Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seri Filmler: Gelmiş Geçmiş En İyi 60 Film Serisi

Birçoğu ilk filmiyle sinema dünyasına damgasını vurmuş ve seri haline gelerek efsaneleşmiş yapımlardan oluşan en iyiler listesini huzurlarınıza getiriyoruz.
Seri Filmler: Gelmiş Geçmiş En İyi 60 Film Serisi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İlk filmleriyle başarıya ulaştıktan sonra, genişletilmiş hikayeleriyle merakla beklenen en iyi film serileri haline gelen bu yapımlar seyircileri fazlasıyla heyecanlandırmayı başarıyorlar. Özellikle de konu, efekt ve oyunculuklarıyla hayranlık uyandıran bu filmler, sinema dünyasının da seyrini değiştiriyorlar. Halihazırda vizyona girdikleri ilk yapımla gişede büyük bir patlama yaşayan bu seriler, devam filmleriyle hasılat rekorları kırarak yapımcılarının da yüzünü güldürmeyi başarıyorlar.

Böylesine seyir zevki yüksek yapımlar, elbette ki sinema dünyasında birer efsane haline geliyorlar. Özellikle de en iyi seri filmler, sadece beyazperdede değil, sonrasında da para basmaya devam ediyorlar. Genellikle simgesel seri filmlere ait olan Hollywood’un en pahalı film hatıraları belki de bu durumu daha iyi kavrayabilmenize yardımcı olabilirler. Yapımcılarına kazandırdıkları paraları bir kenara bırakıp, IMDb puanlarına göre en iyiler arasında yer almayı başaran bu yapımları huzurlarınıza getiriyoruz.

İşte karşınızda en iyi seri filmler listesi;

En İyi Film Serileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Çoğunluğunu efsaneleşmiş yapımların oluşturduğu en iyi seri filmler listesine başlıyoruz. Aksiyon, bilim kurgu, komedi, korku, macera ve animasyon türlerine ait olan başarılı serileri huzurlarınıza getiriyoruz.

En İyi Aksiyon Film Serileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Soluksuz kovalamacaların ve heyecan dolu sahnelerinin yaşandığı en iyi aksiyon filmi serileri, izleyicilerin fazlasıyla beğenisini kazanmayı başarıyorlar. Kararında eklenen görsel efektlerle çok daha çekici hale gelen aksiyon türüne ait seriler ile listemize başlıyoruz.

10. Karanlıklar Ülkesi (Underworld) Serisi

IMDb Puanı: 6,5

Karanlıklar Ülkesi (Underworld) SerisiVampirlerin ve kurtadamların (lycan) arasındaki mücadele hiç bu kadar etkileyici olmamıştı. 2003 yılında vizyona giren Karanlıklar Ülkesi (Underworld), bütünüyle izleyicileri kendisine hayran bırakmayı başarmıştı. Film serisi haline geldikten sonra hem olumlu hem de olumsuz yorumlar alan Karanlıklar Ülkesi; konusu, efektleri ve oyunculuklarıyla kült filmler arasına da adını yazdırmayı başardı. Başrollerinde Kate Beckinsale’in yer aldığı bu serinin son filmi, Karanlıklar Ülkesi 5: Kan Savaşları ise 2 Aralık 2016 tarihinde izleyicilerle buluştu.

9. Rambo Serisi

IMDb Puanı: 6,7

Rambo Serisiİlk olarak 1982 yılının Aralık ayında gösterime giren İlk Kan filmi, efsanevi Rambo serisinin başlangıcı oldu. Sonrasında ise hem bu film serisi hem de aksiyon filmlerinin yıldızı Sylvester Stallone adını dünyaya duyurmayı başardı. Ted Kotcheff’in yönetmen koltuğunda oturduğu Rambo serisi, vizyona girdikten itibaren ne zaman televizyonlarda yayınlansa, reyting rekorlarını altüst etmeye devam etti.

8. Hızlı ve Öfkeli (The Fast and the Furious) Serisi

IMDb Puanı: 6,7

Hızlı ve Öfkeli (The Fast and the Furious) SerisiGenellikle film serileri, son devam filmlerine doğru tökezlemeye başlarlar. Fakat aksiyon türünün efsanevi serilerinden Hızlı ve Öfkeli (The Fast and the Furious), başlangıçta tam olarak izleyicileri kendisine hayran bırakamamış olsa da yeni filmlerindeki unutulmaz aksiyon sahneleriyle en iyiler arasına girmeyi başardı. Vin Diesel, Paul Walker ve Dwayne Johnson gibi ünlü oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra müzikleriyle de büyük bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı.

7. Görevimiz Tehlike (Mission Impossible) Serisi

IMDb Puanı: 7,0

Görevimiz Tehlike (Mission Impossible) SerisiÖnceleri bir televizyon dizisi olan, 1996 yapımı Mission: Impossible filmiyle unutulmaz seriler arasına adını yazdıran Görevimiz Tehlike (Mission Impossible) ile listemize devam ediyoruz. Tom Cruise’un önceleri başrollerinde oynadığı, sonrasında ise yapımcılığını üstlendiği bu yapım, son olarak 2015 yılında beşinci filmiyle seyirci karşısına çıkmıştı.

6. Rocky Serisi

IMDb Puanı: 7,0

Rocky SerisiRambo serisiyle efsaneleşmeden önce ikonik boksör Rocky Balboa’ya hayat veren Sylvester Stallone, bu seriyle de unutulmazlar arasına girmeyi başardı. İlk olarak 1976 yılında vizyona giren ve daha sonra ise 6 devam filmi daha çekilen Rocky, 2015 yılında ise Creed adlı yedinci filmiyle de beğeni topladı.   

EN İYİ AKSİYON MACERA FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

5. Cehennem Silahı (Lethal Weapon) Serisi

IMDb Puanı: 7,1

Cehennem Silahı (Lethal Weapon) SerisiŞimdi ise aksiyon filmlerinin bir diğer yıldızı olan Mel Gibson’ın başrollerini usta oyuncu Danny Glover ile paylaştığı Cehennem Silahı (Lethal Weapon) filmiyle listemize devam ediyoruz. Tam 30 yıl önce gösterime giren ve toplamda 3 devam filmiyle izleyici karşısına çıkan Cehennem Silahı, yardımcı oyuncularıyla da fark yaratmayı başardı.

4. Bourne Serisi

IMDb Puanı: 7,4

Bourne SerisiCan Dostum ve Er Ryan’ı Kurtarmak filmleriyle yıldızı parlayan Matt Damon, Bourne serisiyle de harikalar yaratmaya devam ediyor. İlk olarak Doug Liman yönetiminde, 2002 yılında vizyona giren Geçmişi Olmayan Adam (Bourne Identity) filmi; gelmiş geçmiş en başarılı aksiyon gerilim filmlerinden biri olarak gösterildi. Son olarak 2016 Temmuz’unda vizyona giren Jason Bourne ise serinin şanını sürdürmeye devam etti.

3. Zor Ölüm (Die Hard) Serisi

IMDb Puanı: 7,5

Zor Ölüm (Die Hard) Serisi1985 yapımı Mavi Ay dizisindeki eğlenceli ve karizmatik karakteriyle büyük bir başarıya ulaşan Bruce Willis, 1988 yılında ise Zor Ölüm (Die Hard) filminin yıldızı olarak karşımıza geldi. Kısa sürede aksiyon filmlerinin unutulmaz aktörleri arasına girmeyi başaran Willis, Zor Ölüm serisiyle de harikalar yaratmaya devam etti. Serinin son filmi olan Zor Ölüm: Ölmek için Güzel Bir Gün ise 2013 yılının 14 Şubat’ında seyirci karşısına çıkmıştı.

2. James Bond Serisi

IMDb Puanı: 8,0

James Bond SerisiIan Fleming’in 1952 yılında kurguladığı İngiliz gizli ajan 007 James Bond karakteri, 60’lı yıllardan bu yana hız kesmeden dünyayı kurtarmaya devam ediyor. İlk olarak Sean Connery, daha sonra ise George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton ve Pierce Brosnan gibi ünlü aktörler hayat vermişti. 2006 yılında başlayan yeni seride ise Daniel Craig, James Bond karakteriyle kötülerin peşinde koşmaya devam ediyor.

1. Batman Serisi

IMDb Puanı: 8,6

Batman SerisiBond gibi bir diğer uzun soluklu serilerden olan Batman; Adam West, Val Kilmer, George Clooney ve Ben Affleck gibi isimler tarafından canlandırıldı. Fakat bana göre Michael Keaton ve Christian Bale’in yer aldıkları Batman serileri, gelmiş geçmiş en başarılılar arasındaydı. Elbette ki bu başarıda yardımcı oyuncuların katkıları akıl almaz derecede büyüktü.

Bonus: Cehennem Melekleri (Expendables) Serisi

IMDb Puanı: 6,4

Cehennem Melekleri (Expendables) SerisiRocky, Rambo, Yargıç Dredd gibi daha birçok aksiyon filminin yıldızı olmayı başaran Sylvester Stallone, “artık yaşlandı, eskisi gibi olmaz” diyenleri ise fazlasıyla utandırdı. Bu kez hem yönetmen koltuğunda hem de başrollerinde oynayan Stallone, yeni bir efsaneyi izleyicilerle tanıştırdı. Ayrıca Jason Statham, Dolph Lundgren, Terry Crews, Jet Li, Randy Couture, Mickey Rourke, Arnold Schwarzenegger ve Bruce Willis gibi daha birçok aksiyon yıldızını da bünyesinde barındıran Cehennem Melekleri (Expendables) serisi de en iyilerden biri olarak listemizde yer alıyor.

Bonus: Kill Bill Serisi

IMDb Puanı: 8,1

Kill Bill SerisiDövüş sahneleriyle izleyicilerin kalplerini çalan 2003 yapımı Kill Bill serisi, Quentin Tarantino filmleri arasında da en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Kan, vahşet ve olağanüstü dövüş sahneleriyle donatılan bu yapım, müzikleriyle de efsaneleşmeyi başarıyor. İki filmden oluşan Kill Bill serisinin başrollerinde ise Uma Thurman, David Carradine, Daryl Hannah, Lucy Liu, Michael Madsen ve Vivia A. Fox gibi isimler yer alıyor.

Bonus: Dolar Üçlemesi

IMDb Puanı: 8,4

Dolar ÜçlemesiÖzellikle de 70’li yılların delikanlılarının halen daha severek izledikleri kovboy filmlerinin en başarılı örneklerinden biri olan Dolar Üçlemesi, ilk olarak 1964 yapımı Bir Avuç Dolar filmiyle seyirci karşısına çıkmıştı. Sonrasında ise Birkaç Dolar İçin filmiyle devam edip, İyi, Kötü ve Çirkin adındaki yapımla zirveye ulaşan bu seri, Clint Eastwood’un olağanüstü performansıyla da efsaneler arasına girmeyi başarmıştı.  

En İyi Bilim Kurgu Film Serileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Genellikle aksiyon ve macera türlerinin de harmanından oluşan en iyi bilim kurgu film serileri, çoğu zaman başarılı çizgi romanlardan uyarlanmış yapımlar olarak karşımıza geliyorlar. Bu arada aksiyon ve bilim kurgu türlerinin bolca bulunduğu en iyi süper karaman filmlerini de incelemek isteyebilirsiniz.

15. Transformers Serisi

IMDb Puanı: 6,3

Transformers SerisiTransformers serisi; 2017 yılına damga vurması beklenen en iyi devam filmleri arasında yer alan ve 23 Haziran 2017 tarihinde vizyona gireceği belirtilen Son Şövalye filmiyle de gişe rekorlarına yenisini ekleyecek gibi görünüyor. Michael Bay tarafından çekilen serinin ilk filmlerinde Shia LaBeouf başrollerde oynarken, 2014 yılından itibaren ise Mark Wahlberg filmin başrol kadrosunda yer alıyor.

14. Superman Serisi

IMDb Puanı: 6,7

Superman SerisiChristopher Reeve ile başlayan Superman serisi, Henry Cavill ile devam ediyor. İlk olarak 1933 yılında bir DC Comics karakteri olarak yaratılan Superman, televizyon ve film serileriyle de dünyanın en ünlü süper kahramanlarından biri oldu. Bu Kriptonlu dostumuz daha sonra birçok çizgi roman kahramanının yaratılmasında da ilham kaynağı olmayı başardı.  

13. Siyah Giyen Adamlar (Men in Black) Serisi

IMDb Puanı: 6,7

Siyah Giyen Adamlar (Men in Black) SerisiTam 20 yıl önce, komedi, aksiyon ve bilim kurgu üçlemesini bünyesinde barındıran olağanüstü bir seri vizyona girdi. İlk olarak 1997 ve son olarak ise 2012 yılında izleyici karşısına çıkan Siyah Giyen Adamlar (Men in Black); Will Smith ve Tommy Lee Jones ikilisinin etkileyici performanslarının yanı sıra yardımcı oyuncuların performanslarıyla da başarılı seriler arasına adını yazdırdı.  

12. Jurassic Park Serisi

IMDb Puanı: 6,9

Jurassic Park SerisiBazı yapımlar hikayeleri, kurguları ve efektleriyle dönemlerine damga vurarak, efsaneler arasında yer almayı başarıyorlar. Dünyanın en zengin yönetmenleri arasında gösterilen Steven Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu 1993 yapımı Jurassic Park filmi de bu efsanelerden biriydi. Michael Crichton eserinden, döneme göre olağanüstü efektlerle sinemaya uyarlanan bu yapım güçlü kadrosuyla da büyük beğeni toplamıştı. Son olarak Colin Trevorrow’un yönetmen koltuğunda oturduğu 2015 yapımı Jurassic World filmi efsaneyi yeniden diriltmiş olsa da ilk filmin başarısının yanından bile geçemedi.

11. Açlık Oyunları (Hunger Games) Serisi

IMDb Puanı: 7,0

Açlık Oyunları (Hunger Games) SerisiKitaplardan uyarlanan Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi serileri, sinemada da büyük başarılar elde ettiler. Fakat Suzanne Collins eserinden uyarlanan 2012 yapımı Açlık Oyunları (Hunger Games) serisi çoğu izleyiciye ve okuyucuya göre, kitabına oranla biraz da olsa sönük kalmıştı. Yine de hem gişede hem de birçok eleştirmen tarafından tam not alan Açlık Oyunları serisi 2015 yılında sona erdi. Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Elizabeth Banks, Woody Harrelson ve Donald Sutherland’den oluşan oyuncu kadrosu ise büyük bir kitlenin beğenisini kazanmayı başardı.

10. Örümcek Adam (Spider Man) Serisi

IMDb Puanı: 7,0

Örümcek Adam (Spider Man) SerisiGerek animasyon filmleriyle gerekse çizgi romanlarıyla en sevilen kahramanlardan biri olan Örümcek Adam (Spider Man), filmleriyle de beğeni toplamayı başardı. 2000’lerin başında Toby Maguire’in Örümcek Adam rolünde oynadığı serinin ilk iki filmi büyük beğeni toplamış olsa da 2007 yılında vizyona giren üçüncü film, Topher Grace’in başarısız sayılabilecek kötü adam rolünden dolayı serinin başarısını aşağılara çekti.

Sonrasında ise Andrew Garfield ile 2 filmlik İnanılmaz Örümcek Adam serisi karşımıza geldi. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminde Örümcek Adam karakteriyle Tom Holland gibi genç bir oyuncunun yer alacağı endişelenmemizi ve bu kahramandan biraz da olsa umudumuzu kesmemize neden oldu. Fakat Holland, muazzam bir performans sergileyerek bizleri büyülemeyi başardı. Sonrasında ise 2017 yılında vizyona girecek olan Örümcek Adam: Eve Dönüş (Spider-Man: Homecoming) filmini heyecanla beklememizi sağladı.

9. Terminatör (Terminator) Serisi

IMDb Puanı: 7,2

Terminatör (Terminator) SerisiBaşlangıçta da dediğimiz gibi bazı seriler yenilenmemeliler. Çünkü yenilendikleri ya da daha fazla devam filmlerine ulaştıkları takdirde büyülerini kaybediyorlar. İşte ilk olarak 1984 yılında gösterime giren ve en başarılı James Cameron filmlerinden olan Terminatör (Terminator), bu durum için en iyi örneklerden biri olabilir. Konusu, efektleri, aksiyon sahneleri ve repliklerinin yanı sıra Arnold Schwarzenegger’in de efsaneleştiği performansıyla olağanüstü bir yapım olmayı başarmıştı. Sonrasında vizyona giren ikinci film, bu başarıyı üst noktalara taşıdı. Fakat 2003, 2009 ve 2015 yıllarında gelen devam filmleri, güçlü oyuncu kadrolarına rağmen başarıya hasret kaldılar.

8. Iron Man Serisi

IMDb Puanı: 7,4

Iron Man SerisiMarvel Comics bu işi gerçekten çok iyi biliyor. Captain America, Hulk, Thor, Spider Man ve şimdi de Demir Adam olarak da bilinen Iron Man filmi karşımıza geliyor. Tartışmasız en iyi süper kahraman filmleri arasında ilk sıralarda yer alması gereken Iron Man serisinin belki de böylesine başarılı olmasının sebebi, gerçekten usta oyuncu kadrosu olabilir. Robert Downey Jr. gibi başarıya doymayan bir ismin yanı sıra Jon Favreau, Gwyneth Paltrow, Paul Bettany gibi isimler de bu etkileyici filmin kadrosunda yer aldılar. Sonrasında dahil olan Scarlett Johansson ve Don Cheadle ikilisi ise bu seriyi çok daha farklı boyutlara taşıdılar.

7. Matrix Serisi

IMDb Puanı: 7,5

Matrix SerisiÖncü film serilerinden biri olan ve vizyona girdikten itibaren unutulmazlarımız arasında yer alan Matrix, bazılarımızın komplo teorileri üretmesine ve bu teorileri güçlendirmesine de neden olmuştu. Jurassic Park serisi veya Terminatör gibi olağanüstü bir çıkış yakalayıp, devam filmlerinde ise bu başarıyı pek de devam ettiremeyen Matrix, yine de en iyi seri filmler arasına adını yazdırıyor.

EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

6. Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes) Serisi

IMDb Puanı: 7,5

Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes) SerisiYılların eskitemediği, aksine daha da güçlendirdiği olağanüstü bir seriyle daha listemize devam ediyoruz. 1968’de başlayıp, 2000’li yılların başlangıcına kadar devam eden Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes), 2001’de vizyona giren Maymunlar Gezegeni filmiyle biraz da olsa sekteye uğramıştı. Fakat 10 yıl sonra, 2011 yılında olağanüstü bir yapım olarak Maymunlar Cehennemi: Başlangıç filmi ortaya çıktı. Şimdi ise 2017 yılında gösterime çıkacak olan Maymunlar Cehennemi 3: Savaş filmini dört gözle bekler olduk.

5. Kaptan Amerika (Captain America) Serisi

IMDb Puanı: 7,5

Kaptan Amerika (Captain America) SerisiAslında çizgi romanlardan uyarlanan her film bünyesinde fantastik türü de barındırıyor. Fakat bu durum özellikle de Kaptan Amerika (Captain America) serisi için biraz farklı işliyor. Marvel Comics’in simgesel isimlerinden biri olan Kaptan Amerika’nın maceralarının anlatıldığı bu seri, diğer süper kahraman filmlerine göre bilim kurgu türünü bir parça daha fazla içeriyor. İlk olarak 2011 yılında vizyona giren, fakat 2016 yapımı Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filmiyle zirveye ulaşan bu seri de en iyiler arasında yer alıyor.

4. Uzay Yolu (Star Trek) Serisi

IMDb Puanı: 7,8

Uzay Yolu (Star Trek) SerisiYıllara meydan okuyan ve hem eski hem de yeni yapımlarıyla başarısını stabil tutan Uzay Yolu (Star Trek) efsanesiyle yolumuza devam ediyoruz. 1966 yılında bir televizyon dizisi olarak başlayan bu macera, Turist Ömer gibi Yeşilçam filmlerine de konu olmuştu. Sonrasında ise Yeni Nesil, Derin Uzay Dokuz, Atılgan ve Voyager gibi dizilerle yoluna devam eden, 1979 yılından beri ise sinemaya uyarlanan Uzay Yolu serisi; 2016 yapımı Star Trek Beyond filmiyle de büyük beğeni toplamayı başarmıştı.

EN İYİ SÜRPRİZ SONLU TERS KÖŞE FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

3. Geleceğe Dönüş (Back to the Future) Serisi

IMDb Puanı: 7,9

Geleceğe Dönüş (Back to the Future) SerisiElbette ki efsane film serileri dendiğinde, 1985 yılında vizyona giren ve unutulmaz bir Robert Zemeckis eseri olan Geleceğe Dönüş (Back to the Future) serisini es geçmek olmaz. Yaklaşık 30 yıl sonra, filmde yer alan öğelerin birçoğunun gerçek hayata uyarlanması belki de bu serinin halen daha beğeniyle izlenmesinin en büyük nedeni olabilir. Tabii ki Michael J. Fox ve Christopher Lloyd gibi iki başarılı ismin de olağanüstü oyunculuk performanslarını es geçmemek lazım.  

2. X Men Serisi

IMDb Puanı: 8,1

X Men SerisiYine ve yeniden bir Marvel Comics harikası karşımıza geliyor. 2000 yılından bu yana halen daha devam eden X Men serisi, bizleri süper kahramanların hem geçmişlerine hem de geleceklerine ışınlamaya devam ediyor. Hemen hemen her filmiyle başarıya ulaşan X Men, 2017 yapımı Logan filmiyle de zirveye oturdu. Ayrıca tam olarak bir X Men üyesi ve hatta anti süper kahraman olmasına rağmen, Deadpool’u da bu ekibe dahil edersek, X Men’in başarısını daha da yükseklere çıkarabiliriz.

1. Yıldız Savaşları (Star Wars) Serisi

IMDb Puanı: 8,2

Yıldız Savaşları (Star Wars) SerisiTam 40 yıl önce “çok çok uzak bir galakside”… Patateslerin göktaşlarına, straforların ise uzay gemilerine dönüştürüldüğü 1977 yapımı Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut (Star Wars: A New Hope) ya da diğer bir deyişle orijinal seri, konusunun yanı sıra oyunculuklarıyla da hayranlık uyandırmıştı. 1999 yılından itibaren Yıldız Savaşları hayranlarıyla buluşan trioloji, serinin karizmasını biraz çizmiş olsa da gerek animasyon serileri gerekse 2015 yılında vizyona giren yeni seri umutları yeniden yeşertmeyi başardı. Bu arada 2016 yılında bir spin off film olarak vizyona giren Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi ise belki de orijinal seriden sonra en beğenilen Yıldız Savaşları filmlerinden biri olarak takdir topladı.

Bonus: Galaksinin Koruyucuları (Galaxy of the Guardians) Serisi

IMDb Puanı: 8,1

Galaksinin Koruyucuları (Galaxy of the Guardians) Serisiİkinci filmi yolda olan Galaksinin Koruyucuları (Galaxy of the Guardians), aksiyon ve bilim kurgu öğelerinin dışında, eğlenceli yapısıyla da kısa sürede beğeni topladı. Marvel’ın ünlü süper kahramanı Star Lord’un ve ekibinin maceralarının anlatıldığı bu yapımın, 2018 yılında vizyona girmesi beklenen Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (Avengers: Infinity War) filmiyle de Yenilmezler ekibine dahil olması bekleniyor.

En İyi Komedi Film Serileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Her saniye gülmekten kırıp geçirmeseler de simgesel sahneleriyle dakikalar boyunca ve hatta sonlandıklarında bile bizleri güldürmeyi başaran en iyi komedi film serileri ile listemize devam ediyoruz.

10. Polis Akademisi (Police Academy) Serisi

IMDb Puanı: 5,0

Polis Akademisi (Police Academy) Serisi“Kıpırdama p.. kurusu” repliği, sansürün dozunun minimum olduğu dönemlerde izleyicilerle buluşan Polis Akademisi (Police Academy) serisi ile özdeşleşmişti. Ayrıca Michael Winslow’un canlandırmış olduğu Memur Jones’un ses taklitleri, Mahoney’nin Damat Ferit havaları, Hightower’ın iri yapısının altında barındırmış olduğu sıcak kalbi, Tackleberry’nin psikopatlıkları ve Hooks’un naif bünyesinde gizlemiş olduğu hırçın kadın tavırları bu seriyi efsaneleştiren birkaç özellikten biriydi. Aksiyon ve komedi türlerini harmanlayarak izleyicilerle buluşturan Polis Akademisi de en iyi seri filmler arasına adını yazdırıyor.

9. Amerikan Pastası (American Pie) Serisi

IMDb Puanı: 6,0

Amerikan Pastası (American Pie) SerisiGençlik komedisi denince akla gelen ilk örneklerden biri olan Amerikan Pastası (American Pie); aykırı yapısıyla izleyicilerin fazlasıyla dikkatini çekmeyi başarmıştı. Weitz kardeşler tarafından yönetilen ve ilk olarak 1999 yılında gösterime giren bu seri, Korkunç Bir Film gibi zamanla kan kaybetmiş olsa da yine de unutulmaz seri filmler arasında yer almayı başarıyor.  

EN İYİ ROMANTİK FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

8. Bitirim İkili (Rush Hour) Serisi

IMDb Puanı: 6,6

Bitirim İkili (Rush Hour) Serisi1990’lı yılların çocuklarının ve gençlerinin en sevdiği oyunculardan biri olan Jackie Chan, hem Süper Polis hem de Bitirim İkili (Rush Hour) serileriyle bizleri kendisine daha da fazla hayran bırakmayı başarmıştı. Ayrıca Chirs Tucker’ın da başrollerinde yer aldığı Bitirim İkili serisi de Polis Akademisi gibi komedi ve aksiyon türlerini bir arada izleyicilerle buluşturarak efsaneleşmeyi başarmıştı.

7. Hayalet Avcıları (Ghostbusters) Serisi

IMDb Puanı: 6,6

Hayalet Avcıları (Ghostbusters) Serisi1984 yılının en pahalı komedi filmi unvanına sahip olan ve gerek müzikleriyle gerekse sembolik öğeleriyle unutulmazlar arasına adını yazdıran Hayalet Avcıları (Ghostbusters), 1989 yılında ise ikinci filmiyle izleyici karşısına çıkmıştı. Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis, Sigourney Weaver ve Ernie Hudson gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da bizleri kendisine hayran bırakmıştı. 2016 yılında Melissa McCharthy, Kristen Wiig, Kate McKinnon, Leslie Jones ve Chris Hemsworth’tan oluşan kadrosuyla yeniden uyarlanmış olsa da eski yapımların başarısına ulaşamadı.

6. Felekten Bir Gece (Hangover) Serisi

IMDb Puanı: 6,7

Felekten Bir Gece (Hangover) SerisiYaş sınırlandırılması getirilmesine rağmen gişede rekor kıran filmler arasında ilk sıralara adını yazdıran Felekten Bir Gece (Hangover) serisi de kısa sürede efsaneleşmeyi başardı. İçerdiği uygunsuz ve belki de rahatsız edici öğelere rağmen, sembolik sahneleriyle izleyicileri kahkahalara boğan bu seri; Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Ed Helms ve Ken Jeong’un olağanüstü oyunculuklarıyla şekillenmişti.

5. Evde Tek Başına (Home Alone) Serisi

IMDb Puanı: 7,0

Evde Tek Başına (Home Alone) SerisiYine 90’lı yıllara ışınlanıyoruz. Dönemin en başarılı macera komedi filmlerinden olan Evde Tek Başına (Home Alone); Daniel Stern ve Joe Pesci ikilisinin yanı sıra çocuk oyuncu Macaulay Culkin’in de göz dolduran oyunculuğuna ev sahipliği yapmıştı. 1992 yılında Donald Trump’ın da konuk oyuncu olarak yer aldığı ikinci filmle de başarıya ulaşan Evde Tek Başına serisinin, sonrasında ise 3 devam filmi çekildi. Fakat bu yapımların hiç biri orijinal filmin yanına bile yaklaşamadı.

4. Çıplak Silah (Naked Gun) Serisi

IMDb Puanı: 7,0

Çıplak Silah (Naked Gun) SerisiAirplane! filmiyle milyonların sevgilisi haline gelen usta oyuncu Leslie Nielsen, toplamda üç filmden oluşan Çıplak Silah (Naked Gun) serisiyle de 90’lı yıllara damgasını vurmayı başardı. O dönem vizyona giren birçok yapım gibi komedi aksiyon öğelerini bünyesinde barındıran Çıplak Silah, 90’ların en sevilen seri filmlerinden biri haline gelerek, listemize adını yazdırdı.

3. Ocean’s Serisi

IMDb Puanı: 7,1

Ocean's SerisiGüçlü oyuncu kadrosunun ve başarılı bir uyarlama senaryonun sonucunda ortaya etkileyici bir yapımın çıkması elbette ki kaçınılmaz oluyor. İlk olarak 1960 yılına damgasını vuran Ocean’s Eleven, 2001 yılında; George Clooney, Brad Pitt ve Matt Damon gibi başarılı oyunculardan oluşan bir kadroyla yeniden uyarlandı. 2004 ve 2007 yıllarında devam filmleriyle de karşımıza gelen Ocean’s serisi de en iyiler arasında yer almayı başardı.

2. Vizontele Serisi

IMDb Puanı: 7,3

Vizontele SerisiBu kez aksiyon yerini drama bırakıyor. Fakat komedi unsurları da yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. Türk sinemasının unutulmaz serilerinden biri olan Vizontele, olağanüstü oyuncu kadrosu ve replikleriyle 2001 yılında bizleri büyülemeyi başarmıştı. Yılmaz Erdoğan tarafından yazılıp yönetilen bu film, 2004 yılında ise Vizontele Tuuba ile karşımıza gelmişti. Bu yapımın yanı sıra Eyvah Eyvah ve Düğün Dernek gibi komedi filmlerini de listemize ekleyebilirsiniz.

EN İYİ GENÇLİK – ÜNİVERSİTE FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

1. Hababam Sınıfı Serisi

IMDb Puanı: 9,5

Hababam Sınıfı Serisi3 Temmuz 2000 tarihinde sonsuzluğa uğurladığımız İnek Şaban’ın yanına 16 Eylül 2016 tarihinde Damat Ferit’i, 31 Mart 2017 tarihinde ise Güdük Necmi’yi uğurladık. Hem Yeşilçam’ın hem de dünyanın gelmiş geçmiş en iyi komedi serilerinden olan Hababam Sınıfı; Rıfat Ilgaz’ın usta kalemi ve Ertem Eğilmez’in efsanevi yönetmenliğiyle 70’li yılların sonlarına damga vurmayı başarmıştı. 11 Aralık 1987 tarihinde aramızdan ayrılan Hafize Ana da 30 yıl sonra kuzucuklarına kavuşmuştur.

En İyi Korku Film Serileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Genellikle korkudan çok gerilim türünün başarılı örnekleri olarak karşımıza gelen bu en iyi film serileri de efsaneler arasına adlarını yazdırmayı başarıyorlar.

10. Son Durak (Final Destination) Serisi

IMDb Puanı: 6,0

Son Durak (Final Destination) SerisiJeffrey Reddick eserinden uyarlanan ve izleyicileri paranoyaklaştıran bir seriyle listemize devam ediyoruz. Toplamda 5 filmden oluşan ve her birinde dozu daha da fazla arttıran Son Durak (Final Destination) serisi, özellikle de 2000 yılında vizyona giren ilk filmiyle büyük bir başarıya ulaşmıştı. Fakat çoğu seride olduğu gibi Son Durak filmi de devam ettikçe başarı da aynı oranda azalmaya devam etti.

9. 13. Cuma (Friday the 13th) Serisi

IMDb Puanı: 6,1

13. Cuma (Friday the 13th) SerisiKaç devam filmi olduğunu şaşırdığımız efsanevi bir gerilim korku serisiyle daha listemize devam ediyoruz. İlk olarak 1980 yılında vizyona giren orijinal 13. Cuma (Friday the 13th) serisi toplamda 4 filmden oluşuyor. Toplamda ise 9 ve yenilenmiş versiyonlarıyla karşımıza gelen bu seri de adını efsaneler arasına yazdırıyor. 2017 yılının merakla beklenen en etkileyici video oyunları arasında yer alan Friday the 13th de serinin hayranlarını heyecanlandırmayı başarmış gibi görünüyor.

8. Ölümcül Deney (Resident Evil) Serisi

IMDb Puanı: 6,1

Ölümcül Deney (Resident Evil) SerisiVideo oyunlarından uyarlanmış yüksek hasılatlı en iyi filmler listesinde ilk sıralara adını yazdıran Ölümcül Deney (Resident Evil), 2002 yılından itibaren; gerilim, bilim kurgu, korku ve aksiyon türlerini bünyesinde barındıran olağanüstü bir seri film olarak izleyicilerle buluşuyor. Ayrıca son dönemin en beğenilen dizilerinden olan Walking Dead’in yanı sıra I am Legend ve World War Z filmlerinden de anlaşılacağı üzere, zombi temalı yapımlar her zaman için izleyicilerin gönlünü çalmayı başarıyorlar.

7. Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street) Serisi

IMDb Puanı: 6,3

Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street) Serisi1980’li yılların sonlarında vizyona giren ve 90’lı yılların uykumuzu kaçıran en büyük “kabusu” ile yüzleşmeye hazır mısınız? İlk olarak 1984 yılında vizyona giren, fakat Türkiye’de 1990’da gösterilen Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street), Johnny Depp’in dünyaca ünlü bir yıldız haline geldiği başarılı yapımlardan da bir tanesiydi. Ayrıca Freddy Krueger gibi bir efsanenin de doğuşuna neden olan bu seri, Chucky ile birlikte uykularımızı kaçırmayı başarmıştı.

EN İYİ KORKU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

6. Bıçağın İki Yüzü (Blade) Serisi

IMDb Puanı: 6,6

Bıçağın İki Yüzü (Blade) SerisiAslında bir korku filminden daha çok gerilim ve aksiyon öğelerini içeren Marvel Comics harikası Bıçağın İki Yüzü (Blade), vampirleri kusursuca katleden bir yarı vampir adamın hikayesini konu alıyordu. Wesley Snipes’ın olağanüstü performansıyla şekillenen bu yapım ilk olarak 1998 yılında vizyona girmiş, 2002 ve 2004 yıllarında da devam etmişti.

5. Cadılar Bayramı (Halloween) Serisi

IMDb Puanı: 6,6

Cadılar Bayramı (Halloween) SerisiÜlkemizde Yabancı, Korku Bayramı ve Cadılar Bayramı adıyla vizyona giren Halloween; ilk olarak 1978 tarihinde seyircilerle buluşmuştu. Yüksek dozda gerilim içeren bu yapım, izleyicilerin fazlasıyla beğenisini kazandı ve benzerleri çekilmeye başlandı. Ayrıca devam filmleri de bulunan Halloween, ikonik korku gerilim serilerinden de biri haline geldi.

4. Testere (Saw) Serisi

IMDb Puanı: 6,7

Testere (Saw) SerisiŞimdi ise unutulmaz korku gerilim serilerinden biri olan Testere (Saw) ile listemize devam ediyoruz. 2004 yılında James Wan yönetmenliğinde düşük bütçeli bir psikolojik gerilim filmi olarak vizyona giren ve izleyicileri fazlasıyla büyülemeyi başaran Testere, devam filmleriyle de başarısını korumaya devam etti. Jigsaw rolündeki Tobin Bell’in eşsiz performansının yanı sıra “I wanna play a game” repliğiyle de efsaneleşen bu seri de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

3. Canavar (Cloverfield) Serisi

IMDb Puanı: 7,1

Canavar (Cloverfield) SerisiAslında Canavar (Cloverfield) filmlerinin tam olarak seri oldukları söylenemez. Fakat yine de birbirleriyle bağlantılı olan Canavar (Cloverfield) ve Cloverfield Yolu No. 10 filmlerinin aynı güzellikle devam edeceğini tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. 2008 yılında vizyona giren ilk filmle hayranlık uyandıran bu yapım, 2016 yılında izleyicilerle buluşan ikinci filmle de şaşkınlık yaratmayı başarmıştı. Ayrıca düşük bütçelerine rağmen gişede de harikalar yaratan bu iki filmin yapımcılığını da J. J. Abrams üstleniyor.

2. Yaratık (Alien) Serisi

IMDb Puanı: 7,3

Yaratık (Alien) Serisi2017 yılının sabırsızlıkla beklenen en heyecan verici filmleri arasına adını yazdırmayı başaran Alien: Covenant ile hem Yaratık (Alien) serisi hem de Prometheus filmi birleşiyor. Seride yer alan diğer yapımlar gibi Ridley Scott’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu devam filmi de ilk olarak 1979 yılında izleyicileri büyülemeyi başaran Yaratık serisinin şanını yürütmeyi sürdürecek gibi görünüyor.

EN İYİ PSİKOLOJİK GERİLİM FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

1. Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead) Serisi

IMDb Puanı: 7,7

Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead) Serisiİzleyebileceğiniz en eşsiz korku serilerinden biri olan Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead), komedi türünü de bünyesinde barındırıyor. Hatta 1992 yapımı Karanlığın Ordusu filminde fantastik türü de içeren bu seri, 1987 yılında vizyona giren Vahşet adındaki yapımla da kült filmler arasına adını yazdırmıştı. Sam Raimi’nin yönetmen koltuğunda, Bruce Campbell’ın ise başrollerinde oynadığı bu seri 2013 yılında da Kötü Ruh filmiyle devam etmişti.  

En İyi Fantastik Macera Film Serileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Farklı dünyaların güzelliklerini ve zorluklarını gözler önüne seren, genellikle fantastik türden oluşan en iyi macera film serileri ile sinema dünyasına damgasını vuran yapımlar listesine devam ediyoruz.

10. Alacakaranlık (Twilight) Serisi

IMDb Puanı: 5,0

Alacakaranlık (Twilight) SerisiFilm serisiyle kitabının gölgesinde kalan Alacakaranlık (Twilight) serisi; fantezi, aksiyon, dram ve romantik türlerinin harmanından oluşuyor. Özellikle de dönemin liseli gençleri arasında oldukça popüler bir seri olan Alacakaranlık, ilk olarak 2008 yılında vizyona girmişti. Stephenie Meyer’in romanından beyazperdeye uyarlanan bu serinin son filmi ise 2012 yılında izleyicilerle buluşmuştu.  

9. Mumya (The Mummy) Serisi

IMDb Puanı: 6,0

Mumya (The Mummy) SerisiMumya 2017 yılında geri dönüyor! İlk olarak 1932 yılında vizyona giren etkileyici bir yapımın yeniden uyarlanmış hali olan ve 1999 yılında izleyicilerle buluşan Mumya (The Mummy), daha sonra ise 2012 yılına kadar devam etmişti. 2017 yılında ise Tom Cruise, Sofia Boutella ve Russell Crowe gibi başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla yeniden seyircilerle buluşacak.  

8. Zorro Serisi

IMDb Puanı: 6,7

Zorro Serisiİlk olarak 1919 yılında Johnston McCulley’nin ellerinde hayat bulan maskeli kahraman Zorro, sonrasında ise birçok uyarlama ile karşımıza geldi. 1940 yılından itibaren ise sinema filmi olarak beyazperdede izleyicileri büyülemeyi başarıp, efsaneleşen bu film serisi, son olarak ise Martin Campbell yönetiminde 2005 yılında gösterime girmişti.

7. Karayip Korsanları (Pirates of the Caribbean) Serisi

IMDb Puanı: 7,3

Karayip Korsanları (Pirates of the Caribbean) SerisiÇekilmiş en pahalı Johnny Depp filmleri arasında ilk sıralarda yer alan Karayip Korsanları (Pirates of the Caribbean) serisi, hemen hemen her devam filmiyle beğeni kazanmayı başarmıştı. 2017 yılında beşinci filmi, Karayip Korsanları: Ölü Adamlar Masal Anlatamaz ile yeniden izleyicilerle buluşacak olan bu efsanevi seri, kadrosuna Javier Bardem gibi güçlü bir oyuncuyu da ekleyerek, takdir toplamaya devam edecek gibi görünüyor.    

6. Harry Potter Serisi

IMDb Puanı: 7,6

Harry Potter SerisiBütünüyle gösterime girdiği döneme ve sonrasına da damgasını vuran Harry Potter serisi milyonların sevgilisi haline gelmişti. Gerek Harry Potter hayranlarına özel en pahalı öğeler ile gerekse kitaplarıyla halen daha sevilen serilerden biri olarak karşımıza gelen bu yapım, ünlü yazar J. K. Rowling’in yedi kitaplık fantastik roman serisinden uyarlanmıştı. 2016 yılında vizyona giren ve izleyicileri büyülemeyi başaran Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar adındaki spinn off filmi de özellikle giriş müziğiyle gözümüzü doldurmayı başarmıştı.

5. Yıldız Geçidi (Stargate) Serisi

IMDb Puanı: 7,7

Yıldız Geçidi (Stargate) SerisiHem filmleri hem de televizyon dizileriyle gelmiş geçmiş en başarılı ve uzun soluklu yapımlardan biri olan Yıldız Geçidi (Stargate) ile listemizi oluşturmaya devam ediyoruz. İlk olarak 1994 yılında bir Roland Emmerich filmi olarak karşımıza çıkan Yıldız Geçidi, 1997 yılından 2011 yılına kadar ise uzun soluklu bir dizi serisi oldu.

EN İYİ TARİHİ SAVAŞ FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

4. Hobbit Serisi

IMDb Puanı: 7,7

Hobbit Serisi2001 yılından itibaren efsaneleşen Yüzüklerin Efendisi serisinden önce gerçekleşen olayları konu alan Hobbit üçlemesi, savaş sahnelerinin ihtişamını gözler önüne seren ilk seriden bir tık daha fazla masalsı bir dünyaya sahipti. Yine de bütünüyle izleyicilerin kalbini fetheden bu Peter Jackson filmi de J. R. R. Tolkien eserinden uyarlanmıştı.

3. Indiana Jones Serisi

IMDb Puanı: 7,7

Indiana Jones Serisi1977 ve 1980 yıllarında vizyona giren Yıldız Savaşları (Star Wars) filmleriyle yıldızı parlayan Harrison Ford, hız kesmeden yepyeni bir maceraya yelken açtı. İlk olarak 1981 yılında Kutsal Hazine Avcıları adıyla vizyona giren bu yapım da seyircilerin beğenisini kazandı. Sonrasında ise efsanevi Indiana Jones serisi başlamış oldu. Steven Spielberg’in en başından beri yönetmenliğini üstlendiği bu efsane seri, beşinci filmiyle de 2019 Temmuz’unda hayranlarıyla buluşmaya devam edecek.

2. Yenilmezler (Avengers) Serisi

IMDb Puanı: 7,8

Yenilmezler (Avengers) SerisiHollywood’un en beğenilen oyuncularından ve Marvel Comics’in en sevilen karakterlerinden oluşan bir süper kahramanlar topluluğu düşünün. Sizce de başarı kaçınılmaz değil mi? İlk olarak 2012 yılında çizgi romandan uyarlanmış etkileyici bir film olarak karşımıza gelen Yenilmezler (Avengers), 2015 yılında ise Ultron Çağı ile karşımıza geldiler.

Önümüzdeki yıllarda da devam etmesi beklenen bu seri, zenginleşen kadrosuyla bizleri daha da fazla büyüleyecek gibi görünüyor. Bu arada Yenilmezler’in Kara Dul’u Scarlett Johansson, en iyi animeler arasında yer alan Ghost in the Shell animesinin, Kabuktaki Hayalet adıyla beyazperdeye uyarlanmış haliyle karşımıza geliyor. Bu yapımın da Yenilmezler gibi başarılı mı yoksa Charlize Theron’lu Aeon Flux gibi dibe mi vuracağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

EN İYİ FANTASTİK FİLMLER LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

1. Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) Serisi

IMDb Puanı: 8,8

Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) SerisiBana göre Yıldız Savaşları ile birlikte sinema sektörünün talihini değiştiren dünyanın en iyi seri filmleri arasında yer alan Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings), bazı okullarda ders niyetine okutulabilecek niteliktedir. Yeni diller, Orta Dünya adı verilen farklı bir evren ve olağanüstü inşalarla eşsiz bir başyapıt olarak karşımıza geliyor. Ayrıca birbirinden güçlü oyuncuların da yer aldığı kadrosuyla fark yaratan Yüzüklerin Efendisi serisi, şüphesiz en iyiler arasına adını yazdırıyor.

Bonus: Narnia Günlükleri (The Chronicles of Narnia) Serisi

IMDb Puanı:6,6

Narnia Günlükleri (The Chronicles of Narnia) Serisi2005 yılında vizyona giren ve En İyi Makyaj Oscar’ını kazanmayı başaran Narnia Günlükleri (The Chronicles of Narnia) serisinin ilk filmi, büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştı. 2008 ve 2010 yıllarında ise devam filmleri seriyi daha da güçlü bir hale getirdi. Masalsı bir anlatıma sahip olan bu güzel seri her yaştan izleyiciye ulaşmayı da başarmıştı.

Bonus: Çılgın Max (Mad Max) Serisi

IMDb Puanı: 7,2

Çılgın Max (Mad Max) SerisiKıyamet sonrası bir dönemin anlatıldığı Çılgın Max (Mad Max), Mel Gibson ile efsaneleşip, Tom Hardy ile yeniden zirveye oturmuştu. Charlize Theron ve Nicholas Hoult ikilisinin de kadroda yer aldığı 2015 Mad Max: Fury Road filmi, dönemin Oscar’larını toplayarak seriyi fazlasıyla onurlandırmayı da başarmıştı.

Bonus: Sherlock Holmes Serisi

IMDb Puanı: 7,5

Sherlock Holmes SerisiArthur Conan Doyle’ın usta kalemiyle 1854 yılında hayat bulan ve dünyanın en bilindik özel dedektifi olan Sherlock Holmes, gerek dizileri gerekse filmleriyle beğeni toplamayı başarmıştı. Ancak Guy Ritchie yönetiminde 2009 Aralık ayında vizyona giren Sherlock Holmes filmi, özellikle de Robert Downey Jr. ve Jude Law ikilisinin olağanüstü performanslarıyla hayranlık uyandırmıştı. 2011 yılında ise aynı ekibe Profesör James Moriarty rolüyle Jared Harris gibi usta bir ismin de eklenmesiyle çok daha büyüleyici bir yapım haline gelmişti.

En İyi Animasyon Film Serileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Çocuklar için vizyona girmiş olsalar da küçüklerden çok yetişkinlerin sevgilisi haline gelen en iyi animasyon film serilerini huzurlarınıza getiriyoruz.

5. Shrek Serisi

IMDb Puanı: 6,9

Shrek SerisiÇocukken alışmış olduğumuz masallara farklı bir boyut kazandırarak, eğlenceli bir dille gözler önüne seren Shrek, dönemin en güzel animasyon filmlerinden bir tanesiydi. Orijinalini Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz ve Antonio Banderas gibi usta isimler seslendirirken, Türkçe dublajında ise Okan Bayülgen, Mehmet Ali Erbil, Engin Alkan, Volkan Severcan ve Ziya Kürküt gibi ünlü oyuncular yer almıştı. İlk olarak 2001 yılında vizyona giren, sonrasında ise başarılı bir animasyon serisi haline gelen Shrek de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

4. Buz Devri (Ice Age) Serisi

IMDb Puanı: 7,1

Buz Devri (Ice Age) SerisiSizi bilmem ama Buz Devri (Ice Age) serisi Türkçe dublaj izlemeyi sevdiğim ender yapımlardan bir tanesidir. Özellikle de Ali Poyrazoğlu, Yekta Kopan ve Haluk Bilginer gibi olağanüstü sanatçıların sesleriyle hayat bulan bu yapım, çoğu repliğiyle unutulmaz hale gelmiştir. Sid, Manny, Diego ve Scrat dörtlüsünün maceralarını oldukça eğlenceli bir dille anlatan Buz Devri, sadece çocukların değil yetişkinlerin de hayranlıkla izlediği animasyon filmlerindendir.

EN İYİ ANİMASYON FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

3. LEGO Film Serisi

IMDb Puanı: 7,7

LEGO Film SerisiGenellikle süper kahramanları konu alan LEGO film serisi; 2014 yılında vizyona giren ilk filminde Chris Pratt, Will Arnett, Elizabeth Banks, Morgan Freeman, Will Ferrell ve Liam Neeson gibi daha birçok ünlü ismi ağırlıyordu. 2013 yapımı LEGO Batman: Süper Kahramanlar Birliği filmiyle bir nebze de olsa düşüşe geçen bu seri; 10 Şubat 2017 tarihinde vizyona giren ve Will Arnett, Zach Galifianakis, Rosario Dawson, Michael Cera, Ralph Fiennes, Channing Tatum, Conan O’Brien’dan oluşan oyuncu kadrosuyla LEGO Batman filmiyle yeniden yükselişe geçmişti.   

2. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon) Serisi

IMDb Puanı: 8,1

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon) SerisiVizyona girmiş olduğu 2010 tarihinde, konusu ve eğlenceli karakterleriyle dikkat çeken Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon) filmi, 2014 yılında ise ikinci filmiyle izleyicileri büyülemeyi başarmıştı. Küçük büyük, her yaştan sinemaseverin kalbini fethetmeyi başaran bu serinin televizyon dizisi de bulunuyor.

1. Oyuncak Hikayesi (Toy Story) Serisi

IMDb Puanı: 8,2

Oyuncak Hikayesi (Toy Story) SerisiÖzellikle de üçüncü filmiyle inanılmaz bir başarıya ulaşan Oyuncak Hikayesi (Toy Story) hikayesi serisi, ilk olarak 1995 yılında kalbimizi çalmayı başarmıştı. Bazı klişelerle dalga geçmekle kalmayıp, sahip olduğu hikayelerle de izleyicilerin en sevdiği animasyon serisi haline gelen Oyuncak Hikayesi; 1999 ve 2010 yıllarında yeniden seyircilerle buluştu. Bu sevilen animasyon serisinin en yeni filminin ise 2019 yılında vizyona girmesi bekleniyor.

TÜM ZAMANLARIN EN PAHALI ANİMASYON FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Bonus: Kung Fu Panda Serisi

IMDb Puanı: 7,4

Kung Fu Panda SerisiTonton ve sevimli panda Po’nun, ekibiyle birlikte kötülere ve kötülüklere karşı vermiş olduğu mücadeleyi fazlasıyla eğlenceli bir dille anlatan Kung Fu Panda serisi de her yaştan izleyiciye hitap ediyor. Jack Black, Angelina Jolie, Dustin Hoffman, Lucy Liu, Jackie Chan, Seth Rogen ve David Cross gibi ünlü isimlerin sesleriyle hayat bulan Kung Fu Panda serisinin son filmi ise 2016 yılında vizyona girmişti.

Bonus: Çılgın Hırsız (Despicable Me) Serisi

IMDb Puanı: 7,4

Çılgın Hırsız (Despicable Me) Serisi2010 yılında vizyona giren ve hem sevimli sarı yaratıklar olan Minionlarla hem de Elsie Fisher’ın sesiyle hayat bulan küçük Agnes ile gönülleri fethetmeyi başaran Çılgın Hırsız (Despicable Me) serisiyle listemizi sonlandırıyoruz. Ayrıca Steve Carell ve Russell Brand gibi iki ünlü ismi de kadrosunda barındıran bu yapımın ikinci filmi 2013 yılında, spin off olarak Minions ise 2015 yılında vizyona girmişti. Ayrıca serinin üçüncü filminin de 14 Haziran 2017 tarihinde izleyicilerle buluşması bekleniyor.   

En İyi Seri Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

En İyi Seri Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularBazı filmler vizyona girdikleri andan itibaren kalitelerini gözler önüne sererek izleyicileri büyülemeyi başarıyorlar. Birçoğunun tadı damağımızda kalıyor. Hal böyle olunca da akıllı yapımcılar, böylesine ilgi göre filmleri birer seri haline getiriyorlar. Sonuç olarak herkes mutlu oluyor.

UNUTULMAZ EFSANE FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

Ancak efsaneleşmiş bir serinin kalitesine gölge düşürecek bir devam filmi de beklentileri karşılanmayan seyircilerin hışmına uğrayarak, maalesef ki serinin sonlandırılmasına neden olabiliyor. Peki, gelelim sorumuza. Listemizde yer alan bu seri filmlerden hangileri sizlerin de efsaneleri arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.