Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyonlarca Dolar Ziyan Eden 10 Korkunç Film

Milyonlarca dolarlık maliyete rağmen hayal kırıklığı yaratan filmleri sizler için listeledik! İşte milyonlarca doların heba edildiği yapımlar:
Milyonlarca Dolar Ziyan Eden 10 Korkunç Film
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hollywood stüdyo yöneticileri her gün şaşırtıcı rakamlar ile anlaşma yapıyor. Bazı büyük bütçeli filmler milyonlarca dolar üzerinde stüdyolar ile milyonlara mal olur ve zorlukla bütçelerini geri kazanmak için bütün emekler sergilenir. 50 milyon bir bütçe bize şaşırtıcı miktar gibi gelebilir, ama Hollywood açısından bakıldığında bu tür maliyetler çok da fazla değil.

Sektördeki en iyilerden olan Walt Disney Stüdyoları 350 milyon dolardan fazla fiyatlara filmler çekiyor ve bu listede 100 milyon doların üzerinde kayıp yaşayan 3 filmle yer alıyor. Disney yalnız bir filmin tanıtımı için 100 milyon dolar harcadı. Tüm zamanların en büyük sıçramasını yaşayan film yapım şirketi olarak efsanevi hale geldi. Diğer hükümdar 21. Century Fox ise inanılmaz bir başarı sağladı: 2014 yılı boyunca X-Men Geçmiş Günler Gelecek, Maymunlar Cehennemi Şafak Vakti ve Aynı Yıldızın Altında gibi filmler buna örnek gösterilebilir. Yani bazı filmlere milyonlarca dolar harcanmasına rağmen, başarısızlığa uğrayabilir. Bence filmler de bir kumara benziyor ya kazanırsın ya da bu listede olan birkaç şirket gibi iflasa bile gidebilirsin.

Büyük stüdyolar sadece gişe başarılarıyla kendilerinden bahsettirmezler, aynı zamanda gişe felaketlerinden de kendilerinden konuştururlar. Burada da başarısız olmuş ve milyonlarca dolar harcanmış filmlerden bahsediyoruz.

İşte karşınızda milyonlarca dolar ziyan eden 10 korkunç film:

10 Maskeli Süvari

94 – 119 Milyon Dolar

Maskeli SüvariMaskeli Süvari 2013 yılında yayınlandı. New York Post eleştirmeni Lou Lumenick’e göre; şişirilmiş, şekilsiz, karışık, eğlendirmek için zayıf metaforları ile başarısız bir filmdir. Onlar filmi 375 milyon dolara mal etti. Genel toplam kayıp, 94 ile 119 milyon dolar arasında tahmin edilmiştir. Disney’in başkan yardımcısı Dave Hollis, bu filmin başarısızlığının hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

9 Görünmez Savaşçı

100 Milyon Dolar

Görünmez SavaşçıBu film, pazarlama bütçesi dahil tüm masraflarıyla 135 milyon dolara mal oldu. Film yayınlanmasıyla mülkiyet girişimcisi olan Leo Stoller, görünmez kelimesinin haklarına sahip olduğunu iddia etti. Bazı sorunlardan sonra film, 96 milyon dolar enflasyonla birlikte şuanın 100 milyon doları üzerinde kaybetti.

8 13. Savaşçı

101 Milyon Dolar

13. Savaşçı13. Savaşçı 1999 yılında üretildi. Üretim öncesi filme 85 milyon dolar bütçe ayrıldı. Film, 100 milyon dolara bitirildi. Piyasaya çıktığında film dünya çapında sadece 61 milyon dolar hasılat elde etti. Ana aktörlerinden biri olan Ömer Shariff, hemen ardından emekli oldu.

7 Dev Avcısı Jack

101 Milyon Dolar

Dev Avcısı JackDev Avcısı Jack 2013 yılında yayınlandı. Film, 180 milyon dolar bütçe ile yapılmıştı. Maliyetleri dikkate alınarak açılış hafta sonu tahminlerine göre 30 milyon dolarlık bir kazanç elde edeceği düşünülüyordu. Film tamamen hayal kırıklığı oldu ve rakamlar hafta sonunda sadece 400.000 dolarda kaldı. Bilet sahiplerinin çoğunlukla 25 yaş üstü erkekler olduğu gözlendi. Stüdyo özellikle aileleri hedef alarak hareket etmişti.

6 John Carter

100 Milyon Dolar

John CarterWalt Disney Stüdyoları yeni film olarak John Carter’i yayınladı. Film için bütçe ve toplam üretim maliyetleri 263 milyon dolara mal oldu. Ayrıca film için 100 milyon dolarlık pazarlama kampanyası verildi. Bu filmin 108.610.950 dolar tahmini kaybı oldu. Disney tarihinin en büyük zarar eden filmlerinden biridir.

5 Sahara

119 Milyon Dolar

SaharaSahara 2005’te yayınlandığında Paramount için tam 160 milyon dolara mal oldu. Yönetmen Breck Eisner aslen Indiana Jones başarısına benzer yeni bir aksiyon macera serisinde ilk olmak istedim diyerek durumu özetledi. Gişe satışları 119 milyon dolar elde etti. Tek başına tek bir helikopter kazası sahnesine 2 milyon dolar harcandı. Paramount tüm deneyimden sonra 100 milyon doların üzerinde kayıp yaşadı.

4 Ölümsüz Polisler

119 Milyon Dolar

Ölümsüz PolislerFilm hafta sonu açılışında, 130 milyon dolar üretim bütçesinin sadece %10’u kadar satış yaptı. Filmde Lenkov ve Jeff Bridges, Ryan Reynolds, Kevin Bacon ve Mary Louise Parker oynadı. Zach Galifianakis de ayarlanmıştı fakat zamanlama sorunu yüzünden oynayamadı. Stüdyo toplamda 119 milyon dolar kaybetti.

3 Final Fantasy

125 Milyon Dolar

Final FantasyFilm, yönetmeni Hironobu Sakaguchi olmasına rağmen başarılı olamadı. 2001 yılında toplam kayıp 94 milyon dolar şuanda ise tahmini 125 milyon dolardır. Honolulu merkezli Square Pictures yapım şirketi ilk filmini kutluyor olması gerekiyorken, bunun yerine iflasla karşı karşıya kaldı. Büyük proje olan 137 milyon dolar bütçeli filmi üretmek için 4 yıl boyunca çalıştı.

2 Marslılar, Annem ve Ben

Marslılar, Annem ve BenMarslılar, Annem ve Ben 2011’in en kötü gişe hasılatı elde eden film olarak tarihe geçmiştir. 3.000’den fazla sinemada yayınlanan film arasında 6.825 milyon dolarla, 14. en kötü hafta sonu açılışı yapan film oldu. Net zararı olan 130 milyon dolar göz önüne alındığında, bu tarihin 2. büyük gişe zararı anlamına gelir. Filmin oyuncularına övgüler gelmesine rağmen, görseller aşırı ifadesiz ve hatta ürpertici olarak anılacaktır.

1 47 Ronin

149 Milyon Dolar

47 RoninBaşrolünü Matrix efsanesi Keanu Reeves’in paylaştığı 47 Ronin, 2013 yapımı bir film. Japonya’da ülke çapında 753 sinemada gösterildi ve sadece 1.3 milyon dolar hasılat elde etti. Film iyi bilinen Japon aktörler ile çekilmişti ve aynı zamanda ülkenin ünlü hikayesi ile başlıyordu.

Amerika’daki hasılat ilk 5 gün içinde sadece 20.600.000 dolarda kaldı. Reklam ve dağıtım maliyetleri hariç, tek başına üretim bütçesi 175 milyon doları buldu. 47 Ronin en çok kayıp yaşayan film olarak listede 1. numaradadır ve tahmini 149 milyon dolar zarar etmiştir.

Bazen hiçbir şey planlandığı gibi gitmez. Severek izlediğimiz filmlerin kötü planlamalarla birlikte yaşadıkları olumsuz durumlara göz attık. Beğeni şüphe yok ki kişiden kişiye değişen bir durumdur, ama bu filmler çoğu kişiye göre bu durumu hak etmiştir. Siz film sektörünün acımasız görünen durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın