Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Geçtiğimiz Yılın En Maliyetli 10 Filmi

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı, 2014 yılında 205 milyon dolarla en fazla maliyetle yapılan film oldu. Listede çarpıcı isimler var.
Geçtiğimiz Yılın En Maliyetli 10 Filmi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hollywood filmleri deyince akıllara, büyük gişe geliri elde etmek için büyük para harcanan filmler geliyor. Bazı filmler milyon dolarlık bütçelerle sahnelenmektedir. Aktörler ve yönetmenlerin maaşları, dev robotlar, şehirler ve uçan canavarlar gibi giderleri de düşünürsek aslında filmlerin neden bu kadar yüksek fiyatta sergileniyor olduğu açıklık kazanıyor.

Teknoloji çağının yaşandığı günümüzde, film endüstrisinin de bu olaya kayıtsız kalması düşünülemez. Özellikle bilim-kurgu alanında çekilen eski bir film size komik gelebilirken, günümüzde durum çok daha farklı. Bu farklılık ise yüksek bütçeli teknolojik araçlarla sağlanmaktadır. 2014 yılında vizyona giren filmler, teknolojinin en son olanaklarından yararlanmışlardır.

İşte 2014’ün en fazla bütçeyle sergilenen 10 filmi:

10 6 Süper Kahraman

165 Milyon Dolar

6 Süper KahramanDisney’in en önemli filmlerinden biri olan 6 Süper Kahraman’ın karakterleri ve hikayeleri, Disney animasyon filminin bir parçası olan Marvel Katoloğu’na aittir.

Hyperion olarak adlandırılan yeni animasyon teknolojisi, bu filmin kapsayıcı görsel stilini kolaylaştırmak amacıyla geliştirildi. Film, kurgusal bir yer olan San Fransoko’da geçmektedir ve filmde robot dehasının maceraları anlatılmaktadır.

9 Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti

170 Milyon Dolar

Maymunlar Cehennemi: Şafak VaktiGenetikleri değiştirilen Sezar’ın zeki maymun grubu, insanlık için gerçek bir tehdit haline gelmiştir. Filmde insanlar, Sezar liderliğindeki maymun ordusuna karşı savaşmaktadır. Çarpıcı karakterlerden biri genetiği değiştirilen ve zeki maymun grubuna liderlik eden Sezar, yani Andy Serkis’dir.

8 Kaptan Amerika: Kış Askeri

170 Milyon Dolar

Kaptan Amerika: Kış AskeriKaptan Amerika: Kış Askeri devam filminde öykü bu sefer, sosyalist dönem Rusya’sına kadar uzanmaktadır. SSCB döneminde özel kuvvetler içerisinde yetiştirilen ve Winter Soldier (Kış Askeri) adı verilen bir adam, aslında tam bir ölüm makinesi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu adam, önüne çıkan her şeyi yerle bir etmeye kararlı duruyor.

Kaptan Amerika yanına Falcon’u ve Kara Dul’u da alarak, soğuk diyarlardan gelen bu düşmana karşı büyük bir mücadele içine girer. Kaptan Amerika’nın devam filminde başrol Chris Evans’a verilmiştir. Filmin kadrosunda; Neal McDonough, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Frank Grillo, Samuel L. Jackson ve Scarlett Johansson gibi yine ünlü isimler karşımıza çıkmaktadır. Bu film dünya çapında 700 milyon dolar üzerinde gişe hasılatı elde etti.

7 Galaksinin Koruyucuları

170 Milyon Dolar

Galaksinin KoruyucularıDiğer Marvel tabanlı film ise Galaksinin Koruyucuları’dır. Devasa bütçeli filmde; iki gurubun silahlı mücadelesi fantastik bir şekilde anlatılmıştır.

Bu film 2014 yılının tartışmasız en başarılı yapıtlarından biriydi. Film eleştirmenlerini ve izleyicilerini mutlu eden yılın en yüksek gelirli filmlerinden biri olan Galaksinin Koruyucuları, harcadığı büyük bütçeye olumlu cevap verdi.

6 Yarının Sınırında

178 Milyon Dolar

Yarının SınırındaBir başka bilim kurgu temalı 2014 yılının en pahalı filmlerinden biri, Yarının Sınırında’dır. Ancak diğer yüksek bütçeli filmlere göre daha mütevazi bir başarı elde etmiştir. Yenilikçi filmin başrollerinde Tom Cruise ve Emily Blunt oynadı.

Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı grubu, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insan ölüm tehdidiyle yüz yüzedir. Dünyadaki hiç bir ordu ya da güç onlarla baş edemez. Artık dünyadaki tüm silahlı güçler bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek zorundadır.

5 Malefiz

180 Milyon Dolar

MalefizAngelina Jolie’nin oynadığı Malefiz, kral’ın yeni doğan kızını lanetleyen kötü bir cadıdır. Fakat bu film, dünyaya cadının gözünden bakıyor ve kötü olmakta farklı nedenler olabileceğini anlatmak istiyor.

Çekimlerdeki gecikmeler ve bazı sahne eksikliklerinden sonra film, eleştirmenlerin tepkisiyle karşılaştı ve büyük bütçeli filmden beklenen gişe hasılatı gelmedi. Film, yılın 5. en pahalı filmi iken sadece en yüksek 7. uluslararası gelire sahip oldu.

4 İnanılmaz Örümcek Adam 2

200 Milyon Dolar

İnanılmaz Örümcek Adam 2Sony, bütün Spider-Man filmlerini ortalama 200 milyon dolarlık harcama ile çekmiştir. Amazing Spider-Man’in umulanın aksine düşük bi performans sergilese de Spider-Man filmlerinin hepsi oldukça karlıdır. Ayrıca Örümcek Adam filleri tüm zamanların en iyi 50 filmi arasındadır.

3 X-Men: Geçmiş Günler Gelecek

200 Milyon Dolar

X-Men: Geçmiş Günler GelecekFOX’un X-men serilerinde başarısı umulmuyordu, ancak oldukça başarılı kurgulanmış kahramanlarla oldukça ün kazandı.

X-Men filmleriyle ilgili daha detaylı bilgiye Şimdiye Kadar Çekilen En Pahalı 10 Süper Kahraman Filmi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2 Transformers: Kayıp Çağ

210 Milyon Dolar

Transformers: Kayıp ÇağBu listede en pahalı ve eleştirmenlerin en nefret ettiği filmlerinden biri olan Transformers her şeye rağmen oldukça büyük izleyici kitlesine sahiptir. Film, Teksas’ta kendi halinde bir tamirci olan Cade Yeager ile Autobots’un birlikte, Dünya’daki tehlikeli olayları önlemeye çalışmasını anlatıyor. Film eleştirmenleri ne kadar eleştirseler de film için yapılan yatırım fonları, haklı çıktı ve gişe geliri dünya çapında bir milyar dolar üzerine ulaştı.

1 Hobbit: Beş Ordunun Savaşı

250 Milyon Dolar

Hobbit: Beş Ordunun SavaşıHobbit üçlemesinin son filmi, 2014 yılının en pahalı filmi oldu ve tüm zamanların en pahalı filmleri arasına adını yazdırdı. Son seride, Ork ordusuna karşı destansı bir son savaş yapılmıştır. Kısa romandan esinlenerek 3 filme bölünen Hobbit, çeyrek milyar dolardan fazla gelir elde etti.

Şuana kadar çekilmiş en yüksek bütçeli Türk filmi olma özelliği, 18.2 milyon dolar bütçeyle Fetih 1453’e aittir. Hepimiz zaman zaman Hollywood filmlerine imrenmişizdir ve ülkemizde çekilen filmlerin de aynı başarıyı yakalamasını istemişizdir. Fakat Hollywood’da harcanan bütçeleri görmektesiniz. Öncelikle sinema dünyamızın bu bütçe olanaklarına erişmesi gerekmektedir. Yoksa yapılan kıyas biraz haksız olmaz mı, siz ne düşünüyorsunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu