Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlham Veren Gerçek Hikayeleriyle Gaza Getiren Motive Edici En İyi 50 Film

Motive edici filmleri izledikten sonra hayata karşı bakış açınız tamamıyla değişecek. Zorlukların üstesinden gelerek bizleri gaza getiren bu filmler, bir de gerçek hikayelerden uyarlanmışlarsa, işte o zaman seyircilerin de en iyileri arasına girmeyi başarıyorlar.
İlham Veren Gerçek Hikayeleriyle Gaza Getiren Motive Edici En İyi 50 Film
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Zorluklarla dolu bir hayata sahip olsak da bazen mucizelerin de gerçekleşebileceğini gözler önüne seren motive edici filmler, izlendiğinde ilham verip, gaza getiriyorlar. Genellikle gerçek bireylerin başarı ve azim konulu hikayelerinden uyarlanan bu filmler, bu insanların sıfırdan yükselişlerinin ya da zorluklara karşı sonuna mücadeleye devam edişlerinin öyküsünü etkileyici oyunculuklarla süsleyerek bizlerle buluşturuyorlar.

Zorluklarla boğuştuğumuz anlarda ya da “gaza” ihtiyaç duyduğumuzda yeniden ayağa kalkmamıza yardımcı olan motivasyon filmleri, gerçek hikayelerden uyarlandıklarında çok daha etkileyici hale geliyorlar. Biz de gerçek başarı ve azim öykülerinden oluşan en iyi 50 motive edici film listesini huzurlarınıza getiriyoruz. Bu arada listemizde yer alan bu yapımların IMDb puanlarının 7 ve üzeri rakamlardan oluştuğunu ve en düşükten yükseğe doğru sıralandıklarını da söylemeden geçmeyelim.

Motive Edici En İyi Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Motive Edici En İyi Filmler Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıMotive edici en iyi filmler listesinde yer alan 50 filmi eşit olarak iki parçaya ayırdık. İlham veren ve gaza getiren olmak üzere iki farklı kategoride incelediğimiz bu yapımlara doyamayanlara ise bonuslarda yer alan filmler yardımcı olacaktır. Bu arada listemize başlamadan önce şaşırtıcı hikayelerden oluşan biyografi filmlerine de göz atmak isteyebilirsiniz.  

İlham Veren En İyi Motive Edici Filmler Listesi IMDb Puanına Göre Sıralaması

Genellikle sakin, fakat inceden inceye gaza getiren hikayelere sahip olan bu motive edici filmler, izleyiciler için adeta birer ilham kaynağı oluyorlar. Geneli tanınmış isimlerin hayat hikayelerinden ve yaşantılarından uyarlanan en iyi filmler huzurlarınıza geliyor

25. Dalgalara Karşı (Soul Surfer)

IMDb Puanı: 7,1

Dalgalara Karşı (Soul Surfer)Sean McNamara yönetmenliğinde 2011 yılının en başarılı motive edici filmlerinden olan Dalgalara Karşı (Soul Surfer); Bethany Hamilton adındaki genç bir kadının 2004 yılında yayımlanan otobiyografisinden uyarlanmıştır. 27 yaşında profesyonel bir sörfçü olan Hamilton, 2003 yılında uğradığı köpek balığı saldırısından sağ kurtulmayı başarmıştır. Fakat ısırılan sol kolundan vazgeçmek zorunda kalmış, ancak buna rağmen tutkunu olduğu sörften asla vazgeçmemiştir. Gerçek bir geri dönüş hikayesini anlatan Dalgalara Karşı filminin oyuncu kadrosunda ise AnnaSophia Robb, Carrie Underwood, Dennis Quaid ve Helen Hunt gibi isimler yer alıyor.  

24. Steve Jobs

IMDb Puanı: 7,2

Steve Jobs2015 yılının merakla beklenen filmlerinden biri olan ve Aaron Sorkin tarafından yazılıp, Danny Boyle tarafından yönetilen Steve Jobs filmiyle listemize devam ediyoruz. Son yılların teknoloji devi Apple şirketinin kurucusu Steve Jobs, özellikle de sektörde yer alan genç girişimciler için bir rol model olmayı başardı. 2011 yılında hayata gözlerini hayata yuman Jobs’ın ardından birçok belgesel ve film oluşturuldu. İşte Michael Fassbender, Kate Winslet, Seth Rogen, Jeff Daniels ve Katherine Waterston’ın yer aldığı bu etkileyici yapım da en iyi motive edici filmlerden bir tanesidir.

23. Tatlı Bela (Erin Brockovich)

IMDb Puanı: 7,3

Tatlı Bela (Erin Brockovich)Yıllık kazancı en yüksek starlardan biri olan Julia Roberts’ın başrolünde oynadığı 2000 yapımı Tatlı Bela (Erin Brockovich) filmi, bu ünlü isme En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı. Yönetmen koltuğunda ise Steven Soderbergh’in oturduğu bu etkileyici yapım; ayrıca George rolünde oynayan Aaron Eckhart’ın da “her eve bir George lazım” deyişiyle anılmasına neden oldu. Gerçek Erin Brockovich’in ise garson rolüyle karşımıza çıktığı bu yapım, gerçek bir azim ve başarı hikayesini konu

22. Tehlikeli Yürüyüş (The Walk)

IMDb Puanı: 7,4

Tehlikeli Yürüyüş (The Walk)Yükseklik korkusu olanlar özellikle filmin sonlarına doğru gözler önüne serilen sahneleri izlemeyin. Gerçekçi sahneleriyle adeta baş döndüren ve etkileyici bir azmin hikayesini anlatan 2015 yapımı Tehlikeli Yürüyüş (The Walk); Fransız sanatçı Philippe Petit’nin İkiz Kuleler arasındaki akıl almaz yürüyüşünü izleyicilerle buluşturuyor. Sınır tanımayan Petit’nin bu başarı hikayesinde; Joseph Gordon-Lewitt, Ben Kingsley, Charlotte Le Bon ve James Badge Dale gibi isimler yer alıyor.

21. Aydaki Adam (Man on the Moon)

IMDb Puanı: 7,4

Aydaki Adam (Man on the Moon)1984 yılında hayata gözlerini yuman Andy Kaufman’ın ABD’nin en ünlü komedyenlerinden biri olma yolundaki başarı hikayesinin konu edildiği Aydaki Adam (Man on the Moon) filmiyle listemize devam ediyoruz. Milos Forman yönetmenliğinde 1999 yılında vizyona giren bu film; R.E.M imzalı müziklerinin yanı sıra Jim Carrey, Danny DeVito, Paul Giamatti ve Coutrney Love’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni topladı.

20. Özgürlüğün Şarkısı (Amazing Grace)

IMDb Puanı: 7,5

Özgürlüğün Şarkısı (Amazing Grace)John Newton imzalı Amazing Grace ulusal marşın ortaya çıkışını ve 1797 yılında William Wilberforce adındaki genç bir politikacının ırkçılığa ve köleliğe karşı vermiş olduğu olağanüstü mücadeleyi gözler önüne seren 2006 yapımı Özgürlüğün Şarkısı (Amazing Grace) filmiyle listemize devam ediyoruz. Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızının Yolculuğu gibi fantastik filmlere imza atan Michael Apted tarafından yönetilen bu filmin başrol kadrosunda ise Ioan Gruffudd, Benedict Cumberbatch, Albert Finney ve Romola Garai gibi güçlü isimler yer alıyor.  

19. Son Kalan (Lone Survivor)

IMDb Puanı: 7,5

Son Kalan (Lone Survivor)Dünyanın en zengin poker oyuncularından biri olan Dan Bilzerian’ın oyuncu kadrosunda bulunduğu ilk filmlerden olan 2013 yapımı Son Kalan (Lone Survivor); Mark Wahlberg, Emile Hirsch, Eric Bana, Taylor Kitsch ve Ben Foster gibi güçlü oyunculardan oluşan başrol kadrosuyla da beğeni kazanıyor. Peter Berg tarafından yönetilen bu yapıım; 2005 yılında Taliban lideri Admad Shad’ı ele geçirmek için gerçekleştirilen Red Weding operasyonunu ve SEAL ekibinin yaşadığı zorlukları konu ediniyor. Gerçek hikayeden uyarlanmış ve izleyicilerin beğenisini toplamış bir film olsa da bana soracak olursanız; yılın en iyi Türk filmlerinden Dağ II filminin yanına bile yaklaşamaz.

18. Kazanma Sanatı (Moneyball)

IMDb Puanı: 7,6

Kazanma Sanatı (Moneyball)2011 yapımı Kazanma Sanatı (Moneyball) filminde; eski bir beyzbol oyuncusu olan ve antrenörlük kariyerinde de olağanüstü başarılara imza atan Billy Bane’in başında bulunduğu Oakland Athletics takımını yeniden ayağa kaldırması konu alınıyor. Bennett Miller tarafından yönetilen bu yapım en iyi para filmleri listesine de adını yazdırmayı başarıyor. Bu motive edici film, Brad Pitt, Jonah Hill, Chris Pratt ve Philip Seymour Hoffman gibi güçlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratıyor.

17. Sosyal Ağ (The Social Network)

IMDb Puanı: 7,7

Sosyal Ağ (The Social Network)Steve Jobs gibi yaşlı kurttan sonra, dijital dünyanın genç milyoneri Mark Zuckerberg’in ilham veren hikayesiyle listemize devam ediyoruz. Zuckerberg’in öğrencilik yıllarında temellerini attığı ve günümüzün en büyük sosyal ağlarından biri haline getirdiği Facebook, David Fincher yönetimindeki Sosyal Ağ (The Social Network) filmiyle yeniden inşa ediliyor. Filmin başrollerinde ise Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake ve Armie Hammer gibi ünlü isimler yer alıyor.

16. Efsane Adam (The World’s Fastest Indian)

IMDb Puanı: 7,8

Efsane Adam (The World's Fastest Indian)Eğer gerçek bir motosiklet tutkunuysanız, Burt Munro’nun azmi ve başarısı sizlere de ilham verebilir. Ömrünü Indian marka motosikletleri modifiye etmeye adamış olan Munro, ilerleyen yaşına rağmen, meydana getirmiş olduğu 1000 cc’lik 1920 model Indian Scout marka motosikletiyle 68 yaşında hız rekorunu kırmayı başardı. Rekorun üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen, halen daha Munro’nun hızına yaklaşan olmadı. 2005 yapımı, Roger Donaldson imzalı Efsane Adam (The World’s Fastest Indian) filmi de Westworld dizisinin yıldızı Anthony Hopkins’in eşsiz performansı ve Munro’nun benzersiz hikayesiyle huzurlarınıza geliyor.

15. Ekim Düşü (October Sky)

IMDb Puanı: 7,8

Ekim Düşü (October Sky)Yaşamış olduğu bölgedeki diğer çocuklar gibi kaderine razı gelmeyen, madenci bir ailenin madenci oğlu olarak doğmuşken, hem hayallerinin hem de ideallerinin peşinden giderek bir yazar ve NASA’da uzay mühendisine dönüşen Homer Hickam’ın başarı hikayesiyle devam ediyoruz. 1999 yapımı Ekim Düşü (October Sky) filmi, bir başarı hikayesini anlatırken, bir diğerinin de doğuşuna neden oldu. Joe Johnston tarafından yönetilen bu yapım; Chris Cooper ve Laura Dern gibi iki usta ismin yanı sıra şimdilerin yıldız oyuncularından Jake Gyllenhaal’ün de tanınır hale gelmesini sağladı.

14. Büyük Açık (The Big Short)

IMDb Puanı: 7,8

Büyük Açık (The Big Short)En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere altı dalda Akademi ödüllerine aday olarak gösterilip, En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ını kazanan Büyük Açık (The Big Short), özellikle de güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Büyük Açık filmi; 2007 ila 2010 yılları arasında gerçekleşen finansal krizi, bankalardan ve finans şirketlerinden önce sezen, sektörde yer alan pek fazla tanınmamış 4 kafadarın, bu açığı değerlendirerek muazzam paralar kazanma planlarını konu alıyor. Ancak krizin beraberinde getirmiş olduğu işsizlik ve intiharları da gözler önüne seriyor. Bu etkileyici yapımın oyuncu kadrosunda ise Ryan Gosling, Christian Bale, Steve Carell, Brad Pitt, Marisa Tomei ve Margot Robbie gibi isimler yer alıyor.

13. Kör Nokta (The Blind Side)

IMDb Puanı: 7,8

Kör Nokta (The Blind Side)Ülkemizde, genellikle de üniversitelerde yaygınlaşmaya başlayan Amerikan Futbolu’nun başarılı isimlerinden biri olan Michael Oher’in ibretlik hayat hikayesinden uyarlanan 2009 yapımı Kör Nokta (The Blind Side) filmiyle listemize devam ediyoruz. Aksanından dolayı eleştirilmesine rağmen, sergilemiş olduğu Leigh Anne Tuohy karakteriyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanan Sandra Bullock ve Auinton Aaron ikilisinin başrollerini paylaşmış oldukları bu yapım da ilham veren en iyi motive edici filmlerden biri olarak karşımıza geliyor.

12. Dövüşçü (The Fighter)

IMDb Puanı: 7,8

Dövüşçü (The Fighter)Olağanüstü oyunculukların sergilendiği başarılı bir David O. Russell filmi olan Dövüşçü (The Fighter), 2010 yılının en beğenilen yapımlarından bir tanesi olmuştu. Ayrıca 6 dalda Oscar’a aday gösterilen bu etkileyici film; Christian Bale ve Melissa Leo ikilisinin En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar’ını kazanmasını sağlamıştı. Profesyonel boksör Micky Ward’ın hayatının konu edildiği bu yapım, iki başarılı ismin yanı sıra Mark Wahlberg ve Amy Adams gibi güçlü oyuncuları da kadrosunda barındırıyordu.

11. Gizli Sayılar (Hidden Figures)

IMDb Puanı: 7,9

Gizli Sayılar (Hidden Figures)2016 yılının Aralık ayında vizyona giren ve konusuyla izleyicileri büyülemeyi başaran bir diğer motive edici filmle zirveye doğru yaklaşıyoruz. Önceleri kölelikle, akabinde ise ırkçılıkla mücadele eden Afrika kökenli Amerikalıların Soğuk Savaş döneminde olağanüstü bir başarıya imza atmalarının hikayesi, Theodore Melfi imzalı Gizli Sayılar (Hidden Figures) filmiyle hayat buluyor. Başrollerini Taraji P. Henson, Octavia Spencer ve Janelle Monae üçlüsünün paylaştıkları bu film, Kevin Costner ve Kristen Dunst gibi güçlü oyuncuların performanslarıyla da destekleniyor.

10. Sol Ayağım (My Left Foot: The Story of Christy Brown)

IMDb Puanı: 7,9

Sol Ayağım (My Left Foot: The Story of Christy Brown)Beyin felci hastalığıyla doğmuş olmasına rağmen, İrlanda’nın en saygın yazarlarından biri haline gelen ve eserleri çok satan kitaplar arasında yer alan Christy Brown’ın büyüleyici başarı hikayesiyle etkilenmeye devam ediyoruz. Brown ömür boyu tekerlekli sandalye’ye bağlı bir yaşam sürdüreceğinin farkındadır. Fakat sadece sol ayağını kullanabilecek olmasını bir lütuf olarak gören Christy Brown, içindeki cevheri felçli olmayan bu uzvunu kullanarak ortaya çıkaracak ve en önemli yazarlardan biri haline gelecektir. Sol Ayağım (My Left Foot: The Story of Christy Brown) adı verilen, Jim Sheridan imzalı 1989 yapımı bu film de Brown’ın bu başarı hikayesinden uyarlanmıştır. Başrolde yer alan Daniel Day-Lewis’in yanı sıra Brenda Fricker da olağanüstü oyunculuğuyla Oscar kazanmıştır.  

9. Kelebek ve Dalgıç (Le Scaphandre et le Papillon)

IMDb Puanı: 8,0

Kelebek ve Dalgıç (Le Scaphandre et le Papillon)Etkileyici bir başarı hikayesine sahip olan önemli bir yazardan diğerine geçiyoruz. Dünyaca ünlü Elle dergisinin editörü Jean-Dominique Bauby’nin, Brown gibi doğuştan gelen bir rahatsızlığı yoktu. Fakat yaşamış olduğu bir kaza Bauby’nin üç hafta boyunca komada kalmasına ve yatağa bağlı bir hayata mahkum etti. Halihazırda komadan uyanarak bir mucizeyi gerçekleştiren Bauby, sadece gözlerini kullanarak 2007 yapımı Kelebek ve Dalgıç (Le Scaphandre et le Papillon) filmine uyarlanan otobiyografisini yazdı. Julian Schnabel tarafından çekilen bu film; Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner ve Max von Sydow gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni topladı.

8. Zoraki Kral (The King’s Speech)

IMDb Puanı: 8,0

Zoraki Kral (The King's Speech)Ülkemizde de birçok insanın yaşadığı konuşma bozukluğu ya da bilindik adıyla kekemelik hastalığı, Büyük Britanya kralının da en büyük sorunlarından biri haline geliyor. Babası V. George’un vefatı ve ağabeyi Edward’ın Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek için tahttan vazgeçmesi, konuşma bozukluğu yaşayan Albert Frederick Arthur George’un tahta geçmesine neden oluyor. Hastalığından dolayı halka hitabet etmekte sıkıntılar yaşayan yeni kral, çareyi konuşma terapisti Lionel Logue da buluyor. En İyi Film Oscar’ının yanı sıra 3 dalda daha Akademi Ödülü’nün sahibi olan Tom Hooper imzalı Zoraki Kral (The King’s Speech) filmi; Colin Firth, Helena Bonham Carter, Geoffrey Rush ve Guy Pearce gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da izleyicileri büyülemeyi başarıyor.

7. Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club)

IMDb Puanı: 8,0

Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club)En korkulan ve ölümcül hastalıklardan biri olan AIDS hastalığına yakalanmış Ron Woodroof’un benzersiz bir mucizeyi gerçekleştirme hikayesinin konu edildiği Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club) filmi, bu tarz ölümcül rahatsızlar yaşayanları biraz da olsa motive edebilir. Uyuşturucu bağımlısı maço bir kovboy olan Ron, 1980’lerin sonlarında HIV taşıyıcısı olduğunu ve 30 günlük ömrünün kaldığını öğrenir. Bu hastalığı yenebilmesi için sadece devlet tarafından onaylanmış AZT verilir. Ancak bu ilacın AIDS’ten daha hızlı öldürdüğünü fark eden Ron, doğal ilaçların arayışına girer ve olağanüstü bir başarıya imza atar. 30 günlük ömrün üzerine 2191 gün daha ekliyor. Jean-Marc Vallee yönetmenliğinde vizyona giren bu film; Jared Leto ve Matthew McConaughey’nin olağanüstü oyunculuklarıyla şekillenmişti.

6. Into the Wild

IMDb Puanı: 8,1

Into the WildYaşamış olduğumuz büyük şehirler, çoğu zaman kirliliği, kalabalık ve betonlaşmış yapısıyla içimizde kırsal kentlere göç etme isteği uyandırıyor. Doğa, temiz hava ve huzur dolu bir yaşamın bizleri beklemiş olduğumuz vahşi hayata geçiş yapan, Christopher McCandless’ın hikayesinin anlatıldığı Özgürlük Yolu (Into the Wild), son 10 yılın en iyi filmleri arasında gösteriliyor. Sean Penn gibi usta bir ismin yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapım; Emile Hirsch ve Kristen Stewart gibi genç oyucuların yıldızının parlamasını sağlarken, Vince Vaughn ve William Hurt gibi ustaların da bir kez daha takdir toplamalarına ön ayak oluyor.

5. Gandhi

IMDb Puanı: 8,1

Gandhi1900’lü yılların başlarında Hindistan’ın özgürlük mücadelesi ile dünyanın en simgesel isimlerinden biri haline gelen ünlü insan hakları savunucusu Mahatma Gandhi, 1982 yapımı Gandhi filmiyle yeniden hayat buluyor. Richard Attenborough tarafından yönetilen ve dönemin başarılı politik filmlerinden bir tanesi olan Gandhi, 8 dalda Oscar Ödülü’nü de kazanarak, başarısını taçlandırıyor. Ben Kingsley’in müthiş performansının yanı sıra Om Puri ve Daniel Day-Lewis gibi usta oyuncular da bu yapımın kadrosunda bulunuyorlar.  

4. Hacksaw Ridge

IMDb Puanı: 8,2

Hacksaw Ridge2016 yılının son çeyreğine damgasını vuran bir diğer etkileyici yapımla daha listemize devam ediyoruz. Cesur Yürek, Vatansever ve Bir Zamanlar Askerdik gibi olağanüstü tarihi savaş filmlerine de imza atan Mel Gibson, bu kez yönetmen koltuğunda karşımıza çıkıyor. Hacksaw Ridge filmi; İkinci Dünya Savaşı sırasında gönüllü askerlerden biri olan pasifist Desmon T. Doss’un, silah kullanmadan nasıl bir savaş kahramanı olduğunu gözler önüne seriyor. Bu çarpıcı yapımın oyuncuları arasında ise Andrew Garfield, Teresa Palmer, Vince Vaughn, Luke Bracey ve Sam Worthington gibi başarılı isimler yer alıyor.

3. Tanrı’yı Oynayanlar (Something the Lord Made)

IMDb Puanı: 8,3

Tanrı'yı Oynayanlar (Something the Lord Made)Fantastik filmler listesinde ilk sıralara adını yazdıran Harry Potter serisinin iyi kalpli kötü adamı Severus Snape karakteriyle özdeşleşen usta aktör Alan Rickman’ın başrollerini Kyra Sedgwick ile paylaştığı olağanüstü bir yapımla ilk üçe girmiş bulunuyoruz. Joseph Sargent’ın ise yönetmen koltuğunda oturdu bu yapım, cerrah Alfred Blalock ve hademelikten asistanlığa yükselen Vivien Thomas’ın mucizeye imza attıkları benzersiz bir başarıyı gözler önüne seriyor.  

2. Can Dostum (Intouchables)

IMDb Puanı: 8,6

Can Dostum (Intouchables)En iyi Fransız filmlerinden biri olarak gösterilen 2011 yapımı Can Dostum (Intouchables); listemizde yer alan çoğu yapım gibi imkansız bir başarı hikayesini anlatmıyor. Başlangıçta ön yargılı yaklaşılmasına rağmen, kurulabilecek güçlü bir dostlukla bütün zorlukların üstesinden gelinebileceğini etkileyici bir şekilde gözler önüne seriyor. Olivier Nakache ve Eric Toledano tarafından yönetilen bu film; Omar Sy ve François Cluzet ikilisinin eşsiz performansıyla şekilleniyor.

1. Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

IMDb Puanı: 8,9

Schindler'in Listesi (Schindler's List)Yahudilerin “en iyi Alman” olarak tanımladıkları Oskar Schindler’in 2. Dünya Savaşı sırasında yüzlerce Yahudi’nin hayatını kurtararak savaşın gizli kahramanı olmasının hikayesi, 1993 yapımı Schindler’in Listesi (Schindler’s List) filmiyle gözler önüne seriliyor. Steven Spielber yönetiminde döneme damgasını vuran bu Oscar canavarı film; Liam Neeson, Ralph Fiennes ve Ben Kingsley gibi ustalardan oluşan kadrosuyla da en iyiler arasına adını yazdırıyor.

Gaza Getiren En İyi Motive Edici Filmler Listesi IMDb Puanına Göre Sıralaması

Replikleri, konuları ve oyunculuklarıyla ilham vermekle kalmayıp, izleyicileri adeta ayağa kaldıran ve gaza getiren en iyi motive edici filmleri huzurlarınıza getiriyoruz.

25. Vurguncular (War Dogs)

IMDb Puanı: 7,1

Vurguncular (War Dogs)Son yılların başarılı oyuncularından Miles Teller ve Jonah Hill ikilisinin başrollerini paylaştıkları Vurguncular (War Dogs), biyografik bir suç ve komedi filmi olarak karşımıza geliyor. 2016 yılında Todd Philips tarafından yazılıp yönetilen bu film; Efraim Diveroli ve David Packouz ikilisinin birer silah tüccarı olarak yükselişlerini ve düşüşlerini konu alıyor. Irak Savaşı sırasında ABD Ordusu’nun açıklarından yararlanarak, küçük girişimlerle voleyi vuran bu genç ikili zenginliğin tadını çıkarmaktadır. Fakat sonrasında Afgan Ordusu’nun 300 milyon dolarlık ihalesini kazanan bu tüccarlar, tehlikeye adeta kucak açacaklardır.

24. Coach Carter

IMDb Puanı: 7,2

Coach Carter12 Dev Adam’ın tam olarak “devleştiği” dönemlerde Türkiye basketbola adeta aşık olmuştu. 2005 yılında vizyona giren Coach Carter filmi ise dönemin gençlerinin içerisindeki basketbol aşkını daha da körüklemişti. Replikleri ve gerçek hayattan uyarlanan konusuyla izleyicilerin beğenisini kazanan bu yapımın yönetmen koltuğunda ise Thomas Carter oturuyor. Samuel L. Jackson ve Channing Tatum gibi başarılı isimler ise oyuncu kadrosunu oluşturuyor.

23. Onurlu Bir Adam (Men of Honor)

IMDb Puanı: 7,2

Onurlu Bir Adam (Men of Honor)Afro-Amerikanlar için oldukça zor bir dönemin içerisinde, ABD Donanması’nda baş dalgıçlardan biri olan Charles Breasher’ın vermiş olduğu mücadeleyi ve yükselişini konu edinen başarılı bir yapımla daha listemize devam ediyoruz. Onurlu Bir Adam (Men of Honor) adıyla 2000 yılında vizyona giren bu film, etkileyici konusunun yanı sıra güçlü oyuncu kadrosuyla da merak uyandırmıştı. George Tillman’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapım; Cuba Gooding Jr., Robert De Niro ve Charlize Theron gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyordu.

22. The Founder

IMDb Puanı: 7,2

The FounderŞimdi ise McDonald kardeşlerin sahibi oldukları McDonald’s adındaki küçük bir büfeyi, bir imparatorluğa dönüştüren ve bu kardeşlerin saflığından yararlanarak imparatorluğun başına geçen Ray Kroc’un yükseliş hikayesinin konu edildiği 2016 yapımı The Founder filmiyle listemize devam ediyoruz. Robert D. Siegel’in yazdığı, John Lee Hancock ise yönetmen koltuğunda oturduğu bu film, özellikle de usta oyuncu Michael Keaton’ın olağanüstü performansıyla etkileyici bir yapım haline geliyor.

21. Che: Part One

IMDb Puanı: 7,2

Che: Part OneDünya siyasetine damgasını vurmuş Che Guevara ve Fidel Castro ikilisinin ilk tanıştıkları anı, sonrasında ise 26 Temmuz Hareketi ile Küba’yı Batista diktatörlüğünden devralmalarını konu alan başarılı bir yapımla daha listemize devam ediyoruz. En bilindik sosyalizm filmlerden biri olan ve katılmış olduğu festivallerde ödüllere doymayan Che: Part One, gaza getiren filmler listemizde de yer alıyor. Steven Soderbergh yönetmenliğinde 2008 yılında vizyona giren bu etkileyici film; Benicio del Toro, Demian Bichir, Rodrigo Santoro, Catalina Sandino Moreno ve Julia Ormond gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da takdir topluyor.  

20. Lincoln

IMDb Puanı: 7,4

LincolnDünya siyasetini farklı bir boyuta taşıyan, bir diğer önemli ismin hayatının konu edildiği Spielberg filmiyle listemize devam ediyoruz. Eski ABD başkanlarından Abraham Lincoln, genellikle 1861 ila 1865 yılları arasında gerçekleşen iç savaşla ve kölelik konusunda kabinesiyle yaşamış olduğu görüş ayrılıklarıyla biliniyor. 2012 yapımı Lincoln filmi ise ABD başkanının bu dönemde yaşamış olduğu sıkıntıları ve suikastini konu ediniyor. Sally Field, Tommy Lee Jones, Joseph Gordon-Lewitt gibi güçlü oyuncuların yanı sıra başroldeki isim, Daniel Day-Lewis’e de En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran bu film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

19. Yenilmez (Invictus)

IMDb Puanı: 7,4

Yenilmez (Invictus)“Ulusun Babası” olarak da bilinen eski Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela ve rugby takımının koçu Farnçois Pienaar’ın ortak başarı hikayelerinin anlatıldığı 2009 yapımı Yenilmez (Invictus) filmiyle listemize devam ediyoruz. Usta oyuncu ve yönetmen Clint Eastwood tarafından beyazperdeye uyarlanan bu yapım; Morgan Freeman ve Matt Damon ikilisinin olağanüstü oyunculuklarıyla etkileyici bir film haline geliyor.

18. Göklerin Hakimi (The Aviator)

IMDb Puanı: 7,5

Göklerin Hakimi (The Aviator)Siyaseti bir kenara bırakıp, girişimcilik ruhunuzu depreştirecek etkileyici bir filmle zirveye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Babasından kalan mirası, havacılıkla ilgili bir film oluşturmak için kullanan Howard Hughes, dünyanın en varlıklı insanlarından biri olmayı başardı. Martin Scorsese yönetmenliğinde 2004 yılına damgasını vuran Göklerin Hakimi (The Aviator) filmi de gerek Hughes’in bu gaza getiren hikayesi gerekse güçlü oyuncu kadrosuyla hayranlık uyandırdı. 5 dalda Oscar kazanan bu filmin oyuncu kadrosunda ise Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Kate Beckinsale, Jude Law ve Gwen Stefani gibi birbirinden ünlü isimler yer aldı.

17. Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

IMDb Puanı: 7,5

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)Irkçı çetelerle dolu zor bir dünyada başlatmış olduğu değişim hareketi ve fark yaratan öğretim tekniğiyle adını dünyaya duyurmayı başarmış bir eğitimcinin hikayesiyle listemize devam ediyoruz. Şimdilerde 40’lı yaşlarının sonlarında bir öğretmen olan Erin Gruwell’in bu başarı hikayesi, Richard LaGravenese yönetmenliğindeki Özgürlük Yazarları (Freedom Writers) filmiyle karşımıza geliyor. 2007 yılında vizyona giren bu film; Hilary Swank, Patrick Dempsey ve Scott Glenn gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

16. 42

IMDb Puanı: 7,5

42Yine ırkçılığa karşı kazanılan zaferin anlatıldığı etkileyici bir filmle zirveye doğru yaklaşıyoruz. 2013 yılında Brian Helgeland yönetmenliğinde vizyona giren 42 adındaki bu film; yaşamış olduğu sorunlara rağmen, büyük bir başarıya imza atan, simgesel beyzbol oyuncularından Jackie Robinson’ın hayatını anlatıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Harrison Ford, Chadwick Boseman ve Alan Tudyk gibi bilindik isimler yer alıyor.

15. Milk

IMDb Puanı: 7,6

MilkABD belediye meclisine seçilen ilk eşcinsel politikacı ve LGBT aktivisti olan Harvey Milk, 1978 yılında elde etmiş olduğu bu başarısıyla eşcinseller için bir umut kaynağı olmuştu. Fakat 11 ay sonra ne yazık ki eski denetmen Danny White tarafından öldürülmüştü. Harvey Milk’in başkanlığa uzanan başarı hikayesinin anlatıldığı 2008 yapımı Milk filminin yönetmen koltuğunda Gus Van Sant oturuyor. Usta oyuncu Sean Penn’in izleyicileri adeta kendisine aşık ettiği bu filmde; James Franco, Josh Brolin ve Emile Hirsch gibi güçlü oyuncular da yer alıyor.

14. Alcatraz’dan Kaçış (Escape from Alcatraz)

IMDb Puanı: 7,6

Alcatraz'dan Kaçış (Escape from Alcatraz)Dünyanın en meşhur ve kaçması imkansız olan hapishanelerinden Alcatraz’dan kaçmayı başararak kayıplara karışan bir suçlu ile listemize devam ediyoruz. Öldüğü gün ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmayan Frank Morris, Alcatraz’ı alt ettikten 17 yıl sonra Don Siegel yönetmenliğindeki Alcatraz’dan Kaçış (Escape from Alcatraz) filmiyle yeniden hayat buldu. Bu 1979 yapımı etkileyici filmde Clint Eastwood, Patrick McGoohan, Roberts Blossom, Fred Ward ve Jack Thibeau gibi ustalar rol aldı.

13. Muhteşem Münazaracılar (The Great Debaters)

IMDb Puanı: 7,6

Muhteşem Münazaracılar (The Great Debaters)Genellikle Afro-Amerikalı öğrencilerin oluşturduğu Wiley Koleji, profesör Melvin B. Tolson’un öğrencilerin kelime gücünü keşfetmesi için başlattığı münazara programıyla olağanüstü bir başarı elde ederek, ünlü Harvard Koleji’nin en güçlü rakibi oldu. İşte 2007 yapımı Muhteşem Münazaracılar (The Great Debaters) filmi de bu güzel başarının hikayesini anlatıyor. Denzel Washington gibi güçlü bir isim ise hem filmin yönetmen koltuğunda hem de başrollerinde yer alıyor.

12. Malcolm X

IMDb Puanı: 7,7

Malcolm X1992 yapımı Malcolm X filmiyle siyasete yeniden geçiş yapıyoruz. Yine Denzel Washington’ın harikalar yarattığı bu filmin yönetmen koltuğunda ise Spike Lee oturuyor. Dünyaca ünlü Afrikalı-Amerikalı aktivist Malcolm X’in hikayesinin anlatıldığı bu yapım, Angela Bassett ve Delroy Lindo gibi başarılı oyuncuların yanı sıra en zengin NBA yıldızlarından Michael Jordan’ı da bünyesinde barındırıyor.  

11. Unutulmaz Titanlar (Remember the Titans)

IMDb Puanı: 7,8

Unutulmaz Titanlar (Remember the Titans)Efsanevi Denzel Washington filmleriyle listemize devam ediyoruz. Boaz Yakin tarafından yönetilen ve adı gibi unutulmaz filmlerden biri olan Unutulmaz Titanlar (Remember the Titans), hem koç Herman Boone’un hem de takımının olağanüstü başarısını anlatıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Washington’ın yanı sıra Ryan Gosling, Hayden Panettiere ve Will Patton gibi ünlü isimler yer alıyor.

10. Spartaküs (Spartacus)

IMDb Puanı: 7,9

Spartaküs (Spartacus)Roma’nın efsanevi Trakyalı gladyatörü Spartaküs, milattan önceki yılların kölelik karşıtı en büyük isyanlarından birinin de liderliği yapmıştı. 1960 yılında Stanley Kubrick gibi usta bir yönetmenin ellerinde hayat bulan Spartaküs (Spartacus) filmi de bu efsanevi gladyatörün hayatını anlatıyor. Dönemin Oscar ödüllerini silip süpürmeyi başaran bu etkileyici yapımın başrollerinde ise Kirk Douglas, Jean Simmons, Laurence Olivier ve Tony Curtis gibi usta oyuncular yer alıyor. Ayrıca roma filmleri arasında da unutulmazlardan biri olarak karşımıza geliyor.

9. Külkedisi Adam (Cinderella Man)

IMDb Puanı: 8,0

Külkedisi Adam (Cinderella Man)Erkekleri bile ağlatabilecek bir kapasiteye sahip olan Külkedisi Adam (Cinderella Man); ünlü boksör James J. Braddock’un Büyük Buhran’a ve yokluk içerisindeki yaşamına rağmen, efsaneleşmeyi başardığı dönemleri gözler önüne seriyor. Ron Howard tarafından yönetilen bu filmin başarısında en büyük paya sahip olan başrol kadrosunda ise Russell Crowe, Renee Zellweger ve Paul Giamatti gibi usta oyuncular bulunuyor.

8. Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

IMDb Puanı: 8,1

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)Ölü bir yatırımın ardından, ailesi dağılan,  tabiri caizse oğluyla birlikte aç ve açıkta kalan girişimci Chris Gardner’ın önce dramdan sonra ise mutluluktan gözyaşlarına boğan hikayesiyle listemize devam ediyoruz. Gabriele Muccino imzalı Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness) filmi gerek Will ve Jaden Smith’in olağanüstü oyunculukları gerekse konusuyla 2006 yılının en iyi filmlerinden biri olmayı başarmıştı.  

7. Zafere Hücum (Rush)

IMDb Puanı: 8,1

Zafere Hücum (Rush)1976 yılındaki Formula 1 yarışlarının efsanevi iki pilotu, James Hunt ve Niki Lauda arasındaki ölümcül rekabeti konu alan Zafere Hücum (Rush) filmi, 2013 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. Yine Ron Howard’ın ellerinde hayat bulan bu motive edici film, özellikle de hız tutkunlarını tamamıyla gaza getiriyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise en iyi seri filmler arasında yer alan Thor’un yıldızı Chris Hemsworth’un yanı sıra Daniel Brühl, Olivia Wilde, Natalie Dormer ve Alexandra Maria Lara gibi güçlü isimler bulunuyor.

6. Yip Man (Ip Man)

IMDb Puanı: 8,1

Yip Man (Ip Man)Hemen hemen herkesin Bruce Lee’nin akıl hocası olarak tanıdığı Yip Man, aslında kendi hikayesiyle de başlı başına bir efsane olarak karşımıza geliyor. Büyük Wing Chun ustasının işgal döneminde vermiş olduğu mücadeleyi, etkileyici dövüş sahneleriyle süsleyerek gözler önüne seren 2008 yapımı Wilson Yip filminin başrollerinde ise Donnie Yen gibi bir usta oyuncu yer alıyor.

5. Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)

IMDb Puanı: 8,1

Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)Genç yaşta dolandırıcılık konusunda tabiri caizse “master yapmış” bir adam olan Frank William Abagnale Jr.’ın hem merak hem de hayranlık uyandıran hikayesiyle listemize devam ediyoruz. 2002 yılında Steven Spielberg’in ellerinde hayat bulan Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can); Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Amy Adams ve Martin Sheen gibi ustaları da bünyesinde barındırıyor.

4. Kızgın Boğa (Raging Bull)

IMDb Puanı: 8,2

Kızgın Boğa (Raging Bull)Profesyonel boksör Jake LaMotta’nın şampiyonluktan komedyenliğe uzanan hikayesini konu alıyor. “Mutluluk geçicidir” temasını işleyen 1980 yapımı Kızgın Boğa (Raging Bull) filmi; aslında hayatın gerçekleriyle izleyicileri kendilerine getiriyor. Martin Scorsese imzalı bu olağanüstü filmde yer alan usta oyuncu Robert De Niro’nun role kendisini tamamıyla kaptırmasından dolayı Joe Pesci’nin birkaç kaburgasını kırdığından da söz etmeden geçmeyelim.

3. Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag)

IMDb Puanı: 8,3

Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag)Fakirlikten, Olimpiyatlara damgasını vuran bir atlete dönüşen Hintli sporcu Milkha Singh ya da bilindik adıyla Uçan Sih’in gerçek yaşam öyküsünün konu edildiği Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag), Rakeysh Omprakash Mehra yönetmenliğinde vizyona girdi. Farhan Akhtar, Sonam Kapoor, Divya Dutta gibi ünlü isimlerden oluşan kadrosunda yönetmen Mehra da rol aldı. Bu arada bir Hint filmi olmamasına rağmen, Hintli beyzbol yıldızlarının yaşamlarını konu alan Yetenek Avcısı (Million Dollar Arm) filmi de motivasyonunuzu arttırabilir.

2. Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

IMDb Puanı: 8,3

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)Bir kazanç filminden çok uyuşturucu filmleri arasında yer alması gereken etkileyici bir Martin Scorsese filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Aslında 2013 yılının başarılı yapımları arasında gösterilen Para Avcısı (The Wolf of Wall Street), dünyanın en büyük dolandırıcılarından Jordan Belfort’un sıfırdan yükseliş hikayesini konu alıyor. Leonardo DiCaprio’nun başrollerinde yer aldığı bu yapımda; Margot Robbie, Jonah Hill ve Matthew McConaughey gibi güçlü isimler de bulunuyor. 

1. Cesur Yürek (Braveheart)

IMDb Puanı: 8,4

Cesur Yürek (Braveheart)Az sayıda çılgın İskoçyalı’dan oluşan küçük ordusuyla, Uzun Bacaklı Edward’ın gözünü korkutmayı başaran ve özgürlük uğruna canından olan William Wallace’ın hikayesiyle listemizi sonlandırıyoruz. Konusu, oyuncuları ve savaş sahneleriyle efsaneleşen Mel Gibson filmi Cesur Yürek (Braveheart), vizyona girmiş olduğu 1995 yılından bu yana bizleri büyülemeyi başarıyor.

Motive Edici En İyi Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

Motive Edici En İyi Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularGerçek hikayeleriyle ilham veren ve gaza getiren en iyi motive edici filmler listesinin sonuna geliyoruz. Fakat listemizde yer alan bu 50 filmle yetinemeyenler, aşağıda bulunan bonuslara da göz atabilirler.

Gaza getiren bonus filmler;  Larry Flynt: Skandalın İsmi (The People vs. Larry Flynt), Bleed for This, Mandela: Long Walk to Freedom, Kingdom of Heaven, Defiance ve Düzenbaz (American Hustle).

İlham veren bonus filmler;  Gold, Joy, Take the Lead, Ali, McFarlan, The First Grader, Straight Outta Compton, Finding Neverland, The Imitation Game, Ray, Unbroken ve Temple Grandin.

Genellikle güçlü oyunculardan oluşan kadroları ve olağanüstü hikayeleriyle izleyicilerin yeniden umutlanmalarını sağlayan motive edici filmler, belki de sektörün en beğenilen yapımları olmayı başarıyorlar. Peki, IMDb puanını es geçip, favorilerinizden oluşan bir liste hazırlasaydınız, sizce hangi filmler ilk sıralarda yer alırlardı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.