Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beyin Yakan Filmler: En İyi Kafa Açan 65 Film Listesi

Finaliyle şaşkınlık yaratanların yanı sıra bulmaca çözüyormuş hissi veren beyin yakan filmler bizleri fazlasıyla etkiliyor. İşte size muhteşem bir liste:
Beyin Yakan Filmler: En İyi Kafa Açan 65 Film Listesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Olağanüstü senaryolar ve güzel prodüksiyonlu bir filme kim hayır der ki? Sizler için hazırladığımız bu eşsiz listeden kendinize uygun bir film seçin. Arkanıza yaslanın ve anın tadını çıkartın.

Beyin yakan filmler, akılalmaz senaryoları ve sürpriz sonlarıyla bizleri hayrete düşürmeye devam ediyorlar. Sinemanın dahi çocukları tarafından yaratılan bu filmler büyüsünü tamamıyla izleyiciye geçirmeyi başarıyor.

Her biri birer başyapıt niteliğinde olan en iyi beyin yakan filmler listemiz sizlerle;

65 The Purge (Arınma Gecesi)

The Purge (Arınma Gecesi)IMDb Puanı: 5,7
Yapım Yılı: 2013

IMDb puanı bir hayli düşük olan bu filme önyargısız yaklaşmanızı tavsiye ediyoruz. Filmin konusu alışık olduğumuzun biraz dışında. Amerika’da hükümet, suçların azalması için yılın bir günü bütün suçları serbest meşrulaştırıyor. Bu güne arınma gecesi deniyor.

İnsanlar 364 gün boyunca bu günü bekliyorlar ve o gün geldiğinde ülke savaş alanına dönüyor. İlginç olan şu ki filmi izlerken kafanızda sürekli soru işaretleri beliriyor: “Acaba gerçekte olsa nasıl olurdu?

64 Transcendence (Evrim)

Transcendence (Evrim)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2014

Bilim kurgu, gerilim ve drama türlerini bünyesinde barındıran 2014 yapımı Transcendence (Evrim); Johnny Depp, Rebecca Hall, Morgan Freeman ve Paul Bettany gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da dikkat çekiyor. Jack Paglen tarafından yazılan ve Wally Pfister tarafından yönetilen Evrim filmi de farklı konusuyla hem beyin yakmayı hem de kafa açmayı başarıyor.

63 Lucy

LucyIMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2014

Hem bir bilim kurgu hem de bir aksiyon filmi olarak karşımıza gelen Fransa yapımı Lucy de 2014 yılında gösterime girmiştir. Scarlett Johanson’un büyüleyici performansı, Morgan Freeman, Min-sik Choi ve Analeigh Tripton’un da etkileyici oyunculuklarıyla şekillenen Lucy, insanın sahip olduğu beyninin %100’ünü kullanırsa neler olabileceği teorisini gözler önüne seriyor.

62 Man On A Ledge (Gerçeğin Peşinde)

Man On A Ledge (Gerçeğin Peşinde)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2012

Başrolle beraber çözmeye çalışacağınız bu film tam anlamıyla puzzle gibi. Ortada çalınan bir elmas ve suçu attıkları bir polis memuru var. Bu polis memuru işlemediği suçtan dolayı 25 yıl hapisle cezalandırılmıştır. Suçsuz olması ve gerçeği ortaya çıkaracağına inanması nedeniyle bir plan yapar. Bu plana kardeşi ve kardeşinin kız arkadaşını dahil eder.

Film New York’ta çekildi. İlk hafta hasılatı ile büyük ses getirdi. Filmin ilk hafta hasılatı tamı tamına 8.300.000 dolar.

61 1408

1408IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2007

Stephen King’in 1408 isimli kısa hikayesinden uyarlanan bu gerilim ve korku filmi, John Cusack ve Samuel L. Jackson gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Yönetmen Mikael Hafström’üm ellerinde hayat bulan ve 2007 yılında vizyona giren 1408, toplamda 3 farklı finale sahip, gerilim türünde en iyi beyin yakan filmlerden bir tanesidir.

60 Stay (Gitme)

Stay (Gitme)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2005

100 dakika boyunca devrelerinizin yanacağı Stay (Gitme), psikolojik gerilim türünün en başarılı örneklerinden biridir. Ryan Gosling, Ewan McGregor ve Naomi Watts gibi kaliteli oyuncuları bünyesinde barındıran bu yapımın yönetmenliğini ise Marc Forster üstlenmiş. Psikolog ve hastası arasındaki bağı, bu ikilinin gerçek ve hayal arasındaki hem gizem hem de gerilim dolu hikayesini anlatan bu başyapıt da en iyi beyin yakan filmlerden biri olarak listemizde yer alıyor.

59 The Thirteenth Floor (13. Kat)

The Thirteenth Floor (13. Kat)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1999

The Matrix ve eXistenZ gibi aynı dönemin etkileyici yapımlarının yanı sıra Welt am Draht adındaki Alman mini dizisiyle de benzerliklere sahip olan The Thirteenth Floor, genellikle olumsuz eleştirilerin odağı olsa da beyin yakan senaryosuyla çoğu seyircinin beğenisini kazanmayı başarmıştır.

Ünlü yönetmen Roland Emmerich’in de yapımcılığını üstlendiği bu 99 yapımı The Thirteenth Floor filmi de beyin devrelerimizi yakmayı başarıyor.

58 Snowpiercer (Kar Küreyici)

Snowpiercer (Kar Küreyici)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2013

Joon-ho Bong tarafından yönetilen Güney Kore ve ABD ortak yapımı Snowpiercer filmi, aklınızı başınızdan alacak bir yapım olarak listemizde yer alıyor. Gelecekte başarısızlıkla sonuçlanan bir deneyin, dünyayı neredeyse tamamen yok eden bir küresel ısınmaya neden olmasını ve hayatta kalan son insanların da kesintisiz bir güce sahip dev bir trenle durmadan dünyayı dolaşmalarını anlatıyor.

Chris Evans, Tilda Swinton, Song Kang-Ho, Jaime Bell ve John Hurt gibi isimlerin yer aldığı bu başyapıt da mutlaka izlemeniz gereken en iyi fantastik ve bilim kurgu filmlerindendir.

57 Janghwa, Hongryeon (Karanlık Sırlar)

Janghwa, Hongryeon (Karanlık Sırlar)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2003

Aslında 2003 Kore yapımı bir psikolojik korku filmi olan Janghwa, Hongryeon (Karanlık Sırlar); Kore’ye özgü bir halk hikayesinden uyarlanmıştır. Ayrıca İki Kız Kardeşin Hikayesi adıyla da vizyona giren bu korku filmi, şaşkınlık yaratan senaryosuyla da beynimizi yakmayı başarıyor.

56 The Fountain (Kaynak)

The Fountain (Kaynak)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2006

Darren Aronofsky tarafından yönetilen, 2006 yapımı The Fountain (Kaynak) filmi de listemizin en iyileri arasında yer alıyor. Tarih, din, bilim kurgu ve fantastik türlerinin birleşiminden oluşan Fountain, zengin oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Rachel Weisz ve Hugh Jackman’ın başrollerini paylaştıkları Kaynak filmi, en iyi beyin yakan ufuk açan filmler arasına adını yazdırmayı başarıyor.

55 Cube (Küp)

Cube (Küp)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1997

1997 Kanada yapımı bilim kurgu türünün en iyi beyin yakan filmlerinden olan Cube (Küp), Vincenzo Natali yönetiminde huzurlarınıza geliyor. İlginç konusu ve işleyişiyle izleyicilerin beğenisini kazanan bu düşük bütçeli filmde Nicole de Boer, David Hewlett, Maurice Dean Wint ve Nicky Guadagni gibi isimler de yer alıyor.

54 Ghajini

GhajiniIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı:2008

Filmimiz ünlü bir iş adamının saldırıya uğraması ile hayatındaki değişiklikleri konu alıyor. Her 15 dakika da silinen hafıza ve bununla baş etmeye çalışan bir aşık. Aamir Khan’ın muhteşem oyunculuğuna bir kez daha hayran kalacaksınız. Film kendine özgü çekim teknikleri ve konusu ile sizi kendine bağlamayı başarıyor. Filmde gözünüzden bir kaç damla yaş akabilir haberiniz olsun.

53 Identity (Kimlik)

Identity (Kimlik)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2003

John Cusack ve Amanda Peet’in başrollerini paylamış oldukları Identity (Kimlik), 2003 yılının gerilim türünde en iyi beyin yakan filmleri arasında yer alıyor. Dram ve gizem türlerini de bünyesinde barındıran bu yapım, şiddetli bir fırtına sonucunda, birbirini hiç tanımayan 10 insanın yollarının kesişmesini ve sonrasında meydana gelen gerilim dolu olayları konu alıyor.

52 Eraserhead

EraserheadIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1977

Ünlü yönetmen David Lynch’in çekmiş olduğu ilk uzun metrajlı film olarak karşımıza gelen 1977 yapımı Eraserhead, bugüne kadar ki en iyi beyin yakan filmlerden bir tanesidir. Ayrıca sinema adına her açıdan önemli bir yapım olarak kabul edilen Eraserhead filminin 2004 yılında ABD Ulusal Film Arşivi’nde saklanmasına karar verilmiştir.

51 Looper (Tetikçiler)

Looper (Tetikçiler)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2012

Looper (Tetikçiler) 8 yıl önce vizyona girdi. Rian Johnson’ın yönetmiş olduğu bu film, Joseph Gordon-Levitt’in, Bruce Willis’in ve Emily Blunt’ın başarılı oyunculuklarıyla ödüllü bir film haline geldi. 7,4’lük IMDb puanıyla aksiyon türünde en iyi beyin yakan filmler arasına adını yazdıran Looper, kesinlikle sizlerin de beğenisini kazanacak.

50 Irreversible (Dönüş Yok)

Irreversible (Dönüş Yok)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2002

2002, Fransız yapımı Irreversible (Dönüş Yok) filminin yönetmen koltuğunda Gaspar Noé otururken; Vincent Cassel ve Monica Bellucci gibi başarılı isimler de bu beyin yakan filmin oyuncu kadrosunu güçlendiriyorlar. Dram, suç, gerilim, gizem ve intikam dolu bir film olan Dönüş Yok, 7,4’lük IMDb puanıyla da en iyiler arasında yer alıyor.

49 Cloud Atlas (Bulut Atlası)

Cloud Atlas (Bulut Atlası)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2012

Yaklaşık 3 saat boyunca beyninizi darmaduman edecek bir film olan Cloud Atlas (Bulut Atlası), farklı dönemlerde yaşamış 6 insanın hikayesini anlatıyor. Yapımı 4 yıl süren bu akılalmaz film, hem en iyi hem de en kötü filmler arasında yer alıyor. Wachowski Kardeşler tarafından yönetilen, Tom Hanks, Halle Berry, Jim Sturgess, Bae Doona ve Hugo Weaving gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran bu filmin iyi ya da kötü olduğuna sizler karar verin.

48 Source Code (Yaşam Şifresi)

Source Code (Yaşam Şifresi)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2011

Jake Gyllenhaal, Source Code (Yaşam Şifresi) filmiyle de beynimizi yakmaya devam ediyor. Duncan Jones yönetiminde 2011 yapımı etkileyici bir film olarak karşımıza gelen Yaşam Şifresi, Michelle Monaghan, Vera Farmiga ve Jeffrey Wright gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Aksiyon, bilim kurgu ve gizem türlerinden meydana gelen bu yapım en iyi beyin yakan filmler arasında yer alıyor.

47 Perfume (Koku: Bir Katilin Hikayesi)

Perfume (Koku: Bir Katilin Hikayesi)IMDb: 7,5
Yapım Yılı: 2006

Bir balık satıcısının oğlunu konu alan film 18.yy Fransasında geçmektedir. Çöplerin arasında dünyaya gelen Jean henüz bebekken müthiş bir koku alma yeteneğine sahiptir. Fakat bu yeteneği ileride başına birçok dert açacaktır.

Yaşı ilerledikçe koku alma becerisini kullanmak ister ve kendini bir parfümcüde bulur. Pislik ve sefalet içinde yaşayan Parislilerin favorisi o dönemde parfümdür. Kendini bu konuda kanıtlayan Jean, ilginç bir hedefin peşinden gider.

Filmin sonundaki olay hakkında birçok teori söz konusu. Sizde bu konuyu yorumlayabilir veya bir teori üretebilirsiniz.

46 Predestination (Zamanın Ötesinde)

Predestination (Zamanın Ötesinde)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2014

Bana göre, gelmiş geçmiş en iyi beyin yakan filmler arasında ilk sırada yer alan, 2014 yapımı Predestination (Zamanın Ötesinde); Ethan Hawke, Sarah Snook ve Noah Taylor’ın olağanüstü oyunculuklarıyla oldukça etkileyici bir film olarak listemizi süslüyor. Spiering Kardeşler tarafından yazılıp yönetilen bu başyapıt, sürpriz sonuyla da hayranlık uyandırıyor.

45 Upgrade

UpgradeIMDb: 7,5
Yapım Yılı: 2018

Yakın zamanda Elon Musk Kaliforniya Bilim Akademisi’nde bir sunum yaptı. Bu sunumda insanların beynine çip takılarak süper insan haline geleceğini anlattı. Bunun için aylardır çalışma yaptıklarını ve çok yakın bir zamanda bunu tüm dünyaya duyuracağından bahsetti. Peki böyle birşey gerçekte olsaydı neler olurdu?

Bu sorunun cevabını merak edenlerin kesinlikle Upgrade’i izlemesini tavsiye ediyoruz. Bir soygun sırasında felç kalan başrolümüzün beynine çip takılarak hayatta kalmasını ve süper insan olmasını konu alıyor.

44 Jacob’s Ladder (Dehşetin Nefesi)

Jacob’s Ladder (Dehşetin Nefesi)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1990

Bir başka sırlarla dolu psikolojik korku filmi olan Jacob’s Ladder (Dehşetin Nefesi), 1990 yılının en başarılı yapımlarından bir tanesiydi. Adrian Lyne tarafından yönetilen bu yapım, aklını kaçırdığını düşünen bir Vietnam gazisinin, gerçek ve hayal arasındaki kabuslarla dolu yaşamını gözler önüne seriyor.

43 El Topo (Köstebek)

El Topo (Köstebek)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1970

Meksika yapımı El Topo (Köstebek) filmi, 44. Akademi Ödül töreninden Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan oldukça başarılı western filmidir. Aleajandro Jodorowsky tarafından yönetilen bu etkileyici film, bir silahşörün aydınlanmasını konu alıyor. Ayrıca başarılı El Topo rolüyle de takdir toplayan yönetmen Aleajandro Jodorowsky, bu güzel filmin yapımcılığını da üstlenmiştir.

42 Pi

PiIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1998

Başka bir Darren Aronofsky başyapıtı olan Pi, Aronofsky’ye Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandırmıştır. IMDb’den 7,5 puan alan Pi, 60 bin dolarlık düşük bütçesiyle de 3 milyon doların üzerinde hasılat elde etmeyi de başarmıştır.

41 Fury

FuryIMDb Puanı:7,6
Yapım Yılı: 2014

Brad Pitt, Shia LaBeouf, Micheal Pena gibi ünlü oyuncuların rol aldığı bir savaş filmi Fury. Tankçıların sıcak savaşını ve askerlerin psikolojisini anlatan filmde Nazi Almanyası ile ilgili birçok vurgu söz konusu.

Filmin konusu, yönetmeni ve kalitesinden sonra en çok konuşulan konu ise hasılatı. Toplam hasılat 205.000.000 dolar.

40 Stranger Than Fiction (Lütfen Beni Öldürme)

Stranger Than Fiction (Lütfen Beni Öldürme)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2006

Fantastik türde en iyi beyin yakan filmler arasında yer alan 2006 yapımı Stranger Than Fiction (Lütfen Beni Öldürme); Will Farrel, Emma Thompson, Maggie Gyllenhaal, Dustin Hoffman ve Queen Latifah gibi birçok usta oyuncuyu da bünyesinde barındırıyor. Eğlenceli bir fantastik film olarak karşımıza gelen Lütfen Beni Öldürme, 7,6’lık IMDb puanıyla da en iyiler arasına adını yazdırıyor.

39 Sherlock Holmes

Sherlock HolmesIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı:2009

Ünlü bir dedektif olan, kitaplarını okuduğumuz bu muazzam karakterin filmi olurda izlenmez mi? Sherlock kesinlikle gerçek hayatta tanımak isteyeceğiniz türden birisi. Film boyunca karakterleri arkadaşınız kadar yakın görüyorsunuz. Bunlarla beraber de kendinizi filmin içinde buluyorsunuz.

2011’de devam filmi çekilen filmin 3. serisi 2021 yılında vizyona girecek. Başrolünü üstelenen Robert Downey Jr. şu anda kaşe fiyatı en yüksek oyunculardan bir tanesi.

38 Lost Highway (Kayıp Otoban)

Lost Highway (Kayıp Otoban)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1997

7,6’lık IMDb puanıyla gizem türünde en iyi beyin yakan filmler arasında yer alan Lost Highway (Kayıp Otoban), 1997 yapımı David Lynch filmlerinden de bir tanesidir. Sürreal imgelerin yer aldığı, en karmaşık yapımlardan olan Kayıp Otoban; Smashing Pumpkins, Marilyn Manson ve Rammstein’den oluşan soundtrackleriyle de beğeni kazandı.

37 Butterfly Effect (Kelebek Etkisi)

Butterfly Effect (Kelebek Etkisi)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2004

Vizyona girmiş olduğu dönemde büyük yankı uyandıran Butterfly Effect (Kelebek Etkisi), bilim kurgu ve gerilim türlerinin harmanından oluşuyor. İki başarılı yönetmenin görev aldığı bu 2004 yapımı etkileyici filmin başrollerini ise Ashton Kutcher, Amy Smart ve Eric Stoltz gibi ünlü isimler paylaşıyor. Geçmiş ve gelecek arasında, paralel evrenler içerisinde geçen bu güzel yapım da en iyi beyin yakan filmler arasına adını yazdırıyor.

36 Dark City (Karanlık Şehir)

Dark City (Karanlık Şehir)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1998

Alex Proyas’ın yazıp yönetmiş olduğu 1998 yapımı etkileyici bir film olarak listemizde yer alan Dark City (Karanlık Şehir), fantastik türde en iyi filmler arasına da adını yazdırmayı başarıyor. Bilim kurgu, suç ve fantastik türlerinin harmanından oluşan bu filmin başrolünde ise Rufus Sewell yer alıyor. Ayrıca Jennifer Connelly, Kiefer Sutherland ve Melissa George gibi ünlü isimlerin de bulunduğu Karanlık Şehir, 7,7’lik IMDb puanıyla da seyircileri etkilemeyi başarmış gibi görünüyor.

35 Zodiac

ZodiacIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2007

Gerçek bir olayın sinemaya uyarlanmış hali olan 2007 yapımı Zodiac, suç, gerilim ve gizem türlerini de bünyesinde barındırıyor. Elbette ki bu filmde de yine Jake Gyllenhaal karşımıza çıkıyor. Ayrıca Robert Downey Jr. ve Mark Ruffalo gibi usta oyuncuların da yer aldığı bu David Fincher filmi, 60’ların sonunda ABD’de işlenen seri cinayetleri konu alıyor.

34 The Machinist (Makinist)

The Machinist (Makinist)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2004

Christian Bale’in inanılmaz oyunculuğuyla çok daha etkileyici bir film haline getirdiği Makinist, insomnia (uyuyamama) hastalığına yakalanmış bir torna ustasının hikayesini anlatıyor. Halüsinasyonların ve paranoyak ruh halinin içerisine sıkışan bu adam, kabuslarla dolu bir hayatın içerisine sürüklenir. 2004 İspanya yapımı bir psikolojik gerilim filmi olan Makinist de mutlaka izlenmesi gereken en iyi beyin yakan filmler arasında yer alıyor.

33 Being John Malkovich (John Malkovich Olmak)

Being John Malkovich (John Malkovich Olmak)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1999

John Cusack’ın canlandırmış olduğu kuklacı Craig karakteri, eşinin (Cameron Diaz) baskılarına dayanamayarak bir şirkette çalışmaya başlar. Burada Maxine (Catherine Keener) adında güzel bir kadınla tanışır ve ona aşık olur. Sonrasında ise şirketteki dosya dolabının arkasına gizlenmiş bir tüneli keşfeder. İşin tuhaf kısmı ise bu tünelin kapısı ünlü oyuncu John Malkovich’in beynine açılmaktadır. Birçok prestijli ödüle aday olarak gösterilen Being John Malkovich (John Malkovich Olmak), gerçek bir beyin bükücü olarak karşımıza geliyor.

32 Mr Nobody (Bay Hiçkimse)

Mr Nobody (Bay Hiçkimse)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2009

Fantastik türde efsaneleşmeyi başarmış, en iyi beyin yakan kafa açan filmler arasına adını yazdıran Mr. Nobody (Bay Hiçkimse) ile listemize devam ediyoruz. Jaco Van Dormael’in yönetmiş olduğu bu başyapıt; Jared Leto ve Diane Kruger gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Tam 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü, asırlık çınar Nemo’nun hikayesinin anlatıldığı bu paralel evren temalı etkileyici film, sizleri de beraberinde olasılıklar içerisine sürükleyecek.

31 The Game (Oyun)

The Game (Oyun)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1997

Bir başka David Fincher filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Michael Douglas, Sean Penn ve Deborah Kara Unger gibi daha birçok başarılı isimden oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkat çeken 97 yapımı The Game (Oyun), gizem türünün en iyi örneklerinden de bir tanesidir. Küçük kardeşe hediye edilen gizemli bir oyun ile hayatı tamamıyla değişen Nicholas Von Orton adına bir karakterin başına gelenleri konu alan bu yapım, mutlaka izlenilmesi gereken en iyi beyin yakan filmler arasında yer alıyor.

30 Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında)

Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2014

Yine Tom Cruise ve yine Emily Blunt.. Aksiyon türünde en iyi ve en yeni beyin yakan filmler arasında yer alan 2014 yapımı Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında), bilim kurgu türünü de bünyesinde barındırıyor. Doug Liman tarafından yönetilen Yarının Sınırında filmi, All You Need Is Kill adlı romanın sinemaya uyarlanmış hali olarak seyircileri büyülemeyi başarıyor.

29 La Montana Sagrada (Holy Mountain)

La Montana Sagrada (Holy Mountain)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1973

Başka bir Alejandro Jodorowsky başyapıtıyla daha sona doğru yaklaşıyoruz. 1973 yapımı fantastik bir film olan La Montana Sagrada (Holy Mountain); sürpriz sona sahip öncü filmlerden bir tanesidir. İsa benzeri bir karakterin, ruhani liderin dünyasına girip, gezegenleri temsil eden bir grupla tanışmasını konu alan bu etkileyici başyapıt, “anlatılmaz, yaşanır” türde bir filmdir.

28 The Man From Earth (Dünyalı)

The Man From Earth (Dünyalı)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2007

2007 yılına damga vurmayı başarmış etkileyici bir bilim kurgu filmiyle daha yolumuza devam ediyoruz. Jerome Bixby tarafından yazılan ve Richar Schenkman’ın yönetimiyle hayat bulan The Man from Earth (Dünyalı) filmi de IMDb’den 7,9 puan alarak en iyi beyin yakan ufuk açan filmler arasına adını yazdırıyor.

27 Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı)

Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2001

Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı) filminin geneli suç ve gizem türlerinden oluşsa da senaryosunun işleyişi itibariyle psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerindendir. 2001 ABD ve Fransa ortak yapımı etkileyici bir film olan Mulholland Çıkmazı’nın yönetmen koltuğunda ise David Lynch oturuyor. Naomi Watts, Laura Harring ve Justin Theroux gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da ödüllü bir film haline gelen Mulholland Çıkmazı, 8,0 IMDb puanıyla da en iyi beyin yakan filmler arasına adını yazdırıyor.

26 12 Monkeys (12 Maymun)

12 Monkeys (12 Maymun)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1995

2015 yılında dizi haline getirilmiş bir başyapıt olan 12 Monkeys (12 Maymun), fantastik türde beyin yakmaya ant içmiş olağanüstü bir filmdir. 1995 yılında Terry Gilliam tarafından çekilen, Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe gibi güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan 12 Maymun, aklınızı kaçırmanıza neden olabilir.

25 Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü)

Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1993

Bill Murray ve Andie MacDowell’ın başrollerini paylaşmış oldukları 93 yapımı Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü), gelmiş geçmiş en iyi filmlerin sıralandığı, IMDb Top 250 listesinde yer alıyor. Eğlenceli bir fantastik komedi filmi olan Bugün Aslında Dündü; bir etkinliğe katılan hava durumu sunucusunun, bu etkinlikten sonra hep aynı günü yaşaması sonucunda meydana gelen karmaşık olayları konu alıyor.

24 Magnolia (Manolya)

Magnolia (Manolya)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1999

Tom Cruise, Philip Seymour Hoffman ve Julianne Moore gibi birbirinden başarılı isimleri bünyesinde barındıran Manolya filmi aslında, dram konulu beyin yakan filmlerden biri olsa da senaryosuna gizlenmiş sırlarla ve işleyişiyle de gizemli bir yapım olarak karşımıza geliyor. Paul Thomas Anderson tarafından yazılıp yönetilen bu yapım, bir grup insanın tesadüflere dayalı hikayesini etkileyici bir dille seyircilerle buluşturuyor.

23 Donnie Darko

Donnie DarkoIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2001

Richard Kelly’nin en güzel filmlerinden biri olan Donnie Darko; Gyllenhaal kardeşlerin yanı sıra Jena Malone ve Drew Berrymore gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor. 2001 yapımı fantastik bir başyapıt olan Donnie Darko da 8,0 puan alarak IMDb Top 250 listesine adını yazdırıyor. 16 yaşında bir gencin gerçek olmayan görüntüler görmesi ve sonrasında bu görüntülerdeki tavşan kostümlü adamın izinden gitmesi, tüyler ürpertici olayların gerçekleşmesine neden oluyor.

22 Black Swan (Siyah Kuğu)

Black Swan (Siyah Kuğu)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2010

Biri En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı olmak üzere 30’dan fazla ödül kazanmış Black Swan (Siyah Kuğu) filmiyle devreleri yakmaya devam ediyoruz. Natalie Portman, Vincent Cassel ve Mila Kunis üçlüsünün harikalar yaratmış olduğu bu 2010 yapımı film, psikolojik gerilim türünde sağlam filmler arasına girmeyi başarıyor.

21 Persona

PersonaIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1966

Ingmar Bergman tarafından yönetilen bir İsveç filmi olan Persona, kesinlikle beyin devrelerinizi yakmayı başaracak. Toplamda 7 prestijli ödülün sahibi olan Persona da Manolya gibi dram türünün en iyi filmlerinden bir tanesidir. Hayattan kendisini soyutlamış bir aktristin hayatını konu alan bu 1966 yapımı siyah-beyaz film de mutlaka izlemeniz gereken beyin yakan filmler arasında yer alıyor.

20 Truman Show

Truman ShowIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1998

Beyin yakan bir başka başyapıt olarak izleyiciyle buluşan Truman Show; Jim Carrey, Laura Linney, Ed Harris ve Natascha McElhone gibi ünlü isimlerin etkileyici performanslarıyla ödüllü bir film olmayı başarmıştır. Tamamıyla bir oyundan ibaret olan Truman Burbank’in hayatını anlatan bu başyapıt ufuk açan filmler arasında yer alıyor. Bu başyapıtın yanı sıra Jim Carrey’nin başrolünde oynadığı 2007 yapımı 23 Numara da beyninizi kül etmeye aday olan etkileyici bir filmdir.

19 Shutter Island (Zindan Adası)

Shutter Island (Zindan Adası)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2010

Kafa açan filmler denince akla gelen ilk yapımlardan olan Shutter Island (Zindan Adası); Leonardo Dicaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley ve Michelle Williams gibi usta isimlerden oluşan kadrosuyla da dikkat çekiyor. Martin Scorsese’nin yönetmiş olduğu bu 2010 yapımı roman uyarlaması film, bir yandan ABD rejiminin ideolojisine değinirken bir yandan da kafa karıştıran etkileyici bir hikayeyi gözler önüne seriyor.

18 Gone Girl (Kayıp Kız)

Gone Girl (Kayıp Kız)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2014

David Fincher’ın başarılı yönetimi ve Rosamund Pike’ın olağanüstü oyunculuğuyla şekillenen Gone Girl (Kayıp Kız) filmi, 2014 yılının en başarılı yapımlarından bir tanesiydi. Gerilim ve gizem türlerinin harmanından oluşan ve bir roman uyarlaması olan Kayıp Kız; Ben Affleck, Tyler Perry ve Neil Patrick Harris gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor. İşleyişiyle beyin yakan bu film, 8,1’lik IMDb puanıyla da en iyiler arasında yer alıyor.

17 Blade Runner (Bıçak Sırtı)

Blade Runner (Bıçak Sırtı)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1982

2017 yılında devam filmi vizyona girecek olan 1982 yapımı Blade Runner (Bıçak Sırtı) da aksiyon ve bilim kurgu türünün en iyilerindendir. 2019 yılının hayali Los Angeles’ini anlatan bu Ridley Scott filmi, usta oyuncu Harrison Ford’un yanı sıra Rutger Hauer ve Sean Young’ın da etkileyici performanslarıyla gönüllerde taht kurmayı başarıyor.

16 Stalker (İz Sürücü)

Stalker (İz Sürücü)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1979

Günümüzden alışık olduğumuz Stalker (İz Sürücü) adıyla karşımıza gelen 1979 Rusya yapımı bu efsanevi bilim kurgu filmi de 8,2’lik IMDb puanıyla en iyiler arasında yer alıyor. Andrei Tarkovsky’nin usta ellerinde hayat bulan bu etkileyici yapım; yazar, bilim adamı ve iz sürücüsünden oluşan üç kişilik bir grubun, içinizde gizlediğiniz dileği gerçekleştiren bir odanın bulunduğu Bölge’ye yolculuklarını konu alıyor.

15 El Laberinto Del Fauno (Pan’ın Labirenti)

El Laberinto Del Fauno (Pan’ın Labirenti)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2006

Guillermo del Toro tarafından yönetilen ve eşsiz bir film olarak karşımıza gelen Pan’ın Labirenti, fantastik bir dünya ile bizleri buluşturuyor. 2006 yılında gösterime giren ve 3 Akademi Ödülü’nün de sahibi olan bu film, İspanya İç Savaş dönemi sonrası üvey babasının yanına taşınmış, 10 yaşında Ofelia adında küçük bir kızın, fantastik bir dünya ile buluşmasını anlatıyor.

14 Beautiful Mind (Akıl Oyunları)

Beautiful Mind (Akıl Oyunları)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2001

2002 yılının Oscar’larını silip süpüren olağanüstü bir başyapıtla daha karşınızdayız. Nobel Ödüllü bir matematikçi olan John Nash’in akılalmaz hayat hikayesini anlatan Beautiful Mind (Akıl Oyunları) filminin yönetmen koltuğunda ise Ron Howard oturuyor. Ayrıca Russel Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris ve Paul Bettany gibi yetenekli oyuncularla da son 20 yılın en iyi filmleri arasında yer almayı başarıyor.

13 A Clockwork Orange (Otomatik Portakal)

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1971

Unutulmaz filmler arasında yer alan bir diğer efsaneyle beynimizin sınırlarını zorlamaya devam ediyoruz. Anthony Burgess’in romanından uyarlanan, 1971 yapımı A Clockwork Orange (Otomatik Portakal) filminin yönetmen koltuğunda ise Stanley Kubrick oturuyor. Malcolm McDowell’ın başrolde oynadığı Otomatik Portakal, holigan bir gencin, birçok suça karışmış sokak çetesine dahil olmasını ve daha sonra ise yakalanarak polis tarafından beyninin yıkanmasını konu alıyor.

12 2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Destanı)

2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Destanı)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1968

Kendisinden sonra gelen birçok uzay filmine ilham veren bu Stanley Kubrick filmi, 1968 yılına ait bilim kurgu türünde en iyi beyin yakan filmlerden biri olarak karşımıza geliyor. 2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Destanı) adıyla karşımıza gelen; evrim, teknoloji ve yapay zeka gibi unsurları içeren bu olağanüstü yapım, görsel efektleriyle de seyircileri şaşkına uğratmayı başarıyor.

11 Shooter (Tetikçi)

Shooter (Tetikçi)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2007

Eski bir asker olan Swagger dünyanın en iyi keskin nişancısıdır. Emekliye ayrılmasından sonra Amerikan Başkanına suikast düzenlemek isteyen bir grup Swagger’ı yanında isterler. Amaçları Swagger’ı kullanarak suikastı önlemektir.

Filmdeki olaylar ve gidişat kafanızı patlatan cinste. Aksiyon filmlerini severim diyorsanız, Mark Wahlbergin başrolü oynadığı bu filmi kaçırmayın.

10 Oldboy (İhtiyar Delikanlı)

Oldboy (İhtiyar Delikanlı)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2003

Kore yapımı bir film olan Oldboy (İhtiyar Delikanlı), IMDb’den almış olduğu 8,4’lük puanla da listemizin en iyilerinden biri olmayı başarıyor. 2003 yılında gösterime giren Oldboy, aynı ada sahip etkileyici bir Japon mangasının sinemaya uyarlanmış hali olarak karşımıza geliyor. 2004 yılında Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’e sahip olmayı başaran bu yapım da mutlaka izlenilmesi gereken filmlerden bir tanesidir.

9 Memento (Akıl Defteri)

Memento (Akıl Defteri)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2000

Beyin yakma garantisi veren bir efsaneyle listemizi oluşturmaya devam ediyoruz. 2000 yılının efsane filmleri arasında yer alan Memento (Akıl Defteri), bugüne kadar çekilmiş en başarılı Christopher Nolan filmlerinden de bir tanesidir. Guy Pearce’in inanılmaz oyunculuğu ile karşımıza gelen, aynı zamanda da gizem ve psikolojik gerilim türünün başarılı örneklerinden biri olan Memento da mutlaka izlenmesi gereken filmlerdendir.

8 Vertigo (Ölüm Korkusu)

Vertigo (Ölüm Korkusu)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1958

1958 yapımı efsanevi bir gerilim filmi olan Vertigo (Ölüm Korkusu), ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’un en başarılı yapımlarından bir tanesidir. Kim Novak ve James Stewart gibi isimleri de bünyesinde barındıran Vertigo, etkileyici tarzda bir beyin yakan film izlemek isteyenler için oldukça ideal bir film önerisidir.

7 The Prestige (Prestij)

The Prestige (Prestij)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2006

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ünlü şarkıcı David Bowie’nin Tesla rolüyle konuk oyuncu olarak karşımıza çıktığı, 2006 yapımı The Prestige (Prestij) filmi de beyninizin yanmasına sebep olacak yapımlardan biridir. Christopher Nolan tarafından yönetilen Prestij; Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson ve Michael Caine gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

6 Usual Suspects (Olağan Şüpheliler)

Usual Suspects (Olağan Şüpheliler)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1995

1995 yapımı Usual Suspects, sürpriz sonuyla beynimizi yok eden filmlerden bir tanesidir. Efsanevi ve gizemli Türk suç lideri Kayzer Söze’nin hikayesinin anlatıldığı, Bryan Singer yapımı bu başyapıt; Kevin Spacey’nin başarılı oyunculuğunun yanı sıra Stephan Baldwin, Gabriel Byrne ve Benicio de Toro’nun da etkileyici performanslarıyla süsleniyor.

5 The Green Mile (Yeşil Yol)

The Green Mile (Yeşil Yol)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı:1999

Coffey olağanüstü güçlere sahip olan son derece kibar bir insandır. İki kızı öldürme suçundan dolayı cezaevinde olan Coffey idam ile cezalandırılmıştır. Gardiyan şefi ile arasındaki diyaloglar ve şefin hastalığını iyileştirmesi ile durumlar değişir.

Ben ağlamam diyeni ağlatan cinsten bu dram filmi kesinlikle izlenmeye değer.

4 Matrix

MatrixIMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1999

İzledikten sonra “ya bizler de bir simülasyonun içerisindeysek?” sorusunu kendimize yöneltmemizi sağlayan bu unutulmaz film; Matrix ile aksiyon türüne veda ediyoruz. Wachowski Kardeşler’in yazıp yönettikleri; Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi isimlerin eşsiz performanslarıyla süsledikleri 99 yapımı Matrix, en iyi beyin yakan ve ufuk açan filmlerden bir tanesidir.

3 Fight Club (Dövüş Kulübü)

Fight Club (Dövüş Kulübü)IMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 1999

Elbette ki, psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden Fight Club (Dövüş Kulübü) gibi bir başyapıtın olmadığı bir liste düşünülemezdi. Chuck Palahnuik’in romanın, David Fincher tarafından beyaz perdeye uyarlanmış hali olan Dövüş Kulübü; Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter’ın efsanevi oyunculuklarıyla kült filmler arasında yer almayı başarıyor. Ayrıca Pixies’in “Where Is My Mind?” adlı şarkısıyla da çok daha etkileyici bir yapım haline gelen Fight Club, efsaneler arasına adını yazdırıyor.

2 Interstellar (Yıldızlararası)

Interstellar (Yıldızlararası)IMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 2014

Christopher Nolan, yönetmiş olduğu etkileyici başyapıtlarla ufkumuzu açmaya devam ediyor. 2014 yılının ve sinema tarihinin bilim kurgu temalı filmleri arasında yer alan Interstellar (Yıldızlararası), 8,8’lik IMDb puanının yanı sıra kazanmış olduğu ödüllerle de ses getirmeyi başarıyor. Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Mackenzie Foy, Michael Cain, John Lithgow ve Casey Affleck gibi birbirinden başarılı isimleri de bünyesinde barındıran Yıldızlararası, listemizde yer alan en iyi filmlerden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

1 Inception (Başlangıç)

Inception (Başlangıç)IMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 2010

Christopher Nolan’ın yönetmenliğini üstlendiği, dev oyuncu kadrolu muazzam sanat eseri! Birçok Oscar ödülü alan 2010 yapımı bu eşsiz yapıt yıllar geçse de adından söz ettiriyor. İzlerken telefonunuzu kapatmayı, perdeleri örtmeyi unutmayın. Filmin her sahnesi her dakikası çok heyecanlı ve akıcı. Filmde kaçırdığınız bir yer, filmin sonunda ben anlamadım demenize neden olabilir. Aman dikkat.

Son olarak görüntü yönetmeni Wally Pfister’a da değinmeden geçmek istemedik. Oscar’da en iyi görüntü yönetmeni seçildi ve bizce bu işte çok başarılı.

Koca listede izleyecek bir şey bulamadıysanız işte size 3 tane bonus…

Bonus 1:

The Wolf of Wall Street (Para Avcısı)The Wolf Of Wall Street (Para Avcısı)

IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı:2013

Para kazanmanın ve parayı iyi kullanmanın bir sanat eseri olduğunu inanacağımız muhteşem eser. Filmde ki karakterlerin alaycı yaklaşımları ve yaşadıkları olaylar sizi kendisine bağlamayı başarıyor.

Borsa gibi konular ile ilgileniyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken bir film.

Bonus 2:

Sen Aydınlatırsın GeceyiSen Aydınlatırsın Geceyi

IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2013

Leyla ile Mecnun dizisinin yanı sıra İtirazım Var, Güneşin Oğlu ve Beş Şehir filmleriyle de fark yaratan Onur Ünlü, Altın Portakal Ödüllü bu etkileyici filmle de beynimizi adeta küle çevirmeyi amaçlıyor. 2013 yılında Sen Aydınlatırsın Geceyi adıyla vizyona giren bu başyapıt; Leyla ile Mecnun dizisinde de harikalar yaratan Ali Atay, Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan Cengiz Bozkurt’un yanı sıra Demet Evgar, Damla Sönmez, Ercan Kesal, Ezgi Mola ve Derya Alabora gibi birçok ünlü ismi de bünyesinde barındırıyor.

Bonus 3:

You (Netflix Dizisi)You (Netflix Dizisi)

Yapım Yılı:2018
Çekilen Sezon:2

“Film izlemek benim işim, her akşam bir film patlatırım. Vakit buldukça da dizi izlemeye çalışırım.” Diyenlerdenseniz bu dizi tam da size göre. Netflix’te yayınlanan sakin ama bir o kadar gerilim oluşturan bu diziyi severek izleyeceğinize eminiz.

Bir kitapçıda çalışan Joe, şans eseri tanıştığı Beck ile hayatını değiştirecek. Daha fazla spoiler yok! İyi seyirler.

En iyi beyin yakan filmleri türlerine göre ayırmış olsak da aslında her film içerisinde birden çok türü ve konuyu barındırıyor. Karmaşık ve kafa bulandıran kurgularıyla hayranlık uyandıran bu güzel filmlerden oluşan listemize, sizler de yorumlarınızla birlikte favori filmlerinizi ekleyebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.