Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

En İyi 30 Festival Filmi Listesi [Güzel Sanat Filmleri Önerileri]

Mutlaka izlenmesi gereken en iyi festival filmleri; Hollywood'dan alışık olduğumuz patlamalı, çatlamalı ve bol efektli yapımların yerine, durgun ve anlamlı filmler izlemek isteyenler için oldukça idealdir. Genellikle izleyicileri gün yüzüne çıkmamış hayatın gerçekleriyle gözler önüne seren sanat filmlerini huzurlarınıza getiriyoruz.

Durgun ve sade yapımlar olmalarının yanı sıra başarılı bir şekilde pazarlanamamaları nedeniyle de geniş kitlelere ulaşamayan en iyi sanat filmleri, bazılarımız için vazgeçilmez yapımlar olabiliyorlar. Derin anlamları ve hayatın içinden karakterleriyle, Hollywood yapımlarına veya sanatsal yönü zayıf filmlere alışık olanlara hitap etmiyorlar. Gerçek sanatseverlerin hayranlıkla izledikleri bu filmler, senaryoları, yönetmenlikleri ve gerçekçi oyunculuklarıyla uluslararası film festivallerinden de ödüllerle ayrılıyorlar. Bu arada ödüllü Türk filmlerine de göz atabilirsiniz.

Cannes, İstanbul, Berlin, Sundance, Venedik ve Goya gibi daha birçok prestijli film festivallerine damgasını vurmuş olan yapımlardan oluşan bir liste hazırlamaya karar verdik. Elbette ki kısa listemize sanatsal yönleriyle hayranlık uyandıran en iyi festival filmlerinin birçoğunu sığdıramadık. Ayrıca herhangi bir koşul gözetmeden sıralamaya da karar verdik. Yerli ve yabancı filmlerden meydana gelen listemize başlıyoruz.

İşte huzurlarınızda en iyi festival filmleri listesi;

En İyi Ödüllü Festival Filmleri Listesi 

Çoğu zaman izleyiciler tarafından anlaşılmayan ve boğucu bulunan sanat filmleri, aslında ince detaylarla sanatseverleri büyülemeyi başarıyorlar. Toplamda 30 film ve bonuslardan oluşan, festivallerin tozunu attıran filmleri sizlerle buluşturuyoruz. Listemize Gölgesizler filminin Candan Erçetin imzalı müziği, “Ben Kimim” ile başlıyoruz.

En İyi Yerli Festival Filmleri Listesi

“Hollywood filmlerine ulaşabilmemiz için 40 fırın ekmek yememiz gerek,” diyenler, belli ki festivallerin gözdesi olmayı başaran en iyi yerli sanat filmlerini gözden kaçırıyorlar. Huzurlarınızda uluslararası başarılarıyla göğsümüzü kabartan birbirinden etkileyici yerli yapımlar;

20. Kader

KaderZeki Demirkubuz imzalı olağanüstü bir filmiyle listemize başlıyoruz. 2006 yılında gösterime giren Kader filmi, Altın Portakal ve Altın Lale gibi festival ödüllerinin de sahibi oldu. Vildan Atasever, Ufuk Bayraktar, Engin Akyürek, Müge Ulusoy ve Ozan Bilen gibi isimlerin başrollerini paylaştıkları bu film; aslında Demirkubuz’un 1997 yılında gösterime giren Masumiyet filmi karakterlerinin geçmişlerini konu almaktadır.

19. Uzak

UzakCannes Film Festivali’nde Büyük Ödül başta olmak üzere, dönemin bol ödüllü festival filmlerinden olan 2002 yapımı Uzak; Nuri Bilge Ceylan imzası taşıyor. Mehmet Emin Toprak, Muzaffer Özdemir, Ebru Ceylan, Ercan Kesal, Zuhal Gencer Erkaya ve Feridun Koç gibi başarılı bir oyuncu kadrosuna da sahip olan bu film, yavaşlığı ve sadeliğiyle benzersiz bir Nuri Bilge Ceylan başyapıtı olarak karşımıza geliyor.

18. Kış Uykusu

Kış UykusuYine eşsiz bir Nuri Bilge Ceylan filmiyle listemize devam ediyoruz. 2014 yılında vizyona giren Kış Uykusu; Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ, Serhat Kılıç, Ayberk Pekcan, Nejat İşler, Nadir Sarıbacak, Tamer Levent ve Mehmet Ali Nuroğlu gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da dikkat çekmeyi başarmıştı. Ayrıca FIPRESCI ve Altın Palmiye ödüllerinin de sahibi olan Uzak, Yol filminden sonra Altın Palmiye kazanmayı başaran ikinci Türk filmi unvanını da elinde bulunduruyor.  

17. Pandora’nın Kutusu

Pandora'nın KutusuÜlkemizde değeri bilinmese de yurtdışında fırtınalar estiren Pandora’nın Kutusu, Yeşim Ustaoğlu’nun imzasını taşıyor. Derya Alabora, Tsilda Chelton, Onur Ünsal, Osman Sonat, Övül Avkıran, Tayfun Bademsoy ve Nazmi Kırık gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran bu yapım; ilk olarak 2008 yılında, Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gösterime girdi. Ayrıca San Serbestian ve Antalya Film Festivali gibi iki prestijli festivalden de ödülle dönmeyi başardı.    

16. Tabutta Rövaşata

Tabutta RövaşataDerviş Zaim’in yönetmen koltuğunda oturduğu 1996 yapımı Tabutta Rövaşata filmi, döneme damgasını vuran yapımlardan da bir tanesiydi. Müziklerini ise Baba Zula’nın yaptığı Tabutta Rövaşata; özellikle de Ahmet Uğurlu’nun olağanüstü performansıyla seyircileri bir kez daha kendisine hayran bıraktığı filmlerden de bir tanesiydi. Ayrıca Tuncel Kurtiz, Ayşen Aydemir, Barış Celiloğlu ve Nadir Güler gibi isimleri de bünyesinde barındıran bu yapım; Antalya Altın Portakal Film Festivali başta olmak üzere, birçok prestijli festivalden 12 ödülle dönmeyi de başardı.

15. Bir Zamanlar Anadolu’da

Bir Zamanlar Anadolu'daNeredeyse çekmiş olduğu her filmle birbirinden prestijli festival ödüllerini toplamayı başaran Nuri Bilge Ceylan, şimdi ise Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle listemize devam ediyoruz. 2011 yılında gösterime giren bu film; Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Muhammet Uzuner, Ercan Kesal, Fırat Tanış, Ahmet Mümtaz Taylan ve Murat Kılıç gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Cannes Film Festivali’nden Büyük Ödül’ün kazananı olan bu yapım, Yabancı Dilde En İyi Film dalında da Oscar ödülüne aday adayı oldu. Aynı zamanda BBC tarafından 2016 Ağustos’unda düzenlenen 21. Yüzyılın 100 Harika Filmi listesine adını yazdıran tek Türk filmi unvanının da sahibi oldu.

14. Yol

YolYılmaz Güney tarafından yazılıp, Şerif Gören tarafından yönetilen olağanüstü bir Türk filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Zülfü Livaneli imzalı müziklerinin yanı sıra Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün, Meral Orhonsay, Sevda Aktolga ve Necmettin Çobanoğlu gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı. Hangi filmden mi bahsediyoruz? Elbette ki 1982 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanan ilk Türk filminden, Yol’dan bahsediyoruz.  

13. Susuz Yaz

Susuz YazTürk sinemasının başyapıtlarından biri olan ve Necati Cumalı’nın eserinden uyarlanan 1963 yapımı Susuz Yaz filmiyle listemize devam ediyoruz. Metin Erksan imzalı bir film olan Susuz Yaz; Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı,  Acapulco Film Festivali’nden Altın Maya ve Venedik Film Festivali’nden ise Özel Ödül ile ayrıldı. Ayrıca 1964 yılında da Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına aday adayı olarak seçilen bu film; Hülya Koçyiğit, Erol Taş ve Ulvi Doğan’dan oluşan güçlü oyuncu kadrosuyla da efsaneleşmeyi başardı.

12. Masumiyet

MasumiyetYaklaşık 20 yıl önce gösterime giren ve etkileyici bir Zeki Demirkubuz efsanesi haline gelen Masumiyet, özellikle de Türkiye’deki birçok film festivalinden de ödülle ayrılmayı başardı. 1997 yılında izleyicilerle buluşan bu film; güçlü kadrosu ve konusuyla da hayranlık uyandırıyor. Haluk Bilginer, Derya Alabora, Güven Kıraç ve Nihal Koldaş’ın başrollerini paylaştıkları bu etkileyici film de en iyiler arasında yer alıyor.

11. Albüm

AlbümŞimdi ise Mehmet Can Mertoğlu tarafından yazılıp yönetilen yeni bir Türk filmiyle listemize devam ediyoruz. İlk olarak 2016 Cannes Film Festival’inde gösterilen Albüm; bu festivalden Yılın En Yenilikçi Yönetmeni ödülüyle ayrıldı. Ayrıca Altın Koza, Saraybosna ve Kudüs Film Festivali’nde de birçok ödülün kazananı olan Albüm filmi; Şebnem Bozoklu, Murat Kılıç, Rıza Akın, Müfit Kayacan, Zuhal Gencer Erkaya ve Mihriban Er gibi başarılı oyunculardan oluşan güçlü kadrosuyla da takdir topladı.

EN ÇOK AĞLATAN TÜRK FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

10. Küf

KüfAli Aydın tarafından yazılıp yönetilen ve 2012 yılında vizyona giren Küf, etkileyici bir dram filmi olarak karşımıza geliyor. Ercan Kesal, Tansu Biçer ve Muhammet Uzuner gibi başarılı isimleri kadrosunda barındıran bu yapım, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini kazandı. Ayrıca Venedik Film Festivali’nden de Geleceğin Aslanı (Lion of the Future) ödülüyle ayrılarak, büyük bir başarıya imza attı.

9. Kuzu

KuzuŞimdi ise 2014 yılının başarılı yapımlarından biri olan Kuzu filmiyle listemize devam ediyoruz. Kutluğ Ataman yönetmenliğinde karşımıza gelen bu film, Antalya Altın Portakal Film Festival’inden tamı tamına 5 ödülle dönmeyi başardı. Nesrin Cavadzade, Nursel Köse, Cahit Gök, Tanel Birsel, Güven Kıraç, Şerif Sezer, Necmettin Çobanoğlu, Hikmet Karagöz ve Emel Göksu gibi usta oyuncuların yanı sıra çocuk oyuncu Mert Taştan da sergilemiş olduğu performansla takdir topladı.

8. Ana Yurdu

Ana YurduSenem Tüzen tarafından yazılan ve Türk – Yunan ortak yapımı etkileyici bir film olan Ana Yurdu, 2015 yılında izleyicilerle buluştu. Adana Altın Koza Film Festivali’nden 3, Ankara Uluslararası Film Festivali’nden 2 ve Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nden de tam 5 ödülle dönen Ana Yurdu da en iyi festival filmleri arasında yer alıyor. Ayrıca Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş’ın başrollerini paylaştıkları bu film de dram türünün etkileyici örneklerinden biri olarak karşımıza geliyor.   

7. Sivas

SivasVenedik Film Festivali’nden ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile ayrılan Sivas, 2014 yılının en dikkat çeken festival filmlerinden de bir tanesiydi. Kaan Müjdeci tarafından yazılıp, yönetilen bu film de Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar aday adayı oldu. Henüz 14 yaşında büyük bir başarıya ulaşan Doğan İzci ise Sivas filminin başrolünde yer alıyor.

6. Çoğunluk

ÇoğunlukSeren Yüce’nin yazıp yönettiği 2010 yapımı Çoğunluk filmi, hem güçlü kadrosu hem de senaryosuyla oldukça dikkat çekiyor. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Film Ödülü başta olmak üzere toplamda 3 ödülle ayrılan bu film, Venedik Film Festivali’nde ise Geleceğin Aslanı ödülünün sahibi oluyor. Ayrıca Bartu Küçükçağlayan, Esme Madra, Settar Tanrıöğen, Nihal Koldaş, Erkan Can ve Feridun Koç gibi başarılı isimleri de kadrosunda barındırıyor.

5. Anayurt Oteli

Anayurt OteliTürk sinemasının önemli filmlerinden biri olan Anayurt Oteli; ünlü ve usta yönetmen Ömer Kavur imzası taşıyor. Yusuf Atılgan eserinden uyarlanan bu film vizyona gireli 30 yıl oldu. Ancak yine de beğeniyle kendisini seyrettirmeyi başarıyor. En iyi 10 Türk filmi içerisinde yer alan bu efsanevi yapım; Macit Koper, Serra Yılmaz, Ülkü Ülker, Osman Alyanak, Yaşar Güner, Orhan Çağman, Atilla Özdemiroğlu ve Şahika Tekand gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

4. Gölgesizler

Gölgesizler2008 yılının en başarılı filmlerinden biri olan ve Hasan Ali Toptaş romanından uyarlanan Gölgesizler, Ümit Ünal yönetmenliğinde karşımıza geliyor. Candan Erçetin imzalı müziğiyle de dönemin dikkat çeken yapımlarından biri haline gelen Gölgesizler; Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Altan Erkekli, Erdem Akakçe, Arsen Gürzap, Hakan Karahan, Ahmet Mümtaz Taylan ve Ertan Saban gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

3. Üç Maymun

Üç MaymunCannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’a En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandıran 2008 yapımı Üç Maymun; Türkiye, Fransa ve İtalya ortak yapımı bir film olarak karşımıza geliyor. Ayrıca Nuri Bilge Ceylan, Ercan Kesal ve Ebru Ceylan imzalı senaryosuyla da dikkat çeken bu film; Hatice Aslan, Yavuz Bingöl, Ercan Kesal ve Ahmet Rıfat Şungar gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor. Aynı zamanda En İyi Yabancı Film dalında Oscar aday adayı olan bu film, güçlü senaryosuyla da beğeni topluyor.

ALDATMA KONUSUNUN İŞLENDİĞİ FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

2. Yumurta – Süt – Bal

Yumurta - Süt - BalBir Semih Kaplanoğlu üçlemesi olan Yumurta – Süt – Bal filmleri, hem Türkiye’de hem de yurtdışında beğenilen festival filmleri arasına girmeyi başarmıştır. 2007 yılında vizyona giren; Nejat İşler, Saadet Işıl Aksoy, Ufuk Bayraktar ve Gülçin Santırcıoğlu gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındıran Yumurta filmi, Altın Lale Ödülü’nü kazandı. Erdal Beşikçioğlu, Tülin Özen ve Bora Altaş gibi isimlerden oluşan kadrosuyla 2010 yılında gösterime giren son film Bal ise Berlin Uluslararası Film Festivali’nden 2, Altın Koza’dan 3 ve Uluslararası İstanbul Film Festivali’nden de 3 ödülle ayrılmayı başardı.    

1. Yazgı

YazgıZeki Demirkubuz’un En İyi Yönetmen dalında Altın Portakal Ödülü’nü kazandığı 2001 yapımı Yazgı filmiyle listemize devam ediyoruz. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden toplamda 4 ödül kazanan bu etkileyici yapım; konusunun yanı sıra Serdar Orçin, Zeynep Tokuş, Engin Günaydın, Demir Karahan ve Feridun Koç gibi başarılı isimlerden oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırmıştı.

Bonus: Mustang

Mustang2015 yılının olağanüstü yapımlarından biri olan Mustang, özellikle de başrolleri paylaşan genç oyuncuların başarısıyla dikkat çekiyor. Deniz Gamze Ergüven imzası taşıyan bu yapım; César En İyi İlk Film Ödülü başta olmak üzere, Goya En İyi Avrupa Filmi (Label Europas Cinema) ve Fassbinder Ödülü gibi birçok prestijli sinema ödülünün kazananı oldu.

Bonus: Takva

TakvaÖzer Kızıltan’ın yönetmen, Önder Çakar’ın ise senarist koltuğunda oturduğu 2006 yapımı Takva filmi, dönemin en çok ses getiren yapımlarından bir tanesiydi. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden 8 ve Toronto Film Festivali’nden ise Kültürel Yenilik ödülüyle ayrılan bu film, ayrıca Saray Bosna Film Festivali’nde de Büyük Ödül’ün kazananı olmuştur. Listemizde yer alan birçok yapım gibi Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a aday gösterilen bu yapım; Erkan Can, Güven Kıraç, Engin Günaydın, Meray Ülgen ve Settar Tanrıöğen gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı.

En İyi Yabancı Festival Filmleri Listesi

Psikolojik, sosyolojik, politik ve daha birçok alana ışık tutan yabancı festival filmleri, özellikle de sinemada sanat arayanların mutlaka izlenmesi gerekenler listesini süslüyorlar. Sadece 10 filmi sığdırmış olduğumuz bu listeyi bonuslarla çoğaltabilirsiniz.

10. Andrei Rublev

Andrei RublevAndrey Tarkovski’nin başyapıtlarından biri olan Andrey (Andrei) Rublev, 1966 yılında vizyona girdi. Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI ödülünün sahibi olan bu yapımın 39 dakikası sansürlenerek kısaltılmış olmasına rağmen, Ortaçağ Rusya’sını gerçekçi bir dil ile gözler önüne sermeyi başarmaktadır. Anatoly Solonistsyb, Nikolai Grinko ve Ivan Lapikov gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındıran bu yapım da en iyiler arasında yer almaktadır.

9. Tokyo Hikayesi (Tokyo Monogatari)

Tokyo Hikayesi (Tokyo Monogatari)Yasujiro Ozu yönetmenliğinde 1953 yılında seyirci karşısına çıkan Tokyo Hikayesi (Tokyo Monogatari); Britanya Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilmiştir. Chishu Ryu, Chieko Higashiyama ve Setsuko Hara gibi isimlerin yer aldığı bu dram filmi, 1937 yılında vizyona giren Make Way for Tomorrow adlı ABD yapımından ilham alınmıştır.

8. Macera (L’avventura)

Macera (L'avventura)1960 yılının İtalya ve Fransa ortak yapımı etkileyici filmlerinden olan Macera (L’avventura), psikolojik gerilim türünün de en başarılı örneklerinden bir tanesidir. Michelangelo Antonioni imzalı bu yapım; Monica Vitti, Gabriele Ferzetti, Lea Massari ve Renzo Ricci gibi dönemin başarılı oyuncularını da bünyesinde barındırmaktadır. Cannes Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile ayrılan bu yapım sonrasında bir seri haline getirilmiştir.

7. Utanç (Skammen)

Utanç (Skammen)Liv Ullmann, Max von Sydow, Gunnar Björnstrand, Birgitta Valberg ve Sigge Fürst gibi isimleri bünyesinde barındıran Utanç (Skammen), İsveç yapımı etkileyici bir savaş filmi olarak karşımıza geliyor. 1968 yılında vizyona giren bu Ingmar Bergman filmi; National Board of Review ödülleri başta olmak üzere, ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği ödülleri, Brage Ödülü ve Norveç Eleştirmenler Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

6. Sonsuzluk ve Bir Gün (Mia Aioniotita Kai Mia Mera)

Sonsuzluk ve Bir Gün (Mia Aioniotita Kai Mia Mera)Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanan 1998 yapımı bir Yunanistan filmiyle listemize devam ediyoruz. Theodoros Angelopoulos’un yönetmenliğini üstlendiği Sonsuzluk ve Bir Gün (Mia Aioniotita Kai Mia Mera) filmi; Bruno Ganz gibi usta ismin yanı sıra Isabelle Reanuld ve Fabrizio Bentivoglio gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Eleni Karaindrou’nun imzasını taşıyan müziklerin de süslediği bu yapım da en iyiler arasında yer alıyor.

EN İYİ SÜRPRİZ SONLU TERS KÖŞE FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

5. Yağmurdan Önce (Pred Dozdot)

Yağmurdan Önce (Pred Dozdot)1994 yılının ödüle doymayan filmlerinden biri olan Yağmurdan Önce (Pred Dozdot); Makedonya, İngiltere ve Fransa ortak yapımı bir savaş filmi olarak karşımıza geliyor. Milcho Manchevski’nin yönetmenliğini üstlendiği bu film; Venedik Film Festivali’nden Altın Aslan ödülünün yanı sıra Bağımsız Ruh En İyi Yabancı Film Ödülü, David di Donatello Kariyer Ödülü ve Pasinetti En İyi Aktör Ödülü’nün de kazananı olarak karşımıza geliyor.

4. Goodbye Solo

Goodbye SoloRamin Bahrani imzalı 2008 yapımı bir göçmen filmi olan Goodbye Solo, konusu ve oyunculuklarıyla izleyicileri kendisine hayran bırakmayı başarmıştı. Ayrıca eleştirmenlerden de oldukça olumlu yorumlar alan bu ABD yapımı film; Cannes Film Festivali’nde de FIPRESCI Ödülü’nü kazandı. Başrollerini Red West ve Souléymane Sy Savané ikilisinin paylaştıkları bu etkileyici film de listemizde yer alamaya hak kazanıyor.

3. Kurban (The Sacrifice)

Kurban (The Sacrifice)1986 yılının en başarılı yapımlarından biri olarak listemizde yer alan Kurban (The Sacrifice), Andrey Tarkovski tarafından yazılıp yönetilen başyapıtlardan da bir tanesidir. Erland Josephson gibi usta bir oyuncunun yanı sıra Susan Fleetwood, Allan Edwall ve Sven Wollter gibi isimler de performanslarıyla bu filmi çok daha etkileyici hale getiriyorlar. Ayrıca bu Tarkovski filmi Offret adıyla da biliniyor.

2. Suyun Rengi (Khadak)

Suyun Rengi (Khadak)Peter Brosense ve Jessica Woodworth’un ellerinde şekillenen 2006 yapımı Suyun Rengi (Khadak) filmi de sanatseverlerin beğenisini kazanan yapımlar arasında yer alıyor. Belçika, Almanya ve Hollanda ortak yapımı bir dram filmi olarak karşımıza gelen bu film de birçok festivalden ödülle dönmeyi başarıyor.

1. Köpek Dişi (Kynodontas)

Köpek Dişi (Kynodontas)Yine etkileyici bir Yunanistan filmiyle listemize devam ediyoruz. 2009 yılında gösterime giren Köpek Dişi (Kynodontas); Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış Ödülü başta olmak üzere, Bronz At Ödülü’nün ve Hellenic Film Akademi Ödüllerinin de sahibi olmayı başarıyor. Yorgos Lantimos tarafından yönetilen bu film, Aggeliki Papoulia, Mary Tsoni, Christos Passalis ve Christos Stergioglou gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

EN İYİ PSİKOLOJİK GERİLİM FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Bonus: Koş Lola Koş (Run Lola Run)

Koş Lola Koş (Run Lola Run)Toplamda 18’den fazla prestijli ödülün sahibi olan, olağanüstü bir Tom Tykwer başyapıtıyla listemize devam ediyoruz. 1998 yılına damgasını vuran Koş Lola Koş (Run Lola Run), birçok film festivalinin tozunu attırmayı başarıyor. Ayrıca en iyi soygun filmleri arasına da adını yazdıran bu filmin başrollerinde ise Franka Potente, Moritz Bleibtreu ve Herbert Knaup bulunuyor.

Bonus: Duvara Karşı (Gegen Die Wand)

Duvara Karşı (Gegen Die Wand)En bilindik festival filmlerinden biri olan ve ödüle doymayan Duvara Karşı (Gegen Die Wand) filmi Fatih Akın’ın yazıp yönettiği etkileyici bir yapım olarak karşımıza geliyor. 2004 yılına damgasını vuran bu yapım; Altın Ayı, Avrupa Film Ödülü ve Goya En İyi Avrupa Filmi Ödülü gibi farklı festivallerden toplamda 9 prestijli ödülün sahibi oluyor. Böylece Birol Ünel, Sibel Kekilli, Catrin Striebeck, Güven Kıraç ve Meltem Cumbul gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da en iyi sanat filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

En İyi Festival Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

En İyi Festival Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularGenellikle çeşitli yapımlardan esinlenilmiş ya da benzer konuları işleyen filmlerden veya dizilerden sıkılanlar, gerçekçi anlatımlara sahip festival filmlerini izlenebilecek bir alternatif olarak düşünebilirler. Fakat gerçek sanatseverler bu filmlerin her birini bazen defalarca izleyerek iyice özümsemek isterler. İşte listemizdeki sanat eserlerine doymayanlar için ekstra bonuslar;

Yerli Bonuslar; Babamın Kanatları, Gözümün Nuru, Sonbahar, Kusursuzlar, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, Sürü, Koca Dünya, Ali’nin Sekiz Günü, Zerre, Gemide, Yazı Tura, Laleli’de Bir Azize, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, Sarmaşık. Eğer bu bonuslar da yetersiz geldiyse; Eşkıya, Ağır Roman, Umut, , Yozgat Blues, Abluka, Vesikalı Yarim, Gönül Yarası, Sevmek Zamanı, İklimler, Yaşamın Kıyısında, Bekleme Odası, Yer altı, Bulantı, Kor ve Duvar gibi başyapıtlara da göz atabilirsiniz.

Yabancı Bonuslar; Nemaa-ye Nazdik, La Ceremonie, Noviembre, Laurence Anyways, Breathless, Bir İdam Mahkumu Kaçtı, Ayna, Bir Evlilikten Manzaralar, Open Your Eyes, İçimdeki Yangın, Mullholland Çıkmazı, Sadece Rüzgar ve Batan Güneş.

EN İYİ DUYGUSAL FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

Birlikte incelemiş olduğumuz en iyi sanat filmleri listesindeki yapımların her biri sadelikleri ve olağanüstü kurgularıyla bizleri kendilerine hayran bırakmayı başarıyorlar. Peki, bu listede yer alan ödüllü festival filmlerinden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum