Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Sosyalizm Konulu En İyi 25 Film Listesi ve Alternatif Önerileri

Sosyalist filmler; kimi zaman tarihe damga vurmuş devrimcileri kimi zaman ise sosyalizmin sıradan insanların yaşamlarına etkilerini konu alıyorlar. Platon'dan Karl Marx'a kadar uzanan bu ideoloji daha sonraları ise farklı ülkelerde gerçekleşen devrimlere ve iç çatışmalara neden oldu. Dünyanın dengesini değiştiren sosyalizmin konu edildiği filmleri huzurlarınıza getiriyoruz.

Toplumculuğu savunan Eflatun’dan (Platon) doğan, Karl Marx tarafından son kez şekillendirilip, Vladimir Lenin, Mao Zedong, Fidel Castro ve Che Guevara gibi liderler tarafından uygulanan Sosyalizm, elbette ki filmlere de konu oluyor. Şimdi ise dünya siyasetindeki dengeleri değiştiren bu ideolojinin konu edildiği en iyi sosyalist filmleri huzurlarınıza getiriyoruz. Bu arada listemize başlamadan önce sosyalizm nedir bilmeyenleri buraya alalım.

Rusya topraklarında son şeklini alan ve sonrasında dünyanın dört bir yanına yayılan sosyalizm ideolojisi, 1910’lu yıllardan itibaren Türkiye’ye de giriş yapmış olsa da 18 Ekim 1920 tarihinde kurulan Türk Komünist Fırkası ile resmiyet kazandı. Daha sonra ise çeşitli fraksiyonlar halinde yayılmaya devam eden sosyalizm, günümüz toplumunda da büyük bir rol üstlenmektedir. Konuyu daha fazla dağıtmadan, IMDb puanlarına göre sıralanmış, sosyalist filmler listesini huzurlarınıza getiriyoruz.

En İyi Sosyalist Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Çoğu kesim tarafından devrimci filmleri olarak da anılan sosyalizm konulu yapımlar, çarpıcı dönemleri ve olayları izleyicilerle buluşturmaya devam ediyorlar. Biz de en iyiler listesi ile bu etkileyici filmleri huzurlarınıza getiriyoruz.

25. K-19: Tehlikeli Saatler (K-19: The Widowmaker)

IMDb Puanı: 6,7

K-19: Tehlikeli Saatler (K-19: The Widowmaker)Listemize 2002 yapımı, gerilim ve dram türlerinin harmanından oluşan etkileyici bir filmle başlıyoruz. Kathryn Bigelow’un yönetmen koltuğunda oturduğu K-19: Tehlikeli Saatler (K-19: The Widowmaker) filmi, konusu ve güçlü oyuncu kadrosuyla fazlasıyla merak uyandırıyor. Harrison Ford ve Liam Neeson ikilisinin başrollerinde yer aldıkları bu yapım; Christian Camargo, Peter Sarsgaard ve Sam Spurell gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Benzer bir konuyu işleyen 1990 yapımı Kızıl Ekim filmi kadar olmasa da sonlarına doğru göz doldurmayı başaran K-19: Tehlikeli Saatler, Rusya’nın ilk nükleer denizaltısı olan K19’da yaşanan dramı gözler önüne seriyor.  

24. Elveda (L’affaire Farewell)

IMDb Puanı: 7,0

Elveda (L'affaire Farewell)Şimdi ise Sovyetler Birliği’nin buhranlı dönemlerini ve bir Rus casusun hikayesini gözler önüne seren etkileyici bir Fransız filmiyle listemizi şekillendiriyoruz. En iyi duygusal filmler arasına adını yazdıran Çingeneler Zamanı’nın yönetmeni, Emir Kusturica, bu kez karşımıza bir başrol oyuncusu olarak çıkıyor. Elveda (L’affaire Farewell) adıyla 2009 yılında vizyona giren bu Christian Carion filmi, Serguei Kostine tarafından yazılan Farewell romanından uyarlanmıştır. Kusturica’nın yanı sıra Cesaretin Var mı Aşka filminin yıldızı Guillaume Canet ve Willem Dafoe gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındıran Elveda filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

23. Nisan Devrimi (Capitaes de Abril)

IMDb Puanı: 7,1

Nisan Devrimi (Capitaes de Abril)April Captains adıyla da bilinen 2000 yapımı Nisan Devrimi (Capitaes de Abril) filmi, 70’li yıllarda Portekiz’deki diktatörlüğün yıkımını sağlayan Karafil Devrimi’ni ve öncesini konu alıyor. En kıdemlisi yüzbaşı olan genç subaylar tarafından gerçekleştirilen bir devrimi konu alan bu Maria de Medeiros filmi, bazı sahneleriyle de izleyicileri gülümsetmeyi başarmıştır. Ayrıca Medeiros, filmin başrollerinde de yer almaktadır. Bu arada Stefano Accorsi’nin olağanüstü performansı da izleyicileri mest etmeyi başarmıştır. Joaquim de Almeida, Frederic Pierrot ve Fele Martinez gibi isimleri de bünyesinde barındıran bu yapım da en iyi sosyalist filmlerden biri olarak karşımıza geliyor.

22. Özgürlük (Libertarias)

IMDb Puanı: 7,1

Özgürlük (Libertarias)1996 yılında izleyicilerle buluşan ve beğeni toplayan Özgürlük (Libertarias) filmi de en iyi sosyalist filmlerden biri olmayı başarıyor. Vicente Aranda yönetiminde karşımıza gelen bu film; 1930’lu yılların sonlarına doğru gerçekleşen İspanya İç Savaşı’nda yer alan kadınların hikayesini anlatıyor. Döneme ait acıları, direnişi, haykırışları, kahkahaları ve zafer marşlarını gözler önüne sererek hem seyircilerin hem de eleştirmenlerin kalplerini fetheden bu yapım, mutlaka izlenmesi gereken filmlerden de bir tanesidir.

21. Che Part 1-2

IMDb Puanı: 7,2

Che Part 1-226 Temmuz Hareketi’nin ve Küba Devrimi’nin öncü isimlerinden biri olmakla kalmayıp, sosyalist ve komünistlerin de örnek aldığı kişiliklerden biri olan Ernesto Che Guevara’nın hikayesiyle listemize devam ediyoruz. Che Part 1 ve Part 2; önceleri sosyalist bir doktor olan, sonrasında ise Fidel ve Raul Castro kardeşlerin Fulgencio Batista hükümetini devirmek için gerçekleştirdikleri hareketin simgesel komutanlarından biri haline gelen Che’nin, Bolivya’da hayata gözlerini yummasına kadar ki süreci anlatan bir film serisidir. Ayrıca katıldığı festivallerin her birinden de ödüllerle ayrılmıştır.

20. Lenin: Sosyalizmin Kızıl Şafağı

IMDb Puanı: 7,2

Lenin: Sosyalizmin Kızıl ŞafağıŞimdi ise Türk yapımı bir belgesel ile listemize devam ediyoruz. Devrimden Sonra filminin de yönetmenliğini yapan Mustafa Kenan Aybastı bu kez yönetmen koltuğunu Onur Doğan ile paylaşıyor. 2012 yapımı etkileyici bir belgesel olarak karşımıza gelen Lenin: Sosyalizmin Kızıl Şafağı; Çar II. Nikolay’ın devrildiği ve Beyaz Ordu’nun Kızıl Ordu tarafından yenilgiye uğratıldığı Ekim Devrimi’ni ve devrimin lideri Vladimir Lenin’in hayatı anlatılıyor. 87 dakikalık bu belgesel Metin Çulhanoğlu ve Kemal Okuyan gibi önemli isimlerin anlatımıyla şekilleniyor.

ÖDÜLLÜ TÜRK FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

19. Yaşamın Ritmi (Sound of Noise)

IMDb Puanı: 7,3

Yaşamın Ritmi (Sound of Noise)Yaşamın Ritmi (Sound of Noise) adıyla 2011 yılında vizyona giren bu İsveç filmi, sosyalizmden daha çok anarşizmi ve müziği konu edinmektedir. İnsanları bazı şeylere mecbur kılan ve yaşamı tekdüze indiren bir düzene karşı verilen mücadeleyi anlatmaktadır. Bir yandan da sadece sessizlik isteyen bir komiserin hem klasik hem de gürültünün müziğiyle, kısacası müzikle olan derdini konu alıyor. İzleyenlerin yüzünü gülümsetmeyi başaran bu Ola Simonsson ve Johannes Stajarne Nilsson filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

18. Devrimden Önce (Prima Della Rivoluzione)

IMDb Puanı: 7,3

Devrimden Önce (Prima Della Rivoluzione)1964 yılında izleyicilerle buluşan ve Bernardo Bertolucci tarafından yazılıp yönetilen Devrimden Önce (Prima Della Rivoluzione) filmi, günümüz klişelerinin öncülerinden biridir. Burjuva ailesinin bir üyesi olan, sonrasında ise Marksist ideoloji ile tanışıp, fikir çatışması yaşayan 20 yaşındaki Fabrizio ile yol göstericisi Cesare, fabrikatörün oğlu Agostino’nun ve Gina’nın hikayesini anlatıyor. Adriana Asti, Francesco Barilli, Allen Midgette ve Morando Morandini’nin başrollerinde yer aldıkları bu yapım da en iyilerden bir tanesidir.

17. Ayaklanma (Uprising)

IMDb Puanı: 7,3

Ayaklanma (Uprising)Güçlü kadrosu ve senaryosuyla en iyiler arasına girmeyi başaran Ayaklanma (Uprising), 2001 yılında izleyicilerle buluştu. Ayrıca ödüllü bir yapım olarak karşımıza gelen bu Jon Avnet filmi; Jon Voight ve Donald Sutherland gibi usta iki ismin yanı sıra Leelee Sobieski, David Schwimmer, Hank Azaria ve Stephen Moyer gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Küçük bir alevle başlayıp, Nazi askerlerine kök söktüren Yahudi direniş hareketini konu alan bu yapım da izleyicileri etkilemeyi başarıyor.

16. İsyan (Burn)

IMDb Puanı: 7,4

İsyan (Burn)1700’lü yılların son demlerinde gerçekleşen Haiti Devrimi’ni konu alan etkileyici bir yapımla listemize devam ediyoruz. Tam olarak bir sosyalist filmi olmasa da ayaklanmayı ve başarıyla sonuçlanan bir devrimi konu almaktadır. Devrimin lideri Toussaint L’Ouverture’un hayatından ilham alinarak meydana getirilen bu Gillo Pontecorvo filmi, 1969 yılında vizyona girmiştir. Başrollerinde ise Marlon Brando gibi bir usta yer almaktadır.

15. Bir Terör Filmi (The Baader Meinhof Complex)

IMDb Puanı: 7,4

Bir Terör Filmi (The Baader Meinhof Complex)En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı olan Bir Terör Filmi (The Baader Meinhof Complex); Baader Meinhoff Çetesi olarak da bilinen Kızıl Ordu fraksiyonu ve Batı Alman Marksist örgütünün hikayesini konu almaktadır. Baader-Meinhoff Mitosu’nu yıkacağı söylenen bu Uli Edel filmi, Stefan Aust eserinden uyarlanmıştır. Run Lola Run filminin de başrol oyuncularından olan Moritz Bleibtreu ve usta oyuncu Bruno Ganz’ın yanı sıra Martina Gedeck, Johanna Wokalek, Nadja Uhl ve Alexandra Maria Lara gibi başarılı oyuncular da kadroda yer almaktadır.

14. Ekim (Oktyabr)

IMDb Puanı: 7,5

Ekim (Oktyabr)Potemkin Zırhlısı filminin de yönetmeni olan Sergey Ayzenştayn’ın, Grigori Aleksandrov ile yönetmen koltuğunu paylaştıkları 1928 yapımı Ekim (Oktyabr) filmi; belgesel tadında 1917 yılında gerçekleşen Büyük Ekim Sosyalist Devrimi’ni anlatan bir yapımdır. Amerikalı sosyalist yazar John Reed’in eserlerinden de yararlanılarak çekilen bu sessiz film; Eduard Tisse, Boris Livanov ve Nikolai Podvoisky gibi oyuncuların yanı sıra devrime katılan gerçek işçileri de oyuncu kadrosunda barındırmaktadır.

13. Kızıllar (Reds)

IMDb Puanı: 7,5

Kızıllar (Reds)En bilindik sosyalist filmlerinden biri ile listemize devam ediyoruz. Kızıllar (Reds) adıyla 1981 yılında vizyona giren bu yapım, Warren Beatty’nin hem başrollerinde oynadığı hem de yönetmen koltuğunda oturduğu etkileyici filmlerden de bir tanesidir. 3 dalda Oscar Ödülü’nün yanı sıra Altın Küre ve BAFTA gibi daha birçok prestijli sinema ödüllerinin de sahibi olan bu film; Diane Keaton ve Jack Nicholson gibi usta isimleri de bünyesinde barındırıyor. Bu yapım da hem John Reed’in hem de Ekim Devrimi’nin hikayesini anlatıyor.

12. Eğitmenler (The Edukators)

IMDb Puanı: 7,5

Eğitmenler (The Edukators)Elveda Lenin filminin de yıldızı Daniel Brühl’ün, Julia Jentsch ve Stipe Erceg ile başrollerini paylaştığı Eğitmenler (The Edukators) filmi de en iyi sosyalist filmlerinden bir tanesidir. Ödüllü bir yapım olarak karşımıza gelen Eğitmenler’in yönetmenliğini ise Hans Weingartner üstlenmiştir. 2004 yılında vizyona giren bu yapım; dünya düzenini değiştirmeyi hayal eden üç isyankar gencin etkileyici hikayesini anlatıyor. “Eğitmenler” adını verdikleri yaratıcı ve şiddet içermeyen eylemlerle, zenginlerin fakirlerle arasındaki uçurumu algılamalarını sağlamaya çalışan bu gençlerin izleyicileri ters köşeye yatıran eğlenceli hikayesini konu ediniyor.

EN İYİ SÜRPRİZ SONLU TERS KÖŞE FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

11. Özgürlük Rüzgarı (The Wind That Shakes the Barley)

IMDb Puanı: 7,5

Özgürlük Rüzgarı (The Wind That Shakes the Barley)Genellikle işçi sınıfını anlatan Marksist bir yönetmen olan Ken Loach’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Özgürlük Rüzgarı (The Wind That Shakes the Barley) filmi; İrlanda Bağımsızlık ve İç Savaşı’nı anlatıyor. “The Wind That Shakes the Barley” adındaki şarkıdan esinlenilerek yaratılan bu 2006 yapımı film, Altın Palmiye başta olmak üzere dönemin birçok festivalinden de ödülle ayrılmayı başarmıştır. Cillian Murphy, Liam Cunningham ve Padaic Delaney’in başrollerini paylaştıkları bu film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

10. Kasabanın Sırrı (The Secret of Santa Vittoria)

IMDb Puanı: 7,5

Kasabanın Sırrı (The Secret of Santa Vittoria)Ciddi yapımları bir kenara bırakıp, Santa Vittoria’da gerçekleşen bir direniş hikayesinin eğlenceli bir dille sinemaya uyarlanmış haliyle listemize devam ediyoruz. Kasabanın Sırrı (The Secret of Santa Vittoria) adıyla 1969 yılında vizyona giren bu Stanley Kramer filmi; Robert Crichton eserinden ilham alınarak meydana getirilmiştir. Anthony Quinn, Anna Magnani, Virna Lisi, Hardy Krüger ve Giancarlo Giannini gibi daha birçok usta oyuncuyu da kadrosunda barındıran Kasabanın Sırrı filmi de mutlaka izlemeniz gereken yapımlardan biri olmayı başarıyor.  

9. Fidel’in Yüzünden (La Faute a Fidel)

IMDb Puanı: 7,6

Fidel'in Yüzünden (La Faute a Fidel)Bizleri 1970’lerin Paris’ine götüren Fidel’in Yüzünden (La Faute a Fidel) filmi Julie Gavras yönetmenliğinde 2006 yılında izleyicilerle buluştu. Özellikle de başrollerde yer alan küçük oyuncu Nina Kervel-Bey’in olağanüstü performansıyla izleyicileri büyülemeyi başardığı bu yapımda Stefano Accorsi ve Julie Depardieu gibi başarılı oyuncular da yer alıyor. Henüz 7 yaşında komünizmle tanışan Anna’nın ailesiyle birlikte aşırı derecede konforlu bir hayat sürerken bir anda komün yaşama geçişlerini ve ailesinin başına gelen bu olayın suçlusunun Fidel Castro olarak gördüğü etkileyici bir yapımdır.

8. Danton

IMDb Puanı: 7,6

DantonFestivallerin ödül avcısı, 1983 yapımı Danton filmiyle listemize devam ediyoruz. Andzej Wajda tarafından yönetilen bu yapım; Gerard Depardieu, Wojciech Pszoniak, Patrice Chereau ve Anna Alvaro gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da döneme damgasını vurmayı başarmıştı. Fransız Devrimi’nin öncülerinden Georges Jacques Danton’un hayatının ve idam edilişinin konu edilidiği bu yapım da başarısıyla göz dolduruyor.

7. Ülke ve Özgürlük (Land and Freedom)

IMDb Puanı: 7,6

Ülke ve Özgürlük (Land and Freedom)Bir diğer bilindik sosyalist filmlerinden biri olan 1995 yapımı Ülke ve Özgürlük (Land and Freedom) de Ken Loach başyapıtlarından bir tanesidir. Senaristliğini ise Jim Allen’ın üstlendiği bu yapım; İspanya İç Savaşı’na katılmaya karar veren komünist bir İngiliz gencin hikayesinin yanı sıra Marksizm, Stalinzm ve anarşizm arasındaki farkı da etkileyici bir şekilde gözler önüne sermektedir. Bu 1995 yapımı film ayrıca Ian Hart ve Rosana Pastor gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

6. Elveda Lenin (Goodbye Lenin)

IMDb Puanı: 7,7

Elveda Lenin (Goodbye Lenin)Ödüllere doymayan etkileyici bir filmle daha listemizi süslemeye devam ediyoruz. 2003 yılının en başarılı yapımları arasına adını yazdıran Elveda Lenin (Goodbye Lenin), özellikle de senaryosuyla beğeni toplamayı başarmıştır. Wolfgang Becker’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu film; Daniel Brühl, Katrin Sass, Çulpan Hamatova ve Maria Simon gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor. Doğu Almanya’nın yıkılışından sonra sosyalizm inancı taşıyan bireylerin hayallerini yitirmesini konu alan bu film, katılmış olduğu festivallerden de ödüllerle ayrılıyor.

5. Tünel (Der Tunnel)

IMDb Puanı: 7,8

Tünel (Der Tunnel)Berlin Duvarı temalı çarpıcı yapımlardan biri olan Tünel (Der Tunnel), akıcı bir kurguya sahiptir. Duvar örüldükten sonra bu bölgede yaşayan insanların 145 metrelik bir tünel kazarak Doğu ve Batı Almanya arasında geçişlerini konu alıyor. Roland Suso Richter’ın yönetmen, Johannes W. Betz’in ise senarist koltuğunda oturduğu bu yapım da ödüllü bir film olarak karşımıza geliyor. Ayrıca Heino Ferch, Sebastian Koch, Nicolette Krebitz, Alexandra Maria Lara ve Mehmet Kurtuluş gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

4. Motosiklet Günlüğü (The Motorcycle Diaries)

IMDb Puanı: 7,8

Motosiklet Günlüğü (The Motorcycle Diaries)Paramparça Aşklar ve Köpekler filminin de yıldız ismi olan Gael Garcia Bernal’in, Che Guevara’nın gençliğini canlandırdığı ödüllü bir film olan Motosiklet Günlüğü (The Motorcycle Diaries) ile listemize devam ediyoruz. Doktor Guevara’nın arkadaşı Alberto Granado ile çıkmış oldukları motosiklet yolculuğunda tutmuş olduğu günlüklerin sinemaya uyarlanmış hali olarak karşımıza geliyor. Walter Salles tarafından yönetilen ve bünyesinde Rodrigo de la Serna, Mia Maestro gibi güçlü oyuncuları da barındıran bu yapım, ayrıca Ernesto’nun ideolojisinin oluşum nedenlerini de etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.

3. Ölüm Tanrıları (The Killing Fields)

IMDb Puanı: 7,9

Ölüm Tanrıları (The Killing Fields)Sydney Schanberg otobiyografik romanından uyarlanan ve 3 dalda Oscar ödülü kazanmış bir yapım olarak listemizde yer alan Ölüm Tanrıları (The Killing Fields); BAFTA başta olmak üzere birçok festivalden de ödüllerle ayrılmıştır. Roland Joffe yönetiminde 1984 yılında vizyona giren bu film; Sam Waterston, Haing S. Ngro, John Malkovich ve Julian Sands gibi güçlü isimleri de kadrosunda barındırıyor. Kamboçya İç Savaşı’nda görevlendirilen New York Times muhabiri Syney Schanberg’in yaşamış olduğu zorlukları konu almaktadır.  

2. Potemkin Zırhlısı (Bronenosets Potyomkin)

IMDb Puanı: 8,0

Potemkin Zırhlısı (Bronenosets Potyomkin)Sergey Ayzenştayn’ın ellerinde hayat bulan bir diğer eski sessiz filmle daha zirveye doğru yaklaşıyoruz. 1925 Sovyetler Birliği yapımı olan Potemkin Zırhlısı (Bronenosets Potyomkin); Ekim Devrimi’nin provası niteliğinde 1917’de gerçekleşen Potemkin Zırhlısı Ayaklanması’nı konu almaktadır. Devrim propagandası filmi olarak ısmarlanan bu yapım 1958 Belçika Dünya Fuarı’nda tüm zamanların en büyük filmi olarak da gösterilmiştir.

1. The Revolution Will Not Be Televised

IMDb Puanı: 8,5

The Revolution Will Not Be Televisedİki İrlandalı yönetmenin, başka bir belgesel çekmek için gittikleri Venezuella’da, Hugo Chavez’e karşı ABD destekli güçlerce gerçekleştirilmeye çalışılan tesadüfi bir kalkışma belgeselinin en iyiler arasında yer alabileceğiniz kim bilebilirdi ki? Devrim Televizyondan Yayınlanmayacak (The Revolution Will Not Be Televised) adıyla 2003 yılında yayınlanan bu yapımın başrolünde Hugo Chavez yer alırken, yönetmenliğini ise Donnacha O’Briain ve Kim Bartley üstleniyor.

Bonus: Açlık (Hunger)

IMDb Puanı: 7,6

Bonus: Açlık (Hunger)Steve McQueen tarafından Bobby Sands’in gerçek hikayesinden uyarlanan ve ödüllere doymayan Açlık (Hunger) filmi de listemizin bonusları arasında yer alıyor. Michael Fassbender, Liam Cunningham, Stuart Graham ve Liam McMahon gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da göz dolduruyor. Ayrıca hikayesiyle de izleyicileri sarsmayı başarıyor. Sands’in ölüm orucuna girmesinden itibaren yaşamış olduğu kısa sürecin konu edildiği bu film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

EN İYİ PSİKOLOJİK GERİLİM FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Bonus: Sakindi Oranın Şafakları (A Zori Zdes Tikhie)

IMDb Puanı: 8,4

Sakindi Oranın Şafakları (A Zori Zdes Tikhie)1972 yapımı bir savaş filmi olan Sakindi Oranın Şafakları (A Zori Zdes Tikhie) da Sovyetler Birliği’nin başarılı yapımlarından bir tanesidir. Stanislav Rostotsky tarafından yazılıp yönetilen bu film; II. Dünya Savaşı sırasında Karelia bölgesinde konuşlanan Rus askerlerinin, kendilerinden sayıca üstün olan Alman askerleri ile vermiş oldukları mücadele anlatılmaktadır.

Bonus: Modern Zamanlar (Modern Times)

IMDb Puanı: 8,5

Modern Zamanlar (Modern Times)Tüm zamanların en başarılı, en simgesel ve en cesur sanatçılarından biri olan Charlie Chaplin, 1936 yapımı Modern Zamanlar (Modern Times) filmiyle de farkını ortaya çıkarıyor. Ayrıca Asri Zamanlar adıyla da bilinen bu film; bozulan ekonominin yanı sıra zorlu çalışma şartlarını ve artan işsizlik konusunu da eleştirel bir dille gözler önüne seriyor. “Komünizm propagandası” yaptığı gerekçesiyle bazı ülkelerde de yasaklanan bu film, daha sonra Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilmiştir.

Sosyalist Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

Sosyalist Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorularİdeolojiniz farklı olsa bile bazı sosyalist filmler, sanatsal ve kurgusal açıdan beğeninizi kazanabilirler. Halihazırda sosyalist bir yapıya sahip olanları ise daha da fazla ateşleyerek, bir kez daha hayranlıklarını kazanabilirler. Bu arada 25 filmlik listemizle yetinemeyenler, aşağıda bulunan ekstra bonuslara da göz atabilirler.

Ekstra Bonuslar; Meksika’da Cinayet, Kayıp Şehir (The Lost City), Lenin Paris’te (Lenin v Parizhe), Katyn Katliamı (Katyn), Özgürlüğün Bedeli (Michael Collins), Kilimanjaro’nun Karları (Les Neiges du Kilimandjaro), 1900, İtiraf (L’aveu) ve Officers (Ofitsery)  gibi yapımlar da sosyalizm ile ilgili film izlemek isteyenler için ideal olabilir.

EN İYİ POLİTİK FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

Ayrıca bonuslara doymayanlar; Kameralı Adam (Chelovek s kino apparatom), Grin Without a Cat, Kapıdaki Düşman (Enemy at the Gates), Gandhi, La Commune Karanlıktan Önce (Before Night Falls), V for Vendetta , Yego zovut Sukhe-Bator, Sosyalizm (Film Socialisme), Bir Cumhuriyetin Kuruluşu (Jian guo da ye) ve Ölümsüz (Z) gibi filmlere de göz atabilirler. Elbette ki Yol, Duvar, Sürü ve Umut gibi Yılmaz Güney filmlernin yanı sıra Mavi Gözlü Dev: Nazım Hikmet, Red ve Hoşçakal Yarın filmlerini de listeye ekleyebilirsiniz. Peki, listemizde yer alan çarpıcı senaryolarla hazırlanmış bu sosyalist filmler hakkında sizlerin düşünceleri nelerdir?


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum