Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ters Köşe Filmler: Sürpriz Finalleriyle Seyirciyi Şaşırtan En İyi 60 Film Listesi ve Önerisi

Olağan başlayan, fakat sürpriz sonuyla aklımızı alan, şaşırtan bu filmleri tekrar tekrar izlemekten keyif alacaksınız.
Ters Köşe Filmler: Sürpriz Finalleriyle Seyirciyi Şaşırtan En İyi 60 Film Listesi ve Önerisi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bazı filmler başlangıçlarıyla bizleri gizemli dünyalara sürükleyerek şaşkınlık yaratıyorlar. Bazıları ise gayet normal başlangıçlara sahip olmalarına rağmen, sürpriz finalleriyle tabiri caizse izleyicileri dumura uğratıyorlar. En iyi ters köşe filmler listesi de sonuyla beyninizi allak bullak edecek yapımları sizlerle buluşturuyor. IMDb puanına göre sıralanan bu yapımları, listemizi inceledikten sonra kesinlikle izlenecekler listesine ekleyeceksiniz.

Sürpriz sonlu filmler; gizem, suç, korku, bilim kurgu ve romantizm gibi türleri de bünyelerinde barındırıyorlar. Bizde en iyiler listesini, bu kategorilere göre incelemeye karar verdik. Bazılarını ilk dakikalarından itibaren bazılarını ise sonlarına doğru hayretle izleyeceğiniz bu filmler, sürükledikleri gizem dolu dünyalar ile sizleri de büyülemeyi başaracaklar. Dilerseniz en iyi yapımlar arasında yer alan bu şaşırtıcı filmlerin hangileri olduklarına birlikte bir göz atalım.

İşte karşınızda sürpriz finalleriyle şaşırtan en iyi ters köşe filmler;

En İyi Ters Köşe Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Sürpriz finaliyle şaşırtan en iyi filmler, akıllıca hazırlanmış senaryo ve kurguların sınırlarını zorlamaya devam ediyorlar. Geçmişten bugüne, birer efsane haline gelen yapımların birçoğu ya sürpriz sonları ya da şaşırtıcı konularıyla hayranlık uyandırmayı başardılar.

Gizem Türünde En İyi Ters Köşe Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

En iyi gizem filmleri genellikle sürpriz sonlarıyla büyük başarılara ulaşıyorlar. Sonuna kadar olayları yerli yerine oturtup, barındırdıkları gizemi çözmeye çalışsanız da finalleriyle birbirinden garip tepkiler vermemize neden olan bu filmler huzurlarınıza geliyorlar.

16. 23 Numara (The Number 23)

IMDb Puanı: 6,4

23 Numara (The Number 23)2007 yılında vizyona giren 23 Numara (The Number 23) filminin yönetmen koltuğunda Joel Schumacher, başrolünde ise Jim Carrey yer alıyor. Genellikle komedi filmleriyle tanınan Carrey’nin efsanevi oyunculuğuyla saplantılı Walter rolüyle karşımıza geldiği bu yapımı izledikten sonra her yerde 23 numarasını arayabilirsiniz.

15. Gizli Pencere (Secret Window)

IMDb Puanı: 6,6

Gizli Pencere (Secret Window)Stephen King’in romanından uyarlanan 2004 yapımı Gizli Pencere (Secret Window); hem konusu hem de oyunculuklarıyla enfes bir film olarak karşımıza geliyor. Johnny Depp’in yanı sıra John Turturro’nun da kendisini aşmış olduğu bu Gizli Pencere de sürpriz sonuyla en iyi ters köşe filmler arasında yer alıyor.

14. Kimliksiz (Unknown)

IMDb Puanı: 6,9

Kimliksiz (Unknown)Liam Neeson’ın başrollerinde oynadığı Kimliksiz (Unknown), Taken kadar olmasa da gizem ve gerilim türlerinden oluşan enfes bir aksiyon filmi olarak listemizde yer alıyor. Aynı zamanda Diane Kruger, January Jones ve usta oyuncu Bruno Ganz gibi isimleri de bünyesinde barındıran bu yapım da hem sonu hem de işleyişiyle şaşkınlık yaratıyor.

13. Sınav (Exam)

IMDb Puanı: 6,9

Sınav (Exam)Son yılların en başarılı gizem gerilim filmlerinden biri olan Sınav (Exam), 2009 yılına damgasını vurmayı başardı. Cube, Testere ve Triangle filmleriye benzerlik taşıyan bu yapım baştan sona sürprizlerle seyircilerin afallamasına neden oluyor. Eğer bu filmi daha önce izlemediyseniz ve izlemeye karar verdiyseniz, spoiler yememek adına fragmana göz atmanızı tavsiye etmiyoruz.

12. Gitme (Stay)

IMDb Puanı: 6,9

Gitme (Stay)2005 yılında vizyona giren, Ryan Gosling, Ewan McGregor, Naomi Watts ve Bob Hopkins gibi oldukça başarılı isimleri de bünyesinde barındıran Gitme (Stay), gizem ve gerilim türlerine ait son derece başarılı filmlerden de bir tanesidir. Bu ters köşe filminin tamamını bulmaca çözer gibi keyifle izleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

11. Karanlık Taraf (La Cara Oculta)

IMDb Puanı: 7,3

Karanlık Taraf (La Cara Oculta)Kurgu ve senaryosuyla enfes bir Kolombiya filmi olarak karşımıza gelen Karanlık Taraf (La Cara Oculta), gizemden daha çok gerilim türünü işlemektedir. Detaylara girmeden hızlı bir şekilde işleyen bu yapım kesinlike sıkılmadan izleyeceğiniz yapımlardan bir tanesidir. Az mekan ve sınırlı oyuncu kadrosuna rağmen kapana kısıldığınızı hissettirerek, gerilim türünü her hücrenize işlemeyi başaracak.

10. Ceset (El Cuerpo)

IMDb Puanı: 7,5

Ceset (El Cuerpo)Sürpriz finaliyle şaşırtan en iyi ters köşe filmleri arasına adını yazdıran 2012 yapımı Ceset (El Cuerpo), gizem ve gerilim türlerine meraklı olanları ve hatta olmayanları bile fazlasıyla cezbetmeyi başaracak. Eşsiz senaryosunun yanı sıra başarılı oyunculuklarla da süslenen bu yapaım son yılların en başarılı gizem gerilim filmleriden biri olarak karşımıza geliyor.

9. Oyun (The Game)

IMDb Puanı: 7,8

Oyun (The Game)David Fincher’ın yönetiminde 20 yıl önce karşımıza gelen Oyun (The Game) filmi, başarılı oyuncularının yanı sıra senaryosuyla da hayranlık uyandıran yapımlardan bir tanesiydi. Michael Douglas, Sean Penn, Deborah Kara Unger ve James Rebhorn gibi ünlü oyuncuları bünyesinde barındıran 1997 yapımı Oyun filminin sonuyla sizleri hayrete düşüreceğine emin olabilirsiniz.

EN İYİ AKSİYON MACERA FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

8. Siyah Kuğu (Black Swan)

IMDb Puanı: 8,0

Siyah Kuğu (Black Swan)Darren Aronofsky’nin 2000 yılında çekmiş olduğu Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream) filminden sonra yeniden özüne döndüğü başyapıtlardan biri olan Siyah Kuğu (Black Swan); bütünüyle izleyicilerin beğenisini kazanıyor. Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel ve Winona Ryder gibi başarılı oyuncuların etkileyici performanslarıyla da süslenerek en iyiler arasına adını yazdırıyor.

7. Karanlık Yolculuk (Donnie Darko)

IMDb Puanı: 8,1

Karanlık Yolculuk (Donnie Darko)Detaylarıyla seyircileri boğmayıp, bünyesinde barındırmış olduğu gizemle olağanüstü bir film haline gelen 2001 yapımı Karanlık Yolculuk (Donnie Darko) filminin etkisinden kolay kolay çıkamayacaksınız. Senaryosu, akıl almaz kurgusuyla defalarca izlemenize neden olacak bu başyapıtın yönetmen koltuğunda Richard Kelly, başrollerinde ise Jake Gyllenhaal yer alıyor.

6. Zindan Adası (Shutter Island)

IMDb Puanı: 8,1

Zindan Adası (Shutter Island)2006 yılında seyirciyle buluşan Köstebek (The Departed) filmiyle En İyi Yönetmen Oscar’ını kazanan Martin Scorsese’nin 2010 yılına damgasını vuran bir diğer filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Dennis Lehane’in romanından beyazperdeye uyarlanan Zindan Adası (Shutter Island); aslında sadece finaliyle değil, ortalarından itibaren bizleri şaşkına çeviriyor. Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams ve Emily Mortimer’ın yer aldığı bu yapım da en iyi ters köşe filmler arasına girmeyi başarıyor.

5. İçimdeki Yangın (Incendies)

IMDb Puanı: 8,2

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kanada yapımı olağanüstü bir film olan İçimdeki Yangın (Incendies); gizem ve dram konularını hayranlık uyandıran bir dille gözler önüne seriyor. “Bir insan için bu kadar acı çok fazla,” diye düşüneceğiniz ve kolay kolay kendinize gelemeyeceğiniz bu film de en başarılardan bir tanesidir.

4. İhtiyar Delikanlı (Oldboy)

IMDb Puanı: 8,4

İhtiyar Delikanlı (Oldboy)Dikkat bu film sinirlerini tamamıyla bozsa da bünyenizde bağımlılık yaratabilir! Park Chan-Wook tarafından yönetilen İhtiyar Delikanlı (Oldboy), Min-sik Choi’nin olağanüstü performansının yanı sıra akıl almaz kurgusuyla da tekrar tekrar izlendikçe dozunu arttırmayı başaran bir yapımdır. Finale yaklaştıkça sonunu az da olsa tahmin edebilmenize rağmen, yine de sizleri tamamıyla büyüleyecektir.

3. Akıl Defteri (Memento)

IMDb Puanı: 8,5

Akıl Defteri (Memento)Yönetmen ve senarist koltuğunda Christopher Nolan’ın, başrollerinde ise Guy Pearce, Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano gibi başarılı isimlerin yer aldığı gelmiş geçmiş en başarılı filmlerden biriyle listemize devam ediyoruz. Özellikle de kurgusuyla beyninizdeki devreleri yakmaya ant içmiş bir yapım olan Akıl Defteri (Memento) de mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan bir tanesidir.

2. Prestij (The Prestige)

IMDb Puanı: 8,5

Prestij (The Prestige)Nolan kardeşlerin bir diğer başyapıtıyla daha listemizi süslemeye devam ediyoruz. Prestij (The Prestige) adıyla vizyona giren ve tüm zamanların en başarılı filmlerinden biri olan bu yapım; Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Michael Caine ve David Bowie gibi ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla da şaşkınlık yaratıyor.

1. Dövüş Kulübü (Fight Club)

IMDb Puanı: 8,9

Dövüş Kulübü (Fight Club)1999 yılında Chuck Palahniuk romanından uyarlanan ve David Fincher tarafından yönetilen olağanüstü bir filmle gizem türünü sonlandırıyoruz. Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter ve Jared Leto gibi ultra başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla kült film haline gelen Dövüş Kulübü (Fight Club), baştan sona izleyicileri ters köşe yapıyor.

Korku Türünde En İyi Ters Köşe Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Genellikle korku, gizem ve gerilim türlerinin harmanından oluşan bu sonu şaşırtan filmleri izledikten sonra tokat yemiş gibi hissediyoruz. Korku türünde şok etkisi yaratan en iyi filmler huzurlarınıza geliyor.

5. 1408

IMDb Puanı: 6,8

1408Stephen King’in kısa hikayesi; Mikael Hafström’ün ellerinde, John Cusack ve Samuel L. Jackson gibi usta isimlerin oyunculuklarıyla hayat buluyor. 1408 adıyla 2007 yılında gerilim ve korku filmi olarak vizyona girmiş olsa da bir sahnesi ve repliği vardır ki insanı korku filminde bile ağlatmayı başarır. Tamamıyla etkileyici bir yapım olan 1408 de en iyi ters köşelerden bir tanesidir.

4. Evdeki Düşman (Orphan)

IMDb Puanı: 7,0

Evdeki Düşman (Orphan)İzlememiş olanlar bile 2009 yapımı Evdeki Düşman (Orphan) filmi hakkında az çok bilgi sahibidirler. Tabiri caizse “acıma yetime…” sözünü aklımıza getiren bu film, başlangıcından itibaren izleyicileri germeyi başarıyor. Bazı kesimler tarafından sinir bozucu ve klişelerle dolu bir film olarak eleştirilen bazılarının ise fazlasıyla beğenisini kazanan bu yapımın kalitesine sizler karar verin.

3. Çılgınlığın Ötesinde (In The Mouth of Madness)

IMDb Puanı: 7,2

Çılgınlığın Ötesinde (In The Mouth of Madness)Başarılı bir şekilde işlenmiş senaryosunun yanı sıra etkileyici oyunculuklarla da şekil bulan bu yapım, gelmiş geçmiş en başarılı korku filmlerinden bir tanesidir. John Carpenter’ın yönetiminde karşımıza gelen bu gizemli korku filmi, sarsıcı finaliyle de hayranlık uyandırıyor. Spoiler vermek gibi olmasın ama kabustan uyanma sahneleri filmin etkileyiciliğini daha da arttırmaktadır.

EN İYİ KORKU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

2. Diğerleri (The Others)

IMDb Puanı: 7,6

Diğerleri (The Others)2001 yapımı Diğerleri (The Others) filmi, gece uykularınızı kaçıracak türden bir yapımdır. Filmin en başında Nicole Kidman tarafından atılan çığlık ise izleyicilerin filme olan ilgisini arttırmış, devamında gelişen olaylar ise seyircilerin çığlık atmalarına neden olmuştur. Eğer bu filmi daha önce izlemediyseniz, kesinlikle sonunu öğrenmemelisiniz.

1. Testere (Saw)

IMDb Puanı: 7,7

Testere (Saw)Korkudan çok psikolojik gerilim türünün en başarılı örneklerinden biri olan Testere (Saw) ilk olarak 2004 yılında vizyona girmişti. Basit bir konsepte sahip olmasına rağmen, detaylarıyla şaşkınlık yaratıp, hayranlık uyandıran bu film başlangıcından itibaren şaşkınlık yaratan yapımlardan da bir tanesidir.

Bonus: Altıncı His (The Sixth Sense)

IMDb Puanı: 8,1

Altıncı His (The Sixth Sense)Çocukluk dönemlerinizden itibaren, etrafınızda ölü insanlar görseniz neler hissederdiniz? Haley Joel Osment ve Bruce Willis’in başrollerini paylaştıkları Altıncı His (The Sixth Sense) filmi, bu dertten muzdarip bir çocuğun ve psikologun hikayesini konu alıyor. Halihazırda alışılmışın dışında bir durumu olağanüstü bir şekilde gözler önüne sermekle kalmayıp, sonuyla da izleyicileri şaşkına uğratan Altıncı His filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

Suç – Aksiyon Türlerinde En İyi Ters Köşe Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Gerilim ve gizem türlerinin yanı sıra suç ve aksiyon türleri de bazen sürpriz sonları bünyelerinde barındırabiliyorlar. Hal böyle olunca da her listeye uygun, en iyi ters köşe filmleri olarak bizleri büyülemeye devam ediyorlar.

18. Anestezi (Awake)

IMDb Puanı: 6,5

Anestezi (Awake)Joby Harold tarafından hem yazılıp hem de yönetilen 2007 yapımı Anestezi (Awake) filmi; Jessica Alba, Hayden Christensen ve Terrence Howard gibi ünlü isimlere de ev sahipliği yapıyor. Olağanüstü senaryosuyla izleyicileri şaşırtmayı başaran ve hatta seyircilerin “rahatsız edici” olarak tanımlamasına neden olan çarpıcı filmlerden bir tanesidir.

17. Kuraldışı (Basic)

IMDb Puanı: 6,5

Kuraldışı (Basic)En az iki kez izlemenize neden olacak sonuyla ters köşelere doymayan bir filmle daha listemize devam ediyoruz. 2003 yılında Kuraldışı (Basic) adıyla vizyona giren bu gerilim ve aksiyon filmi John Travolta ve Samuel L. Jackson gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

16. Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me)

IMDb Puanı: 7,3

Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me)Tümüyle zekice kurgulanmış bir sihirbazlık ve soygun filmi olan Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me) de sürprizlerle donatılmış bir yapım olarak karşımıza geliyor. Ayrıca Jesse Eisenberg, Dave Franco, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Isla Fisher, Morgan Freeman, Michael Caine ve Melanie Laurent gibi isimlerden oluşan güçlü kadrosuyla da 2013 yılına damga vurmayı başarmıştı.

15. Üçkağıtçılar (Matchstick Men)

IMDb Puanı: 7,3

Üçkağıtçılar (Matchstick Men)Yönetmen koltuğunda Ridley Scott’ın, başrollerinde ise Nicolas Cage, Sam Rockwell ve Alison Lohman’ın yer aldığı etkileyici bir filmle listemize devam ediyoruz. Akıllıca kurgulanmış senaryosuyla keyifli vakit geçirmek isteyenler için oldukça ideal bir film olan Üçkağıtçılar (Matchstick Men); sürpriz finaliyle de soğuk duş etkisi yaratıyor.

14. Talaash

IMDb Puanı: 7,3

TalaashZekice hazırlanmış kurgusunun yanı sıra Aamir Khan ve Kareena Kapoor’un eşsiz performanslarıyla süsledikleri 2012 yapımı Talaash filmi de bütünüyle hayranlık uyandırıyor. Ayrıca en iyi Hint filmleri arasına da adını yazdıran bu yapım, son sahneleriyle de izleyicileri şaşkına çeviriyor.

13. Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen)

IMDb Puanı: 7,4

Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen)Senaryosuyla hayranlık uyandıran bir yapım olan Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen), 2009 yılının en başarılı filmlerinden bir tanesiydi. Gerard Butler ve Jamie Foxx’un başrollerini paylaştıkları bu film, başlangıcından itibaren izleyicileri büyülemeyi başarıyor.

12. Merhamet Yok (Yongseoneun Eupda)

IMDb Puanı: 7,4

Merhamet Yok (Yongseoneun Eupda)Kim Hyeong-joon’un ilk denemesi olmasına rağmen, olağanüstü bir Kore filmi olarak karşımıza gelen Merhamet Yok (Yongseoneun Eupda), Adalet Peşinde gibi etkileyici bir intikam filmidir. Ayrıca Oldboy gibi intikamın kitabını baştan yazan bu 2010 yapımı Kore filmi de aklın sınırlarını zorluyor.

EN İYİ KORE FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

11. Ben Kimim? (Who am I)

IMDb Puanı: 7,6

Ben Kimim? (Who am I)Gerek hacker filmleri arasında web dünyasını anlatış biçimi gerekse olağanüstü senaryosuyla şaşkınlık yaratmayı başarmıştır. Alman yapımı en iyi filmlerden biri olan Ben Kimim? (Who am I), son sahneleriyle de izleyicilerin “yok artık!” demelerine neden oluyor. 2014 yılında vizyona giren ve övgülerin odak noktası haline gelen bu film de finaliyle ters köşe yapmayı başaran en iyi filmler arasında yer alıyor.

10. İçerideki Adam (Inside Man)

IMDb Puanı: 7,7

İçerideki Adam (Inside Man)Zekice kurgulanmış bir soygun filmi her zaman için izleyicilerin beğenisini kazanmıştır. Spike Lee tarafından yönetilen 2006 yapımı İçerideki Adam (Inside Man) filmi de senaryosu ve oyunculuklarıyla seyircileri kendisine hayran bırakmayı başarmış bir yapımdır. Denzel Washington, Clive Owen, Jodie Foster, Christopher Plummer ve Chiwetel Ejiofor gibi ultra başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni topluyor.

9. Maç Sayısı (Match Point)

IMDb Puanı: 7,7

Maç Sayısı (Match Point) Woody Allen tarafından yönetilen 2005 yapımı Maç Sayısı (Match Point), suç ve gerilim türlerinin benzersiz örneklerinden de bir tanesidir. Scarlett Johansson’ın kötü kadın rolünde karşımıza çıktığı bu yapım; Jonathan Rhys Meyers, Emily Mortimer, Matthew Goode ve Brian Cox gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

8. İlk Korku (Primal Fear)

IMDb Puanı: 7,7

İlk Korku (Primal Fear)Edward Norton’ın henüz genç bir oyuncu olmasına rağmen kusursuz bir sinema yıldızı haline geldiği, Richard Gere’in ise kalitesini yansıttığı İlk Korku (Primal Fear) adı verilen 1996 yapımı Gregory Hoblit filmiyle listemize devam ediyoruz. Her sahnesiyle izleyicileri büyülemeyi başaran bu yapım özellikle de final sahneyle unutulmazlar arasına giriyor.

7. Şanslı Slevin (Lucky Number Slevin)

IMDb Puanı: 7,8

Şanslı Slevin (Lucky Number Slevin)Muhteşem kurgusu, güçlü kadrosu ve dumura uğratan finaliyle tüm zamanların en başarılı filmlerinden biri olan Şanslı Slevin (Lucky Number Slevin), 2006 yılından itibaren izleyicileri büyülemeyi başarıyor. Joh Harnett, Bruce Willis, Morgan Freeman, Ben Kingsley ve Lucy Liu’dan oluşan kadrosu ise bu filmi çok daha kaliteli hale getiriyor.

6. En İyi Teklif (The Best Offer)

IMDb Puanı: 7,8

En İyi Teklif (The Best Offer)Giuseppe Tornatore’nin en başarılı filmlerinden biri olan 2013 yapımı En İyi Teklif (The Best Offer); Geoffrey Rush’ın usta oyunculuğuyla da olağanüstü bir yapım haline geliyor. Finaliyle ters köşe yapan bu yapım, senaryosuyla da şaşkınlık yaratmayı başarıyor.

5. Ocean’s Eleven

IMDb Puanı: 7,8

Ocean's Eleven2001 yılında yenilenmiş kadrosuyla vizyona giren ve izleyicileri bir kez daha büyülemeyi başaran bir soygun filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Enfes bir kurguya ve senaryoya sahip olan Ocean’s Eleven; George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Julia Roberts ve Andy Garcia gibi daha birçok başarılı oyuncuyu da bünyesinde barındırıyor.  

EN İYİ SOYGUN FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

4. Dokuz Kraliçe (Nueve Reinas)

IMDb Puanı: 7,9

Dokuz Kraliçe (Nueve Reinas)Dram, gizem ve polisiye türlerini bünyesinde barındıran Dokuz Kraliçe (Nueve Reinas) efsanevi bir Arjantin filmi olarak karşımıza geliyor. Başlangıcından, son dakikasına kadar beklenti içerisinde izleyeceğiniz bu film, neredeyse katılmış olduğu her festivalden ödülle ayrılmayı da başarmıştır.

3. Köstebek (The Departed)

IMDb Puanı: 8,5

Köstebek (The Departed)“İçerde misin evlat?” Şimdilerde İçerde dizisiyle dillere pelesenk olan bu repliğin yer aldığı yapım, 2006 yılında vizyona giren Köstebek (The Departed) filminden uyarlanmıştı. Köstebek ise Çin yapımı Infernal Affairs adlı filmin yeniden uyarlanmış haliydi. Yine de her üç yapım da izleyicilerin fazlasıyla beğenisini kazanmayı başardı.

2. Yedi (Se7en)

IMDb Puanı: 8,7

Yedi (Se7en)90’lı yıllara damgasını vuran David Fincher’ın eşsiz başyapıtlarından biriyle daha dumura uğramaya devam ediyoruz. Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow’dan oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra ters köşe finaliyle de efsanevi filmler arasında yer almayı başarmıştır.

1. Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects)

IMDb Puanı: 8,7

Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects)“Kim bu Kayzer Söze?” Müthiş bir senaryo ile hazırlanan Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects), baştan sona bizleri bu soruyla baş başa bırakıyor. Sorumuzun cevabını öğrendiğimizde ise bizleri dumura uğratmayı başarıyor. Aynı zamanda Kevin Spacey, Benicio del Toro, Stephen Baldwin, Gabriel Byrne ve Kevin Pollak’ın başarılı oyunculuklarıyla da adını en iyiler arasına yazdırıyor.

Bilim Kurgu Türünde En İyi Ters Köşe Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Halihazırda bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler aklımızın sınırlarını zorlarken, bir de bu gelişmelerin ya da çalışmaların eşsiz senaryolarla ve sürpriz finallerle süslenmiş halleri tamamıyla bizleri dumura uğratıyorlar.

9. 13. Kat (The Thirteenth Floor)

IMDb Puanı: 7,0

13. Kat (The Thirteenth Floor)Gretchen Mol’ün adeta coşup, gürlediği; film içinde film yaratan olağanüstü bir senaryonun izleyicileri dumura uğrattığı 13. Kat (The Thirteenth Floor) filmiyle listemizi şekillendiriyoruz. Belki de Matrix’ten çok daha kaliteli bir yapım olmasına rağmen, tanıtım açısından biraz sönük kalan 13. Kat filmi de mutlaka izlenmesi gereken sürpriz sonlu filmler arasında yer alıyor.

8. Öldüren Sis (The Mist)

IMDb Puanı: 7,2

Öldüren Sis (The Mist)Öldüren Sis; aslında 1952’de Londra’da meydana gelen ve insanların ölümüne neden olan hava kirliliğine verilen bir isimdir. Şimdi ise 50’lerde verilen bu lakap, olağanüstü bir bilim kurgu, korku filminin adı haline geliyor. 2007 yılında vizyona giren ve izleyicileri kendisine hayran bırakan Öldüren Sis (The Mist) de Stephen King romanlarından uyarlanmış etkileyici bir yapımdır.

7. Yaşam Şifresi (Source Code)

IMDb Puanı: 7,5

Yaşam Şifresi (Source Code)Ben Ripley tarafından yazılan ve Duncan Jones tarafından yönetilen Yaşam Şifresi (Source Code), Deja Vu filmiyle benzerlikler taşısa da senaryosuyla hayranlık uyandırıyor. Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan ve Vera Farmiga’nın başrollerini paylaştıkları bu film de sonuna doğru yaklaştıkça izleyicileri dumura uğratıyor.

6. Kader (Predestination)

IMDb Puanı: 7,5

Kader (Predestination)Bana göre zamanda yolculuk konusunu en iyi ve en çarpıcı şekilde işleyen bir film olan Kader (Predestination), her sahnesiyle izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarıyor. Spierig kardeşlerin yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapım; Ethan Hawke, Sarah Snook ve Noah Taylor üçlüsünün şahane oyunculuklarıyla da aklımızı başımızda alıyor.

EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

5. Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect)

IMDb Puanı: 7,7

Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect)2000 yapımı Frekans filmiyle benzerlikler taşısa da dönemin ve tüm zamanların en başarılı bilim kurgu filmlerinden biri olan Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect); Ashton Kutcher, Amy Smart ve Eric Stoltz gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni topluyor.

4. Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes)

IMDb Puanı: 8,0

Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes)1968 yılına göre enfes bir bilim kurgu filmi olan Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes), yenilenmiş versiyonlarıyla da hayranlık uyandırmayı başarıyor. Charlton Heston’ın başrollerinde oynadığı bu yapım, özellikle de Özgürlük Anıtı sahnesiyle izleyicileri fazlasıyla mest ediyor.

3. Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

IMDb Puanı: 8,3

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)İzledikten sonra içinizde tarifsiz ve karmaşık duyguların yeşereceği olağanüstü bir filmle listemize devam ediyoruz. Charlie Kaufman tarafından yazılan ve Michel Gondry tarafından yönetilen Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind); bütünüyle izleyicileri büyülemekle kalmayıp, dönemin Oscar’larını da toplamayı başarıyor.

2. Ay (The Moon)

IMDb Puanı: 8,0

Ay (The Moon)Sam Rockwell ve Kevin Spacey ikilisinin başrollerinde oynadığı olağanüstü bir bilim kurgu filmi olan Ay (The Moon), 2009 yılından itibaren izleyicileri büyülemeye ve en iyi filmler arasında ilk sıralarda seyretmeye devam ediyor. Konusuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu film, baştan sona seyircileri tamamıyla germeyi de başarıyor.

1. Truman Show

IMDb Puanı: 8,1

Truman ShowFantastik bilim kurgu filmi olarak karşımıza gelen Truman Show, senaryosuyla da izleyicileri paranoyaklaştırıyor. Jim Carrey ve Ed Harris gibi iki usta ismin başrollerini paylaştıkları bu yapım, Peter Weir’ın da eşsiz yönetimiyle şekilleniyor. 1998 yılına damga vuran bu film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

Romantik – Dram Türünde En İyi Ters Köşe Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Romantik ve dram türlerine mensup bazı yapımlar, güzelliklerine sürpriz sonlar ekleyerek daha da etkileyici hale geliyorlar. Huzurlarınızda romantik ve dram türlerinde en iyi ters köşe filmler;

12. Göl Evi (The Lake House)

IMDb Puanı: 6,8

Göl Evi (The Lake House)Fantastik ve romantik türlerin karışımından oluşan Göl Evi (The Lake House) konusuyla aklınızın karışmasına neden olabilir. Keanu Reeves ve Sandra Bullock ikilisinin başrollerini paylaştıkları Speed filminden sonra bu yapım sizlere biraz da olsa yavaş gelebilir. Fakat kurgusu ve son sahneleriyle unutulmazlarınız arasında yer almaya aday, benzersiz bir filmdir.

11. Beni Unutma (Remember Me)

IMDb Puanı: 7,2

Beni Unutma (Remember Me)Bir romantik filmin ötesinde, eşsiz bir yapım olan Beni Unutma (Remember Me); çarpıcı sonuyla da unutulmazlar arasına adını yazdırıyor. 11 Eylül saldırılarını da konu alan bu yapım sadece ters köşe finaliyle değil, bütünüyle de izleyicilerin beğenisini kazanıyor. Robert Pattinson, Emille de Ravin, Pierce Brosnan ve Chirs Cooper’dan oluşan kadrosuyla da övgülerin odak noktası haline geliyor.

10. Sihirbaz (The Illusionist)

IMDb Puanı: 7,6

Sihirbaz (The Illusionist)Neil Burger tarafından yönetilen ve 2006 yılının başarılı yapımlarından biri olan Sihirbaz (The Illusionist); fantastik, gerilim ve romantik türlerini bir arada izleyicilerle buluşturuyor. Aslında ilerleyişiyle sonunu biraz da olsa belli eden bu yapım; Edward Norton, Jessica Biel, Paul Giamatti ve Rufus Sewell gibi ünlü oyuncuları bünyesinde barındırarak seyircilerin beğenisini kazanmayı başarıyor.

EN İYİ ROMANTİK FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

9. İçinde Yaşadığım Deri (The Skin I Live In)

IMDb Puanı: 7,6

İçinde Yaşadığım Deri (The Skin I Live In)Bir Pedro Almodovar başyapıtı olan İçinde Yaşadığım Deri (The Skin I Live In); Antonio Banderas ve Elena Anaya’nın başarılı performanslarıyla etkileyiciliği katlamayı başarıyor. Thierry Jonquet’in Tarantula romanından meydana getirilen bu film; sürprizlerle dolu olağanüstü bir film olarak karşımıza geliyor.

8. Yedi Yaşam (Seven Pounds)

IMDb Puanı: 7,7

Yedi Yaşam (Seven Pounds)Umudunu Kaybetme filmiyle seyircilerin fazlasıyla beğenisini kazanan Will Smith’in bir kez daha Ben Thomas karakteriyle devleştiği Yedi Yaşam (Seven Pounds) filmi tamamıyla sizleri büyülemeyi başaracak. Defalarca izlense de her defasında kalbinizi fethedecek olan bu yapım, yavaş bir işleyişe sahip olmasına rağmen, özellikle de sonuyla izleyicilerde soğuk duş etkisi yaratıyor.

7. Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy in the Striped Pyjamas)

IMDb Puanı: 7,8

Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy in the Striped Pyjamas)Tek kelimeyle olağanüstü bir film olan Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy in the Striped Pyjamas); Mark Herman’ın başarılı yönetimi ve çocuk oyuncuların üstün performansıyla hayranlık uyandırdıkları etkileyici bir yapımdır. John Boyne romanından uyarlanan bu film, sarsıcı sonuyla da büyük bir hüzne boğacak.

6. Makinist (The Machinist)

IMDb Puanı: 7,8

Makinist (The Machinist)Makinist (The Machinist) ya da orijinal adıyla El Maquinista; Christian Bale’in üst düzey performansıyla çok daha etkileyici bir yapım haline getirdiği başarılı bir dram filmidir. 2004 İspanya yapımı olan bu film; Bale’in 25 kilo verdiği ve nerdeyse yok olacak kadar zayıfladığı akıl almaz bir başyapıt olarak karşımıza geliyor.

5. Kefaret (Atonement)

IMDb Puanı: 7,8

Kefaret (Atonement)10 yıl önce vizyona giren ve seyircileri etkisi altında bırakmayı başaran Kefaret (Atonement); güçlü senaryo ve oyuncu kadrosuyla romantik dram türünün en iyi örneklerinden biri haline geliyor. Keira Knightley ve James McAvoy’un başrollerini paylaştıkları bu Oscar ödüllü film, Saoirse Ronan ve Benedict Cumberbacht gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

4. Paramparça Aşklar Köpekler (Amores Perros)

IMDb Puanı: 8,1

Paramparça Aşklar Köpekler (Amores Perros)Alejandro Gonzalez Inarritu’nun ilk uzun metrajlı filmi olmakla kalmayıp, dünya çapında olağanüstü bir başarıya ulaşan Paramparça Aşklar Köpekler (Amores Perros), Oscar ve Altın Küre gibi prestijli sinema ödüllerine de aday olarak gösterilmiştir. Küçük detaylarında bile çok şey anlatabilen bu başyapıt da en iyi ters köşe filmlerden biri olarak listemizi süslüyor.

3. Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

IMDb Puanı: 8,2

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)Matematik dehası ve paranoid şizofreni hastası olan John Forbes Nash Jr., özellikle de Oyun Kuramı’nda ve diferansiyel geometride yapmış olduğu değişikliklerle adından çokça söz ettirmiştir. Farklı bir hayata sahip olan böyle bir dahinin hayatını anlatan Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) filmi de gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yer almayı sonuna kadar hak ediyor.

2. Amerikan Güzeli (American Beauty)

IMDb Puanı: 8,5

Amerikan Güzeli (American Beauty)En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Görüntü Yönetimi Oscar’larını, dönemin bir diğer başyapıtı olan Dövüş Kulübü filminin elinden alan Amerikan Güzeli (American Beauty) ile listemize devam ediyoruz. Neredeyse yer aldığı her filmle övgülerin odak noktası haline gelen Kevin Spacey’nin başrollerinde oynadığı bu filmin, Dövüş Kulübü filminden esintiler taşıdığı söylense de bu söylentilerin Amerikan Güzeli filminin muhteşemliğini gölgelemeye gücü yetmiyor.

ALDATMA KONUSUNUN İŞLENDİĞİ EN İYİ VE YENİ FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

IMDb Puanı: 9,3

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)Gişeden darbe yemiş başyapıt niteliğindeki filmler arasında zirveye adını yazdıran Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption); değeri geç anlaşılmasına rağmen, efsaneleşmeyi başarmış etkileyici bir yapımdır. Tim Robbins ve Morgan Freeman ikilisinin olağanüstü oyunculuk performanslarıyla şekillendirdikleri bu yapımı kesinlikle izlemeye doyamayacaksınız.

En İyi Ters Köşe Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

En İyi Ters Köşe Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularGerek sürpriz sonları gerekse akılımızı bulandıran genel işleyişleriyle hayranlık uyandıran bu yapımların her biri şüphesiz birer sinema efsanesi haline geliyorlar. Elbette ki olağanüstü senaryolarla oluşturulan her başyapıtı sadece 60 filmden oluşan listemize sığdıramadık. Fakat listemize; Hep Seni Aradım (Wicker Park), Sapık (Psycho), Trance, Ölümle Yaşam Arasında (The Life of David Gale), Kara Büyü (Drag Me to Hell), Eliza Graves (Stonehearst Asylum), Toprak Altında (Buried), Kimlik (Identity), Altıncı His (The Sixth Sense), Uzay Oyunları (Ender’s Game), Çıldırış (The Jacket), Ölümsüz (Unbreakable) ve Split gibi etkileyici filmleri de ekleyebilirsiniz.

BEYİN YAKAN – KAFA AÇAN EN İYİ FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

Sürpriz finalleriyle izleyicileri ters köşeye yatıran en iyi filmleri birlikte inceledik. Şimdi ise sıra geldi sorumuza. Peki, en iyi ters köşe filmler arasında yer alan bu olağanüstü yapımlardan hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın