Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hollywood’un En Pahalı 5 Film Sahnesi

Ben Efsaneyim filmindeki Brooklyn Köprüsü sahne çekimi sizce ne kadara mal olmuştur? İşte cevabı ve Hollywood'un en pahalı sahneleri....
Hollywood’un En Pahalı 5 Film Sahnesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Başarılı bir Hollywood filmini oluşturmak, bizim hayal ettiğimizden daha karmaşık ve detaylı olabiliyor. Biz sadece oynayan aktörlere odaklanırken, bitmiş bir filmin arkasında aylar hatta yıllar süren set hatıraları kalıyor. Filmler yüzlerce adımdan sonra ancak son halini alabilir. Aylar hatta yılları alacak bu emeğin başarılı olup olmayacağı ise tamamen izleyici ile alakalı. Başarısız olmak demek onca emeğin heba olması anlamına geliyor.

En yüksek bütçeli filmler, genellikle en etkileyici özel efektlere sahip olanlardır. Örneğin, Harry Potter ve Melez Prens 250 milyon dolara mal olurken; Örümcek Adam 3.258 milyon dolardır. Bu filmlerde öyle sahneler vardır ki filmin tamamının önüne geçebilir. Yıllar sonra filmi unutsak da filme damga vuran sahne aklımızda kalır. Etkileyici olmak ise yüklü miktardaki maliyetten ve emekten geçmektedir.

Sizler için hazırladığımız listede başyapıt olmuş filmlerin en özel ve pahalı sahnelerine yer verdik. Aşağıdaki sahnelerin hepsi, çok yoğun emek harcanarak oluşturulmuştur ve yenilikçi özel efektlerle tasarlanmıştır.

İşte sinemaseverler için hazırladığımız, dünyanın en pahalı film sahneleri:

5 Brooklyn Köprüsü Sahnesi – Ben Efsaneyim (2007)

5 Milyon Dolar

Brooklyn Köprüsü Sahnesi - Ben Efsaneyim Ben Efsaneyim genel olarak 150 milyon dolara mal oldu. Filmde Robert Neville’e önüne geçilemez tehlikeli virüs bulaşmamıştır. Virüs çok kısa bir zamanda birçok insanın ölümüne sebep olur ve Neville, New York’ta hayatta kalan tek insan olmayı başarır. Ancak Neville dünya üzerindeki tek insandır ve diğer mutasyona uğramış insanlar tarafından izlenmektedir. 3 yıl dolaşır ve yaydığı radyo mesajları ile hayatta kalan insanlara ulaşmaya çalışır. Uzun metrajlı film Richard Matheson’ın 1954 romanının uyarlamasıdır.

Ancak filmde, özellikle ünlü köprü sahnesi oldukça maliyetli olmuştur. Sahne, New York Brooklyn Köprüsü üzerinde çekilmiştir. Yapımcılar minimum 5 milyon dolar maliyet ile 6 gece boyunca bu sahneyle uğraştı. Sadece bu da değil; önemli bir yapı üzerinde sahneyi çekerken, 14 devlet kurumunun işbirliği ve 250 mürettebat ile birlikte çalışıldı. Milli Muhafızlar, Sahil Güvenlik ve Savunma Bakanlığı yardımları ile set aydınlatılmaya çalışılmıştır.

4 Patlama Sahnesi – Pearl Harbour (2001)

5.5 Milyon Dolar

Patlama Sahnesi - Pearl HarbourPearl Harbor filmindeki en ünlü sahne, Pearl Harbor limanındaki Japon saldırısıdır. Sahne Battleship Row gemisindeki 6 büyük patlamayı içerir. Patlamalar, yönetmen Michael Bay’ın gözlemlediği gerçek donanma gemileri ile sahnelenmiştir. 12 kamera ekibinin çektiği sahnede; 700 dinamit, 2000 mürettebat ve 4000 galon benzin kullanıldı. Sahneye hazırlık, her tekneye 500 ayrı bomba yerleştirilmesi ile bir veya bir buçuk ay sürdü.

3 Açılış Sahnesi – Süperman Geri Dönüyor (2006)

10 Milyon Dolar

Açılış Sahnesi - Süperman Geri DönüyorSüperman Geri Dönüyor filminin giriş sahnesi 5 dakika sürmektedir. Süperman’in doğumundan beri geçen zamanı anlatır. Bu sahne 10 milyon dolara mal olmasına rağmen, filmden silinmiştir. Sahne şu ana kadar silinmiş en pahalı film sahnesidir. Filme ayrılan bütçe yaklaşık 204 milyon dolardır.

2 Helikopter Sahnesi – Kod Adı: Kılıç Balığı (2001)

13 Milyon Dolar

Helikopter Sahnesi - Kod Adı: Kılıç BalığıFilm, 11 Eylül 2001’de yayınlandı ve patlayan bina içeren bir sahne nedeniyle oldukça fazla ünlendi. Bu iddialı filmin en pahalı sahnesi, Los Angeles çevresinde uçan bir helikoptere bağlı bir otobüstür. Bu sahne yaklaşık 13 milyon dolara mal oldu.

1 Dövüş Sahnesi – Matrix Reloaded (2003)

40 Milyon Dolar

Dövüş Sahnesi - Matrix ReloadedMatrix Reloaded, Wachowski kardeşler tarafından yazılan ve yönetilen Matrix üçlemesinin, 2. filmidir. Bu özel film dünya çapında 735 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Serinin en yüksek hasılat yapan filmi Reloaded oldu. Filmde Hollywood tarihinin en etkileyici sahnesi Neo’nun yüzlerce Ajan Smiths ile dövüşme sahnesini içerir. Sahne, uzunluğundan ve özel efektlerinden dolayı oldukça maliyetlidir. Tüm film bütçesinin yaklaşık % 40’nı oluşturan sahne, 17 dakika uzunluğunda ve toplam 40 milyon dolar maliyetindedir. Ayrıca sahneyi çekmek 27 gün sürmüştür.

Bu listedeki filmlerin hepsi tüm zamanların en iyilerindendir. Bunun asıl sebebi ise bizim bir film için harcadığımız bütçeyi Hollywood’ın sadece tek bir sahne için harcayabilecek bütçeye sahip olmasından kaynaklanıyor. Özel sahneleriyle aklınızda kalan filmleri bizlerle paylaşır mısınız?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın