Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 40 Felaket – Doğal Afet Filmleri (2020 Güncel Liste)

Listemizdeki yapımlar; doğal afetlerin, insan kaynaklı kazaların veya uzaylı istilasından kaynaklanan yıkımları konu alıyorlar. Özellikle de gerçek hikayelerin anlatıldığı felaketler, bizleri daha da fazla etkilemeyi başarıyorlar.
En İyi 40 Felaket – Doğal Afet Filmleri (2020 Güncel Liste)
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dramın, aksiyonun ve gerilimin eksik olmadığı en iyi filmleri huzurlarınıza getiriyoruz. Genellikle depremler, tsunamiler, kazalar ve fantastik öğeleri bünyelerinde barındıran bu yapımlar; özellikle de aşırı efektleriyle bazen seyircilere saçma gelirken, bazen ise gerçek veya gerçekleşme ihtimali yüksek konuları işleyerek bizleri düşündürmeyi başarıyorlar. Bu filmleri izlerken “acaba bizim de başımıza gelebilir mi,” sorusunu sormadan edemiyoruz.

Şimdi ise genellikle insan kaynaklı ve doğal afet konulu filmlerden oluşan en iyiler listesini sizlerle buluşturuyoruz. Toplamda 40 filmden oluşan bu listede birbirinden başarılı filmler yer alıyorlar. Listemizde yer verdiğimiz bu filmlerin her birinin IMDb puanına göre sıralandığını da söylemeden geçmeyelim. Daha fazla lafı uzatmadan gelmiş geçmiş en iyi afet filmlerini huzurlarınıza getiriyoruz.

İşte karşınızda en iyi felaket filmleri listesi;

40 Geostorm

GeostormIMDb Puanı: 5,3
Yapım Yılı: 2017

2017 yılının sabırsızlıkla beklenen en heyecan verici filmleri arasına adını yazdıran Geostorm; “tabiatın kontrolü insanlığın eline geçseydi ne olurdu,” sorusunu etkileyici bir dille gözler önüne serecek. Fantastik, gerilim ve aksiyon türlerini de bünyesinde barındıran bu yapım, hem oyuncu kadrosu hem de görsel efektleriyle oldukça dikkat çekiyor. Dean Devlin tarafından yönetilen bu yapım; Gerard Butler, Katheryn Winnick, Abbi Cornish, Ed Harris ve Andy Garcia gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

39 Poseidon’dan Kaçış (Poseidon)

Poseidon’dan Kaçış (Poseidon)IMDb Puanı: 5,7
Yapım Yılı: 2006

Yılbaşı eğlencesi için son derece lüks bir gemide yolculuğa çıkan insanlar, olacaktan habersiz eğleniyorlardır. Bu sırada metrelerce uzunluğa ulaşan dev bir dalga, gemiye doğru yaklaşmaktadır. Fakat manevra yapmak için artık çok geçtir. Dev dalga, gemiye vurmasıyla alabora eder ve büyük mücadele başlar. Birçok kişi kurtulmak için yardım beklemektedir. Bu sırada bir grup insan, oldukça büyük olan ve son derece karmaşık gemiden kaçmak için çabalarlar.

Wolfgang Petersen’in yönetmeni koltuğuna oturduğu filmde, Richard Dreyfuss, Emmy Rossum ve Kurt Russell başrolü paylaşıyorlar.

38 Sel (Hard Rain)

Sel (Hard Rain)IMDb Puanı: 5,9
Yapım Yılı: 1998

Aynı zamanda soygun filmlerinden olan Sel (Hard Rain), ilginç hikayesi ve Morgan Freeman gibi usta oyuncular ile beğeni toplamayı başarmıştı. 1998 yapımı olmasına rağmende kurgularıyla beklentileri karşılamıştı. Fakat bunlara rağmen IMDb’den beklentilerin altında bir puan alarak karşımıza geliyor.

Konusundan bahsetmek gerekirse ise, bir ekibin yaklaşık 3 milyon dolar taşıyan banka arabasını soyma hikayesini konu alıyor. Bu sırada çıkan sel ise işleri oldukça zorlaştırıyor.

Mikael Salomon’un yönettiği filmde, Morgan Freeman, Randy Quaid ve Christian Slater başrolü paylaşıyor.

37 San Andreas Fayı (San Andreas)

San Andreas Fayı (San Andreas)IMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2015

2015 yapımı San Andreas Fayı (San Andreas) filmiyle listemize başlıyoruz. Gerçeklikten oldukça uzak bir kurguya sahip olmasına rağmen, gerilim sahneleriyle aklımızı başımızdan alan bu Brad Peyton filmi, kadrosuyla da beğeni topluyor. Dwayne Johanson, Alexadra Daddario, Carla Gugino ve Ioan Gruffudd gibi isimlerin yanı sıra ünlü şarkıcı Kylie Minouge da konuk oyuncu olarak bu yapımda yer alıyor.

36 The Quake (Skjelvet)

The Quake (Skjelvet)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2018

1904 yılında meydana gelen bir deprem, Oslo şehrinin neredeyse tamamını yerle bir eder. Aradan geçen yıllar sonrasında kent eski haline dönmüştür. Araştırma yapan bir jeolog ise eskisi kadar büyük bir depremin yaklaştığının farkına varmıştır. Bu depremin şehri yerle bir edeceğinin farkında varmıştır. Jeolog bu öngörü ile ailesini kurtarmak için şehre gider ve riskle yüzleşir.

John Andreas Andersen’in objektifinden izlediğimiz film, ilk yarısının durağanlığından dolayı eleştirilere maruz kalmıştı. Fakat aile olaylarının işlenmesi ve görsel efektler ile izlenebilir bir hikaye ile karşımıza geliyor. Başrolünü ise Kristoffer Joner, Ane Dahl Torp ve Edith Haagenrud-Sande paylaşıyor.

35 Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm)

Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2000

Yönetmenliğini Wolfgang Petersen’ın yaptığı, 2000 yılında vizyona giren Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm) filmi, izleyicilere gerilim dolu anlar yaşatmayı başarıyor. George Clooney, Mark Wahlberg, John C. Reilly, William Fichtner ve Diane Lane gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ise bu filmi çok daha etkileyici hale getiriyor. Sebastian Junger’in eserinden uyarlanan bu film; büyük bir fırtınanın ortasında kalan balıkçıların yaşam mücadelelerini anlatıyor.

34 Godzilla

GodzillaIMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2014

Şimdi ise bir diğer efsanevi yaratıkla listemizi sonlandırıyoruz. İlk olarak 1954 yılında stop motion tekniğiyle çekilen ve büyük bir başarıya ulaşan Godzilla filmi, her geçen dönem yenilenmeye devam ediyor. Son olarak Gareth Edwards yönetmenliğinde, 2014 yılında vizyona giren bu etkileyici yapım; gelişmiş efektlerinin yanı sıra Elizabeth Olsen, Aaron Johnson, Bryan Cranston ve Ken Watanabe’den oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni toplamıştı.

33 Yarından Sonra (The Day After Tomorrow)

Yarından Sonra (The Day After Tomorrow)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2004

Birçok etkileyici yapımla karşımıza gelen ve dünyanın en zengin yönetmenleri arasında yer alan Roland Emmerich, bu kez de 2004 yapımı Yarından Sonra (The Day After Tomorrow) ile karşımıza geliyor. Küresel Isınma konusunu ekstrem bir şekilde izleyicilerle buluşturuyor. Jake Gyllenhaal, Emmy Rossun, Dennis Quaid ve Sela Ward gibi isimlerden oluşan kadrosuyla beğeni kazansa da aşırı görsel efektleriyle biraz da olsa abartılı bir yapım olarak tanımlanmıştı.

32 Yaşam Savaşı (Hours)

Yaşam Savaşı (Hours)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2013

ABD’nin birçok eyaletini yıkıp geçen, can ve mal kayıplarına neden olan Katrina Kasırgası’nın ortasında kalmış bir babanın, kızını kurtarma çabalarını işleyen 2013 yapımı Yaşam Savaşı (Hours) filmi de beğeni topluyor. Eric Heisserer’in yazıp yönettiği bu yapım; Paul Walker ve Genesis Rodriguez gibi tanınmış oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

31 Dünyalar Savaşı (War of the Worlds)

Dünyalar Savaşı (War of the Worlds)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2005

Steven Spielberg imzalı olağanüstü bir yapım olan Dünyalar Savaşı (War of the Worlds) aslında felaketin de ötesinde bir yapım olarak karşımıza geliyor. 2005 yılında vizyona giren bu filmin anlatıcılığını ise Morgan Freeman gibi bir usta isim üstleniyor. Tom Cruise, Dakota Fanning, Justin Chatwin ve Tim Robbins gibi yetenekli oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra kurgusuyla da hayranlık uyandırıyor.

30 Armageddon

ArmageddonIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 1998

Vizyona girdiği döneme damgasını vuran Armageddon, konusu ve güçlü oyuncu kadrosuyla da fark yaratmıştı. 1998 yılında vizyona giren bu film; Jonathan Hensleigh romanından beyazperdeye uyarlanmıştı. Özellikle de Transformers, Pearl Harbor ve Kaya gibi başarılı filmleriyle tanınan Michael Bay’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu film; Bruce Willis, Ben Affleck, Liv Tyler, Steve Buscemi, Billi Bob Thornton, Michael Clarke Duncan, William Fichtner ve Owen Wilson gibi ünlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyordu. Dünyayı yok edecek bir göktaşını delip, içerisine nükleer bomba yerleştirmekle görevlendirilen bir grup sondajcının hikayesini konu alıyor.

29 Ölümcül Deney (Resident Evil)

Ölümcül Deney (Resident Evil)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2002

Zombi istilasıyla gerçekleşen ve 2016 yılında da devam eden kıyametin fitili 2002 yılında ateşlenmişti. Peter W. S. Anderson yönetiminde ilk olarak 2002 yılında vizyona giren Ölümcül Deney (Resident Evil), bütünüyle izleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Ünlü bir video oyunundan uyarlanan bu yapım, Milla Jovovich ve Michelle Rodriguez’den oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekmişti.

28 Salgın (Contagion)

Salgın (Contagion)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2011

Olağanüstü bir kadroya sahip olan 2011 yapımı Salgın (Contagion) filmi, Scott Z. Burns’ün tarafından yazılıp, Steven Soderbergh tarafından yönetilmiştir. İlk olarak Venedik Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkan bu film; Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Jude Law, Marion Cotillard, Laurence Fishburne ve Bryan Cranston gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da merak uyandırıyor.

27 K-19: Tehlikeli Saatler (K-19: The Widowmaker)

K-19: Tehlikeli Saatler (K-19: The Widowmaker)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2002

Gerçek bir hikayenin beyazperdeye uyarlanmış hali olan K-19: Tehlikeli Saatler (K-19: The Widowmaker), Rusya’nın ilk nükleer denizaltında yaşanan felaketi gözler önüne seriyor. 2002 yılında vizyona giren bu Kathryn Bigelow filminin başrollerinde ise Harrison Ford ve Liam Neeson gibi usta oyuncular yer alıyor. Dram ve gerilimin harmanından oluşan bu film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

26 Dalga (Bolgen)

Dalga (Bolgen)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2015

Şimdi ise 2015 Norveç yapımı etkileyici bir felaket filmiyle listemize devam ediyoruz. Genellikle alışık olduğumuz Hollywood yapımlarından biraz daha gerçekçi bir yapıya sahip olan Dalga (Bolgen); tsunaminin yaratmış olduğu yıkımı konu alıyor. Roar Uthaug’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu Norveç filmi, özellikle de klasikleşmiş Hollywood filmlerinden sıkılanlar için ideal bir gerilim filmi olabilir.

25 Zor Saatler (The Finest Hours)

Zor Saatler (The Finest Hours)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2016

Tarihin en büyük gemi kurtarma operasyonlarından birini anlatan 2016 yapımı Zor Saatler (The Finest Hours) filmi de güçlü kadrosu ve konusuyla dikkat çeken yapımlar arasında yer alıyor. Craig Gillespie tarafından yönetilen, Casey Sherman ve Michael J. Tougias’ın kitabından uyarlanan bu film; Chris Pine, Casey Affleck, Ben Foster, Holliday Grainger ve Eric Bana gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da merak uyandırıyor.

24 Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea)

Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2015

Nathaniel Philbrick romanından uyarlanan 2015 yapımı Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea) filminin yönetmen koltuğunda ise Ron Howard oturuyor. Ayrıca Chris Hemsworth, Cillian Murphy, Tom Holland, Benjamin Walker, Brendan Gleeson ve Ben Whishaw gibi tanınmış isimler de oyuncu kadrosunu oluşturuyor. 1820’lerde balina avlayarak geçimini sağlayan Nantucket gemisinin mürettebatı bu kez baltayı taşa vururlar. Karşılaştıkları İspermeçet balinası bu ekipte yer alan birçok insanın ölümüne neden olacaktır.

23 Dünya Savaşı Z (World War Z)

Dünya Savaşı Z (World War Z)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2013

Kötülük adına çalışan çılgın bilim insanları, türümüzü zombileştirmeye devam ediyorlar. 2013 yılının beğenilen yapımlarından biri olan Dünya Savaşı Z (World War Z), öncelikle Güney Kore’de baş gösterip, sonrasında ise dünyaya yayılan bir virüs ile insanlığın hayatta kalma savaşını konu alıyor. Marc Forster’ın yönettiği bu film; Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz ve David Morse gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni topluyor.

22 Uzay Yolcuları (Passengers)

Uzay Yolcuları (Passengers)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2016

2016 yılının Oscar adayı filmlerinden olan Uzay Yolcuları (Passengers), konusu ve kararında efektleriyle beğeni toplamayı başarmıştı. Morten Tyldum tarafından yönetilen bu yapımın senarist koltuğunda ise Jon Spaihts oturuyor. Hibernasyon ile başlayan arızanın devamında felakete doğru uzanan bozulmaların yaşandığı bu etkileyici filmin başrollerinde ise Chris Pratt ve Jennifer Lawrence gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

21 Jurassic World

Jurassic WorldIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2015

Efsanevi Jurassic Park serisinin en yeni versiyonu olan 2015 yapımı Jurassic World, serinin ilk filmi kadar olmasa da izleyicilerin beğenisini toplamayı başardı. Farklı canlıların DNA’ları birleştirerek ortaya çıkarılan yeni türde bir dinozorun, zekasını kullanarak bulunduğu kafesten kaçmasını ve sonrasında yaşanan felaketi konu alan bu yapım da en iyi felaket filmleri arasında yer alıyor. Colin Trevorrow tarafından yönetilen bu film; Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, B. D. Wong, Vincent D’Onofrio, Irrfan Khan ve Omar Sy gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

20 Kurtuluş Günü (Independence Day)

Kurtuluş Günü (Independence Day)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1996

1990’lı yılların en dikkat çeken yapımlarından biri olan Kurtuluş Günü (Independence Day), 2016 yılında da devam filmiyle karşımıza gelmişti. Roland Emmerich’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu etkileyici bilim kurgu filmi, güçlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ve aksiyon dolu sahneleriyle de izleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Will Smith, Jeff Goldblum, Bill Pullman, Vivica A. Fox ve Judd Hirsch gibi isimler de bu yapımı çok daha etkileyici hale getirmişlerdi.

19 Prometheus

PrometheusIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2012

Alien filminin yönetmeni Ridley Scott, bu kez 2012 yapımı Prometheus filmiyle karşımıza geliyor. Etkileyici bir senaryonun, başarılı oyunculuklar ve efektlerle süslenmiş hali olan bu yapım izleyicilerden de tam not almayı başarıyor. Michael Fassbender, Noomi Rapace, Charlize Theron, Guy Pearce ve Idris Elba gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni toplayan bu yapımın 2017 yılında da Alien serisine eklenerek Covenant filmiyle devam edeceği belirtiliyor.

18 Canavar (Cloverfield)

Canavar (Cloverfield)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2008

Şimdi de J. J. Abrams’ın yapımcılığını, Matt Reeves’in yönetmenliğini ve Drew Goddard’ın ise senaristliğini üstlendiği olağanüstü bir filmle zirveye doğru yaklaşıyoruz. 2008 yılında Canavar (Cloverfield) adıyla izleyicilerle buluşan bu yapım, 2016 yılında da Cloverfield Yolu No: 10 adıyla devam etmişti. Filmde yer alan Lizzy Caplan, Jessica Lucas, T. J. Miller, Mike Vogel ve Odette Annable gibi genç oyuncular ise performanslarıyla beğeni toplamıştı.

17 Yaşamak İçin (Alive)

Yaşamak İçin (Alive)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1993

Gerçek hikayeden uyarlanan 1993 yapımı Yaşamak İçin (Alive), Frank Marshall yönetiminde karşımıza geliyor. Ethan Hawke, Josh Hamilton, Vincent Spano, Bruce Ramsay ve John Newton ise bu filmin başrol kadrosunu oluşturuyor. Uruguaylı rugby takımının binmiş oldukları uçan And Dağları’na düşer. Çarpışma esnasında yolcuların bir kısmı hayata veda ederler. Geri kalanlar ise dondurucu soğukta hayatta kalma ve kurtarılma mücadelesi verirler.

16 Everest

EverestIMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2015

Çin Halk Cumhuriyeti ve Nepal sınırında bulunan, yaklaşık 9 bin metre yüksekliğindeki Everest Dağı, dağcıların hem en büyük hayali hem de en büyük kabusudur. Geçmişten buyana birçok dağcıya mezar olan bu görkemli güzellik, 2015 yapımı Everest filmiyle karşımıza geliyor. Gerçek hikayeden uyarlanan bu yapım, dağcı ekibinin geri dönüş yolunda yaşamış oldukları felaketi konu alıyor. Baltasar Kormakur tarafından yönetilen bu filmde; Jake Gyllenhaal, Jason Clarke, Josh Brolin, John Hawkes, Michael Kelly, Keira Knightley ve Sam Worthington gibi güçlü oyuncular yer alıyor.

15 Deepwater Horizon

Deepwater HorizonIMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2016

Yine gerçek bir felaketin beyazperdeye aktarılmış haliyle listemize devam ediyoruz. Peter Berg tarafından çekilen 2016 yapımı Deepwater Horizon, Transocean şirketine ait petrol sondajında 2010 yılında meydana gelen patlamayı konu ediniyor. 100’den fazla işçinin bulunduğu Deepwaater Horizon’da gerçekleşen bu felaket, birçok çalışanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu çarpıcı olayın sinemaya uyarlanmış halinde ise Mark Wahlberg, Kate Hudson, Kurt Russell, Gina Rodriguez, Dylan O’Brien ve John Malkovich gibi isimler yer alıyor.

14 Melankoli (Melancholia)

Melankoli (Melancholia)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2011

2011 yılının en başarılı yapımlarından biriyle daha listemize devam ediyoruz. Danimarka yapımı bir bilim kurgu filmi olan Melankoli (Melancholia), aslında Depresyon Üçlemesi’nin ikinci filmi olarak izleyicilerle buluşmuştur. Katılmış olduğu festivallerden de ödüllerle ayrılan bu film Lars Von Trier tarafından yazılıp yönetilmiş olup; Kristen Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexander Skarsgard ve Kiefer Sutherland gibi güçlü oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

13 Ben Efsaneyim (I Am Legend)

Ben Efsaneyim (I Am Legend)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2007

Hem insanlığın başına gelen felaketi hem de kıyamet sonrasını konu alan 2007 yapımı Ben Efsaneyim (I Am Legend) filmi de en iyiler arasında yer alıyor. Yayılan virüsle zombileşen bir şehirde, köpeği ile birlikte hayatta kalma ve virüsü yok etme mücadelesi veren Robert’ın hikayesi anlatılıyor. Genellikle oğluyla izleyici karşısına çıkan Will Smith, bu kez kızı Willow Smith ile boy gösteriyor. Ayrıca Alice Braga’nın da başrollerinde oynadığı bu yapım; Francis Lawrence yönetimiyle huzurlarınıza geliyor.

12 Uçuş (Flight)

Uçuş (Flight)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2012

Robert Zemeckis’in yönetmen koltuğunda oturduğu 2012 yapımı Uçuş (Flight) filmi de katılmış olduğu festivallerden ödülle dönmeyi başarmış yapımlardan bir tanesidir. Denzel Washington’ın yanı sıra Kelly Reilly, Nadine Velaquez, John Goodman, Don Cheadle ve Bruce Greenwood gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındıran Uçuş filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

11 Sully

SullyIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2016

Uçuş filmiyle benzer bir konuyu işleyen, fakat gerçek bir hikayeyi gözler önüne seren 2016 yapımı Sully, aslında gerçekleşmesi önlenen bir felaketten sonra yaşananları konu alıyor. Chesley “Sully” Sullenberger adında bir tecrübeli bir pilotun, felaketi önleyerek Hudson Nehri’ne zorunlu iniş yaparak 155 yolcunun ve mürettebatın hayatını kurtarır. Başlangıçta kahraman olarak karşılanan Sully, bazı yetkililerin ise suçlamalarıyla karşılaşır. Clint Eastwood tarafından gerçek hikayeden uyarlanan bu yapım; Tom Hanks ve Aaron Eckhart gibi iki güçlü ismi de bünyesinde barındırıyor.

10 Artçı Şok (Tang shan da di zhen)

Artçı Şok (Tang shan da di zhen)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2010

Başta 17 Ağustos Depremi başta olmak üzere, ülkemizde gerçekleşen afetleri hatırlatan 2010 yapımı bir Çin filmiyle listemize devam ediyoruz. Artçı Şok (Tang shan da di zhen) adındaki bu film; 28 Temmuz 1976 tarihinde Çin’de gerçekleşen ve yaklaşık 240 bin kişinin ölümüne neden olan 7,8 şiddetindeki Tangshan Depremi’ni konu alıyor. Aftershock ve Felaketin İzleri adıyla da bilinen bu Feng Xiaogang filmi katılmış olduğu festivallerden de ödüllerle ayrılmıştır.

9 Zombi Ekspresi (Train to Busan)

Zombi Ekspresi (Train to Busan)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2016

2016 yılında vizyona giren ve en iyi Kore filmleri arasında yer alan Zombi Ekspresi (Train to Busan) ile listemize devam ediyoruz. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Yeon Sang-ho’nun üstlendiği bu film, katılmış olduğu festivallerden de ödülle ayrıldı. Başrollerinde Gong Yoo, Jung Yu-mi ve Ma Dong-seok gibi başarılı isimlerin yer aldığı bu yapım; zombi istilası sırasında Seul’den Busan’a doğru giden bir trenin içerisinde sıkışıp kalan yolcuların vermiş olduğu mücadeleyi anlatıyor.

8 Uçuş 93 (United 93)

Uçuş 93 (United 93)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2006

El-Kaide terör örgütü tarafından 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olan intihar saldırıları yakın dönemde gerçekleşen unutulmaz felaketlerden bir tanesiydi. Bu hazin olaydan 5 yıl sonra Paul Greengrass tarafından çekilen Uçuş 93 (United 93) adındaki film de daha fazla can kaybı olmasını önleyen kahraman United Airlines 93 yolcularının hikayesini anlatıyor.

7 28 Gün Sonra (28 Days Later)

28 Gün Sonra (28 Days Later)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2002

28 gün boyunca komada olduğunuzu ve ayıldıktan sonra bomboş bir dünyaya uyandığınızı düşünün. Sonrasında ise şehirdeki insanların nerde olduklarını merak ederek dolaşırken, virüs kapmış insanların size saldırdığını hayal etmeye çalışın. Kabus gibi değil mi? İşte 2002 yapımı 28 Gün Sonra (28 Days Later) filmi tam olarak bu konuyu işliyor. Alex Garland’ın senaryosunu yazdığı, Danny Boyle’ın ise yönetmen koltuğunda oturduğu bu film; Cillian Murphy, Naomie Harris, Megan Burns, Brendan Gleeson ve Christopher Eccleston gibi oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

6 Kıyamet Günü (Lo Imposible)

Kıyamet Günü (Lo Imposible)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2012

Gerçek bir hikayeyi konu alan ve bu dramı gerçekçi bir dille işleyen 2012 yapımı Kıyamet Günü (Lo Imposible) filmi de en iyiler arasında yer alıyor. 2004 Hint Okyanusu depremi ve tsunamisi gerçekleştiği sırada Tayland’da tatil yapan bir ailenin kurtuluş ve kavuşma mücadelesini konu alıyor. Juan Antonio Bayona tarafından çekilen bu İspanyol filmi ayrıca Naomi Watts, Ewan McGregor ve Tom Holland’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni topluyor.

5 Apollo 13

Apollo 13IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1995

1970 yılında felaketin eşiğinden dönülen Apollo 13 isimli bir Ay görevinin beyazperdeye uyarlanmış hali olan bu Oscar ödüllü film, bütünüyle beğeni toplamayı başarıyor. Ron Howard’ın yönetmen koltuğunda oturduğu, Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton’ın ise başrollerinde oynadığı 1995 yapımı Apollo 13; Ed Harris ve Gary Sinise gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.  

4 Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes)

Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2011

Geçmiş yapımlarıyla da fark yaratan Maymunlar Cehennemi serisi, 2011 yılında vizyona giren Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes) filmiyle de izleyicilerden tam not almayı başardı. Etkileyici bir kurgu ve efektlerle süslenen bu yapım, yeni seri olarak merak uyandırmaya devam ediyor. Rupert Wyatt’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu bilim kurgu filmi; Andy Serkis, James Franco ve John Lithgow gibi güçlü oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

3 Yerçekimi (Gravity)

Yerçekimi (Gravity)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2013

2013 yılının ödüllere doymayan yapımlarından biri olan Yerçekimi (Gravity) özellikle de gerçekçi görselleriyle izleyicileri mest etmeyi başarmıştı. Alfonso Cuaron yönetiminde izleyici karşısına çıkan bu 100 bin dolarlık film; Sandra Bullock, George Clooney ve Ed Harris’ten oluşan kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

2 Titanik (Titanic)

Titanik (Titanic)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1997

Dönemin Oscar ödüllerini silip süpürmekle kalmayıp, milyar dolarlık gişe hasılatlarıyla zirvede yer alan Hollywood filmleri listesinde de yıllardır ilk sıralara adını yazdıran Titanik (Titanic) de gerçek hikayeden uyarlanmış bir yapım olarak karşımıza geliyor. 20 yıl önce vizyona giren bu James Cameron filmi, bütünüyle izleyicileri büyülemeyi başarmıştı. Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet ise olağanüstü oyunculuk performanslarıyla seyircilerin kalplerini fethetmişti.

1 Yaratık (Alien)

Yaratık (Alien)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1979

Efsanevi bir bilim kurgu serisinin ilk filmi olan ve 1979 yılında vizyona giren Yaratık (Alien); Ridley Scott imzalı başyapıtlardan da bir tanesidir. Dönemin gişe rekorlarını da alt üst eden bu yapım devam filmleriyle de başarılı oldu. 2017 yılında da yeniden, fakat farklı kadro ve senaryo ile izleyici karşısına çıkacak olan Yaratık filminin; Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt ve Harry Dean Stanton’dan oluşan ilk filmi gibi başarılı olup olmayacağını ise 18 Mayıs’tan itibaren göreceğiz.

Çoğunluğu gerçek olaylardan uyarlanan en iyi felaket filmleri, bizleri fazlasıyla germeyi ve hüzünlendirmeyi başarıyorlar. Bir daha bu tarz felaketlerin yaşanmamasını temenni ediyoruz.

İnsanlık tarihine unutulmaz bir yere sahip olan felaketlerin ve çeşitli kıyamet senaryolarının yer aldığı başarılı yapımları huzurlarınıza getirdik. Peki, listemizde bulunan gerilim ve dram dolu en iyi felaket filmlerinden hangileri sizlerinde beğendiği yapımlar arasında yer alıyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın