Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi ve Yeni 40 Kore Filmi (2020 Güncel Liste)

Geçmişte bizleri etkilemeyi başaran bu filmler, yeni dönemde de damga vuracak gibi görünüyorlar. İşte izlenmesi gereken Kore filmleri;
En İyi ve Yeni 40 Kore Filmi (2020 Güncel Liste)
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bu yapımları izlemeye yeni karar verenler ya da halihazırda takipçisi olanlar için derlemiş olduğumuz bu listede, yeni döneme ait filmler de bulunuyor. Farklı kategorilerde ait IMDb puanına göre sıralamış olduğumuz 40 Kore filmini huzurlarınıza getiriyor ve sizleri Uzak Doğu sinemasının örnekleriyle buluşturuyoruz.

40 Grip (Gamgi)

Grip (Gamgi)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2013

Nereden geldiği ve nasıl çözüleceği bilinmeyen bir virüs, yavaş yavaş insanları sarmaya başlamaktadır. Bununla beraber bir kasaba karantina altına alınır. Zaman geçtikçe virüs etkisini arttırıyor hatta ölümlere neden oluyordur.

Devlet için çalışan bilim insanları ise bu virüse son vermek için canla başla çalışırlar.

Sung-su Kim’in yönettiği filmde, Hyuk Jang, Son Ae ve Roxanne Aparicio gibi oyuncular yer alıyor.

39 Aknyeo

AknyeoIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2017

Filmde, son derece çevik ve başarılı olan seri katilin, hükümet için çalışmaya başladıktan sonra yaşadıklarını izliyoruz. Devlet için birçok farklı görev üstlenen bu kişi, aldığı bir iş sırasında büyük bir yalanı öğrenir ve olayların işlenişi tamamen değişir.

Kore Sineması ve aksiyon filmleri çok fazla ses getirmese de bu yapım oldukça başarılı.

Byung-gil Jung’un senaryo ve yönetmenliği üstlenirken, başrolü ise Ok-bin Kim, Ha-kyun Shin ve Jun Sing paylaşıyor.

38 Fabricated City (Jojakdoen dosi)

Fabricated City (Jojakdoen dosi)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2017

Oyun dünyasında oldukça başarılı olan kahramanımız, işlemediği bir cinayetle suçlanır. Suçsuz olduğunu biliyordur ama kendini ispatlamak için kanıdı yoktur. Bu durumda ona hacker olan arkadaşı yardım eder. Acaba suçsuz olduğunu kanıtlayabilecek midir?

Filmin yönetmenliğini ve senaryosunu Kwang-Hyun Park üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Jae-hong Ahn, Chang-Wook Ji ve Eun-kyung Shim er alıyor.

37 Kan Arzusu (Bakjwi)

Kan Arzusu (Bakjwi)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2009

Kim Ok-bin’in yanı sıra Sang Kang-Ho ve Ha-kyun Shin’in de bulunduğu oyuncu kadrosuyla Cannes Film Festivali Jüri Ödülü’nü ve daha birçok prestijli ödülün de sahibi olan Kan Arzusu (Bakjwi) da en iyiler arasına adını yazdırıyor. Korku, gerilim, romantizm ve fantezi türlerinden oluşan bu yapım Emile Zola’nın eserinden uyarlanmıştır. Emmanuel Virüsü (EV) adı verilen ölümcül bir virüsün yok edilebilmesi için gönüllü bir rahibe olan Sang-hyun, virüs kapar ve ölümün kıyısına gelir. Kan nakliyle mucizevi bir şekilde hayata dönen rahibe, sonraları istemsizce kan içtiğini fark eder ve intihara kalkışır. Ancak ölmez. Sonrasında ise etkileyici olaylar gelişmeye başlar.

36 Juri Üyesi 8 (Bae-sim-won)

Juri Üyesi 8 (Bae-sim-won)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2019

Kore Sineması tarafından oldukça beğenilen ve yüksek bir puan alan filmimizi ünlü yönetmen Seung-wan Hong yönetiyor. Başrolü ise So-Ri Moon, Jo Son-Hyang ve Hyung-shik Park paylaşıyorlar.

Filmimiz, Kore mahkeme tarihinin ilk duruşmasını konu alıyor. Rastgele seçtikleri 8 kişilik jüri ekibi kendilerinden hiç beklenmeyen sorular sorarak mahkemeyi bambaşka bir yere taşırlar…

35 Inseparable Bros

Inseparable BrosIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2019

Arkadaşlık bağını ve sadakatı konu alan film, içinizi ısıtacak cinste. Senaryoda iki arkadaşın kan bağı olmamasına rağmen birbirlerine olan bağlılıkları anlatılıyor.

Sana-Hyo Yook’un objektifinden izlediğimiz filmde, Ha-kyun Shin ve Kwang Son Lee başrolü paylaşıyorlar.

34 Zorlu Operasyon (Geukhanjikeob)

Zorlu Operasyon (Geukhanjikeob)IMdb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2019

Eğer ki bu yapım Hollywood’da çekilseydi, filmimizin IMDb puanı en az 8 olurdu. Son zamanların en özgün senaryolarından birine sahip.

5 dedektif, büyük bir suç örgütünü yakalamak için, bir tavuk restoranında gizlenirler. Herkes burada bir iş üstlenir ve sanki burada çalışıyor gibi hareket ederler.

Aradan geçen zaman sonrasında yaptıkları tarifler o kadar çok beğenilir ki herkes burayı konuşmaya başlar. Bu yaşananların üzerine dedektiflerimiz, mesleği bırakıp bu işe girişirler.

33 Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil

Ben Bir Robotum Ama Sorun DeğilIMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2006

Rain ve Im Soo-jung’un olağanüstü performanslarıyla şekillenen Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil (Ssa I Bo Geu Ji Man Gwen Chan A), 2006 yılında vizyona girdi ve izleyicilerin kalplerini çalmayı başardı. Romantik komedi filmi olan Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil; akıl hastanesinde kendisini robot sanan bir kız ile ruhları çalabildiğine inanan bir erkeğin etkileyici hikayesini anlatıyor.

32 MoonLit Winter (Yunhui-ege)

MoonLit Winter (Yunhui-ege)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2019

Oldukça sofa düşünülmüş, profesyonel bir yapım diyebiliriz. Filmde kullanılan çekim teknikleri ve oyuncuların karakterle bir olmaları, oldukça etkileyici. Bu yapımlara ön yargınız var ise, bu film size yardımcı olacaktır.

Nae Hyung Lim yönetmen koltuğunda görev alırken, Hee-ae Kim, So-hye Kim ve Yuko Nakamura başrolü paylaşıyorlar.

31 Karanlık Sırlar (Janghwa, Hongryeon)

Karanlık Sırlar (Janghwa, Hongryeon)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2003

En çok izlenen Kore filmi unvanına sahip olan Karanlık Sırlar (Janghwa, Hongryeon); psikolojik korku türünün en iyi örneklerinden de bir tanesidir. 2003 yılında vizyona giren bu etkileyici film, bir şehir efsanesinden ilham alınmış olup, İki Kızkardeşin Hikayesi olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda etkileyici oyunculuk performanslarıyla da hayranlık uyandıran bu filmi de izlenmesi gerekenlere ekleyebilirsiniz.

30 İyi, Kötü ve Tuhaf (Joheunnom, Nabbeunnom, Isanghannom)

İyi, Kötü ve Tuhaf (Joheunnom, Nabbeunnom, Isanghannom)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2008

2008 yapımı başarılı aksiyon macera filmleri arasına adını yazdıran İyi, Kötü ve Tuhaf (Joheunnom, Nabbeunnom, Isanghannom); Lee Byung-hun, Song Kang-Ho ve Jung Woo-sung gibi ünlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Ödüllü bir yapım olarak karşımıza gelen İyi, Kötü ve Tuhaf, ayrıca The Good, the Bad, The Weird adıyla da biliniyor. İyi, Kötü ve Çirkin adındaki efsaneden esinlenilerek beyaz perdeye uyarlanan bu western filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

29 Kurt Çocuk (Neuk dae so nyeon)

Kurt Çocuk (Neuk dae so nyeon)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2012

2012 yılında vizyona giren Kurt Çocuk (Neuk dae so nyeon); fantezi ve romantizm türlerinin karışımından oluşuyor. Gösterime girdiği tarihten itibaren birçok ödülün de kazanını olan bu yapım; Song Joong-ki, Park Bo-young, Yeon-suk Ahn gibi genç isimleri de kadrosunda barındırıyor.

Vücut ısısı yüksek, göz rengi gri ve dişleri ise oldukça keskin bir genç adam, sinirlendiğinde ise canavarımsı bir kurda dönüşüyor. Fakat bu genç kendisine yardımcı olan bir kıza aşık olur. Aradan yıllar geçer. Genç kız yaşlanmış olsa da Kurt Çocuğu aklından bir türlü çıkaramamıştır.

28 Zombi Ekspresi (Train to Busan)

Zombi Ekspresi (Train to Busan)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2016

2016 yılının başarılı filmleri arasına adını yazdıran Zombi Ekspresi (Train to Busan); Gong Yoo, Yeon Sanh-ho, Ma Dong-Seok ve Choi Woo-shik gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında vizyona girmesine rağmen birçok sinema ödülünün de kazananı olan Zombi Ekspresi, adından da anlaşılacağı üzere, zombi istilası sırasında tren içerisinde mahsur kalan insanların hayatta kalma çabalarını konu alıyor. Ayrıca bu yapım 7 Ağustos’ta 10 milyon seyirciye ulaşan 2016 yılının ilk Kore filmi unvanına da sahiptir.

27 Papatya (Deiji)

Papatya (Deiji)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2006

Jun Ji-hyun, Jung Woo-sung ve Lee Sung-jae gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla etkileyici bir film haline gelen Papatya (Deiji); dram türünde en başarılı örneklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. 2006 yılında vizyona giren Papatya; mafya için çalışan bir kiralık katil ile genç ve güzel bir ressamın aşkını konu alıyor. Kiralık katil olan Park Yi’nin, Hye-Young’u bir papatya tarlasında resim yaparken görür ve ilk andan itibaren içinde büyük bir aşk yeşermiş olur. Fakat dedektif Woo’nun işe karışmasıyla olaylar çıkılmaz bir hal alacaktır.

26 İntikam Meleği (Chinjeolhan Geumjassi)

İntikam Meleği (Chinjeolhan Geumjassi)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2005

Lee Young-ae, Min-sik Choi ve Song Kang-Ho gibi birbirinden başarılı isimleri bünyesinde barındıran 2005 yapımı İntikam Meleği (Chinjeolhan Geumjassi), suç ve dram türlerinin en etkileyici örneklerinden bir tanesidir. Lady Vendetta adıyla da bilinen bu yapım; tam 13,5 yıl boyunca işlemediği bir suçtan dolayı hapis yatan Lee Geum-ja’nın dizginleyemediği intikam arzusunu olağanüstü bir şekilde gözler önüne seriyor.

25 Şüphe (Beoning)

Şüphe (Beoning)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2018

Filmimiz, çocukluk arkadaşlarının  yeniden birbirlerini bulması ve yaşadıkları ilginç ıkaykaru jıby alıyor.  Dram ve gerilime bolca yer verilen Şüphe, nefes almadan izlemenizi sağlayacak müthiş bir yapım.

Chang-gong Lee’nin yönetmen koltuğuna oturduğu filmde, Ah-In Yoo, Jong-seo Jun ve Steven Yeun oyuncu kadrosunda yer alıyor.

24 Acı Tatlı Hayat (Dalkomhan Insaeng)

Acı Tatlı Hayat (Dalkomhan Insaeng)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2005

Byung-Hun Lee’nin başrolünde oynadığı Acı Tatlı Hayat (Dalkomhan Insaeng); Jung-Min Hwang ve Ku Jin gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Dramın yanı sıra aksiyon ve suç türlerini de etkileyici bir dille gözler önüne seriyor. Uzak Doğu sinemasının en önemli eserlerinden biri olan Acı Tatlı Hayat; mafya liderinin sağ kolu olan Sunwoo’nun sevdiği kadın tarafından ihanete uğramasını ve sonrasında yaşadıklarını konu alıyor.

23 Haklı İntikam (Boksuneun Naui Geot)

Haklı İntikam (Boksuneun Naui Geot)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2002

Song Kang-Ho, Bae Doona ve Ha-kyun Shin gibi başarılı isimleri bünyesinde barındıran Haklı İntikam (Boksuneun Naui Geot); 2002 yılına damga vurmayı başarmıştı. Hasta kız kardeşine böbrek nakli yapılabilmesi için çocuk kaçıran Ryu, duyma yetisini kaybetmiş bir adamdır. İşlemiş olduğu bu suç ile organ mafyasıyla da başı belaya giren Ryu; kendisini işkence, cinayet ve intihara kadar uzanan bir hikayenin içerisinde bulur.

22 Hüzünden Öte (Seulpeumboda deo seulpeun iyagi)

Hüzünden Öte (Seulpeumboda deo seulpeun iyagiIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2009

Kwon Sang-woo, Lee Bo-young ve Lee Beom-soo gibi başarılı isimleri kadrosunda barındıran Hüzünden Öte (Seulpeumboda deo seulpeun iyagi), ayrıca More Than Blue adıyla da biliniyor. Bu 2009 yapımı Kore filmi, dram ve romantizmin eşsiz harmanından oluşuyor. Ailesi tarafından K ve ailesini trafik kazasında kaybeden Cream liseden beri arkadaşlardır. Zamanla aynı evde yaşamaya karar veren bu ikiliden K, Cream’e sırılsıklam aşıktır. Sürekli sevgili değiştiren Cream’i sessiz bir şekilde izler. Fakat ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen K, artık bir şeyler yapmak zorunda kalacaktır.

21 Benim Yolum (Mai Wei)

Benim Yolum (Mai Wei)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2011

Dram ve aksiyonu bir arada seyirci ile buluşturan 2011 yapımı Benim Yolum (Mai Wei), sizleri II. Dünya Savaşı’nın başlangıcına götürecek. Japonya tarafından işgal edilen Kore’de iki gencin birer atletken, cephede savaşan askerler haline gelmeleri anlatılıyor. Albay olan büyükbabası ile yaşan Tatsuo, dedesinin bombalı bir paket ile haince öldürülmesine tanık olur.

Paketi veren ise Albay’ın evinde hizmetkarlık yapan Jun-shik Kim’in babasıdır. Tatsuo bu olaydan dolayı Kim ailesini suçlar. Zaman hızla geçer ve koşuda oldukça başarılı olan iki genç de atletizm seçmelerine katılırlar. Kim, Tatsuo’yu geçerek birinci olsa da Japon komitesi tarafından elenir. Sonrasında ise Japonlar ile kavgaya karışan Kim, Japon – Sovyet muharebesine gönderilir. Tatsuo ise bu birliğin albayı olarak görevlendirilmiştir. İşte böylece hikaye de başlamış olur.

20 1987

1987IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2017

Senaryo gerçek bir hikayeden esinlenilmiş. Oldukça seri işleyişi ve kalitesi filmi sıkılmadan izlemenize neden olacak.

Hükümete karşı görüşlü olan bir üniversite öğrencisi, aktifliğinden dolayı polisler tarafından tutuklanır. Konuşması için işkenceye tabi tutulan bu genç polislerin dozu aşması ile hayatını kaybeder.

Polisin olayı insanlara başka aktardığı sırada, ölen gencin arkadaşları olayların gerçek halini ortaya çıkarmak için elinden geleni yaparlar.

19 Klasik (Keulraesik)

Klasik (Keulraesik)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2003

Dram ve romantizm türlerinin harmanından oluşan 2003 yapımı Klasik (Keulraesik) de ödüllü Kore filmleri arasına adını yazdırıyor. Son Ye-jin, Jo In-sung ve Jo Seung-woo gibi daha birçok ismi de bünyesinde barından bu film; Jin-hae’nin annesinin ilk aşkı ile buram buram sevda kokan mektuplaşmasını konu alıyor. Ayrıca bu mektuplar içerisinde bir de gizemi barındırıyorlar.

18 Ev Yolu (Jibeuro)

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2002

Jeong-hyang Lee’nin senaryoyu ve yönetmenliği üstlendiği dram dolu filmde, Seung-ho Yoo ve Eul-boon Kim başrolü paylaşıyorlar.

Filmimiz, yaz tatilini anneannesinin yanında geçirmek zorunda kalan son derece şımarık olan bir çocuk ve torununun mutluluğu için her şeyi yapabilecek anneanneyi konu alıyor. Listemizin en iyi filmlerinden olduğunu söyleyebiliriz.

17 Şeytanı Gördüm (Ang Ma Reul Bo At Da)

Şeytanı Gördüm (Ang Ma Reul Bo At Da)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2010

Lee Byung-hun ve usta oyuncu Min-sik Choi’nin başrollerini paylaştıkları 2010 yapımı etkileyici bir film olan Şeytanı Gördüm (Ang Ma Reul Bo At Da), izleyicileri fazlasıyla germeyi başarıyor. Gizli ajan ve sadece zevk için öldüren zeki bir psikopatın kovalamacasını konu alan Şeytanı Gördüm; nişanlısı öldürülen ajan Dae-hoon’un da intikam arayışını anlatıyor.

16 Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi)

Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2010

Türk dizilerine de ilham kaynağı olan Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi); içermiş olduğu aksiyon sahnelerinin yanı sıra senaryosuyla da en iyiler arasında yer almayı sonuna kadar hak ediyor. 2010 yılında gösterime giren ve ödülleri toplamayı başaran bu yapım; Won Bin ve Kim Sae-ron’un etkileyici performanslarıyla şekillendirdikleri olağanüstü bir yapımdır.

15 Taksi Şoförü (Taeksi woonjunsa)

Taksi Şoförü (Taeksi woonjunsa)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2017

Kore sinemasının son derece ses getirmesi ve insanlar tarafından bu kadar beğenilmesinin nedeni bize sorarsanız özgün senaryoları. Konular çok iyi seçiliyor ve kurgulamalar ile izleyiciye görsel şölen sunuluyor.

1980 yılını konu alan filmimiz bir Alman muhaberin, kahramanımızın taksisine binmesiyle başlıyor. Sıkı yönetimin olduğu ülkede Alman muhabiri hiç tanımadan kabul eden kahramanımızın başına gelen olayları izliyoruz.

14 Ana (Madeo)

Ana (Madeo)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2009

Won Bin ve Hye-ja Kim’in başrollerinde oynadığı ödüllü bir film olan 2009 yapımı Ana (Madeo), hikayesiyle izleyicileri büyülemeyi başarıyor. Fazlasıyla çekingen bir genç adam, cinayet işlemekle suçlanır. Dosyayı bir an önce kapatmak isteyen polisler ise detaysız bir soruşturma ile bu yetersiz genci tutuklarlar. Tutulan avukat da güvenilmez çıkınca, annesi oğlunun masumiyetini kanıtlama için çeşitli olaylara karışır.

13 Ölümcül Takip (Chugyeogja)

Ölümcül Takip (Chugyeogja)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2008

Şimdi ise 2008 yılına damgasını vuran bir diğer filmle listemize devam ediyoruz. Jung-woo Ha, Kim Yoon-seok, Park Hyo-joo, Seo Young-hee ve Kim Yoo-jung gibi isimlerin yer aldığı Ölümcül Takip (Chugyeogja); dram, gerilim ve suç gibi öğeleri bünyesinde barındırıyor. The Chaser adıyla da bilinen bu film; geçmişte bir polis memuru, sonrasında ise kadın satıcısı olan Joong Ho’nun, kendisine bağlı olan kadınların teker teker ortadan kaybolmalarını araştırmasını konu alıyor.

12 Boş Ev (Bin Jip)

Boş Ev (Bin Jip)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2004

Dram ve romantizmi bir arada seyirciyle buluşturan ve aşkın sessizce de yaşanabileceğini gözler önüne seren etkileyici bir yapımla daha listemize devam ediyoruz. Jae Hee, Lee Seung-yeon ve Kwon Hyuk-Ho’nun başrollerinde yer aldığı 2004 yapımı Boş Ev (Bin Jip); eşinden şiddet gören bir kadının, kurtuluşu boş evlere gizlice giren Tae-suk’ta bulmasını anlatılıyor.

11 Hırçın Sevgilim (Yeopgijeogin Geunyeo)

Hırçın Sevgilim (Yeopgijeogin Geunyeo)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2001

Kwak Jae-young’un yönetiminde karşımıza gelen ve içimizi ısıtan bir romantik komedi filmi olan Hırçın Sevgilim (Yeopgijeogin Geunyeo); Kim Ho-sik’in yazmış olduğu aşk mektuplarından ilham alınarak beyazperdeye aktarılmıştır. Jun Ji-hyun ve Tae-hyun Cha ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu 2001 yapımı film kesinlikle sizleri de etkilemeyi başaracak.

10 İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbaharIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2003

2003 yılında vizyona giren ve en etkileyici bir Kore filmi haline gelen İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar (Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom), yüzen bir Budist manastırındaki keşişin, çırağına yaşamın anlamını öğretme çabalarını ve çırağın ise bu evreleri mevsimler olarak anlatmasını konu alıyor. Kim Ki-duk tarafından yönetilen bu film, gişede de büyük bir başarıya ulaşmıştır.

9 Cinayet Günlüğü (Salinui Chueok)

Cinayet Günlüğü (Salinui Chueok)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2003

Song Kang-Ho ve Kim Sang-kyung ikilisinin başrollerini paylaştıkları bir Bong Joon-ho filmi olan Cinayet Günlüğü (Salinui Chueok) da 2003 yılının en etkileyici yapımlarından bir tanesidir. Gerçek bir hikayeden ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan Cinayet Günlüğü; 1986 ila 1991 yılları arasında Güney Kore’de gerçekleşen ilk seri cinayetleri konu alıyor.

8 Kan Kardeşleri (Taegukgi Hwinalrimyeo)

Kan Kardeşleri (Taegukgi Hwinalrimyeo)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2004

2004 yılında vizyona giren Kan Kardeşleri (Taegukgi Hwinalrimyeo) filmi ise 1950’lerde gerçekleşen Kore Savaşı’nı konu alıyor. Kuzey ve Güney Kore’nin karşı karşıya geldikleri bu savaş sırasında, kaybolan ağabeyini arama telaşına düşen bir askerin hikayesini konu alıyor. Jang Dong-gun, Won Bin ve Min-sik Choi gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

7 Hizmetçi (Ah Ga Ssi)

Hizmetçi (Ah Ga Ssi)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2016

2016 yılına bomba gibi giren ve içerdiği erotik sahnelerle de dikkat çeken Hizmetçi (Ah Ga Ssi); psikolojik gerilim türünde en başarılı örneklerden bir tanesidir. Kim Min-hee, Kim Tae-ri, Jung-woo Ha, Cho Jin-woong ve Moon So-ri’den oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratan Hizmetçi; izleyicileri 1930’ların Kore’si ile buluşturuyor. Kendisini Leydi Hideko’ya bir kont olarak tanıtan Fujiwara aslında bir dolandırıcıdır ve Hideko’yu kendisine aşık ederek zenginliğine sahip olmak istemektedir. Hizmetçi Sook-hee’den mal varlığını ele geçirmek için yardım isteyen Fujiwara, Sook-hee’nin hanımına aşık olduğun bilmemektedir.

6 Sessizlik (Do-ga-ni)

Sessizlik (Do-ga-ni)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2011

İşitme engellilerin eğitimi için görevlendirilmiş bir öğretmen, işine başladığından sonra okulda öğrencilere şiddet uygulandığını görür ve bu durumdan son derece rahatsız olur. Artık planı, çocuklara resmen işkence yapan bu insanları buradan attırmaktır.

Dong-hyuk Hwang’ın yönetmenliğini yaptığı filmde, Yoo Gong, Yu-mi Jung ve Hyeon-soo Kim görev alıyorlar.

5 Kim’in Adası (Kimssi Pyoryugi)

Kim’in Adası (Kimssi Pyoryugi)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2009

Jung Ryeo-won ve Jung Jae-young ikilisinin etkileyici oyunculuklarıyla güzelleştirdikleri Kim’in Adası (Kimssi Pyoryugi); 2009 yılında vizyona girdi. Lee Hae-jun’un hem yazıp hem de yönettiği bu romantik film; intihara kalkışan Kim’in nehre atladıktan sonra gözlerini bilinmeyen bir adada açmasını, sonrasında ise odasından hiç çıkmayan bir kızın dürbünle bakarken Kim ve adasına denk gelmesiyle gelişen olayları anlatıyor.

4 Hatırlanacak Bir Anı (Nae Meorisokui Jiwoogae)

Hatırlanacak Bir Anı (Nae Meorisokui Jiwoogae)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2004

Son Ye-jin ve Jung Woo-sung’un başrollerini paylaştıkları 2004 yapımı Hatırlanacak Bir Anı (Nae Meorisokui Jiwoogae) de romantizm türünde en iyi filmler arasında adını ilk sıralara yazdıran etkileyici yapımlardan biri olarak karşımıza geliyor. Umutsuz bir aşkın konu aşkın konu edildiği bu güzel film, amansız bir hastalıkla birlikte dramın kalbinize dokunacağı hayranlık uyandıran bir yapımdır.

3 Umut (So-Won)

Umut (So-Won)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2013

Henüz 8 yaşındaki küçük bir kızın okula giderken tecazüve uğraması ve sonraki hayatında ailesi ile beraber bunu aşmaya çalışmalarını konu alıyor. Ailesi ve küçük kız için oldukça zor olan bu olaylar, gerçek bir hikayeden esinlenilmiş. Tabii bunu öğrenmekte biraz acı veriyor.

Re-Lee, Kyung-gu Sol ve Ji-won Uhm gibi ünlü oyuncuların yer aldığı filmde, John-ik Lee yönetmenliği üstleniyor.

2 İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi)

İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2003

Min-sik Choi’nin başrollerinde oynadığı 2003 yapımı İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi), gelmiş geçmiş en iyi Kore filmler arasında adını ilk sıralara yazdırıyor. Japon mangasından esinlenilerek beyazperdeye uyarlanan İhtiyar Delikanlı, Cannes Film Festivali’nden de Büyük Ödül ile ayrılmayı başarmıştır. 15 yıl boyunca bir odada esir tutulan, sonrasında ise karısının cinayetinin zanlısı olarak gösterilen Oh Dae-su’nun yaşadıklarını konu alan İhtiyar Delikanlı, listemizin en bilindik yapımlarından da bir tanesidir.

1 Parazit (Gisaengchung)

Parazit (Gisaengchung)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 2019

Son dönemlerin açık ara en iyi yapımlarından bir tanesi. Günler geçtikçe filmler hızlı tüketime giriyor ve yapımcılar daha çok para için gişe filmi yapıyorlar. Ama Parazit, hem güçlü senaryosu hemde zaman harcanmış kurgularıyla oldukça başarılı.

Zengin ve fakir iki ailenin, bir şekilde tanışmaları ve birbirlerinin hayatları üzerinde ki etkisini konu alıyor.

Bong Jon Hoo’nun yönetmen ve senaristliği üstlendiği filmde, Kang-ho Song, Sun-kyun Lee ve Yeo-jeong Jo gibi isimler yer alıyor.

Sizler için özenle hazırlamış olduğumuz Kore filmlerine siz olsanız hangi yapımları eklemek isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın