Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

100 Milyon Doların Üzerinde Hasılat Elde Etmiş Ölüm İçerikli 10 Film

100 milyon doların üzerinde hasılat yapmayı başarmış ölüm içerikli filmlerden oluşan bir liste hazırladık. İşte milyon dolarlık yapımlar ve maliyetleri:
100 Milyon Doların Üzerinde Hasılat Elde Etmiş Ölüm İçerikli 10 Film
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Her yıl hasılat rekoru kırmaya aday birkaç film vizyona girebiliyor. Halihazırda ise bu konuda şimdiden zirveye aday olan ve Aralık ayının ortalarında gösterime girecek, Yıldız Savaşları serisinin yeni filminin 2015 yılının en büyük yapımlarından bir tanesi olması bekleniyor. Şüphesiz ki Yıldız Savaşları tarihin gelmiş geçmiş en büyük projeleri arasında gösterilir ve yeni vizyona girecek film de bu konuda oluşturulacak birçok yapıma yol gösterme özelliğiyle dikkat çekecektir.

Geçmişte hasılat rekorları kırmış filmlerle bugünün yapımlarını karşılaştırmak çok da doğru neticeler almamızı sağlamaz. Çünkü film dünyası her zaman içinde büyüdüğü, geliştiği toplumun gerçeklerinden beslenir. Bakarsınız bir dönem duygusal filmler zirvede yer alırken, zaman özelliklerinin değişmesiyle tür olarak aksiyonun daha çok rağbet gördüğüne şahitlik edebilirsiniz.

Hatırlarsınız, 1988 yılında yayınlanan Zor Ölüm filminin ismi bile koltuklarda yerimizi almamıza neden olmuştu. Film sadece inanılmaz görüntü özellikleri ile değil, gişe hasılatıyla tüm zamanların en büyük serilerinden biri olarak tarihe geçmişti. Bazen filmler gişedeki en iyi geliri serilerinin bir kısmından elde ederler. Belki Açlık Oyunları serisinin en son çıkan bölümüne çok fazla gitmek istemeyebilirsiniz; ancak bahse varım ki o kadar zaman harcadığınız bu seriyi tamamlamak zorunda olduğunuzu hissedip bu filme de gideceksiniz.

Yani kısaca filmlerin hasılat rekorları kırmasında birçok etken vardır. Ama eğer dikkatli bakarsanız sadece bir ortak tarafını yakalayabilirsiniz. O özellik ise her insanın bir gün mutlaka yaşayacağı ölüm… İncelediğimiz filmlerde ölüm hiçbir zaman bu karakterlerin üzerinden çok da uzak olmamıştır. Aksine filmin konusu, her an her saniye bu durumla yüzleşmek zorunda kalacaklarmış gibi hazırlanır. Bizlerde bu durumdan yola çıkarak sizlere, dünya çapında gişe hasılat rekorlarının yanı sıra, 100 milyon doların üzerinde kazanan en başarılı 10 rakipsiz filmi listeledik. Dilerseniz patlamış mısırlarınızı alın; çünkü listemiz başlıyor…

İşte karşınızda 100 milyon doların üzerinde hasılat elde etmiş ölümcül filmler:

10 Son Samuray

Son SamurayTom Cruise’u sevin ya da sevmeyin, şüphesiz ki hasılatı inanılmaz derecede yüksek filmlerle başarısını daima kanıtlıyor. Tüm zamanların en başarılı filmlerinden olan Görevimiz Tehlike serisi ile Cruise güçlü bir lider imajı çizerek yıldızlık kariyerini inşa etti. Bu seri, Cruise’nin en büyük başarısı değil; fakat 2003 yılında gösterime giren Son Samuray filmini en büyük başarısı olarak sayabiliriz. 140 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilen bu film, dünya çapında 456 milyon dolar kazandırdı. Kanlı sahnelerin oldukça fazla kullanıldığı bir film için çok büyük bir para. Sonuçta 558 karakterin buluştuğu bu şaheser, tüm zamanların en şiddet dolu ve en başarılı filmlerinden biri.

DÜNYANIN EN PAHALI 10 FİLM SENARYOSU İÇİN TIKLAYIN.

9 Truva

TruvaBrad Pitt, tüm zamanların en ünlü ve karlı filmlerinin bazılarında yer almıştır. Truva, Ocean serisi gibi sürekli başarı akışı sağlayan bir seri olmasa da hala 497 milyon dolarlık hasılatı ile en karlı projeler arasındaki yerini korumaya devam ediyor. 3.411 sinema salonunda gösterime girmişti. Truva filmi, yarı tanrı olarak kabul edilen Achilles’in hikayesini ve Truva kentini ele geçirmek için yaptığı işgal planlarını anlatıyordu. Aynı anda birkaç hayat almadan bir şehri ele geçirmek mümkün olmayacaktır. Film boyunca en az 572 farklı insan rol almış ve Pitt’in can verdiği Achilles karakteri 35 insanın hayatını sona erdirmiştir.

HOLLYWOOD’un EN ÇOK KAZANAN 10 FİLM ŞİRKETİ İÇİN TIKLAYIN.

8 Matrix Serisi

Matrix SerisiMatrix serisi yayınlandığı tarihin en çekici görsellerine sahip filmlerinden biridir. Mükemmel aksiyon sahneleri ile çarpıcı görselleri birleştirdiği kameranın önündekiler kadar, kamera arkasındakilerin de büyük bir başarısıdır. Matrix serisinin ilk filmi dünya çapında 463 milyon dolarlık hasılata ulaşmıştı. Belki de 742 milyon dolarlık ve 427 milyon dolarlık, iki tane daha devam filmini tereddüt etmeden piyasaya sürmelerinin sebebi ilk filmde ulaşmış oldukları başarıdır. İlk iki filmde 39 ve 40 hatırı sayılır karakterlerin ölümü gerçekleşmişti. Üçüncü filmde Ajan Smith’in oluşturduğu birçok klondan dolayı gelişmeleri tahmin etmek oldukça zordu; fakat filmin geri kalanın da ihtiyaç duyduğunuz aksiyonu sizlere bolca yaşattığından emin olabilirsiniz.

FİLM TARİHİNİN PAHALIYA PATLAYAN DUBLÖR SAHNELERİ İÇİN TIKLAYIN.

7 Terminator Serisi

Terminator SerisiDoğruyu söylemek gerekirse Terminator serisinin dördüncü ve beşinci filmleri o kadar da güzel değildi. Ancak çekilen ilk üç filmi fazlasıyla iyiydi. 1984 yılında başlayan Terminator, dünya çapında 78 milyon dolarlık hasılata ulaşmıştı. Serinim ikinci ve üçüncü filmleri gişede çok büyük bir patlama yaratıp 519 milyon dolar ve 433 milyon dolar kazandırmışlardı. Terminator, ölenlerin sayısının ilk üç filminde giderek azaldığı nadir filmlerden bir tanesidir. İlk filminde 34 kişi diğer tarafa doğru yol alırken, ikinci filmde 23 ve üçüncü filmde 14 kişi hayata gözlerini yummuştu. Bu durum Terminator’u en ikonik ve en karlı film serilerinden biri olmaktan alıkoymuyor.

OLDUKÇA FAZLA HASILAT YAPAN SİNEMA TARİHİNİN EN BERBAT 10 FİLMİ İÇİN TIKLAYIN.

6 Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan'ı KurtarmakEr Ryan’ı Kurtarmak, tüm zamanların en iyi savaş filmlerinden bir tanesidir. Açılış sahnesi Normandiya çıkarması olan bu film seyircilere sadece savaşın gerçekliğini sunmakla kalmıyor, ayrıca ölümü çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Filmde 255 kişinin kaderi ile yüzleşerek hayata veda ettiğini görüyoruz ve bu ölümlerin dokuzunu John H. Miller rolü ile Tom Hanks gerçekleştirmişti. Bu film Steven Speilberg’e en iyi yönetmen Oscar Akademi Ödülü’nü kazandırdı. Ayrıca aday olduğu 11 ödülün beşini kazandırdı. Film ayrıca gişede yaklaşık 482, DVD satışlarından 44 milyon dolarlık hasılat elde etti.

MİLYONLARCA DOLAR ZİYAN EDEN 10 KORKUNÇ FİLM İÇİN TIKLAYIN.

5 300 Spartalı

300 Spartalıİlk 300 Spartalı filmini izlediğimizde, içimizi sadece katıksız bir heyecan kaplamıştı. Leonidas’ın Persli adamı tekmeleyerek uçsuz bucaksız bir kuyuya düşürdüğü sahneye belki de filmden daha fazla rastlamışızdır. Bu film, beklentilerimizi fazlasıyla karşılamakla kalmadı; ayrıca 456 milyon dolarlık hasılatı ile Gerard Butler’in kariyerine de büyük katkılarda bulundu. Bazı acımasız ölüm sahneleri olmasaydı, bu film belki de böylesine müthiş olamazdı. Filmde 585 kişi hayata gözlerini yumdu. Doğal olarak ölüm olmayan bir savaş düşünülemez, değil mi?

GEÇTİĞİMİZ YILIN EN MALİYETLİ 10 FİLMİ İÇİN TIKLAYIN.

4 Zor Ölüm Serisi

Zor Ölüm SerisiZor Ölüm serisi belki de hepimizin en favori yılbaşı filmlerinden birisidir. Alışılmış bir Noel filmi olmayabilir; ancak yılbaşı teması da kullanılmıştır. Zor Ölüm serisi dendiğinde genel olarak herkesin aklına, tek başına John McClane karakteri ile Bruce Willis geliyor. Seri, her yeni devam filmi ile daha gerçeğin dışında bir hal alırken; hiç şüphesiz finansal anlamda oldukça büyük başarılar yakalamıştır.

Zor Ölüm serisi sırası ile filmlerinden; 140, 240, 366, 383 ve 304 milyon dolar kazanmıştır. İlk filmde, büyük ölçüde kısıtlı bir ortamda sadece 20 kişinin ölümüne şahit olduk. Serinin diğer filmlerinde bu sayı, Zor Ölüm 2’de 37 ve Zor Ölüm 3’te ise 26 olmuştur. Dördüncü ve beşinci filmlerin resmi rakamları yayınlanmadı; ancak bu iki filminde beklediğiniz aksiyonu fazlasıyla karşılayacağından emin olabilirsiniz.

HOLLYWOOD’un EN PAHALI 5 FİLM SAHNESİ İÇİN TIKLAYIN.

3 Rambo Serisi

Rambo SerisiSylvester Stallone, gelmiş geçmiş en büyük aksiyon yıldızlarından bir tanesidir. Silah taşırken ya da boks eldivenlerini bağlarken hayran olduğumuz Stallone, filmlerin hasılat rekorları kırmasında şüphesiz ki büyük bir katkıya sahip. Rocky serisindeki şiddet dolu sahneler, Rambo serisi için örnek teşkil etmiyor.

1982 yılında gösterime giren Rambo: İlk kan filmi, dünya genelinde 125 milyon dolarlık hasılata ulaştı. 3 yıl sonraki devam filmi ise 300 milyon dolarlık gelir ile ilk filmdeki rakamı neredeyse üçe katladı. İlk iki filmdeki başarı ile birlikte, doğal olarak 1988 yılında üçüncü bir film de yapıldı ve gösterime girdiğinde 189 milyon dolarlık kazanç sağladı. 2008 yılında karşımıza gelen serinin son filmi ise 113 milyon dolarlık hasılata imza attı. Seriler boyunca ölüm devam etti; fakat hiçbirinde 2008 yılındaki yapım kadar hayatını kaybeden olmadı.

2 Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin EfendisiYüzüklerin Efendisi serisi, film müzikleri, kullanılan görseller ve hatta yeni bir dilin oluşturulduğu tam anlamıyla bir başyapıt. Bu seri sadece kazandığı paralar ile değil; ayrıca, gerektiğinde ölüm sahnelerinde de oldukça cömert olarak da biliniyor. Serinin ikinci filmi olan İki Kule filmi 926 milyon dolar kazandırmasının yanı sıra 3622 salonda gösterime girdi. Üçüncü film olan Kralın Dönüşü, olağanüstü bir başarı yakalayıp 3703 salonda 1.119 milyar dolarlık hasılata ulaştı. İki Kule filminde 468 insanın, 391 Uruk-Hai ve Orklar’ın ölümüne şahit olduk. Kralın Dönüşü filminde ise toplamda tamı tamına 836 canlı öldü ve bunların 524’ü Uruk-Hai ve Orklar’dan oluşuyordu.

TÜM ZAMANLARIN EN PAHALI 10 ANİMASYON FİLMİ İÇİN TIKLAYIN.

1 Titanik

TitanikGişede en büyük başarıyı yakalayan film, bizlerin de yakından tanıdığı Titanik. Dünya çapında ulaştığı 2.186 milyar dolarlık hasılat ile En İyi Görüntü ve En İyi Yönetmen ödüllerini de toplayan yapım, toplamda 11 Akademi Ödülü’nün sahibi oldu. En önemli noktalardan bir tanesi ise Titanik’in 3265 salonda gösterime girmesiydi. Bu arakam, 307 karakterin ölümünü izlemek için oldukça fazla bir rakam. Buz dağına çarptıktan sonra, hiçbir şey olmadan yoluna devam edip mutlu son ile bitmesini kimse beklemezdi sanırım.

Sizlere sunmuş olduğumuz bu filmlerin, neredeyse hasılat rekorlarında bulunan rakamlar kadar içerdikleri ölüm sayıları da oldukça fazla. Belki de bu filmleri böylesine klasik bir başyapıt haline gelmelerinin sebebi, filmler ya da seriler boyunca vefat eden insanların fazlalığından veya filmlerde yer alan önemli insanların ölümünün gerçekleşmesinden kaynaklanıyordur. Ancak kimse görsel efektleri ve rol alan yıldızların sergiledikleri inanılmaz performansları inkar edemez. Halen daha bu filmler, milyonlarca insan tarafından sıkılmadan izlenebiliyor. Bu durumda filmlerdeki kaliteyi açıkça ortaya çıkarıyor. Uzadıkça kabak tadı vermeye başlayan, çılgın bütçeler ile çekilmiş o kadar çok film ve devam serisi var ki o filmleri gördükçe başyapıtların değerini çok daha iyi anlıyoruz. Gelecek nesillerin de bu klasik filmleri bıkmadan ve sıkılmadan izleyeceğine eminiz. Kazandıkları hasılatın sonuna kadar hakkını veren, bol ölüm içeren ve yüksek gişeye sahip bu filmlere eklemek isterseniz yorumlarınız ile birlikte bizlerle paylaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.