Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hollywood’un En Çok Kazanan 10 Film Şirketi

Hollywood'un en çok kazanan film şirketleri arasında Waalt Disney, Fox, MGM, Warner Bros gibi firmalar var. İşte devlerin sıralaması:
Hollywood’un En Çok Kazanan 10 Film Şirketi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sinema sektörünün kalbi Hollywood, rekor değere mal olan filmleriyle bilinir. Tabi ki filme yaptığınız yatırım, her zaman olmasa da filmin gişe hasılatıyla doğru orantılıdır. Film şirketlerinin en ünlülerine de Hollywood ev sahipliği yapmaktadır. Bu şirketlerin hepsinin en az bir filmini beğeniyle izlemişsinizdir.

Hollywood film şirketleri oldukça zengin olan kurumlar olarak karşımıza çıkıyor. Onları bu kadar ünlü ve zengin yapan ise düzenli ve prensipli çalışmaları. Basit bir film için bile seneler süren araştırmalar ve planlamalar yapıyorlar. Tabi ki sonunda da başarı kaçınılmaz oluyor. Listemizde bulunan film şirketlerinin birinden size gelecek bir teklif kuşku yok ki hayatınızı bir anda değiştirebilir. Dünya üzerinde gösterime giren bir film Oscar’a aday adayı bile gösterilse, milyonlarca kişi tarafından merakla izleniyor. Hollywood’un dev şirketleri ise bunu defalarca başarmış filmleriyle bilinir. Dilerseniz bu şirketlere ve sahip oldukları bir yıllık hasılata hep birlikte göz atalım.

İşte karşınızda Hollywood’un en çok kazanan 10 film şirketi:

10 The Weinstein Company (TWC)

181.726.400 Dolar

The Weinstein Company (TWC)Bağımsız yapımcı Bob ve Harvey Weinstein kardeşler, 2005 yılında Weinstein Company’i kurdular. 2005 yılından beri sinema ve televizyon dünyasında daima zirvede yer aldılar. Şirketin başarılı filmleri arasında; Spy Kids, Korkuç Bir Film, Çığlık, Zoraki Kral, Zincirsiz, gibi unutulmaz filmler yer alıyor. TWC şirketi 2014 yılında yaklaşık 182 milyon dolar kazandı. 2013’e göre gelirleri % 60 azalsa da yer almak için hala yeterince iyidir.

9 Lionsgate

420.419.393 Dolar

LionsgateÖnceden ismi Cinepix Film Properties olan Lionsgate Films, bir Kanadalı bağımsız film yapımcısı tarafından 1997 yılında satın alındı. Bu satıştan sonra şirket, Lionsgate Eğlence Şirketi (LGE) adını almıştır.

Stüdyonun ilk başarısı 2000 yılında Amerikan Sapığı filmi ile geldi. Daha sonra İnci Küpeli Kız, Fahrenheit 9/11, Otel Ruanda, Çarpışma, 3:10 Treni, Acı Bir Hayat Öyküsü, Göster Gününü, Testere, Taşıyıcı, Cehennem Melekleri, Alacakaranlık ve Açlık Oyunları gibi birçok başarılı filmden bir senede 400 milyon dolardan fazla kazandı.

8 Paramount

882.022.462 Dolar

ParamountHollywood’un en efsanevi stüdyolarından biri olan Paramount Pictures film üretiminde yüzyılı aşkındır doruk noktasındadır. Yenilikçi sinema girişimcisi Adolf Zukor olarak tanınan ünlü oyuncu şirketi 1912 yılında kurdu. Şirket çok geçmeden ABD’de filmlerin en büyük üreticisi ve dağıtıcısı oldu. 1936 itibariyle küçük stüdyolar Paramount Pictures ile sinema tarihinin en unutulmaz filmlerinden bazılarını beğeniye sundu. Kanatlar, Virjinyalı, Dört Cesur, Shanghai Express, At Tüyleri, Duck Soup ve son derece popüler olan Hopalong Cassidy serisi en unutulmaz filmleri arasındadır.

Stüdyo biraz sıkıntılı dönemlerden geçirdikten sonra, Çılgınlar Kraliçesi, Sapık, Ölüm Korkusu, 10 Emir, Rosemary’nin Bebeği, Baba, Çin Mahallesi, Kıyamet, Forrest Gump, Titanik ve Iron Man serileri ile oldukça başarılı geçen bir döneme daha imza attı. Paramount’un 2014 yılı için gelirleri yaklaşık 900 milyon dolardır.

7 Universal

956.267.478 Dolar

UniversalHollywood’un en özgün stüdyolarından biri olan Universal film yapım şirketi, 1912 yılında New York’ta kuruldu. Şirket Carl Laemmle tarafından tekrar düzenlendi. Daha sonra aynı yıl California’yı kapsayacak şekilde operasyonlarını genişletti.

2004 yılında şirket NBC Universal’ı oluşturmak için Vivendi Universal Entertainment ve NBC ile birleştirilmiştir. Denizin Dişleri, Çılgınlar Okulu, Avcı, Madencinin Kızı ve Sophie’nin Seçimi gibi filmler unutulmazları arasındadır. Stüdyo son yılarda da Veliler, Amerikan Pastası, Hızlı ve Öfkeli gibi filmler ile beğeni kazandı.

6 Sony/Columbia Pictures

1.181.819.246 Dolar

Sony/Columbia PicturesJack, Harry Cohn ve Joe Brandt tarafından 1920 yılında CBC Film Satış Şirketi olarak piyasaya giren Columbia, ilk olarak Universal şirketiyle çalışmıştır. Daha sonra ise 1924 yılında Columbia Pictures ile daimi bir anlaşma imzalamıştır.

Jack muhasebe, pazarlama ve dağıtım dahil olmak üzere New York’un genel operasyonlarını yönetirken; Harry, Hollywood film yapım tarafını ele aldı. Stüdyo efsanevi yönetmen Frank Capra ile anlaşma imzaladıktan sonra, Hollywood’un en sevilen bazı klasiklerini ortaya koydu. Bir Gecede Oldu (1934 yılında 5 dalda Oscar kazanan ilk film), Mr. Deeds Goes to Town ve Bay Smith Washington’a Gidiyor gibi filmler ilk örneklerindendir.

5 Warner Bros.

1.311.488.764 Dolar

Warner Bros.Başka bir ünlü Hollywood film şirketi olan Warner Brothers, 1903 yılında film alanını satın alan kardeşler Harry, Albert, Samuel ve Jack Warner kardeşler tarafından başlatıldı. Şirket kurulduktan 10 yıl sonra Warner Brothers Pictures Inc. ismini almıştır.

4 Buena Vista

1.395.509.401 Dolar

Buena VistaAnimasyon film üretim devi Buena Vista; Disney, Hollywood Pictures ve Touchstone Pictures film stüdyolarını birleştirerek 1998 yılında yeniden yapılandırılmıştır. Şirket; Aslan kral, Oyuncak Hikayesi, Karayip Korsanları, Yenilmezler ve Karlar Ülkesi gibi başarılı filmlere imzasını atmıştır.

3 MGM

1.530 Milyar Dolar

MGMHollywood’un altın çağı sırasında film yapımının tartışmasız devi olan MGM, hareketli resim kombine eden Louis B. Mayer (Louis. B. Mayer Productions) Samuel Goldwyn (Goldwyn Pictures) ve Marcus Loew (Metro Pictures) tarafından 1924 yılında kuruldu. Kurulduktan hemen sonra şirket haline geldi. Stüdyonun en bilinen filmleri arasında Casino Royale, Ejderha Dövmeli Kız, Liseli Polisler ve Hobbit serileri var.

2 Fox

1.560.253.473 Dolar

FoxMacar göçmeni olan William Fox, New York’ta film gösteren küçük bir sinemayı 1904 yılında kurdu. Fox 10 yıl içinde kendi filmlerini dağıtırken ve üretirken, 25 tiyatro sahibi oldu. 1915’e kadar da Hollywood’a taşınacak kadar başarılı oldu. Stüdyo, 1927 yılında son derece popüler olan ve Fox Movietone Haber serisinde kullanılan Alman ses kayıt sisteminin haklarını satın aldı.

1 Disney

1.78 Milyar Dolar

Disney1923 yılında Roy ve Walt Disney, Disney Brothers Karikatür Stüdyolarını kurdu. Walt’ın oluşturduğu ikonik sembol Mickey Mouse herkes tarafından oldukça sevildi. 1928’deki bu başarı şirkete uluslararası şöhreti kazandırdı.

Ünlü klasikleri arasında; Çiçekler ve Ağaçlar, Üç Küçük Domuzcuk, Büyük Kötü Kurtlar, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Pinokyo, Fantasia, Dumbo, Bambi, Define Adası, Külkedisi, Leydi ile Sokak Köpeği, Küçük Deniz Kızı, Pocahontas, Güzel ve Çirkin, Aladdin, Aslan Kral, Mulan, Oyuncak Hikayesi, Bir Böceğin Yaşamı ve Kayıp Balık Nemo gibi eserler yer alıyor.

Listemizde bulunan şirketlerin hepsi oldukça başarılı olan çalışmalarıyla bilinmektedirler. Sanıyorum hepimizin en sevdiği filmler, Hollywood’un bu başarılı stüdyolarına aittir. Ben sanırım, kendi dönemime ait olan Fox Stüdyolarının bütün filmlerini izledim. Size göre filmleriyle en başarılı şirket hangisi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.