Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

En İyi 35 Felaket – Doğal Afet Filmleri Listesi ve Önerileri

En iyi felaket filmler; Doğal afetlerin, insan kaynaklı kazaların veya uzaylı istilasından kaynaklanan yıkımları konu alıyorlar. Bazen bu talihsiz olayları bolca görsel efekt ile harmanlayan, bazen ise küçük efektlerle süsleyen bu yapımlar, izleyicilerin fazlasıyla dikkatlerini cezbediyorlar. Özellikle de gerçek hikayelerin anlatıldığı felaketler, bizleri daha da fazla etkilemeyi başarıyorlar.

Dramın, aksiyonun ve gerilimin eksik olmadığı en iyi felaket filmlerini huzurlarınıza getiriyoruz. Genellikle depremler, tsunamiler, kazalar ve fantastik öğeleri bünyelerinde barındıran bu yapımlar; özellikle de aşırı efektleriyle bazen seyircilere saçma gelirken, bazen ise gerçek veya gerçekleşme ihtimali yüksek konuları işleyerek bizleri düşündürmeyi başarıyorlar. Bu filmleri izlerken “acaba bizim de başımıza gelebilir mi,” sorusunu sormadan edemiyoruz. Bu arada dünyanın sonu temalı en iyi kıyamet filmlerine de göz atmak isteyebilirsiniz.

Şimdi ise genellikle insan kaynaklı ve doğal afet konulu filmlerden oluşan en iyiler listesini sizlerle buluşturuyoruz. Toplamda 35 filmden ve bonuslardan oluşan bu listede 2016 ve 2017 yıllarına ait filmler de yer alıyorlar. İşlemiş oldukları farklı konulara göre kategorileştirdiğimiz bu filmlerin her birinin IMDb puanına göre sıralandığını da söylemeden geçmeyelim. Daha fazla lafı uzatmadan gelmiş geçmiş en iyi afet filmlerini huzurlarınıza getiriyoruz.

İşte karşınızda en iyi felaket filmleri listesi;

En İyi Felaket Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

En iyi felaket ve afet filmleri gerilim ve dram dolu anlar yaşatmaya devam ediyorlar. Görsel efektlerle süslenip izleyicileri daha da fazla heyecanlandırmayı başaran bu etkileyici filmleri huzurlarınıza getiriyoruz.

Doğal Afet Konulu En İyi Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Doğal afet filmleri, bizleri en fazla geren yapımlar olabilirler. Ne yapacağı belli olmayan Tabiat Ana’nın hışmından kurtulma mücadelesi veren insanların hikayelerinin anlatıldığı doğal afet temalı yapımlarla listemize başlıyoruz.

10. San Andreas Fayı (San Andreas)

IMDb Puanı: 6,1

San Andreas Fayı (San Andreas)2015 yapımı San Andreas Fayı (San Andreas) filmiyle listemize başlıyoruz. Gerçeklikten oldukça uzak bir kurguya sahip olmasına rağmen, gerilim sahneleriyle aklımızı başımızdan alan bu Brad Peyton filmi, kadrosuyla da beğeni topluyor. Dwayne Johanson, Alexadra Daddario, Carla Gugino ve Ioan Gruffudd gibi isimlerin yanı sıra ünlü şarkıcı Kylie Minouge da konuk oyuncu olarak bu yapımda yer alıyor.

9. Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm)

IMDb Puanı: 6,4

Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm)Yönetmenliğini Wolfgang Petersen’ın yaptığı, 2000 yılında vizyona giren Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm) filmi, izleyicilere gerilim dolu anlar yaşatmayı başarıyor. George Clooney, Mark Wahlberg, John C. Reilly, William Fichtner ve Diane Lane gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ise bu filmi çok daha etkileyici hale getiriyor. Sebastian Junger’in eserinden uyarlanan bu film; büyük bir fırtınanın ortasında kalan balıkçıların yaşam mücadelelerini anlatıyor.

8. Yarından Sonra (The Day After Tomorrow)

IMDb Puanı: 6,5

Yarından Sonra (The Day After Tomorrow)Birçok etkileyici yapımla karşımıza gelen ve dünyanın en zengin yönetmenleri arasında yer alan Roland Emmerich, bu kez de 2004 yapımı Yarından Sonra (The Day After Tomorrow) ile karşımıza geliyor. Küresel Isınma konusunu ekstrem bir şekilde izleyicilerle buluşturuyor. Jake Gyllenhaal, Emmy Rossun, Dennis Quaid ve Sela Ward gibi isimlerden oluşan kadrosuyla beğeni kazansa da aşırı görsel efektleriyle biraz da olsa abartılı bir yapım olarak tanımlanmıştı.

7. Yaşam Savaşı (Hours)

IMDb Puanı: 6,5

Yaşam Savaşı (Hours)ABD’nin birçok eyaletini yıkıp geçen, can ve mal kayıplarına neden olan Katrina Kasırgası’nın ortasında kalmış bir babanın, kızını kurtarma çabalarını işleyen 2013 yapımı Yaşam Savaşı (Hours) filmi de beğeni topluyor. Eric Heisserer’in yazıp yönettiği bu yapım; Paul Walker ve Genesis Rodriguez gibi tanınmış oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.  

6. Armageddon

IMDb Puanı: 6,6

ArmageddonVizyona girdiği döneme damgasını vuran Armageddon, konusu ve güçlü oyuncu kadrosuyla da fark yaratmıştı. 1998 yılında vizyona giren bu film; Jonathan Hensleigh romanından beyazperdeye uyarlanmıştı. Özellikle de Transformers, Pearl Harbor ve Kaya gibi başarılı filmleriyle tanınan Michael Bay’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu film; Bruce Willis, Ben Affleck, Liv Tyler, Steve Buscemi, Billi Bob Thornton, Michael Clarke Duncan, William Fichtner ve Owen Wilson gibi ünlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyordu. Dünyayı yok edecek bir göktaşını delip, içerisine nükleer bomba yerleştirmekle görevlendirilen bir grup sondajcının hikayesini konu alıyor.

5. Dalga (Bolgen)

IMDb Puanı: 6,7

Dalga (Bolgen)Şimdi ise 2015 Norveç yapımı etkileyici bir felaket filmiyle listemize devam ediyoruz. Genellikle alışık olduğumuz Hollywood yapımlarından biraz daha gerçekçi bir yapıya sahip olan Dalga (Bolgen); tsunaminin yaratmış olduğu yıkımı konu alıyor. Roar Uthaug’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu Norveç filmi, özellikle de klasikleşmiş Hollywood filmlerinden sıkılanlar için ideal bir gerilim filmi olabilir.

EN İYİ TSUNAMI FİLMLERİ SAHNELERİ İÇİN TIKLAYIN.

4. Zor Saatler (The Finest Hours)

IMDb Puanı: 6,8

Zor Saatler (The Finest Hours)Tarihin en büyük gemi kurtarma operasyonlarından birini anlatan 2016 yapımı Zor Saatler (The Finest Hours) filmi de güçlü kadrosu ve konusuyla dikkat çeken yapımlar arasında yer alıyor. Craig Gillespie tarafından yönetilen, Casey Sherman ve Michael J. Tougias’ın kitabından uyarlanan bu film; Chris Pine, Casey Affleck, Ben Foster, Holliday Grainger ve Eric Bana gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da merak uyandırıyor.

3. Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea)

IMDb Puanı: 6,9

Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea)Nathaniel Philbrick romanından uyarlanan 2015 yapımı Denizin Kalbinde (In the Heart of the Sea) filminin yönetmen koltuğunda ise Ron Howard oturuyor. Ayrıca Chris Hemsworth, Cillian Murphy, Tom Holland, Benjamin Walker, Brendan Gleeson ve Ben Whishaw gibi tanınmış isimler de oyuncu kadrosunu oluşturuyor. 1820’lerde balina avlayarak geçimini sağlayan Nantucket gemisinin mürettebatı bu kez baltayı taşa vururlar. Karşılaştıkları İspermeçet balinası bu ekipte yer alan birçok insanın ölümüne neden olacaktır.

2. Kıyamet Günü (Lo Imposible)

IMDb Puanı: 7,6

Kıyamet Günü (Lo Imposible)Gerçek bir hikayeyi konu alan ve bu dramı gerçekçi bir dille işleyen 2012 yapımı Kıyamet Günü (Lo Imposible) filmi de en iyiler arasında yer alıyor. 2004 Hint Okyanusu depremi ve tsunamisi gerçekleştiği sırada Tayland’da tatil yapan bir ailenin kurtuluş ve kavuşma mücadelesini konu alıyor. Juan Antonio Bayona tarafından çekilen bu İspanyol filmi ayrıca Naomi Watts, Ewan McGregor ve Tom Holland’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni topluyor.

EN İYİ DUYGUSAL FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

1. Artçı Şok (Tang shan da di zhen)

IMDb Puanı: 7,6

Artçı Şok (Tang shan da di zhen)Başta 17 Ağustos Depremi başta olmak üzere, ülkemizde gerçekleşen afetleri hatırlatan 2010 yapımı bir Çin filmiyle listemize devam ediyoruz. Artçı Şok (Tang shan da di zhen) adındaki bu film; 28 Temmuz 1976 tarihinde Çin’de gerçekleşen ve yaklaşık 240 bin kişinin ölümüne neden olan 7,8 şiddetindeki Tangshan Depremi’ni konu alıyor. Aftershock ve Felaketin İzleri adıyla da bilinen bu Feng Xiaogang filmi katılmış olduğu festivallerden de ödüllerle ayrılmıştır.

Bonus: Geostorm

Gösterim Tarihi: 20 Ekim 2017

Geostorm2017 yılının sabırsızlıkla beklenen en heyecan verici filmleri arasına adını yazdıran Geostorm; “tabiatın kontrolü insanlığın eline geçseydi ne olurdu,” sorusunu etkileyici bir dille gözler önüne serecek. Fantastik, gerilim ve aksiyon türlerini de bünyesinde barındıran bu yapım, hem oyuncu kadrosu hem de görsel efektleriyle oldukça dikkat çekiyor. Dean Devlin tarafından yönetilen bu yapım; Gerard Butler, Katheryn Winnick, Abbi Cornish, Ed Harris ve Andy Garcia gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

Zombi Konulu En İyi Felaket Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Genellikle iyilik yapmak ve hastalıklara çare bulup dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek isteyen çılgın bilim adamları, büyük kazalara yol açarak, insan ırkının sonunu getirebilecek olaylar yaratıyorlar. İşte karşınızda aksiyonun eksik olmadığı en iyi zombi filmleri;

5. Ölümcül Deney (Resident Evil)

IMDb Puanı: 6,7

Ölümcül Deney (Resident Evil)Zombi istilasıyla gerçekleşen ve 2016 yılında da devam eden kıyametin fitili 2002 yılında ateşlenmişti. Peter W. S. Anderson yönetiminde ilk olarak 2002 yılında vizyona giren Ölümcül Deney (Resident Evil), bütünüyle izleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Ünlü bir video oyunundan uyarlanan bu yapım, Milla Jovovich ve Michelle Rodriguez’den oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekmişti.

VİDEO OYUNLARINDAN UYARLANMIŞ YÜKSEK HASILATLI EN İYİ FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

4. Dünya Savaşı Z (World War Z)

IMDb Puanı: 7,0

Dünya Savaşı Z (World War Z)Kötülük adına çalışan çılgın bilim insanları, türümüzü zombileştirmeye devam ediyorlar. 2013 yılının beğenilen yapımlarından biri olan Dünya Savaşı Z (World War Z), öncelikle Güney Kore’de baş gösterip, sonrasında ise dünyaya yayılan bir virüs ile insanlığın hayatta kalma savaşını konu alıyor. Marc Forster’ın yönettiği bu film; Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz ve David Morse gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni topluyor.  

3. Ben Efsaneyim (I Am Legend)

IMDb Puanı: 7,2

Ben Efsaneyim (I Am Legend)Hem insanlığın başına gelen felaketi hem de kıyamet sonrasını konu alan 2007 yapımı Ben Efsaneyim (I Am Legend) filmi de en iyiler arasında yer alıyor. Yayılan virüsle zombileşen bir şehirde, köpeği ile birlikte hayatta kalma ve virüsü yok etme mücadelesi veren Robert’ın hikayesi anlatılıyor. Genellikle oğluyla izleyici karşısına çıkan Will Smith, bu kez kızı Willow Smith ile boy gösteriyor. Ayrıca Alice Braga’nın da başrollerinde oynadığı bu yapım; Francis Lawrence yönetimiyle huzurlarınıza geliyor.

2. Zombi Ekspresi (Train to Busan)

IMDb Puanı: 7,5

Zombi Ekspresi (Train to Busan)2016 yılında vizyona giren ve en iyi Kore filmleri arasında yer alan Zombi Ekspresi (Train to Busan) ile listemize devam ediyoruz. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Yeon Sang-ho’nun üstlendiği bu film, katılmış olduğu festivallerden de ödülle ayrıldı. Başrollerinde Gong Yoo, Jung Yu-mi ve Ma Dong-seok gibi başarılı isimlerin yer aldığı bu yapım; zombi istilası sırasında Seul’den Busan’a doğru giden bir trenin içerisinde sıkışıp kalan yolcuların vermiş olduğu mücadeleyi anlatıyor.

1. 28 Gün Sonra (28 Days Later)

IMDb Puanı: 7,6

28 Gün Sonra (28 Days Later)28 gün boyunca komada olduğunuzu ve ayıldıktan sonra bomboş bir dünyaya uyandığınızı düşünün. Sonrasında ise şehirdeki insanların nerde olduklarını merak ederek dolaşırken, virüs kapmış insanların size saldırdığını hayal etmeye çalışın. Kabus gibi değil mi? İşte 2002 yapımı 28 Gün Sonra (28 Days Later) filmi tam olarak bu konuyu işliyor. Alex Garland’ın senaryosunu yazdığı, Danny Boyle’ın ise yönetmen koltuğunda oturduğu bu film; Cillian Murphy, Naomie Harris, Megan Burns, Brendan Gleeson ve Christopher Eccleston gibi oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

İnsan Kaynaklı En İyi Felaket Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İnsan kaynaklı zombi filmlerini bir kenara bırakıp, şimdi de kazaların felaketlere yol açtığı yapımları huzurlarınıza getiriyoruz. Gerilim ve dram türlerini etkileyici bir dille anlatan en iyi felaket filmleri karşınızdalar.

15. Salgın (Contagion)

IMDb Puanı: 6,6

Salgın (Contagion)Olağanüstü bir kadroya sahip olan 2011 yapımı Salgın (Contagion) filmi, Scott Z. Burns’ün tarafından yazılıp, Steven Soderbergh tarafından yönetilmiştir. İlk olarak Venedik Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkan bu film; Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Jude Law, Marion Cotillard, Laurence Fishburne ve Bryan Cranston gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da merak uyandırıyor.

14. K-19: Tehlikeli Saatler (K-19: The Widowmaker)

IMDb Puanı: 6,7

K-19: Tehlikeli Saatler (K-19: The Widowmaker)Gerçek bir hikayenin beyazperdeye uyarlanmış hali olan K-19: Tehlikeli Saatler (K-19: The Widowmaker), Rusya’nın ilk nükleer denizaltında yaşanan felaketi gözler önüne seriyor. 2002 yılında vizyona giren bu Kathryn Bigelow filminin başrollerinde ise Harrison Ford ve Liam Neeson gibi usta oyuncular yer alıyor. Dram ve gerilimin harmanından oluşan bu film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

13. Uzay Yolcuları (Passengers)

IMDb Puanı: 7,0

Uzay Yolcuları (Passengers)2016 yılının Oscar adayı filmlerinden olan Uzay Yolcuları (Passengers), konusu ve kararında efektleriyle beğeni toplamayı başarmıştı. Morten Tyldum tarafından yönetilen bu yapımın senarist koltuğunda ise Jon Spaihts oturuyor. Hibernasyon ile başlayan arızanın devamında felakete doğru uzanan bozulmaların yaşandığı bu etkileyici filmin başrollerinde ise Chris Pratt ve Jennifer Lawrence gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

12. Jurassic World

IMDb Puanı: 7,0

Jurassic WorldEfsanevi Jurassic Park serisinin en yeni versiyonu olan 2015 yapımı Jurassic World, serinin ilk filmi kadar olmasa da izleyicilerin beğenisini toplamayı başardı. Farklı canlıların DNA’ları birleştirerek ortaya çıkarılan yeni türde bir dinozorun, zekasını kullanarak bulunduğu kafesten kaçmasını ve sonrasında yaşanan felaketi konu alan bu yapım da en iyi felaket filmleri arasında yer alıyor. Colin Trevorrow tarafından yönetilen bu film; Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, B. D. Wong, Vincent D’Onofrio, Irrfan Khan ve Omar Sy gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

11. Yaşamak İçin (Alive)

IMDb Puanı: 7,1

Yaşamak İçin (Alive)Gerçek hikayeden uyarlanan 1993 yapımı Yaşamak İçin (Alive), Frank Marshall yönetiminde karşımıza geliyor. Ethan Hawke, Josh Hamilton, Vincent Spano, Bruce Ramsay ve John Newton ise bu filmin başrol kadrosunu oluşturuyor. Uruguaylı rugby takımının binmiş oldukları uçan And Dağları’na düşer. Çarpışma esnasında yolcuların bir kısmı hayata veda ederler. Geri kalanlar ise dondurucu soğukta hayatta kalma ve kurtarılma mücadelesi verirler.

10. Melankoli (Melancholia)

IMDb Puanı: 7,1

Melankoli (Melancholia)2011 yılının en başarılı yapımlarından biriyle daha listemize devam ediyoruz. Danimarka yapımı bir bilim kurgu filmi olan Melankoli (Melancholia), aslında Depresyon Üçlemesi’nin ikinci filmi olarak izleyicilerle buluşmuştur. Katılmış olduğu festivallerden de ödüllerle ayrılan bu film Lars Von Trier tarafından yazılıp yönetilmiş olup; Kristen Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexander Skarsgard ve Kiefer Sutherland gibi güçlü oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

EN İYİ PSİKOLOJİK GERİLİM FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

9. Everest

IMDb Puanı: 7,1

EverestÇin Halk Cumhuriyeti ve Nepal sınırında bulunan, yaklaşık 9 bin metre yüksekliğindeki Everest Dağı, dağcıların hem en büyük hayali hem de en büyük kabusudur. Geçmişten buyana birçok dağcıya mezar olan bu görkemli güzellik, 2015 yapımı Everest filmiyle karşımıza geliyor. Gerçek hikayeden uyarlanan bu yapım, dağcı ekibinin geri dönüş yolunda yaşamış oldukları felaketi konu alıyor. Baltasar Kormakur tarafından yönetilen bu filmde; Jake Gyllenhaal, Jason Clarke, Josh Brolin, John Hawkes, Michael Kelly, Keira Knightley ve Sam Worthington gibi güçlü oyuncular yer alıyor.

8. Deepwater Horizon

IMDb Puanı: 7,2

Deepwater HorizonYine gerçek bir felaketin beyazperdeye aktarılmış haliyle listemize devam ediyoruz. Peter Berg tarafından çekilen 2016 yapımı Deepwater Horizon, Transocean şirketine ait petrol sondajında 2010 yılında meydana gelen patlamayı konu ediniyor. 100’den fazla işçinin bulunduğu Deepwaater Horizon’da gerçekleşen bu felaket, birçok çalışanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu çarpıcı olayın sinemaya uyarlanmış halinde ise Mark Wahlberg, Kate Hudson, Kurt Russell, Gina Rodriguez, Dylan O’Brien ve John Malkovich gibi isimler yer alıyor.

7. Uçuş (Flight)

IMDb Puanı: 7,3

Uçuş (Flight)Robert Zemeckis’in yönetmen koltuğunda oturduğu 2012 yapımı Uçuş (Flight) filmi de katılmış olduğu festivallerden ödülle dönmeyi başarmış yapımlardan bir tanesidir. Denzel Washington’ın yanı sıra Kelly Reilly, Nadine Velaquez, John Goodman, Don Cheadle ve Bruce Greenwood gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındıran Uçuş filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

DENZEL WASHINGTON FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

6. Sully

IMDb Puanı: 7,5

SullyUçuş filmiyle benzer bir konuyu işleyen, fakat gerçek bir hikayeyi gözler önüne seren 2016 yapımı Sully, aslında gerçekleşmesi önlenen bir felaketten sonra yaşananları konu alıyor. Chesley “Sully” Sullenberger adında bir tecrübeli bir pilotun, felaketi önleyerek Hudson Nehri’ne zorunlu iniş yaparak 155 yolcunun ve mürettebatın hayatını kurtarır. Başlangıçta kahraman olarak karşılanan Sully, bazı yetkililerin ise suçlamalarıyla karşılaşır. Clint Eastwood tarafından gerçek hikayeden uyarlanan bu yapım; Tom Hanks ve Aaron Eckhart gibi iki güçlü ismi de bünyesinde barındırıyor.

5. Apollo 13

IMDb Puanı: 7,6

Apollo 131970 yılında felaketin eşiğinden dönülen Apollo 13 isimli bir Ay görevinin beyazperdeye uyarlanmış hali olan bu Oscar ödüllü film, bütünüyle beğeni toplamayı başarıyor. Ron Howard’ın yönetmen koltuğunda oturduğu, Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton’ın ise başrollerinde oynadığı 1995 yapımı Apollo 13; Ed Harris ve Gary Sinise gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.  

4. Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes)

IMDb Puanı: 7,6

Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes)Geçmiş yapımlarıyla da fark yaratan Maymunlar Cehennemi serisi, 2011 yılında vizyona giren Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes) filmiyle de izleyicilerden tam not almayı başardı. Etkileyici bir kurgu ve efektlerle süslenen bu yapım, yeni seri olarak merak uyandırmaya devam ediyor. Rupert Wyatt’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu bilim kurgu filmi; Andy Serkis, James Franco ve John Lithgow gibi güçlü oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

3. Uçuş 93 (United 93)

IMDb Puanı: 7,6

Uçuş 93 (United 93)El-Kaide terör örgütü tarafından 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olan intihar saldırıları yakın dönemde gerçekleşen unutulmaz felaketlerden bir tanesiydi. Bu hazin olaydan 5 yıl sonra Paul Greengrass tarafından çekilen Uçuş 93 (United 93) adındaki film de daha fazla can kaybı olmasını önleyen kahraman United Airlines 93 yolcularının hikayesini anlatıyor.

2. Titanik (Titanic)

IMDb Puanı: 7,7

Titanik (Titanic)Dönemin Oscar ödüllerini silip süpürmekle kalmayıp, milyar dolarlık gişe hasılatlarıyla zirvede yer alan Hollywood filmleri listesinde de yıllardır ilk sıralara adını yazdıran Titanik (Titanic) de gerçek hikayeden uyarlanmış bir yapım olarak karşımıza geliyor. 20 yıl önce vizyona giren bu James Cameron filmi, bütünüyle izleyicileri büyülemeyi başarmıştı. Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet ise olağanüstü oyunculuk performanslarıyla seyircilerin kalplerini fethetmişti.

1. Yerçekimi (Gravity)

IMDb Puanı: 7,8

Yerçekimi (Gravity)2013 yılının ödüllere doymayan yapımlarından biri olan Yerçekimi (Gravity) özellikle de gerçekçi görselleriyle izleyicileri mest etmeyi başarmıştı. Alfonso Cuaron yönetiminde izleyici karşısına çıkan bu 100 bin dolarlık film; Sandra Bullock, George Clooney ve Ed Harris’ten oluşan kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

Uzaylı ve Yaratık Temalı En İyi Felaket Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

“Uzayda yaşam var mı,” diye sora sora, sonunda dış dünyalara ait canlıları kızdırarak, kendi gezegenimizin sonunu getiriyoruz. İşte karşınızda uzaylı ve yaratık saldırılarını konu alan en iyi felaket filmleri;

5. Dünyalar Savaşı (War of the Worlds)

IMDb Puanı: 6,5

Dünyalar Savaşı (War of the Worlds)Steven Spielberg imzalı olağanüstü bir yapım olan Dünyalar Savaşı (War of the Worlds) aslında felaketin de ötesinde bir yapım olarak karşımıza geliyor. 2005 yılında vizyona giren bu filmin anlatıcılığını ise Morgan Freeman gibi bir usta isim üstleniyor. Tom Cruise, Dakota Fanning, Justin Chatwin ve Tim Robbins gibi yetenekli oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra kurgusuyla da hayranlık uyandırıyor.

5. Kurtuluş Günü (Independence Day)

IMDb Puanı: 6,9

Kurtuluş Günü (Independence Day)1990’lı yılların en dikkat çeken yapımlarından biri olan Kurtuluş Günü (Independence Day), 2016 yılında da devam filmiyle karşımıza gelmişti. Roland Emmerich’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu etkileyici bilim kurgu filmi, güçlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ve aksiyon dolu sahneleriyle de izleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Will Smith, Jeff Goldblum, Bill Pullman, Vivica A. Fox ve Judd Hirsch gibi isimler de bu yapımı çok daha etkileyici hale getirmişlerdi.

3. Prometheus

IMDb Puanı: 7,0

PrometheusAlien filminin yönetmeni Ridley Scott, bu kez 2012 yapımı Prometheus filmiyle karşımıza geliyor. Etkileyici bir senaryonun, başarılı oyunculuklar ve efektlerle süslenmiş hali olan bu yapım izleyicilerden de tam not almayı başarıyor. Michael Fassbender, Noomi Rapace, Charlize Theron, Guy Pearce ve Idris Elba gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni toplayan bu yapımın 2017 yılında da Alien serisine eklenerek Covenant filmiyle devam edeceği belirtiliyor.

2. Canavar (Cloverfield)

IMDb Puanı: 7,0

Canavar (Cloverfield)Şimdi de J. J. Abrams’ın yapımcılığını, Matt Reeves’in yönetmenliğini ve Drew Goddard’ın ise senaristliğini üstlendiği olağanüstü bir filmle zirveye doğru yaklaşıyoruz. 2008 yılında Canavar (Cloverfield) adıyla izleyicilerle buluşan bu yapım, 2016 yılında da Cloverfield Yolu No: 10 adıyla devam etmişti. Filmde yer alan Lizzy Caplan, Jessica Lucas, T. J. Miller, Mike Vogel ve Odette Annable gibi genç oyuncular ise performanslarıyla beğeni toplamıştı.

UNUTULMAZ EFSANE FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

1. Yaratık (Alien)

IMDb Puanı: 8,5

Yaratık (Alien)Efsanevi bir bilim kurgu serisinin ilk filmi olan ve 1979 yılında vizyona giren Yaratık (Alien); Ridley Scott imzalı başyapıtlardan da bir tanesidir. Dönemin gişe rekorlarını da alt üst eden bu yapım devam filmleriyle de başarılı oldu. 2017 yılında da yeniden, fakat farklı kadro ve senaryo ile izleyici karşısına çıkacak olan Yaratık filminin; Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt ve Harry Dean Stanton’dan oluşan ilk filmi gibi başarılı olup olmayacağını ise 18 Mayıs’tan itibaren göreceğiz.

Bonus: Godzilla

IMDb Puanı: 6,5

GodzillaŞimdi ise bir diğer efsanevi yaratıkla listemizi sonlandırıyoruz. İlk olarak 1954 yılında stop motion tekniğiyle çekilen ve büyük bir başarıya ulaşan Godzilla filmi, her geçen dönem yenilenmeye devam ediyor. Son olarak Gareth Edwards yönetmenliğinde, 2014 yılında vizyona giren bu etkileyici yapım; gelişmiş efektlerinin yanı sıra Elizabeth Olsen, Aaron Johnson, Bryan Cranston ve Ken Watanabe’den oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni toplamıştı.

En İyi Felaket Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Bonus Filmler

En İyi Felaket Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Bonus FilmlerÇoğunluğu gerçek olaylardan uyarlanan en iyi felaket filmleri, bizleri fazlasıyla germeyi ve hüzünlendirmeyi başarıyorlar. Bir daha bu tarz felaketlerin yaşanmamasını temenni ederken, listemizde yer alan filmlere doyamayanlar ayrıca aşağıda bulunan bonuslara da göz atabilirler.

Bonus felaket filmleri; Pompeii, Fırtınanın İçinde (Into the Storm), Darwin’in Kabusu (Darwin’s Nightmare), Dikey Limit (Vertical Limit), Dante Yanardağı (Dante’s Peak), Derin Darbe (Deep Impact), Marslı (The Martian) ve Kasırga (Twister).

EN İYİ SÜRPRİZ SONLU TERS KÖŞE FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

İnsanlık tarihine unutulmaz bir yere sahip olan felaketlerin ve çeşitli kıyamet senaryolarının yer aldığı başarılı yapımları huzurlarınıza getirdik. Peki, listemizde bulunan gerilim ve dram dolu en iyi felaket filmlerinden hangileri sizlerinde beğendiği yapımlar arasında yer alıyor?


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum