb puanına sahip olan 2001 yapımı Yamakasi: Modern Zamanların Samurayları, tüm zamanların en iyi soygun filmleri arasında yer alıyor.

13. Entrapment (Kurda Tuzak)

IMDb Puanı: 6,2

Entrapment (Kurda Tuzak)1999 yılının en unutulmaz soygun filmleri arasında yer alan Entrapment (Kurda Tuzak), 6,2’lik IMDb puanıyla listemize girmeye hak kazanıyor. Catherine Zeta-Jones, Sean Connery, Ving Rhames ve Will Patton gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla birçok ödülün sahibi olan Kurda Tuzak, romantik bir suç filmi olarak huzurlarınıza geliyor.

Pahalı bir Rembrant tablosunun New York’tan çalınmasının ardından, tabloyu sigortalayan Virgina Baker, hırsızlığı gün yüzüne çıkartmak adına 24 milyon dolar değerindeki Rembrant tablosunun peşine düşer. Tabloyu çalan usta hırsız Robert MacDougal ise tablonun yanı sıra güzel sigortacı Baker’ın da kalbini çalacaktır.

12. After the Sunset (Gün Batarken)

IMDb Puanı: 6,3

After the Sunset (Gün Batarken)James Bond filmlerinden hatırladığımız karizmatik aktör Pierce Brosnan’ın yanı sıra Salma Hayek, Woody Harrelson ve Naomie Harris gibi isimlerin de yer aldığı After the Sunset (Gün Batarken), 6,3’lük IMDb puanıyla en iyi soygun ve hırsızlık filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor. 2004 yılında vizyona giren bu aksiyon ve komedi filmi, 97 dakikalık eğlenceli bir maceraya sizleri davet ediyor.

Edward Norton ve Shaquile O’Neal gibi isimlerin de konuk oyuncu olarak yer aldıkları bu eğlenceli yapım, Max Burdett ve güzel ortağı Lola Cirillo’nun ustaca planladıkları bir elmas hırsızlığını konu alıyor. Soygunu başarıyla gerçekleşen bu çiftin peşine Stanley Lloyd adında bir FBI ajanı peşlerine takılır. Bir şekilde Ajan Stan’i atlatmayı başaran çiftimiz, elmas hırsızlığının ardından bu işleri bırakıp huzurlu bir yuva kurmak isterler. Ancak Stan bu işten vazgeçmez ve çiftimizi kovalamaya devam eder. Bu sırada “Patron” lakaplı Caeadle adında biri onlardan Üçüncü Napolyon Elması’nı çalmalarını ister. Böylelikle olaylar daha da karmaşık ve eğlenceli bir hal alır.

11. Gone in Sixty Seconds (60 Saniye)

IMDb Puanı: 6,5

Gone in Sixty Seconds (60 Saniye)Özellikle de araba sevdalılarının mutlaka izlemesi gereken soygun ve hırsızlık filmlerinden biri olan 60 Saniye, güçlü kadrosu ve etkileyici aksiyon sahneleriyle 2000 yılına damgasını vurmuştu. Nicolas Cage, Angelina Jolie, Giovanni Ribisi, Will Patton, Vinnie Jones, Robert Duvall ve Delroy Lindo’nun yer aldığı bu etkileyici başyapıt, gerek senaryosu gerekse bünyesinde barındırmış olduğu efsanevi otomobillerle izleyicilerin gönlünde taht kurmayı başarmıştı.

En iyi aksiyon ve soygun filmlerinden olan 60 Saniye; suçlarla dolu bir geçmişe rağmen, bu hayatı geride bırakıp, yeni bir sayfa açan Randall “Memphis” Raines’in, kardeşi Kip’in hayatını kurtarmak adına yeniden suç dünyasına dönmesini konu alır. Kardeşini kurtarmak için 48 saat içerisinde klasik ve spor arabalardan oluşan listeyi tamamlaması gerekmektedir. Ancak bunca otomobili tek başına çalabilmesi imkansızdır. Bu nedenle eski ekibi yeniden bir araya getiren Memphis, işe koyulur. 67 model Shelby Mustang GT 500 yani namı değer Eleanor haricinde liste tamamlanmıştır. Memphis’in Eleanor’u da çalmasıyla birlikte, polislerle olan amansız kovalamaca da başlamış olur. Polisleri atlatmayı başaran kahramanımız sadece 60 saniyelik gecikmeyle Eleanor’u da getirmeyi başarmıştır. Ancak bu gecikme işleri tamamıyla kızıştıracaktır.

İLK FİLMDEN SONRA PARA KAZANMAK İÇİN ZORLAYAN FİLM SERİLERİ İÇİN TIKLAYIN.

10. In Time (Zamana Karşı)

IMDb Puanı: 6,7

In Time (Zamana Karşı)Para kadar zamanın da bizler için paha biçilemez olduğunu etkileyici bir dille gözler önüne seren In Time (Zamana Karşı), 6,7’lik IMDb puanıyla 2011 yılının en iyi soygun ve distopik bilim kurgu filmi olarak karşımıza geliyor. Amanda Seyfried, Justin Timberlake, Olivia Wilde, Cillian Murphy, Matt Bomer ve Johnny Galecki’den oluşan zengin kadrosuyla da fark yaratan In Time, zamanın paradan daha değerli olduğu distopik bir dönemi anlatıyor.

Kolunuza entegre edilmiş bir saat ile doğduğunuzu ve 25 yaşından itibaren başlayan geri sayımla ölüme yaklaştığınızı bir düşünün. Zenginliğin zamanla ölçüldüğü bu dünyada, kolunuzda yazan zaman hem varlığınızı hem de hayatta kalma sürenizi belirliyor. Ödemeler bile yaşam sürenizden alınıyor. Elbette ki zamanı az olanlar da fakir olarak görülüyorlar. Bu fakir mahallelerden birinde büyüyen Will Salas adında bir genç, kazara cinayetle suçlanır. Ancak suçlanmış olduğu bu cinayet onu zengin bir adam haline getirmiştir. Elbette ki bu suçtan kurtulmasının tek yolu da zamandan geçmektedir. Will Salas’ın cinayetten kurtulabilmek adına yeri geldiğinde zaman dilendiği yeri geldiğinde ise bu distopik sistemi çökertmek adına soygun yaptığı bu yapım, en iyi soygun filmleri arasına adını yazdırıyor.

9. Panic Room (Panik Odası)

IMDb Puanı: 6,8

Panic Room (Panik Odası)Şimdi ise gerilim dolu bir soygun filmini huzurlarınıza getiriyoruz. Alacakaranlık serisinin Bella’sı, Kristen Stewart’ın; Jodie Foster, Jared Leto, Forest Whitaker ve Dwight Yoakam gibi usta isimlerle birlikte çocukluk dönemlerinde rol aldığı Panic Room (Panik Odası) aklınızı başınızdan alacak. Yaklaşık 2 saat boyunca nefesinizi tutup izleyeceğiniz 2002 yapımı Panik Odası, 6,8’lik IMDb puanıyla en iyi soygun ve gerilim filmleri arasında yer alıyor.

Kocası tarafından aldatılmış ve yeni boşanmış, orta yaşlı bir kadın olan Meg Altman, kızı Sarah’yı da alıp, panik odasının da bulunduğu dört katlı bir eve taşınır. Kameralarla ve güvenlik sistemleriyle donatılmış bu evin her köşesinin izlenebildiği panik odası, Meg Altman ve kızının kurtarıcısı olacaktır. Evin önceki sahibi bu odanın içerisine tam 22 milyon dolar saklamıştır. Burnham, Raoul ve Junior adındaki üç hırsız da bu yüklü miktarda paranın, Meg Altman’ın yeni evinde olduğunu bilmektedirler. Bu dört katlı evde yaşayan anne – kız, bir gece saklanan 22 milyon doları almak için eve gizlice giren bu üçlü ile karşılaşırlar ve böylelikle gerilim dolu anlar başlamış olur.                                  

7. Three Kings (Üç Kral)

IMDb Puanı: 7,1

Three Kings (Üç Kral)Mark Wahlberg, George Clooney ve Ice Cube üçlüsünün yer aldığı bu gişe rekortmeni film, Körfez Savaşı’nda görev yapan üç amerikan askerinin, paha biçilemez bir hazinenin arayışına düşmelerini konu alır. Irak’taki kaos ortamından yararlanarak bu hazineyi çalmaya karar veren bu üç asker, benzersiz bir savaş ve macera filminin temelini oluştururlar. 7,1’lik IMDb puanıyla karşımıza gelen Üç Kral, gelmiş geçmiş en iyi soygun filmleri arasında yer alıyor.

DÜNYANIN EN İYİ FİLM SERİLERİ İÇİN TIKLAYIN.

6. Ronin

IMDb Puanı: 7,3

RoninDe Niro’nun ve Jean Reno’nun devleştiği 98 yapımı Ronin filmi, eski CIA ajanı Sam ve eski bir paralı asker olan Vincent’in Fransa’da gizli bir görevde yollarının kesişmesini konu alıyor. İstihbaratçı ve paralı askerlerden oluşan bir grubun, gizli bilgilerin bulunduğu bir çantayı ele geçirmek için vermiş oldukları mücadeleyi anlatan Ronin, 7,3’lük IMDb puanıyla en iyiler arasında yer alıyor.

5. Bande a Part (Çete)

IMDb Puanı: 7,9

Bande a Part (Çete)Listemizin 16. sırasında ise 1964 yapımı, efsanevi bir Fransız filmi yer alıyor. Jean-Luc Godard, Anna Karina, Claude Brasseur gibi bilindik isimlerin yer aldığı Bande a Part (Çete), en unutulmaz soygun filmlerinden bir tanesidir. İki yakın dostun sonsuza kadar zengin hayaliyle kalkışmış oldukları büyük soygunun hikayesini anlatan bu Fransız filmli, ünlü yönetmen Quentgin Tarantino’nun da favorileri arsındadır.   

4. Special Chabbis (Special 26)

IMDb Puanı: 7,9

Special Chabbis (Special 26)Çete ile aynı IMDb puanına sahip olan Bolywood filmi Special 26, 2013 yılında vizyona girmişti. Müzikleriyle de izleyicilerin beğenisini kazanan bu güzel film, gerçek bir hikayeyi etkileyici bir şekilde seyircilerle buluşturuyor. Dört hırsızın hayatının anlatıldığı bu soygun filmi, listemizde de ilk 15 film arasına girmeyi başarıyor.

3. Bicycle Thieves (Bisiklet Hırsızları)

IMDb Puanı: 8,3

Bicycle Thieves (Bisiklet Hırsızları)Bir diğer klasik olan Bisiklet Hırsızları, 1948 İtalyan yapımı benzersiz bir başyapıt olarak, listemizin onur konukları arasına adını yazdırıyor. Cesare Zavattini tarafından yazılan, Vittorio De Sica tarafından yönetilen Bisiklet Hırsızları, Yeni-Gerçeklik akımının da öncüsüdür. Tam bir ödül canavarı olan Bisiklet Hırsızları, özellikle de ağlamaklı film arayanlar için ideal bir başyapıt olabilir.  

2. Snatch (Kapışma)

IMDb Puanı: 8,3

Snatch (Kapışma)Brad Pitt, Jason Statham, Benicio Del Toro, Vinnie Jones ve daha birçok ünlü isimden oluşan bu eğlenceli soygun filminin kesinlikle beklentilerinizi karşılayacağından emin olabilirsiniz. Türk lakabıyla Statham’ın ve Mickey O’Neil adında İrlandalı bir çingeneyi canlandıran Brad Pitt’in akıllara zarar performanslarıyla şekillenen bu güzel film, 8,3’lük IMDb puanıyla da listemizde ilk beş arasına girmeyi başarıyor.

1. Inception (Başlangıç)

IMDb Puanı: 8,8

Inception (Başlangıç)Güçlü kadrosu ve akıllara durgunluk veren senaryosuyla Christopher Nolan’ın en iyi filmleri arasında yer alan Inception (Başlangıç); DiCaprio, Gordon-Levitt, Tom Hardy, Ellen Page ve Marion Cotillard gibi daha birçok ünlü ismin de etkileyici oyunculuklarıyla en iyi soygun filmleri listemizde ilk sıraya adını yazdırmayı başarmıştır. Ayrıca son 25 yılın en iyi filmleri arasında da gösterilen Inception, 4 Oscar Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

En İyi Dolandırıcılık Filmleri – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Her ne kadar toplumun tepkisini çeken ve illegal işlerle uğraşan bireyler olsalar da usta dolandırıcılar, sergilemiş oldukları oyunculuklarla Oscar ödüllü aktör ve aktrisleri aratmıyorlar. İşte birçoğu gerçek hayat öykülerinden uyarlanan en iyi dolandırıcılık filmleri;

15. Art of the Steal (Dolandırıcılık Sanatı)

IMDb Puanı: 6,3

Art of the Steal (Dolandırıcılık Sanatı)Kurt Russell, Katheryn Winnick, Jay Baruchel, Matt Dillon ve Terence Stamp gibi ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla, mutlaka izlenmesi gereken en iyi soygun filmlerinden olan Art of the Steal (Dolandırıcılık Sanatı), listemize girmeye hak kazanıyor. 2013 yılında vizyona giren ve IMDb’den 6,3 puan alan bu hırsızlık filmi, sanat hırsızlığı konusunda ustalaşmış bir grubun profesyonelce gerçekleştirmiş oldukları soygunları anlatıyor.

Önceden gerçekleştirmiş oldukları soygunda hapse düşen motosiklet tutkunu Crunch Calhoun, kardeşi Nicky ile birlikte paha biçilmez bir sanat eserini çalmaya karar verir. Ekibi yeniden toplayan Crunch’ın çalmak istediği eser, değeri zorlukla ölçülebilen, tarihi bir kitaptır. Yapmış oldukları ustaca plan, başlangıçta tıkır tıkır işliyor olsa da sona yaklaşıldıkça, soygunu gerçekleştiren her bir birey kendi hedefine odaklanır ve işler adeta çıkmaza girer.

14. Focus (Fokus)

IMDb Puanı: 6,6

Focus (Fokus)Romantik komedi tadında, etkileyici bir hırsızlık filmi olan 2015 yapımı Focus, Will Smith’in ve Margot Robbie’nin başarılı oyunculuklarıyla yılın en iyilerinden biri olmayı başarıyor. 6,6’lım IMDb puanına sahip olan bu güzel filmin her anını keyifle izleyeceksiniz.

Dolandırıcılıkta master yapmış Nicky adında usta bir hırsız, Jess Barret isminde genç ve güzel bir soyguncunun, acemice kurgulamış olduğu dolandırılma sahnesine konuk olur. Barrett’in bu acemice planını suya düşüren usta dolandırıcı Nicky, bu sanatın inceliklerini güzeller güzeli Jess Barrett’e anlatmaya başlar. Fakat Nicky, olayın ustalıklarını anlattığı sırada, kalbi çoktan Barrett tarafından çalınmıştır. Bir süre devam eden bu ilişki Nicky tarafından sonlandırılır. Geçen üç yılın ardından Jess, tabiri caizse patroniçe koltuğuna oturmuştur. Fakat Nicky uzun süreli ve tehlikeli tezgahını nihayete erdirmekte kararlıdır. Oldukça eğlenceli ve etkileyici bir yapım olan Focus da en iyi film önerilerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

13. Get Shorty (Tut Şu Bücürü)

IMDb Puanı: 6,9

Get Shorty (Tut Şu Bücürü)1996 yılının en iyi suç ve komedi filmlerinden olan Get Shorty (Tut Şu Bücürü), 6,9’luk IMDb puanıyla da listemizde ilk 40 içerisinde yer alıyor. John Travolta, Danny DeVito, Gene Hackman ve Rene Russo’nun yer aldığı deneyimli oyuncu kadrosuyla da dikkat çeken bu yapım, oldukça eğlenceli bir film olarak karşımıza geliyor.

Patronu Momo’nun ölümüyle birlikte, bir diğer mafya lideri Ray “Bones” Barboni için çalışmaya başlayan Chili Palmer, yeni patronuna borcu olan Leo Devoe’yi bulmakla görevlendirilir. Fakat Devoe’nin bir uçak kazasında hayatını kaybettiği haberleri yayımaya başlamıştır ve Leo’nun eşi bu kaza sonrasında havayolu şirketinden 300 bin dolarlık tazminat alacaktır. Bu durumu öğrenen Palmer ise Devoe’yi bir kenara bırakıp, eşini ziyaret etmek için yola koyulur. Ancak bu sırada Leo Devoe’nin gerçekte ölmediğini öğrenir. Palmer yeniden rotayı Leo’ya çevirir ve eğlenceli bir macera da böylelikle başlamış olur.

12. Trance (Trans)

IMDb Puanı: 7,0

Trance (Trans)Beyin yakan soygun filmlerinden biri olan Trance (Trans), 2013 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. Rosario Dawson, James McAvoy ve Vincent Cassel gibi bilindik isimlerin yer aldığı bu etkileyici yapım, daha önce de Trainspotting ve Slumdog Millionaire gibi en çok izlenen ve en beğenilen filmleri de imza atan Danny Boyle’ın başarılı yönetmenliğiyle şekilleniyor. 7,0 IMDb puanına sahip olan Trans, senaryosuyla da şaşkınlık yaratmayı başarıyor.

En iyi ve en etkileyici soygun filmlerinden olan Trans; sanat serleri konusunda oldukça bilgili bir müzayede müdürü olan Simon’un, gangster Franck ile iş birliği yaparak, değerli bir tablonunun soygununu gerçekleştirir. Fakat olay esnasında başına almış olduğu darbeyle hafızasını kaybeder ve milyon dolarlık tabloyu nereye sakladığını bir türlü hatırlayamaz. Çareyi Elizabeth isimli bir hipnoz uzmanında bulan bu ekip, yavaş yavaş Simon’u hafızasına kavuştururlar. Fakat Simon geçmişine döndükçe büyük bir sırrın da perdesi aralanmış olur.

MİLYAR DOLARLIK GİŞE HASILATLARIYLA ZİRVEDE YER ALAN HOLLYWOOD FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

11. Ateş Böceği

IMDb Puanı: 7,1

Ateş BöceğiGeçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, büyük oyuncu ve güzel yürekli insan Tarık Akan’ın, Necla Nazır ile birlikte başrollerini paylaştıkları 1975 yapımı Ateş Böceği filmi, listemizin onur konuğu oluyor. Eğlenceli bir komedi filmi olarak karşımıza gelen Ateş Böceği, bir işportacı genç ile yankesici bir kızın kolay yoldan para kazanmak için yapmış oldukları ortaklığı anlatıyor. Oldukça sıcak ve sevimli bir film olarak Yeşilçam’ın en güzel eserlerinden olan Ateş Böceği filmiyle de usta oyuncu Tarık Akan’ı bir kez daha anmış olalım.

10. American Hustle (Düzenbaz)

IMDb Puanı: 7,3

American Hustle (Düzenbaz)Ronin ile aynı IMDb puanına sahip olan American Hustle (Düzenbaz); Christian Bale, Bradley Cooper, Amy Adams, Jennifer Lawrence ve Jremy Renner’in devleştiği bir başyapıt olarak huzurlarınıza geliyor. Suç, komedi ve dram türlerinin harmanından oluşan bu 2013 yapımı düzenbazlık filmi 70 ve 80’lerdeki FBI Abscam Operasyonu’nu anlatıyor.

9. Now You See Me (Sihirbazlar Çetesi)

IMDb Puanı: 7,3

Now You See Me (Sihirbazlar Çetesi)Olağanüstü bir planın, akıllıca işlendiği Now You See Me (Sihirbazlar Çetesi), seyir zevki yüksek en iyi soygun filmi önerilerinden biri olarak listemizde yer alıyor. Bu 2013 yapımı başyapıt, eğlenceli sahneleri ve güçlü kadrosuyla da inanılması zor bir gişe başarısına imza atıyor. Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Isla Fisher ve Dave Franco’nun etkileyici performansıyla süslenen bu film 7,3’lük IMDb puanıyla listemizin 27. sırasında yer alıyor.

8. RocknRolla

IMDb Puanı: 7,3

RocknRollaTom Hardy, Gerard Butler, Mark Strong ve Toby Kebbell gibi dev isimlerin yanı sıra Westworld dizisinde de etkileyici bir performans sergileyen Thandie Newton’ın da yer aldığı RocknRolla, Londra merkezli yeraltı dünyasının alengirli işlerini gözler önüne seriyor. 2009 yılının polisiye konulu en iyi filmleri arasında da yer alan RocknRolla, güçlü kadrosuyla yıla damga vurmayı başarıyor.

7. Matchstick Men (Üçkağıtçılar)

IMDb Puanı: 7,3

Matchstick Men (Üçkağıtçılar)Nicolas Cage, Sam Rocwell ve Alison Lohman üçlüsünün yer aldığı Matchstick Men (Üçkağıtçılar), dram ve komedinin bir arada bulunduğu eşsiz yapımlardan biri olarak karşımıza geliyor. Usta dolandırıcı Roy ve hırslı ortağı Frank’in kısa yoldan köşeye dönme hayallerinin yanı sıra çalkantılı yaşamlarının da konu edildiği Üçkağıtçılar filmi, 7,3’lük IMDb puanıyla da 2003 yılının en güzel soygun ve hırsızlık filmleri arasına girmeyi başarıyor.

6. Organize İşler

IMDb Puanı: 7,4

Organize İşlerYıldızlarla donaıtlmış kadrosuyla 2005 yılının en çok izlenen yerli filmlerinden biri olan Organize İşler, uçamayan Supermen Samet’in (Tolga Çevik), tam hayattan vazgeçtiği anda Asım Noyan (Yılmaz Erdoğan) adında bir dolandırıcı çıkagelir. Ekibe dahil olan Samet, aşkı da Umut’da (Özgü Namal) bulur. Ancak Sayko Tugay, Pepe Silvio, Suskun Üzeyir, İzzet Ayna ve Altındiş Selahattin’den oluşan bu organize ekip, Müslüm Duralmaz (Cem Yılmaz) adında sert bir kayaya çarparlar.

5. Nueve Reinas (Dokuz Kraliçe)

IMDb Puanı: 7,9

Nueve Reinas (Dokuz Kraliçe)Arjantin yapımı dram, suç ve polisiye türünde etkileyici bir film olarak karşımıza gelen Nueve Reinas (Dokuz Kraliçe); iki büyük dolandırıcının iş biriliğini anlatıyor. Ricardo Darin, Gaston Pauls ve ünlü şarkıcı Leticia Bredice gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandıran Nueve Reinas (Dokuz Kraliçe), 7,9’luk IMDb puanıyla mutlaka izlenmesi gereken en iyi soygun filmi önerilerinden biri olarak listemizi süslüyor.

3. Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala)

IMDb Puanı: 8,0

Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala)2002 yılında vizyona giren ve Frank Abagnale Jr. adındaki dolandırıcının gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala), özellikle de Tom Hanks’in ve Leonardo DiCaprio’nun olağanüstü uyumu ile BAFTA ve Film Eleştirmenleri gibi daha birçok ödülün de sahibi olmuştu. Ayrıca Steven Spielberg’in de ellerinde hayat bulan bu yapım, en iyi soygun filmi önerilerinden biri olarak lisemizde yer alıyor.

3. Lock, Stock and Two Smoking Barrels (Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana)

IMDb Puanı: 8,2

Lock, Stock and Two Smoking Barrels (Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana)Jason Statham, Vinnie Jones ve Jason Flemyng gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla 1998’in en iyi suç ve gerilim filmlerinden olan Lock, Stock and Two Smoking Barrels (Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana),  kardeş gibi büyümüş dört kumarbazın hikayesini anlatıyor. Ayrıca en iyi soygun ve hırsızlık filmleri listemizde de ilk sıralarda yer alana bu yapım, 8,2’lik IMDb puanıyla da dikkat çekiyor.

2. The Sting (Belalılar)

IMDb Puanı: 8,3

The Sting (Belalılar)Robert Redford, Paul Newman ve Robert Shaw gibi usta isimlerden oluşan kadrosuyla 1973 yılının en iyi dolandırıcılık filmleri arasında yer alan The Sting (Belalılar), ülkemizde ise 1983 yılında vizyona girdi. Tabiri caizse dönemin Oscar Ödülleri’ni silip süpüren bu olağanüstü film, dram ve aksiyonu bir arada seyretmek isteyenler için ideal bir film önerisi olabilir.

1. Usual Suspects (Olağan Şüpheliler)

IMDb Puanı: 8,6

Usual Suspects (Olağan Şüpheliler)Benim de en sevdiğim yapımlardan biri olan Usual Suspects (Olağan Şüpheliler), hem 1995 yılının hem de sinema tarihinin en güzel filmlerinden bir tanesidir. Sürpriz sonuyla seyircileri şaşkına çeviren Olağan Şüpheliler; Kevin Spacey, Benicio Del Toro, Stephen Baldwin, Gabriel Byrne ve Kevin Pollak başta olmak üzere daha birçok başarılı ismi de bünyesinde barındırıyor. Hem kazanmış olduğu Oscar Ödülleri ile hem de 8,6’lık IMDb puanıyla da en iyi filmler arasında yer alan Olağan Şüpheliler, kurgusal Türk suç lideri Kayzer Söze’nin gizemini eğlenceli bir dille gözler önüne sermektedir.

En İyi Kumarhane Soygunu Filmleri – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Halihazırda şansın ve yetenekli kumarbazların kol gezdiği kumarhane filmlerine bir de ustaca hazırlanmış soygunlar eklenince çok daha etkileyici yapımlar haline geliyorlar. İşte karşınızda en iyi kumarhane soygunu filmleri;

3. 21

IMDb Puanı: 6,8

216,8 IMDb puanının yanı sıra Teen Choice ve Golder Trailer törenlerinde de En İyi Drama ödüllerini kazanmayı başaran 21, tam anlamıyla bir soygun filmi değil. Aslında matematikteki becerilerini Las Vegas kumarhanelerini dolandırmakta kullanan bir grubun hikayesi anlatılıyor. Kevin Spacey, Kate Bosworth, Jim Sturgess ve Laurence Fishburne gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ise bu yapımı çok daha etkileyici hale getiriyor.

Amerika’nın en iyi liselerinden biri olan MIT’de okuyan Ben Campbell, Harvard Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’ne girme hayalleri kurar. Ancak bu hayali gerçekleştirebilmek için yüklü miktarda bir paraya ihtiyacı vardır. MIT hocalarından Micky Rosa’nın ise başarılı öğrencilerden oluşan 21 adında beş kişilik bir öğrenci takımı vardır. Bir gün Campbell da hocasının dikkatini çeker ve bu takıma dahil olur. İskambil kartlarını sayarak, Vegas’ın en güvenli kumarhanelerinden milyon dolarlar kazanmayı başaran bu ekip, bir gün fark edilirler. Sonrasında ise eğlence yerini aksiyon dolu sahnelere bırakır.

2. Ocean’s Eleven

IMDb Puanı: 7,8

Ocean's Elevenİlk olarak Lewis Milestone yönetmenliğinde 1960 yapımı olarak karşımıza gelen Ocean’s Eleven, 2001 versiyonuyla da bizleri kendisine hayran bıraktı. Dev oyuncu kadrosuyla şaşkınlık yaratan bu yapım, en iyi soygun filmleri denilince akla gelen ilk örneklerdendir. Hapisten çıkan Danny Ocean’ın 11 kişilik bir ekip toplayarak Vegas’ın en büyük kumarhanelerden birini soyma planlarını anlatıyor.

1. Casino

IMDb Puanı: 8,2

CasinoDe Niro, Pesci ve Sharon Stone üçlüsünün Oscar’a aday olduğu, Altın Küre Ödülleri’ni ise kazanmayı başardıkları Casino da 1995 yılının en iyi soygun filmlerinden bir tanesidir. 8,2’lik IMDb puanına sahip olan Casino, Amerikan – Fransız ortak yapımı bir roman uyarlaması olarak karşımıza geliyor. Ayrıca ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin de başyapıtları arasında yer alan Casino, en iyi soygun ve hırsızlık filmlerinden oluşan listemizde de ilk 10 içerisine girmeyi başarıyor.

Neredeyse her ülkeden seçmiş olduğumuz en iyi soygun ve düzenbazlık filmlerini sizlerle paylaştık. Aralarında birçok başyapıtın da yer aldığı en iyi soygun filmleri listesine elbette ki sığdıramadığımız daha bir dolu etkileyici yapımlar da mevcut. Sizler de yorumlarınızla birlikte sevdiğiniz soygun ve düzenbazlık filmlerini bizimle paylaşabilirsiniz.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum