Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Polisiye Filmler: En İyi 68 Suç ve Dedektif Filmi Listesi [Yabancı – Türk]

Polisiye filmler izleyicileri büyüleyerek, sinema dünyasının en sevilen yapımları olmaya devam ediyorlar. Kimi zaman dedektiflerin gizem dolu maceralarını, kimi zaman aksiyon dolu kovalamacaları, kimi zaman ise suç dünyasının şaşkınlık yaratan hikayelerini konu alan en iyi polisiye filmler listesi huzurlarınıza geliyor.

Tüm zamanların en iyi polisiye filmlerini Türk, yabancı ayırt etmeden sizlerle buluşturuyoruz. En düşük 7,2 IMDb puanına sahip filmlerin yer aldığı bu listemizdeki yapımların bazıları sizlere eğlenceli anlar yaşatırken, bazıları ise gizem ve gerilim dolu hikayelere sürükleyecekler. Birbirinden başarılı oyuncuların yanı sıra etkileyici kurgularla da karşımıza gelen polisiyle filmler, her döneme damgalarını vurmaya devam ediyorlar.

Özellikle de birçok sırrı bünyesinde barındıran gizem türüne ait polisiye dedektif filmleri, izleyicilerin merakını cezbetmeyi başarıyorlar. Hatta bir de bu yapımlar sürpriz sonlara sahip olurlarsa, adeta tatlarından yenmiyorlar. Neredeyse her zevke uygun 68 polisiye filmden oluşan listemizin sonundaki bonus filmlerle de bu türe devam edebilirsiniz. Ayrıca kitap kurtları da listemizi incelemeden önce en iyi polisiye macera kitaplarına göz atmak isteyebilirler. Hazırsanız birbirinden başarılı yapımların yer aldığı devasa listemize başlıyoruz.

Navigasyon

İşte karşınızda gelmiş geçmiş en iyi polisiye filmler listesi;  

Polisiye Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Genellikle kovalamacalara ve çatışmalara sahne olan polisiye filmler, çoğu zaman içerdikleri gizem ve gerilim türleriyle de bizleri heyecanlandırmayı başarıyor. Gizem, gerilim, aksiyon ve dram olmak üzere 4 farklı kategoride incelediğimiz polisiye filmler listesini huzurlarınıza getiriyoruz.

Polisiye – Gizem Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Listemize polisiye türünün en sevilen örnekleriyle start veriyoruz. Bulmaca çözer gibi suçu işleyenin kim olduğunu ya da nasıl böylesine zorlu bir işin üstesinden geldiğini tahmin etmeye çalışacağınız; suç ve gizem türlerinin harmanından oluşan en iyi polisiye filmler huzurlarınıza geliyorlar.

18. Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me)

IMDb Puanı: 7,3

Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me)İllüzyonistliğin inceliklerini anlatan, hem bir intikam hem de üst düzey bir soygunu konu alan 2013 yapımı Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me) oldukça başarılı bir film olarak karşımıza geliyor.

Özellikle de finale yaklaştıkça bizleri şaşkına uğratan bu yapımda; Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Dave Franco, Woody Harrelson, Isla Fisher, Morgan Freeman ve Michael Caine gibi birbirinden başarılı isimler yer alıyorlar.

17. Sherlock Holmes

IMDb Puanı: 7,6

Sherlock HolmesModern versiyonu olan Sherlock dizisiyle de beğeni toplamayı başaran dünyanın en ünlü kurgusal dedektifi Sherlock Holmes’ün 2009 yılına damgasını vuran filmiyle listemize devam ediyoruz. Bizleri 1800’lerin sonları ve 1900’lerin başları ile buluşturan bu yapım, 2011 yılında ise Sherlock Holmes: Gölge Oyunları ile karşımıza çıkmıştı.

Rober Downey Jr. gibi usta bir oyuncunun yanı sıra Jude Law, Rachel McAdams, Kelly Reilly, Eddie Marsan ve Mark Strong gibi ödüllü isimler de filmin kadrosunu daha da güçlendirmişlerdi.

16. Sicario

IMDb Puanı: 7,6

Sicario2015 yılının ödüllü polisiye filmleri arasında yer alan Sicario, gerek oyuncu kadrosu, gerek müzikleri, gerekse etkileyici görüntüleriyle hayranlık uyandırmayı başarmıştı.

Denis Villeneuve tarafından yönetilen bu yapımın Soldado adındaki bir filmle devam etmesine karar verildi. Emily Blunt, Josh Brolin ve Benicio del Toro gibi usta oyuncuların yanı sıra Netflix dizilerinden Punisher ile izleyici karşısına çıkacak olan Jon Bernthal de beğeni topladı.   

15. Ben Kimim (Who am I)

IMDb Puanı: 7,6

Ben Kimim (Who am I)Gelmiş geçmiş en başarılı hacker filmlerinden bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. 2014 yılında izleyicilerle buluşan ve kısa sürede adını efsaneler arasına yazdıran Ben Kimim (Who am I) bütünüyle hayranlık uyandırmayı başarıyor.

Baran bo Odar tarafından yazılıp yönetilen bu Almanya yapımı etkileyici film, çoğu sahnesiyle bizleri şaşkına uğratmayı başarıyor. Özellikle de finaliyle izleyicileri dumura uğratan Ben Kimim (Who am I); Tom Schilling, Elyas M’Barek, Hannah Herzsprung ve Trine Dyrholm’den oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

14. Kimseye Söyleme (Ne Le Dis a Personne)

IMDb Puanı: 7,6

Kimseye Söyleme (Ne Le Dis a Personne)Fransız yapımı enfes bir film olan Kimseye Söyleme (Ne Le Dis a Personne), 2006 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Gizem ve gerilim türlerinin harmanından oluşan bu yapım, yeniden açılan seri katil soruşturmasıyla başlayan enfes bir kovalamacayı konu ediniyor.

Özellikle de Cesaretin Var mı Aşka filmiyle yıldızı parlayan Guillaume Canet, Can Dostum filminde harikalar yaratan François Cluzet gibi iki başarılı ismin yanı sıra Kristin Scott Thomas, Marie-Josee Croze ve Andre Dussollier gibi başarılı isimler de bu filmin oyuncu kadrosunda bulunuyorlar.

13. Zodiac

IMDb Puanı: 7,7

Zodiac2007 yapımı Zodiac aslında gerilim ve dram türü ağır basan başarılı bir yapım olmasına rağmen, Amerika’nın en gizemli katilini konu almasından dolayı gizem kategorimize adını yazdırıyor. 1960’lı yılların sonlarından itibaren ABD’de işlenen cinayetlerin konu edildiği gerçek hikayesiyle izleyicilerin gönlünü fethediyor.

David Fincher imzalı olağanüstü bir yapım olan ve güçlü oyuncu kadrosuyla takdir toplamayı başaran Zodiac, son 10 yıla damga vuran polisiye filmlerden biri olarak listemize adını yazdırıyor. Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo ve Robert Downey Jr. gibi usta oyuncular ise filmin oyuncu kadrosunda yer alıyorlar.

DİKKAT SPOILER! Zodiac Katili1968 ila 1969 yılları arasında dört erkek ve üç kadını öldürdüğü bilinen Zodiac tarafından gönderilen şifreler çözülmüş olsa da katilin kim olduğu halen daha bilinmemektedir.

12. Gecenin Sıcağında (In the Heat of the Night)

IMDb Puanı: 8,0

Gecenin Sıcağında (In the Heat of the Night)Şimdi ise 50 yıl öncesinin olağanüstü yapımlarından bir tanesini huzurlarınıza getiriyoruz. En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Film Kurgusu Oscar’larının da sahibi olan 1967 yapımı Gecenin Sıcağında (In the Heat of the Night), ödüllü polisiye filmlerinden de bir tanesidir.

Stirling Slliphant’ın ellerinde hayat bulan senaryosu ve Norman Jewison yönetmenliğiyle izleyicilerle buluşan bu yapımın başrollerinde ise Sidney Poiter bulunuyor. Ayrıca Rod Steiger, Warren Oates, Lee Grant ve Scott Wilson gibi usta isimler de filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

11. Gizemli Nehir (Mystic River)

IMDb Puanı: 8,0

Gizemli Nehir (Mystic River)Tüm zamanların en iyi ödüllü polisiye filmlerinden bir tanesi olarak gösterilen 2003 yapımı Gizemli Nehir (Mystic River) de Oscar Ödül’lü bir efsane olarak huzurlarınıza geliyor. Gizem ve dram türlerinden oluşan bu filmin güçlü oyuncu kadrosu da Oscar kazanmayı başarıyorlar.

Sean Penn’in En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını, genellikle unutulma filmler ile karşımıza gelen Tim Robbins’in ise En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı bu filmde; Kevin Bacon, Laurence Fishburne, Emmy Rossum ve Marcia Gay Harden gibi başarılı isimler de yer alıyorlar. Ayrıca Clint Eastwood da bu etkileyici yapımın yönetmen koltuğunda oturuyor.

10. Zindan Adası (Shutter Island)

IMDb Puanı: 8,1

Zindan Adası (Shutter Island)Tüm zamanların en başarılı yapımlarından bir tanesi olarak karşımıza gelen, 2009 yapımı Zindan Adası (Shutter Island) bünyesinde barındırmış olduğu gizem ve gerilim türleriyle, tabiri caizse izleyicilere kafayı yedirtiyor.

Beyin yakan türden bir yapım olan Zindan Adası polisiye türünü de bünyesinde barındırıyor. Martin Scorsese tarafından yönetilen bu ödüllü filmde; Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle
Williams
ve Emily Mortimer gibi birbirinden usta isimler yer alıyor.

9. Malta Şahini (The Maltese Falcon)

IMDb Puanı: 8,1

Malta Şahini (The Maltese Falcon)Yine eski bir efsaneyle listemize devam ediyoruz. 1941 yapımı olağanüstü bir film olan Malta Şahini (The Maltese Falcon), suç ve gizem türlerinin harmanından oluşuyor. Dashiell Hammett’in romanından uyarlanan bu film, birçok usta oyuncuyu da bünyesinde barındırıyor.

John Huston tarafından beyazperdeye aktarılan bu başarılı başyapıt, türünün ilk örneklerinden biri olarak listemizde yer alıyor. Malta Şahini’nin güçlü oyuncu kadrosunda ise Humphrey Bogat, Mary Astor, Peter Lorre, Sydney Greenstreet ve Elisha Cook Jr. gibi usta isimler bulunuyor.

8. Kayıp Kız (Gone Girl)

IMDb Puanı: 8,1

Kayıp Kız (Gone Girl)Kayıp Kız (Gone Girl); gizem, gerilim ve dram türlerinin bir araya gelmesiyle birlikte ortaya olağanüstü bir yapım ortaya çıkıyor. Gillian Flynn’in 2012 yılında yayınlanan romanından uyarlanan bu film, izleyicilerle buluşmuş olduğu 2014 yılına damgasını vurmuştu.

Yine David Fincher’ın usta yönetimiyle izleyicilerin beğenisini kazanan Kayıp Kız (Gone Girl), özellikle de Rosamund Pike’ın olağanüstü oyunculuğuyla başarılı bir yapım haline geliyor. Bu filmde ayrıca Ben Affleck, Emily Ratajkowski, Neil Patrick Harris ve Tyler Perry gibi usta oyuncular da yer alıyor.

7. Cinayet Günlüğü (Salinui Chueok)

IMDb Puanı: 8,1

Cinayet Günlüğü (Salinui Chueok)2003 yılında izleyicilerle buluşan ve ilk günden itibaren hayranlık uyandıran Cinayet Günlüğü (Salinui Chueok), ayrıca Memories of Murder adıyla da biliniyor. Gerçek hikayenin beyazperdeye aktarılmış hali olan bu yapım, bütünüyle en iyi Kore filmleri arasında yer almayı hak ediyor.

1986 ila 1991 yılları arasında Güney Kore’de gerçekleşen ülkenin ilk seri cinayetlerini konu alan bu filmin yönetmen koltuğunda Bong Joon-gu oturuyor. Song Kang-Ho, Kim Sang-kyung, Park Hae-il, Kim Roi-ha ve Byun Hee-bong gibi isimler de filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

6. Kirli İşler (Infernal Affairs)

IMDb Puanı: 8,1

Kirli İşler (Infernal Affairs)Uzak Doğu filmleriyle listemize devam ediyoruz. 2002 Hong Kong yapımı başarılı bir polisiye film olan Kirli İşler (Infernal Affairs) ya da orijinal adıyla Mou gaan dou, gizem ve aksiyon türlerinin başarılı bir şekilde harmanlanmasından meydana geliyor.

Andrew Lau ve Alan Mak ikilisinin yönetmen koltuğunda oturdukları bu yapım, Hong Kong Film Ödül’lerinden birçoğunu da toplamayı başardı. Andy Lau, Tony Leung Chiu Wai, Anthony Wong Chau-Sang, Eric Tsang ve Edison Chen gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosu da fazlasıyla beğeni topladı.

5. Gözlerindeki Sır (The Secret in Their Eyes)

IMDb Puanı: 8,2

Gözlerindeki Sır (The Secret in Their Eyes)Son yılların en başarılı polisiye filmlerinden bir diğeri ile listemize devam ediyoruz. Arjantin ve İspanya ortak yapımı bir film olan Gözlerindeki Sır (The Secret in Their Eyes); gizem, dram ve gerilim türlerini de bünyesinde barındırıyor.

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ının kazananı olan Gözlerindeki Sır’ın yönetmen koltuğunda Juan Jose Campanella oturuyor. Ricardo Darin, Soledad Villamil, Guillermo Francella ve Pablo Rago gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da başarı kazanıyor.

4. Çin Mahallesi (Chinatown)

IMDb Puanı: 8,2

Çin Mahallesi (Chinatown)Yaklaşık 45 yıl önce izleyicilerle buluşan 1974 yapımı Çin Mahallesi (Chinatown), hem güçlü oyuncu kadrosu hem de işleyişiyle hayranlık uyandırıyor. Gizem türünü olağanüstü bir şekilde kurgulayan bu yapımın yönetmen koltuğunda ise duygusal filmlerden Piyanist ile döneme damgasını vuran Roman Polanski oturuyor.

Ayrıca Robert Towne ile birlikte senaristliğini de üstlenen Polanski, filde de küçük bir rolde izleyici karşısına çıkıyor. Jack Nicholson, Faye Dunaway, John Huston ve Perry Lopez gibi birbirinden usta oyuncular ise filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

3. Los Angeles Sırları (L.A. Confidential)

IMDb Puanı: 8,3

Los Angeles Sırları (L.A. Confidential)Birbirinden usta oyunculardan oluşan kadrosu ve James Ellroy’un hayranlık uyandıran romanından uyarlanan bu yapım 1997 yılının başarılı polisiye filmlerinden biri haline geldi.

Curtis Hanson tarafından yönetilen Los Angeles Sırları (L.A. Confidential) adındaki bu benzersiz filmde; Kim Basinger, Russell Crowe, Kevin Spacey, Guy Pearce ve James Cromwell gibi usta isimleri de bünyesinde barındırıyor.

2. Köstebek (The Departed)

IMDb Puanı: 8,5

Köstebek (The Departed)19 Eylül 2016 yılında izleyicilerle buluşan ve son yılların en iyi yerli dizilerinden biri olduğu söylenen İçerde dizisinin uyarlandığı Köstebek (The Departed) da aslında Çin yapımı Infernal Affairs’den uyarlanmıştır.

Ancak Martin Scorsese tarafından yönetilen bu yapım, orijinalinden daha fazla ses getirmeyi başarmıştır. Ayrıca Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg ve Vera Farmiga gibi birbirinden usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırmıştır.

1. Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects)

IMDb Puanı: 8,6

Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects)1995 yılında vizyona giren ve dönemin Oscar Ödül’lerini silip süpüren Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects) filmi, işleyişi, konusu ve oyunculuklarıyla halen daha sevilerek izlenen polisiye filmlerden bir tanesi olarak karşımıza geliyor.

Christopger McQuarrie’nin senarist, Bryan Singer’ın ise yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapımda; House of Cards dizisinin yıldızı Kevin Spacey, Benicio del Toro, Gabriel Byrne, Stephen Baldwin ve Kevin Pollak gibi usta oyuncular yer alıyor.

Polisiye – Gerilim Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Sanki kirli işlere bulaşmış insanların sizleri kovaladığı ya da işlemediğiniz bir suçtan dolayı polisin peşinize takıldığı hissi veren gerilim türüne mensup birbirinden başarılı polisiye filmleri sizlerle buluşturuyoruz.

21. Kızıl Ejder (Red Dragon)

IMDb Puanı: 7,2

Kızıl Ejder (Red Dragon)2002 yılında Brett Ratner yönetmenliğinde karşımıza gelen Kızıl Ejder (Red Dragon), efsanevi bir katil olan Hannibal Lecter’ı da bünyesinde barındırıyor.

Kızıl Ejder lakabıyla cinayetler işleyen bir caninin konu edildiği bu başarılı polisiye filmde; Ralph Fiennes, Edward Norton, Anthony Hopkins, Emily Watson ve Mary – Louise Parker gibi birbirinden usta isimler bulunuyor.

20. Katil Doğanlar (Natural Born Killers)

IMDb Puanı: 7,3

Katil Doğanlar (Natural Born Killers)Oliver Stone tarafından yazılıp yönetilen ve vizyona girmesinin üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen halen daha beğeni toplayan Katil Doğanlar (Natural Born Killers) filmiyle devam ediyoruz.

Dönemin efsanevi yapımlarından biri olan Katil Doğanlar; Juliette Lewis, Woody Harrelson, Tom Sizemore, Rodney Dangerfield ve Robert Downey Jr. gibi ustaları da bünyesinde barındırıyor.  

19. Snowden

IMDb Puanı: 7,3

SnowdenNSA’in gizli tutulan belgelerini gün yüzüne çıkaran Edward Snowden’in gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı 2016 polisiye filmlerinden Snowden de Oliver Stone’un ellerinde hayat buluyor. Joseph Gordon-Lewitt, Shailene Woodley, Zachary Quinto, Nicholas Cage ve Melissa Leo gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosuyla da fark yaratıyor.

18. Kaçış (Running Scared)

IMDb Puanı: 7,4

Kaçış (Running Scared)Gelmiş geçmiş en başarılı seri filmler arasında yer alan Hızlı ve Öfkeli’nin Brian’ı Paul Walker‘ın hem izleyicilerden hem de eleştirmenlerden beğeni topladığı bir diğer filmle listemize devam ediyoruz.

2006 yılında vizyona giren Kaçış (Running Scared), polisiye gerilim türünün başarılı örneklerinden biri olarak karşımıza geliyor. Wayne Kramer tarafından yönetilen bu filmin kadrosunda Walker’ın yanı sıra Vera Farmiga, Cameron Bright, Chazz Palminteri ve Johnny Messner gibi isimler de yer alıyorlar.

17. Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen)

IMDb Puanı: 7,4

Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen)Zekice kurgulanmış bir yapım olarak karşımıza çıkan Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen), gerilim ve polisiye türlerinin yanı sıra etkileyici intikam filmleri arasında da yer alıyor.

2009 yılında vizyona giren ve izleyicilerin beğenisini kazanan bu yapımın yönetmen koltuğunda F. Gary Gray oturuyor. Kurt Wimmer’ın ise hem senarist hem de yapımcı olarak görev aldığı Adalet Peşinde; Gerard Butler, Jaime Foxx, Leslie Bibb, Colm Meaney, Colm Meaney ve Bruce McGill gibi tecrübeli oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

16. Mr. Brooks

IMDb Puanı: 7,4

Mr. BrooksGerilim ve macera türlerinden meydana gelen 2007 yapımı Mr. Brooks filmi de izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarıyor. Bruce A. Evans tarafından yazılıp yönetilen bu film, özellikle de konusuyla türünün en başarılı örneklerinden bir tanesi olarak karşımıza geliyor. Kevin Costner, Demi Moore, William Hurt gibi usta oyunculardan oluşan kadrosu ve Ramid Djawadi imzalı müzikleriyle de fark yaratıyor.

15. Ceset (El Cuerpo)

IMDb Puanı: 7,5

Ceset (El Cuerpo)Finaliyle izleyicileri ters köşeye yatıran ve enfes bir gerilim filmi olan Ceset (El Cuerpo), kurgusuyla aklınızı başınızdan alacak. Oriol Paulo tarafından yazılıp yönetilen ve 2012 yılında izleyicilerle buluşan bu başarılı yapım; Belen Rueda, Hugo Silva ve Jose Coronado üçlüsünün olağanüstü oyunculuklarıyla hayat bulan efsanevi bir polisiye film olarak huzurlarınıza geliyor.

14. İçerdeki Adam (Inside Man)

IMDb Puanı: 7,6

İçerdeki Adam (Inside Man)Kurgusuyla izleyicileri şaşkına uğratan gerilim türüne mensup etkileyici bir polisiye filmle daha listemize devam ediyoruz. 2006 yılında seyircilerle buluşan ve kısa sürede beğenilen yapımlardan biri haline gelen İçerdeki Adam (Inside Man), Russell Gewirtz’in kalemiyle hayat bulmuştu.

Spike Lee’nin ise yönetmen koltuğunda oturduğu bu filmin oyuncu kadrosunda; Denzel Washington, Cliwe Owen, Jodie Foster, Chiwetel Ejiofor ve Christopher Plummer gibi birbirinden usta isimler bulunuyor.

13. Kızımı Kurtarın (Gone Baby Gone)

IMDb Puanı: 7,7

Kızımı Kurtarın (Gone Baby Gone)Ben Affleck’in yönetmenliğini üstlendiği 2007 yapımı Kızımı Kurtarın (Gone Baby Gone), dönemin en başarılı gerilim filmlerinden bir tanesiydi. Özellikle de güçlü oyuncu kadrosuyla fark yaratan bu film, Dennis Lehane’in aynı isime sahip romanının uyarlamasıydı.

Amy Ryan gibi usta bir ismin En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ına aday gösterildiği bu filmde; Casey Affleck, Michelle Monaghan, Morgan Freeman ve Ed Harris gibi güçlü oyuncular da bulunuyordu.

12. İlk Gün (Training Day)

IMDb Puanı: 7,7

İlk Gün (Training Day)2001 yılının en beğenilen polisiye gerilim filmlerinden biri olarak listemize adını yazdıran İlk Gün (Training Day), Denzel Washington gibi usta bir aktöre de En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı.

Antoine Fuqua tarafından yönetilen bu etkileyici filmin oyuncu kadrosunda Washington’ın yanı sıra Ethan Hawke, Eva Mendes, Snoop Dogg ve Dr. Dre gibi isimler de bulunuyor.  

11. Kanunun Kuvveti (The French Connection)

IMDb Puanı: 7,8

Kanunun Kuvveti (The French Connection)En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo başta olmak üzere 5 dalda Oscar kazanan unutulmaz bir yapımla listemize devam ediyoruz. Robin Moore’un romanından uyarlanan 1971 yapımı Kanunun Kuvveti (The French Connection), polisiye ve gerilim türlerinin yanı sıra uyuşturucu konusunu da başarılı bir şekilde işliyor.

William Friedkin tarafından yönetilen bu filmin oyuncu kadrosunda ise Gene Hackman, Roy Scheider, Fernando Rey ve Tony Lo Bianco gibi usta isimler bulunuyor.

10. Kirli Adam (Dirty Harry)

IMDb Puanı: 7,8

Kirli Adam (Dirty Harry)Yine 1971 yılına damgasını vuran polisiye gerilim türüne mensup kült bir filmle zirveye doğru yaklaşıyoruz. Don Siegel tarafından yönetilen Kirli Adam (Dirty Harry) filmi ayrıca Korku Şehri adıyla da izleyicilerle buluşmuştur.

Clint Eastwood, Andrew Robinson, Harry Guardino, Reni Santoni ve John Vernon gibi ustalardan oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratan bu film; Magnum Force, The Enforcer, Sudden Impact ve The Dead Pool gibi yapımlarla devam etti.

9. Koş Lola Koş (Lola Rennt)

IMDb Puanı: 7,8

Koş Lola Koş (Lola Rennt)1998 yılının en etkileyici filmlerinden biri olan Koş Lola Koş (Lola Rennt), halihazırda en iyi festival filmleri listesine adını yazdırmayı başarmıştı.

Suç ve gerilim türlerinin de başarılı bir şekilde harmanlanmasıyla oluşan bu yapım, Tom Tykwer yönetmenliğinde izleyicilerle buluştu. Franka Potente, Moritz Bleibtreu, Herbert Knaup, Nina Petri ve Armin Rohde gibi Alman sinemasının ünlü isimleri ise filmin oyuncu kadrosunu oluşturdular.

8. Kaçak (The Fugitive)

IMDb Puanı: 7,8

Kaçak (The Fugitive)Başarılı bir televizyon dizisinden beyazperdeye uyarlanan 1993 yapımı Kaçak (The Fugitive) filmi, gerilim türünün gelmiş geçmiş en başarılı örneklerinden bir tanesidir.

Andrew Davis tarafından yönetilen ve Tommy Lee Jones gibi usta bir isme En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran bu filmin kadrosunda; Harrison Ford, Sela Ward, Julianne Moore ve Joe Pantoliano gibi isimler yer alıyordu.

7. Ölümcül Takip (The Chaser)

IMDb Puanı: 7,9

Ölümcül Takip (The Chaser)Güney Kore yapımı olağanüstü bir suç gerilim filmiyle daha listemize devam ediyoruz. 2008 yılında Ölümcül Takip (The Chaser) adıyla izleyicilerle buluşan bu yapım, dönemin birçok prestijli ödülünü de kazanmayı başarmıştı. Na Hong-jin’in hem yönetmen hem de senarist koltuğunda oturduğu bu yapım; Jung-woo Ha, Kim Yoon-seok, Park Hyo-Joo ve Seo Young-hee gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyordu.

6. Şehrin Azizleri (The Boondock Saints)

IMDb Puanı: 7,9

Şehrin Azizleri (The Boondock Saints)En bilindik ve en sevilen polisiye gerilim filmlerinden biri olan Şehrin Azizleri (The Boondock Saints), vizyona girmiş olduğu 1999 yılına damgasını vurmuştu.

Troy Duffy tarafından yazılıp yönetilen bu yapımda yer alan; Norman Reedus, Sean Patrick Flanery, Williem Dafoe, David Della Rocco ve Billy Connolly gibi usta isimler ise bu filmi çok daha etkileyici hale getirmişlerdi.

5. Şeytanı Gördüm (Ang ma reul bo at da)

IMDb Puanı: 7,9

Şeytanı Gördüm (Ang ma reul bo at da)Yine Kore sinemasının olağanüstü örneklerinden biriyle listemize devam ediyoruz. Lee Byung-hun, Min-sik Choi, Kim Inseo ve Cheon Ho-Jin gibi usta oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra işleyişiyle de fark yaratan Şeytanı Gördüm (Ang ma reul bo at da), 2010 yılının en etkileyici yapımlarından bir tanesiydi. Kim Jee-woon gibi başarılı bir isim ise filmin hem yönetmeni hem de oyuncusu olarak görev aldı.

4. Tutsak (Prisoners)

IMDb Puanı: 8,0

Tutsak (Prisoners)Gerilimi iliklerinize kadar hissedebileceğiniz Tutsak (Prisoners), 2013 yılının en başarılı filmlerinden bir tanesiydi. Roger Deakins’in En İyi Görüntü Yönetmeni Oscar’ını kazandığı bu yapım, Denis Villeneuve yönetimiyle izleyicilerle buluşmuştu.

Ayrıca filmin kadrosunda yer alan Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Ciola Davis, Maria Bello, Terrence Howard, Melissa Leo ve Paul Dano gibi güçlü oyuncular da bu filmi oldukça başarılı bir yapım haline getirdiler.

3. Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs)

IMDb Puanı: 8,3

Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs)1992 yılının unutulmaz yapımlarından biri olan ve Quentin Tarantino imzası taşıyan ilk film olarak karşımıza gelen Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs); gerilim, soygun ve polisiye türlerinin harmanından oluşuyor. Tarantino’nun ayrıca senarist ve oyuncu olarak da görev aldığı bu başarılı film; Tim Roth, Michael Madsen, Steve Buscemi ve Harvey Keitel’den oluşan kadrosuyla da fark yaratıyor.

2. Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)

IMDb Puanı: 8,6

Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)Gerilim türünün en başarılı başyapıtlarından biri olarak karşımıza gelen Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs), 1991 yılında Thomas Harris’in romanın beyazperdeye uyarlananmış halidir.

Jonathan Demme’nin usta yönetimiyle hayat bulan bu etkileyici yapım En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere dönemin birçok Akademi Ödülü’nün de kazananı olmuştur. Ayrıca Westworld dizisinde de harikalar yaratan Anthony Hopkins, Jodie Foster, Ted Levine ve Scott Glenn gibi isimler de bu filmin unutulmazlar arasına girmesine ön ayak olmuşlardır.

1. Yedi (Seven)

IMDb Puanı: 8,6

Yedi (Seven)Konusu, oyunculukları, işleyişi ve hatta kötü karakteriyle bile hayranlık uyandıran 1995 yapımı Yedi (Seven) filmi, dönemin en kaliteli polisiye gerilim filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

David Fincher’ın usta yönetimi, Adrew Kevin Walker’ın ise başarılı senaristliğiyle hayat bulan bu yapım; Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow gibi oldukça başarılı isimlerden oluşan kadrosuyla da izleyicileri büyülemeyi başarmıştı.

Aksiyon – Komedi Türünde Polisiye Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Bu listede yer alan bazı yapımlar komedi türüne ağırlık verirken, bazıları ise içerdiği aksiyon sahneleriyle tansiyonumuzu yükseltmeyi başarıyorlar. Keyifli işleyişleri ve olağanüstü oyunculuklarla süslenen aksiyon ve komedi türüne mensup en iyi polisiye filmler sizlerle.

8. Düzenbaz (American Hustle)

IMDb Puanı: 7,3

Düzenbaz (American Hustle)1970’lerin usta dolandırıcılarından Irving Rosenfeld ve Sydney Prosser’in, FBI ajanı Richie DiMaso tarafından yakalanıp, birlikte FBI için çalışmalarını konu alan Düzenbaz (American Hustle), gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır.

David O. Russel tarafından yönetilen ve FBI Abscam Operasyonu’nu konu alan bu filmde; Christian Bale, Bradley Cooper, Amy Adams, Jennifer Lawrence ve Jeremy Renner gibi başarılı oyuncular bulunuyor. Bünyesinde pek fazla aksiyonu barındırmasa da polisiye komedi türünün başarılı örneklerinden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

7. İyi Adamlar (The Nice Guys)

IMDb Puanı: 7,4

İyi Adamlar (The Nice Guys)2016 yılının en başarılı polisiye komedi filmlerinden bir tanesi olarak listemize adını yazdıran İyi Adamlar (The Nice Guys), birçok türün tamamıyla dengeli bir şekilde harmanlanmasından oluşmuştur. Anthony Bagarrozzi tarafından kaleme alınan bu başarılı filmin yönetmenliğini ise Shane Black üstlenmiştir. Ayrıca Ryan Gosling, Russell Crowe, Angourie Rice ve Matt Bomer da performanslarıyla bu yapımı çok daha çekici hale getirmişlerdir.

6. Süper Polis (Police Story)

IMDb Puanı: 7,6

Süper Polis (Police Story)Çocukluğumuzun ve gençliğimizin unutulmaz serilerinden biri olan Süper Polis (Police Story), 1985 yılında yayınlanan ilk filmiyle gönülleri fethetmeyi başarmış ve birçok ödülün de kazananı olmuştu. Aksiyon filmlerinin vazgeçilmez isimlerinden biri olan Jackie Chan ise filmin hem yönetmeni hem de başrol oyuncusu olarak karşımıza çıkmıştı.

5. Cehennem Silahı (Lethal Weapon)

IMDb Puanı: 7,6

Cehennem Silahı (Lethal Weapon)Yine sinema tarihine damgasını vuran etkileyici bir seriyle daha listemize devam ediyoruz. Süper Polis ile yakın bir dönemde vizyona giren Cehennem Silahı (Lethal Weapon), 87 yılının en başarılı yapımlarından bir tanesiydi. Eric Clapton imzalı müzikleri ve Richard Donner’ın başarılı yönetimiyle izleyicilerin beğenisini kazanan Cehennem Silahı; Mel Gibson, Danny Glover, Gary Busey ve Darlene Love gibi ustaları da bünyesinde barındırıyordu.

4. Kiss Kiss Bang Bang

IMDb Puanı: 7,6

Kiss Kiss Bang BangShane Black’in hem yönetmen hem de senarist koltuğunda oturduğu eğlenceli bir yapım olan Kiss Kiss Bang Bang; suç, gizem ve komedi türlerinin karışımından oluşuyor. 2005 yılına damgasını vuran bu başarı film; Val Kilmer, Michelle Monaghan, Robert Downey Jr. ve Corbin Bernsen gibi usta isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni topluyor.

3. Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana (Lock, Stock and Two Smoking Barrels)

IMDb Puanı: 8,2

Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana (Lock, Stock and Two Smoking Barrels)Suç, gerilim ve komedinin bir araya gelmesiyle 1998 yılına ait enfes bir yapım ortaya çıkıyor. Guy Ritchie’nin yönetmen ve senarist koltuğunda oturduğu Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana (Lock, Stock and Two Smoking Barrels); Jason Statham, Vinnie Jones, Jason Fleming, Nick Moran ve Dexter Fletcher gibi başarılı isimleri de bir araya getiriyor.

2. Zor Ölüm (Die Hard)

IMDb Puanı: 8,2

Zor Ölüm (Die Hard)Tüm zamanların en başarılı aksiyon filmlerinden biri olarak karşımıza gelen Zor Ölüm (Die Hard), Amerikan sinemasına ait birçok klişenin de doğduğu yapımlardan bir tanesidir. John McTiernan yönetmenliğinde, 1988 yılında izleyicilerle buluşan bu yapım; Bruce Willis, Alan Rickman, Bonnie Bedelia, Reginald VelJohnson ve William Atherton’dan oluşan kadrosuyla da beğeni toplayan polisiye filmlerden biri haline geldi.

1. Büyük Hesaplaşma (Heat)

IMDb Puanı: 8,2

Büyük Hesaplaşma (Heat)Aksiyon sahneleriyle izleyicileri büyülemeyi başaran ve güçlü oyuncu kadrosuyla döneme damgasını vuran 1995 yapımı Büyük Hesaplaşma (Heat), Michael Mann tarafından yazılıp yönetilmiş bir film olarak listemize adını yazdırıyor. Al Pacino ve Robert De Niro ikilisinin yanı sıra Val Kilmer, Natalie Portman, Ashley Judd, Tom Sizemore ve Jon Voight gibi usta isimler de filmin oyuncu kadrosunda yer alıyorlar.

Polisiye – Dram Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

“Polisiye türün içerisinde dram olur mu?” demeyin. Hayatın her anında var olan dram, polisiye filmlerde de karşımıza çıkıyor. Kirli işlerden kurtulma çabaları, kalkışmış olunan yasadışı yollarda kayıplar verilmesi ya da eğlenceli bir suç hikayesinin ardından gelen zamansız ölümler bizleri fazlasıyla hüzünlendirmişlerdir.

11. Babadan Oğula (The Place Beyond the Pines)

IMDb Puanı: 7,3

Babadan Oğula (The Place Beyond the Pines)Son yılların adından söz ettiren filmlerinden Babadan Oğula (The Place Beyond the Pines), 2012 yılında izleyicilerle buluştu. Derek Cianfrance tarafından yazılıp yönetilen bu film, suç ve gerilim türlerinin yanı sıra bünyesinde barındırmış olduğu dramla da seyircilerin beğenisi topladı. Ayrıca Ryan Gosling, Eva Mendes, Bradley Cooper, Ben Mendelshon ve Dane DeHaan’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırdı.

10. Kara Gün (Patriots Day)

IMDb Puanı: 7,4

Kara Gün (Patriots Day)2016 yılının belgesel tadında başarılı polisiye filmlerinden bir tanesi olan Kara Gün (Patriots Day), Peter Berg yönetmenliğinde karşımıza geliyor. 2013 yılında düzenlenen Boston Maratonu’ndaki bombalı terörist saldırıları konu alan bu yapım; Mark Whalberg, J. K. Simmons, John Goodman ve Kevin Bacon’dan oluşan kadrosuyla da takdir topluyor.

9. Köstebek (Donnie Brasco)

IMDb Puanı: 7,8

Köstebek (Donnie Brasco)20 yıl öncesinin olağanüstü suç ve dram filmlerinden biri olarak listemizde yer alan Köstebek (Donnie Brasco), 1997 yılında seyirci karşısına çıkmıştı. Mike Newell yönetmenliğinde meydana getirilen bu başarılı yapımın başrollerini Johnny Depp ve Al Pacino ikilisi paylaşırken; Michael Madsen, Anne Heche ve Bruno Kirby gibi güçlü oyuncular da performanslarıyla bu filmi çok daha etkileyici hale getiriyorlar.

8. Serpico

IMDb Puanı: 7,8

SerpicoPeter Maas’ın aynı ada sahip çok satanlar kitabından beyazperdeye uyarlanan Serpico, New York Polis Teşkilatı’ndaki dürüst bir polisin gerçek hikayesini anlatıyor. Sidney Lumet tarafından yönetilen ve 1973 yılında vizyona giren Serpico; Al Pacino, Jack Kehoe, John Randolph, Tony Roberts ve Cornelia Sharpe gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

7. Dokunulmazlar (The Untouchables)

IMDb Puanı: 7,9

Dokunulmazlar (The Untouchables)1987 yapımı Dokunulmazlar (The Untouchables); Robert De Niro, Kevin Costner, Sean Connery, Andy Garcia, Charles Martin Smith, Patricia Clarkson, Richard Bradford ve Jack Kehoe’den oluşan efsanevi bir oyuncu kadrosuna sahip.

Eliot Ness ve Al Capone arasındaki mücadeleyi konu alan bu yapım Sean Connery’ye de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı. Filmin yönetmen koltuğunda ise Brian De Palma gibi usta bir isim oturuyordu.

6. Elmas Kaçakçıları (The Asphalt Jungle)

IMDb Puanı: 7,9

Elmas Kaçakçıları (The Asphalt Jungle)William Riley Burnett tarafından yazılan 1950 yapımı Elmas Kaçakçıları (The Asphalt Jungle), ülkemizde Soygun ve Vahşi Yol olarak da biliniyor. John Huston tarafından yönetilen bu suç ve dram filmi, dönemin yıldız isimlerinden oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırmayı başarıyor. Marilyn Monroe, Sterling Hayden, Louis Calhern, Sam Jaffe ve Jean Hagen gibi usta isimler bu unutulmaz filmi çok daha etkileyici hale getiriyorlar.

5. Yeraltı Peygamberi (Un Prophete)

IMDb Puanı: 7,9

Yeraltı Peygamberi (Un Prophete)Mahkumluktan mafya liderliğine uzanan ve son yılların en etkileyici hapishane filmleri arasında yer alan 2009 yapımı Yeraltı Peygamberi (Un Prophete) filminin yönetmen koltuğunda ise Jacques Audiard oturuyor. Cannes Film Festivali’nden de Büyük Ödül’ün de kazananı olan bu filmde; Tahar Rahim, Niels Arestrup, Reda Kateb ve Adel Bencherif gibi isimler bulunuyor.

4. Bir Zamanlar Amerika (Once Upon a Time in America)

IMDb Puanı: 8,4

Bir Zamanlar Amerika (Once Upon a Time in America)Yine Robert De Niro ve yine enfes bir polisiye filmi daha huzurlarınıza geliyor. Sergio Leone’nin yönetmen koltuğunda oturduğu son film olan Bir Zamanlar Amerika (Once Upon a Time in America), 1984 yılının en beğenilen filmlerinden bir tanesiydi. De Niro’nun yanı sıra James Woods, Elizabeth McGovern, Jennifer Connelly ve Joe Pesci gibi usta isimler de filmin oyuncu kadrosunu güçlendirmişlerdi.

3. Sevginin Gücü (Leon: The Professional)

IMDb Puanı: 8,6

Sevginin Gücü (Leon: The Professional)Tüm zamanların en başarılı filmlerinden bir tanesi olarak gösterilen Luc Besson imzalı Sevginin Gücü (Leon: The Professional); konusu, müzikleri, karakterleri ve oyuncularıyla hem 1994 yılına hem de sonraki dönemlere damgasını vurmayı başardı.

Eric Serra ve Sting ikilisi tarafından meydana getirilen filmin soundtracki Shape of My Heart da bu efsane yapımla birlikte unutulmazlar arasında yerini aldı. Natalie Portman, Jean Reno, Gary Oldman, Danny Aiello ve Michael Badalucco gibi usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosu da beğeni topladı.

2. Sıkı Dostlar (Goodfellas)

IMDb Puanı: 8,7

Sıkı Dostlar (Goodfellas)Joe Pesci’nin En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı 1990 yapımı Sıkı Dostlar (Goodfellas) filmi de özellikle dönemin BAFTA ödüllerini silip süpürmeyi başarmıştı.

Henry Hill adındaki gangsterin gerçek hayatını konu alan ve Nicholas Pileggi’nin Wiseguy adındaki romanının Martin Scorsese tarafından uyarlanmış hali olan Sıkı Dostlar da adını unutulmazlar arasına yazdırdı. Joe Pesci’nin yanı sıra Ray Liotta ve Robert De Niro ikilisi de oyunculuklarıyla takdir topladı.

1. Ucuz Roman (Pulp Fiction)

IMDb Puanı: 8,9

Ucuz Roman (Pulp Fiction)John Travolta, Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Tim Roth, Harvey Keitel, Ving Rhames, Christopher Walken ve Steve Buscemi gibi daha birçok usta oyuncunun yer aldığı efsanevi bir film düşünün.

Bir de bu yapımın Quentin Tarantino tarafından yazılıp yönetildiğini, hatta onun bu yapımda rol aldığını hayal edin. 1994 yılından itibaren zirvelerin gediklisi haline gelen Ucuz Roman (Pulp Fiction); kadrosunun yanı sıra Misirlou adındaki müziği, unutulmaz sahne ve replikleriyle büyüleyici bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor.

En İyi Türk Polisiye Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Ülkemizde çekilen birçok Türk polisiye filmi de yurt dışındaki örneklerine adeta taş çıkarıyor. Hatta içlerinden bazılarının şöhreti, uluslararası çapta geniş yan

10. Beyza’nın Kadınları

IMDb Puanı: 6,1

Beyza'nın KadınlarıGizem, polisiye ve gerilim türlerinin harmanından oluşan, bazı sahneleriyle ise tüylerimizi diken diken eden Beyza’nın Kadınları filmi, 2006 yılının en etkileyici Türk polisiye filmlerinden de bir tanesi olmayı başarmıştı.

Mustafa Altıoklar’ın hem yönetmen hem de senarist koltuğunda oturduğu bu etkileyici filmde; Demet Evgar, Tamer Karadağlı, Levent Üzümcü, Engin Altan Düzyatan, Engin Hepileri ve Mine Çayıroğlu gibi birçok başarılı oyuncu da yer alıyordu.  

9. Ejder Kapanı

IMDb Puanı: 6,6

Ejder KapanıSenaryosunu Kubilay Tat’ın yazdığı Ejder Kapanı, güçlü kadrosu ve konusuyla 2010 yılına damgasını vuran yerli polisiye filmlerinden bir tanesiydi. Aksiyon ve gerilim türlerinin harmanından oluşan bu yapımın hem yönetmen koltuğunda hem de başrollerinde Uğur Yücel yer alıyordu.

Ayrıca Kenan İmirzalıoğlu, Berrak Tüzünataç, Nejat İşler, Ceyda Düvenci, Ozan Güven, İlker Aksum ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi usta isimler de bu etkileyici filmin oyuncu kadrosunu daha da güçlü hale getirmişlerdi.

8. Barda

IMDb Puanı: 6,9

Barda1997 yılında Ankara’da gerçekleşen bir olaydan esinlenerek yaratılan 2007 yapımı Barda, bütünüyle izleyicileri sarsmayı başarmıştı. Suç, dram ve gerilim türlerinin harmanından oluşan bu çarpıcı filmin yönetmen koltuğunda ise Serdar Akar oturuyordu. Ayrıca kadrosunda Nejat İşler, Erdal Beşikçioğlu, Melis Birkan, Hakan Boyav, Serdar Orçin ve Salih Bademci gibi daha birçok güçlü isim yer alıyordu.

7. Organize İşler

IMDb Puanı: 7,4

Organize İşlerEnfes bir aksiyon komedi filmi olan ve yıldızlarla dolu bir kadroyu bünyesinde barındıran Organize İşler, dolandırıcılık konusunu da muazzam bir dille işliyor. Filmin hem yönetmen hem senarist hem de başrol kadrosunda ise Yılmaz Erdoğan yer alıyor.

Ayrıca filmde Cem Yılmaz, Tolga Çevik, Demet Akbağ, Özgü Namal, Altan Erkekli, Erdal Tosun, Salih Kalyon, Ayberk Atilla, Rıza Kocaoğlu, Berrak Tüzünataç ve Sarp Apak gibi isimler de bulunuyor.

6. Av Mevsimi

IMDb Puanı: 7,5

Av MevsimiŞimdi ise son yılların en başarılı Türk polisiye filmlerinden bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. Halihazırda çok izlenen filmler arasına adını yazdıran Eşkıya ile efsaneleşmeyi başaran Yavuz Turgul’un hem senarist hem de yönetmen olarak karşımıza çıktığı Av Mevsimi, konusunun yanı sıra oyuncularıyla da takdir toplamayı başarmıştı.

Gizem türüyle birlikte gerilim ve dramı da başarılı bir şekilde izleyicilere aktaran bu filmde; Şener Şen, Çetin Tekindor, Cem Yılmaz, Okan Yalabık, Melisa Sözen, Mustafa Avkıran, Nergis Çorakçı ve Emine Şans Umar gibi usta isimler yer alıyor.

5. Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm

IMDb Puanı: 7,7

Behzat Ç.: Seni Kalbime GömdümHalihazırda 2010 yılında Emrah Serbes tarafından yaratılan Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisi, ülke çapında reytingleri altüst etmeyi başarmıştı. 2011 yılında dizinin sinemaya uyarlanmış ilk hali olan Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm, 2013 yılında ise Behzat Ç. Ankara Yanıyor filmleri izleyicilerle buluştu.

Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, Berkan Şal, Canan Ergüder, Hazal Kaya, Seda Bakan, Berke Üzrek ve İnan Konukçu’dan oluşan kemik kadroya ilk filmde Cansu Dere ve Tardu Flordun ikilisi; ikinci filmde ise Nejat İşler ve Aslı Tandoğan eklenmişti.

4. Bir Zamanlar Anadolu’da

IMDb Puanı: 7,8

Bir Zamanlar Anadolu'daNuri Bilge Ceylan tarafından yazılıp yönetilen, Cannes Büyük Ödülü’nün sahibi Bir Zamanlar Anadolu’da, polisiye dram türünün enfes örneklerinden bir tanesidir. Ayrıca güçlü kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu festival filminde; Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Muhammet Uzuner, Ercan Kesal, Fırat Tanış ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi usta isimler rol oynamıştır.

3. Kabadayı

IMDb Puanı: 7,9

KabadayıYavuz Turgul’un ellerinde hayat bulan Kabadayı, 2007 yılında Ömer Vargı tarafından beyazperdeye aktarılmıştır. Dram ve aksiyon türlerinin harmanından oluşan bu etkileyici yapım; Kenan İmirzalıoğlu, Şener Şen, Aslı Tandoğan, İsmail Hacıoğlu ve Rasim Öztekin gibi başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratmıştır.

2. İtirazım Var

IMDb Puanı: 8,0

İtirazım VarSherlock Holmes tadında enfes bir polisiye komedi filmi olarak karşımıza gelen İtirazım Var, 2014 yılının Altın Portakal Ödül’lerinin birçoğunu toplamayı başardı. Büyüleyici bir işleyişe sahip olan bu yapım izleyicilerin de beğenisini kazandı.

Güneşin Oğlu, Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi ve Sen Aydınlatırsın Geceyi gibi eğlenceli Türk filmlerine de imza atan Onur Ünlü’nün ellerinde hayat bulan İtirazım Var; Serkan Keskin, Öner Erkan, Osman Sonat, Hazal Kaya, Büşra Pekin, Serdar Orçin, Umut Kurt ve Özgür Çevik gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

1. Eşkıya

IMDb Puanı: 8,4

 EşkıyaGelmiş geçmiş en iyi Türk filmlerinden bir tanesi olarak kabul gören 1996 yapımı Eşkıya, yine Yavuz Turgul tarafından yazılıp yönetilmiş enfes bir yapımdır. Gerilim ve dram türlerinden oluşan bu efsanevi filmde; Şener Şen, Uğur Yücel, Yeşim Salkım, Sermin Hürmeriç, Özkan Uğur, Kamran Usluer, Settar Tanrıöğen ve Kayhan Yıldızoğlu gibi ustalar da yer almıştır.

Polisiye Film Bonusları ve Okuyuculara Sorular

Polisiye Film Bonusları ve Okuyuculara SorularEğer en iyi 68 polisiye filmden oluşan listemiz sizlere yeterli gelmediyse aşağıda sıralamış olduğumuz bonuslarla ne izlesem derdine son verebilirsiniz.

Yedek Polisler (The Other Guys),Tehlikeli Takip (End Watch), Baskın (The Raid), Kızıl Nehirler (Les Rivieres Pourpres), Temel İçgüdü (Basic Instinct), Jack Reacher, İntikam (Blue Ruin), Vurguncular (War Dogs), Trendeki Kız (The Girl on the Train), Kanunun Namına (Miami Vice), 8 Milimetre (8MM), Çaylak (The Recruit), Kemik Koleksiyoncusu (The Bone Collector), Kill Zone (SPL: Sha Po Lang). Liseli Polisler 2 (22 Jump Street),  İnsan Avcısı (Manhunter),Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu (Fast Five), Organize İşler, Kanunun Namına (Miami Vice) ve Kara Şövalye (The Dark Knight).

Genellikle unutulmaz aksiyon sahneleriyle bizleri kendisine hayran bırakan polisiye filmlerin bazıları, zekice kurgulanmış senaryolarıyla da şaşkınlık yaratıyorlar. Listemizde yer alan bu benzersiz yapımların birçoğu da bütünüyle efsaneleşmeyi başarıyorlar. Peki, listemize adını yazdıran  bu polisiye filmlerden hangileri sizlerin de favori filmleri arasına yer alıyor?

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle