Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dram Filmleri: En İyi Türk ve Yabancı 60 Dramatik Film (2020)

Duygusal hikayelerin konu edildiği bu yapımlar, genellikle izleyicilerin en beğendiği filmler olarak karşımıza geliyorlar. İşte izleyicileri ağlatan en iyi Türk ve yabancı dram filmleri listesi;
Dram Filmleri: En İyi Türk ve Yabancı 60 Dramatik Film (2020)
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hayatın içinden karakterleri ve konularıyla; izlerken boğazımızı düğümleyen ve hatta dakikalarca ağlatan dram filmlerini huzurlarınıza getiriyoruz. Yaşamımızın bir kısmında izler ya da yaralar bırakan konulara değinildiğinde ise tabiri caizse “salya sümük” ağlamamıza neden olan bu yapımlar, ne kadar çok acı verici olurlarsa o kadar fazla beğeniliyorlar.

Biz de gözyaşlarını tutmanın mümkün olmadığı, en iyi filmlerden oluşan bir liste hazırlamaya karar verdik. İzlerken hem gülümseten hem de ağlatan sıcacık hikayelerin konu edildiği yerli ve yabancı filmlerden oluşan listemizdeki yapımların her biri birer başyapıt olarak huzurlarınıza geliyorlar. Mendillerinizi hazırladıysanız, IMDb puanlarına göre sıralamış olduğumuz filmleri listesine başlıyoruz.

İşte karşınızda en iyi dram filmleri;

60 MS. 45

MS. 45IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 1981

Dilsiz bir kadın, bir günde iki kere tecavüze uğrar ve bu psikolojik olaylar onu intikama sürükler. Bu intikam duygusunun haricinde başrolün yaşamış olduğu zorluklar ve akıcı senaryosu, MS. 45’i bu listeye sokuyor.

Abel Ferrara’nın yönetmenliğini üstlendiği filmde, Zoe Lund Bogey ve Albert Sinkys gibi isimler yer alıyor. 

59 Propaganda

PropagandaIMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1999

Usta oyuncu Kemal Sunal’ın oğlu Ali Sunal ile tek, kendisinin ise son filmi olan Propaganda ile listemize başlıyoruz. Sinan Çetin tarafından yazılıp yönetilen; Sezen Aksu ve Yavuz Çetin gibi ustaların ellerinde hayat bulan müzikleriyle bizleri etkileyen Propaganda, 1999 yılının en iyi yerli filmlerinden biri olmayı başarmıştı.

Kemal Sunal ve Ali Sunal’ın yanı sıra Metin Akpınar, Meltem Cumbul, Meral Orhonsay, Nail Kırmızıgül, Tugay Aydın ve Rafet El Roman gibi güçlü oyuncularda bu filmin kadrosunda yer alıyordu. 1948 yılında siyasi otoritenin emriyle, tel örgü çekilerek her açıdan ikiye bölünen köyün sakinlerini konu alan bu yapım, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştı.

58 Talaash

TalaashIMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2012

En sevilen Aamir Khan filmlerinden bir tanesi olan ve bütünüyle izleyicileri şaşırmayı başaran etkileyici bir Bollywood filmiyle listemize devam ediyoruz. 2012 yılında izleyicilerle buluşan, bir polis, hayat kadını ve ev hanımı üçgeninde gelişen olayları konu alan Talaash, sizleri de bütünüyle sarsmayı başaracak.

Reema Kagti’nin yönetmenliğini üstlendiği bu filmde Aamir Khan’ın yanı sıra Kareena Kapoor, Rani Mukerji, Nawazuddin Siddiqui ve Raj Kumar Yadav gibi birbirinden başarılı isimler de bulunuyorlar.

57 Öykü (The Tale)

Öykü (The Tale)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2018

Listemizde yer alan en çarpıcı filmlerden bir tanesi olan Öykü (The Tale), gerginlikten terlemenize neden olacak. Konusu, oyuncuları ve çekim teknikleri tam anlamıyla muazzam.

Cinsel tacizlerin ve çocuk istismarının işlendiği filmde, olaylara olan siniriniz, senaryonun gerçek hikayeden uyarlandığını duyunca  daha da artıyor.

Jennifer Fox’un yazıp yönettiği filmde, Laura Dern, Jospn Ritter ve Elizabeth Debicki gibi isimler yer alıyor. 

56 İki Dil Bir Bavul

İki Dil Bir BavulIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2008

Belgesel niteliğinde bir film olan 2008 yapımı İki Dil Bir Bavul, gerçekliğiyle izleyicileri fazlasıyla derinden etkilemeyi başarmıştır. Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir köy okuluna atanan genç bir öğretmen ve Türkçe bilmeyen Kürt öğrencileri…

Elbette ki tek sorun bu değil. Kalem, defter, tahtası olmayan, kısacası aslında var olmayan bir okul. Emre öğretmenin, Rojda’nın, Zülküf’ün, Vehip’in kendisini oynadığı ya da oynamadığı gerçek bir film olan İki Dil Bir Bavul, her şeye sahip olup da yine de halinden şikayetçi olanlar için geliyor.

55 Yeşil Sokak Holiganları

Yeşil Sokak HoliganlarıIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2005

Harward’dan atılan ve Londra’ya taşınan başrolümüz holiganlıkla tanışıyor. Hatta tanışmakla kalmayıp dibine kadar yaşıyor. Yaşanan birçok kötü amaçlı olaylar ve senaryonun ilerleyişi insanlara birçok konuda gerçekleri göstermeyi hedefliyor.

Ülkemizde fanatikliğin ve holiganlığın yoğun olarak yaşandığı kitlelere kesinlikle bu filmi izlemelerini tavsiye ederiz.

Lexi Alexander’in senaryosunu ve yönetmenliğini üstlendiği filmde, Elijah Wood, Claire Forlani ve Charlie Hunnam gibi oyuncular yer alıyor.

54 Ulis’in Bakışı (To Vlemma Tou Odyssea)

Ulis’in Bakışı (To Vlemma Tou Odyssea)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1995

Hepimiz savaşın ne kadar korkunç birşey olduğunu az çok tahmin ediyoruz, fakat savaştan sonra yaşananlar? Yaşanan savaşın nedeni?

Bir savaş yaşanıyor ve bunun sonucunca yüzlerce insan hayatını kaybediyor. Peki o insanlar neden öldü ve savaş ne için var?

Bu soruların hepsini sakin fakat bir o kadar çarpıcı dille anlatan Ulis’in Bakışı (To Vlemma Tou Odyssea)’nı usta yönetmen Theodoros Angelopoulos’un gözünden izliyoruz. 

53 Mucize

MucizeIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2015

Yine gerçek bir hikayeye dayanan, son yılların etkileyici filmlerinden biriyle listemize devam ediyoruz. Mert Turak’ın olağanüstü performansıyla harikalar yarattığı, Talat Bulut’un ise usta oyunculuğuyla izleyicileri bir kez daha büyülediği 2015 yapımı Mucize filmi, Mahsun Kırmızıgül yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştı.

Ali Sürmeli, Meral Çetinkaya, Erol Demiröz, Cezmi Baskın, Şenay Gürler, Büşra Pekin ve Erdem Yener gibi daha birçok başarılı ismin de yer aldığı kadrosuyla da oldukça ses getiren bu film, bazı sahneleriyle izleyicileri gözyaşlarına boğmayı başarmıştı.

52 Yedi Yaşam (Seven Pounds)

Yedi Yaşam (Seven Pounds)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2008

Will Smith’in oyunculuğuyla izleyicileri kendisine hayran bıraktığı, son yılların en başarılı filmlerinden bir tanesi olan 2009 yapımı Yedi Yaşam (Seven Pounds) ile listemize devam ediyoruz. Başları sıradan ve durağan olmasına rağmen, özellikle de sonuyla izleyicileri şaşırtmayı başaran bu filmin yönetmen koltuğunda ise Umudunu Kaybetme ve Son Öpücük gibi etkileyici filmlerden tanıdığımız Gabriele Muccino oturuyor. Ayrıca Rosario Dawson, Woody Harrelson ve Michael Ealy gibi güçlü oyuncular da filmi çok daha etkileyici hale getiriyorlar.

51 İlk Korku (Primal Fear)

İlk Korku (Primal Fear)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1996

Dostluk, faşizm ve spor ahlakını izleyeceğimiz İlk Korku (Primal Fear),  içinde kendinizide bulabileceğiniz filmlerden.

Hikayenin sonlarına doğru düşüncelerinizdeki birçok değişiklik bizce filmin ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Richard Gere, Edward Norton ve Laura Linney gibi oyuncuların yer aldığı ve Gregory Hoblit’in yönetmen koltuğuna oturduğu 1996 yapımı bu filmi izleyebilirsiniz.

50 Mommo Kız Kardeşim

Mommo Kız KardeşimIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2009

Yine hayatın en gerçekçi halini yansıtan olağanüstü bir filmle daha listemize devam ediyoruz. Atalay Taşdiken tarafından yazılıp yönetilen, Erkan Oğur gibi ustanın müzikleriyle hayat bulan Mommo Kız Kardeşim, 2009 yılının en başarılı Türk filmlerinden bir tanesidir.

Mustafa Uzunyılmaz, Mehmet Usta ve Mete Dönmezer gibi başarılı oyuncuların yanı sıra başrollerde yer alan Elif ve Mehmet Bülbül kardeşlerin de performanslarıyla takdir topladıkları bir film olan Mommo Kız Kardeşim; hayata ve çaresizliğe ağız dolusu sayıp söveceğiniz bir dram filmi olarak listemize adını yazdırıyor.

49 Ah Müjgan Ah

Ah Müjgan AhIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1970

“Hadi çık, koş, ara, bağır,  çağır! Hüsnü’yle ve Müjgan da gelsinler buraya,” diyerek izleyicileri helak edip, “gözleri dört defa lacivertti Müjgan’ın” repliğiyle ise efsaneleşen Ah Müjgan Ah filmi; Sadri Alışık gibi bir ustanın oynamayıp, adeta yaşadığı yapımlardan bir diğeridir.

Esen Püsküllü ve Salih Güney gibi iki başarılı ismin de kadroda yer aldıkları bu film, Mehmet Dinler yönetmenliğinde, 1970 yılının en başarılı romantik filmlerinden biri olarak döneme damgasını vurmayı başarmıştır.

48 Ağır Roman

Ağır RomanIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1997

Metin Kaçan’ın 1990 yılında yayınlanan kitabı Ağır Roman, 1997 yılında usta yönetmen Mustafa Altıoklar tarafından beyaz perdeye uyarlanmış ve tüm zamanların en etkileyici Türk filmlerinden bir tanesi haline gelmişti. Ertunç Şenkay’ın ise görüntü yönetmeni olarak görev aldığı bu sarsıcı yapım; Müjde Ar, Savaş Dinçel, Okan Bayülgen, Küçük İskender, Burak Sergen, Aysel Gürel, Sevda Ferdağ ve Zafer Algöz gibi ustalardan oluşan bir oyuncu kadrosuna da sahipti.

Kolera Sokağı’nın hayata rağmen, hayatta kalmayı başaran sakinlerini konu alan bu film de replikleri ve karakterleriyle izleyicileri kendisine hayran bırakmayı başarmıştır. Ayrıca Cem Karaca imzalı Resimdeki Gözyaşları şarkısı da adeta bu filmle özdeşleşmiştir.

47 Sonbahar

SonbaharIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2008

Özcan Alper tarafından yazılıp yönetilen 2008 yapımı Sonbahar filmi, “Hayata Dönüş Operasyonları” olarak bilinen, ülkemizin karanlık geçmişine ışık tutmakla kalmayıp, bu dönemde hapisten çıkarılan sosyalist bir gencin yaşam mücadelesini konu ediniyor.  Cezaevi ve ölüm orucu gerçeklerine de değinen bu film; Onur Saylak, Serkan Keskin ve Megi Kobaladze’nin olağanüstü oyunculuklarıyla şekilleniyor.

46 Titanik (Titanic)

Titanik (Titanic)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1997

Tüm zamanların en çok izlenen filmleri arasında yıllardır ilk sıralarda yer alan Titanik (Titanic), gerçek bir felaketi başarılı bir işleyiş ve oyunculuklarla gözler önüne seriyor. 1997 yılında, birçok benzersiz filme imza atan James Cameron’ın yönetmenliğinde vizyona giren Titanik; Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet ikilisinin de oyunculuklarıyla devleştiği yapımlardan bir tanesiydi. Ayrıca bu yapım Celine Dion imzalı My Hear Will Go On şarkısıyla da izleyicilerin fazlasıyla beğenisini kazanmıştı.

45 Gönül Yarası

Gönül YarasıIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2005

Yine ustaların hayat verdiği bir diğer başyapıt olan Gönül Yarası, 2005 yılının en dikkat çeken yerli filmlerinden de bir tanesiydi. Usta yönetmen Yavuz Turgul’un ellerinde şekillenip; Şener Şen, Meltem Cumbul, Timuçin Esen, Erdal Tosun, Sümer Tilmaç ve Güven Kıraç gibi ustaların performanslarıyla şekillenen Gönül Yarası; konusu ve müzikleriyle de fark yaratmıştı.

Emekli olup, İstanbul’a yerleşmeye karar veren ve emekli maaşı bağlanana kadar taksicilik yapan idealist öğretmen Nazım ile pavyonda çalışan Dünya’nın yolları kesişir. Akabinde ise bu ikilinin hayatı bütünüyle değişecektir.

44 Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı ÇocukIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2008

Sürpriz sonuyla soğuk duş etkisi yaratmakla kalmayıp, izleyicileri dram içerisinde bırakıp biten ters köşe filmlerden biriyle daha zirveye yolculuğumuza devam ediyoruz. Asa Butterfield ve Jack Scanlon gibi genç oyuncuların performanslarıyla takdir topladıkları; Vera Farmiga, David Thewlis ve Rupert Friend gibi ustaların ise kadroyu daha da güçlü kıldıkları Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy in the Striped Pyjamas), bütünüyle başarılı bir film olarak listemizde yer alıyor.

43 Çarpışma (Crash)

Çarpışma (Crash)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2004

En İyi Film Oscar’ının yanı sıra En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Film Kurgusu Oscar’larını da kazanarak 2004 yılına adeta damgasını vuran Çarpışma (Crash), düşük bütçesine rağmen, güçlü oyuncu kadrosuyla fark yaratmayı başarmıştı.

Birbirinden habersiz insanların 36 saat içerisinde birbirleriyle “çatışmalarını” konu edinen bu olağanüstü yapımın yönetmen koltuğunda; Paul Haggis ve B. Reeves Eason ikilisi oturuyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Sandra Bullock, Matt Dillon, Don Cheadle, Thandie Newton, Brendan Fraser, Ryan Phillippe, Ludacris ve Michael Pena gibi daha birçok güçlü isim bulunuyor.

42 Tabutta Rövaşata

Tabutta RövaşataIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1996

Derviş Zaim tarafından yazılıp yönetilen benzersiz bir başyapıt ile listemize devam ediyoruz. 1996 yılında izleyicilerle buluşan Tabutta Rövaşata; Ahmet Uğurlu ve Tuncel Kurtiz gibi ustalardan oluşan kadrosuyla dönemin en beğenilen yerli yapımlarından biri olmayı başarmıştı.

Soğuk gecelerde araba çalıp sabahlara kadar gezdiği, sonrasında ise bu araçları yıkayarak eski yerlerine bırakan; eroinman bir kadına karşı platonik bir aşk besleyen, fakat sevdiği kızdan da hayattan yediği gibi darbe yiyen Rumeli Hisarı’nın en iyi niyetli sakini; evsiz Mahsun’un; gerçek hikayesinin anlatıyor.

41 Kader

KaderIMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2006

Zeki Demirkubuz imzalı 1997 yapımı Masumiyet filminin karakterlerinin geçmişlerine odaklanan Kader, 2006 yılının en beğenilen filmlerinden bir tanesiydi. En İyi Film dalında hem Altın Portakal hem de Altın Lale ödüllerinin kazananı olan bu yapım; Vildan Atasever, Ufuk Bayraktar, Engin Akyürek, Müge Ulusoy, Ozan Bilen, Çağlar Çorumlu, Settar Tanrıöğen, Mustafa Uzunyılmaz ve Erkan Can’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da döneme damgasını vurmuştu.

40 Bir Zamanlar Anadolu’da

Bir Zamanlar Anadolu'daIMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2011

Nuri Bilge Ceylan’ın senarist ve yönetmen koltuğunda oturduğu; Yılmaz Erdoğan, Fırat Tanış, Taner Birsel, Ercan Kesal, Mehmet Uzuner ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi ustaların da oyuncu kadrosunda bulunduğu bir film düşünün.

2010 yapımı Bir Zamanlar Anadolu’da, her açıdan başarılı bir dram filmi olarak karşımıza geliyor. Gerilim ve polisiye türlerini de bünyesinde barındıran bu film; kentsel kaygılardan uzaklaşıp, taşranın sorunlu dünyasına ışık tutuyor.

39 Gece Vurgunu (Nightcrawler)

Gece Vurgunu (Nightcrawler)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2014

Filmimiz, ana haberlere kaza videoları çeken ve bu şekilde hayatını sürdüren bir adamın hayatını konu alıyor. Yaptığı iş ile birlikte son derece farklı bir karaktere sahip olan Louis, insanlıkla ilgili tüm duygularını neredeyse yitirmiştir.

İzlerken hem sinirlenip hemde sonunu merak edeceğiniz Gece Vurgunu (Nightcrawler)’u Dan Gilroy’un kaleminden ve gözünden izliyoruz. Filmin oyuncu kadrosunda ise Jake Gyllenhaal, Rene Russo ve Bill Paxton gibi isimler yer alıyor.

38 İtirazım Var

İtirazım VarIMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2014

Bir camii de işlenen cinayet ve bu cinayeti çözmeye çalışan imamı izlediğimiz İtirazım Var, Türk yapımı yeni dönem filmlerinden en iyisi. Kategoride ki diğer birçok filmin haricine içinde bolca eleştiri ve azda olsa aksiyon sahnesi bulunmakta.

Leyla İle Mecnun’la adından sıkça bahsedilen Onur Ünlü’nün yönetmen koltuğuna oturduğu filmde; Serkan Keskin, Mustafa Kirantepe ve Umut Kurt gibi usta isimler yer alıyor.

37 Şaka ile Karışık

Şaka ile KarışıkIMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1965

“Bu da mı gol değil be?” Sadri Alışık efsanesinin Ofsayt Osman karakteriyle adeta ciğerimizi parçaladığı 1965 yapımı Şaka ile Karışık, bir film değil, hayatın ta kendisi olarak karşımıza geliyor. Osman Seden tarafından yazılıp yönetilen bu yapım; her zaman hayatta ofsayta takılanların kendilerinden büyük bir parça bulacakları benzersiz bir başyapıt olarak listemizde yer alıyor.

36 Soraya’yı Taşlamak (The Stoning of Soraya M.)

Soraya'yı Taşlamak (The Stoning of Soraya M.)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2008

Freidoune Sagebjam’ın kaleme aldığı gerçek bir hikayenin, Cyrus Nowrasteh yönetmenliğinde daha da etkileyici hale geldiği Soraya’yı Taşlamak (The Stoning of Soraya M.) filmi; işlemediği bir suç ve girmediği bir günahtan dolayı recm edilen bir kadının hikayesini gözler önüne seriyor. 2008 yapımı bu sarsıcı filmin kadrosunda ise Shohreh Aghdashloo, James Caviezel, Mozhan Marno ve Parviz Sayyad gibi isimler yer alıyor.

35 Cinderella Man

Cinderella ManIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2005

İlham veren etkileyici hikayesiyle, en iyi biyografi filmleri arasında ilk sıralarda yer alan Cinderella Man, Büyük Buhran Dönemi’nde, sefalet içerisinde küllerinden yeniden doğan efsanevi bir boksörün hikayesini konu alıyor. “Ben ağlamam” diyenlerin bile gözlerini yaşartacak kadar duygusal ve motive edici bir film olan Cinderella Man; Russell Crowe, Renee Zellweger ve Paul Giamatti’nin başarılı oyunculuklarıyla hayat buluyor.

34 Yağmur Adam (Rain Man)

Yağmur Adam (Rain Man)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1988

Tüm zamanların en başarılı ve en etkileyici filmlerinden biri olan 1988 yapımı Yağmur Adam (Rain Man), konusu ve oyunculuklarıyla hayranlık uyandırmayı başarmıştı. Ayrıca En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere dönemin Akademi Ödül’lerinin tozunu attıran Yağmur Adam, bazı sahneleriyle sizleri de etkilemeyi başaracak.

Hans Zimmer’in müzikleriyle daha da etkileyici hale getirdiği bu filmin yönetmen koltuğunda Barry Levinson oturuyor. Dustin Hoffman’ın adeta devleştiği bu yapımda, Tom Cruise, Valeria Golino, Bonnie Hunt ve Gerald R. Molen gibi başarılı isimlerden oluşan kadrosuyla da fark yaratıyor.

33 Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2006

Yine Will Smith ve yine bir etkileyici yapımla karşı karşıyayız. Girişimci Chris Gardner’ın oğluyla birlikte yaşamış olduğu dram dolu dönemleri konu alan 2006 yapımı Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness), birçok sahnesiyle izleyicileri salya sümük ağlatmayı başarıyor. Will Smith’in başrollerini oğlu, Jaden Smith ile paylaştığı bu yapımda; Westword dizisinin yıldızlarından Thandie Newton da yer alıyor.

32 Benim Adım Khan (My Name is Khan)

Benim Adım Khan (My Name is Khan)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2010

“Benim adım Khan ve ben bir terörist değilim!” repliği hem filme adını verirken hem de izleyicilerin tüylerini diken diket etmeyi başarmıştı. Asperger Sendromlu Hintli bir Müslüman’ın 11 Eylül sonrasında hem kendisinin hem de ailesinin ABD’de yaşamış olduğu zorlukları konu ediniyor.

İlk yarısıyla gülümsetmesine rağmen, ikinci yarısıyla yürek burkan Benim Adım Khan (My Name is Khan) filminin yönetmen koltuğunda Karan Johar oturuyor. Shahrukh Khan’ın kusursuz oyunculuğuyla hayat verdiği bu yapımda, Kajol, Arjan Aujla, Sonya Jehan, Tanay Chheda ve Jimmy Shergill gibi isimler de bulunuyor.

31 Bajrangi Bhaijaan

Bajrangi BhaijaanIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2015

Halihazırda duygusallığın ön planda olduğu Hint filmleri arasından olağanüstü konusu ve oyunculuklarıyla sıyrılmayı başaran benzersiz bir Salman Khan klasiğiyle listemize devam ediyoruz. Kareena Kapoor, Om Puri ve Nawazuddin Siddiqui gibi Bollywood’un başarılı isimlerinin de yer aldığı 2015 yapımı Bajrangi Bhaijaan; Munni karakterine hayat veren çocuk oyuncu Hershaali Malhotra’nın da izleyicileri büyülemeyi başardığı, Hindistan’daki gerçekleri gözler önüne seren bir yapım olarak listemize adını yazdırıyor.

30 Sarmaşık

SarmaşıkIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2015

Halihazırda usta bir oyuncu olan Nadir Sarıbacak’ın insan üstü performansıyla izleyenleri yerle bir ettiği 2015 yapımı Sarmaşık filmi, son yılların en başarılı yerli yapımlarından biri olarak listemizde yer alıyor.

Sessizlik, yalnızlık, acı ve umut gibi hayata ait öğeleri bir bütün olarak işlemekle kalmayıp, hiyerarşi mücadelesini de kusursuz bir şekilde gözler önüne seren bu filmin yönetmen koltuğunda ise Tolga Karaçelik oturuyor.  Ayrıca Hakan Karsak, Kadir Çermik ve Osman Alkaş gibi başarılı isimler de  oyuncularıyla bu filmde adeta zirveye ulaşıyorlar.

29 Hotel Rwanda

Hotel RwandaIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2004

Ruanda Soykırımı’nı konu alan ve 2004 yılının en iyi filmlerinden bir tanesi olarak gösterilen Hotel Rwanda, özellikle de usta oyuncu Don Cheadle’in olağanüstü performansıyla ön plana çıktığı etkileyici bir yapım olarak listemizde yer alıyor. Terry George’un ise yönetmen ve yapımcı olarak görev aldığı Hotel Rwanda; Sophie Okonedo, Joaquin Phoenix ve Nick Nolte’nin de büyüleyici oyunculuklarına ev sahipliği yapıyor.

Ruanda’da pahalı bir otel yöneten Paul Rusesabagine’in bu insanlık dışı katliamdan hem ailesini hem de masumları korma çabalarını anlatan Hotel Rwanda da, kategorimizdeki en iyi filmlerden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

28 Milyonluk Bebek (Million Dollars Baby)

Milyonluk Bebek (Million Dollars Baby)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2004

Yine En İyi Film Oscar’ı dahil birçok ödülün kazananı olan etkileyici bir başyapıtla daha listemize devam ediyoruz. Konusu ve oyunculuklarıyla 2004 yılının başarılı yapımlarından bir tanesi olarak listemizde yer alan Milyonluk Bebek (Million Dollars Baby), sizleri de bütünüyle etkilemeyi başaracak.

Usta isimlerden Clint Eastwood’un hem yönetmen koltuğunda hem de başrollerinde yer aldığı Milyonluk Bebek filmi; Hilary Swank, Morgan Freeman, Jay Baruchel ve Lucia Rijker gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

27 Hachiko: A Dog’s Story

Hachiko: A Dog's StoryIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2009

Bazen hayvanlar, kendimize yakın gördüğümüz insanlardan daha çok sadık birer dost ve birer yoldaş olabiliyorlar. 1923 ila 1935 yılları arasında Japonya’da yaşamış, Akita cinsine mensup Hachi’nin sahibiyle olan gerçek dostluğunu konu edinen 2009 yapımı Hachiko: A Dog’s Story, insanlığa gerçek bir sadakat dersi veriyor. Sonlara doğru gözyaşlarının sel olup aktığı bu yapımda; Richard Gere, Joan Allen, Sarah Roemer, Cary-Hiroyuki Tagawa ve Jason Alexander gibi isimler yer alıyor.

26 Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2001

Dahi bir matematikçi ve bilim insanı olan John Nash’in şizofrenlik belirtileri başladıktan itibaren yaşamış olduğu zorlukları konu ediniyor. Sylvia Nasar’ın eserinden uyarlanan bu biyografik film; En İyi Film Oscar’ının da sahibi oluyor.

Ron Howard’ın yönetmenliğini üstlendiği 2001 yapımı filmde; Russell Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris, Paul Bettany ve Christopher Plummer gibi usta oyuncular yer alıyor.

25 Black

BlackIMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2005

Ülkemizde vizyona giren Benim Dünyam, konusu bakımından bu filmden esinlenilmiştir.

Hikayesi, oyuncuları ve olayların işlenişi, başından sonuna kadar kendini nefessiz izlettirecek. Ben öyle bir film izlemek istiyorum ki, hüngür hüngür ağlayayım, evde duygu seli yaşansın diyorsanız bu film tam size göre.

Konu olarak ise kör bir kızın hayatına dokunan öğretmeni ve bu kızın hayata yeniden tutunuşunu konu alıyor.

24 Kış Uykusu

Kış UykusuIMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2014

Nuri Bilge Ceylan imzalı ödüllü Türk filmlerinden olan Kış Uykusu; Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ, Serhat Kılıç, Nejat İşler, Nadir Sarıbacak, Tamer Levent ve Mehmet Ali Nuroğlu’ndan oluşan güçlü oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırmıştı.

Doğal oyunculuklarla süslenen ve bu sayede izleyicileri kendisine çekmeyi başaran Kış Uykusu; festival ya da sanat filmleri olarak bilinen bu yapımların sıkıcı olduğunu düşünenlerin tabularını yıkacak türden bir başyapıt olarak listemizde yer alıyor.

23 7. Koğuktaki Mucize

7. Koğuktaki MucizeIMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2019

2019 yılına damga vurmuş 7. Koğuştaki Mucize; 1983 yılında Ege’de yaşanan bir cinayet sonrası idam cezasına çarptırılan Memo’yu konu alıyor. Memo suçsuz olduğunu iddia etmekte ve adaleti buna inandırmayı çalışmaktadır. Aynı zamanda kızına kavuşmaya çalışan Memo’nun başından geçen olayları konu alan senaryosu kesinlikle izlenmeye değer.

Mehmet Ada Öztekin’in gözünden izlediğimiz Türk dram filminin oyuncu kadrosunda, Aras Bulut İynemli, Deniz Baysal ve Nisa Sofiye Aksungur gibi isimler yer alıyor.

22 Can Dostum (Good Will Hunting)

Can Dostum (Good Will Hunting)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1997

Matt Damon ve Ben Affleck ikilisinin kaleme aldığı senaryosuyla, En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını kazanan Can Dostum (Good Will Hunting), 1997 yılında vizyona girmesine rağmen halen daha bizleri büyülemeyi başarıyor.

Gus Van Sant tarafından yönetilen bu başarılı yapımın oyuncu kadrosunda da Damon ve Affleck ikilisinin yanı sıra Robin Williams, Minnie Driver ve Stellan Skarsgard gibi usta isimler de yer alıyorlar.

21 İçimdeki Yangın (Incendies)

İçimdeki Yangın (Incendies)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2010

Ölen annelerinin vasiyetini yerine getirmek isteyen iki kardeşin Lubnan’a gitmesini konu alıyor. Burada iki kardeşin savaş ve acıyla yüzleşmelerini konu alıyor.

Dönemin en ağır filmlerinden olan İçimdeki Yangın (Incendies), kesinlikle izlemeniz gereken filmlerden bir tanesi. Ayrıca müslümanlığı konu alan diğer filmlerin aksine, bu yapımda müslümanlığın yanında durulmuş.

2010 yapımı, Denis Villeneuve’nin yönetmenliğini yaptığı filmde, Maxim Gaudette, Lubna Azabal ve Melissa Desormeaux-Poulin gibi isimler yer alıyor. 

20 Çingeneler Zamanı (Time of the Gypsies)

Çingeneler Zamanı (Time of the Gypsies)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1988

“Kendime yalan söylediğimden bu yana, artık kimseye inanmaz oldum,” Perhan’ın bu cümlesi kadar çarpıcı, Hıdırellez sahnesi kadar estetik, Goran Bregovic imzalı parçalar kadar sıra dışı bir Emir Kusturica filmiyle zirveye doğru yaklaşıyoruz. Dom za vesanje ya da bilindik adıyla Çingeneler Zamanı (Time of the Gypsies), gelmiş geçmiş en etkileyici yapımlardan bir tanesidir.

Davor Dujmovic, Ljubica Adzovic, Sinolicka Trpkova, Bora Todorovic ve daha birçok ismin olağanüstü oyunculuklarıyla adeta hayat verdikleri bir başyapıt olarak listemizde yerini alıyor.

19 Eşkıya

EşkıyaIMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1996

Yavuz Turgul imzalı kusursuz bir başyapıt ile zirveye doğru yaklaşıyoruz. Müzikleri ve replikleriyle halen daha konuşulan 1996 yapımı Eşkıya; Şener Şen ve Uğur Yücel ikilisinin olağanüstü oyunculuklarıyla hayat bulmuştu. Ayrıca Sermin Hürmeriç, Özkan Uğur, Yeşim Salkım, Kamran Usluer gibi başarılı oyuncuların da yer aldıkları bu yapım da en iyi dram filmlerinden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

18 Babam ve Oğlum

Babam ve OğlumIMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2005

Önce Şaşıfelek Çıkmazı, sonrasında ise Bana Old & Wise’ı Çal, Bana Şans Dile ve Mustafa Hakkında Her Şey gibi birbirinden başarılı yapımlarla karşımıza gelen Çağan Irmak, 2005 yılında yazıp yönetmiş olduğu Babam ve Oğlum filmiyle Türk sinemasına damgasını vuran isimlerden biri haline geldi. Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Ege Tanman, Yetkin Dikinciler, Halit Ergenç ve daha birçok usta oyuncuyu bünyesinde barındıran bu film, replikleriyle de efsaneleşmeyi başardı.

17 Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream)

Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2000

Uyuşturucu filmleri denince akla gelen ilk yapım olan ve izleyenlerin psikolojisini altüst eden Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream), dram türünü de olağanüstü bir şekilde işliyor. Hubert Selby Jr. ellerinde hayat bulan bir romanın, Darren Aronofsky tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan bu yapım; Clint Mansell tarafından bestelenen Lux Aeterna müziğiyle de efsaneleşmeyi başarıyor. Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans ve Ellen Burstyn ise filmdeki performanslarıyla adeta devleşiyorlar.

16 Cennetin Çocukları (Children of Heaven)

Cennetin Çocukları (Children of Heaven)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1997

Şimdi ise İran sinemasının en başarılı yapımlarından bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. Yine 1997 yılında vizyona giren Cennetin Çocukları (Children of Heaven) ya da orijinal adıyla Bacheha-Ye Aseman, etkileyici bir Mecid Mecidi filmi olarak karşımıza geliyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Mir Farrokh Hashemian, Rıza Naci, Bahare Seddiqi ve Fereshteh Sarabandi gibi başarılı isimler bulunuyor.

15 Bizim Aile

Bizim AileIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1975

Ertem Eğilmez’in yapımcılığını, Ergin Orbey’in ise yönetmenliğini üstlendiği 1975 yapımı Bizim Aile; özellikle de Münir Özkul’un Yaşar Usta rolüyle özdeşleştiği efsanevi yapımlardan bir tanesidir. Melih Kibar imzalı müzikleriyle de kalplerimize dokunmayı başaran bu Yeşilçam harikası; Münir Özkul’un yanı sıra Adile Naşit, Tarık Akan, Itır Esen, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda ve Şener Şen gibi ustalardan oluşan oyuncu kadrosuyla da halen daha sevilerek izlenen yapımlardan biri olmayı başarmıştır.

14 Başkalarının Hayatı (Das Leben Das Anderen)

Başkalarının Hayatı (Das Leben Das Anderen)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2006

Alman sinemasının etkileyici ve başarılı filmlerinden bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ının sahibi olan ve dramatik bir dönem filmi olarak karşımıza gelen Başkalarının Hayatı (Das Leben Das Anderen), Berlin Duvar’ının örüldüğü dönemlerin Doğu Almanya’sını gözler önüne seriyor.

Florian Henckel von Donnersmarck tarafından yazılıp yönetilen bu 2006 filmi; Ulrich Mühe, Martina Gedeck, Sebastian Koch, Ulrich Tukur ve Thomas Thieme gibi usta oyuncuların performanslarıyla şekilleniyor.

13 Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par)

Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2007

Yerdeki Yıldızlar adıyla da bilinen 2007 yapımı Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par), kusursuz bir Bollywood filmi olarak listemizde yer alıyor. Aamir Khan ve Darsheel Safary ikilisinin olağanüstü oyunculuklarıyla şekillendirdikleri bu filmin yönetmen koltuğunda da Khan oturuyor.

Bollywood’un Oscar’ı olarak bilinen En İyi Film dalında Filmfare Ödülü’nün de sahibi olan bu film, duygusal bünyeleri mendil canavarına dönüştürebilecek kapasiteye sahip bir Hint filmi olarak huzurlarınıza geliyor.

12 Uçurtmayı Vurmasınlar

Uçurtmayı VurmasınlarIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1989

“Miki işedi,” repliğiyle yüzümüzü güldüren, her “İnciii” deyişiyle içimizi sızlatan ve hapishanede doğup büyüyen umut dolu Barış’ın hikayesi ile listemize devam ediyoruz. Ozan Bilen’in henüz 5 yaşında kamera karşısına geçmesine rağmen, izleyicilerin kalplerini fethetmeyi başardığı Uçurtmayı Vurmasınlar; Feride Çiçekoğlu romanının, Tunç Başaran yönetmenliğinde etkileyici bir şekilde beyazperdeye uyarlanmış haliydi. Nur Sürer, Füsun Demirel, Meral Çetinkaya, Güzin Özipek, Güzin Özyağcılar ve daha birçok usta oyuncunun da yer aldığı bu yapım, gelmiş geçmiş en iyi yerli filmlerden bir tanesidir.

11 Piyanist (The Pianist)

Piyanist (The Pianist)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2002

Wladyslaw Szpilman’ın dram dolu gerçek hikayesinin Roman Polanski tarafından etkileyici bir şekilde beyazperdeye uyarlanmış hali olan Piyanist (The Pianist), filmle En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanan Adrien Brody’nin kusursuz performansıyla hayat buluyor. İkinci Dünya Savaşı’nın da yıkıcı etkilerini gerçekçi bir dille gözler önüne seren bu çarpıcı başyapıt da dram türünün en iyi örneklerinden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

10 Sevginin Gücü (Leon)

Sevginin Gücü (Leon)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1994

Sting imzası taşıyan Shape of My Heart adlı müziği, oyunculukları ve konusuyla benzersiz bir başyapıt olan 1994 yapımı Sevginin Gücü (Leon), dönemin büyüleyici örneklerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

Luc Besson’un hem senarist hem de yönetmen koltuğunda oturduğu Sevginin Gücü, etkileyici hikayesiyle içinizi ısıtacak. Ayrıca Jean Reno, Natalie Portman, Gary Oldman, Danny Aiello ve Michael Badalucco gibi isimler de oyunculuklarıyla kendilerine hayran bırakacaklar.

9 Cennet Sineması (Nuovo Cinema Paradiso)

Cennet Sineması (Nuovo Cinema Paradiso)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1988

İtalyan yapımı bu film, baş yapıtlar arasındadır. 1988 yılında çıkmasına rağmen hala adından ve müziklerinden bahsettiriyor. Sinemanın teknik aşamaları bu filmden sonra birçok konuda değişmiştir.

Konusundan bahsetmek gerekirse, eski dönemde sinemaya bakış açısı ve bir çocuğa bu kültüre sevdiren adamı konu alıyor.

“Eski filmleri izlemeyi sevmiyorum.” demeyi bırakın ve Gluseppe Tornatore’nin yazıp yönettiği bu filme mutlaka göz atın.

8 Hayat Güzeldir (La Vita e Bella)

Hayat Güzeldir (La Vita e Bella)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1997

İlk yarısıyla gülümsetip, ikinci yarısıyla ise gözyaşlarına boğan; bir babanın çocuğu için her şeyi ama her şeyi yapabileceğini, II. Dünya Savaşı’nın gerçekleriyle birlikte gözler önüne seren kusursuz bir Benigni filmiyle zirveye doğru yaklaşıyoruz.

Hayat Güzeldir (La Vita e Bella) adıyla vizyona giren bu büyüleyici film; Roberto Benigni ve Nicoletta Braschi gibi iki usta ismin yanı sıra Giorgio Cantarini de sergilemiş olduğu enfes oyunculuk performansıyla izleyicilerin gönlünü fethetmeyi başarıyor.

7 Selvi Boylum Al Yazmalım

Selvi Boylum Al YazmalımIMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1977

Cengiz Aytmatov’un ellerinde, Atıf Yılmaz’ın usta yönetmenliğiyle, Cahit Berkay imzalı efsane müzikleriyle; Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin’in büyüleyici oyunculuklarıyla hayat verdikleri bir efsane ile listemize devam ediyoruz. 1977 yılından itibaren sinemaseverlerin gözpınarlarını kurutmaya ant içmiş bir film olan Selvi Boylum Al Yazmalım, dram denince akla gelen unutulmaz filmlerden de bir tanesidir.

6 Yeşil Yol (The Green Mile)

Yeşil Yol (The Green Mile)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1999

Stephen King ve Frank Darabont ikilisi olağanüstü bir şaheserle daha karşımıza geliyorlar. Ayrıca Michael Clarke Duncan, Sam Rockwell ve Tom Hanks gibi usta isimlerin de oyunculuklarıyla efsaneleştirdikleri Yeşil Yol (The Green Mile); simgesel sahneleri, replikleri ve bir de faresiyle olağanüstü bir yapım olarak dram dolu 3 saate sizleri davet ediyor. Bünyesinde barındırmış olduğu hikayelerle de her kesimden insanın “bam teline” dokunmayı başarıyor.

5 Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)IMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1975

Usta oyuncu Jack Nicholson’ın insan üstü performansının yanı sıra Louise Fletcher, Danny DeVito, Brad Dourif ve Will Sampson gibi isimlerin de üstün oyunculuklarıyla hayat verdikleri 1975 yapımı Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) filmiyle ilk beşe girmiş bulunuyoruz. Ken Kesey romanının Milos Forman tarafından sinemaya utarlanmış hali olan bu başyapıt, 7 dalda Oscar Ödülü’nün de kazananı olmuştur.

4 Canım Kardeşim

Canım KardeşimIMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1973

Şimdilerde televizyonda denk gelindiğinde, acı çekmek istemeyenlerin görür görmez kanalı değiştirdiği ya da evdeki mendil stoklarını tüketmeyi göze alarak pür dikkat izlediği benzersiz bir Ertem Eğilmez filmiyle yerli yapımların sonuna geliyoruz.

Tarık Akan, Halit Akçatepe, Kahraman Kıral üçlüsünün kusursuz oyunculuklarıyla izleyicileri büyüledikleri; Metin Akpınar, Adile Naşıt, Kemal Sunal ve daha birçok ustanın da eşsiz performanslarıyla destekledikleri 1973 yapımı Canım Kardeşim, gelmiş geçmiş en iyi Türk filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

3 Forrest Gump

Forrest GumpIMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 1994

İzleyicileri gözyaşlarına boğan bir film olmasa da seyircilere bolca melankoli aşılayan efsanevi bir yapımla zirveye bir adım daha yaklaşıyoruz. Bazı sahnelerde bizleri hüzünlendiren ve çokça güldüren Forrest’ın akıl almaz hikayesinin konu edildiği 1994 yapımı Forrest Gump; Winston Groom romanının Robert Zemeckis yönetmenliğinde beyazperdeye uyarlanmış haliydi. Forrest karakteriyle adeta ateşten bir gömlek giyen Tom Hanks de bu muhteşem filmle birlikte tamamen efsaneleşmeyi başardı.

2 Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Schindler'in Listesi (Schindler's List)IMDb Puanı: 8,9
Yapım Yılı: 1993

Kurtuluş Savaşı’nın isimsiz kahramanlarından biri olan Behiç Erkin ya da namı değer Miralay Behiç Bey gibi Oskar Schindler de gizli bir II. Dünya Savaşı kahramanıydı. Spielberg taragından yönetilen ve tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen Schindler’in Listesi (Schindler’s List) filmiyle, dünyanın duyduğu bir kahraman haline geldi.

Dönemin Oscar ödüllerini silip süpüren bu filmde; Liam Neeson, Ralph Fiennes ve Ben Kingsley gibi güçlü isimler yer aldı. Belki de bir gün bizler de kendi kahramanlarmızı “olağanüstü” olarak adlandırabileceğimiz filmlerle yad edebiliriz.

1 Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)IMDb Puanı: 9,3
Yapım Yılı: 1994

Gizliden gizliye bir intikam filmi olsa da dram ve gerilim yönü daha fazla ağır basan Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) filmiyle listemizi sonlandırıyoruz. Yine Stephen King ve Frank Darabont işbirliğinin sonucunda ortaya çıkan bu başyapıt, Morgan Freeman ve Tim Robbins ikilisinin harikalar yarattığı etkileyici filmlerden bir tanesi olarak karşımıza geliyor. IMDb’den 9,3 puan alan bu yapım da Donnie Darko, Blade Runner ve Fight Club gibi gişeden darbe yemiş başyapıt niteliğindeki filmler arasında yer alıyor.

Peki, siz olsaydınız en iyi dram filmleri listesine hangi yapımları eklemek isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.