Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin En İyi 20 Üniversitesi

Eğitim-öğretim anlamında, Türkiye'nin en iyi üniversitelerini araştırdım. İlk yirmisini ise sizler için listeledim.
Türkiye’nin En İyi 20 Üniversitesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Üniversite sınavı sonrası, herkeste tercih dönemi heyecanı yaşanıyor. Tercihlerimizi genelde istediğimiz bölüm ve puanımıza göre yapıyoruz. Bu dönemde de puanımız ne olursa olsun, Türkiye’nin en iyi üniversitelerine göz gezdirmeyi ihmal etmiyoruz.

Bu neden dolayı ülkemizin en iyi üniversitelerini sizler için listeledim. Listeyi oluştururken, sıralamayı tamamen kendime göre yaptım.

İşte karşınızda Türkiye’nin en iyi 20 üniversitesi;

1 Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi1993 yılında İstinye’de geçici bir kampüsle eğitime başlayan Koç Üniversitesi, 2000 yılından bu yana Rumelifeneri’nde faaliyet göstermektedir. Bana sorarsanız, Türkiye’nin en eşsiz kampüsüne sahip.

2 Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi1971 yılından beri, aktif olarak eğitim veren Boğaziçi, hiç şüphesiz ülkemizin en çok konuşulan üniversitesinden biridir. Okul tamamıyla Ingilizce eğitim vermektedir.

3 Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi2000 yılında faaliyete geçen Sabancı Üniversitesi, seçkin öğretmen kadrosuna sahiptir. 1994 yılında, Sabancı Aile Vakfı tarafından kuruluş kararı alınmıştır.

4 Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)1956 yılında Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü ismiyle faaliyete geçen ODTÜ, ülkemizin en çok konuşulan okullarından bir tanesi. Ankara’da yer alan kurum, birçok siyasi polemikte adı geçse de, başarısı konusunda enlerdendir.

5 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar ÜniversitesiManzarasına aşık olacağınız, konum olarak çok güzel bir yerde olan güzide okul, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi. Beşiktaş’ta, Vodafone Arena’nın yakınlarında yer alıyor ve güzel sanatlar bölümlerinden birinde okumak istiyorsanız, kesinlikle sınavlarına girin derim.

6 Istanbul Teknik Üniversitesi

Istanbul Teknik ÜniversitesiÜlkemizde batı referanslı eğitim veren ilk üniversite olan İstanbul Teknik, ayrıca en eskilerden biridir. Osmanlı döneminde, 1773’te kurulmuştur. Günümüzde eğitime devam etmektedir.

7 Erciyes Üniversitesi

Erciyes ÜniversitesiKayseri’de yer alan Erciyes Üniversitesi, 1969 yılında Hacettepe’ye bağlı olarak kurulmuştur. 1978 yılında Kayseri Üniversitesi adıyla, bağımsız olarak faaliyete geçmiştir. Şu anda birçok bölüm imkanı sunmaktadır.

8 Anadolu Üniversitesi

Anadolu ÜniversitesiÖğrenci şehri denince akla gelen Eskişehir’de yer alan Anadolu Üniversitesi, 1958 yılında İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile oluşmuştur. Bilim ve sanat konusunda son derece üstün eğitimler vermektedir.

9 Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe ÜniversitesiBaşkent Ankara’da yer alan Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi ile oldukça tanınmıştır. Aynı zamanda üniversiteye bağlı olan hastane, aktif olarak hizmet etmektedir. 1963 yılında kurulmuştur.

10 İstanbul Üniversitesi

İstanbul ÜniversitesiFetihten hemen sonra Fatih Sultan Mehmed’in emri ile 1453 yılında kurulan İstanbul Üniversitesi, fotoğrafta da gördüğünüz gibi, döneminin yapılarını hala korumaktadır. Dönemin bilim insanlarıyla kurulan Üniversite, günümüzde de son derece seçkin öğretim kadrosuna sahiptir.

11 İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

İhsan Doğramacı Bilkent ÜniversitesiAnkara’da yer alan kurum, 1984 yılında İhsan Doğramacı Vakıfları tarafından kurulmuştur. Kampüs hayatı yaşamak isteyenler için, son derece kaliteli şekilde dizayn edilmiş. Konumu ise oldukça güzel.

12 Ankara Üniversitesi

Ankara ÜniversitesiHukuk Fakültesi denildiği zaman akla ilk gelen ve Cumhuriyetin ilk üniversitesi unvanına sahip olan Ankara Üniversitesi, 1925 yılında kurulmuştur. Günümüzde faaliyetine devam eden kurum, alanının en iyisi avukat, hakim ve savcıların önünü açmıştır.

13 Ege Üniversitesi

Ege ÜniversitesiTürkiye’nin dördüncü üniversitesi olan Ege, 1955 yılında eğitim hayatına başlamıştır. Bulunduğu bölgenin ilk üniversitesi unvanını taşımaktadır. İzmir Bornova’da yer almaktadır.

14 Yıldız Teknik Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi1911 yılında Kondüktör Mebteb-i Alisi adıyla kurulmuştur. Günümüzde Yıldız Teknik Üniversitesi olarak, İstanbul’da eğitim-öğretim hayatını sürdürmektedir. Bazı yerleşkelerinde hala Osmanlı döneminden kalan tarihsel yapıtlarda eğitim verilmektedir.

15 Yeditepe Üniversitesi

Yeditepe Üniversitesi

1996’da kurulan Yeditepe, kampüsüyle birçok okulun önüne geçmeyi başarıyor. Eğitim konusunda da, dizaynda olduğu kadar başarılı diyebiliriz. Konum olarak ise İstanbul Anadolu Yakası, Kayışağa Dağı tarafında yer alıyor.

16 Selçuk Üniversitesi

Selçuk ÜniversitesiKonum olarak Konya’da yer alan Selçuk Üniversitesi, 1975 yılında kurulmuştur. Kampüsü oldukça büyük olan kurumun içinden tramvay dahi geçmektedir. Ayrıca oldukça fazla öğrenci sayısına sahiptir.

17 Marmara Üniversitesi

Marmara Üniversitesi1883 yılında Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi ismi ile kurulmuştur. Eğitim-öğretim hayatına Ticaret ve Ziraat Orman ve Maadin Nezareti’ne bağlı olarak başlamıştır. Günümüzde de faaliyetlerine devam eden kurum, ülkemizin en köklülerinden biridir.

18 Dokuz Eylül Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi1982 yılında, ülkemizde mühendisliğin gelişmesine öncü olmayı planlayarak eğitim hayatına başlamıştır. Şuan da toplam 24 birimle faaliyetlerine devam etmektedir. Konum olarak İzmir’de bulunmaktadır.

19 Bahçeşehir Üniversitesi

Bahçeşehir Üniversitesi1998 yılında kurulan Bahçeşehir, listemizin tek özel üniversitesidir. Beşiktaş iskelesinin yanında yer alan konumu ile, boğaz manzaralı bir binaya sahiptir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar ile arası oldukça yakındır. Açıkcası manzara konusunda tartışmasız en iyisi denilebilir.

20 Akdeniz Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi1982 yılında kurulan Akdeniz Üniversitesi, Batı Akdeniz’in eğitim ihtiyacını karşılaması planı ile eğitim hayatına başlamıştır. Birçok alanda, uluslararası düzeyde başarılara ulaşmayı başarmıştır. Konum olarak Antalya Konyaaltı’nda yer almaktadır.

Ülkemizde, başarılı öğrenciler yetiştirmiş birçok üniversite mevcut. Bu sebeple en iyi üniversite denildiği zaman, liste uzayabiliyor. Peki size göre ülkemizin en iyi üniversitesi hangisi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.